Moord op Rotterdams faxichaufteur opnieuw voor het Hof STADSNIEUWS l Allemaal moor d en doodsla 1 Waar veel leed wordt geleden Wel en ivee der Visserij Met een enkel woord ZATERDAG 25 MAART Was er een „derde man?" De moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Globus, die op de avond van de 18e November 1947 on der Sassenheim, in zyn eigen taxi vermoord werd gevonden, werd in de zomer van het vorige jaar voor de Paagse arrondissementsrechtbank be handeld. De twee verdachten in deze zaak, de 23-jarige zanger H. J. Barendsen en zijn 17-jarige broer W. H. Barendsen, beiden uit Hilversum, werden schuldig bevonden De oudste wordt veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, de jongste hoorde 4 jaar tegen zich uit spreken. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage werd a»:ze zaak gisterochtend op nieuw in hoger beroep behandeld en de oudste der broers verscheen als eer ste in het verdachtenbankje. Voor de rechtbank verklaarde inder tijd een der getuigen, eveneens een Rotterdamse taxichauffeur, pertinent, dat hij Clobus van het D.P. station te Rotterdam had zien wegrijden met drie personen in zijn wagen. De gebroeders B hadden dit ontkend maar bij de eerste behandeling van het Hof dook deze derde man toch op. Het zou een zekere Willem Prins zijn. Het. Hof ver wees hier op de zaak naar de instructie. Genoemde taxichauffeur uit Rotter dam. ccn collega van de vermoorde, blééf thans voor het Hof pertinent bij zijn verklaring dat omstreeks half- Nieuwe verkeerswet stelt nieuwe eisen. UITGEBREIDE VOORWAARDEN VOOR RIJBEWIJS. (Van onze Haagse redacteur) Het ontwerp voor een nieuwe ver keerswet, dat eerlang aan de Staten- Gcneraai zal worden voorgelegd, zal enige nieuwigheden bevatten met het oog op de eisen, die het moderne ver keer aan de lichamelijke en geeste lijke gezondheid van bestuurders van motorrijtuigen stelt. Gegadigden voor een rijbewijs, die aan de proeven van bekwaamheid hebben voldaan, zullen een lijst moe ten invullen met vragen omtrent hun gezondheid, aan de hand waar van een medische commissie over de toekenning beslist. Afzonderlijke bepalingen zullen gel den voor wie als eens een verkeerson geval heeft veroorzaakt. Voor personen 'boven 65 jaar zal een periodieke keu ring worden voorgeschreven. Ook voor beroepschauffeurs van zware wagens zal deze periodieke keuring gelden. Over het algemeen zal de Conventie van Genève worden gevolgd, ook voor de rijwielen met hulpmotor. Het systeem der voorrangwegen zou in Nederland worden gehandhaafd. Ingevoerd wordt het geven van waar schuwingen aan verkeerszondaren te gen contante betaling van een boete. Volgens de Conventie van Genève zullen de rijwielen met hulpmotor on der bepaalde voorwaarden op de fiets paden worden toegelaten. Eerste coloradokever gevangen Te Udenhout in Noord-Brabant is een coloradokever gevangen, voor zover be kend de eerste in dit seizoen in ons land. Het voor het aardappelgewas zo schadelijk insect is aan de bevoegde in stanties ter hand gesteld. Mr VAN KLEFFENS OPENDE NEDERLANDS TULPENFEEST. Op het Rockefeller Plaza, In het hart je van New York is gisteren in tegen woordigheid van de Nederlandse am bassadeur bij de Amerikaanse regering, mr E. N. van Kleffens, een Nederlands itulpenfesst geopend. Op het feestterrein is een windmolen opgericht, met zeven meter lange bladen. Deze molen is, ter wijl een Nederlands lied werd gezon gen. door mr Van Kleffens In werking gesteld. Aan het feest is een tentoonstelling verbonden van ruim 60.000 bollen van hyacinthen, gele narcissen en velerlei soorten tulpen, welke speciaal voor deze gelegenheid zijn ingevoerd. De bezoekers kunnen voorts 20.000 crocussen ln lila en goudgele kleuren, bewonderen. AGENDA ZONDAG. Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweglng. 11 uur voorm. Gerecht 10: Splrltisch Genootschap. 8 uur nam. MAANDAG. Schouwburg: Comedia. ,,Wat iedere vrouw wel weet". 8 uur nam. Oegstgecst (L. v. Oud-Poelgeest 13): Aandeelhoudcrsverg. N V. Handelsmij vh. Sloos en De Jong. 10 uur voorm. DINSDAG. Den Burcht: Jaarverg. Alg. Ned. Bond van Gepenslonneerden aid. Lelden, 2i uur nam. Volkshuls: Tentoonstelling over Lijk verbranding. 46 en 7j10 uur nam.; lezing J. v. Dijk te 8} uur nam. Gerecht 10: Theosofische Ver. Spr. L. W. L. Labout, 8 uur nam. Koolkapel: Evangelisatie te 7 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Filmavond „De Licht hoeve". