r Europa's economische eenwording kan verwezenlijkt worden Ecftfafoit everdwenen formules Samen met Engeland en Duitsland Particuliere investeringen en exportverhoging noodzakelijk „Holland Fair" wekt hoge verwachtingen Na Philadelphia ook Los Angelos? Radio-programma {9ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 3 Maart 1950 Tweede Blad No. 26939 Mr. Stikker niet.ontrfloedigd, doch vol hoop In een toespraak tot honderden Amerikaanse en buitenlandse journalis ten in de National Press Club te Washington verklaarde mr D. U. Stik ker gisteren dat alle landen, die bü de OEES zijn aangesloten, streven naar een gemeenschappelijk doel, namelijk economische integratie (eenwording). ,.Het kan zijn, dat wij niet allen in hetzelfde gelid marcheren", zo zeide hij, „doch in ieder geval marcheren wij in dezelfde richting." Onder ver wijzing naar de onlangs door Hoffman, de leider van de ECA, afgelegde verklaring, dat hij teleurgesteld, doch niet ontmoedigd is, zeide mr Stik ker, dat hijzelf niet te Washington zou zijn in zijn hoedanigheid van po litiek bemiddelaar van de OEES. wanneer hij ontmoedigd zou zijn. De bc- weken, die hij onlangs aan een aantal Europese hoofdsteden heeft gebracht hidden zijn optimisme verstrekt. Geen „wondermiddel" Mr Stikker zeide, dat hij vol hoop is i slle reden heeft om te verwachten, i: er binnen enkele weken voldoende :gang zal zijn gemaakt om de te- telling van de heer Hoffman te verdwijnen. Hij verklaarde voorts nadruk, dat het voor alle betrok- parïijen uiterst wenselijk is, dat •coi-Brittannië en West-Duitsland Lnemen aan de voorgestelde econo me integratie van Europa, daar zijn mening de eniee bevredigende Steing een aleehele Europese oplos- ■f is. Een oolossing, waarbij Groot- ;iannië of West-Duitsland niet zijn ;rekken, is geen bevredigende oplos- en zal nooit ons einddoel zijn, aldus 'Stikker. Zowel wat betreft het economische kerstel van Europa als wat betreft het beschermen van de vrijheid der OEES-landen tegen de bedreiging van bet communisme is» de uitvoering van bet plan-Marshall tot dusverre ge- flaagd. Hel volgende grote doel zal zijn het steDen van een Europese betalings- it waardoor een einde zal worden ge likt aan het bilaeralisme in de mo llire betrekkingen en een rmiltUate- betalingsverkeer hiervoor in de nts zal worden gesteld. Mr Stikker, gde er de nadruk op, dat Engeland on- ■nks zijn bijzondere positie in het iritre gemenebest geen impasse heeft ïoorgaakt in de onderhandelingen ver een Europese betalingsunie en dat ?rees hiervoor ongegrond is. Hii zeide ede redenen te hebben om in dit op- cht optimistisch to ziin, daar hij ge jende de korte tijd. dat hij zijn niep- functie vervult, niet alleen vooruit. - eeft kunnen constateren, doch bereidheid om samen te werken tot vinden van een aanvaardbare op ging. Wat de beoogde economische integra- van Europa betreft wees mr Stikker op. dat dit geen „wondermiddel" is. ivankelijk zal de economische lnte- Üe van Europa zelfs enige nadelige Invloed kunnen hebben op de levensvat baarheid van Europa en vermoedelijk zal zij in het begin geen noemenswaar dige vermindering van het Europese dollartekort opleveren. Zelfs na 1952. wanneer de Marshall-hulp zal zijn be ëindigd, zal Europa ondanks de groot ste Inspanningen nog steeds een dollar probleem hebben, en zullen wij ons allen gesteld zien voor de noodzaak om an dere middelen te zoeken om de handels kanalen open te houden, aldus mr Stikker. Een van deze middelen zou kunnen bestaan in het scheppen van een gun stig klimaat voor particuliere inves teringen voor de ontwikkeling van productieve ondernemingen. Mr Stik ker herinnerde in dit verband aan de voorstellen, die president Truman heeft gedaan in zyn „punt vier"-pro- gramma. Een ander middel zou kun nen ztfn verhoging van de Europese export naar de Ver. Staten, waarvoor echter in Europa de juiste maatrege len en stimulansen vereist zouden zijn en aan de andere zijde van de Oceaan lagere invoerrechten, vereenvoudigde invoerprocedurcs cn meer in het bij zonder een meer op de invoer inge stelde houding. Minister Stikker merkte op, dat de verhouding