Koning Leopold houdt vast aan zijn terugkeer Met toestemming van liet parlement Dean Aclieson zegt nogmaals: De Y.S. willen de vrede, maar niet tot elke prijs WEERBERICHT Churchill pleit voor Duitse herbewapening Attlee: uiterst onverantwoordelijk en onverstandig Wste Jaargang VRIJDAG 17 MAART 1950 No. 26951 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 heeft resp. Na drie dagen beraadslagen met R.K. en liberale ministers te Pregny koning Leopold van België gistermiddag aan Van Cauwelaert en Gillon, voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en van de Senaat, in aan wezigheid van minister-president Evskcns een verklaring voorgelezen. Hierin geeft koning Leopold als zijn mening te kennen, dat het de wil van het volk is, dat hij terugkeert, doch belooft hij „zich te buigen voor de beslissing van het parle ment". Indien Senaat en Kamer in verenigde zitting zouden beslissen, dat er geen aanleiding is voor de koning zijn prerogatieven te hernemen, zou hij aftreden, io voegde hij er aan toe, om ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien het parlement jeehter zou beslissen hem de prerogatieven terug te schen ken, dan behoren alle Belgen het verleden te vergeten en zich met elkaar te ver zoenen om zich aan de hogere belangen van het land te wyden aldus de koning in zijn verklaring. De wet op het regent-schap, in 1945 in verenigde parlementszitting aangeno men, kan alleen in een gecombineerde zitting worden opgeheven. Men acht het zeker, dat de wet op het regentschap zal worden opgeheven, omdat, de chris telijke volkspartij in de verenigde zitting een absolute meerderheid van 7 zetels heeft, terwijl men bovendien verwacht, dat enkele koningsgezinde liberalen zich aan haar zijde zullen scharen. Het is nog niet bekend, wanneer deze parle mentszitting zal worden gehouden. Eerst moeten Senaat en Kamer afzon derlijk het houden van een dergelijke zitting goedkeuren. Als eerste reactie op deze verklaring heeft het bureau van de Belgische socialistische partij, op écn na dc sterkste in liet land, besloten „het verzet tegen de terugkeer van de ko ning op de troon tc doen toenemen" cn a.s. Zondag een nationaal partij congres belegd. Dc acticcomité's zyn gealarmeerd. Het onder socialistische leiding staan de algemeen Belgisch vakverbond heeft bekend gemaakt, dat het plan tot orga nisatie van een algemene staking in het gehele land alleen uitgevoerd zou wor den, indien de koning zonder goedkeu ring van het parlement terugkeert. Mo gelijke officieuze stakingen achten vak- verenigingsfunctionnarissen echter niet uitgesloten, De machtige metaalarbeidersbond heeft een spoedbijeenkomst van het hoofdbestuur belegd en zyn verzet „niet alleen tegen de koning, maar ook tegen zijn reactionnaire volgelingen" herhaald. De Belgische ministerraad zal heden bijeenkomen. Vanavond zullen de libe rale ministers vergaderen teneinde de bevindingen van de liberale voorzitter van de Senaat, Gillon, die de besprekin gen met de koning te Pregny heeft bij gewoond, aan te horen. Naar verluidt, zou bij de liberale mi nisters de neiging bestaan de regering tc verlaten. Vooral dc Waalse minis ters Buisseret en Rey zouden hierop aandringen. By een kabinetscrisis zou eerste minister Eyskcns zich voor de taak geplaatst zien een nieuwe rege ring samen te stellen cn aangezien het schijnt dat hy hierin onder de gege ven omstandigheden niet zal slagen, zou men tot ontbinding der Kamers en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen moeten overgaan. Mgr de Liva moet Tsjecho-Slowakije