Minister Schokking opent bijeenkomst Defensie-comité JA, IK WIL!" Eerste Kamer over onderwijs- en cultureel beleid Indologische en Semitische studie aan Leidse Universiteit STADSNIEUWS eg i van mens Mr P. J. Oud over Indonesië, P.B.O. en „vrijheid" Met een enkel woord ZATERDAG 1 APRIL Wij ontlenen aan het voorlopig ver sla? der Eerste Kamer over de begro ting van O.. K. en W.. dat enige leden tegen overdrijving bii het beschouwen van het verband tussen onderwijs en industrialisatie waarschuwden. Het doel van het onderwijs bliive primair en principieel gericht op de vorming tot mens en burger, en niet op die van aan staand arbeider bij de industrie zonder meer. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de redenen, welke de minister er toe hebben geleid, de benoeming van een staatssecretaris bij zijn departe ment. te bevorderen. Vele leden handhaafden hun mening, dat de verdeling van de Rijkssubsidie voor culturele doeleinden nog zeer veel te wensen overlaat. Vele leden waren van oordeel, dat ons onderwijs geen gelijke tred had gehouden met de snelle economische ontwikkeling, waarin ons land is ko men te verkeren en gaven in over weging. dat nauwkeurig zou worden nagegaan, wat onze maatschappij be hoeft aan intellectueel, administra tief. technisch en agrarisch gevorm- den. opdat dezen ons productie-ap paraat van de nodige werkkrachten kunnen voorzien. Andere leden stelden de vraag, in hoeverre de Indologische studierich ting aan de Leidse cn aan de Utrecht se Rijksuniversiteit reeds op een nieu we grondslag was gesteld. Vele leden verklaarden, dat naar hun gevoelen van alle takken van onder wijs het Lager Onderwijs van het grootste belang is voor individu en maatschappij. Mitsdien drongen zij er op aan. dat de overheid kosten noch moeiten zou sparen om dat onderwijs op zo hoog mogelijk peil te brengen. Vele leden drongen aan op de indie ning van het reeds jarenlang verbeide wetsontwerp tot regeling van het voor bereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs. Ettelijke leden uitten zeer ernstige bezwaren tegen het besluit, waarbij o.m. het gebruik van woordenboeken bij het schriftelijke examen voor Grieks en Latijn aan de Gymnasia mogelijk wordt gemaakt. Andermaal werd bepleit, dat de wet geving op het Hoger Onderwijs ingrij pend zou worden herzien en dat een speciale wet op de universiteiten zou worden voorbereid. Hierbij zou ernstig aandacht kunnen worden gewijd aan het probleem der universiteits autono mie. De samenwerking tussen de on derscheidene universiteiten en hoge scholen, zou daarbij tevens in over weging kunnnen worden genomen. Enige leden vestigden er de aan dacht op, dat zich aan de Rijksuni versiteit te Leiden een centrum heeft gevormd van Semitische studie en godsdiensthistorisch onderzoek. Dit centrum behoeft, dringend de instel ling van een leerstoel voor Judaica, Marshall-plan en hulp aan buitenland. DOOR AMERIK. HtflS AANVAARD. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het buitenland, dat met ingang van 1 Juli een periode van 12 maanden bestrijkt. De stemverhouding was 287 voor en 86 tegen. Verder bevestigde het Huis met 254 tegen 38 stf^pmen het eerder genomen besluit om het bedrag van het plan- Marshall, dat oorspronkelijk 2.950.000.000 dollar bedroeg, met 250 millioen te ver minderen. Een door de huiscommissie voor buitenlandse aangelegenheden in de wet opgenomen bepaling, dat een gedeelte van de contante toewijzing ver vangen zou moeten worden door een ge lijk bedrag aan surplusvoorraden van Amerikaanse landbouwproducten, werd verworpen. Hfct totale bedrag, dat voor de hulp aan het buitenland is uitgetrokken, be draagt thans 3.102.450.000 dollar, waar in zijn begrepen de gelden voor het Europees herstelprogram en voor Tru- mans „punt-vierprogramma" voor min der ontwikkelde landen. De president had gevraagd om 3.372.450.000 dollar, dit bedrag is dus met 270.000.000 dollar verminderd. In het totale bedrag van 3.102.450.000 dollar zijn behalve het bedrag voor de Marshall-hulp o.m. begrepen: 25.000.000. dollar voor Trumans „punt vier" (de president had om 45 millioen gevraagd», 100 millioen voor Zuid-Korea, eenzelfde bedrag voor niet-communistisch China en 27.459.000 dollar voor de Arabische vluchtelingen in Palestina. 