DEAN ACHESON WAARSCHUWT CHINA Prins Bernhard vliegt Zaterdag land terug volkomen afgedaan" naar ons „Neutraliteit beeft WEERBERICHT Besprekingen met koning Leopold duren voort Mag Seretse Kliania tijdelijk naar huis? {J*ste Jaargang DONDERDAG 16 MAART 1950 Nó. 26950 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 O Nederlandse volk vast besloten „vrij" te blijven. Op een persconferentie te New York heeft Prins Bernhard verklaard, dat de Westcuropese volken vastbesloten zijn tegenstand te bieden aan een aanval. Hij zeide dat het Noord-At lantische verdrag een van de grootste creditposten is op de balans van West- Europa. „Door dit verdrag is volko men afgehandeld met het denkbeeld van neutraliteit." Neutraliteit leidt thans voor geen enkel land ter wereld meer tot iets", zo verklaarde hij. De Prins zeide er zeker van ts zijn dat geen enkele West-Europeaan in een verantwoordelijke functie er ooit aan heeft gedacht het hoofd te buigen voor een machtige aanvaller. ..Ik geloof niet dat er ook maar de minste kans op be staat dat. men dat zou willen", ver klaarde hij, hieraan toevoegend: .Na tuurlijk zou de kracht van de tegen stand afhankelijk zijn van de graad van paraatheid, doch het volk is zonder de minste twijfel vastbesloten vrij te blij ven Deze wens tot vrijheid is in Ne derland zeer sterk"! Prins Bernhard verklaarde verder dat hij bij de Nederlandse regering verslag zou uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's. De Prins wilde geen bijzonderheden over dit rapport mede delen. Hij verklaarde wel. dat zijn on dervindingen en zijn gezichtspunten betreffende de mogelijkheid van Neder landse handel met het Amerikaanse vasteland en de vooruitzichten voor Ne derlandse emigranten, om zich in de verschillende Amerikaanse staten te kunnen vestigen, er in zouden worden vermeld. „Ik heb blijken van grote belangstel ling en sympathie voor het Nederlandse volk aangetroffen. Ik ben er zeker van, dat Nederlandse immigranten hartelijk welkom zouden worden geheten", aldus de Prins, die vervolgde: „Het was een T3n de belangwekkende en prettigste reizen, die ik ooit. heb gemaakt, doch het was ook een van mijn vermoeiend ste ervaringen op reisgebied". Prins Bernhard sprak In het gebouw van de Nederlandse Club t-e New York en begroette ieder der aanwezige ver slaggevers en verslaggeefsters persoon lijk. Prins Bernhard zeide voornemens te zijn Zaterdag a.s. uit de Ver. Sta ten naar Nederland te vertrekken en volgend jaar wederom een reis naar Zuid-Amcrika te zullen maken, indien de Nederlandse regering zulks wenst. Deze zou echter veel rustiger moeten worden georganiseerd. De Prins achtte het zeer nuttig, dat Nederlandse journalisten hem hadden vergezeld, alleen reeds „om de aan dacht der Nederlanders op deze landen te vestigen en te wijzen op de mogelijk- JAPANSE PRINSES GAAT HUWEN. Prinses Taka, de 20-jarige dochter van de „zoon des hemels", keizer Hiro- hlto, (het Japanse keizershuis worde geacht rechtstreeks af te stammen van zonnegodin en wordt dus als semi- goödelyk beschouwd), zal in naam een einde maken aan een 2600 jaar oude Japanse traditie, wanneer zij, in Mei in het huwelijk zal treden met de 25-jarige Japanse burger Tosjimitsji Takatsoekasa. „In naam," want de aan staande bruidegom is een telg van een der vijf meest vooraanstaande Japanse families, waarvan de mannelijke leden, voor Mac Athurs in .1947 doorgevoer de „democratisering", als de evenknie van prinsen van den bloede werden be schouwd, en uit wier midden reeds sinds de middeleeuwen echtgenoten voor keizerskinderen zijn voortgeko men. DE STAKINGSTOESTAND