Louwers te Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld Prins Bernhard moest het bed houden Communisten in1 Frankrijk wagen een krachtproef Duiisers ageren tegen de Franse overeenkomst met het Saargebied Scherp protest der Nederlandse regering Metlebeklaagden kregen straffen van 3 tot 25 jaar Weerbericht 89ste Jaargang MAANDAG 6 MAART 1950 No. 269TT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer Resultaat van monster-proces DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 „Pijnlijke verontwaardiging en verbazing" De Ned?rlander J. Louwers, die te Praag terecht stond onder beschuldiging; tan „spionnage? verraad en economische sabotage", is tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld, nadat de openbare aanklager de doodstraf had geëist. Het verluidt, dat hij „slechts" 15 jaar heeft gekregen, omdat hij bekende cn jeen Tsjechoslowaaks burger was. Na het uitzitten van zyn straf, zal Louwers uit het land worden gezet. Al lijn bezittingen worden verbeurd verklaard. Negen Tsjechoslowaakse aangeklaag den kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. Aloisie Slo- vencikova, de 45-jarige vrouwelijke be ambte van een staatsfirma, kreeg de r.aarste straf, n.l. 25 jaar dwangarbeid. Tvee van de drie beklaagden, die bij verstek zijn veroordeeld, nJ. ir Mul er en Geza Horansky, kregen levenslang. De meeste mede-beklaagden van Louwers zijn tevens tot boeten van tien i twintig duizend kronen, verbeurd ver klaring van al hun bezittingen en het verlies hunner burgerrechten veroor deeld. Terwjjl het vonnis werd geveld, ston den alle aanwezigen in de rechtzaal. Louwers en zijn medebeklaagden hoor den het uitspreken der vonnissen in volkomen stilte aan. De Nederlandse zaakgelastigde de heer Van der Gaag deelde de vertegen woordiger van Reuter mede, dat Lou wers' verdediger hem zal aam-aden in hoger beroep te gaan De heer Van der Gaag verklaarde verder nog dat hij, na afloop van de terechtzitting, geen verlof kreeg om zich met Louwers in verbinding te stellen en bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buit. Zaken te zullen protesteren tegen het feit-, dat Louwers gedurende de laatste elf weken voor de aanvang van het proces in eenzame opsluiting is ge houden. SCHADELIJK VOOR VERHOU DING TUSSEN BEIDE LANDEN Officieel wordt gemeld: De Nederlandse regering heeft we derom scherp protest aangetekend bij ie Tsjechische regering. Hiertoe werd de Tsjechisch? gezant gisteren, ten departemente van Buit. Zaken ontboden. In het Nederlandse protest wordt er op gewezen, dat de Nederlandse rege ring de rechtsgang in het proces le gen de heer Louwers met pijnlijke ver bazing en verontwaardiging heeft ge volgd. Deze gang van zaken, welke in Ne derland niet zou worden begrepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tus sen beide landen. De Nederlandse regering tekent krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet neeft ontzien volkomen ongegronde beschuldigingen tegen leden van dc Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers te Praag t? uiten. Ten slotte wordt nogmaals gewezen \löe duidelijke rechtsonzekerheid, wel* -- gebleken uit verschillende feiten, f;4? öe onmogelijkheid voor de Neder- r® autoriteiten om voor het proces "-• de heer Louwers in contact te tre- gü en hem van rechtskundige bijstand -erzekeren en de weigering om ten van het verhoor van de heer Lou- ttÜVn Nederiandse zaakgelastigde van n te doen vergezellen, "e Nederlandse zaakgelastigde te raag werd geïnstrueerd aldaar een 'fveenkomstige stap te doen. ue heer Van der Gaag. heeft Zater- de meest nadrukkelijke wijze Jj^dd, dat er enige waarheid zou in de beschuldigingen, welke net proces tegen Louwers aan h?t Ges van het Nederlandse gezantschap ztin geuit. ..De beschuldigin- nJ u volkomen vals", verklaarde hij. nS Van der GaaS zou heden een 'ceeJ protest in dienen, umtrent het proces vernemen wij G* het volgende: ,-unze vijanden in dit land en daar- C,* begrijpen, dat wij onze ^publiek niet uiteen laten nikken", zo -' aanklager, dr Josef Urvalek. t£Lv$daarde verder. d^t de werk- Eïï? van de beschuldigden niet p"o Ld kon worden zonder referen- Taan. de internationale situatie. Ar d®.activiteit van de beschuldig- w, *e werden gesteund door bui- wi 5e ^Plomaten i)an die landen. Bni» onafhankelijkheid hebben J^egeven zijn het Atlantisch Pact fe H*nTrVoornaamste punt van uitgang iViV T; s duidelijk te onderkennen", C"5 Urvalek „Wij kunnen zien, dat slechts een strijd tegen ons U ZACHT Bilt verwacht tot morgenavond: '.ochtend plaatselijk mist. overi- Mat en overdag op de meeste JJ^n zonnig weer. Meest zwakke - overwegend tussen Zuid-West en - Oost. Zacht voor de tijd van het Opgemaakt te 10 uur). 7 MAART, op: 7.14 uur; onder 18.30 uur, op: 23.09 uur; onder: 8.13 uur (V. M.) °°°water te Katwijk te 5.20 en 17.37 u. land was doch hoofdzakelijk tegen de Sovjet-Unie. Het is een strijd tussen de imperialisten en de krachten van voor uitgang en vrede". Urvalek zeide verder, dat Louwers ge probeerd had een geheime boodschap uit de gevangenis te zenden aan vrien den op de Nederlandse legatie te Praag In die boodschap stond: „Stop alle le- 1 veringen, doe stappen bij de Koningin". Uit het gehele proces bleek volgens hem duidelijk, dat „de activiteit van de Nederlandse legatie tegen Tsjechoslo- wakije gericht was". De aanklager zeide voorts o.a., dat verscheidene leden van de Nederlandse legatie, namelijk de zaakgelastigde Van der Gaag, de kanselier Th. Lochmann, de v.m. handelssecretaris D. Kruseman, de vm. tweede gezantschapssecretaris M J. RosenbergPolak en de v.m. Ne derlandse gezant A. Merens, mensen geholpen hadden uit het land te ont snappen met valse paspoorten, De staatsaanklager verklaarde verder, dat de door hem genoemde leden van de staf van het Nederlandsegezant schap te Praag allen in verbinding ston den met Tsjechoslowaakse reactionnai- ren. „Ik vraag mij al", zo zeide hij, „waar om sommige beklaagden zoveel belang stelling voor het Tsjechoslowaakse leger en voor onze militaire instellingen aan de dag legden en dat niettegenstaande het feit dat een oorlog tussen Tsjecho- Slowakije en Nedecland hoogst onwaar schijnlijk is en beide landen overigens steeds met elkander op vriendschappe lijke voet hebben gestaan. Doch ik kan deze maag wel beant woorden. „Het zijn niet de Nederlan ders, doch de Amerikaanse imperialis ten, die inlichtingen wensen te hebben over het Tsjechoslowaakse leger, want het is de bedoeling van laatstgenoem den een nieuw bloedbad aan te richten". Louwers heeft bekend, dat zijn secreta ris in nauw contact stond met de am bassadeurs te Praag van de V. Staten, Groot Brittannië en Canada Hieruit blijkt, dat de beklaagden, in opdracht van binnen- en buitenlandse reactie, een „staatsgevaarlijke bedrijvigheid aan de dag legden". De ambtenaar besloot o.m.: „Ik ver zoek het Hof door zijn vonnis te bewij zen. dat Tsjecho-Slowakije zich niet ongestraft door zijn binnen- en buiten landse vijanden laat aanvallen". Lichte griepaanval en oververmoeid REIST VANDAAG VERDER. Prins Bernhard moest gisteren we gens een griepaanval het bed houden. Van medische züde werd verklaard, dat dc Prins volkomen rust moet hei den daar hij behalve aan griep aan oververmoeidheid lijdt.. De ziekte van dc Prins liet zich echter niet ernstig aanzien, aldus de verklaring. Nader wordt gemeld, dat de Prins vanmiddag zijn reis in „lichte étappes" naar Forth Worth (Texas) mag voort zetten. Dr Myron Prinzmetal, die de Prins onderzocht, heeft hem sterk aangera den niet zslf te vliegen. Een woordvoer der van de Prins deelde mede. dat een Nederlands piloot zou toezien. Pr.ns Bernhard heeft gisteren in zijn hotelsuite het bed gehouden. In Los An geles heerst thans nogal veel griep. Ongeveer 200 in Zuid-Californië wo nende Nederlanders, die naar Los An geles waren gereisd, moesten gisteren worden teleurgesteld. Een lid van het gevolg van de Prins las een boodschap aan hen voor. Een lunch met Robert Ross. president van de Lockheed vlieg tuigmaatschappij. een een oolowedstrijd