Stakingsbeweging in België breidt zich uit Totale inpoklering IJsselmeer zal 30 jaar vergen Nog ruim 150.000 H.A. droog te leggen WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 18 MAART 1950 No. 26952 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Leg cle kaarten open op tafel! Wie zijn oor goed te luisteren legt. hoort in de verte ruisen een streven .liar een compromis tussen Oost en West! Het is waar. dit ruisen is nog prak. maar toch. het is er. Zowel uit het Oosten als uit het Wes ten klinken stemmen, die pleiten voor een nader overleg op het hoogste ni veau. Consordlno, maar zij zijn er! Edoch, waar er tal van prestige kwesties aan deze aangelegenheid ziin Terbanden. wordt de uiterste voorzich tigheid betracht. De tegenpartij m?.g Tooral niet de indruk krijeen dat de geneigdheid te praten voort spruit uit prakte Het is zeker onnodig te zeggen, dat op deze wijze het proces om tot over- lez te geraken, wel bijzonder zwaar wordt gehandice.pt. En misschien wel half verlogen is. Er is blijkbaar van de grote leidende iiguren niemand, die de kat de bel durft aanbinden en ronduit gezegd: laat ons een laatste poging wagen om alle mis verstand uit de weg te ruimen en ver trouwen te wekken, waar nu nog aller- we?e wantrouwen heerst. En toch. wanneer men tot besprekin gen wil komen, zal dit geluid eens moe ten klinken. Totdusver verneemt men echter slechts uiterst zwakke stemmen van bereidheid to: Draten. waarbij dan tevens nadruk kelijk wordt geaccentueerd, dat er geen sprake kan zijn van opofferingen voor en aleer het gesprek tot een zeker re sultaat heeft geleid. Is men bang voor een mislukking van een samentreffen? Dat lijkt ons over dreven. want, behalve de oorlog zelf. Is er immers niets ergers denkbaar dan de bevroren oorlog, die er thans in feite heerst. En welk bezwaar is er, om ten slotte eens spijkers met koppen te slaan, zo dat de wereld weet. waaraan zij toe is? Aan duidelijkheid van politiek is nog nooit onheil verbonden geweest, wel aan de maskering der voorgestane politiek! Laat men de zienswijze van Moskou maar eens opeii en klaar laten uitko men tegen die van het Westen. Op een bijeenkomst, die volledig openbaar Is. zodat de wereld zich een zuiver beeld kan vormen van de stand van zaken op het politieke schaakbord. Dan kan er geen misverstand meer blijven ten aanzien van de vraag, waar de schuld ligt van de splijtzwam, die momenteel de wereld in twêe helften verdeelt. Met die bevroren oorlog gaat het mo menteel van kwaad tot erger. Moskou aarzelt immers niet, om. in de satelliet- landen zijn actie voort te zetten. Spe ciaal Tsjecho-Slowakije blijft het ter rein van ingrijpen. Het is, alsof Moskou voelt, dat daar de Achilles-hiel gelegen Is van zyn expansie-zucht en het kon de plank in dit opzicht wel eens niet ver mis slaan. De Tsjechen staan be> kend om hun eigenschap van onder grondse verzet-pleging en steeds duide lijker treedt de waarheid aan het licht, hoe daar een kleine minderheid door bruut geweld het land overheerst. Die minderheid ziet zich echter gedwongen om steeds rigoureuser op te treden om zich te handhaven en vandaar, dat zeifs figuren als Clementis verwijderd wor den uit hun functies. Zij mogen nog blij zijn. dat zjj niet, beschuldigd van land verraad, het slachtoffer worden van de terreur. Of komt dat nog? Opvallend is tevens, hoe achter het IJzeren Gordijn algemeen een streven tot uiting komt om pottekijkers zoveel mogelijk te verwijderen. Die pottekij kers zijn natuurlijk de vertegenwoordi gers der Westelijke mogendheden, wier