Koninklijke familie enthousiast te Baarn ontvangen Prinsesjes kunnen reeds goed skiën WEERBERICHT Prins Bernhard vloog zelf naar New-York Belgische premier Eyskens bij Koning Leopold Nacht van verschrikking op de „Cygnet"* Bemanning in striemende hagel en zware golfslag Zuivering in Tsjecho-Slowakije 89ste Jaargang WOENSDAG 15 MAART 1950 00 No. 26949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Renny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel l. LeideD - Giro no 67U55 Gisteravond om iets over negen reed de door twee locomotieven ge trokken Koninklijke trein het station netje te Baarn binnen, waar van het eerste perron de hekken langs de baan waren weggenomen en een loper was uitgelegd naar de Koninklijke wacht kamer. De prinsessen Margriet, Bea- trix en Irene, gekleed in grijze bont manteltjes, stapten het eerst uit, ge volgd door Koningin Juliana. Aangenaam verrast begroette Hare Majesteit de kennissen, die haar kwa men afhalen en zij drukte ieder harte lijk de hand. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Koninklijk: wacht kamer, waar o.m. ter begroeting aan wezig waren de president-directeur der Ned Spoorwegen, ir F. G. den Hollan der, de particulier secretaris en particu lier secretaresse van de Koningin, W. J. baron Van Heeckeren van Molecaten en mevr. N. SmittAvis. Een vriendin netje van de prinsesjes drukte haar speelgenootjes enthousiast de hand. De Koningin, wie het aan te zien was, dat de vacantle haar goed had gedaan, on derhield zich korte tijd met allen, die haar waren komen afhalen. Weldra reed een hofauto voor en in snelle vaart ging het hierop naar het paleis. De heer Van Maasdijk, die met zijn echtgenote en dochtertje mee is geweest vertelde nog iets over de reis. Maan dagavond arriveerde men om twaalf uur ln Bazel, waar overnacht werd er 's morgens om zeven uur werd de Ko ninkljjke trein gekoppeld aan de Bazel Amsterdam Expres. Bij de Nederlandse grens werd de Koninklijke trein weer afgekoppeld en met twee locomotieven ging het toen snel op huls aan. „De Prinsesjes", zo vertelde de heer Van Maasdijk, „zijn tot aan de laatste vacantiedag zeer enthousiast geweest. Maandagmorgen hebben zij nog geskied. Hierin hebben zij trouwens reeds goede vorderingen gemaakt. Zij zitten thans in de tweede ski-klas van boven af". Mevr. M, A. PenninkMitschmann, die In Sanfct Anton last van bronchitis heeft gekregen, was nu gelukkig zover opge knapt, dat zfj met de trein mee kon. Op het station te Baarn stond een zie kenauto gereed, waarmee zij naar huis werd vervoerd. Dr Tsiang protesteert TEGEN SECRETARIAAT DER V.N. Dr Tsiang, hoofd van de Chinese na tionalistische delegatie by de VN, heeft in een brief aan de secretaris-generaal, Trygve Lie. verklaard, dat diens jong ste memorandum over de Chinese ver tegenwoordiging in de organen der VN „het vertrouwen der mensen in de on partijdigheid van het secretariaat had vernietigd." Dr Tsjiang diende een „officieel pro test" van de nationalistische regering tegen het memorandum in. Vliegramp in Canada berecht. albert quay ter dood veroordeeld. De 32-jarige juwelier Albert Quay is schuldig bevonden aan moord op zijn vrouw, die zich in een vliegtuig bevond. Quay had een tijdbom aan boord van het vliegtuig doen plaatsen; deze ont plofte tijdens de vlucht, waardoor het toestel omlaag stortte en 23 personen de dood vonden. Quay is ter dood veroordeeld. Hij zal op 23 Juni a.s. worden opgehangen. Aan Quay werd slechts het vermoor den van zijn vrouw en niet de dood van de 22 andere inzittenden van het verongelukte toestel ten laste gelegd. Volgens de openbare aanklager beoog de Quay met het vermoorden van zijn 28-jarige vrouw een bedrag van tien duizend dollar in handen