IN FRANKRIJK.. Te Parijs zijn gisteren 5.000 bakkers knechts in staking gegaan, allen lid van de CGT. Dit is ongeveer de helft van het totaal aantal bakkersknechts te Parijs. Zij willen 3.000 francs per maand toe lage voor levensonderhoud en een spe ciale regeling voor nacht- en Zondags dienst. De druk van het gas is nog laag- De staking in het gasbedrijf duurt thans reeds zes dagen In de staalindustrie rijn ongeveer 500 arbeiders naar het Rerk teruggekeerd, maar 60.000 staken dog. Men zie voor Laatste Berichten Pas 3 van bet Eerste Blad. VRLI ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen. Matige tot vrij Jachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Vrij zacht. (Opgemaakt te 10uur). 17 MAART. 2on op: 6.51 uur: onder: 18 47 uur. Maan op: 6.47 uur; onder: 1734 uur (18/3 N.M.) hoogwater te Katwijk te 2.58 en 15.11 u. D'l nummer bestaat uit a«ht pagina's Verscherping Amerikaanse wetgeving. INZAKE ONTHULLING VAN GEHEIMEN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp naar de Senaat gezonden, volgens hetwelk de straf voor het onthullen van geheime gegevens wordt gesteld op maximaal tien jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete, in plaats van vijf jaar en 5.000 dollar, zoals tot nu tce. Tevens zou het mogelijk worder. iemand gerechtelijk te vervolgen bin trokken landen vooraf goed contact met I nen een tijdsbestek van tien jaar na de pers opnemen. I de onthulling van dergelijke gegevens, Gisteren bezocht de Prins het Metro- in plaats van drie jaar, zoals in de politan Museum of Arts". I huidige wet wordt bepaald. gezien door een Nederlandse heden, bril". Het is bovendien belangrijk, zo zeide de Prins, dat de Nederlandse diploma- ma tieke vertegenwoordigers in de be De Britse onderzeeër „Truculent", die 12 Januari jl. ten gevolge van een aan varing met het Deense schip „Divina" in de Theems zonk, waarbij 64 opvaren den om het leven kwamen, is gelicht. De „Truculent aan de oppervlakte van de_ Theems. In het voorste gedeelte van de romp is een groot gat duidelijk te zien. MISLUKTE COMMUNISTISCHE BETOGING TE HAMBURG. De Duitse politie belette gisteren 60 Duitse communisten het hoofdkwartier van de Britse commissaris te Hamburg binnen te dringen. De demonstranten, onder wie leden van de „Vrije Duitse jeugd", wilden de commissaris spreken en protesteren tegen de voorgenomen ontmanteling van een droogdok te Hamburg en tegen de veroordeling van twee communistische journalisten door een Britse rechtbank te Hannover. De politie heeft vier betogers gear resteerd en pamfletten in beslag ge nomen. De sociaal-democratische burgemees ter van Hamburg, Max Brauer, heeft in een brief aan de Britse commissaris voor Hamburg, John Dunlop, ook protest aangetekend tegen de voorgenomen ont manteling van het droogdok op Zater dag a.s. De maatregel was volgens de burgemeester niet alleen zeer kostbaar maar ook schadelijk voor het prestige van het Britse bestuur. ALGEMENE STAKING IN VENETIË. Venetië is in de ban van een alge mene staking uit protest tegen hat ver wonden van de vijf arbeiders cier Oreda- fabriek. Ofschoon de niet-communistische ar- beidersfederatie haar leden opdracht had gegeven niet aan de staking deel ie nemen, was de staking toch algemeen genoeg om verkeer en industrie volko men stil te leggen. Ook de kranten kun nen niet verschijnen. In Padua en Verona zijn sympathie stakingen van 24 uur uitgeroepen en in andere Italiaanse steden komen kleinere demonstraties voor. Pantserwagens, bemand met gehelm de politiemannen, patrouilleren door de straten. De expres-trein uit Triëst kwam