Veertig jaar Leidse Chr. Besturenbond Franse koningen van hef lippenrood in doodsgeveihf gewikkeld Officiële publicatie Stafchefs in Prinses Juliana-kazerne bijeen Dank van generaal Bradley aan Nederlandse regering Ds POLANEN: Kom over en help ons De oogst is groot, de arbeiders weinigen DINSDAG 28 MAART C.N.V.-voorzitter Ruppert: „Onze strijd ging tegen liberalisme, socialisme en nat. socialisme" Wijdingsuren in de Luth. Kerk De feestelijkheden ter herdenking; van het 40-jarig; bestaan van de eid- se Chr, Besturenbond zijn gisteravond ingezet met een wijdingsure in de Lutherse Kerk, welke o.m. werd bij gewoond door wethouder D. v. d. Kwaak, de heer J. C. Elsgeast, als vertegenwoordiger van de Prot. Chr. raadsfractie en tal van afgevaardig den van aangesloten afdelingen. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer G, Hordijk, waarin hij dank bracht aan God voor de grote zegen, welke de christelijke" vakorgani satie op haar arbeid heeft mogen ont vangen, sprak de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, over „40 jaar christelijk sociale arbeid". Na al lereerst te hebben gewezen op de wan toestanden, welke er vóór 40 jaar in het arbeidsproces werden gevonden en waarvan indertijd Abraham Kuyper reeds zride „dat de slaven in de oud heid het beter hadden dan de arbeiders in e 19; en het begin der 20ste eeuw", zette hij uiteen, dat aanvankelijk de strijd ging tegen het liberalisme, welk „isme" verkondigde: „Gij arbeider zijt maar arbeider". Lonen en arbeidsvoor waarden, zo deze laatste er al waren, waren voor de arbeider benauwend klein resp. ondragelijk. Bovendien be stonden er in die tijd onhoudbare toe standen t.o.v. de kinderarbeid. Vandaar dat het noodzakelijk is, dat wij ons geloof niet bewaren voor de binnenkamer, doch dit uitdragen in de wereld. Uit dit geloof hebben wij onze taak zo te verstaan, dat wij onze stem durven te verheffen, ook als het onze maatschappelijke positie betreft. In een houding van ootmoed en liefde hebben wij onze strijd te voeren, daarbij nauw toeziende, dat de naam van God ook in de arbeid wordt geloofd en geprezen, Met het zingen van twee verzen van het „Dankt, dankt nu allen God" werd deze wijdingsure besloten. Ter gelegenheid van dit 40-jarig be staan wordt hedenavond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel een receptie gehouden. De heer G. Hordijk,, die reeds 12M jaar de jubilerende bond leidt. Behalve dat de christelijke vakbewe ging tegen deze misstanden de strijd moest aanbinden, ontmoette zij op haar weg in het begin ook het socialisme, dat de klassenstrijd propageerde. In te genstelling hiermede heeft de christe lijke vakbeweging van de aanvang af steeds gestreden voor overleg en sa menwerking. Dat zij hierin juist, heeft gezien, bewijst wel de toestand van het ogenblik. Ten slotte ging in de jaren de: bezetting de strijd ook tegen het nationaal socialisme, welk „isme" de dictatuur voorstond. Het stemt tot gro te dankbaarheid, dat het C N.V. in deze strijd, ondanks het feit, dat het al zijn bezittingen verloor, zijn vaandel onbe zoedeld heeft weten te bewaren. Nadat de heer Ruppert er zijn blijd schap over had uitgesproken, dat de arbeider thans een volwaardige plaats in de menselijke samenleving inneemt en dat er een nauw overleg tussen werkgever en werknemer plaats vindt, hetgeen in de toekomst nog zal wor den versterkt, wees hij er op, dat het juist de christelijke vakbeweging is geweest, die zich t;middcn van ons volksleven niet heeft geïsoleerd. Dat er thans zovele verbeteringen zijn' ingevoerd, achtte spreker een vrucht van de christelijk sociale actie. Via onze beweging, aldus spreker, is er een herkerstende en apostolische in vloed op ons volksleven uitgegaan. Bij al haar acties heeft zij zich steeds laten leiden door het woord van God, waarnaar zij ook getracht heeft te han delen. Ook In de toekomst zal ons op treden zo moeten zijn, dat onze naasten ln ons woord en onze daad de stem kennen van Hem, Die ons geroepen heeft tot dit werk. Spreker besloot zijn toespraak met de aanwezLgen op te wekken