te krijgen, zijnde het bedrag der levensverzekering, ïelke hij te haren name, voor zij aan bDord van het vliegtuig ging. had afge sloten. Tevens zou het hem hierdoor mo gelijk zijn geweest een negentien-jarige tellnerin. die hij lief had, te trouwen. Quay hoorde het uitspreken van het vonnis met gebogen hoofd, doch onaan doenlijk, aan. gemeenteraadsverkiezingen in denemarken. De uitslagen der gemeenteraadsver kiezingen van Kopenhagen en 60 an dere Deense steden vertonen een voor uitgang voor de conservatieven. De con servatieve partij, die voor het gehele land gesproken de op één na grootste party in de gemeentelijke politiek vormt, heeft ongeveer 20 procent van bet vroegere aantal stemmen gewon nen, hetgeen neerkomt' op een winst van 40 zetels. (Vroeger 246 zetels, thans 286). De sociaal-democraten, welke tot nu toe 586 zetels van het totale aantal van 1255 zetels bezetten, hebben thans, ondanks een geringe stijging van het totale aantal verworven stemmen, 580 zetels. De „Georgisten", die tot nu toe oen onbeduidende rol in de locale po rtiek speelden, hebben 40 zetels ver dorven. De boerenpartij heeft met een relatief gering verlies aan stemmen 15 zotels verloren. De communisten verloren van hun vroegere 62 zetels 44 zetels. Duitse kieslijsten verzamelden in het Zuiden in vijf steden in het geheel 3.000 •temmen. Men zie voor Laatste Berichten ft? 3 van het Eerste Blad. ENKELE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden, op de "'-este plaatsen afgewisseld door opkla- Jagen. Overwegend droog weer. Zwakke j*t matige wind tussen Zuid en Zuid- tost, Vannacht voornamelijk in de «id-Oostelijke helft van het land ^atselyk lichte nachtvorst, morgen perdag iets hogere temperaturen dan 'zndaag (Opgemaakt te 10 uur). 16 MAART. Zon op: 6.53 uur: onder: 18.45 uur. Maan op: 6.35 uur; onder: 16 19 uur |1K.). I. Hoogwater te Katwijk te 2 17 en |'13ó uur. |Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Gisteravond zijn H M. Koningin Ju- HM. de Koningin en (van rechts üana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en j naar links) de Prinsesjes Beatrix, Mar- Margriet van haar vacantie in Sankt griet en Irene verlaten het statiensge- Anton ln Nederland teruggekeerd. 1 bouw te Baarn. „Ik doe niets liever dan dat I" Ontvangst bij consul- generaal Cnoop Koopinans Prins Bernhard is gisteren, aan de stuurknuppel van zijn eigon Dakota, op het New Yorkse vliegveld van Idlewild aangekomen. Hij verklaarde in drie uur tien minuten van Quebec City naar New York City te zijn ge vlogen; hy had een stevige wind mee gehad. De Prins was gekleed in het uniform van luitenant-generaal van de Kon. Landmacht. Het einde van de reis van zes weken door het Westelijk halfrond, begint thans in ziclit te komen. In antwoord op de vraag, of hy het vliegtuig gedurende de gehele vlucht van Quebec City naar New York City zelf had bestuurd, antwoordde de Prins: „Ik doe niets liever dan dat!' Hij voegde hieraan toe, ruw geschat, 16.000 kilometer van zijn reis per vliegtuig te hebben afgelegd. De Prins werd op het vliegveld begroet door zijn broeder Prins Aschwin, die verbonden is aan het „Metropolitan Museum of Arts" te New York. Hij besprak met functionnairssen van het vliegveld Idlewild het aanbrengen van enige nieuwe instrumenten in zijn toestel en verklaarde, dat hij waarschijn lijk niet met zijn eigen toestel naar ons land terug zou vliegen, daar de nieuwe Instrumenten niet tijdig zouden kunnen worden aangebracht. De Prins deelde verder mede, wat speelgoed voor zijn kinderen te hebben gekocht en waarschijnlijk Vrijdag of Za terdag te zullen vertrekken. In geen geval later, daar hij „reeds te lang van huis was geweest". Op een receptie van de consul-gene