een uur te laat binnen. Er waren ruiten ingegooid door stakers langs de spoor weg Alle andere treinen in het gebied werden tot staan gebracht. Bulten de stad werd de kroonprins van Saoedi- Arabië opgehouden door een wegver sperring. waardoor hij zijn reis naar Zwitserland niet kon voortzetten. DE DUITSE GENERAALS VOEREN ACTIE. Voor hun veroordeelde lotgenoten. Generaal von Manteuffel, ln de afge lopen oorlog bevelhebber van een keur corps gevechtswagens van het Duitse leger, heeft verklaard, dat Winston Ohurohill een brief heeft gezonden aan alle voormalige Duitse generaals, die zich thans op vrije voeten bevinden, waarin hij voorstelt dat zij ieder vrij willig een jaar gevangenisstraf zouden ondergaan, ten einde aldus verminde ring van straf te verkrijgen voor ver oordeelde collega's, die zich thans in gevangenschap bevinden. Von Manteuffel, wiens naam in do laatste tijd herhaaldelijk is genoemd in verband met de z.g. „Bruderschaft", een organisatie van gewezen Duitse gene raals, verklaarde dat hij en zijn vrien den het voorstel van Churchill niet zou den aanvaarden, daar zij, door het wel te onderschrijven, alle processen tegen voormalige Duitse militaire leiders de jure zouden goedkeuren. Hij voegde hieraan toe: „Nooit zal ik de juistheid der straffen erkennen, opgelegd aan Duitse officieren of soldaten, die zich aan geen enkele misdaad tegen de mens heid of een oorlogsvergrijp hebben schuldig gemaakt". Von Manteuffel gaf als zijn mening te kennen, deft de veroordelingen van alle generaals van het voormalige Duit se leger moesten worden herzien en wel m de eerste plaats het tegen de gewe zen veldmaarschalk von Manstein ge wezen vonnis, die tot 18 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, welke straf kortgeleden door de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger tot twaalf jaar is verminderd. De secretaris van Churchill heeft echter ontkend, dat Churchill iets der gelijks had voorgesteld. De secretaris zei, dat het verhaal „ge heel onwaar" is. Tegen het alles verslindend communisme. In een uiteenzetting van de Ameri kaanse politiek in Azië voor de „Com monwealth Club" te San Francisco heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson,» 't Chinese volk er voor gewaarschuwd dat het „zichzelf en zijn vrienden n ernstige moeilijkheden zou kunnen brengen" indien het communistische regiem het volk tot „agressieve of subversieve avonturen buiten de grenzen" zou leiden. Amerika heeft niet het plan deel te nemen aan enig agressief avontuur tegen het Chinese volk en het be grijpt volledig, dat de tegenwoordige „ongelukkige status" van het Chinese volk binnen de invloedsfeer van de Sovjet-Unie"' niet de keuze is van het Chinese volk, doch dat het daar toe gedwongen is, aldus de minister. Het Amerikaanse volk zal in de toe komst de vriend van het Chinese voik blijven, zoals het dat ook in het ver leden is geweest. De wereld, zo vervolgde Acheson, ziet zich thans geplaatst voor het vooruit zicht, dat de communisten China mo gelijk zullen gebruiken ais basis voor een verder zceken naar zwakke plaat sen. aar zij eventueel binnen kunnen dringen en waarvan zij gebruik kunnen maken. De Amerikaanse regering was volle dig bereid handel met China te blijven voeren. Voor een dergelijke handel diende echter een bepaalde gedragslijn aanvaard te worden Schepen, vliegtui gen en zakenlieden dienden veilig te zijn en contracten behoorde men te eerbiedigen. Men diende voorts op re delijke wijze een regeling voor een be talingsmiddel te bespreken. De Amerikaanse regering stelde ech ter niet voor, dat Amerikanen