trouw te zijn aan het beginsel, waaraan een krachtige propaganda dient gepaard te gaan. Ds P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant alhier, die in deze met zang van het koor „Dejo Preza" afgewisselde avond, het slotwoord sprak, wees er op, dat wij in deze wereld geroepen zijn om een getuige 'van Jezus Christus te zijn. Iemand die gelooft, aldus spreker, be geeft zich in de strijd en weet dat hij komt in de' spanning van elke dag. HOGER BEROEP TEGEN UITSPRAKEN INZAKE OORLOGSSCHADE. Het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Degenen, die bezwaar hebben tegen een uitspraak van de Minister van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting of van Landbouw, Visserij en voedselvoorzie ning op een beroepschrift betreffende ge leden oorlogsschade, kunnen in hoger beroep komen bij het Scheidsgerecht voor de Oorlogsschade. Hoger beroep kan echter uitsluitend worden Ingesteld op grond van het feit. dat het bedrag, hetwelk is toe gekend als bijdrage of aanvullende bij drage. dan wel als credlet of uitgestelde bijdrage, lager ls vastgesteld dan waarop de wet op de materiële oorlogsschaden belanghebbende recht geeft Het beroepschrift moet binnen twee maanden na de datum van de uit spraak van de Minister in vijfvoud wor den Ingediend bi.i het Secretariaat van het Scheidsgerecht. Indien de uitspraak van de Minister ls gevallen vóór het in werking treden van genoemde wet, d w.z. vóór 24 Februari 1950, moet de Indiening van het beroepschrift geschieden binnen twee maanden na deze datum. Bij het beroepschrift moeten worden overgelegd vijf afschriften van de uit spraak. waartegen het hoger beroep ls ge richt. alsmede het bewijs, dat op ae post rekening van 's Rijks schatkist ls gestort of overgeschreven 1 van hetgeen, waar op beiangbebhende boven het reeds toe- fekende bedrag alsnog aanspraak meent te unnen maken, doch ten minste f 10. Het beroepschrift moet duidelijk aange ven op welke gronden de verhoging wordt verlangd en welk bedrag belangheb bende ln totaal meent aanspraak te kun nen maken. Indien het Scheidsgerecht het b«rc*:p ongegrond acht pii van oordcel ls. c'ot h'ft. urMvnardlc ls Ireföiend. kan het b-darchebbende veroordelen tot iWallne van de kosten van het Hnt '-onr- loplge postadres van het Scheidsgerecht luidt: Kauarielaan 4 te 's-Gravenhage. Met Kees Hana naar de Pyreneeën INTERESSANTE AVOND VAN DE N.R.V. Een zeer groot aantal belangstellen den dat zich gisteravond op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" had verzameld, heeft met bijzondere interesse de be kende publicist Kees Hana uit Heem stede gevolgd op zijn tocht tussen rots wanden en bergbeken in de hoge Pyre neeën. Loodrechte rotswanden en verrader lijke hellingen, wilde bergbeken en glin sterend witte gletohers behoren tot de kenmerkende verschijnselen in het woeste bergland der centrale Pyreneeën. Pas laat ln het voorjaar smelt de sneeuw van de berghellingen, terwijl tegen het eind van September de witte wereld er dikwijls weer opnieuw is. In die tussen .tijd beleeft de zwerver dooi de Pyreneeën de ganse uitbundigheid van een ongedacht rijke zomerse natuur, die graniet- en marmerblokken tooit met een overdaad van bloemen en planten. Onder het vertrouwde geleide van Kees Hana doolden de aanwezigen door dit schone gebied, waar machtige steen arenden hoog boven de toppen zweven, waar in een kleine grot het Mirakel van Lourdes plaats vond en waar warm, zwavelhoudend water genezing brengt voor vele kwalen. Uitvoerig weidde spre ker uit over de flora en bevolking van de Pyreneeën, waarbij hij tevens het onderscheid tussen Pyreneeën en Alpen naar voren bracht. Een rijke collectie lichtbeelden verduidelijkte het gespro kene. De heer M. Blitz sprak een kort inleidend en slotwoord. Merkwaardig lichtverschijnsel na zonsondergang HOEVELEN HEBBEN HET GEZIEN? Leidenaars die gisteravond tijdens hun avondwandeling hun ogen de kost gaven, konden getuigen ziin van een zeldzaam oDtisch verschijnsel, een zoge naamde lichtzuil. Deze zuil treedt op in hoge ijswolken, die uit zeer kleine schil