LEIDEN UIT DE LUCHT „Grote drie" begin Mei bijeen Engelse conservatieven zullen buitenlandse poiiliek van Labour blijven steunen r .J WEER BERICHT Zetelverdeling Ned. Antillen dient bij wet geregeld .EEN FOTOPRIISVRAAG- V.. 89ste Jaargang WOENSDAG 29 MAART 1950 No. 26961! LEIDSCH A DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B \V Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67U55 Ook een bijeenkomst leden Atlantisch Pact Zoals reeds In een deel onzer oplaag gemeld, zullen de ministers van buiten landse zaken der grote drie 8 of 9 Mei a.s. te Londen bijeenkomen. De Britse ambassadeur te Washing ton, - sir Oliver Franks, heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Acheson, t.er bespreking van de voorbe reidingen voor de conferentie. Minister Acheson zal zich per vlieg tuig naar Londen begeven. Men ver wacht, dat na de conference zal worden beraadslaagd door de leiders der bui tenlandse politiek van de sta ten-onder tekenaren van het Noordatlantisch ver drag. Acheson, die dan reeds te Londen vertoeft, zal hierdoor in staat zijn ook deze laatste conferentie bij te wonen. Men mag aannemen, dat op de con ferentie der ..grote drie" een groot aan tal Europese en Aziatische vraagstuk ken zal worden besproken waaronder de betrekkingen met de Sovjet-Unie. dc Duitse kwestie, de voorstellen om tot een vredesverdrag met Japan te komen en het organiseren van de tegenstand tegen de uitbreiding van het communis me, waarbij speciale aandacht zal- wor den geschonken aan Zuid-Oost-Azlë. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken kan de luiste datum van beide bijeenkomsten niet worden vastgesteld, voordat alle 12 leden-staten van het Noordatlantisch verdrag geantwoord heb ben op de uitnodiging. De „zaak der generaals" COMMISSIE VRAAGT VERVOLGING. De Franse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar „de zaak der generaals", heeft, gelijk reeds kort gemeld, de regering verzocht cm ge rechtelijke vervolging van de generaals Revers en Mast en van Revers* secre taris, luitenant-kolonel Bracelet. Géneraal Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onder handelaar over het Atlantisch pact, (heeft naar het oordeel van de commis sie een vals rapport over Peyré als ver zetsman opgesteid. Peyré, die zich thans in Zuid-Amerika bevindt, is op grond van dit rapport onderscheiden met het Legioen van Eer. De commissie noemt in haar rapport Peyré „eer. voormalige veroordeelde", een „verrader van zijn land en van verzetsstrijders" en een man, die „be reid v/as geheime inlichtingen aan de hoogste bieder te verkopen." De commissie verklaart in haar rap port over generaal Mast, dat het on getwijfeld moeilijk is te bewij-zen, dat deze generaal geld ontving voor het verstrekken van het geheime rapport over Indo-China aan Peyré; „doch hij heeft gedurende zijn carrière een ver mogen vergaard, welks herkomst hij de commissie niet bevredigend heeft kun nen verklaren." In een derde rapport beschuldigt de commissie Bravelet er van, dat hij Peyré geholpen heeft bij het verkrijgen van het Legioen van Eer. Zij noemt deze officier „de schrijver van een vol komen ontoelaatbare correspondentie met Peyré." Generaal Revers heeft onmiddellijk na de publicatie van het commissie rapport verklaard, dat hij voor ieder competent rechterlijk college de bevin dingen van de commissie stuk voor stuk zal weerleggen. Twee vliegongevallen 15 DODEN. Tijdens een oef en vlucht is een zes- motorige vliegboot van het type „Late- coere 631" kort na vertrek uit Bisca- rosse bij Bordeaux, in de lucht ontploft en in zee gestort. Aan bord bevonden zich 10 personen. De eerste „Latecoere 631" werd door de Duitsers in beslag genomen en later op het meer van Konstanz door bom men tot zinken gebracht. Een tweede „631" stortte 22 Februari in zee, waar bij 19 personen om het leven kwamen. Een derde" verdween 1 Augustus 1948 650 kilometer ten Westen van Kaap Ver- de met 52 personen aan boord. Het toestel stortte ongeveer 3 km uit de kust neer. Het toestel was berekend voor het vervoer van 60 passa'giers. Toen het on geluk geschiedde bevonden zich echter alleen de bemanning en technici aan boord. Men is op zoek naar overblijfselen. Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht is met zes personen aan boord in de buurt van Ottawa neerge stort. Vijf inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada, Laurence Steinhardt, kwamen hierbij om liet leven, Eén passagier overleefde de ramp. zij het ernstig gewond. Het is een sergeant-majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die met zijn valscherm uit het toestel is gesprongen. Hij heeft verklaard, dat een van de mo tors in brand is geraakt. VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koucl, doch slechts od enkele plaatsen lichte nachtvorst. (Opgemaakt te 10 uur). 30 MAART Zen op: 6.21 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 14.34 uur; onder: 5.26 uur. (E.K.). Hoog water te Katwijk te 0.32 en 12.58 uur. ©it nummer bestagt alt acht pagina's. President Truman heeft de voorma lige republikeinse senator John Cooper benoemd tot raadgever van minister Acheson in de Londense besprekingen tussen de grote drie en de landen van het Atlantisch pact. Deze geste wordt te Washington be schouwd als een bevestiging van de ge meenschappelijke buitenlandse politiek der 2 partijen, welke principe onlangs bedreigd is geweest. Zes woningen in Hoogeveen verbrand VIER GEZINNEN DAKLOOS. Door een brand, die gisteren in Hoo geveen woedde, zijn minstens vier ge zinnen dakloos geworden. De brand ont stond door tot nu toe onbekende oor zaak in een woning, die deel uitmaakt van een blok van zes aaneengebouw de huizen. Hoewel de brandweer al gauw ter plaatse was sloegen de vlammen naar de andere woningen over. Toch hoopt men nog dat enkele huizen be woonbaar kunnen worden gemaakt De woningen en de inboedel waren gedeel telijk verzekerd. Beroep op de Kroon vervalt De regering is naar aanleiding van het door de Staten der Ned. Antillen uitgebrachte advies t.a.v. de zetelver deling in dat college, tot de conclusie gekomen, dat de regeling van deze materie bii algemene maatregel van bestuur niet te aanvaarden is. Zij blijkt niet bereid deze zetelverdeling een der voornaamste grondslagen van het Antilliaanse landsbestel an ders dan bij de wet. en dus met de medewerking van de Staten-Generaal, te wijzigen. Na de zetelregeling zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt met het overleg tot het vaststellen van een nieu we rechtsorde. Art. 211 van de grondwet eist. dat deze rechtsorde tot stand komt door vrijwillige aanvaarding langs de mocratische weg en het Is de bedoeling, dat dit bij landsverordening zal geschie den. Daarom zou een aanvaarding door de Sta.ten in hun huidige samenstelling waarbij het mogelijk is. dat de vertegen woordigers van 30% der stemgerechtig den aan de overigen hun wil kunnen opleggen, door de regering onmogelijk kunnen worden beschouwd als ..langs democratische weg" te zijn geschied. TJit het advies der Staten van de Ned, Antillen blijkt, dat tegen het voorge stelde beroep op de Kroon unaniem bezwaar wordt gemaakt. De regering handhaaft dit deel in het voorstel dan ook niet. Bij de Staten der Ned. Antillen be staat het verlangen te voorkomen, dat een of meer eilandgebieden zich tenge volge van een bepaalde verordening ern stig in hun belangen geschaad zouden achten. Daarom is de regering volledig bereid om, indien daaraan behoefte blijkt, een voorziening te treffen, ten einde deze materie te regelen. Zij heeft in verband daarmee de mogelijkheid geopend om bij algemene maatregel van bestuur een procedure betreffende het doen van beroep vaat te stellen. Mocht onverhoopt blijken, dat een dergelijke voorziening niet kan worden gemist, dan zal het onderling overleg over regeling daarvan opnieuw kunnen worden geopend. Dit brengt mee dat daar thans van kan worden afgezien. De verhouding tot Duitsland en de Sovjet-Unie Winston Churchill, dc leider der Britse conservatieven, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat zyn party van plan is de buitenlandse politiek van Labour te blijven steunen, even als wij deden in de jaren dat wij ho peloos in de minderheid waren". In antwoord op de beschuldiging van premier Attlee, dat hij (Churchill) zich op „onverantwoordelijke" wijze had uit gelaten toen hij onlangs