goedc- NOG GEEN RESULTAAT. Frans van Cauwelaert en Robert Gil- Ion, resp. voorzitter van de Belgischs Kamer van Volksvertegenwoordigers en van de Senaat, zijn gistermiddag te Genève bijna twee uur bij koning Leo pold geweest. Na hun terugkeer in hun hotel hadden zij onmiddellijk een be raad aan de premier had gevraagd en dat hij te horen kreeg dat een ernstige orisis met de dreiging van ernstige eco nomische onstabiliteit zou ontstaan tenzij hij nu of in de nabije toekomst zou abdiceren. Van Cauwelaert, zo ver luidt van betrouwbare zijde, is het vol ledig met Eyskens eens, - - 's Konings „besprekingen" zullen nog spreking met minister-president Eys<"^verscheidene-dagen voortduren voordat kens, die daarop 20 minuten met Brus sel telefoneerde. In de ochtend had Eyskens weer een onderhoud met de koning gehad. De reis van de twee voorzitters naar Genève wordt als 'n bewijs beschouwd, dat de besprekingen tussen de koning en de premier niet zo vlot verlopen. Pirenne, de secretaris des konings, heeft in het begin van de avond een bespreking met van Cauwelaert, Gillon en Eyskens gevoerd. Daarna reed hij met van Cauwelaert in de richting van Pregny weg. Gillon bleef in gesprek met Eyskens. Van geen dezer autori teiten is commentaar te verkrijgen over de voortgang of de kern der onderhan- dlingen. Van Cauwelaert en Gillon ver klaarden alleen op verzoek van de ko ning te zyn gekomen. Volgens U.P. zouden Eyskens en bei de Kamervoorzitters er bij de koning op aandringen om te abdiceren. Prof. Pirenne, 's konings voornaam ste adviseur, heeft er evenwel bij de monarch op aangedrongen op zijn stuk te blijven staan, zo verklaren betrouw bare katholieke kringen. Zij voegden hier aan foe dat misschien een compro mis tussen katholieken en liberalen be reikt zal worden, op grond waarvan de koning zou kunnen terugkeren indien hij daaraan de belofte zou verbinden te abdiceren wanneer hij' geen regering kan vormen met een werkmeerderheid. Kringen uit de omgeving der katho lieke ministers zeggen dat Eyskens of ficieel de koning verwittigd heeft van de resultaten van het referendum en van het standpunt van zijn partij dat de koning aanraadt onmiddellijk terug te keren. Men zegt, dat daarna de koning om men op een beslissing mag rekenen. Koning Leopold heeft de volgende liberale politici naar Genève ontboden: Liebaert, minister van financiën, Rey, minister van wederopbouw, Motz, voor zitter van de liberale partij en Hoste, senator. Zij vertrekken vanmiddag met een militair vliegtuig uit Brussel. Verwacht wordt, dat ook sociaal-de mocraten zullen worden opgeroepen. Zondag zal de algemene raad van Wallonië Libre" te Charleroi bijeenko men om besprekingen te voeren over de uitslag van de volksraadpleging en over de ontwikkeling van de politieke toestand. Het bureau dat deze vergadering heeft bijeengeroepen, vestigt in een mededc - ling' de aandacht op het groot aantal in Wallonië uitgebrachte neen-stemmen en is van oordeel dat de persoonlijk heden die door de koning zulleh wor den geraadpleegd, niet uitsluitend ver tegenwoordigers van politieke partijen moeten zijn, doch eveneens leiders van Waalse organisaties. GOEBITSJEF ZAL NAAR DE SOVJET-UNIE VERTREKKEN. Valentin Goebitsjef, die onlangs te New York tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionnage, heeft de Amerikaanse federale rechte: Sylvester Ryan medegedeeld, dat hij Maandag naar de Sovjet-Unie zal ver trekken. Rechter Ryan had er in toegestemd het vonnis van Goebitsjef op te schor- I ten, indien hy de V.S. binnen twee we ken zou verlaten „om nimmer meer terug te keren". Frankrijk