verlaten. LAATSTE FASE IV KERKSTRIJD INGEZET. De Tsjechoslowaajks-e regering heeft mgr. Ottavio de Liva. secretaris van de pauselijke nuntiatuur te Praag, gelast Tsjecho-Slowakije binnen drie dagen te verlaten, zo is officieel bekend gemaakt. Hy wordt er van beschuldigd revoluti ons ire activiteit te hebben gevoerd. Verder wordt verklaard, dat de kerke lijke hiërarchie in Tsjecho-Slowakije reeds geruime tijd de R.K. kerk in Tsjecho-Slowakije misbruikt had voor st3atsvijandige activiteit. Volgens deze nota hebben de Tsje- choslowaakse autoriteiten de bewijzen, dat de kerkelijke hiërarchie na het ver trek van de zaakgelastigde mgr Vero- lino haar activiteit had voortgezet in directe opdracht en met steun van de Liva. ..Het ministerie van Buitenlandss Zaken beschouwt het optreden van mgr De Liva als een directe inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Tsiecho^owaakse republiek", zo be sluit de nota. Aan het uitwijzingsbevel is een lie vige perscampagne voorafaezaan. Mgr De Liva werd er van beschuldigd aarts- Bij sommige liberale ministers blijkt bisschop Beran te hebben aangemoe- evenwel een duidelijke tegenzin te be-1 digd in zijn verzet tegen de staat, de staan om de regering te verlaten, aan- bisschoppen te hebben eedwangen tegen gezien zij vrezen, dat bij nieuwe verkie- de staat gerichte herderlijke brieven zingen de liberalen een groot aantal uit te geven, de lagere geestelijkheid stemmen zullen moeten afstaan aan de tegen de staat te hebben opgezet en een C.V.P., die daardoor ook in de Kamer de belangrijke rol te hebben gesoepH in de absolute meerderheid zou verwerven. 'kwestie van „het wonder van Cihost". Zeven punten. Op een conferentie c-ver internatio nale samenwerking voor de economi sche ontwikkeling der wexeld te Ber keley (Californië) heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, de leiders van de Sovjet- Unie opgewekt, oprecht met de V S sa men te werken om oplossingen te vin den voor de huidige wereldvraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld ts brengen. De V. S. willen vrede „doch niet tot elke prys", aldus Acheson. De VS. waren bereid met de Sovjet-Unie te onder handelen, doch niet ten koste van hst Turkije is door een overstroming geteis terd. die als de grootste ln de laatste 10 jaar geldt. Ongeveer 20 000 perso nen zijn hierdoor dakloos geworden. De fchade aan de landbouw toegebracht, is nog niet te overzien. Sen luchtfoto van de ramp, bij het dorp Esishehir in Centraal Turkije. Men zie voor Laatste Berichten pag 3 van hel Eerste Blad. AANHOUDEND ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien Matige tot krachtige en lanes de Waddenkust af en toe harde Zuid westelijke wind. Vrij zacht. 18 MAART Zon op: 6.49 uur; onder: 18.49 uur. «aan op: 6.56 uur; onder: 18 48 uur. (N.M.). H°og water te Katwijk tc 3.34 en 15.45 uur. Hit nummer bestaat uit tien pagina's. Een nieuwe Britse hoge commissaris in Duitsland. KIRKPATRICK VOLGT ROBERTSON OP. Generaal sir Brian Robertson, hoge commissaris in Duitsland, is benoemd tot opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oos ten als opvolger van generaal sir John Crocker. De benoeming wordt omstreeks Juni van kracht. Generaal Robertson zal worden op gevolgd door sir Ivon Kirkpatrick, de permanente onder-secretaris van de Duitse afdeling van het Foreign Office. Generaal Crocker zal sous-chef wor den van de staf der strijdkrachten in September. Generaal Rob.ertson is sinds Novem ber 1947, toen hij luchtmaarschalk sir Sholto Douglas als militair gouverneur