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „The third man" (14 Jr) Zon 2,15, 4,30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex ,.Dc grootste zonde" (18 Jr). Zon. 2,15, 4.15, 7.15 en 9,15 uur; overige da gen 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Het dreigende water" (18 Jr) Zon 2,30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. LI(lo „De bezetene" (18 Jr). Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor Slate girl" (14 Jr) Zon 2,30, 4,45. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Dc Zondagsdienst der Hulsartsen tc Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. H. de Haan, De Jager. Stoffers en Verbrugge. Te Oegstgeest door mevr. Lanen-Baron, tel. 21610. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 25 Maart 13 uur tot Zaterdag 1 April 8 uur waargenomen door Apotheek Herding rn Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Re(Jst. Steenstraat 35. tel. 20136 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. zeven in dc avond van 18 November aan het D.P. station drie personen in de wagen van Clobus waren ge stapt. Hij had gehoord dat Clobus naar Maassluis mosst ryden. Verder kwam er weinig nieuws aan het licht. De procureur-generaal ging uitvoerig ln op het verloop der gebeurtenissen zoals die aanvankelijk door verdachte voor de Haagse rechtbank wei-den be kend, doch later voor het Hof werden omgewerkt, zodat de figuur Willem Prins er in paste. De stille getuigen: de vingerafdruk ken op de auto, de gevonden revolver, de stenen in de tas, waarmee het lijk eventueel verzwaard had moeten wor den, dat alles wees er, aldus mr Ver steeg, duidelijk op dat het doel was: mooid. De brief, die verdachte uit het huis van bewaring aan de weduwe van Clobus had geschreven en waarin hij zijn schuld had bekend achtte hij wel doorslaggevend' Naar aanleiding van al de aange voerde punten vroeg de procureur- generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Hierna kreeg de raadsman mr J. A. Schüring uit 's-Gravenhage het woord, en deze voerde aan dat de mogelijkheid dat er géén derde man geweest was. zeer was ver-zwakt. Een nieuwebewijsvoe ring was zijns inziens noodzakelijk. Het noodzakelijk bewijs dat zijn cliënt het fatale schot had gelost, ontbreekt zijn inziens. De „derde man" Prins zou dit ge daan kunnen hebben. Spr. verzocht, bij gebrek aan bewijs zijn cliënt vrij te spreken van de hem ten laste gelegde moord. De verdere behandeling, n.l tegen de medeplichtige broer, zal 4 April plaats vinden. f. 300.000 EXTRA VOOR ONDERWIJZERSOPLEIDING. Post Mallno-toelagen verhoogd. Aan het w etsontwerp tot wijziging van de Onderwijsbegroting 1949 ontlenen wij, dat de grote behoefte aan leer krachten bij het L.O. het noodzakelijk maakt, dat door bijzondere maatrege len de belangstelling voor de onder wijzersopleiding zodanig wordt gesti muleerd, dat in de jaren 1952 e.v. in de dan zeer gestegen behoefte zal kunnen worden voorzien. De minister achtte het in dit verband gewenst om een Rijksstudietoelage fonds perdu ten bedrage van f. 300, per jaar of een Rijksstudietoelage', tevens pensiontoelage, van f. 800,per jaar in het vooruitzicht te stellen. Van de laatst genoemde toelage wordt de helft bij wijze van renteloos voorschot en de rest eveneens fonds perdu be schikbaar gesteld voor het cursusjaar van 1 September 19491 September 1950. Hiermede zal een bedrag van f 300.000,gemoeid zijn. Voor het dienstjaar 1949 kan met 1/3 gedeelte van dit bedrag, dus f. 100.000,worden volstaan. Voorts wordt opgemerkt, dat uit de post- Malino-toelagen een 50-tal jonge lieden een studiebeurs ontvangen. Met het oog op de nieuwe verhoudingen met Indonesië leek het de Nederlandse rege ring van belang de gelegenheid tot stu deren van Indonesische jongelieden hier te lande open te houden. In verband hiermede dient het bedrag van deze post te worden verhoogd, met rond f. 48.900. MAANDAG ONTSCHEPING „GEORGIC". Het troepenschip „Georgic" wordt in de loop van morgenavond met troepen uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping zal Maandagochtend te 9.00 uur beginnen. GEZANT VAN COLUMBIA BIJ H.M DE KONINGIN. H.M, de Koningin heeft vandaag ten palelze Soestdijk de nieuwbenoemde bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Columbia, de heer Jose Gabriel de la Vega. ontvangen ter over handiging van zijn geloofsbrieven en van de terugroepingsbrieven van zijn ambtsvoorganger. H. VAN BUEL. As. Woensdag zal ln Den Haag aan onze stadgenoot, de heer H. van Buel, adj. onderoffcier administrateur, de gouden medaille worden uitgereikt ter gelegenheid van een 36-jarige trouwe dienstvervulling. De heer Van Buel, die reeds ruim 30 jaar een bestuursfunctie waarneemt in de Kath. Onderofficiers- vereniging te dezer stede, is o.m. vice- voorzitter van de Band Nederland-In- óonesië en lid van de plaatselijke De- mobilisatieraad). Ledenvergadering P.v.d. A. NLEIDING VAN Dr B. R. BAKKER UIT SOESTDIJK. Op de ledenvergadering, welke gister avond in het Federatiehuis is gehouden, werden enige huishoudelijke zaken af gedaan alvorens overgegaan werd tot het aanhoren van de inleiding van de heer dr B. R. Bakker uit Soestdijk, over het onderwerp „Democratie in de orga nisatie". Spr ving zyn inleiding aan met het aanhalen van cijfers omtrent de deel neming der leden ln verschillende or ganisaties aan referenda. Hierin ziet hij het bewijs dat men van de democrati sche rechten slechts een spaarzaam ge bruik maakt, hetgeen veroorzaakt kan zijn door te sterke centralisatie of wel toe te schrijven is aan een gebrek aan belangstelling. Als beginsel kan spr. de democratie niet anders zien dan als een ethisch beginsel, hetgeen spr. nader uit werkt- Onder democratie kan men verstaan een vorm van samenleving, waarin de regering steunt op een volksmeerder heid. verantwoording schuldig is aan de volksvertegenwoordiging en doortrokken is van de eerbiediging van en verant woordelijkheid voor de medemens. Er zijn nog tal van andere definities van democratie. Ondanks alle democratie, hoe goed ook bedoeld, komt men er niet altijd met een „meerderheid" .De juist in België gehouden stemming over de koningskwestie bewijst wel, dat het be halen van een meerderheid niet altijd een goede oplossing betekent. De midde len van de democratie dienen, naar spr.'s oordeel getoetst te worden aan doelma tigheid en geoorloofdheid. Een eerste voorwaarde voor een or ganisatieleven, dat waarlijk democra tisch is. moet ziin het aankweken van actieve democratie. Meeloperij en ja- knikkerij kan nooit iets goeds opleve ren. De techniek van de democratie heeft de democratie zelf geabsorbeerd, heeft prof. Huizinga eens gezegd. Met een aantal voorbeelden uit de oractijk trachtte spr. te bewijzen dat dit veelal juist is. ofschoon spr. zelf het genees middel ook niet weet aan te wijzen Verbetering is wellicht te bereiken door meer aandacht te besteden aan de vorming van de leden der organisaties. Op deze inleiding volgden tal van vra gen en een interessante gedachtenwis- seling. De voorzitter, de heer Van Weerlee, dankte de inleider voor zijn leerzame voordracht. Hij deeldev voorlopig mede, dat er een grote openbare verkiezings vergadering zal gehouden worden waar o.a. de hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", de heer K. Voskuil zal spreken, terwijl Mr. Dr. A. A. van Rhijn tevens als spreker is uitgenodigd. Het. verkiezingsplan voor $e Staten werd goedgekeurd, terwijl tot afgevaar digden naar de gewestelijke vergadering benoemd werden Mevr. J. C. de Cler, en de heren J van Weerlee, H. Wyrde- man en C. Huisman. Van de verklaring, welke de voorzitter der C.H. Kiesvereniging te Leiden af legde, n.l. dat men van die zijde eerlijk zal werken, werd met voldoening kennis genomen. De AVRO op stap met Snip en Snap. ENTHOUSIASTE BIJVAL. Piet Muyselaar en Willy Walden, die thans 12jaar als de dames Snip en Snap op stap zijn, deden gisteren tijdens een propaganda-avond van de Avro Leiden aan. en hebben een nagenoeg geheel bezette Stadsgehoorzaal kostelijk geamuseerd. Zij ondervonden daarbij de enthousiaste medewerking van Bill Stanfords Revue-orkest en van „The four Rhythm Aces", een vocaal quartet, dat in mimiek en zang bijzondere pres taties leverde. Voorts waren er „The dancing Lovelies", 12 oharmante dan seresjes en Angela en Anthony, een gracieus danspaar. Al deze 42 medewerkenden, samenge bracht door René Sleeswijk, hebben ons een vlot en aantrekkelijk programma voorgezet. Zeer geslaagd waren ook de décors en de schittering der costuums, waaraan