44 MILLIOEN DOOR TRIBUNALEN VERBEURD VERKLAARD. De verbeurdverklaringen door de tri bunalen uitgesproken, belopen een be drag van ongeveer f 44 millioen, het welk echter nog niet geheel is geli quideerd, aldus de Minister van Justitie. een studieveld, hetwelk in het kader der zgn. A-vakken zeer belangrijke historische en culturele verschijnse len tot object heeft. De theologische faculteit heeft daarbij wellicht in de eerste plaats belang in verband met het onderzoek van het Oude en het Nieuwe Testament. Daarnevens ech ter zijn de cultuurgeschiedenis van Europa, dc geschiedenis der wijsbe geerte cn andere vakken in aanzien lijke mate bij deze aangelegenheid be trokken. Vele leden waren van mening, dst meer. dan dusver geschiedt, van over heidswege aandacht behoort te worden besteed aan de ontwikkeling van het culturele leven. Zij achtten de ontstane verarming j van ons culturele leven een uiterst be denkelijk verschijnsel. (ADVERTENTIE) MIJNHARMJE5: pc CACHET. die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en75ct AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Mannenkoor „Kunst na Ar beid" en Koos Speenhof. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino ..All Baba en de 40 rovers" (alle leeft.) Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lhlo „Bestemming Tokio" (14 Jaar) Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Mickey" (alle leeft.) Zon 2.30. 4.45, 7 en 9.15' uur overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „Vreemde lading" (14 Jaar) Zon 2 15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Itex „De geweldenaar" (18 jaar) Zon 2.15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 April 13 uur tot Zaterdag 8 April 8 uur waargenomen door Apotheek van Drlesum, Mare 110. tel. 20406 en de Zulder-Apotheek Lammenschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maand a ■nu «.""n 8 uur waargenomen door ce doktoren Van Es. Kortmann, Lahr, M^vboom en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. ENGELSE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. VAN GIFFEN. Aan prof dr A. E. van Giffen, direc teur van het Biologisch Archaeologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Gro ningen tot voor kort tevens Hoofd van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek is door de Society of Antiquaries of London, waar van hi) in 1933 tot Honorary Feï!ow werd benoemd „the gold medal for distinguished services to Archaeology", de gouden medaille voor buitengewone diensten bewezen aan de oudheidkunde verleend. Het ligt in de bedoeling, dat prof. van Giffen deze medaille einde April zelf in Engeland in ontvangst zal nemen. 50 JONGE LANDBOUWERS VOOR STUDIEREIS NAAR AMERIKA. Vijftig Nederlandse jongens: boeren, tuinders en landarbeiders vertrekken a s Maandag voor een half jaar naar Amerika voor studiedoeleinden Zij zul len verdeeld worden over 50 land- en tuinbouwbedrijven in 23 staten en ver trekken met de „Volendam" van de Hollana-Amerikalijn. samen met 1400 emigranten voor Canada. Zij waren gis teren ln ..Birkhoven" samen gekomen om daar-hun laatste instructies te krij gen. Tijdens een officieel afscheid zijn zij door minister S. L. Mansholt harte lijk toegesproken. Stadstram op overweg ontspoord GEDURENDE 20 MINUTEN STOND TREINVERKEER STIL. Hedenochtend is een stadstram op de overweg uit de rails gelopen, waardoor beide treinsporen werden geblokkeerd. Na verloop van 20 minuten was de tram weer in dc rails gebracht, waarna het treinverkeer kon worden hervat. CHR.