PAVILJOEN PARADIS WEERBERICHT Labour wint de eerste ronde Met een meerderheid van 14 stemmen 303 millioen Marsliall-gulden vrij voor openbare werken Hogere productie, bevordering tourisfenbezoek, nieuwbouw Reorganisatie legering van troepenonderdelen Leiden verliest aan- en afvoertroepen, doch krijgt intendancetroepen Ons nieuwe feuilleton 89ste Jaargang VRIJDAG 10 MAART 1950 No. 26945 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel l. LeideD Giro no 67055 België lijdt schade Zondag trekt het Belgische volk ter stembus om te antwoorden op de vraag of het ja dan neen staat tegenover de terugkeer van koning Leopold III. Wij willen hier niet opnieuw ingaan op de vragen, die daarbij zich vocr- dosn. Laten we dat rusten. Het gaat trouwens alleen de Belgen aan! Uit den feeure is daarover gediscussieerd en verslag gegeven. Laat ens slechts vast leggen. dat ook de socialisten bereid zijn geweest cm een verklaring af te geven, dat de koning niets oneervols had ver- rieht. zodat zijn blazoen schoon bleef. Zowel voor hen als voor de liberale meerderheid is het bezwaar tegen ko ning Leopold diens autoritair optreden en diens h.l. ontactvol beleid. Evenmin willen we neg breed uitme ten de vraag, of het plebisciet eigenlijk volgens de Belgische grondwet wel mo gelijk en toelaatbaar is Het heeft im mers geen zin meer, nu het Zondag plaats "vmdt. Maar daarboven uit doen zich o.i. andere vraagstukken voer en die vragen wel om een nadere toelich ting Speciaal ook in algemene zin Nogmaals, de schuldkwestie, althans voor zover daarvan dan sprake mag ziin, laten we volkomen buiten beschou wing Het interesseert ons niet. omdat dit de kern van de kwestie voor ons land en het overige buitenland niet raaktBeven alles domineert voor ens toch de vraag, of op een dergelijke wijze beslist mag worden over een zaak. die het hoofd van een koninkrijk be- treft. En dan antwoorden wij volmondig: nooit! Een koning vertegenwoordigt het ganse volk. behoort dat althans te doen. En. toegegeven, dat de practijk in dit opzicht altijd wel iets te wensen over zal laten, toch mag men aannemen.dat een koning zijn volk in overgrote meer derheid achter zich weet. Heeft hij dat niet, dan komt de vraa^ aan de orde vbh'koningschap cf republiek Dan ligt de zaak wel heel anders en dan is er zeker ruimte voor een uit spraak van het volk! In België is dat evenwel niet aan de orde. Daar gaat het niet om een be slissing over deze kern-vraag. Integen deel, zondert men de communisten uit, die ook in België slechts een zeer klein percentage uitmaken van de bevolking, dan kiest iedere Belg voor het koning schap. Het gaat bhans enkel en alleen om de figuur van koning Leopold en dat deze als eerste dienaar van de staat, waarvan hij als geen ander de voorspoed op het oog meet hebben, zich leent voer een dergelijke strijdvraag, kunnen wij niet anders dan veroor delen. Zelfs aangenomen, dat hij het recht voor de volle honderd procent aan zijn zijde heeft! Als constitutioneel vorst is voor alles het belang van zijn land voor hem richtlijn en ook al lijdt hij schade aan zijn eigen prestige of hoe men het noe men wil, daarvan mag niet worden af geweken. Koning Leopold heeft z'.ch niet tot het offer van zijn persoon kunnen op werken en daarvan zal België de ge volgen ondervinden. Een splijtzwam is onder het volk geworpen, waarvan de betekenis niet is te overzien, onver schillig de afloop. Zelfs al haalt koning Leopold de zestig procent, zelfs al komt hij daar nog iets over heen, hij kan zich nimmer meer koning der Bel gen noemen en daarmede is zijn posi tie ondermijnd en ondergraven. En zodoende komt tevens de kwestie van het koningschap, die niet ter zake deed, in het geding en werpt deze on- moge;ijke stemming een sluier over de toekomst, die. niet is te doorboren. Hce de uitslag van de volksraadple ging. zoals de stemming is genoemd, om zoveel piogelijk de grondwet te ont zien, ook uitvalt. België is 'net, dat schade lijdt. De eenheid wordt