aantal thans tot het uiterste verkleind sordt. En waar dit langs diplomatieke *eg moeilijk is te bereiken, geschiedt bet langs de weg der verdachtmakin gen. Dat is de achtergrond der proces- zen tegen buitenlanders, die slechts be ogen officiële personen te belasteren. In dat licht moet ook het proces Lou ters worden gezien. Neen, laat er maar eens glashelder licht komen in de verhoudingen, zodat zonneklaar blijkt, wie er iets te ver bergen heeft. Achter het IJzeren Gordijn schijnt Teel te verbergen te zijn, want waartoe aiders dat wegwerken van vreemdelin gen? Intussen heeft in Sovjet-Rusland de schijnvertoning van algemene verkie zingen weer eens plaats gehad. Slechts Écn lijst was wederom toegelaten, de officiële communistische, waarop en;ge 'smenvan z.g. nlet-communisten. Men kan de vraag stellen, wie er meer com munistisch zijn, de officiël als commu- fcist geboekstaafde candidaten of de -vrije" Het is niet dan geslagen met zekere ^omheid" te constateren, hoe hier :n ''-et Westen mensen, die de betekenis tan vrije verkiezingen aan den lijve kennen, deze farce niet alleen nemen, J öoch zelfs verheerlijken. Slavenzielen, die de vrijheid durven prediken. Het Kabinet blijft beraadslagen. De stakingsbeweging heeft zich gis termiddag over vrijwel geheel Wallonië uitgebreid en men kan zeggen, dat in het gebied van Luik, in de Borinage, te Charleroi, in het centrum en in de ge bieden van de beneden-Sambre prac- tisch overal het werk stilligt. Zelfs in Waals Brabant en in het bijzonder in de metaalfabrieken te Tubize is het personeel in staking gegaan. Ook in de metaalfabrieken te Nijvel wordt niet meer gewerkt. In totaal legden 250.000 arbeiders het werk neer. Het uitvoerend comité van de metaal- bewerkersbond van België Verklaart in een manifest, dat het de stakingsbe weging tegen de terugkeer van de ko ning volkomen goedkeurt Het comité is van oordeel, dat de ko ningskwestie geen zuiver politiek pro bleem is en dat deze ook haar invloed heeft op economisch en sociaal terrein. De metaalbewerkersbond zal zich daar om met alle middelen verzetten, niet alleen tegen Leopold III. doch tegen alle reactionnaire stromingen, die hem steunen. Het nationale comité van het verbond is in spoedvergadering bijeen geroepen. De staking heeft zich in de middag uren eveneens uitgebreid tot de Brus selse agglomeratie. Voor zover bekend, hebben de arbeiders van vier Brusselse metaalfabrieken, waaronder Siemens als mede die ovan een grote suikerraffina derij eveneens het wérk neergelegd. De mijnen van Tamines zullen heden in staking gaan evenals de daar geves tigde ijzergieterijen. De autobussen van de Belgische spoorwegen rijden niet meer in het Waalse land. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voorge daan. Van de zijde van het algemeen Bel gisch vakverbond is het volgende be- jkerd gemaakt' ..Het secretariaat van het algemeen 1 Belgische vakverbond is van de spon- tane stakingsbewegingen, die zich in verschillende streken van het land hebben voorgedaan, op de hoogte ge steld. Het secretariaat betuigt aan de arbeiders die het werk hebben neerge legd ziin onverdeelde sympathie en so lidariteit. Het secretariaat stelt met. voldoening vast dat de arbeiders door hun handel wijze het bewijs leveren, dat het stand punt van het dagelijks bestuur van het ABVV getrouw de gevoelens weergeeft van de arbeidende klasse. Het secretariaat vraagt de arbeiders in alarmtoestand te blijven. Het alge meen Belgisch vakverbond is er op voorbereid, alle nodige maatregelen te" treffen, die de omstandigheden