fertjes bestaan, die heel langzaam val- lep. Hoewel het verschijnsel nog niet in alle opzichten is verklaard neemt mén aan dat -wanneer deze schilfertjes een bepaalde hoek met het horizontale vlak maken, ze het. zonlicht zodanig terug kaatsen. dat de waarnemer een verti cale lichtstreep boven de zon ziet. Dit' maal was het verschijnsel buitengewoon fraai ontwikkeld. Reeds kort na zons' ondergang kon men in het westnoord westen zeer fijne wolkenribbels zien verschijnen, waarin een verticale streep zichtbaar was boven de plaats waar de zon was verdwenen. Tegen 19 uur 20 had deze zich ontwikkeld tot een grote lichtpluim die e enharmijnrode gloed uitstraalde en tot ongeveer 20 graden boven de horizon re'kb. Ruim tien mi nuten lang kon men het zeldzame licht verschijnsel bewonderen, dat echter na halfacht sterk afnam en spoedig was verdwenen. RESERVE-POLITIE OEFENDE. Ondertoezicht van de burgemeester Zaterdag jl. hield het Corps der Re serve-Gemeente-poli tie te Lelden zijn periodieke schietoefening met dienst pistool op de militairs schietbanen te Katwijk. Deze oefening had een bijzonder ka rakter, aangezien de burgemeester van Leiden .vergezeld va nde C v. P.. de heer R. J Meijer, en de hoofdinspecteur de heer D. W. van der Wal zich per soonlijk van de vorderingen in de exer citie en het schieten de rreservisten op de hoogte kwamen stellen. Bij de aankomst van de burgemeester op de baan, stond het corps, gekleed :n de nieuwe politieuniform, onder leiding van de commandant, de inspecteur D. J. Verzijden, aangetreden. In een toespraak uitte de burgemees ter o a. zijn grote tevredenheid over de houding van het corps en de grote ani mo. welke de leden bij de oefeningen aan de dag leggen. Ook de schietuit- komsten. welke zeer bevredigend waren, hadden de grote belangstelling van de bezoekende autoriteiten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal-examen Ned. recht de heren Th. Stubbé fR'dam) K, Meerkamp van Embden (Wassenaar), H. J. J. Smits i Geertruidenberg)doc toraal-examen Ned. Ind. recht de heer J. W. Schubad 's-Gravenhage). Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Monica Emma Cornelia, d. van H F. Beelen en G. J. Verdegaal; Nicolaas. z. van H van Loef en J van der Steen: Hendrik, z. van L. Lamau en G. Pot; Marina Jo hanna. d. van W. LatooiJ én G. van der Kloot; Cornells Caspar Joseph, z van C. J. Kop en C. H. Schmidt; Leüntje. d. van A. van Rijn en W. van der Meij: Thecdorus Johannes, z. van T- J. van de Water en E. Redegeld: Johannes Frederik Hv.bertus, z. van P. J. Neuteboom en J Paauw- An- tonius Petrus Tarcislus Maria. z. van J. A. M. Passier en J. H. M Averdleck: Wil lis1 mus Adrlanus Maria. z. van W. J. Heemskerk en J. F van der Voorn- Hen drik. z van L van den Haak en G Sou- verijn. Leonavdus Maria Joannis Paulus Antrólus. z. van A A. J. van der Bol en M, Spronk: Jacob, z. van J. Korbee en J. H. O. Kaediik. Adriann AJwander. z. van A. C. P. Zepers en T. P. Wljnvoord. OVERLEDEN: F. Alblas. z„ 8 maanden; J. van Rijn. man. 65 jaar; J Ligtvoet. man 71 laar; M. J. van Hoven. dr. 2 dagen: M Daal- meyer, hulsvr. van D. W Dee. 70 laar; A. J. J. Nicalse man. 64 Jaar- A. Bekke ring, hulsvr. van H. J. J. Mulder. 1 Jaar. GETROUWD: A. de Graaf lm en J. C Spoelstra jd: C Hogendoorn jm en B. B. Kloots jd; J. I J. M. Schmand Jm en M. A. Verhoeven jd. Instituut voor Arbeids Ontwikkeling LEZING VAN DE HEER H. v. d. STARRE OVER JOEGO-SLAVIË, Over bovengenoemd, nog weinig be kend land, hield de heer H. v, d. Starre gisteravond in het Logegebouw voor het I. v. A.O. een lezing met lichtbeelden. Spr.'had deze reis gemaakt via Parijs Marseille-Rivièra en Italië. In het bijzonder werden van het Ita liaanse gedeelte de steden Florence en Venetië uitvoerig besproken, doch het hoogtepunt was vanzelfsprekend het reisverhaal over het land van Tito. Joego-Slavië. De bevolking is er zeer gemengd, doch bestaat voornamelijk uit Serven. Kroaten, Slovenen en Macedo- niërs. Wat men in dit primitieve land ziet, vindt in Europa zijn gelijke niet. Voor de verwende tourist is het logeren