opvolgde, de hoogste Britse functionna- ris in Duitsland geweest. Voordien was hij stafchef in Duitsland en plaatsver vangend militair gouverneur. LUCHTSCHEPEN VOOR DE AMERIKAANSE MARINE. De Amerikaanse marine zal het Con gres om gelden vragen voor het bou wen van de vier grootste luchtschepen ter wereld. Zij worden honderd meter lang en zijn bestemd voor de strijd tegen m.'t snuiverinstallaties uitgeruste duik boten. De kosten zullen vier millioen dollar per stuk bedragen. Met de bouw van het eerste luchtschip is in de zo mer van 1949 al begonnen. De vulling bestaat uit het onbrandbare helium. De snelheid zei maximaal ongeveer 125 km per uur bedragen. wekken van ijdele hoop. die door nieu we mislukkingen de bodem zou worden ingeslagen. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tus sen Oost en West en noemde zeven; punten als grondslag: voor een moge lijke redelijke en vreedzame ontwikke ling van het Sovjet-Russische en het Westelijke stelsel: 1. Zowel de Westelijke geallieerden als de Sovjet-Unie is het nog niet ge lukt vredesvoorwaarden vast te stellen voor d>3 landen, die in de tweede we reldoorlog verslagen werden. 2. De Sovjet-leiders zouden hun mili taire- en politiemacht uit de Oost Europese landen kunnen terugtrekken. 3 Zij zouden hun obstructie-politiek in de VN. kunnen laten varen en in plaats daarvan „handelen als geloofden zij. dat de organisatie dox V.N.. zoals Stalm het onlangs zelf uitdrukt, een belangrijk inst-ument is voor h 4 hand haven van internationale vrede en vei ligheid. 4. De Sovjet-leiders zouden samen met. de V S. kunnen zoeken naar prac- tisch uitvoerbare en doeltreffende rege lingen voor de controle van atoomwa pens en de beperking van bewapening in het algemeen. 5. Het Kremlin zou kunnen ophouden met het gebruiken van het commu nistisch apparaat in de gehele wereld ln zijn poging om door middel van on dermijning gevestigde regelingen omver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien bevriend is. 6. De Sovjet-Russische leiders zouden mede er op kunnen toezien, dat de offi ciële vertegenwoordigers van alle lan den werden behandeld op een wijze, die in overeenstemming is met de aanvaar de diplomatieke etiquette met fatsoen en eerbied 7. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van vooridurend^ verdraaiing van het beeld van de bui tenwereld. dat zij hun volk voorhouden in het bijzonder van de VS aldus Acheson. Acheson zag echter geen symptoom, dat dc Sovjet-Russische leid-rs hun gedrag zouden veranderen, voordat de vooruitgang van de vrije wereld hen had overtuigd, dat zij geen baat kun nen hebben bij het voortduren dezer spanningen. De Gaulle over de verhouding Frankrijk-Duitsland. NIET AFWIJZEND TEGEN ADENAUER'S VOORSTEL. „De toekomst van Europa en van een groot deel der gehele wereld hangt af van de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland". Aldus heeft generaal De Gaulle op een persconferentie te Parijs verklaard. In antwoord op een vraag, wat hij dacht van het voorstel van kanselier Adenauer inzake een unie der beide landen op voorwaarde dat de Saaraan Duitsland terugkomt, zei De Gaulle: „Ik ben al het. lijden en de misdaden van het verleden niet vergeten, maar de wolken van de Sovjetrussisohe dreiging pakken zich samen aan de horizon Daarom zeg ik met Schiller: niets is verloren behalve de doden". De Gaulle verklaarde, dat hij meer dan 30 jaar lang de daden en voorstellen van Ade nauer heeft gevolgd en ,,de stem der wijsheid" meende te onderkennen. In dien Adenauer's voorstel werd aangeno