kosten noch moeiten waren ge spaard. De aanwezigen toonden zioh dan ook zeer enthousiast en huldigden aan het eind van de avond het gehele ensemble met een minutenlang applaus Een lid van het dagelijks bestuur van de Avro sprak aan het begin der voor stelling een propagandistisch woord, waarin hij met voldoening vermeldde, dat de vereniging ruim 200.000 leden telt, een aantal, dat straks zeer belang rijk zal zijn bij de aanwijzing van de plaats, welke de Avro in het omroep bestel zal innemen. De heer J. Dronkert alhier slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen theologie. Leidse politie arresteert twee beruchte Haagse inbrekers TAL VAN INBRAKEN IN LEIDEN EN OEGSTGEEST OPGEHELDERD. Zondagavond werd de aandacht van een surveillerende agent van politie ge trokken door twee mannen, die zich op verdachte wijze op de Rijnsburgerweg ophielden. Aangezien voornamelijk in de omge ving van de Rijnsburgerweg en in de gemeente Oegstgeest in de laatste we ken een vijftiental inbraken zijn ge pleegd, wrelke diefstallen alle op dezelf de wijze werden uitgevoerd, werd door de politie van Leiden en Oegstgeest in verscherpte mate gepatrouilleerd. Bedoelde agent zag dat de 2 mannen zich naar een onbewoond perceel aan de Rijnsburgenveg begaven. Even later zag hij beide mannen terugkeren. Eén van hen sprong op een passerende tram, terwijl de ander door de agent werd ge volgd waarna hij hem op de Steenstraat aanhield. Deze man, de 25-jarige Th. F H. uit Den Haag bleek bij fouillering in het bezit te zijn van een centerboor, een zaklantaarn en een paar hand schoenen. Hij gaf op in gezelschap te zijn geweest van J. v. d. W. uit Den Haag. Bij onderzoek bleek deze naam echter gefingeerd te zijn, doch dezelf de avond was door de Leidse politie reeds uitgezocht, dat de metgezel was de 39-jarige J. v. d. V. uit Den Haag. Ook deze werd gearresteerd en in Lei den ingesloten. Hoewel bejden ontkenden zich aan inbraken te Lelden en Oegstgeest te hebben schuldig gemaakt, gelukte het de politie van Leiden in samenwerking met die van Oegstgeest voldoende fei ten en omstandigheden naar voren te brengen op grond waarvan één hunner zijn ontkenning niet langer kon volhou den. Een aantal inbraken is hiermede tot klaarheid gekomen. Beiden staan te Den Haag zeer ongunstig bekend. LAATSTE CONCERT RESIDENTIE ORKEST. Donderdag a s. wordt in de Stadsge hoorzaal alhier het laatste abonne menteconcert van het seizoen 1949/50 door het Residentie Orkest gegeven Ook dit concert staat weer o.l.v. Wil lem van Otterloo; als solist zal men onze landgenoot Jan Odé kunnen be luisteren. die het 2e Pianoconcert van Camille Saint-Saëns zal spelen Zijn optreden wordt voorafgegaan door „Divertimento" van Henk Radings, dat hiermede te Leiden zijn eerste uit voering beleeft. Dit werkje is in op dracht van de Wagenaar-Stichting voor het Residentie Orkest gecomponeerd en werd op 8 Maart j.l. door Van Otterloo en de zijnen ten doop gehouden. Tot slot volgt, in onverkorte vorm. een verklanking van het Symphonisch Gedicht „Psyché" van César Franck; een groepje zangers en zangeressen, ge selecteerd uit het Toonkunstkoor, afd. 's-Gravenhage. bij welk instituut- Wil lem van Otterloo de directeursfunctie vervult, verleent hieraan haar mede werking. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal-examen Ned. Ind. recht de heer K. Stam (Rot terdam) doctoraal-examen geneeskun de de heren J Ji. M. Blaauwhof (Zoe- termeer), J. C. Choufour 's-Graven hage». J. Kreukniet (Rotterdam). J. D. Mulder ('s-Gravenhage) en J. J. Timp (Leiden); Arts-examen le gedeel te de heren F- W. Frets (Soesterberg) en C. L Zemen (Amsterdam). TENTOONSTELLING LIJKVERBRANDING. Tijdens de onlangs in Groningen ge houden algemene vergadering van de Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding was een bescheiden tentoonstelling in gericht van verschillende zaken be trekking hebbende op de crematie. Deze expositie trok een dusdanige belang stelling. dat besloten werd ze achter eenvolgens ln de voornaamste steden op te stellen. As. Dinsdag is Leiden aan de beurt, waar zij zal worden on dergebracht in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Zij is evenwel slechts één middag en avond geopend. 