verbro ken, misschien zelfs ernstig. Hoe't.ch, wanneer Wallonië zich niet neer zou willen leggen bu een overwinning van de koning in Vlaanderen, waaraan ove rigens weinig twijfel bestaat? Neen, winst kan deze stemming het land van onze Zuiderburen niet op leveren, alleen maar nadeel in een nog niet te schatteh graad. Dat mag de eerste dienaar van een staat de staat niet aandoen Het landsbelang moet boven alles gaan. Ook voor een koning. En laat Nederland zich gelukkig pry- dat een strijd om het hoefd van staat niet denkbaar is! TERUGKEER RODE KRUIS- WERKERS PER „SIBAJAK". Met de „Sibajak", die 15 Maart in Botterdam zal aankomen, reizen 26 Rode Kruis-werkers en -werksters mee, die na beëindiging van hun dienstverband naar Nederland terugkeren. Zij hebben in Indonesië hun krachten gegeven aan de medische verzorging van de burger bevolking. Men zie voor Laatste Berichten Pag- 3 van het Eerste Blad. Wisselend weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht afnemende Noordelijke wind J"et onklaringen en vooral in de Zuid oostelijke helft van het land plaatselijk J^hte nachtvorst. Morgen toenemende polking met^ later voornamelijk ln het "borden van het land op vele plaatsen [ni?e regen. Matige tot krachtige wind yis«en Noordwest en West. Ongeveer de lfde temperatuur als vandaag. (Opge hakt te 10 uur). 11 MAART op: 7.05 uur; onder: 18 36 uur. op: 3.36 uur; onder: 10.01 uur. JLK). H<»S water te Katwijk te 8.12 en 20.49 Uur. Dil nummer bestaat uit acht pagina's. Met veertien stemmen meerderheid heeft liet nieuwe Labourbewind gister avond in het Lagerhuis een vertrouwensmotie gewonnen, die het verbon den had aan een conservatief amendement, dat ingediend was op de Troon rede van Maandag j 1. De stemverhouding was 310 tegen 296. De liberalen, die negen zetels in het Huis bezetten, stemden met de conser vatieven mede voor het amendement, dat een afkeuring inhield over de slaal- nationalisatie-plannen van Labour. Alle beschikbare Lagerhuisleden waren voor deze gelegenheid opgetrommeld. Velen van hen waren in gala-costuum ter gelegenheid van de officiële plechtigheden, die het bezoek van de Franse president Auriol opluisterden. De magere Labour-meerderheid van zeven zetels verminderde gisteravond nog tot zes, toen bekend werd, dat de conservatieven de zecel van Moss Side (Manchester) waar de uitslag van de stemming vertraagd was hadden ver overd. Deze eerste vuurproef voor de ma gere Labour-meerderheid bracht een record-aantal leden samen, In de 120-jarige geschiedenis van de volledige handelingen van het parle ment zijn er nimmer zoveel stammen uitgebracht De partij „whips" hadden voor een stampvol Huis gezo-gd. De regeringsbank was zo vol, dat de ministers bij elkaar op schoot zaten. Aan de andere zijde van de zaal ston den de afgevaardigden achterin man netje aan mannetje. Deze eerste overwinning luidt, een langdurige worsteling ln. Maandag staat de regering voor een nieuwe krachtproef als het tweede conserva tieve amendement waarin het huizen- bouwpregramma wordt afgekeurd, in stemming wordt gebracht, De gehele komende week zaj de spanning uit het Huis niet wijken. Churchill, die gister avond in avondkleding voor die stem ming binnenkwam, zal een aanval in zetten op de geraamde defensie-uit gaven, die bijna vlei* millioen pond sterling heger zijn, dan over het afge lopen jaar. Voor de stemming zelde minister- p.esident Attlee. het is „zonder weer ga". dat de oppositie amendementen indient op dé troonrede. Hij was van mening, dat zulks getuigde van „on verantwoordelijkheid" Na de stem ming verklaarde de premier, dat La bour de verantwoordelijkheid, die zij heeft aanvaard, ondanks de kleine meerderheid niet van zich af zal schuiven. Even later ging het Huis onder uitbundig gejuich van de La- bour-afgevaardigden, van wie er slechts vijf afwezig waren, uiteen. Het debat werd door de conservatie ven geopend. Anthony Eden verklaar de. dat tijdens algemene verkiezingen elke liberale en