men, zouden de pogingen van Karei de Groote verwezenlijkt worden, aldus De Gaullc. Tevoren had De Gaulle verklaard, dat hy de jongste overeenkomst over het Saargebied toejuichte. BRITSE NOTA AAN DE ROEMEENSE REGERING. Staking der voorlichtingsdiensten. De Britse gezant te Boekarest, Ro berts, heeft- de Roemeense minister van j Buitenlandse Zaken, mevrouw Anna j Pauker, een nota overhandigd, waarin de Britse regering verklaart, „het stand punt van de Roemeense regering, vol- I gens hetwelk de activiteit van de aan het Britse gezantschap, te Boekarest verbonden voorlichtingsdienst onver enigbaar is met dc normale bevoegd heid van een diplomatieke missie, niet te kunnen delen. „Zij beschouwt het verzoek van de Roemeense regering van J 2 Maart om de Britse voorlichtings dienst te sluiten derhalve alsvolkomen ongerechtvaardigd, aldus de nota. Ver der wordt verklaard, dat de Britse re gering niettemin aan het Roemeense verzoek gevolg zal geven, doch besloten heeft aan de werkzaamheid van de voorlichtingsdienst van het Roemeense gezantschap te Londen een einde te maken. De Britse regering heeft de Roemeense zaakgelastigde te Londen Verzocht, iedere voorlichtingsactiviteit te staken, aldus de Britse nota. FRANSE KARDINALEN EN AARTS BISSCHOPPEN DRINGEN AAN OP BEËINDIGING DER STAKINGEN. Kardinalen en aartsbisschoppen van FVankiyk hebben zich thans gemengd In de stakingsgolf, die reedis 20 dagen het land overspoelt, door aan te drin gen cp „wijsheid en begrip". Zy waarschuwen in een verklaring, dat „een arbeidsconflict, dat alleen wordt opgelost door uitputting van de arbeiders, gevaarlijke gevoelens van wrek achterlaat, die de weg naar ge welddaden opent". De verklaring besluit met de oproep, „zo spoedig mogelijk een einde te ma ken aan de stakingen, die ellende in de woningen van vele arbeide.s veroorza ken en het economische leven van het land ernstig verstoren". Seretse Khama naar Beetsjoeanaland. De minister voor gemenebestbetrek kingen, Walker, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britse regering heeft besloten Seretse Khama, hoofd van de stam der Bamangwato's toe te staan naar Beetsjoeanaland terug te keren, opdat hij bij zijn vrouw kan zijn, wanneer de verwachte blijde gebeurte nis plaats vindt. De regering zal de kosten dragen van zijn terugreis, die per vliegtuig zal geschieden, terwijl zy ook de uitgaven van S?retse Khama tydens zijn verblyf ts Londen voor haar rekenin? zal nemen. De Britse regering zal beslissen over de duur van Seretse Khama's verblijf in Beetsjoeanaland, terwijl zü ook een wakend oog op zijn doen en laten zal doen houden, daar zij verantwoordelijk is voor de goeds gang van zaken in dit Britse p otectoraat. Prins Bernhard sprak voor New York's zakenwereld. „NEDERLAND WIL EIGEN ONDERHOUD VERDIENEN". Tijdsns zijn bezoek aan Canada heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het Laurier House te Ottawa aan dc ex-premier van Canada, de heer W. L. Mackenzie King, het Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw uitgereikt. Deze hoge onderscheiding werd hem verleend uit erkentelijkheid voor het aandeel, dat Canada in de bevrijding van Nederland heeft gehad onder het premierschap van Mackenzie King, NOG GEEN REGERING IN FINLAND Desociaal-democratische partij op een na de grootste in het Finse parle ment, heeft kabinetsformateur Kekko nen (van de agrarische partij) meege deeld. dat' zij niet deel zou nemen aan een regering, waarin de communisten vertegenwoordigd zijn. Gezegd wordt, dat Paasikivi er voor stander van is de communisten