1% Een wooid van bezinning. De trein beweegt "zich met een sloom gangetje door het polder landschap. De coupé is bijna vol: een hulsmoeder, een handelsreizi ger, een student, en nog een paar anderen zitten slaperig op de ban ken. Een meneer op leeftijd tegen over me begint een gesprek. Hij blijkt veel van muziek te houden. Beiden hebben we in het najaar de uitvoering van Bach's Hohe Messe bijgewoond. „Geweldig", zegt hij. „Wat. een orkest, wat een koor! Ik vond het een onvergetelijke avond in de Hooglandse Kerk, Toch maar een puike instelling dat K. en O. Maar kijk, als je zoiets hoort be grijp je toch niet dat er zoveel el lende in de wereld is. Als je met zo'n machtig brok schoonheid ln aanraking komt, treffen alle ver drietige dingen om je heen je weer dubbel pijnlijk. Elke middag als ik m'n krant uit de bus haal denk ik bij mezelf: Wat zal er nu weer aan de hand zijn. En och 's morgens zet je je radio aan, omdat dat zo de gewoonte is, maar eigenlijk is het allemaal narigheid, die aan het begin van de dag over je uit gestort wordt". Is dit zo? Confronteren de krant en de radio ons met een stuk van de wereld waar we eigenlijk de ogen en oren maar voor moesten sluiten? En is daarnaast de schoon heid van een stuk muziek, of van een vers of van het geloof? Zeer opzettelijk heeft de Christe lijke kerk na de oorlog de aandacht gericht op alle terreinen van het leven van elke dag. Met klem heeft men geprobeerd duidelijk te maken, dat er geen neutraal gebied is voor de boodschap van de kerk. Lang zaam werd men doordrongen van het besef dat de kerk geen gesloten sector van het leven bestrijkt; b.v. de ziel, de hemel, de „toekomst". De boodschap van het Evangelie bleek alles te maken te hebben met het practlsche leven. Wie de ker kelijke bladen van de laatste jaren min of meer regelmatig heeft gele zen, weet dat de vragen van het politieke en maatschappelijke leven, van de Internationale verhoudin gen, van de cultuur, van de bescha ving niet aan de Kerk voorbij zijn gegaan. Het tijdsgebeuren van de laatste tien, twintig jaren heeft ons allen zeqr geschokt, heeft ons ge dwongen tot een nieuwe bezinning op de werkelijkheid, met zijn vele daemonische zijden. Wij moeten dus de krant lezen. Tot deze ernst zijn we verplicht. En dat niet om in uitzichtloosheid onder te gaan, maar om mede hier door het rechte uitzicht te krijgen. Want de waarachtige ernst en de wezenlijke vreugde liggen vlak naast elkaar. Om nog even op de muziek van Bach terug te komen: Dit is zeker geen stuk schoonheid dat naast de werkelijkheid van het leven ligt. Deze kunstenaar bovenal is het die in zijn taal de ernst, de pijn van een mensheid, die vecht met de vragen van het kwaad, het verdriet, het duivelse, uitzingt. (De roep om erbarmen). En juist hier blijkt de diepste ernst aan de hoogste humor te grenzen, als Bach als het ware de hemel openzet in het Gloria. Iemand zegt hierover: „Je moet eerst echt ernstig worden om te leren lachen". JDe bijbel drukt ons met onze neus boven op de werke lijkheid. Er is geen realistischer boek dan de bijbel. Hier is alles doortrokken van de humor der god delijke bevrijding. In de weken die voorafgaan aan het Paasfeest is de verkondiging vol van de laatste ernst. Want dan blijken mensen zo te zijn dat ze alleen maar eenparig hun Heer kunnen kruisigen. Het is opvallend dat rondom Jezus, van wie de Mattheus passion zingt: „Er hat uns allen wohlgetan" 'het verzet, de haat en een daemonische onverschilligheid ongelooflijk scherp aan de dag treden. Met de laatste ernst wordt hier de waarheid ge zegd over al het menselijke. En nu de Goddelijke humor: In dit hele gebeuren is voor mensen van alle tijden Gods volkomen on verdiende liefde doorgebroken. In „Het geschonden geweten" van Graham Greene vlucht de laatst- overgebleven priester voor de poli tiemacht van de communistische overheid. Op zijn ezeltje trekt hil bij nacht en ontü door bossen en moerassen. Ergens onderweg gaat hij samen met een halfbloed. Hij komt tot de ontdekking dat de man er op uit is hem te verraden en zo de prijs die op zijn hoofd ge steld is te verdienen. Onderweg biecht de man hem ook nog een reeks vuiligheden. De priester denkt aan zich zelf en aan zijn metgezel en zegt mompelend in zich zelf: „Voor zulke mensen als hij en ik is Christus gestorven. Hoe meer kwaad je om je heen ziet en hoort des te stralender wordt de glo rie van die daad. Het