-inST. JONGERENGROEP. „De verhouding met de A.R." x De Chr.-Hist. Jongerengroep kwam gisteren weer bijeen in „Rehoboth". Als spreker trad op de heer A. F. Zeelen, die als onderwerp had: „Wat scheidt ons" van de A.R.?" Spreker be lichtte de volgende punten: 1. In wezen willen de namen C.H. en A.R. hetzelfde tot uitdrukking brengen. Hierin is dus geen verschil te constate ren. 2. Een verschil moet niet in kerkelij ke richting gezocht worden. 3. Er is verschil in psychologische ge richtheid de C.H.U -er denkt indivi dualistisch. 4. De A.R. handhaven strakke party- discipline, de C.H. verwerpt het leiders beginsel. 5. Typisch Chr-Historisch (en niet A.R.) is het om het behalen van vele stemmen niet op de voorgrond te stel len. 6. De Ait. stellen zich per slot van rekening op het standpunt der anti these, ae C.H.U. verwerpt die in prin cipe. De heer Zeelen had een aandachtig l gering de hoop uitspreken, dat u zich i gehoor, wat wel bleek uit de vele vra- tijdens uw verblijf thuis geveeld hebt gen, die na afloop gesteld werden. Hedenmorgen heeft minister Schok- I en vervolgens zou ik uitdrukking wil- Voor ontspanning zorgde Piet Kol king bü de opening van de bijeen- 1 len geven aan mijn beste wensen vcor derman door met zijn accordeon de komst van het Defensie-Comité van een algeheel welslagen van deze con- ncdige vrolijke'liedjes te begeleiden, het Noordatlantisch Pact een rede ferentie. uitgesproken, waarin hij zeide: De Nederlandse regering beschouwt het als een grote eer, dat haar uit nodiging werd aanvaard en dat Den Haag ditmaal de plaats van samen komst is geworden van de militaire organen van het Noordatlantisch Pact. Ik ben U zeer dankbaar voor dc vriendelijke woorden waarmede U mijn regering dank wilde zeggen voor de wiize waarop zy gepoogd heeft de gastvrijheid, die dc Nederlandse ver tegenwoordigers voordien in andere landen hebben genoten, te beant woorden. Ik zou gaarne mijn bijzondere waar dering willen uitdrukken voor het feit, dat velen van u, zoals ik heb opge merkt. de moeite hebben genomen, tus sen de vele vergaderingen door. per soonlijk zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in mijn land. De tekenen van economisch herstel en de tastbare bewijzen van wederop bouw. die zij op hun tochten hebben waargenomen, zouden niet door eigen krachten alleen tot stand gebracht kunnen zijn. Het is een feit en ik memoreer dit met. dankbaarheid dat dit resultaat werd bereikt door de Marshallhulp. Ik hoop, dat dit resultaat ook een bron van Inspiratie zal zijn voor het werk van deze conferentie. Met andere woorden: Ik ben er van overtuigd, dat. zowel op militair gebied als op ander terrein, slechts een samengaan van nationale inspanning, zelfhulp en we derzijdse steun resultaten kan opleve ren. Tot besluit wil ik namens mijn re- l-illlllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHir^ Een woord van bezinning. g „Bron voor inspiratie" Proces te Praag tegen R.K. geestelijken. BEKENTENISSEN BEGONNEN Te Praag is een p-oces begonnen tegen tien R.K geestelijken. Zij worden officieel beschuldigd van .spionnage in dienst van het Vaticaan, dat zich weer, direct na afloop van de oorlog, met het Amerikaanse imperia lisme heeft verbonden en van samen zwering tegen deTsjechoslowaakse staat, het verbergen van kerkschatten, het or ganiseren van "fluistercampagnes tegen de staat en het verbergen van wapens van Amerikaanse en Duitse oorsprong in kloosters". Zij behoren tot vijf verschil lende orden der R.K. kerk. namelijk die der Fransciscanen, Dominicanen. Re demptoristen. Jezuieten en Premonstra- tensers. Drie van de tien beklaagden zijn ab ten, die volgens Ceteka met bisschoppe lijke bevoegdheden zijn bekleed. De reeks bekentenissen is al weer be gonnen ENQUÊTE-COMMISSIE REGERINGSBELEID 1940—15. Getuige verdacht van meineed. De -enquête-commissie