raal. dr W. Cnoop Koopmans, had de Prins gelegenheid Nederlanders uit New York en omgeving te ontmoeten even als vooraanstaande Amerikaanse vrien den van Nederland. Ook waren aanwezig de heer Palar, hoofd van de Indonesische missie bij de Ver. Naties en Pamoedjo, de eerste In donesische consul in de Ver. Staten. De gewezen Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Herman Baruch en zijn echtgenote evenals vertegenwoordigers van Nederlandse bureaux, clubs en vere nigingen uit New York en omgeving, de Nederlandse Kamer van Koophandel in Amerika, enz. behoorden tot de gasten. Standpunt der partijen onveranderd.' Met het bezoek van premier Eyskens aan koning Leopold is een serie bespre kingen begonnen, waarvan de volledige uitslag niet bekend gemaakt zal worden, voordat de minister-president naar Brussel is teruggekeerd Aan de jour nalisten. die hem staande hielden, toen hij met zijn vrouw een wandeling langs het meer van Genève maakte, vertelde Eyskens. dat hij ongeveer 90 minuten met de koning gesproken had en wel dra naar zijn hotel zou terugkeren om op een telefoontje uit Pregny te wach ten. Na de vraag, of prins Boudewiin de besprekingen had bijgewoond, haalde Eyskens glimlachend zijn schouder op en antwoordde: „ik voer mijn bespre kingen met Zijne Majesteit". Gisteravond laat heeft p emier Eys kens nog een onderhoud van drie uur met de koning gehad Tezenover jour nalisten verklaarde hij: ..ik heb u niets tp zeggen sij weet alles". Op een v aag of de konine wel of niet zru aftreden antwoordde hij ..De be=p"ekingen zui len worden voortgezet. Onze zaken zijn nog niet afgehandeld". Van gezaghebbende zijde werd te Brussel vernomen dat koning Leopold telefonisch in kennis zal worden gesteld van 'n aantal van liberale parlementsle den. waarin hem de suggestie aan de hand wordt gedaan ook de p-esiden'en van de Be'gische Kamer en Senaat, respec tievelijk Frans van Cauwelaert en Ro bert Gillon. uit te nodigen tot een be zoek aan ziin villa te Pregny. Op de bijeenkomst der liberale Ka mer- en Senaatsg-oeperingen blijken de Waalse liberalen opnieuw aange drongen te hebben op het aftreden van de koning en zij wensten dat dit in een aan de pers te verstrekken communiaué tot uitdrukking zou worden gebracht. Zij legden zich ten slotte evenwel nee bij hst oordeel der overige libera ten parlementsleden, die het onder de ge geven omstandigheden raadzamer acht ten met tact op te treden en de koning in zijn beslissing niet te hinderen. In dien de vorst gevolg zou geven aan de wens der liberalen, allereerst besp-e- kingen te voeren met vooraanstaande personen, ond°r wie de voorzitters van Kamer en Senaat, dan zou dit beteke nen. dat hij zyn beslissing al dan niet terug te keren naar België, nog enkele daeen moet opschorten. In kringen van de katholieke Volks partij blijft men de .terugkeer van ko ning Leopold Intussen een vaststaand Isit noemen. Het bureau van het algemeen Belgisch vakverbond heeft een resolutie goed gekeurd, waarin het vaststelt, dat de volksraadpleging eenvoudig door de cijfers reeds in het licht h.^eft gesteld, hoezeer de persoon van koning Leopold het land verdeelt. Het bureau ls van oordeel, dat aan de tweedracht tussen de burgei's slechts een einde kan ko men door het aftreden van Leopold De aanwezigheid op de troon van een ko ning. die slechts door 57.68 procent der Belgen wordt aanvaard, zou voor het land een beletsel zijn zich daadwerke lijk bezig te houden met de oplossing van zyn economische en sociale moei lijkheden. Dit is voldoende reden voor de vakbeweging haar verzet tegen de terugkeer van koning Leopold voort te zetten. Het bureau volgt de ontwikke ling van de toestand met de grootste aandacht. Het heeft bij