bussen Amerika en West- Europa thans zodanig is geworden, dat men aan beide zijden van de Oceaan Inziet, dat de gebeurtenissen in West- Europa onvermijdelijk in de grootst mo gelijke mate de toekomst van de Ver. Staten beïnvloeden, evenals omgekeerd de ontwikkelingep in Amerika van in vloed zijn op de levensomstandigheden en zelfs de levens van ongeveer 300 mil- lioen mensen in de Europese landen, die bij de OEES zijn aangesloten. Onze pro blemen zijn derhalve gemeenschappelij ke problemen, zo zeide hij. Mr Stikker wees vervolgens op de di verse moeilijkheden, die de economische integratie van Europa in de weg staan zoals taalgrenzen, douanetarieven, uit eenlopende loon- en prijsniveaux, en waarschuwde voor een te snelle uitvoe ring van de integratieplannen, zoals verlangd wordt door sommige Ameri kanen. die zich geen duidelijk beeld van deze moeilijkheden kunnen vormen. Te snelle integratie zou volgens mr Stikker kunnen leiden tot economische ontwrichting en sociale onrust. Zonder dit gevaar uit het oog te verliezen zul len wij echter trachten onze gemeen schappelijke doeleinden zo snel mogelijk te verwezenlijken en er naar streven de gulden middenweg te vinden, aldus be sloot mr Stikker zijn toespraak. Meer buitengewoon dienstplichtigen VAN DE LICHTING 1950. Van de lichting 1950 zullen meer per sonen tot buitengewoon dienstplichti ge kunnen worden bestemd dan voor heen het geval was. Hiervoor zullen in aanmerking komen zij. van wie twee broeders dienen of gediend hebben. Vervolgens hebben de normen, welke voor de vorige lichtin gen hebben gegolden om buitengewoon dienstplichtige te kunnen worden op grond dat een broeder is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijkge steld. enige verruiming ondergaan Dier/ertigevolige zullen thans o.a. zij daaronder vallen, die een broeder ge had hebben, die in oorlogstijd als zee man verplacht heeft gevaren en ten gevolge van oorlogshandelingen is over leden of vermist. Bovendien is ds voor waarde vervallen, dat het overlijden van een broeder, die als verzetsman in gevangenschap is geraakt, zes maanden na zijn terugkeer uit. gevangenschap moet hebben plaats gehad. Aan de burgemeesters zijn uitvoerige instructies verstrekt, aan de hand waar van belanghebbenden nader zullen wor den ingelicht. EEN SIGARETTEN PARADIJS! De Rotterdamse politie heeft een goede vangst gedaan. Ongeveer een maand geleden werd ingebroken in het. entrepot van tabaksfabrikaten van W. K van Herwaarden aan de Westzeedijk. De inbrekers vielen daarbij een half millioen Chesterfield en 10000 Philipp Morissigaretten in hande'h. Na lang zoeken kon de recherche gisteren ein delijk een Inval doen in een werkplaats op de hoek van de C. P. Tielestraat en de Nozemanstraat. Daar werden onder de vloer oueeveer 450.000 sigaretten van deze inbraak teruggevonden. Er zijn drie arrestaties verricht. RAPPORT SCHIEVEEN—YPENBURG BINNENKORT GEREED. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake dé begroting 1950 van het Departement van Verkeer en Waterstaat deelt de minister mede, dat het rapport van de commissie Ringers inzake SchieveenYpenburg binnen korte tijd mag worden tegemoet gezien. Begroting Staatsmijnen goedgekeurd DOOR EERSTE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur). Na een korte gedachtenwisseling, die geen nieuws opleverde, keurde de Eer ste Kamer gisteren de begroting der Staatsmijnen goed. Was Uw wol veilig in ALKALIVRIJ NIEUWE KAMERLEDEN. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-dr Wibaut (P. v. d. A.) benoemd verklaard tot iid der Eerste Kamer mr G. E. van Wal- sum, burgemeester van Delft. De heer R. Zegering Hadders, die lid der Tweede Kamer is, heeft bedankt voor zijn benoeming als lid der Eerste Kamer (vacature-wijlen dr Bierema. WD). In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Ui- rum. Tot lid der Tweede Kamer Is in de vacature J. J. W. IJsselmuiden (KVP> benoemd verklaard mr E. G. M. Rool- vink te Almelo. Millioenenplan voor woningen zonder Rijksbijdrage 1000 STUKS VOOR DIVERSE GEMEENTEN. Een architectenbureau te Gronin gen werkt op het ogenblik aan een plan voor het