aanvaardt Amerikaanse bewapening. De Franse Nationale Vergadering heeft zich met 421 tegen 179 stemmen uitgesproken voor ratificatie van de overeenkomst in het kader van het At lantisch pact, volgens welke de V.S. wapenen naar Frankrijk zullen zenden. De stemming kwam aan het einde van een verrassend kalm debat, dat twee dagen heeft geduurd. In totaal zou Frankrijk wapenen ont vangen ter waarde van ongeveer 1.100 millioen dollar. Frankrijk zal 55% der landstrijd krachten leveren. Na de stemming echter ontstond ei- tumult. Een Algerijse communistische afgevaardigde, Abderrahmane djemad, wenste het woord, dit werd hem echter door de plaatsvervangende voorzitter, Bouxom, geweigerd, daar ae communis ten reeds tien minuten langer hadden gespreken, dan de aan iedere fractie toebedachte tijd. Djemad snelde daarop naar de microfoon en begon te spre ken. De afgevaardigden der regering begonnen onmiddellijk met de deksels van hun lessenaars te slaan en de com munisten riepen „fascisten, zwijnen Na een kwartier bedaarde het tumult. ren zouden verkopen, w*ike gebruik* kenden worden ten nadeic van de Ver enigde Staten ncch stelae de regering I aer Verenigde Staten zich voor credi** te verlenen aan een regering, d;e zien vijandig verklaard had tegenover de Verenigde Staten en alles waarvoor de Verenigde Staten opkwamen. Het in de vorige maand getekende Chinees-Sovjetrussische verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand had een nieuw en helder licht geworpen op de Sovjetrussische bedoelingen in Chi na. „Het Chinese volk mag dan deze beloften en verzekeringen toejuichen, het zal echter te zjjner tijd inzien waar deze te kort komen met betrekking tot* China's werkelijke behoeften en wen sen. Het Chinese volk zal zich dan ver wonderen over de punten, welke niet in de verdragen genoemd worden, j „China ziet zich thans gesteld tegen over hongersnood voor 50 millioen mensen in de tijd van nu tot de vol gende oogst. Mogelijk zullen er mil- lioenen sterven en toch wordt er voedsel uit China naar de Sovjet- Unie gezonden,'' aldus Acheson. In verband met de rest van Azië zeide Acheson, dat de volken van Az.ë j „het feit onder cgen moeten zien, dat de voornaamste oedreiging van hun. I vrijheid en de sociale en economische j vooruitgang wordt gevormd door de po- gingen van het Sovjetcommunistische imperialisme en het hier in opgesloten I kolonialisme, om in Azië door te drin gen. Wij zijn tegenstanders van het Sovjet-communisme. omdat het hei J werktuig, het middel is, waarmede Sov- jet-Rusland poogt de absolute over- I heersing van een zo groot mogelijk ge bied te verkrijgen. Het Amerikaanse volk, en wij menen ook de Aziatische volken, als zij ampel gelegenheid heb ben gehad om een oordeel over hun be langen te vormen, stelt zich om de zelfde redenen tegenover het commu nisme als het zich tegenover het Nazis me, het Japanse imperialisme of welke andere vorm van agressie dan ook stel de. Het communisme namelijk," zo be sloot Dean Acheson, „ontzegt de vol ken, welke het verslindt, het recht op hun eigen wijze voor een beter leven te werken." Gerechtelijke vervolging. WEGENS WANORDELIJKHEDEN TE WATENSTEDT-SALZGITTER. De minister-president van Beneden- Saksen, Kopf, heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter te Bonn verklaard, dat de Westduitse autoritei ten stappen zullen doen om degenen, die deel hebben genomen aan de wan ordelijkheden te Watenstedt-Salzgitter, welke verband hielden met het ontman telen door de Britten van de voormalige „Hermann Goering"-staalfabrieken al daar, gerechtelijk te doen vervolgen. „Men