nood zakelijk mochten maken". Na afloop van een vergadering der liberale ministers heeft Devèze zich naar Eyskens begeven om hem" mede te delen, dat het beraad aap liberale zijde nog niet voltooid is en heden zal worden voortgezet. Een regeringsver klaring is dus ook nog niet mogelijk. Minister Johnson verzekert: Atlantisch Pact is paraat. Louis Johnson, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft te Chicago ter gelegenheid van St Patricks-dag in de Ierse club gesproken van „een aanzien lijke vooruitgang" in de herbewapening der Noordatlantische mogendheden. „Nooit is op het gebied van militaire samenweiking in zo korte tijd door zo veel landen zoveel bereikt", aldus John son. De minister vertelde, welk materiaal reeds onderweg was of ter verzending klaar lag, en ncemde de Berlijnse lucht brug een voo. beeld van hetgeen een dezer „betrouwbare partners" (Enge land) vermocht. „Wij staan niet alleen in deze vastbeslotenhrid om de aanval van het Sovjet-Russisch imperialisme en de verspreiding van het goddeloze communisme tot staan ts brengen. En geland is daartoe gereed, de toestand in Frankrijk verbetert, in Italië is een nieuwe vrijheid geboren. De positie van onze Canadese vrienden is gezond Onze Nrderlandse. Noorse en Belgische ge allieerden uit de vorige oorlog, die de wereld een opmerkelijk voorbeeld van vastberadenheid tegenover de grootste gevaren hebben gegeven, bewijzen op nieuw hun'bekwaamheid om in de fa milie der vrije naties hun plichten en verantwoordelijkheden op zich te ne men. Over de gehele linie vindt men onder alle twaalf deelnemende landen de vastbeslotenheid om samen te wer ken, in kracht tè winnen, opdat, wie een aanval beraamt, wordt afgeschrikt, en. zo nodig, samen te vechten om zich tegen agressie te verzetten', zo besloot Johnson zijn rede. HET ARCHIEF VAN WIJLEN PRESIDENT ROOSEVELT. Meer dan 5 millioen brieven en per soonlijke stukken, welke door wijlen pre sident Franklin Roosevelt werden be waard, staan ter beschikking van ge schiedkundigen en deskundigen, die ze willen raadplegen. In Hyde Park, de voormalige residentie van Roosevelt, thans eigendom van de staat waar de documenten zich bevinden, is door me vrouw Roosevelt na een korte plechtig heid het archief van haar overleden echtgenoot opengesteld. Het omvat 85% van alle brieven en politieke documenten, die door de pre sident werden bewaard. De rest zal pas over 25 jaren aan de openbaarheid wor den prijsgegeven. Het heeft 2Vj jaar gekost om de 5 millioen brieven te catalogiseren, Roo sevelt maakte een afschrift van bijna iedere brief, die hij schreef en ontving. Hij had zijn brieven voor publicatie ge reed willen maken voor zijn dood. SERETSE KHAMA VERTREKT MAANDAG. Seretse Khama, candidaat-opperhoofd van de Bamangwato-stam die de Britse regering voor vijf jaar uit zijn land had verbannen, heeft het aanbod van de Britse regering om zich op een vliegboot enige tijd naar zijn land terug te bege- gen, aanvaard. Maandag vertrekt Seretse Khama naar Beetsjoeana-land. Verscheidene Belgische politici uit ver schillende politieke kringen hadden zich naar Pregny begeven om in verband met de volksstemming besprekingen te voeren met koning Leopold. Enige politici in de foyer van hun ho tel te Genève. Het zijn v.l.n.r. de pre sident van de Senaat, Gillon, minister president Eyskens, de president van de Kamer, Van Cauwelaert en mevrouw Eyskens. Een millioenen-project: WISSELEND BEWOLKT. He Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk ^8 enkele buien, voornamelijk in de ^'oord-Westelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kustge- tteden af en toe harde, later geleidelijk ^nemende Zuid-Westelijke wind. On teer dezelfde temperatuur als van- kag. (Opgemaakt te 10 uur). 