heeft aan de Tweede kamer medegedeeld, dat op hec ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrek king hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getuige, te stellen in handen van de Officier van Justitie wegens verdenking van meineed. Het betrof hier een getuige inzake het Èngland-Spiel. Er is de commissie wel eens gevraagd, of zij niet. een interim-rapport over het England-Spiel zou kunnen uitbrengen. Deze vraag heeft zij ontkennend moe ten beantwoorden. Zolang haar onderzoek niet voltooid is. heeft zü er ernstig be zwaar tegen, bepaalde conclusies aan de openbaarheid prijs te geven. Stikker acht resultaten bemoedigend. Minister Stikker drukte te Straats burg zijn overtuiging uit. dat de hui dige zitting van het comité der minis ters een zeer gunstig verloop heeft ge had en dat de resultaten er van be moedigend geacht kunnen worden voor de verdere ontwikkeling van de Raad van Europa. Hij achtte de medewerking van Duits land onontbeerlijk. De toetreding zal op normale wijze en zonder bijzondere voorwaarden moe ten geschieden". Er werd besloten de Jongerengroep 1 in te schakelen voor de komende ver- 1 kiezingscampagne. De volgende vergadering werd be- pa aid op 28 April a.s.; mr Valentgoed uit Oegstgeest hoopt dan te spreken over het onderwerp: „Wat scheidt ons van de P. v. d. A."? Bij de te Londen gehouden exa mens slaagden onze stadgenoten Gonny en Evert Castelein voor het examen van het Institute of Ballroom Dancing afdeling Old Time and Scottish and Sequince Dances. Evert Castelein met de aantekening met lof. Evert Castelein slaagde bovendien voor het examen Latijns Amerikaanse dansen eveneens met lof. Voor het examen Old Time van de Imperial Society of Teachers of Dancing slaagden Evert en Gonny Cas telein eveneens, de eerste wederom met de aantekening met lof. Het is een verheugend ding, dat de kerken zich meer en meer aan eensluiten om er zich samen op te bezinnen hoe men het best de bood schap van het Evangelie in onze ontredderde wereld kan brengen. De onverschilligheid en vijandschap de massale afkeer van de ker ken zijn zo groot, dat gemeenschap pelijk gebed, gemeenschappelijke bezinning dringend noodzakelijk zijn. Dat de oecumenische bewe ging. en daaruit voortkomende Wereldraad van Kerken is ge groeid. mag als een gesohenk Gods begroet worden. Het is ook een grote stap vooruit, dat men voor gelicht door deskundigen een blik werpt op onze wereld-in-de-kente- ring.. Zo heeft men zich ook bezonnen over de ontmenselijking van de mens. Men huivert er van als men het zo in nuchtere zinnen voor zich ziet liggen. Het is zo: „Wij leven in een bezeten wereld en wij we ten het". Maar telkens weer schrikt men als mensen met een scherpe blik deze dingen in een onbarm hartige analyse voor ons openleg gen. Niet langer is de mens heer en meester over de machten, die hij gecreëerd heeft. De voortschrij ding van het wetenschappelijk den ken zal volgens mededelingen van deskundigen over een halve eeuw in staat zijn de kanker met succes te bestrijden. Maar deze weten schap, n.b. van dezelfde grondprin cipes uitgaande, kan ook gebruikt worden voor een massale vernieti ging. (atoomenergie). De mens blijkt een gevangene te zijn van de krachten die hij heeft ontdekt. Enige jaren geleden zijn duizenden jongemannen geland op de kusten van Normandië: geen mensen meer maar nummers in uniform. Alle echte geestdrift, alle werkelijke geloof was hen vreemd. Ernie Pyle heeft in zijn geschriften er duizend momentopnamen van gegeven van deze kauwgum kauwende num mers, die geen heersers, geen over winnaars in spé. maar knechten waren. Mensen die wel beseften, dat satanische machten bedwon gen moesten worden, maar dat on verbiddelijk andere demonen zou den opstaan. In sommige delen van de wereld is wéér de mens slechts een stip onder de duizenden, die door en- keien gedirigeerd