in „hotels" zonder enig comfort lang geen genoegen, doch de wilde en wonderscho ne natuurtaferelen compenseren dit on gerief in ruime mate. Het reizen in dit land met zijn slechte wegen is aller minst- eenvoudig; de afstand tussen twee plaatsen is meermalen een dagreis groot. De gesluierde vrouw ziet men in vele delen van Joegó-Slavië en ook dit geeft het land een oriëntalisch beeld. Het verkeer wordt onderhouden door wagens met ossen, ezels of paarden. De markten zijn voor de bewoners ware feesten, want bi.i die gelegenheden ziet men elkaar weer eens. Alles is hier van een primitiviteit waar wij geen notie van hebben. In het Bosnische land woont de bevolking in de kleine dorpen ln vervallen hutten. Het graan wordt er gedorst door er een paard doorheen te jagen. Serajewo, de stad. waar 28 Juni 1914 de moord op de Oostenrijkse troonopvolger het sein was voor de eer ste wereldoorlog heeft een Turks stads deel. dat. sinds de 15e eeuw onver anderd is gebleven. Ieder ambacht heeft hier z'n eigen wijk; hier hoort men het geklop wer schoenmakers, daar weer het lawaai van de koper- en blikslagers. Op de kerkhoven zijn de graven der vrouwen kenbaar aan een gladde graf steen. die der mannen aan een steen met tulband. De armoede ïs er onbeschrijfelijk, de kleding der mannen vooral gelijkt meer op lompen en yodden dan wat wij er onder verstaan, EerL buitengewoon mooi gedeelte be schreef spreker van het vroegere Her- zegowina ,nl. het stadje Mostar met zijn vele moskeeën en zijn oude Ro meinse brug over de rivier de Neredva. Wild en eenzaam is het land van Joego-Savië. doch sprookjesachtig mooi. 1 Indien het land aan de bezoeker meer comfort kon bieden, zou het uit een toeristisch oogpunt bezien een riike toekomst tegemoet gaan. aldus de heer v. d. Starre. De bezoekers onderstreepten met een warm applaus het woord van dank. dat de voorzitter der Instituutsafdellng. de heer v. Woudenberg de spreker bracht. „WAT IEDERE VROUW WEL WEET". Gisteravond vend ln de Leidse Schouw burg de zevende aibonnementsvoorstel- ling plaats. Met groot succes werd op geveerd door d? toneelgroep „Comedia het blijspel „Wat iedere vrouw wel weet" van ds Schotse toneelschrijver James Barrie. Hst was een genosglijk en charmant divert ssement met enorm applaus voor het uitstekende spel van Ank van der Mos? als Maggie Wy'lie i en Rika Hopper a's Ccmtesse de laf Brlère, Ook, de andere rollen werden i tevredenstellend vertolkt. Daar dit blijspel reeds eerdx-; opge voerd werd voor hst-Lsids Academisch Kunstcentrum, behoeven wij er verder niet op in te gaan. Bloemen voer de bei' ie hoofdvertolksters. TENTOONSTELLING OVER DE CREMATIE IN NEDERLAND. Door de ereniging voor Facultatieve Lijkverbranding, afd. Leiden, wordt in het Volkshuis een tentoonstelling ge houden, welke hedenmiddag om 4 uur geopend werd, over lijkverbranding. De expositie, welke vanavond nog van half acht tot tien uur te bezichtigen zal zijn, heeft als centrum een maquette van het crematorium te Velsen. Een tiental fraaie foto's tonen de mooiste gedeelten van de gebouwen. Duidelijke grafieken laten de groei der vereniging zien, welke thans reeds ruim 30.000 leden telt. Zoals bekend, wrd het crematorium in 1914 in gebruik genomen, met het gevolg, dat het ledental bijzonder steeg. Na een aar zelend begin en een daling in 1945 ln verband met de oorlogsomstandigheden, gevolgd door een zeer sterke stijging na de bevrijding, bedroeg in 1948 het aan tal crematies 1581. In ons land bevindt zich slechts een crematorium, evenals in België. Frank rijk telt er echter 6. Denemarken 20, Engeland 58 en Duitsland, volgens niet meer geheel zuivere opgaven, 121, Onder de foto's tenslotte staat een aantal urnen opgesteld, in de loop der jaren gebruikt. 58 KEERDEN HUISWAARTS. 27 bleven Acht en vijftig van de vijf en tach tig passagiers van de drie vliegtuigen, die Vrijdag j.l. uit. Tsjecho-Slowakije te Erding bij Muenchen aankwamen, zijn gisteravond in twee Duitse autobussen naar de Duits-Tsjechoslowaakse grens vertrokken. Onder degenen, die niet naar Tsjecho- Slowakije terug wilden, bevinden zich twee piloten van de Tsjec-ho-Slowaakse luchtvaartmaatschappij, die beiden tij dens de oorlog in R.A F.