deel te laten nemen aan de regering om een betere politieke sfeer tegenover het bui tenland te scheppen. Paasikivi stelde Kekkonen voor een coalitie-regering op andere basis te vormen. J Gisteren was Prins Bernhard te New York gast op een lunoh. aangeboden aoor Thomas J. Watson, waaraan o.m. persoonlijkheden uit het zakenleven, de uitgeverij cn het onderwijs aanzaten. De Prins verklaarde met klem, dat er veel gelijkenis is tussen de Amerikaanse en I de Nederlandse zienswijze evenals tus sen de idealen van beide landen. Daar- j om werd het in Nederland zo gewaar- deerd, dat de gemeenschappelijke ban den werden verzegeld door het Atlan- 1 tisch Pact, waarin de eensgezindheid der Westerse landen niet slechts in woorden werd uitgedrukt. Vervolgens wees de Prins er nogmaals op. dat d° neutraliteitcgevoeleos in Ne derland niet bestaan, hoewel Nederland 100 jaar lane vorens traditie neutraal is geweest. De Nederlanders zien ter dege in. dat er geen ontkomen is 'aan de werkelijkheid van heden door een ..dagdroom-neutraMteit". Voorzover ik beoordelen kan. hebben onze andere Westeuropese geallieerden dezelfde ge voelens van vastbeslotenheid. D° Prins wees er vervolgens op. dat Nederland zich na de oorlog moest aanpassen aan de nieuwe omstandighe den. Voorts noemde bij de nieuwe ver houding tot Tndonesië. De na-oorlogse toestand heeft. Neder land gedwon^n naar nieuwe hulpbron nen uit te zien. Nederland zoekt thans aan de an dere- zyde van de Oceaan, niet om meer hulp te ontvangen, doch om een middel tc zoeken voor het verdienen van eigen onderhoud. Dc Nederlan ders wensen hun dollars tc verdienen en deze niet zo maar te ontvangen. Daarom wordt de energie gericht op de mogelijkheden van export naar de Ver. Staten. Indien Europa weer op eigen benen moet staan, cn ik geloof dat dit de wens van de Ver. Staten is, dan is een toenemende invoer in Ame rika noodzakelijk. MOTIE VAN AFKEURING JEGENS WEST-DUITSE BONDSDAGVOOR ZITTER VERWORPEN. De* sociaal-democratische fractie van de West-Duitse bondsdag had een mo tie ingediend, waarin het aftreden van de (christen-democratische) voorzitter van het parlement, dr Erich Koehler, werd geëist De socialistische indiener van de motie had verklaard dat dr I Koehler niet langer het vertrouwen van de West-Duitse volksvertegenwoordi ging genoot, daar hij zich herhaaldelijk partijdig en onbevoegd zou hebben ge toond. De motie werd verworpen, met de stemmen der christendemocratische af gevaardigde! tsgen, terwijl de socia listische, communistische en uiterst rechtse leden voor stemden. DE BRITSE VERTEGENWOORDIGING BIJ DE RAAD VAN EUROPA. Attlee, de Britse premier, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aantal Labour-leden in de Britse dele gatie bij de Raad van Europa te Straatsburg tot de helft zal worden ver minderd Dit is de enige wijziging in de samenstelling van de Britse delegatie, aangebracht, in verband met de uitslag van de algemene verkiezingen. Er zijn thans evenveel conservatie ve als labour-afgevaardigden. VAN DOODSTRAF TOT VRIJLATING Mathias Krein, een 49-jarige smid uit het dorpje Priest bij Trier, die 2 Juni 1945 als oorlogsmisdadiger ter dood werd veroordeeld, welke straf later in levens- langp dwangarbeid werd gewijzigd, is thans uit de gevangenis te Landsberg by Augsburg (Beieren) ontslagen. Hij werd vrijgelaten op bevel van generaal i Thomas Mandy, de Amerikaanse op- i perbevelhebber van het Europese com- j mando. de aanbeveling van de Amerl- kaanse legerraad voor wijziging van i straffen voor oorlogsmisdadigers te