Duitsland noemde in verband met de defensie van de Westerse Unie, zei Churchill: „Ik heb toen mijn woorden zeer zorgvuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzigen. Ik zie geen reden waarom de Duitsers niet zouden helpen bij de verdediging van hun eigen land en van West-Europa. Ik heb niets gezotrd ovcv een herbewapening van Duit land en de vorming van een nieuw leger". Duitsland had nu een kans de mensheid een geweldige dienst te be wijzen en het verleden goed te ma ken, Zonder Duitsland was er geen hoop op een verenigd Europa en zon der een vrij en verenigd Europa was er geen hoop voor Duitsland. Churchill beval het Huis aan. dat al les zou worden gedaan om een Frans- Duitse verzoening te bevorderen. Frankrijk en Engeland zouden samen sterk genoeg zijn om Duitsland tot een gelijk peil op te heffen. De drie lan den konden dan een kern vormen, waaromheen „alle andere beschaafde democratieën in Europa, gebonden of vrij, zich konden verzamelen. „De hoou van de Westerse wereld ligt in het feit." zn zei Churchill plechtig, „dat de Verenigde Staten van Amerika het denkbeeld van een Europese staten bond steunen. Over het onlangs door de West-Duitse bondskanselier Adenauer gedane voor stel tot een economische unie tussen We®'-Duitsland en Frankrijk zei Chur chill: „Dit voorstel gaat in de goede richting, maar wij willen uiteraard veel meer dan dat". Churchill wees er in dit verband nog op, dat Adenauers voorstel Devèze wil doorzetten De Belgische kabinetsformateur Albert Devèze, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat hij zijn besprekingen tot morgen zal voortzetten en misschien zelfs zal hervatten als hij de conferen tie der ministers van de bij het Atlan tisch pact aangesloten landen te Den Haag heeftbijgewoond. Voor de be krachtiging door het parlement van de bilaterale overeenkomst, met de Ver enigde Staten inzake de levering van wapenen was een 'snelle oplossing van de regeringscrisis noodzakelijk. Devèze zei verder, dat de besprekin gen, die hij tot nu toe heeft gevoerd, hem meer dan ooit gesterkt hebben in de overtuiging, dat het herstel van de 'nationale eenheid onder de huidige om standigheden een gebiedends eis is. .Aangezien sommigen mijn bedoelin gen verkeerd hebben uitgelegd, leg Ik er de nadruk op. dat ik bij het zoeken van dit. herstel niet zal afwijken van de grondwet", zei hij. Devèze zal heden aan de prins-regent verslag uitbrengen. „Het is mogelijk dat ik een beslissing neem, die een nieuwe stap bij de koning noodzakelijk maakt". Na afldbp van een gisteren gehouden vergadering van de CVP-fracties van Kamer en Senaat is een perscommuni qué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat. geen enkel parlementslid van de CVP zijn steun zal verlenen aan een regering, op wier programma niet de onmiddellijke bijeenroeping der verenig de kamers ter opheffing van de wet op het regentschap staat. Het communi qué betoogt, dat het „ongehoord is, dat. de door de prins-regent, benoemde kabinetsformateur heeft gemeend te mogen verkondigen, dat hij bij een mis lukking van zijn opdracht zijn toevlucht zou nemen tot ontbinding der Kamers". Een dergelijke houding, aldus het. com muniqué, kan slechts haar verklaring vinden in de vooroocrezette wil, het par lement de mogelijkheid te ontnemen om de wet op het regentschap op te heffen. RUSSISCHE MINISTERS NIET HERKOZEN IN OPPERSTE SOVJET. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken. Wysjinsky. heeft een van ziin functies verloren. Hij is thans geen lid meer van de opperste Sovjet. De meer dan 50 leden van de Sovjet russische ministerraad zijn voor het me rendeel niet herkozen in de recente ver kiezingen voor de opüerste Sovjet. Dit nieuws, dat niet in de zwaar ge censureerde telegrammen der telegram men der te Moskou verblijvende cor respondenten stond, is ODenbaar ge mankt in de Prawda van 15 Maart. Uit de in dit blad gepubliceerde lijst bliikt dat deleden van het politiebureau zoals gebruikelijk, herkozen zijn even als de 6 andere vice-nremiers. -Van de overige ministers heeft slechts maar schalk Wassiliefnky, minister van de strijdkrachten, ziin zetel behouden. Reuters «^Tosoonden-t. d?e na eer> ver