is heel ge makkelijk te sterven voor iets moois en goeds, voor :ie gezin en kinde ren. voor een beschaving. Alleen Christus kan sterven voor al die halfslachtigheid en verdorvenheid". Dat is de laatste ernst de laat ste waarheid over ons mensen. Maar naarnaast de humor van de Goddelijke liefde, die in dit ster ven voor ons opengaat. M. W. J. G. Het Parijse kerkhof der honden (Van onze Parijse correspondent). Even buiten Parijs, in de banlieue bij Asnières, is op een der eilandjes in de Seine het kerkhof der honden geves tigd. Het ligt daar, heel pittoresk, om spoeld door het water van de Seine, en door. een brug met de wal verbonden. Direct bij de ingang, een hoog en knar send hek, staat het monument van Darry, de trouwe Sint Bernard, die „veertig personen redde en bij de een en veertigste werd gedood". Dan pas seert men het graf van het ros Gu- bouille, een „mooi, zachtzinnig en wit paard, dat op deze plaats, na een trou we dienst van 25 jaren, ineenzeeg, 35 jaar oud. Hij was een goed werker en Op 73-jarige leeftijd is te IJmuiden Het begint een hele drukte rond IJs- overleden Simon Smit, die sedert 1905 land te worden. Vrijdag ging de Assan als roeier meeging in de roeireddingbootReis IJM 42 er naar toe en vandaag van IJmuiden en die van 19301940 op- zouden de Vlos I IJM 24, Schoorl IJM stapper was aan boord van de Neeltje 39 en De Hoop IJM 73 dezelfde reis be- Jacoba. In totaal nam hij deel aan 24 ginnen. Dan zyn er bij elkaar 12 sche- reddingtoohten, waarbij in totaal 28 pen. die van IJmuiden aan de IJsland- mensen werden gered. In 1928 kreeg^hij i visserij deelnemen. Mocht er teveel aan- de zilveren medaille van de Engelse Ko ning in verband met de beroemde tocht naar de Shonga. In 1940 kreeg hy van de N.Z.HR.M. de bronzen draagmedaille voor langdurige diensten. Sedert vele jaren maakt-e hij deel uit van de ploeg vletterlieden in de Vissershaven te IJmuiden, die assistentie verlenen by het meren van binnenkomende sohepen. BINNENLAND Post bestemd voor naar ons land te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer", die ln een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 27 Maart a s. in ons land worden ter post bezorgd. 's Nachts ls ingebroken in het be lastingkantoor aan de Ryksweg Zuid te Slttard. Men heeft zich toegang verschaft door eerst een kelderraam en vervolgens de kelderdeur te forceren. Verscheidene bureaux werden opengebroken. Er wordt voor een bedrag van ruim f. 1500 vermist. In de verboden 500 meter strook nabij de grens bij Tegelen werden aange houden twee Inwoners van Teegelen die 62 pakken tabak naar Duitsland trachtten te smokkelen. Belde mannen zijn ge arresteerd. De tabak werd ln beslag ge nomen. Gisteravond brak brand uit in het magazijn van de weverij A. H. PlelJ te Enschede. Hoewel slechts een klein ge deelte uitbrandde ging een vrij kostbare voorraad goederen ln ae vlammen op De schade wordt geschat op ongeveer f 150.000; verzekering dekt de schade. De Jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Vereniging Oost en West" zal op 3 Juni a.s worden gehouden ln de congreszaal van de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" op Sonsbeek (Arnhem). Toen gistermiddag de expediteur H. van der S. op z(Jn erf aan de Hattemseweg te Apeldoorn met een zware trailer ma noeuvreerde, geraakte zijn 3-jarig zoontje, dat ongemerkt het erf was opgelopen, onder de wagen en werd op slag gedood. Gistermiddag ls onder grote belang stelling dc vuurtoren van Texel nabij Cocksdorp, die ln April 1945 tijdens de „Russen-opstand" werd verwoest, weer officieel ln gebruik genomen Het is de zogenaamde vuurtoren van Elerland. die reeds ln 1863 werd jjebouwd en toen nog met petroleum brandde In 1927 werd een electrlsche installatie aangebracht, waarbij het llchtvermogen op één nillliocn kaars i kwam. I Bij K.B. ls tot lector ln de faculteit De voornaamste Am e r lka an se s Rijksuniversiteit te Groningen, om onder- sadeurs ln West Europa die ^rle g .J hmR te Rome besprekingen hebben ge voerd, hebben „het geheel der Europese problemen" ln beschouwing genomen. De volgende bijeenkomst van de Amerikaanse ambassadeurs zal mogelijk in Duitsland binnen 3i4 maanden worden gehouden. der economische wetenschapen aan de wijs te geven ln de Landbouweconomie, benoemd Ir Remmelt van Hees te