19 MAART. Zon op: 6.46 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 7.05 uur; onder: 20.00 uur tam.). Hoogwater te Katwijk te 4.05 en 16 17 (20/3 te 4.36 en 16 46 uur - spring- nummer bestaat uit tien pagina's. Hongersnood dreigt in China. MI LLIO EX EX MENSEN SLACHTOFFER. In semi-olficlèle communistische krin gen te Hongkong is verklaard, dat de ergste hongersnood in de jongste ge schiedenis van China zich begint af te tekenen. Duizenden zijn reeds omge komen en men verwacht, dat millioe- nen voor de volgende ocgst van honger zullen omkomen. In centraal- en Nocrd-Oost-China zouden millioenen mensen moeten be staan van bladeren, wortelen, gras en klei, zo verklaarde men. Deze berichten werden bevestigd door inlichtingen, die door officiële buiten landse kringen te Hongkong zijn ont vangen. Ofschoon de communistische regering nog niet officieel heeft toege geven, dat een ramp dreigt, hebben ra dio-Peking en de communistische bla den in geheel China plannen bekend gemaakt voor productievergroting. In Ahnwei. de zwaarst getroffen pro vincie, zouden 9 millioen van de 22 millioen mensen gebrek lijden. De hon gersnood zou ook ernstig zijn in Honan, Kiangsoe, Hopeh, Sjantoeng, delen van Hoenan, Szetsjcean, Tsjekiang, Kwang- toeng en Noord-West-China De nocd zou begonnen zijn na een reeks ramp zalige misoogsten als gevolg van over stromingen, droogte en epidemieën in de herfst van het vorig jaar, gevolgd door een strenge winter. De communistische autoriteiten zen den in alleryl voedsel naar de getrof fen gebieden. Tot dusver zijn de be schikbare voorraden echter totaal on voldoende. Canada biedt 250 officieren opleiding aan. De Canadese minister van landsver dediging, Brooke Claxton, heeft in het Canadese parlement medegedeeld dat Canada heeft aangenomen 150 leger officieren en 100 officieren van de luchtstrijdkrachten, afkomstig uit sta- ten-ondertekenaren van het Noordat lantische verdrag, op te leiden. Er zijn voor deze landen geen kosten aan de- opleiding hunner officieren in Canada verbonden. Wel bestaat de mogelijkheid dat later ook Canadese fficieren op eenzelfde basis in de betrokken landen zullen worden opgëleid. Het is de bedoeling, dat de officieren een jaar voor opleiding in Canada blij ven. Elk jaar zou er een nieuwe groep van 250 officieren naar Canada komen. Flevostad wordt het centrum. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota betreffende de eerstvolgende in poldering in het IJsselmeer. Hieraan is het volgende ontleend: Bij de vaststelling van het gebied.dat m het IJsselmeer nog voor inpoldering in aanmerking komt. moet in het oog worden gehouden, dat de oppervlakte van het IJsselmeer, dat tenslotte over blijft, niet beneden een bepaald mini mum mag dalen. Op grond van berekeningen is als minimum blijvende oppervlakte voor het IJsselmeer ongeveer 120.000 H.A. vastgesteld. Daardoor ligt dan tevens vast de maximum-oppervlakte, die na de Wieringermeer en de Noordoost- polder nog voor inpoldering beschik baar is en die daarmede op ongeveer 150.000 H.A. is bepaald. In verband met de kwaliteit van de grondslag en de diepteligging van de meerbodem komen voor inpoldering praktisch slechts in aanmerking de gronden bezuiden de lijn Enkhuizen kampen. In de zuidelijke kom toch wordt grotendeels klei en zware zwavel, aangetroffen, terwijl benoorden die lijn de