voorduring zit ting in het nationale comité voor ge meenschappelijke actie. Het bureau roept de leden van het vakverbond ten slotte op waakzaam te blijven en zich gereed te houden om gevolg te geven aan een eventuele oproep Het verbond, dat de socialistische en communistische a-beiders verenigt, telt meer dan 500 000 leden. Kort voordat Eyskens zijn hotel be reikte. verliet koning Leopold per auto zijn villa. Journalisten volgden hem tot in Genève en in de nauwe straten van deze oude stad ontstond een ware auto race De auto van de koning hield plotseling stil voor het hoofdbireau van politie. Een rechercheur sprong er uit en nam de correspondenten van Asso ciated Press en Reuter mee in het bureau „voor een identlteitscontróle". De correspondenten werden in een ka- mer opgesloten en na een half uur bij het hoofd van de politieke politie ge bracht. Deze betreurde het incident, maar deelde mede. dat hij niet kon toestaan, dat de koning gevolgd werd Naar vernomen wordt heeft de koning de hem vergezellende rechercheur op dracht gegeven de correspondenten op te sluiten. Derde Labour-overwinning. VOORLOPIG NU RUST. In het Britse Lagerhuis is gestemd over een door de conservatieve oppositie op de troonrede ingediend derde amen dement In dit amendement werd ..be treurd. dat de socialistische minister van Financiën s r Stafford Cripps, er niet was in geslaagd de regeringsuitgaven te beperken" Aanleiding tot het amendement was het feit dat de regering een bedrag van 148 millioen pond sterling, buiten de reeds vermelde begrotingsposten, had aangevraagd, waaronder 98 millioen pond voor de nationale gezondheids dienst. Het amendement is met 308 tegen 289 stemmen verworpen. De liberalen ont hielden zich van stemming. De regering had voor de «temming de vertrouwens kwestie gesteld. De „Truculent" gelicht. De gezonken Britse onderzeeboot „Truculent" is gisteren door tien ber gingsvaartuigen gelicht. Deskundigen van de Britse marine verwachten ln de onderzeeër de stoffelijke overschotten van tenminste twintig opvarenden te zullen aantreffen. Men is voornemens de .Truculent" naar een landtong ter hoogte van Sheer- ness te slepen. Hier zal de onderzeeër worden leeggepompt en vervolgens zullen de scheuren in de romp van de onder zeeboot voorlopig worden gerepareerd, hetgeen naar verwachting, verscheidene dagen zal duren. Daarna zal de ..Trucu lent" te Sheerness in dok gaan. om nauwkeurig te worden onderzocht. De moceliikheid bestaat, dat de ..Trucu lent" weer in dienst zal worden gesteld. rapport van balkancommissie der v. n. De speciale Balkancommissie der Ver enigde Naties heeft, na een langdurig verblijf in Noord-Griekenland, een rap port opgesteld. Daarin wordt verklaard dat de situatie ter plaatse over het al gemeen kalm is Incidenteel zijn langs de Grieks-Bulgaarse grens wegen on dermijnd, terwijl op kleine schaal plun dertochten naar dorpen zijn georgani seerd. met het doel levensmiddelen te bemachtigen. Ondanks deze over het algemeen rus tige situatie hebben de Grieken het no dig geacht een groot aantal troepen lanes de Grieks-Bulgaarse grens in ge reedheid te houden, die in een voort durende'staat van waakzaamheid wor den gehouden, Uitgeput van vermoeienis. Enkele geredden van de „Cygnet" vertelden, dat het schip door een myn ter hoogte van de machinekamer ge troffen werd. Aan boord brak enige paniek uit. mede omdat men vreesde, dat de ketels, die scheef kwamen te hangen, zouden ontploffen. De radio apparaten waren vernield, zodat geen radiografische noodseinen konden worden uitgezonden. Zo.