conservatieve stem een stem tegen de staal-naüonalisatle was. Naar zijn mening zou een volksstem ming uitwijzen, dat de_ Engelsèn in meerderheid tegen verdere nationalisa ties gekant zijn. Attlee b~acht hier tegen in. dat de algemene verkiezingen hadden aange toond. dat het volk Churchill en zijn partij niet wenste. Hij beschuldigde de conservatieven er van. dat zij het amen dement ter tafel hadden gebracht uit politieke overwegingen. Malenkof geeft hoop niet op De Sovjetrussische vice-premier Malenkof verklaarde in een verkiezings- lede in het gebouw van de vakbonden te Moskou dat de Sovjet-unie de hoop op een wereldvrede niet zou opgeven en bereid was deel te nemen aan Iedere eerlijke internationale poging ter ver zekering van de wereldvrede. GESCHIL IN BEETS JOE AN AL AND Veertien hoofden van de Bemangwa- to-stam in Beetsjoeanaland hebben te genover de pers verklaard, dat zij de beslissing van de Britse regering ten aanzien van him opperhoofd Seretse Khama zullen bestrijden. Zoals bekend, heeft de Britse regering Seretse Khama voor de duur van vijf jaar verboden naar zijn land terug te keren. De hoof den willen de zaak voorleggen aan de hoogste rechtbanken in Engeland, en als dat niet helpt, aan de Verenigde Naties of het internationaal gerechts hof. Enkele hoofden lieten doorscheme ren, dat de stam misschien de bescher ming van ..een andere mogendheid" zou zoeken als Engeland niet van zijn besluit terugkwam. Naar verder Nêêrlands herstel De Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Ver. Staten van Amerika heeft geleid tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van f. 303 millioen van de tegenwaarderekening der Marshall hulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verschillen de belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch her- stel. Van de thans vrijgekomen f. 303 millioen der tegenwaarderekening is bijna f. 275 millioen bestemd voor de financiering van projecten, welker uit voering bü de begroting 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van be steding vermeerderen derhalve de staatsuitgaven niet. Voor het financiële evenwicht in de staatshuishouding betekent dit, dat tot dl't bedrag geen nieuwe staatsschuld behoeft te worden aangegaan. Naast de financiering van de hier boven bedeelde begrotingsposten is nog een beperkt bedrag, nl. f. 28 millioen bestemd voor de financiering van en kele andere projecten, welke niet zijn opgenomen in de staatsbegroting, dcch die met het ocg op de nooizake'ijke verbetering van de Nederlandse beta lingsbalans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt f. 20 mil lioen vrijgegeven voor het leggen van djjken rond de Zuidoostelijke Zuider zeepolder. Voorts zal f. 0,5 millioen worden be steed ter bevordering van het toeris tenbezoek aan Nederland, terwijl ter vergrotin-g van de logiesruimte voor buitenlandse toeristen f. 7 millioen is uitgetrokken als bijdrage lp de bouw van daartoe geschikte hotels. Ten slotte is f. 0,5 millioen vrijgege ven ter bestrijding van de guldensuit ga-ven van in het kader van het Marsh all-plan te verlenen technische bijstand, welke er op gericht is de kennis om trent de mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit te vergroten. De_greep van projecten van in totaal f. 275 millioen heeft betrekking op uit gaven, welke van groot belang geacht kunnen worden voor de opvoering van de industriële en agrarische productie van Nederland. Deze greep van projecten is te speci ficeren als volgt: Zuiderzeewerken en verdere landaan winningen totaal f. 72.704.070; Herver kaveling Walcheren f. 11.790.C09; Her stel agrarische oorlogsschade totaal f. 65.100.000; Rechtstreekse voorzienin gen voor agrarische productie totaal f 28.850 000; Agrarisohe research f. 1.352,633; Her stel industr. oorlogsschade f. 13.509.000; Industriële Research f. 1.848093; Be vordering technisch onderwijs ten be hoeve van de Technische Hogeschool te Delft en van Rijksmjverheidssoholen to