Goes. Met deze benoeming ls een uitbreiding van de economische faculteit tot stand gekomen, waarmee de Groninger Univer siteit vooraan gaat. Onze landgenoot dr J. G. Schu macher ls benoemd tot lid van de com missie van toezicht van de VN. ln voor malig Italiaans Somalleland. Na de benoe mingen van de heren Schmltz ('ln Abes- slnlë) en Pelt (ln Lybië) ls hij de derde Nederlander die een politieke missie ln Afrika te vervullen krijgt. Gistermiddag heeft de oud-minister van Onderwijs, dr Glelen. thans hoog leraar ln de practlsche opvoedkunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, ziin ambt met een rede over de opvoedkunde, onder de titel „Beginsel en feit" aanvaard Gistermiddag is op de onbewaakte overweg ln de lijn HilversumUtrecht bij de mr Tripkade te Utrecht een militaire auto aangereden door een uit Hilversum komende electrlsche trein. De inzittenden van de auto. n.l. de korporaal T S Bak ker en de sergeant A. Gobets. werden belde gewond en naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Dc trein werd licht beschadigd. BUITENLAND President Truman heeft het ontslag van Tracy Voorhees als onderminister voor het leger aanvaard. De kosten van de Britse nationale gezondheidsdienst worden vcor het vol gende Jaar geraamd op 351.5 mlllloen pond of ongeveer 7 pond per hoofd van de be volking. Dit ls 39.5 mlllloen pond meer dan vorig Jaar. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Italiaan- i se legatie een memorandum overhandigd.! ï^sen waarin Joegoslavië zich er over beklaagt. I West-Dultsland heeft besloten de dat aan de Sloweense minderheid in band met West-Berlyn te versterken door Noord-Oost-Italië nog steeds „de elemen- er meer dan 2000 ambtenaren heen te taire vrijheid cn rechten i an dc mens" zenden. Er worden o.m. kantoren van worden onthouden, evenals dat in de West-Duitse ministeries gevestigd en er dagen, van Mussolini het geval was. t I komt een regeringsvertegenwoordiger. Italië en Turkije hebben te Rome een verdrag van vriendschap gesloten. Het verdrag zou ook slaan op handel en zekere Juridische aangelegenheden. Admiraal Forrest Sherman, chef der vlootoperatles van de Amerikaanse marine, is te Londen aangekomen. Hij brengt eer; bezoek aan Europa, „om zich van alles en nog wat op de hoogte te stellen' De 97-Jarlge Daniël Ferrelra uit Bloemfontein (Z.A.) ls ln het huwelijk getreden met de 69-Jarlge zuster van zijn schoondochter. Ferrelra. die thans voor de vijfde maal ls getrouwd, is nu de zwager van zijn zoon en de oom van zijn klein kinderen. Dieven hebben te Chateaudum de gouden maarschalkstaven van Napoleons maarschalken Soult en Ney gestolen. Een rechtbank te Potsdam heeft de 49-Jarige Luise Rebenstorf tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verw ijderen van zes straatnaambordjes van de boulevard Stalin te Berlijn Dr Otto Suhr, voorzitter van de West-Berlijnse gemeenteraad, heeft voor gesteld dat de drie Westelijke commandan ten van Berlijn zich in de naaste toekomst met hun Sovjet-Russische collega ln ver binding zullen stellen, met het doel tot een gezamenlijke bespreking te komen over het houden van vrije verkiezingen voor geheel Berlijn! Veertien liberale parlementsleden hebben meegedeeld, dat zij hun steun niet zullen geven aan het nieuwe Griekse kabinet van de liberale leider Venizclos. Venlzelos heeft zijn kabinet aangevuld met zes ministers en vier onderstaats- voer komen, dan kan licentie om in Engeland te mogen markten worden aangevraagd. Deze is vrij gemakkelijk te krijgen. De Tzonne SCH 93 zou voor de Zater- dagmarkt komen met 1400 kisten, waar van 450 makreel, 300 haring, 200 wijting, 150 kooivis, 70 schelvis en 230 varia. Maandag komen in IJmuiden aan de markt, behalve een heel leger loggers de Medan IJM 57 met 1030 kisten (Noord zee), Zwarte Zee 600 kisten (Noordzee), Herman SCH 92 met 2050 kisten (IJs land) en Haarlem IJM 9 met 1050 kisten (Noordzee) waaronder 90 kisten hake, de eerste aanvoer van betekenis van deze soort in dit jaar. Dinsdag verwacht men de Bergen IJM 16 met 1300 kisten, t-w. 600 makreel, 300 haring, 150 wijting, 40 schelvis, 120 kooivis, 40 radio en 50 stokkebit. Woens dag komt van IJsland de Alkmaar IJM 31 met 1170 kisten, waaronder 70 kisten platvis en waarschijnlijk de Norman Maria IJM 6. Donderdag zou de Viking Bank IJM 183 