-verband ge diend hebben. Volgens deze piloten wisten slechts vijftien van de zich aan boord der vliegtuigen bevindende per sonen van te voren, dat de vliegtuigen naar de Amerikaanse zone van Duits land zouden gaan. Zij tweeën en een derde piloot hadden op 23 Maart in de cantine van de luchtmacht te Praag de ontsnapping beraamd. STAKING VAN AUSTRALISCHE MIJNWERKERS. Tweeduizend Australische mijnwerkers uit acht steenkolenmijnen van Nieuw- Zuid-WaWles zijn in staking gegaan uit protest tegen de strenge maatregelen, waarmede de Australische regering de stakers in de haven van Brisbane be dreigt. De heer A. N Ballego, bekend dahliakweker hier ter £tede, is door de Franse regering bevorderd tot officier in de Ordre du Mérite Agrlcole. 'n héérlijke drank uit zuiver fruit Lipstick-problemen. (Van onze Parijse correspondent) Aan een dier boekenstalletjes langs de 3U30JSpB\3A Op? 10Z tl 3UJ3S kastjes opgepropt met landkaarten, oude gravures, Zola's verguld op snee, en bonte prentbriefkaarten deden wij dezer dagen een waarlijk verrukkelijke vonds: een damesrmodeblad anno 1903, Marie-Claire geheten, een periodiek dat bij de aanvang van de oorlog ter ziele ging en voordien geheel gewijd was aan de kunst van het behagen. Het stond vol wijze raadgevingen. Hoe de armen iets minder mollig te krijgen, ds handen hun zout-witte kleur te verzekeren (men heeft ze eenvoudig elke dag maar drie uur in de lucht te houden), hoe de oren en de neus, met. behulp van listige apparaatjes, hun juiste vorm en plaats te doen behouden of verkrijgen, en hoe men met gratie een kaars Uit diende ts blazen, Dat alles, en nog veel meer, vonden wij- in dit Franse mode orgaan beschreven en die redactionele adviezen waren geformuleerd in een exquise en zeer bteemrijke taal. De ogen heetten constant „de vensters de- ziel", een glimlach werd met „een half ge opend Juwelenkistje" vergeleken, de vori. was „een delicaat byou", en de griize haren kondigen, zo waarschuwde poëtisch de redactrice, de naderende levenswinter aan. Dit periodiek van amper veertig pagina's heeft ons meer geleerd over de levensstijl dier dagen dan vele en lange en vervelende sociolo gische verhandelingen, een levensstijl, die ons thans een heel klein tikkeltje potsierlijk en omslachtig mag schijnen, doch die in elk geval stijl bezat. Stijl en gratie. INDONESISCHE AUTORITEITEN HEBBEN BELANGSTELLING VOOR FOKKER. Met de KLM constellation „Eindho ven" keerde P. J. C. Vos, directeur van de Fokkerfabrieken, terug van een oriëntatiereis naar het Midden Osoten en Indonesië. De autoriteiten in Indo nesië hebben grote belangstelling voor de Fokkerproducten doch voordat men tot bestelling van nieuw materieel zal overgaan, moet er een goed overzicht zijn verkregen van de materieelsituatie na de souvereiniteitsovrdracht. Ook zal uiteraard het effect van de recente mo netaire maatregelen moeten worden be studeerd in verband met toekomstige aanschaffingen. Een zaal vol Admiraals en Generaals tugese generaals Pina en Barrosw-Ro- drigues, de Noren, generaal öen en ad miraal Hor.ve, dé Nederlanders, gene raal Kruis en vice-admiraal jhr Van Hol the en de Luxemburgse kolonel Ja- co'oy. Achter iedere groep zaten nog Voor de ingang van de Prinses Julia na-kazerne te Den Haag, het hoofd- kwartier van de Generale Staf, waar J andere officieren, vanmorgen de besprekingen begonnen van de chefs van staven van de lam y0or de aanvang van de vergadering den van het Atlantisch Pact, stond ^ankte de voorzitter van het militaire een erewacht van 16 marechaussee s ccmité, generaal Bradley de Nederland- in ceremonieel tenue met kolbak op gesteld. Vele malen brachten zp het saluut, want onafgebroken rolden de auto's aan en generaals en admiraals stapten haastig naar binnen met om vangrijke aktetassen in de hand. In de hal stond een kleine deputatie V3n alle onderdelen der Nederlandse Weermacht: meisjes van het VHK, Marva's, matrozen, mariniers, soldaten, mannen van de