taal f. 3.435.900; Waterwegen totaal f 33.400.000; Spoorwegverkeer (herstel van door oorlogsgeweld verwoeste spoox- wegwerken tn en om Rotterdam) f. 4090.009; Volkshuisvesting totaal f. 38.000 000; Alg. wetensch, onderzoek f. 1.000.760. In een overeenkomst, welke op 2 Juli 1948 tussen de regeringen van Neder land en van de Ver. Staten werd geslo ten, is bepaald, dat Nederland 95% van de tegenwaarderekening der Marshall hulp mag gebruiken voor het stimule ren van de productieve bedrijvigheid ot voor de bevordering en de handhaving van het binnenlandse monetaire en fi nanciële evenwicht, Op 28 Februari '50 beliep het netto-saldo van de tegen- wauröerekening ruim f. 714 millioen. Tussen de Nederlandse regering en de regering der Ver. Staten van Ame rika zijn nog besprekingen gaanoe over het vrijgeven van gelden van de tegen waarderekening ter financiering van een aantal andere projecten. Deze be sprekingen bevinden zich in een verge vorderd stadium. Hei üe-gische koninklijke gezin, over- welks terugkomst het Belgische volk I Zondag zal beslissen. Vonnissen in de V. St. TEGEN GOEBITSJEF EN COPLON. De federale rechter Sylvester Ryan heeft Valentin Goebitsjef tot vijftien jaar gevangenisstraf veroo.deeld, doch daarbij bepaald d-at de straf op per soonlek verzoek van de procureur-ge- neraa' der Verenigde Staten en de mi nister van Buitenlandse Zaken zal wor den opgeschort, met ingang van de dag dat Goebitsjef de Verenigde Staten kan verlaten Zijn medebeklaagde Judith Coplon nrorde vjjftien jaar gevangenisstraf te gen zich uitspreken Bepaald is. d3t Gcebitsjef binnen 14 dagen naar Rusland zal worden gede porteerd. De jury heeft het paar schuldig be vonden aan samenzwering teneinde Amerikaanse defensiegehelmen aan de Sovjet-Unie door te geven. Mej. Ccplon, wier werk op het Ame rikaanse departement van Justitie met o'e studie van -de Russische spionnage verband hield, was al eerder veroordeeld wegens het stelen van regeringsdocu menten. Het vonnis luidde toen: 40 maanden tot 10 jaar. De verdedigers van beide hebben be roep aangetekend tegen het vonnis van rechter Ryan en verzocht om voorlopi ge Invrijheidstelling van hun cliënten. AFFICHES VAN DE „WEHRWOLF" IN FRANKFORT. De geallieerde autoriteiten trachten te ontdekken, wie de kleine gedrukte affiches hebben verspreid, die te Frankfort zijn waargenomen en waarin de Duitsers worden aangespoord zich tegen de geallieerden te verzetten. De affiches zijn getekend „Der Wehrwolf". de naam van een nazistische onder grondse verzetsgroep, die de geallieerden in 1945 hebben opgerold „De Wehr wolf" neemt dagelijks in kracht, toe Onze strjjd gaat voort", zo wordt in de affiches gezegd. Het generaalsschandaal FRANKRIJK ZAL PEYRÊ IN STAAT VAN BESCHULDIGING STELLEN. De parlementaire commissie der Franse Nationale Vergadering, die bezig is met een onderzoek naar de „zaak dèr gene raals". heeft de Franse minister van Justitie verzocht de vier en veertig jarige Fransman Roger Peyré, die zich thans in Brazilië bevindt, in staat van beschuldiging te stellen wegens zijn aandeel ln het beweerde uitlekken van vertrouwelijke Franse regeringsgegevens in Indo-China. Nu Peyré officieel in staat van be schuldiging wordt gesteld, is het moge lijk de Braziliaanse regering om zijn uitlevering te verzoeken. Peyré is in de vorige maand geschorst als ridder van het „Legioen van Eer". Hij ontving zijn ridderbenoeming ln Januari 1948, op grond van het door I hem in de afgelopen oorlog in de Fran- i se ondergrondse beweging gedane werk President Auriol te Londen De Britsche minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft gisteren de Franse president, Vincent Auriol. en zijn echt genote, een lunch aangeboden in het Royal Naval College te Greenwich. Ko ning George, koningin Elizabeth, prin ses Elizabeth en de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Sehuman, bevonden zich onder de 224 gasten, die aan het noeniïiaal aanzaten. 