moesten in verband met de ziekte van de prins van het program geschrapt worden. Een woordvoerder van de Prins verklaarde gisteravond „het is uiterst moeilijk hem in bed te houden. Hij wil er uit en verder gaan en heeft sinds zün vertrek op 2 Januari nauwelijks rust genoten". PRINS DEED VLIEGENIERS EXAMEN. Prins Bernhard heeft nog met zeer goed gevolg een kort examen afgelegd met betrekking tot zijn capaciteiten als vliegenier, dat hem werd afgeno men door een commissie van de Ame rikaanse Burgerluchtvaart. Het ging speciaal over zün vaardigheid in transcontinentale vluchten. Hoewel Prins Bernhard zijn brevet voor nachtvliegen reeds heeft behaald, heeft hij zich hieraan onderworpen, omdat het in de Ver. Staten een ge woonte is. dat men voor transcontinen tale vluchten een kort examen aflegt. Zaterdag heeft de Prins, vergezeld door generaal-majoor Lawrence Crai- gie. geheime Installaties van de Ameri kaanse luchtmacht en etablissementen voor proeven met raketvliegtuigen, die zich bevinden in een woestijn op 155 km. van Los Angeles, bezocht, 's Avonds was hii gast op een privédiner voor een beperkt aantal genodigden op de lucht basis te Muroc. DINER MET FILMSTERREN. Het diner, dat Louis B. Mayer van de Metro-Goldwyn-Mayer onderneming Prins Bernhard heeft aangeboden, is door een groot aantal vooraanstaande filmsterren bijgewoond. Aanwezig wa ren o.a. Joan Crawford. Rosalind Rus sell, Ethel Barry more, de Nederlander Philip Dom (Frits van Dongen), Joan Fontaine. Irene Dunne. Clark Gable, Danny Kaye, Gene Kelly, Loretta Young, Dinah Shore, Tyrone Power, Linda Christian, Barbara Stanwyck en Robert Taylor. Voor het diner werd een korte receptie gehouden. Bü zijn bezoek aan de Douglasfabrie- ken reikte Prins Bernhard aan Donald W. Douglas de versierselen uit van de onderscheiding van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De heer Dou glas bracht een toast uit op Koningin Juliana, waarbij hij verklaarde, dat .,de moed. het doorzettingsvermogen en het idealisme van het Nederlandse volk waarvan Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana zulk een heldhaftig voorbeeld hebben gegeven „een aan sporing zijn geweest voor alle vredelie vende volkeren". 25.000 Nederlandse militairen in 9 buitenlandse schepen terug Scandinavische schepen zijn gechar terd voor het vervoer van Nederlandse soldaten uit Indonesië naar Nederland, aldus vernam U.P. van de Zweedse scheepvaartmaatschappij „Salen Rede- rierna". Er is een overeenkomst geslo ten tussen Nederlandse maritieme auto riteiten en een groep Zweedse reders voor het vervoer van 25.000 Nederland se soldaten. Dit zal worden verricht door in to taal 9 schepen, t.w.: „Anna Salen", (Zweden), „Skaugum" en „Geya" (Noor wegen), „Lelly" en „Fair Sea" (Panama) en vier Britse schepen. Dit nummer bestaat alt zes pagina'®. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten is Zaterdagmiddag in de hal van het Vughtse raadhuis een gedenkraam onthuld en overgedragen Het gedenk raam, vervaardigd door de Haarlemss I glazenier N. Schrier, ls het symbool van dankbaarheid van het Nederlandse iRode Kruis vdcr de hulp, die de bewo ners van Vught hebben betoond aan de gevangenen van het kamp. De foto toont de onthulling van het ge denkraam door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. Parijs zonder vervoermiddelen Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In een wel zeer ongunstige positie gaat de Franse regering een week van zware beproevingen tegemoet. In de Kamer maakt het „communis tische commando, zoals men sedert en kele dagen de fractie van Thorez noemt, het de regering zo moeilijk bij de behandeling van de anti-sabotage wetten, dat het Palais Bourbon al eni ge malen met de gewapende hand meest worden ontruimd. En tenslotte is het dc communisti sche C.G.T. vannacht gelukt tegen de wil van de socialistische en katholieke vakbonden in een algemene staking van het Parijse metro- en autobus personeel door tc drijven. Deze mêdedeling, die spoedig door andere stakingsoerichten