markten. Het wordt dus een drukke week met flinke aanvoer. De vissers verwachten een goed jaar van rog en vleet omdat zy reeds nu ge vangen worden. Dat zou niet gek zijn, want zijn vissoorten lenen zich uitste kend voor export en worden met goed geld betaald. De motorlogger Van der Duyn van Maasdam KW 97 is in IJmuiden aange komen. Er komt een nieuwe motor in en dito brug op. Daarnaast zulleh dek en logies worden vernieuwd. Uit IJmuiden vertrok naar Katwijk de motorlogger Aleida KW 169. Dit schip i wordt klaar gemaakt voor de nieuwe j haringteelt. Besommingen. SCHËVENINGEN, 24 Maart. Hedenmor gen kwamen aan de markt 2 trawlloggers en 8 kustvissers. Besommingen: SCH 225 f.4570; SCH 87 f.3830; SCH 11 f 1260; SCH 10 f.700 SCH 18 f.1100: SCH 177 f.780; SCH 112 f.520; SCH 17 f.270. een dierbaar vriend", aldus het onder schrift. Ik wandel onder traditionele treur wilgen. over paadjes die niet al te zorgvuldig onderhouden zijn, en langs heesters en planten, bedekt door een vacht van mos en bladeren. Overal stenen en zerken. Vergeten graven en ook graven, die keurig netjes verzorgd zijn, met verse bloemen in een vaasje. Op de stenen lees ik de geijkte op schriften als „hier ligt Castor, hij ruste in vrede" of inscripties, welke van een poëtische geest getuigen en die veelal door een onzekere, kennelijk oude hand geschreven zijn soms in de zeiken aangebracht. Ergens zag ik zelfs op een steen twee portretten: „Pepé. vier jaar oud Pepé 14 jaar oud" staat er onder. Maar al deze graven, luxueus uitge voerd of maar simpele stenen, vormen de aandoenlijke bewijzen van vriend schapsbanden, die zich tussen een hond en zijn meester(es) ontwikkeld hebben. Veel leed, maar ook van geluk wordt door die inscripties uitgedrukt. En soms ook stuit men op mysteries, zoals bij dat graf van Criquet die in Frankrijk was gekomen om daar te sterven Op andere stenen lees ik hele honden biografieën, te lang om hier volledig te citeren. Bijvoorbeeld van Palaud (1930— 1949), in Moskou geboren en in Parijs overleden, moedige, aanhankelijke en trouwe hond, zoveel beter dan wij. „Oud en ziek hebben we je moeten laten doden, want jij leed en wy leden met jou. Beste Palaud, vergeef het jc ondankbare meesters: hun verdriet is mateloos en nooit zal je vergeten wor den". En dan Frou-frou „die stierf van ver driet over het sterven van zijn mees teres, een dag na haar". Weer een an dere eigenares getuigt dat het leven geen waarde meer voor haar bezat op de dag dat haar viervoeter haar voor altijd verlaten moest. Er staat zelfs een kroontje boven de volgende inscriptie: „Dick, mijn trouwste vriend in dagen van voorspoed en van tegenslag, wiens leven een ieder tot voorbeeld gesteld kon worden. Nu je dood bent voel ik mij gans alleen. Ik geloof aan niets meer. Je was zo zacht. Waarom ben ik ooit boos op je geweest en heb ik je gesla gen? Je zwakheid had me moeten weer houden je te straffen. De wroeging ach tervolgt me". Het is gemakkelijk om met die beken tenissen, deze uitingen van droefenis wegens de dood van een dier, wal de spot te dryven, er om te lachen. Dat is nooit moeilijk. Maar men onderdrukt die neiging gauw wanneer men een mid dag op dit kerkhof heeft doorgebracht. En zeker wanneer men daar nog getuige van een begrafenis is geweest. Ook dat is mij overkomen. Uit een taxi stappen twee mensen, een man en een vrouw, beide op leeftijd. De vrouw, een zakdoek voor het gezicht, ging op een bankje aan de kant zitten wachten. De man, met een pakje in de armen, trad het admini stratiegebouw binnen. Tien minuten later kwam hij weer buiten, samen met twee mannen, uniformpetten op het hoofd, die een ruw houten kistje droe gen. Even verder hadden twee arbeiders onder een boom een kuil gegraven. De kist werd er in geplaatst en de plechtig heid was volbracht. De man en de vrouw, elkaar ondersteunend, verlieten als twee gebroken mensen de begraaf plaats. Overdreven? Sentimenteel? Het woord is gauw uitgesproken. Maar als jé een maal zo'n tafereel hebt bijgewoond, wordt je voorzichtig in het uiten van een vluchtig oordeel. Het zijn de war» broeders niet, die spotten met het op rechte leed van anderen. Wat de bron is van dat leed, doet daarbij niet zo veel terzake. En aan die oprechtheid valt hier zeker niet te twijfelen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2