'Des avonds werd ter ere van de hoge gasten een galavoorstelling gegeven van het Sadlers Wells ballet in het opera gebouw Covent Garden. De Londense society had zich voor het eerst sinds het einde van de oorlog in groten getale naar Covent Garden begeven. Juwelen ter waarde van millioenen ponden ster ling flonkerden ln de avond toen Britse aristocraten en de echteenoten van di plomaten toegejuicht door een grote menigte, arriveerden In de pauze werd de leidster van het ballet, Ninette de Valois, door president Auriol onderscheiden met het Legioen van Eer. Bescherming van cultuurgrond Het loopt tegen het voorjaar, en de schoonmaakwoede gaat weer alom heer sen. Ook in het openluchtmuseum te Arnhem. Een leger schoonmakers en schodnmaaksters haalt de huisjes leeg, wrijft, stoft en poc-tst uit alle macht om me. Poren, de datum waarop het museum voor de bezoekers wordt open gesteld, alles gereed te hebben. Een schoonmaakster wrijft het meubi lair van een Zaans huisje voor de deur, in het warme zonnetje. Nu vanwege de op Europa gerichte taak van de Koninklijke Landmacht de opleiding der dienstplichtigen, te beginnen met de lichting 1950/11 (na- jaarsnlocg). weer geheel bjj de regi menten zal geschieden, is de volgende dislocatie noodzakelijk geworden: Alkmaar: verliest (wellicht tijdelijk) zijn garnizoen. Amersfoort: verliest de i n f a n- t e r i e. maar krijgt er geneeskundige troepen voor in de plaats. Amsterdam: krijgt Intendancetroepen Bergen op Zoom: moet infanterie af staan. maar krijgt artillerie en lucht doelartillerie. Breda: ziet het garnizoen uitgebreid met luchtdoelartillerie. Deventer: krijgt Infanterie. Ede: verliest de geneeskundige troe- o°n maar de luchtdoelartillerieschool. tijdelijk het tweede vrijwllligersoplei- dlngscentrum en later wielrijders zul len het garnizoen versterken. 's-Gravenhage: zal luchtdoelartillerie huisvesten. Grave: moet overschakelen van A.A.T. op infanterie. Gorssel: krijgt Infanterie. Haarlem: krijgt luchtdoelartillerie ?n een deel van het regiment aan- en af voertroepen. De school K-troepen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. Gorlnchem: krijet pontonniers en be houdt luchtdoelartillerie. Harderwijk: moet de kaderschool In fanterie ruilen voor artillerie. Kampen: kan behalve op de tweede centrale opleidingsschool voor admini stratief kader rekenen op artillerie. Laren (N.-H.)ontvangt luchtdoel- artillerie. Leidenverliest de A.A.T., maar krijgt intendancetroepen. Naarden: krijgt luchtdoelartillerie. Schalkhaar: ontvangt infanterie, de thans aldaar gelegerde onderdelen ko men el-ie.s. Tilburg: .kan op een groot contingent van het regiment aan- en afvoertroe pen A.A.T.) rekenen. Utrecht: moet de geneeskundige troe pen afstaan, omdat ln deze stad voor drie grote onderdelen niet voldoende legeringsruimte is. Vel7.cn: krijgt luchtdoelartillerie. Zuidlaren: idem. De garnizoensplaatsen, die niet wer den vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. De genoemde wij zigingen zullen in hoofdzaak vóór 1 October haar beslag krijgen. De Legervoorlicht'ngsdienst deelt over deze reorganisatie nog mee dat er naar gestreefd is, zo weinig mogelijk nieuwe gebouwen te plaatsen en zo min moge lijk cultuurgrond en recreatieterrein aan de huidige bestemming te onttrek ken. Dat daardoor vele onderdelen in verouderde kazernementen moeten wor den ondergebracht, terwijl ook niet steeds met de traditie kon worden re kening gehouden, heeft de legerleiding ••an .aard. Hongarije verzoekt om terugroeping van Britse diplomaten Hongarije heeft de Britse regering verzocht om terugroeping van twee harer diplomatieke vertegenwoordigers en sluiting van de British Council te Boedapest. De twee diplomaten, wier terugroe ping wordt geëist, zjjn. de handelsatta- ché en de plaatsvervangende militaire attaché, die in het proces tegen Voge- ler en Sanders zijn genoemd- De Hongaarse regering heeft de Brit se regering er van in kennis gesteld, dat zij de verblijfsvergunningen van alle leden van de British