bodem hoofdzakelijk uit zand be staat. Wanneer de Zuidoostelijke polder in twee gedeelten zal worden drooggelegd, zullen de oppervlakten van de te ma ken polders globaal bedragen: voor de Zuidwestelijke polder (in het volgende met Westerpolder aange duid) 54.400 H.A.; voor de beide delen van de Zuidoostelijke polder: de Oos- tcrpolder 51.800 H.A.; de Zuiderpolder 44.600 H.A., tezamen 159.800 H.A. Het. verdient de voorkeur met de Oos terpolder te beginnen. De beslissing of daarna het eerst de Westerpolder dan wel de Zuiderpolder aan de orde zal komen, kan zonder be zwaar tot lr.»cr worden uitgesteld. Nog vernemen wij hierover het vol gende: Over 6 jaar zal de Meerdijk om dc Oosterpolder dicht zijn, over 7 jaar zal de polder droog zyn en over 8 jaar zal met de ontginning en het in cul tuur brengen worden begonnen. Er zal één hoofdstad worden ge bouwd, genaamd Flevostad. die mo gelijk ook hoofdstad zal worden van de eventuele twaalfde provincie van ons land. Die stad wordt zo groot als b.v. Alkmaar. Verder komen er in de gehele Zuid- Oostpolder vier grote dorpen met een landelijk karakter en tussen de 40 en 50 kleinere. 90.000 mensen zullen de Zuid-Oostpolder bevolken, 60.000 de Westerpolder. De grond waaruit de Oosterpolder zal bestaan is zeer goede grond. Dit jaar zal worden aangevangen met de aanleg van drie dijkvakken van de Meerdijk. n.l. een dijkvak nabij de ge projecteerde Flevostad en twee in de buurt van het Keteldiep, de laatste in Westelijke richting. Deze drie gedeelten van de Meerdijk zullen over twee A drie jaar gereed zijn. De lengte van de gehele Meerdijk is ongeveer 85 K M. Aangezien men aanneemt, dat die dijk over zes jaar dicht zal zijn. moet men dus elk jaar circa 14 K M. dijk aan leggen. Het zal dit jaar echter niet mo gelijk zijn een dijk van zulk een lengte te bouwen, omdat er zo laat ln het jaar pas aan kan worden begonnen. Verwacht wordt, dat de gehele Oos terpolder een bedrag van 375 millioen gulden zal vergen, de Westerpoldcr bijna 500 millioen en het vermoedelijk daarna aan de beurt komende zuide lijke gedeelte van de Zuid-Oostpoldcr circa 350 millioen. Wanneer het werk geen ernstige stagnatie ondervindt zullen de Wester polder en de gehele Zuid-Oostpolder over ongeveer 30 jaar gereed kunnen zijn. Als bevolkingscijfer voor beide polders tezamen wordt het getal 150.000 aange houden. Drie Y-tunnels in Amsterdam. De wethouder van Publieke Werken en Volkshuisvesting van Amsterdam, mr. J. J. van der Velde, heeft gister morgen medegedeeld, dat het ge meentebestuur binnen en half jaar dc raad van Amsterdam een voordracht zal doen toekomen om over te gaan tot dc bouw van drie tunnels onder hel IJ, namelijk een voor het auto-, een voor het rijwiel- en een voor het voet gangersverkeer. Dit plaatje werd genomen te Harns! Heeft u nog nooit van het stadje Harns gehoord9 Maar dan toch wel van H-ar- lingen, zoals wij Hollanders, het noe men. Wanneer u door dit stadje, aan de N.W. kust van Friesland wandelt en u ziet een inwoner met een juk op de schouders over de rustieke ophaalbrug lopen, met op de achtergrond een rijtje oude gevels, dan zoudt u niet vermoeden dat die Harlingers, of Harnsers, zo'n levendige handel drijven op Engeland en de Oostzeelanden. TIEN LIJKEN VAN OPVARENDEN VAN „TRUCULENT" GEBORGEN. Uit de gelichte „Truculent", die. zoals gemeld, op een zandtong in de nabij heid van Sheerness, in het Britse graaf schap Kent, op het strand is gezet, zijn de stoffelijke overschotten van tien op varenden geborgen. DRIE SOVJET-BURGERS IN FINLAND GEARRESTEERD. Drie