moet er echter rekening mede houden, dat hier geen sprake is van opzettelijke ordeverstoringen, doch dat het een spontane uitbarsting van wan hoop was" verklaarde Kopf, die hieraan nog toevoegde dat ook tegen politie- functionnarissen, indien zij zouden heb ben gefaald in het doen handhaven van de orde, (disciplinaire) maatregelen zul len worden genomen. Tenslotte betuigde minister-president Kopf nog zijn leedwezen voor de ge pleegde daden van geweld. Hij verklaar de dat de regering van Beneden-Saksen bereid is de aangerichte schade te ver goeden. Dreigend conflict binnen Labourfractie bevordert zijn „verlof". (Van onze Londense correspondent). De dingen begonnen er gisteren voor Seretse Khama iets beter uit te zien. dank zij de protesten, welké het optre den van de regering allerwege had uit gelokt. Seretse stuurde, zoals gemeld, reeds een telegram naar zijn in Serowe, de hoofdstad van Beetsjoenaland. ach tergebleven vrouw: „Verwacht spoedig regeringstoestemming om huiswaarts te keren". De nieuwe minister voor het gemene best, Gordon Walker, heeft sinds deze affaire, waarmee hij ongelukkigerwijs debuteerde, geen ogenblik rust meer gekend. Voor zijn woning staat nu dag en nacht een gewapende rechercheur. Waar hy gaat, wordt hy door een poli- zijn als in Juni zijn kind geboren wordt, tieman vergezeld, omdat de stemming j Aan de terugkeer van Seretse zal de re- i onder de talrijke kleurlingen in de Brit- gering natuurlijk bepaalde voorwaarden se hoofdstad geladen is. Er heeft zich verbinden. Vermoedelijk zal hij spoedig j uit hen reeds een „strijdcomité" ge- na de geboorte van de baby het land vormd, dat buitengewoon actief is. De weer moeten verlaten, ongehoorzaamheidsbeweging welke zich De regering zal in het parlement op- 'Tijdens de bokswedstrijden die Dinsdag als gevolg van de Britse maatregel te- heldering moeten geven, waarom zü avond in- 1p Diprpnfnin 1p *c nnwn gen Seretse in Beetsjoenaland ontwik- Seretse's aanbod om voor een proeftijd erentum te s-G.aven- keld, heeft in Londen vanzelfsprekend van twee jaar naar zijn land terug te ha§e eerden gehouden hebben zes be- bezorgdheid gewekt. Het is een sneeuw- keren en een democratische regerings- kende sportfiguren gecementeerd ten bal, die een lawine kan veroorzaken on- hervorming in te voeren, van de hand bate van het Nederlandse Kankerinsti- der de gekleurde rassen van het Britst heeft gewezen. De minister zal ook in imperium. het Lagerhuis de juridische gronden 'uut" Luc van Dam' die dez? avond zlJn Het ergste voor de regering was, dat moeten uiteenzetten, waarop Serefse's match tegen de Spanjaard Soldevllla op over deze onverkwikkelijke aangelegen- 1 verbanning gebaseerd is. I punten won, was de eerste, die een gilt heid een conflict dreigde binnen de La bourfractie in het Lagerhuis, iets dat de partij zich op het ogenblik allerminst kan veroorloven. Attlee moest in een speciaal bijeengeroepen besloten fractie vergadering ernstige critiek aanhoren over het tegenover Seretse genomen be sluit. Een aantal socialistische Kamer- leden is van oordeel, dat de regering j in deze zaak veel te ruw en ontactisch is opgetreden en drong aan op een wyzi- ging van haar houding. Men neemt aan, dat het geheim gehouden rapport over J Seretse door een speciale commissie van i onderzoek opgesteld, zich gunstig over i hem uitspreekt. De regering wil van- zelfsprekend een openlijke demonstra- I tie van het misnoegen der eigen volge- j lingen voorkomen. De enige uitweg is 1 daarom, dat een compromis gevonden j dient te worden waarbij Seretse tijde lijk wordt toegestaan naar huis