-snel mogelijk zette men in het düïïster de sloepen uit, waarin bij-na de gehele bemanning plaats nam. Met Uvee van zijn mannen bleef de kapitein aan boord. Snel verwijderden de sloepen zioh van het zwaar beschadigde schip, doch toen men na enige tijd bemerkte, dat de vernachte ontploffing uitbleef en hjit schip niet verder zonk, besloot men terug te keren en weer aan boord te gaan. Aan de meeste leden van de be- Prijzen van verbruiksgoederen in de Sovjet-Unie HET „RODE PARADIJS". Naar aanleiding van de devaluatie van de :oebel en de verlaging van de prijzen der verbruiksgoederen geeft het welingelichte Britse weekblad „The Economist" de volgende lijst van nu geldende winkelprijzen van verschillen de verbruiksgoederen in de Sovjet- Unie: Bruin brood per kg. f. 1.90; boter per kg f. 40 85; biefstuk per kg f. 33 25; kaas per kg f. 40.85: lamsvlees, tweede kwa liteit per kg f. 21.85; thee per kg f. 304.-; cacao per kg f 152.-; melk per liter f. 3 42; he-enschosnen (slechte kwali teit) f. 190.-, herenschoenen (goede kwal.) f. 446.50; damesschoenen (slech te kwal.) f. 237 50; damesschoenen (goede kwal.) f. 513.-; wollen kleding f. 392 36: herencostuums f. 600.40; toil- letzeep per stuk f 2 85. Volgens ..The Economist" verdient in Rusland een ongeschoolde arbeider 250 tot 500 roebel (240475 gulden) per maand en een geschoolde arbeider 500 lot 1 500 ïoebel '475 tot 1425 gulden). De Sïachanof-arbeider kan maximaal 3.000 roebel (2.850 gulden') per maand verdienen. Heren- en damesschoenen, wollen kleding en herencostuums zijn niet ai- tyd voorradig in de winkels. manning gelukte dit. Zoals 'gemeld slaagden 5 inzittenden van één sloep er niet in op de woelige zee die Cygnet te bereiken Wel kon de tweede kok een uitgeworpen lijn grijpen, die hij vol- gpois medede'ing van zijn kameraden aan boord, meer dan een half uur wist vast te houden, teneinde verdere af drijven van de sloep te voorkomen, maar ten slotte liet hij door uitputting gedwongen de lijn schieten. Blijkbaar heeft het de mannen in de slo p ontbroken aan voldoende kracht om in de striemende hagel de roeiboot tegen de sterke stroom in over de zware golfslag heen naar de Sygnet toe te trekken. De sloep is daarna af gedreven en werd gistermorgen zo als gemeld door een Mitchell op gemerkt. Omtrent de toestand Van de gewon de opvarenden vernemen wij nog, dat de bootsman, een 47-jarige Griek, drie verbrijzelde vingers heeft. De anderen een 65-Jarlge Griek en twee Egyptena- ren van resp. 40 en 47 jaar, zijn stokers; zfj werden door de explosie bulten boord geslingerd. Later zijn zfj met been- en bekken- fracturen en verwondingen aan het ge zicht uit het ijskoude water opgevist. Zij waren nog zeer onder de indruk van het ongeval. Het laat zioh overigens aanzien, dat zij de nacht van verschrikking zonder ernstige gevolgen te boven zullen ko men. communisten veroordeeld in een proces te hannover. 20 Communisten zijn door de Duitse politie te Hannover gearresteerd wegens een demonstratie tegen de uitspraak van een Brits gerechtshof, dat twee vooraanstaande communisten tot ge vangenisstraf veroordeelde wegens be nadelen van de positie der bezettende mogendheid. August Hollander, com munistisch leider in Neder-Saksen, werd tot 18 maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan zes maanden voorwaar delijk, en Werner Stertzenbach. uitge ver van het communistische blad „Nle- dersaechsische Volksstimme", tot 12 maanden, waarvan 9 maanden voor waardelijk. Zij werden schuldig bevon den aan ophitsen tot verzet tegen de ontmanteling der voormalige staalfa briek van Goering te Watenstedt-Salz- gitter. Eén bemiddelaar voor de kwestie-Kas j mir. De Veiligheidsraad der VN heeft een resolutie aangenomen, waarin besloten j wordt tot de benoeming van een be middelaar voor de kwestie-Kasjmir. Acht leden van de raad stemden voor de resolutie. India en Joegoslavië