Sovjet-burgers, die zich onder een valse naam in Finland verborgen had den, zijn verleden week gearresteerd. De namen van twee van hen komen voor op de lijst, die op 31 December door Gromyko aan de Finse autoriteiten was toegestuurd. Tot nog toe zijn zeven door de Sovjet-unie van oorlogsmisdaden be schuldigde personen gearresteerd. De Sovjetrussische lijst bevatte 56 namen. Reorganisatie Opsporings- en Reddingswezen ter zee. KNALGELE „SEA-OTTERS" IN MOTORSLOEPEN. Kranen en kabels voor drenkelingen Thans worden besprekingen gevoerd over een meer doelmatige samenwer king van de verschillende instanties, die bij ongelukken op zee betrokken zijn bij het opsporen en redden van slachtoffers. De P.T T., Radio Holland, Redding maatschappijen en dc op het vliegveld Valkenburg gestationneerde opspo- rings- en reddingdienst (O.S.RD.) van de Kon. Marine nemen hieraan deel. De OS.R.D. heeft tot nu toe de be schikking gehad over drie Mitchells, in gedeeld bij het 320ste squadron. De taak van deze Mitchells zal echter binnen kort worden overgenomen door acht ,^ea-otters", amphlbie vliegtuigen, die de Marine onlangs by de Vickcy Arm- strong-fabrieken in Engeland heeft ge kocht Deze worden zeer geschikt geacht voor het reddingswerk. Zij zijn knalgeel ge schilderd om vooral goed op te vallen., kunnen langzaam vliegen en zelfs bij vrij ruwe zee er op dalen en starten. Zij zijn uitgerust met een kraan om dren kelingen op te vissen. Rond de vlieg tuigen zyn kabels gespannen waar dren kelingen zich aan vast kunnen houden. De opsporing en reddingdienst heeft thans verder voor de hulpverlening bij vliegtuigrampen boven zee de beschik king over twee Fairmile B-motor Lairn- ces (voormalige Engelse motorsloepen). Door hun grote snelheid. 22 myi maxi maal. kunnen zij in geval van nood in betrekkeiyk korte tyd op de plaats van een ongeval aanwezig zyn. Deze boten, die evenals de sea-otters", knalgeel zyn geverfd, zijn op de Rykswerf te den Helder omgebouwd. Men heeft hen R.I. «Rudolf Isaac) I en II gedoopt. Voorlo pig biyven zij in den Helder. AMPHIBIEVLIEGTUIGEN VOOR KON. MARINE. De Kon. Marine voert op het ogenblik besprekingen over de aanschaffing van zes Catalina-amphibievliegtuigen uit overtollige oorlogsvooraden van dé Ca nadese strijdkrachten. Het ligt in de bedoeling deze amphi- bievliegtuigen in de plaats te stellen van de Catalina-vliegboten. die thans nog in het gebruik zijn bij het zevende squadron, dat in Indonesië is gsstation- neerd. HOE DE EMIR ZIJN FOTOTOESTEL TERUG KREEG! Enige tyd geleden ging een Arabische Emir, Ali Abdoel Kerim Fadl El Abdali, met zijn talrijk gevolg te Port Said aan boord van het s.s. „Lieve, Vrouwekerk". Hij droeg een duur Leica' fototoestel in een kostbaar lederen foudraal, dat zyn wapen droeg, ging in Aden van boord en liet zijn bagage, ook het fototoestel, achter. Na zyn terugkeer op het schip kon hy het fototoestel niet meer vinden. Een onderzoek door de kapitein leverde niets op, maar hy bleef op zyn „qul vive". Daardoor ontging het hem niet, dat de 19-jarige bediende V. U, en ook de 19-jarige Amsterdammer H. de B. in Basra goede sier maakten. Dat wekte zijn argwaan en samen met de eerste stuurman ging hij eveneens aan wal, liep de fotozaken af en in een dezer was een Leica 'de bewuste) voor 31 Engelse ponden plus een goedkoper toestel Inge ruild. De Leica Is nu weer in het bezit van de Emir en de twee bedienden zyn gisteren te Rotterdam door de politie gearresteerd. Huishoudelijke kosten stegen 7.6 Sedert 15 September 1949 zyn de prijsindexcijfers van het