LSK en enkele vrij willigers van de Nationale Reserve. De toneelzaal van de kazerne, ver sierd met vlaggen en bloemen bood een kleurrijke aanblik. Aan de U-vormige tafel, bedekt met een groen kleed, za ten de militaire leiders in groene ze tels, die uit de Ridderzaal afkomstig zijn. Aan het hoofd van de tafel hadden de Amerikanen Bradley (voorzitter) en Crittenberger, plaatsgenomen; de lei ders van de Amerikaanse militaire de legatie. Verder zaten rond de tafel de Belgisohe generaals, Baele en le Boute, de Canadezen, generaal Foulkes en vice-luchtmaarschalk Campbell, de De nen, generaal Goerbz en admiraal Ve del, de Franse generaais Lacheres en Ely, de Italiaanse generaais Marras en Lovera, de Engelsen, veldmaarschalk Slim en luohtmaarschalk Elliot, de Por- se regering voor de buitengewoon gast vrije ontvangst., die zij de verschillende delegaties had bereid .Generaal Kruis dankte de voorzitter voor zijn vriende lijke woorden. Hierna begonnen de besprekingen. Zendingsrede van ds Polanen „Roept uit aan alle stranden, ver breidt van oord tot oord, verkondigt alle landen het Evangeliewoord", Terwijl de organist dit lied speelde, vulde de Zuiderkerk zich bijna geheel met hen, die belang stellen in de Ge reformeerde Zendingsbond en daarom kwamen luisteren naar de bekende Su rinaamse neger-predikant Ds Polanen. Ds Polanen. die vijf jaar in Leiden heeft gestudeerd en in 1937 als predikant naar zijn vaderland terugkeerde, heeft een jaar in Nederland vertoefd en zal eind volgende maand wederom naar Surina me terugkeren. De heidense volken, die in de binnen landen van Suriname wonen, geloven nog dat er vele boze geesten bestaan, die voortdurend hun leven bedreigen. De oppergod kan hen beschermen, maar om hem gunstig te stemmen, moet men zich vele opofferingen getroosten. Het is geen gemakkelijke taak aan deze hei denen het Evangelie te brengen en soms meent de zending zich uit een be paald gebied te moeten terugtrekken. Dan begint echter Gods werk, b.v. door een kleine bosneger, die Jezus heeft le ren kennen. In vele andere gevallen echter heeft de zending zegenrijke ar beid verricht. Daar aan de overzijde van de Oceaan ligt een stuk Nederland: Suriname. Het is stiefmoederlijk bedeeld door Neder land, het is verwaarloosd, want men wist er geen raad mee. De bevolking, de negers, zijn geen mensen, zei men in Nederland; ze zijn slechts arbeids krachten, gemaakt om de blanken te dienen. Dit is een zwarte bladzijde uit de Nederlandse geschiedenis. En nu? Suriname voelt zich verbon den met Nederland en het Huis van Oranje. Op duidelijke wijze is dit ge bleken bij het bezoek dat Z.K.H. Prins Bernhard aan dit stukje Nederland bracht. De negers zijn nu vrij en velen zijn christenen geworden. Deze roepen de hulp in van christelijk Nederland, om dat nog zovelen niet hebben gehoord van het verlossingswerk van Christus. Maar er is geen geld en er zijn geen mensen, zegt men-in Nederland. Dit is een aanklacht tegen de christenheid in Nederland. Hier heeft men iedere Zon dag kerkdiensten, aldus spr„ maar daar misschien éénmaal in zes weke». Daar zijn geen dokters, geen verpleegsters, geen ziekenhuizen: er is alleen grote nood, zowel op stoffelijk als op geeste lijk gebied. Wat moet er van dat volk worden; moet het maar weer terugkeren naar Psudovogelpest te RotM*dam De gevreesde pseudo-vogelpest maakt sinds enige dagen ook te Rotterdam slachtoffers onder het pluimvee. Reeds siinds drie dagen worden enige gevallen gemeld en thans blijkt, dat de ziekte ook heerst onder het pluimvee van een bedrijfsleider aan de Diamant- weg. Ook bij een schoënhandelaar op de nieuwe Binnenweg werd een geval gesignaleerd en bij iemand aan de Rijs- oordstraat zijn gisteren van gemeente wege acht kippen weggehaald, die be smet bleken te zijn. Ook bij een Rot terdammer uit de Borselaerslraat zijn zes kippen vermoedelijk ten gevolge van de gevreesde ziegkte, gestorven. SCHEEPSBRAND IN DE HAVEN VAN HAMBURG. Gisteravond is brand uitgebroken aan boord van het 750 ton metende, in Panama geregistreerde schip „La Rosa", dat 25 Maart