worden. Elders is hij niet meer dan een schakel in het proces van productie en con sumptie waai-van hij de wetten niet beheerst. De meeste arbeid is gemechani seerd, de ontspanning na de arbeid is massa-ontspanning, die de le vende mens omvormt tot een kudde dier en het behoeft geen be toog, dat alle menselijke verhoudin gen in het huwelijk in het gezin in vriendschap in ar- samenleeving zwaar te lijden samenleving zwaar te lijden hebben door dit geheel van invloe den. Het zachte, het goede en mil de wordt schaars in onze wereld de vergeving en de liefde zijn zoek. Reeds in de vorige eeuw heeft Nietsche achter al deze waar den een groot vraagteken gezet. Jezus van Nazareth heeft in het proces voor Zijn dood beleden dat in Zijn persoon en werk het rijk van de menselijkheid is aangebro ken. De Wereldraad van Kerken is met deze ontstellende vragen bezig, omdat zjj gelooft in deze procla matie van de Heer der kerk. Als Jezus zich: „De Zoon des Mensen" noemt dan beseffen Zijn tijdgeno ten, Zijn Joodse hoorders, dat hij zichzelf daarmee aanduidt als die gene in wien Gods plannen, eeuwen voor Zijn komst op aarde, reeds door Joodse profeten geschouwd, ten uitvoer gebracht zijn. Wat Jezus proclameert betekent eenvoudi0 dit: God bedoelt de echte pjpnselijkheidAlles wat God werkt is erop uit de eohte Huma niteit te herstellen. Mogen de kerken der wereld één hechte gemeenschap vormen, tot een willig werktuig samengesmeed worden om Gods plannen en ver nieuwende krachten te verkondi gen. Opdat velen als geroepen men-, sen mogelijkheden vinden om ruim te te scheppen voor echt menselijk leven. M. W. J. G. RAT noch MUIS ontsnap! IIODENT aan het onweerstaanbare Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden. Huis en erf G er rit Doustraat 95 in bod: f. 5.700.—koper de heer H. N.Ar nold q.q. te Leiden voor: f. 6.700.— Huis en erf Geeregraoht. 22 in bod: f. 1.250.koper de heer E. van Star- kenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 1.310.-. Huizen en erven Utrechtse Jaagpad 102, 103, 104 -en 105 samen in bod: Nederland leent Indonesië 200 millioen. OVEREENSTEMMING INZAKE PENSIOENEN. Er is thans overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aam Indonesië groot f. 200 millioen, aldus vernam Aneta van doorgaans welin gelichte zijde. Op de conferentie der Unieministers werd eveneens overeenstemming be reikt ten aanzien van een financiële regeling betreffende de uitbetaling der pensioenen. OOK OVEREENSTEMMING OVER „MILITAIRE MISSIE" Ook is op de Unieconferentie te Dja karta overeenstemming bereikt inzake de Nederlandse militaire missie, aldus verklaarde de Staatssecretaris van Oor log. mr Fockema Andreae in Den Haag. Beide partijen zijn overeengekomen, dat het zakelijk en psychologisch ge zien verstandig is met een militaire missie van bescheiden omvang te be ginnen. In de eerste periode zal zij daarom uit 800 man bestaan. Mr Fockema Andreae concludeerde uit de berichten, die hem uit Indonesië hadden bereikt, dat de Nederlandse en Indonesische delegatie de militaire mis sie als zeer wenselijk beschouwden. PROF. SCHERMERHORN CONFEREERT MET IR. LAOH. Prof. ir W. Schermerhorn. die in In donesië als wetenschappelijk adviseur van de KLM vertoeft, hield dezer dagen besprekingen met de RIS-minister van Verkeer, Energie en Openbare Werken lr La oh over luchtfotografie in Indone sië. Hij zal ook Republikeinse autori teiten bezoeken. NEDERLANDSE GEVANGENEN WORDEN GOED BEHANDELD Na het bezoek van de vertegenwoor digers van het Hoge Commissariaat aan de gearresteerde Nederlanders, te Djaka ta, vernam Aneta, dat de ge vangenen goed worden behandeld en de bejegening door het gevangenisper soneel" hoffelijk is. Sommige der gedeti neerden verkeren echter in onzekerheid over de reden hunner detentie. Tijdens jaarvergadering der V.V.D. DE HOUDING DER VVD. In Utrecht werd gisteravond de al gemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie geopend. De voorzitter, mr P. J. Oud, sprak over de souvereiniteitsoverdracht Ons stond voor ogen een zodanige procedure, aldus spr., dat verzekerd zou zijn, dat recht, veiligheid en deugde lijk bestuur onder het nieuwe regime in Nederlands-Indië op behoorlijke wijze zouden zijn verzekerd. Dat de regelingen ter R.T.C. getrof fen de vervulling dezer voorwaarden niet afdoende waarborgen, is de hoofd reden geweest van de ernstige bezwa ren. die ook in onze kring tegen het aanvaarden van dat resultaat zijn ge rezen. Onze Kamerfracties hebben die bezwaren van het begin af volkomen gedeeld. Wanneer zij desondanks heb ben gemeend hun stem aan de tot standkoming van het resultaat der RTC niet te mogen onthouden, dan was dit allerminst omdat zü die bezwaren zou den hebben prijsgegeven. Het enige, maar dan ook afdoende, motief, dat baar bewoog, was, dat zü van een verwerping van het resultaat nog veel ernstiger gevolgen vreesden dan van de aanvaarding. Zü moesten kiezen tussen twee kwaden en zij heb ben gekozen voor datgene, wat ln hun ogen was het minste kwaad. Ik ben mü er volkomen van bewust, aldus de heer Oud, dat niet al onze partijgenoten met dit oordeel instem men. Op iedere critlek zullen wü gaar- i.e antwoorden Hoe wij intussen over de souvereini teitsoverdracht mogen denken, één ding staat onherroepelük vast. Er is een nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië in het leven geroepen en op ae basis van die nieuwe verhouding moeten wü voortwerken. En wel met de echte courage van Jan Pletersz Coen ons zetten aan onze nieuwe taak. Dan zullen wij de hoogste belangen van land en volk van Nederland en Indonesië beide kunnen dienen. Vervolgens gaf spreker beschouwingen BINNENLAND Gistermiddag recipieerde minister Schokking ln het Kurhaus te Schevenln- gen ter ere van de Ministers van Defensie, die heden deelnemen aan de conferentie van de deelgenoten ln het Atlantisch pact cn van de vele legerleiders en militaire experts, die thans ln Den Haag beraad slagen. De Tweede Kamer heeft verslag uit gebracht over de bij die Kamer aanhan gige nota over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk. De Middenstandstentoonstelling „De drie zuilen", die van 5 tot 13 Mel ln de Irenehal. de Beatrlxhal en het Vreden- burgpavlljoen te Utrecht gehouden wordt, zal op 5 Mei worden geopend door de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin ln Utrecht. Er bestaan plannen om een gedenksteen te onthullen ter nagedachtenis van de acteur Bob Oosthoek, die In October 1944 om het leven kwam. Bob Oosthoek ver vulde een belangrijke rol ln het verzet tegen de Duitsers. Zeer waarschijnlijk zal de gedenksteen in de hall van de Kon. Schouwburg in Den Haag geplaatst wor den. De Amerikaanse generaal Omar Brad- I In de Oostelijke vleugel van het hls- lcy heeft gisteren een bezoek gebracht aan torische Belvedère-paleis^ te Wenen heeft de" begraafplaats Margraten J j J Gisteravond werd op de Laan van Nieuw Oost Indlë te Den Haag. de 49-Jarlge wielrijder K. J. O. bij het inhalen door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. BUITENLAND Volgens een publicatie in de Franse staatscourant is aan Antoine de Saint Exu- pery. commandant van een verkennings groep, posthuum eer bewezen bij een dag order van het luchtleger, omdat hij, als pionier van de luchtlijnen door zijn door zettingsvermogen en moed aan de Franse vleugels nieuwe luister heeft gegeven. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft geweigerd de ver blijfsvergunning van de 30-jarige bureau- chef van „United Press" in Praag, John Hlgglngs, te verlengen. Op zijn verzoek zal hem tot 15 April de gelegenheid worden gelaten zijn persoon lijke aangelegenheden te regelen. De reden voor de uitwijzing was „een aanhoudende neiging om niet-objectlef nieuws te ver zenden". Op 1 Mei gaat ln West-Duitsland liet laatste voedingsmiddel suiker van de bon. Alleen steenkool en benzine zullen dan officieel nog gerantsoeneerd zij"- Deze artikelen zijn echter al enige tijd zonder bon verkrijgbaar. brand gewoed. De brand begon in de ..Gou den Kamer" van prins Eugenlus. waar vele belangrijke vergaderingen tijdens het kei zerrijk werden gehouden. Veel van de kost bare plafondschilderingen en van het houtsnijwerk ging verloren. Het vuur kon binnen deze kamer worden bedwongen. De ..socialistische eenheidspartij" heeft dr Reinhold Uhle, de „om gezond heidsredenen" afgetreden Sakslschp minis ter van landbouw, er van beschuldigd, dat hl) het economische tweejarenplan voor Oost-Dultsland heeft gesaboteerd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, heeft aan Robert Fels. die vroeger de voornaamste economische adviseur van het departement van buitenlandse zak°n is ver_ zocht een „onafhankelijk" onderzoek ln te stellen naar de economische moeilijkheden van Europa. Naar verwachting zal Peis hiervoor twee maanden in Europa doorbrengen. Hedenmorgen vroeg heeft «en politie macht van vyrtlcnhondcrd man een over val gedaan op de „onderwereld" van Tokio.- Ruim zeshonderd personen werden aange houden, onder wie de Japanse „openbare vijand nummer één", Haroe Foekoeda ge heten. over de binnenlandse politiek. Hü acht te de tijd voor een levenskrachtige be drijfsorganisatie rijp. wat betreft het sociale leven. De maatschappelüke ont wikkeling is er echter niet rüp voor. ERNSTIG BEZWAAR TEGEN OVERHEID ALS BEMOEI-AL. Voor spr. staat vast, dat de econo mische politiek zal moeten oriënte ren in dc richting ener grotere vrij heid. Dit is ook de algemene wens van h?t bedrijfsleven. Spr. is de eerste om te erkennen, dat de overheid een leidende functie moet behouden. Te gen de overheid-bcmoeial van onze tyd gaan echter onze ernstige bezwa ren, aldus spr. Overheidsinvloed op enkele wat men wel genoemd heeft strategische punten, en een vrye be- drijfswerkzaamheid binnen het kader ener vrije maatschappelijke organi satie, door de overheid als hoeksteen van het algemeen belang gecontro leerd, is de oplossing, die v*j voor onze tijd d? meest aangewezene ach ten. Ons bezwaar tegen de door de rege ring ontworpen wet op de PBO, zo ver volgde de heer Oud, was. dat zij niet de waarbo-gen inhield, dat de komen de bedrijfsorganisatie werkelijk zo'n vrije maatschappelijke organisatie zou zy'n. Het is spr. nog altijd een raadsel, dat de meerderheid der Kamer zich zo ge makkelijk van haar rechten heeft laten beroven D? betekenis der volksverte genwoordiging was in het geding. Spr. vreest, dat regering en Kamer meerderheid met deze beslissing de be drijfsorganisatie een slechte dienst heb ben bewezen De heer Oud hield hierna een plei dooi voor wyzigingen in ons kiesstelsel, die de band tussen kiezers en gekozenen versterken. WAT BLEEF ER OVER? Vervolgens vroeg spr. was is er ov?r van de vrijheid in eigen huls bij ons systeem van gedwongen inkwartie ring? Wat van de vrijheid zich met terwoon te vestigen, waar men wil? Wat van het brievengeheim bh' ons systeem van deviezenvoorschriften? Wat zal er ovr blijven van de pers vrijheid. als wij de weg opgaan, die de regering ons met de nieuwe jour- nalis'enwet wil laten betreden? Wij bes-rijnen, dat een aantal van deze vrijheidsbeperkingen aanvaard moe ten worden in de noodtoestand, waar in wij verke-en. Maar wjj achten ze in beginsel volstrekt verw^rpelük en wensen er zo spoedig mogelijk van bevrijd te worden. Daar is in onze dagen een groot ver langen naar sociale zekerheid. Wü ver staan dat verlangen en wij zijn alles zins gen-eieri mede t« werken aan zijn verwezenlijking Maar wü wensen de sociale zeke-heiri niet te kopen ten koste van de vrijheid. Het. liberale beginsel, zoals wü het verstaan, zal het leidinggevende moeten zijn wil een werkelijke Europese een heid tot stand komen? Het is vooral om deze reden, dat wij ons er zo van harte in verheugen, dat aan een onze" prominenten, de he^r Stikker, op het stuk v?:n de „Europese Economische Samenwerking" een zo be- langrü'ke taak is opgedragen. Sprekende over d« Engelse verkiezin gen. noemde mr Oud de grote betekenis hiérvan-, dat de terugtocht van het so cialisme is voortgezet. f. 8.250.koper de heer B. de Kier q.q. Voorschoten voor: f. 8.475. Huizen en erven Korte Langestraat 2, 4/6 samen in bod: f. 2 675.