Hei delberg. Krein was indertijd ter dood veroordeeld, omdat hij een ongewapen de Amerikaanse piloot, die- zich overge geven had. niet tegen geweld had be- schermd en zwijgend had toegestemd, dat hij gedood werd. In het gisteren in het Lagerhuis ge- houden debat over de Britse lands verdediging heeft Winston Churchill verklaard dat het. voor een goede uitvoering vail dé verdedigingsplan nen der staten ondertekenaren van hel Noordatlantische verdrag, van vitaal belang is dat deze landen zich verzekeren van daadwerkelijke West- duitse hulp. De indrukwekkende massa van de legers van de Sovjet-Unie en haar bondgnoten in Oost-Europa verduistert als een reusachtige wolk de horizon 1 van het Duitse volk en de geallieerden zijn niet.in staat het ook maar enige rechtstreekse bescherming te verlenen. De enige waarborg, die dc Westerse mogendheden West-Duitsland kun nen geven, zou deze zijn, dat zy zich, bij een aanval uit het Oosten, bereid zouden verklaren ten strijde te trek ken. Het gevolg zou het ontbranden van een oorlog zijn, die ongetwijfeld zou eindigen met een nederlaag van I dc Sovjet-Unie, doch die wellicht zou beginnen met het brengen van West- Duitslaud onder de communistische slavernij. En het zou niet alleen West-Duitsland zyn, dat tot een der gelijke staat van slavernij zou worden terug gebracht. Bovendien zou een dergelijke oorlog de vernietiging be tekenen van hetgeen er nóg van de Europese beschaving is overgebleven". „Indien de Duitsers geen waarborgen zullen ontvangen voor de verdediging van hun gTonogebiea," vervolgde de leider der conservatieve oppositie, „en hen evenmin wordt toegestaan een bij drage in algemene zin te doen voor de verdedigingsorganisatie van West-Euro pa, kunnen zij zich sleohts troosten met de gedachte, dat zij niet de last hebben te dragen van militaire uitgaven; en dat is precies hetgeen zij thans doen. Ik verklaar zonder enige aarzeling dat de Europese grenzen niet op af- 1 Jcende wijze kunnen worden verde digd, indien West-Duitsland er van wordt uitgesloten zijn aandeel aan deze verdediging te dragen. Het is pijnlijk getuige te moeten zyn van de heersende besluiteloosheid en ae politieke speldeprikken te moeten ga deslaan. welke een verzoening tussen Frankryk en Groot-Brittannië enerzijds en Duitslands anderzijds belemmeren Ik doel hier op de vertraagde ontman teling van ae enkele daarvoor neg in aanmerking komende Duitse fabrieken en op de nog moer vertraagde berech ting van bejaarde Duitse generaals. Al deze zaken betekenen een in de kaart spelen van óe communistische vijfde colonne in West-Duitsland. Zij bevor deren ock het opleven van de een of andere vorm van nationaal-socialisme cf een nieuwe variant hiervan in Duits land, hetgeen slechts een andere wijze is waarop hetzelfde kwaad zich uit." Hiercp ging ChiirchiU over op de Britse marinebegroting. Er is een geheel nieuw type onder- 1 zcecr ontwikkeld, dat in staat is be neden de zeespiegel met een snelheid van ruim twintig myl per uur te va ren en dat duizenden mijlen onafge- i broken onder water kan afleggen. M.i. moet ons streven op marine- gebied er nu op gericht zijn een zo groot mogelijk aantal lichte vliegdek- i schepen en hulp-oorlogsbodems van dit type tc bouwen, waarvoor moder ne vliegtuigen ter beschikking moe ten worden gesteld." In algemene trekken over de lucht macht sprekend, zeide Churchill: „Op de voorgrond staat het feit van de reus achtige numerieke kracht van de sov jetrussisohe luchtstrijdkrachten. Indien wij de beschikking willen hebben over een zodanige