ont hielden zich, er waren geen tegenstem men De bemiddelaar zal tot taak hebben toezicht te houden op de demilitarise ring ln het betwiste gebied. India aanvaardde het besluit met een enkel voorbehoud met betrekking tot de methode en het tijdstip van de demili tarisering. Door datzelfde voorbehoud liep het werk van de commissie van vijf man, die tevoren was Ingesteld om een oplossing voor het geschil te vinden, vast. In kringen van de Veiligheidsraad hoopt men. dat door bemiddeling van één--man een einde zal komen aan de moeilijkheden. sloten landen noemde hij agressief'. Het enige lid van de te Praag vaak „weste- I lijk" genoemde groep, dat zich nog in het kabinet bevindt is Vaclav Nosek, minister van Binnenlandse Zaken. De J andere leden bevonden zich tijdens de oorlo? in concentratiekampen of ts Moskou. Clementis ontkwam in 1939 naar Clementis uit de regering. De Tsjechoslnwaakse premier, Zapo- tocky, heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Vladimir Clementis, zijn ontslag heeft ingediend. Volgens het officieel communiqué verklaarde Zapotocky. dat Clement's I Lenden. Na Jan Masaryks dood op hem persoonlijk zijn ontslag had over- 10 Maart 1948, dertien dagen na de handigd. Zapotccky had president staatsgreep, die de communisten aan Gottwald aanbevolen het ontslag te de macht bracht, werd Clementis ml- aanvaarden, waaraan deze gevolg gaf. nister van Buitenlandse Zaken. 0. 'De 48-jarige nieuwe minister van I Aan rice-premier S.rokv is «.am de Buitenlandse Zaken, Viliam Siroky. is Buitcnlandse Zaken sinds 1921 lid van de Tsjechoslowaaks? I communistische partij. Tn 1933 werd hij In het officiële communiqué wordt tot lid van het parlement gekozen. In riet de datum of de reden van dit af-1939 begaf hij zich naar Frankrijk,] treden genoemd Geruchten, dat Cle- i maar na de verovering van Frankrijk i mentis aftreden overwoog, deden eind door de Duitsers keerde hij illegaal naar vorig jaar reeds de ronde, toen hij aan J Slowakije terug en trad organicerend 't hoofd stond van de Tsjechoslqwaakss oo in de ondergrondse beweging In delegatie bij de algemene vergadering 1941 [n Slowakije gearresteerd, werd der V.N. Zijn terugkeer naar Praag siroky in Februari 1945 door verzets- eind December maakte echter een eind aan het gerucht, dat hij als politiek banneling ln het buitenland wilde blij ven. Kort daarop maakte hij op een persconferentie, waarover niets gepu bliceerd mocht worden, kwetsende op merkingen over verschillende Ameri kaanse staatslieden. Hij bracht toen hulde aan de vrede lievende bedoelingen van de Sovjet- Unie en beschuldigde de Amerikaanse leiders van oorlogsvoorbereiding. Het lieden bevrijd. Volgens Westelijke waarnemers te Praag betekent het aftreden van Cle mentis het einde van alle Westerse in vloed in het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken en onder zijn functionnarissen in binnen- en buitenland. Deze waarnemers zeiden tevens, dat Clementis „een overtuigde communist was. „die nooit enige sympathie toonde voor het Westelijk standpunt, maar Atlantisch pact en de her'oewapenings- I tenminste er voor epen stond om ait te programma's der bij het pact aange- 1 begrijpen." I11 Engeland gen e: de paardeiispori een grote populariteit. Nu het paardensei- zoen eerdaags begint, worden de paar den met nog eens zo veel geestdrift getraind Op deze foto lopen de paarden R:>imond en Finnure, die de „hoop" zijn van Lord Bicestei vuoi de Urana iNaiioua. .Stee plechase". voorop. De ..Grand National" wordt 25 Maart a.s. te Liverpool gehou den. Achter deze twee befaamde paar den komt Laverstoke. die a.s. Zaterda# zal meelopen in de Lincolnshire Han dicap.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1