blijf van 2% iaar te Moskou ïn Enge land is teruggekeerd, acht het' waar- schiinliik dat men de m'niriers nnari hun normale werV-'^T^eden niet lan- ger wh belasten met de vcDlieht'pgen van afgevaardigden in de opperste Sovjet. Wij hebben in de loop der jaren reeds vele prijsvragen uitgeschreven, onder het motto „Kent Uw eigen stad" Onze hofjes-, bruggen- en lantaarnpalen-prijs vraag waren even zovele successen, waaraan honderden abonné's met enthousiasme hun speurdersgaven schonken. Voortbordurend op hetzelfde stramien hebben wij ernaar gestreefd ditmaal een puzzle samen te stellen, voor welker oplossing plaatselijke bekendheid andermaal een noodzakelijke voorwaarde is, maar die toch be kende stadsbeelden uit een andere gezichtshoek laat zien dan U ze gewoonlijk waarneemt. Daar toe hebben wij onze fotograaf opdracht gege ven een aantal opnamen in Leiden te vervaar digen, doch niet, zoals gewoonlijk, in horizontale projectie, maar gezien van bovenaf, in vogel vlucht derhalve. De heer Van Vliet heeft zich van die opdracht gekweten met -jeen beroeps- enthousiasme (het woord beroeps ij v e r is abso luut te zwak), dat.aan doodsverachting grensde. Hij heeft zich vaak tot op duizelingwekkende staat achten vanzelfsprekend van ganser harte welkom is. Het moge de laatstbedoelde categorie tot troost strekken, dat de volgende prijsvraag wederom een meer algemeen karakter zal dra geen, waaraan ook zij hun hart kunnen ophalen. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat onze prijsvraag „Leiden uit de lucht" dus een serie van dertien plaatjes omvat, zodat Uw oplossing straks ook uit 13 namen zal moeten' bestaan. Wij willen daaraan de goede raad verbinden niet al te snel te zijn met Uw conclusies, doch Uw oordeel zorgvuldig te toetsen aan de détails, waarvan elke foto er voldoende bevat om met zekerheid de juiste plaats te kunnen vaststellen. Het resultaat van Uw bevindingen dient uiterlijk Woensdag 12 April des middags te 12 uur in ons bezit te zijn onder het op schrift „Fotoprijsvraag". hoogten begeven teneinde het door ons aange wezen, begeerde object op deze ongebruike lijke wijze te vereeuwigen en het resultaat vindt U op deze pagina en elders in dit Blad. Teneinde voor een prijs in aanmerking te komen is het volstrekt niet noodzakelijk Uw inzending op de een of andere bijzondere wijze te ver zorgen: een simpele opsomming in de volgorde der nummers is voldoende. Voor bijzonder kunst zinnige vormgevingen blijft de mogelijkheid van een extra-prijsje. Wij beseffen volkomen, dat onze abonné's in Leiden bij deze prijsvraag in het voordeel zijn boven die in de buitengemeenten, hoewel hun deelneming voor zover zij zich daartoe in EN NU DE PRIJZEN! Om in stijl te blijven hebben wij gemeend de prijzen ditmaal te doen bestaan uit foto-arti kelen en wel Iste prijs een Kodak Brownie Reflex 40. 2de prijs een Kodak Brownie Six 20. 3de prijs een Vena-box. 4de prijs een Kodak Brownie Baby. 5de prijs idem en voorts 10 fraaie foto-albums. Ten slotte herhalen wij nog even, dat de deel neming uitsluitend open staat voor abonné's en dat de uitspraak der Redactie beslissend is. Wij wensen onze lezerskring veel genoegen door generaal De Gaulle werd toege juicht. Over de betrekkingen met Rusland zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening geen nieuwe wereldoorlog voor de deur stond. Die was volgens hem te voorkomen, In een nieuwe oorlog zou West-Europa onder de voet gelopen worden. De niet- communlstische party-functionarissen zouden geliquideerd worden. Hij had vernomen, dat tot dat doel al namen- ïysten worden opgesteld. Aan de andere kant zouden Russische steden worden verwoest. Elke gelegehheid moest wor den aangegrepen om tot betere vooruit zichten te komen. Churchill acht het waarschijnlijk, dat de Sovjet-regering de vriendschap van het Westen meer vreest dan zyn vijandschap De atoom bom beschouwt hjl als de overheersende factor by de militaire toestand. „Dc mens heeft de wilde dieren, ja zelfs de insecten en microben over wonnen. Als hy wil, ligt er een gou den tydperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vyand moet nog overwonnen worden en dat is hg zélf," aldus Churchill. Churchill