kan worden gevolgd, is laat in de nacht bekend ge maakt, zodat vanmorgen bij zonsopgang men al henderden kantoorbedienden, arbeiders en midinéttes hun deuren achter zich dicht kon zien slaan om zich te vcet naar hun werk te begeven. De minister van vervoersmiddelen heeft eohter beloofd in de loop van de dag een paar honderd partiouliere vracht wagens in te zetten, waarmee de Pary- zenaars dan zonder al te veel vertrou wen in de doelmatigheid van die ver voersmiddelen, tx raison van 30 francs door de hoofdstad zullen mogen toeren. Aangezien, als gezegd, een deel dei- chauffeurs en conducteurs door wil wer ken, zijn botsingen tussen werkwilligen en stakers voor vandaag helaas niet uitgesloten. Men moge'echter hopen, dat het bij die eventuele handtastelijkheden iets zachtzinniger toe zal gaan dan in de Franse Kamer, waar al verschillende knock-out-gestompte afgevaardigden in hét geïmproviseerde ziekenzaaltje moes ten worden opgenomen. Het is de communisten dus kennelijk begonnen om het laatste restantje crediet, dat de parlementaire demo cratie na het generaalsschandaal bü het Franse volk nog geniet, tc onder manen. Nu heeft de premier gisteren wei voor de radio verzekerd, dat de regering weifelend noch ontmoedigd was, maar velen vragen zich niette min met enige vreze af, of het zeer zwakke kabinet, dat minister Bidault presideert, bü machte zal blijken dit nieuwe en ongekend felle offensief der communisten met succes weerstand te bicden. Sedert maanden ageren de Franse communisten in hun kranten en op hun meeting tegen de „Westerse oorlcgsdrij- verij". waarvan, volgens hen. Amerika de motor vormt. die de Franse regering voortstuwt naar de fatale catastrofe. De communistische kopstukken hebben het in hun vlammende redevoeringen en dito pamfletten aan dreigementen niet laten ontbreken. Wij zullen present zijn, hebben ze tot vervelens toe herhaald, wanneer in een Franse haven een Ame rikaans schip oorlogsmateriaal zal wil len lossen. Uw tanks, mitrailleurs, bommen en kanonnen, meneer Truman, zullen niet lang op de Franse bodem blijven. En wat deze belofte inhield, heeft men voor enkele weken in Nice kunnen con stateren. toen de communisten erin slaagden met een nieuwe taktiek de do- litie te overrompelen en een zending wapenen voor Indo-China in de Mid dellandse Zee te kieperen. Maar deze stunt zal ditmaal zeker niet worden herhaald. Staan er dan nog andere methoden op hun reper toire? De toekomst zal het spoedig le ren. Want het is zeker, dat heden of morgen een datum met symbolische en historische betekenis zal zijn in de strijd tussen het Westen en het Oos ten. di? nu sedert jaren ondergronds en ook wel openlijk woedt op Franse j bodem. Die dag zal nameliik het eerste I oorlogstransport, arriveren, dat de Ame- rikaanse regering in het kader van het Atlantisch pact naar West-Europa gaat verzenden. De Franse regering heeft Cherbourg uitverkozen als aanlegplaats vcor dat eerste Amerikaanse waoenschip. Moge- liik na Toulonis Cherbourg de groot ste Franse ocrlogshaven. Die haven j wordt omringd door machtige fortifi caties en is aan de landzijde afgeslo ten door een 10 meter brede tankval, die door twee enorme pantserdeuren kan worden afgegrendeld. Een voor het ar- senaal en een. die toegang biedt tot het I centrum van de haven, waar giganti sche kranen zün geïnstalleerd. Om die deuren te forceren, zo heeft de plaat selijke commandant verklaard, komt men niet uit met een handvol muiters, maar zou men een beroep moeten doen op een artillerie-eenheid, bewapend met d<? nodige mitrailleurs en tanks. Of schoon over zo'n keurtroep van mili taire specialisten de Franse communis ten zeker niet beschikken, heeft men Cherbourg niettemin in volledige staat van verdediging gebracht en er een vijfduizend militaire en politionele troepen samengetrokken. Men houdt zich dus op alle verrassingen voorbe reid Tegenover deze overmacht aan officiële zijde slaan de communisten, voor het oog. een nogal pover figuur, maar het gevaar dreigt dan ook uit een