Council te Boedapest 7,al intrekken. In de Hongaarse nota werd ook de eerder gestelde eis tot inkrimping van de Br Ilse legatie herhaald. VERDELING VAN AUTO'S. Een Amerikaanse fabrikant van land bouwwerktuigen van de Mast Foos Co, zal aan honderdtien van zijn arbeiders een nieuwe Ford cadeau doen- Dallas Winslow de president van de maatschappij, zelde dat de auto's ver deeld zullen worden onder alle arbei ders. die werkzaam zijn in de fabriek. Opzichters maar ook de laagste arbei ders zullen evenveel kans hebben op een nieuwe auto als de leden van de directie. Enige vereiste is dat de arbeider min stens een jaar Ln de fabriek werkzaam moet zijn. Het leek me een aardig idee en het plannetje getuigt van een gezonde eco nomie," meende Winslow. Winslow vertelde, dat hij ook onge veer 250 auto's had verdeeld onder de arbeiders van drie andere fabrieken, waarover hij de scepter zwaait. (U. PJ Weer een oorspronkelijke Nederlandse roman De door de Grote Provinciale Dagoladen uitgeschreven feuille ton-prijsvraag heeft heel wat meer opgeleverd dan de zo juist in ons blad beëindigde deteotive-roman, die door de jury met de eerste prijs werd bekroond. Met- groot genoegen kondigen wij hier aan de oorspronkelijke Nederlandse roman „Paviljoen Pa radis" van J. L. Lodewijks, met welker publicatie wij heden een aanvang maken. Lodewijks toont zich in deze ro man een geboren verteller, die mensen raak weet te typeren en de lezer boeit door zijn zuidelijke verhaaltrant De schilder Bart van Dijk. die terwille van zijn vrouw, het Brabantse dorp, waar hij ge boren en getogen is, verwisselt voor Bergen (N.H.) Is de hoofd figuur. Hij leeft intens en met de gevoeligheid van de kunstenaar beleeft hfj de smart van het ver lies. zoals hij zich verlustigt ln de bonte verscheidenheid van het leven, dat door de natuur en zijn medemensen tot hem komt. Rond deze figuur staan enkele andere, die een belangrijk aandeel in het gebeuren hebben: de Bra bantse herbergier Van der Gie<zen, die alleen zijn negen kinderen heeft groot gebracht en door de bouw van een modern hotel in zijn bestaan bedreigd wordt de rondborstige, idealistische Bergen se hotelhouder Bart van Dijk de fel levende en door zijn narts- tochten beheerste criticus Niel Verhogen Annelies. de touge moedige vrouw, die onbedorven is door haar jarenlang verkeer met de verzuurde tante Jans, en de Van der Giezens te hulp komt ais zij in nood verkeren. Het ls deze Annelies, die Bart van Dijk van de dreigende ondergang van de herbergier op de hoogte brengt en hierdoor een relatie tot stand brengt die zij tenslotte persoonlijk bekrachtigt. De roman van Lodewiiks heeft litteraire kwaliteiten zonde; de preien tie van een me^stefrwpr k te hebben. Hij vertelt van het leven van gewone mensen al hebben zij ook hun eigenaardig heden Een boek. -dat ons bU het lezen enkele uren geboeid heeft, en waarvan wij verwachten, dat het dit ook de lezers za' doen. die het als feuilleton krijgen opgediend. ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIUÜÜÜ1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I Evacuatie van vrouwen op Idjenplateau ONDERNEMING BLANAR DOOR BENDE GERAMPOKT. Alle vrouwen cn administrateurs en employé's van ondernemingen op het Idjenplateau in Oost-Java zijn ge ëvacueerd. aldus deelt het Alg. Land- bouwsyndicaat mede. Deze maatregel werd getroffen, nadat Zondagnacht de koffle-ond-rnrming Blanar van David Birnie's Administratiekantoor door een grote bende was gerampokt. Reeds enige tijd geleden werden op het Idjenplateau van alle administra teurs en employé's der ondernemingen wapens ingenomen en sedert, dien werd het opt. eden der rampokbendon steeds driester De ondernemers trachten thans hun wapens terug te krijgen of bewaking van politie of militairen op de ondernemingen te krijgen Indien de huidige toestand voortduurt, zullen waarschijnlijk verscheidene onderne mingen moeten worden verlaten.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1