hoopte, dat Bevin het op het vasteland van Europa en in de V. S. bestaande misverstand zou ophelderen, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa". Na Churchill sprak Kenneth Younger, minister van staat by het Foreign Of fice. Hij zei, dat het tijdstip voor be sprekingen op hoog niveau, als voorge steld door Churchill, moest worden vastgesteld door de verantwoordeiyke personen. Zulke besprekingen zouden zonder voldoende voorbereiding weinig kans van slagen hebben. De enige hoop op een wyziging in de houding van de Sovjet-unie lag in het slagen van de pogingen om sterke gemeenschappen van vrije mensen op te bouwen. Richard Crossman. leider van de link se groep der labourparty, verklaarde, dat de enige kans op een nederlaag voor het communisme gelegen was in het maken van een scheiding tussen die communisten, die in hun eigen volk ge loven, en de anderen, die louter „satel lieten en slaven der Russen" zyn. Anthony Eden, oud-minister van bui tenlandse zaken, die als laatste spreker van de oppositie het woord voerde, zelde, dat het Britse volk werkeiyk alle per- sooniyke gevoelens opzy wilde zetten en „het Duitse vraagstuk" objectief wilde benaderen. Eden zeide verder, zich nim mer geheel te kunnen onttrekken aan het gevoel, dat in de gedachten van vele Duitsers een verlangen, of ln leder geval een neiging, bestond te geloven, dat de Duitsers een' of andere speciale missie hadden met betrekking tot de rest van Europa, die overheersing bete kende van hun buren. Dit behoefde ech ter nog niet te betekenen, dat Enge land niet zou moeten streven naar een verzoening en naar oprechte vriendschap met Duitsland, zo voegde Eden er aan toe. BEVIN BESLUIT HET DEBAT. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, besloot het debat. Hij zeide, niet vooringenomen te zijn tegen Duitsland doch wel gekant te zijn tegen een overeenkomst op bepaalde voorwaarden. »Wy zyn allen tegen de bewapening van Duitsland", zo vervolgde de mi nister. „Het is verschrikkelyk om hier toe te besluiten". De bezettende lan den zouden te eniger tyd moeten be slissen of zy Duitsland de bepaling van zyn buitenlandse politiek zouden moet enoverlaten. Slechts wanneer dat stadium zou zyn bereikt, zou Duits land als gelykwaardige in het comité van ministers (van de Raad van Euro pa) kunnen optreden, aldus Bevin. Bevin verweerde zich tegen de be schuldigingen van de oppositie, dat hij lauw stond tegenover de Europese een heid. Hij zeide, dat pas toen Engeland er absoluut van overtuigd was, dat de politiek, gebaseerd op de V.N. en de raad van ministers niet zou funotlonneren op elke bijeenkomst dreigde deze te wor den getorpedeerd het een andere koers moest inslaan. Met betrekking tot Duitsland zeide Bevin nog, dat „wy zullen proberen te vermijden wat er by de Volkenbond ge beurde, waar heel wat zoete broodjes gebakken werden om Duitsland opgeno men te krijgen". „Naderhand echter", aldus Bevin, ,nam Duitsland enige ma len een houding aan tegenover de Vol kenbond, die noch beleefd noch fatsoen lijk was tegenover de rest van de we reld, die met Duitsland trachtten sa men te werken". Bevin wees er op, dat er een statuut was vastgelegd, „op ba sis waarvan wy allen tot elkaar geko men zyn en ik geloof niet, dat een land als Duitsland er goed aan doet met ons te redetwisten over de voorwaarden waarop het dient te worden toegelaten". Bevin verklaarde verder, dat het een buitengewoon zware taak gebleken was, de Duitsers democratische ver antwoordelijkheid by te brengen. Hü had zijn socialistische collega's in Duitsland moeten vertellen, dat zij „een beetje te nationalistisch" waren cn dat hun nationalisme te dikwijls door hun socialisme naar buiten kwam. Dit alles maande tot voorzich tigheid. De waterstofbom noemde Bevin nog verschrikkeiyker dan de atoombom. De kern van het probleem werd er echter niet door veranderd. Er zou geen veilig heid kunnen zyn zonder het meest strenge systeem van internationale in spectie en contróle. De VN waren tot d# conclusie gekomen dat de Sovjetrussi sche tegenvoorstellen in deze kwestie hst gevaar eerder zouden vergroten dan ver minder eik

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1