andere hoek. Met name vrezen de Franse autoriteiten een Initiatief van de ziide der specialisten in de kunst van de sabotage, die door het commu nistische nartübestuur zeker naar Cher bourg zullen ziin gedelegeerd. Maar de regering is volledig cp haar hoede Verkiezingen in Griekenland ALLES RUSTIG VERLOPEN. In Griekenland zijn gisteren voor het eerst sinds 1946 algemene verkiezingen gehouden, waaraan 26 partijen en coa lities deelnamen. De einduitslag zal niet voor 12 Maart bekend zijn. De vermindering van het aantal par lementszetels van 354 tot 250 en het samengaan van verschillende partijen maken het onmogelijk de verkiezingen te vergeleken met die van 31 Maart 1946. De communistische party, die sinds de opstand in Griekenland onwettig is verklaard, neemt niet aan de verkiezin gen deel. Griekenland kent stemplicht. In een verklaring .van de minister voor openbare orde wordt gezegd, dat er geen enkel incident gemeld is. De opkomst was groot. In Macedonië en de Peloponesos stemde in sommige plaatsen 90 procent der kiesgerechtig den. Het wegblijven van kiezers wordt uitsluitend geweten aan het slechte weer. Overeenkomst in Amerikaanse mijnindustrie OVERWINNING DER MIJN WERKERS. Men is het in Amerika eens gewor den over de kwestie van de contracten van de stakende mijnwerkers. Heden zal het werk door de 372.000 stakers in de vetkoolmijnen worden hervat. Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vetkoolindustrie geldt, ontvangen de mynwerkers een loonsver hoging van 70 cents per dag, hetgeen een treffende overwinning betekent voor John Lewis en zijn „United minewor- kers union". In Nijmegen is men druk bezig om ook het grondwerk te herstellen, zoals de electrificering en het leggen der water leidingen. Links: Het werk in volle gang met op de achtergrond de Stefa- nus Kerk. Rechts: De werkzaamheden voor de Broersestraat Kerk. STRIJD IN INDO-CHINA. Volgens berichten uit Franse bron hebben troepen van de Vietminh 50 dorpen in de bergachtige provincie Kon- toem aangevallen, omdat de stamhoof den van dit gebied in opstand waren gekomen. De opstand zou ziin uitgebroken als gevolg van een besluit der Vietminh om een herverdeling van het bezit der inwo ners in te voeren. Franse vliegeniers verklaarden ge hele dorpen in lichterlaaie te hebben ge- zien. Volgens Franse bronnen hébben de strijdkrachten der Vietminh reeds 10 dorpshoofden terechtgesteld op de tra ditionele wijze. waarbij de slachtoffers aan bomen worden opgehangen en met piilen doodgeschoten. Geruchten over een verzoeningspo ging tussen beide partyen in Indo-China zijn niet bevestigd. EGYPTE BESCHULDIGT DE JODEN Het blad van de Wafdistische party in Egypte, „Al Misry", schrijft, dat de Egyptische autoriteiten geheime op drachten van de Israëlische regering aan haar „vijfde kolonne in Egypte hebben onderschept. Aan de kolonne zou opdracht zijn gegeven munitie opslagplaatsen, vliegvelden, havenin stallaties en fabrieken te vernielen. „Volgens de Egyptische geheime dienst wil Israël verwarring en on rust in Egypte scheppen. Intussen zou den de Joden voorbereidingen treffen voor plotselinge aanvallen op de Egyptische strijdkrachten in Palesti na," aldus het blad. Het voegt daar aan toe: „Enkele pogingen zijn al ge daan om de opdrachten uit Tel Aviv uit te vceren en de Egyptische autori teiten nemen alle noodzakciyke voor zorgsmaatregelen." Azzam pasja, de secretaris-generaal van de Arabische liga, verklaarde te Caïro, dat Israël beseffend dat het zich moet uitbreiden of ineenstorten zich voorbereidt voor „nieuwe agres sie, die elk ogenblik kan worden ver wacht." Hij beweerde, dat Israël wapens van Tsjecho-Slowakye en andere landen krijgt en thans beter bewapend is dan het Arabische leger. Franse verdediging De West-Duitse kanselier, dr. Ade nauer, heeft in het openbaar een be roep gedaan op Groot-Brittannië cn dc Verenigde Staten om steun in zyn campagne tegen de door Frankryk met het Saargebied gesloten overeen komsten. Volgens hem kunnen deze overeen komsten slechts wettig