luchtmacht, dat hierdoor hetzij een eventuele aanvaller niet tot de aanval overgaat, hetzij, indien hij hier toch toe zou overgaan, wij met succes het oorlogsgeweld zouden kun nen doorstaan, moeten wij veel meer toestellen van het allerbeste type heb ben. dan wil thans bezitten. Ik ben van mening, dat zo nodig tot elke denkbare opoffering op het gebied der andere Britse strijdkrach ten moet worden overgegaan, om te verzekeren dat aan de hiervoor ge noemde voorwaarde voor onze lucht macht wordt voldaan. Gelukkig en ik mag wel zeggen, dat wij daar de Voorzienigheid dank baar voor mogen zijn bestaat er nog een Amerikaanse luchtmacht, die. ter wijl haar vliegtuigen evengoed zijn als die van ons. in getalssterkte veel uitge breider is. In de strijd in de lucht kan een overmachtige vijand het best wor den weerstaan door van onze kant be tere vliegtuigen in de strijd te werpen. Op deze wijze slaagden wil er in 1940 in de Duitse luchtaanvallen te weer staan. Bij de luchtverdediging van Gr. Brit- tannië moeten meer escadrilles ge vechtsvliegtuigen worden ingeschakeld. Ons radar-waarschuwingsstelsel moet tot de hoogst mogelijke graad van doeltreffendheid worden opgevoerd". „Geeft u niet", aldus waarschuwde Winston Churchill zijn mede Lagerhuis leden, „over aan het dwaze waan denkbeeld dat u over enige andere waarlijk afdoende bescherming tegen het ons bedreigende dodelijke gevaar zou bezitten dan de atoombom, die „Gode zii dank, in het bezit is van de Verenigde Staten van Amerika. Indien dit niet het geval was. zou er geen hoop meer bestaan op vrijheid voor Europa en evenmin zou ons eiland ontkomen aan een oordeel, onvergelij kelijk veel erger dan dat hetgeen wij reeds hebben doorstaan. De positie is verslechterd doordat de Russen zich ook van de atoomgeheimen hebben meester gemaakt. Laat ons daarom arbeiden voor het behoud van de vrede en laten wij dit niet slechts doen door onze verdediging te versterken, doch ook door ervoor te waken dat er geen enkele deur wordt gesloten, welke mogelijk toegang zou geven tot de hoop. hoe klein ook. dat er een regeling zou kunnen worden be reikt in dit tragische tiidperk. waar in twee werelden, in steeds toenemende spanning en ongerustheid, tegenover elkander staan. Regering antwoordt. Shinwell. de Engelse minister van defensie, verklaard, dat aanzJenliike voortgang was gemaakt met het stre ven om het plan tot algehele verdedi ging van het Noord-Atlantisch gebied om te ^tten in practische maatregelen, waarmee het afschrikken van elke mo gelijke aanvaller beoogd wordt. Op de komende conferentie te Den Haag zou al dit werk nog eens besproken worden. Premier Attlee verklaarde, dat hij verbaasd was over Churchills opmer king over herbewapening van Duits land. „Wij handelen tezamen met onze Westelijke bondgenoten, met- dc V.S. en Frankrijk. On/» politiek is in deze volkomen duidelijk bepaald", aldus verklaarde hij. „Ik vind. dat Churchills handel wijze, om in een debat over de defen sie plotseling oen voorstel van dit soort tc 4doen, een zeer vreemde ma nier om te trachten de eenheid van West-Europa pp te bouwen. Ik vind deze opmerking uiterst onverant woordelijk en onverstandig". De dreiging van de atoombom kan niet "erdwiinon door dit wanen bul ten de wet te stellen, aldus Attlee. Ik gploof, dat dit afhangt van de wil tot vrede, zo verklaarde hjj. Een regeringsmotie werd ten slott» aangenomen, waarin het Huis wordt gevraagd nota te nemen van het wit boek over de defensie, dat de vorige week is gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1