—koper de heer J. H. Key' q.q. te Leiden voor: f. 2,795.—. Hulzen en erven Voorste Zandstraat 11, 13 en Baatstraat 17, 19, 21 en 23 sa men in bod: f. 6.776.koper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor: f. 7.226.-. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden. Winkelhuis met- bovenwoning, Noord einde 35, in bod: f.6.100.koper de heer M. Brouwer te Leiden voor: f. 6.400. Huis le Binnenvestgraoht 24 in bod: f. 3.100.koper de heer P. A, Rullmann q.q. te Oegstgeest voor: f.3.100.— Huis met. tuin te Oegstgeest Hoge Morsweg 57 in bod: f. 4.400.—koper dé heer J. J. van der Reüéen te Leiden voor: f. 4.400.— Huis met tuin te Oegstgeest Hoge Morsweg 29 in bod: f. 2.375.koper de heer J. W. Goddyn q.q. te Leiden voor: f. 2.375— Huizen en opstallen te Rünsburg Vliet Z.Z. 45, 46, 47 en 48 in bod: f. 2.450.— koopster mevrouw E. J. M. van Haaste ren q.q. te Leiden voor: f. 2.450— Huizen en erven te Rünsburg Vliet Z.Z. 52. 51, 50 en 49 in bod: f.3.000— koper de heer H. Niepoth q.q. te Leiden voor: f. 3.000.— Huis met tuin te Warmond Bever- ningkstraat 6 uit de hand verkocht. Huizen met bergplaat-s en uitgang te Rünsburg Vliet Z.Z. 44/44a in bod: f. 1.640—gemünd op f.300—, niet ge- gund. 1/ ADVERTENTIE Dit belangrijkste woord van het leven .bekrachtigt men door zün hand tekening. Maar niet gewoon met een pen! Voor deze zo bijzondere handtekening gebruikt men ook geen bijzondere pen, maar de beste, de eigen pen, de vulpen, die men bij zich draagt, de trouwe begeleider in alle omstandigheden. Steeds bij de hand en steeds dezelfde, steeds gereed te doen wat men van nem vraagt. De beste en meest betrouwbare vul pennen voor een lange levensweg heeft, voor elke hand en elke beurs, DE VULPENZAAK - DEMMENIE HAARLEMMERSTRAAT 169 ONDERHOUD DEVËZE—JOHNSON IN DEN HAAG. De heer Dsvèze. de Belgische minister van Landsverdediging, heeft gistermid dag te Den Haag een onderhoud gehad met de heer Louis Johnson, Amerikaans minister van Landsverdediging, dat on geveer anderhalf uur geduurd heeft. Na afloop verklaarde de heer Devèze aan de correspondent van Belga. dat hij zeer blij was met zy'n Amerikaanse collega enkele kwesties te hebben kunnen be spreken, die beide landen zo zeer aan gaan MAASTRICHT KRIJGT EERSTE MIDDELBARE HOTELSCHOOL. De plannen toe oprichting van een landelijke hotelschool te Maastricht, verkeren in een ver gevorderd stadium. Het initiatief ging uit van hotelhouders en geëmployeerden, georganiseerd in de Vereniging van hotel-, café- en restau rantbedrijven. Het wordt een middelbare vakschool tot opleiding van leidingge vend personeel in deze branche, zoals chef de reception. chef-kok. ober, as sistent-directeur enz. Aan de school zal een internaat worden verbonden en zij zal worden ingericht naar analogie van soortgelijke scholen in Zwitserland, België en Frankrijk. VOORKOMEN ONTSNAPPING VAN GEVANGENEN. De Minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat het geen gebeurd is met Meyer Schwenke hem aanleiding heeft gegeven in het algemeen een onderzoek in te stellen naar de mate van bewegingsvrüheid welke aan in psychiatrische Inrichtingen verpleegde gedetineerden pleegt te wor den toegestaan. Aan de hand van de uitslag van het onderzoek zal worden nagegaan of en zo ja, welke maatregelen ter zake genomen dienen te worden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2