zyn met .goed keuring van de Britse en Amerikaanse regeringen. Wanneer de situatie bleef, zoals zij thans is, zou Duitslands ver trouwen in het Westen ernstig geschokt worden. In een toespraak van meer dan een uur zeide Adenauer, dat de overeen komsten „beslissingen tegen Europa" waren. De overeenkomst over de ver pachting van de Saarlandse kolenmij nen zou het plan-Marshall in gevaar brengen. Psychologisch zouden de Frans-Saarlandse conventies een „ver woestende uitwerking hebben. Adenauer bétoogde, dat by verschil lende gelegenheden, ook van geallieerde zyde, uitdrukkelyk was vastgelegd, dat de Duitse grenzen slechts bij vredesver drag gewyzigd konden worden en dat ook de kwestie van het Saargebied in het vredesverdrag moest worden gere geld. De kanselier zeide het volkomen on- begrijpelyk te vinden „waarom Frank rijk juist op dit moment deze ontplof bare lading heeft gelegd". Hy had Schuman, de Franse minister van bui tenlandse zaken, bij zyn bezoek in Ja nuari reeds gesmeekt, de Saarkwestie te laten rusten. De- betaling, volgens de getroffen overeenkomst, van dertig francs per ton steenkool door Frank rijk noemde Adenauer slechts „symbo lisch". Alles was ten slotte door niets anders dan „gouddorst" ingegeven. Op een gestelde vraag zeide Ade nauer: „Het ls duidelyk, dat wij iets zullen doen, doch wij moeten ons er nog op bezinnen, wat we zullen doen". De Franse waarnemende hoge com missaris in West-Duitsland, Armand Berard, heeft op een persconferentie te Bonn een beroep gedaan op het Duite volk om de tussen Frankrijk en de Saar gesloten overeenkomsten met een koel hoofd te beschouwen. Berard verklaarde, dat, in tegenstel ling tot de denkbeelden der Duitsers, de overeenkomsten een overwinning be tekenen voor het Franse nationalisme, eerder kan worden gezegd, dat in deze juist de mening der gematigde Fransen heeft gezegevierd. „Het is evenmin waar", vervolgde hy, „dat deze over eenkomsten een vooruit lopen op het vredesverdrag betekenen." Berard verklaarde nog, dat de grote meerderheid van het Franse volk be reid is zich volkomen in te zetten voor het Ideaal van een Frans-Duitse toe nadering. „Doch terwyl de Fransen be reid zyn grote concessies aan de Duitse openbare mening te doen, verwachten zij, dat ook met hun eigen opinie reke ning zal worden gehouden. De Franse regering heeft by de over eenkomsten over de mijnen en de spoor wegen in het Saargebied rekening ge houden met de Duitse bezwaren." Ten slotte verklaarde Berard nog, dat de Franse regering geenszins voorne mens is het Saargebied by Frankrijk in te lijven. De minitser van justitie van het Saar gebied, dr Heinz Braun, heeft verklaard, dat „slechts Nazi's het oneens kunnen zijn met de overeenkomst tussen Frank rijk en het Saargebied". Het Saargebied was door zyn overeenkomst met Frank rijk onafhankelijk geworden. Het had aan Frankryk zekere economische rech ten verleend, doch hetzelfde zouden alle leden van de Europese unie later ook moeten doen. Premier Hoffmann ontkende, dat de overeenkomst gericht was tegen Duitsland. Hü zeide „de opwinding buiten het Saargebied" over deze kweste niet te kunnen begrijpen. De overeenkomst moest door het vi4- desverdrag met Duitsland „indien dit ooit komt" gesanctionneerd worden, wat men ook overeengekomen was. Men kon toch niet wachten met het nemen van besluiten van vitaal belang voor het Saargebied „tot de patroons in Moskou van de communisten in het Saargebied in een regeling toestemmen". Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat uit de vyf overeenkomsten, dié door Frankrijk en Saarland gesloten zijn, biykt, dat Frankrijk „zorgvuldig alles heeft ver meden. wat op het nog met Duitsland te sluiten vredesverdrag vooruit zou kunnen lopen". Politieke waarnemers nemen deze verklaring op als een aanwijzing, dat Engeland dc overeenkomsten ten volle steunt. Volgens de Britse woordvoerder waren de protesten van West-Duitse zyde te gen de overeenkomsten „niet goed over wogen".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1