in de haven van Hamburg is gearriveerd. Volgens het West- Duitse Persbureau vermoedde de poli tie, dat er sabotage in het spel is. Hedenmorgen woédde de brand volgens de politie de grootste scheeps brand te Hamburg sedert het einde van de oorlog nog steeds voort. De brandweerbarricades, die tegen twee aur vannacht begonnen waren het /uur te bestrijden, moesten later het schip verlaten omdat er gevaar voor kapseizen bestond. Van de kade af werd de blussing voortgezet. Het schip is hedenmorgen, vrijwel uitgebrand, gezonken. Een van de twaalf leden van de bemanning wordt vermist. POKKENGEVALLEN IN GLASGOW. Naar de Daily Telegraph meldt, zijn te Glasgow (Schotland) bij drie vrou wen pokken geconstateerd, terwijl drie mannen, wegens vermoeden van be smetting met deze ziekte, in observatie worden gehouden Volgens mededeling van het ministerie van gezondheid neemt men aan, dat de besmetting af komstig is van een Aziatische zeeman van het vijftienduizend ton metende schip „Chitral", dat 5 Maart te Tilbury aankwam uit Sydney. ONTHULLING OLYMPISCHE HERDENKINGSSTEEN. Naar gemeld wordt heeft mevr. Fanny BlankersKoen, de viervoudige Olym pische kampioene, een uitpodiging aan vaard aanwezig te zijn bij de onthulling van 'de Olympische herdenkingssteen in Maar de dames en heren redactiele den konden, als 't moest, ook een aan merkelijk strengere toon aanslaan. Zo jwerd de Frangaise anno begin van deze eeuw met nadruk afgeraden heur lip jes ts verven, en zeker niet in het open baar. Uw galant zou u alras kenschet sen, alius het blad, als een creatuur en bovendien, zeiden zij, zou een der gelijke handeling het bankroet van de kus betekenen. Mits met zeer veel tact bedreven, mocht Marianne 1900 des noods wat verf aanbrengen rond haar mond, doch nimmer op de lippen, wan neer zij zich met, haar cavalier naar het theater begaf. Maar ook bij die gelegenheid bleef 't toch wel een ge durfde onderneming Aan deze waarschuwingen moesten we denken, toen we het laatste commu niqué der moderne Franse Lipstick- koningen lazen. Want er is een heftige en zeer felle strijd ontbrand tussen de Franse magnaten van het lippenrood, die elkaar momenteel met alle midde len der commerciële koude oorlog op d° wereldmarkt bekampen. Het betreft hier een heel ingewikkelde geschiedenis, waarin sorake is van fabriekgehelmen en falsificaties, maar 't komt er op neer, dat een der heren, fabrikant van „Rouge Louis Philippe" thans zit te brommen omdat hij zich na de bevrij ding, toen hij tijdelij'k was aangesteld als zaakwaarnemer v. zijn concurrent, de producent van „Rouge Baiser", die voor de .grijze muizen", de Duitse bezetsters, had. gewerkt zich van diens fabrieks- formule meester had gemaakt en die wederrechtelijk voor zijn eigen pro ductie had benut. Aan lippenrood worden thans fortui nen ver?ïiend. Alleen in Frankrijk worden er maandelijks al verscheidene millioenen staafies gebruikt, want 75 procent der Francaises schminkt zich vandaag de lipnen. In 1914 wa ren het er vijf on de honderd, doch binnen welniere jaren gelooft men, dat het aantal halsrtarrigen tot een minderheid van 5 procent zal zijn pereduccei d. Zelfs vrouwelijke politieagenten heb ben in hun revolverzakje, naast hun moordwapen, een vakje voor hun lip stick gereserveerd. Frankrijk staat, wat deze emancipatie aangaat, natuurlijk wel aan de sp'is. Volgens de statistieken verft maar 35 procent der Engelse vrouwen haar lip pen. in landen als Denemarken en Hol land is dat cijfer nauwelijks 20. terwijl Noorwegen en Zweden hun achterlijk heid met nog veel lager getallen be wijzen. Maar de Franse koningin van het lippenrood de een achter zijn bu reau, de ander achter de tralies pein zen beiden over een Amerikaans opge zette campagnp, die ook de buitenland se dames van het nut, heil en de nood zaak van een kunstzinnig aangestreken en gekleurde onder- en bovenlip over tuigen zal. De tij-den veranderen dus en de men sen veranderen mee. Want het zou ons wel verwonderen, wanneer al die dames, die in 1900 met gepaste aandacht, Marie- Claire lazen, zich thans hadden ver