gozinsver- bruik met 7,6% gestegen, volgens de huishoudrekeningen van gezinnen met inkomens van f. 40 tol f. 50 per weck. 1.4% stegen deze cijfers in de laatst gecontroleerde periode van 15 Janu ari tot 15 Februari jongstleden. Ver dere prijsstijgingen zijn vooral door de seizoeninvloed nog te verwachten, doch ze zullen niet onrustbarend zijn. De pryzen van verschillende voedings middelen lagen in Februari op een ho ger niveau dan' in Januari. Vooral de pryzen van aardappelen, groenten, fruit rundvlees en eieren gingen omhoog. De prijsstijging van textiel zette zich even eens voort. Het duurder worden van het reizen, alsmede prijsverhogingen van petroleum, rijwielbanden en haar knippen. waren mede van invloed op het gestegen indexcyfer. Economisch Benelux'Congres te Brussel AANBEVELING TOT VORMING VAN „HOGERE ORGANEN". Het vierde Economisch Congres van het comité-Benelux, waarvan de orga nisatie dit jaar in handen ls van de afd. België van genoemd comité, is gis termiddag te Utrecht begonnen. Nadat de voorzitter van de economi sche studiecommissie Benelux, mr Ph. van Isacker. het congres, dat twee da gen zal duren, voor geopend had ver klaard, kwam het rapport aan de orde inzake hogere Benelux organen. Rap porteur hiervoor was prof. dr F. Baud- huln. hoogleraar aan de Leuvense Uri- versiteit, voorzitter van de commissie tot oprichting van hogere Beneluxorga- nen. De Commissie komt tot dc volgende algemene conclusies: a. publicatie van dc plannen der re geringen omtrent de vorming van hogere organen is dringend ge wenst: b. de komende conventie, waarin de Economische Unie zal worden be lichaamd, dient een eenvoudige wij zigingsprocedure te bevatten ten einde het mogelyk te maken de ge leidelijke groei der organen der Economische Unie op de voet te volgen. Wat een interparlementair orgaan betreft acht de commissie een Benelux parlement, in de zin van een supra nationaal orgaan, onder de huidige om standigheden uitgesloten, doch zy acht het wel gewenst, dat een interparle mentair orgaan tot stand komt, waar mede by de voorbereiding van maat regelen op het gebied der economische unie> overleg kan worden gepleegd. Het dient als zuiver consultatief beschouwd te worden. Om practlsche redenen zal het inter parlementair orgaan slechts een klein deel der parlementariërs uit de drie landen kunnen omvatten. Het totale aantal zal de 100 toch wel niet mogen overschryden. DODELIJKE AANRIJDING BIJ SCHAGEN. Op de Ryksweg langs het Noord-Hol lands Kanaal naby de Stolpen in de buurt van Schagen, is gisteravond een vrachtwagen van de firma Kraan en As jes uit Wieringen met grote snelheid op een uit Groningen komende stilstaan de trailer gereden. De chauffeur van de vrachtwagen, de 46-jarige Ab Asjes uit Hippolytushoef geraakte in zyn cabine bekneld en overleed ter-plaatse aan zyn verwondingen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. DUITSE VROUWEN KUNNEN NEDERLANDSE WORDEN. Mits met Nederlander gehuwd. De regering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot intrekking van het besluit, dat een toe stroming van Duitse vrouwen naar ons land langs de weg van huwelijk had te voorkomen. Voor de vrouwen van Duitse origine zal in den vervolge als regel van over gangsrecht aangenomen worden, dat zij het Nederlanderschap kunnen verkry- gen door het doen van een daarop ge richte kennisgeving, indien vyf jaren verlopen zijn na het sluiten van het huwelijk en het huweiyk voortduurt ten tijde van het doen van de kennisge- 1 ving.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1