te ke ren. In elk geval om daar aanwezig te in de bus van Fanny Blankers-Koen deponeerde. V.l.n_r. de doelman Kraak, de bokser Luc van Dam, de gewlchtsheffer Bram Charité, de athlete mevrouw Fanny Blankers-Koen, de tafeltennis-speler Co: Dubuy en de schaker dr Max Euwe. Afgevaardigden bijeenkom sten Atlantisch Pact. Omtrent de bijeenkomsten van de ver schillende organen van het Noord-At lantisch Pact te Den Haag, vernemen wij. dat in verband met de voorberei ding der besprekingen op 21 Maart a.s. in ons land zullen aankomen de Ame rikaanse kolonels R. E. Beebe en C. H. Donnely, resp. van de Amerikaans luchtmacht en van heo Amerikaanse «eger. Op 24 Maart arriveren o.m. generaal Omar N. Bradley, luitenant-generaal Willis D. Crittenberger, Schout bij Nacht James H. Foskett, generaal-ma- joor Lyman L. Lemnitzer, kolonel W. S. Matthews,, luitenant-kolonel C W Clif ton en mr Douglas Mac Arthur van het U.S. State Department. Tot de Canadese delegatie behoren o.m de Canadese minister van Natio nale Defensie Brooke Claxton, luite nant-generaal C. Foulkes, chef van de Canadese Generale Staf, Air Vice-Mar shal H J Campbell, Commodore R. E. S. Bidwell en brigade-generaal J. D. B. Ssmith. Voorts zal op 27 Maart te Den Haag aankomen kolonel A. Jacoby, chef van de Gen. Staf van de Luxemburgse strijdkrachten. Alweer brand in Amsterdamse haven. VOLKOMEN DRONKEN BEMANNING VAN DE „OINOS". (Speciale berichtgeving). Wederom heeft gisteren ln de Am sterdamse haven 'n vry ernstige scheeps brand gewoed. Ditmaal was het het Finse s.s. „Oinos" (3350 ton), dat gela den met stukgoederen gistermorgen uit Helsinki Amsterdam aandeed. Om tien uur 's avonds werd op het I achterschip brand ontdekt, welke woed- i de in de manschappen-verblijven. De (brand werd ontdekt door de surveillance I van de Rijkspolitie te water. Opmerkelijk was, dat op het tydstip van de brand niemand van de be manning aan boord was. Deze waren na vijf uur, nadat men met lossen had opgehouden, van boord gegaan en kwamen, terwijl de brandweer met volle kracht werkte allen, op de ka pitein na, volkomen dronken terug aan boord. Zó erg was het met deze dronkenschap, dat de bemanning stuk voor stuk door zowel de gemeente- als de Rijkspolitie te water van boord ge haald moest worden en naar het po litiebureau overgebracht. Het fantastisch goede optreden van de Amsterdamse brandweer heeft de brand tot de manschappen-verblijven in het achterschip kunnen beperken. Deze zijn geheel uitgebrand, doch d» lading heeft geen schade. Oorzaak zou zijn, volger.s de kapitein, het wegwerpen van een sigaret, maar er heerste hierover zeer grote twijfel, daar de bemanning ca. tussen 5 en 6 uur van boord gegaan Is en de brand eerst om 19 uur 's avonds uitgebroken is. NEDERLANDSE MOLEN IN NEW YORK S HART. Omringd door prachtige tulpcnwcelde. Van 24 Maart a.s. af zal on „Rocke feller Center" ln het ha»tj'. van New York gedurende zes wek.-n een echte Nederlandse „wlpwatermnlen lustig zijn wieken laten draalen, omrlr.gd door een weelde van veelkleurige tulpen Ter gelegenheid van üe ope.i'.ng van deze. als lnformatie-cent-um nerioeldo molen, die hier door het Initiatief van de A.N.V.V. is opgesteld, zal ,1e Neder landse ambassadeur in de Ver. Staten, mr E. N. van Kleffens als „molenaar" fungeren en de molen in werking stel len. Als ceremoniemeester treedt op Nelson Rockefeller. Acht paren zullen gezamenlijk een Nederlandse klompen dans uitvoeren, terwijl ook het lied vaa „Daar bij die molen", zowel in het En gels als in het Nederlands, niet zal ont breken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1