schanst in dat kleine bolwerkje van verzet, dat er nog buiten dc „creatu ren" is overgebleven. Het is immers hopeloos ouderwets geworden een lip- Denoaar zo maar zijn natuurïijke kleur te laten Uitvinding tegen duikboten De Verenigde Staten zijn bijna klaar met een uitvinding, waardoor zij in staat zullen 'zijn de „duikboten uit de oceanen tc verdrijven", zo verklaarde gisteravond - schout-bij-nacht Momsen, adjunct-chef voor de vloot-ooeraties, die speciaal belast is met de strijd te gen duikboten. Zonder nadere gege vens te verstrekken over dc aard van deze uitvinding, verklaarde de schout bij nacht, dat het probleem is. de duik boten od grote afstand te signaleren, een probleem, dat bijna is opgelost. MENSENROVERSBENDE IN WEST-BERLIJN. Het Westberlijnse hoofdbureau van politie heeft medegedeeld, dat verschei dene arrestaties zijn uitgevoerd in ver band met de ontdekking van een twin tig man sterke bende van mensenrovers, die in de Westelijke sectoren geopereerd zou hebben op Sovjetrusslsche instruc ties. MOGELIJKHEID ATOOMOORLOG Generaal Lawton Collins, stafchef van de Amerikaanse landstrijdkrachten heeft gistermiddag een onderhoud gehad met de leden van de Turkse staf. Na afloop van dit onderhoud verklaarde de gene raal o.m., dat ..bij de door de Verenig de Staten aan Turkije verleende hulp re kening is gehouden met de mogelijkheid van een atoomoorlog". „SURRIENTO" TE MARSEILLE. Het Italiaanse passagiersschip „Sur- riento" is heden uit Sydney en Djakarta te Marseille aangekomen, alwaar 376 Nederlandse en Indonesische passagiers te 17.00 uur met een boottrein zullen doorreizen naar Amsterdam. Uur van aankomst is nog niet bekend. Een belangwekkend steden-korfbaltoumooi De Leidse Korfbalbond, die begin Mei zijn 3e lustrum viert, wil ter gelegen heid hiervan op Zondag 7 Mei a.s. op het terreinen-complex in dc Leidse Hout een stedentournool organiseren voor vertegenwoordigende KNKB-, Erk, Bonds- en adsoirantentwaalftal- len. Hiertoe is een uitnodiging verzon den aan Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht. Haarlem, Dordrecht en de Noord-Hollandse Korfbalbond. het heidendern, omdat er geen mensen het Wembley Stadion op 14 April a.s.1 "e zijn om hen verder te leiden? Durft christelijk Nederland te zeggen dat het bankroet is? Bruine handen worden opgeheven, biddend om redding en hulp. Laat chris telijk Nederland de bruine broeders in de steek? De oogst is groot, maar de arbeiders zijn zeer weinigen, bidt dan de Heer des oogstes dat Hij arbeiders uitstoot in' zijn mijngaard. „Draagt het werk der zending >n Su riname en waar ook ter wereld met uw In deze steen zijn de namen gegraveerd van alle athleten die tijdens de Spelen van 1948 overwinningen hebben behaald. De onthulling zal verricht worden door de Britse minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevln en o.m. wor den bijgewoond door de ambassadeurs en gezanten van de landen die aan de I prijzen": Vette "koelen le kw*"2.50—-2^70^29 MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 28 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 45 partijen. Eerste soort 1.75 1.83; tweede soort 1.701.75; extra be legen tot 2.10. ROTTERDAM, 28 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd ln totaal 6174 stuks. 850 vette koelen en ossen; 1627 gebrulksvee; 237 graskalveren'; 2079 nuchtere kalveren; 207 varkens; 513 biggen; 330 paarden; 33 veulens: 140 schapen of lammeren; 79 welde/zuiglammeren; 79 bokken of gelten. Lon dense Spelen hebben deelgenomen. IJMUIDEN. 28 Maart. IJM. 94 13000. KW 6 2185. gebed en een offeranden", aldus besloot j IJM 75 6755, IJM 283 7100. Aanvoor2780 ds Polanen zijn toespraak. I kisten waarvan 440 verse haring. kw. 2.30—2.50; 3e kw. 2.10—2.30 per kilo; araskalveren 280. 220. 130; nuchtere kal veren 40 37. 32; biggen 42. 38. 35 per stuk; slachtpaarden 1.90, 1.80. 1.60; schapen 2 30. 2.10. 1.90 per kilo. Kalfkoelen 975, 875. 750; melkkoeien 975. 875. 750; vare koelen 650, 580. 500; vaarzen 675, 575, 425: pinken i 530. 430, 350.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3