bouwen van de eerste permanente woningen in Nederland zonder Rijksbijdrage. De grondgedach te voor dit millioenenplan is het in massa opdragen aan eenzelfde aan nemer van de bouw van duizend pre cies gelijke woningen, verdeeld, over verschillende gemeenten. De voor dit doel ontworpen woning is van het permanente type eenvoudige burgerwoning, bevattende gelijkvloers, hall, grote woonkamer, eetkeuken, kel derkast en schuur, en boven drie slaap kamers. douche en balkon. De totale bouwkosten dezer volwaardige woningen hoopt men door de toe te passen bouw methode en de massale aanbesteding zodanig te kunnen bepalen, dat bij een normale huurprijs van f.5— k f. 5.50 zonder bijdrage van het Rijk een ren dabele exploitatie mogelijk zal zijn. Met verschillende gemeenten werden reeds besprekingen geopend en de eerste op drachten kwamen reeds binnen. MTS-ERS LICHTING '44 MET GROOT VERLOF. In verband met de intussen ontstane mogelijkheid om de circa 60 MTS-ers van de lichting 1944, die vorig jaar bij de dienst der genie in werkelijke dienst zijn geroepen door MTS-ers vari jon gere lichtingen te vervangen, worden de eerstgenoemde MTS-ers met- ingang van 15 Maart a.s. met groot verlof gezonden. (Speciale berichtgeving) Van de campagne tot bevordering men er kunnen zien wat onze indus trie presteert op het gebied van dia manten en Juwelen, zilveren, artike- - - - len, glas, tin, ceramiek, meubels, speel- van de Nederlandse export naar goed, papierwaren en watersjport-ar ti naar Amerika vormt de organisatie i kelen. Voor onze scheepsbouw ziet ds van de „Holland Fair" te Philadel- heer go^e kansen. Voor de re- phia een zeer belangrijk onderdeel. clame zullen er in de haven van Phi- De heer L. Smit, directeur van het ladelphia twee zeilschepen worden ge- bureau „Exportbevordering", die stationneerd, die door Nederlandse be- in gezelschap van een zestal mede- manningen zullen worden gedemon- werkers morgen per vliegtuig naar streerd. En ook op de tentoonstelling Philadelphia vertrekt om er de laat- J Z2L\ men zeilboten aantreffen, ste voorbereidselen te treffen, vertel- grafische Industrie vormt met de ons dat in Amerika zeer vele haar inzending een wereldje op zich- ogen op de komende show zyn ge- waarbij men zich zal aanpassen aan des hang der Amerikanen naar traditie. Zo zal er de eerste drukpers richt. De begin Mei te openen Hol land-Fair is immers de eerste, wer kelijk grote, buitenlandse expositie, welke na dc oorlog in Amerika wordt gehouden! DE ZAKELIJKE KANT. Voor het zakelijke gedeelte heeft de Nederlandse industrie grote interesse aan de dag gelegd, zodanig zelfs dat de aanvankelijk ter beschikking ge stelde oppervlakte van 2500 vierkante meter te klein blijkt te zijn. Vooral de voedsel-lndustrle zal zeer sterk vertegenwoordigd zijn met: kaas, chocolade, suikerwerken, biscuits, ver pakte vleeswaren, visconserven, melk producten, jams, pnarmaceutische ar tikelen en sigaren. Zij zal meer dan één derde gedeelte van de commercië'e beurs in beslag nemen. Daarnevens zal CeS&SotWl-UHxa, de Zui+Uqe was met Ze/lf>eétijn! FEUILLETON door LM. C. BIJLEVELD-GELINCK Ze gluurt, zei de rechercheur Van Berg met een blik naar het keu- ienster. - Rustig laten gluren, zei zijn chef. -Het klopt niet, Van den Berg. Als rccht op de keukendeur was afge- was hij daar niet terechtgeko- Hij is te veel naar links afgewe- dat kan gemakkelijk, want het aardedonker. Hij is recht op het van Betsie Kurkmans toege- 'p en daar is hij voor overgeslagen. a la! - Ja Inspecteur? - Heb je er bezwaar tegen om even de grond te gaan liggen? Ik zal je Kder geval niet tegen de grond «•En ais ik dat deedhier uit achterdeur van het lab komend, 3 zou ik eerst achter je langs moe- l om een blokje hout te ha- Dat lijkt me nogal omslachtig. "'Jendien lag je dan ook anders... "wessor lag meer met zijn hoofd t linkszijn tas vloog hem uit - rechterarm tot vlak ender de ^■eibank. Juist Van de Berg, zó lag :_volgens de assistent- Landt en ook Wjs de droge plek op de tegels. Je kunt wel weer opstaan; «o het gezien. De aanvaller is van Jijde van de portierskeuken geko- En nu zal ik nog eens in mijn ■«seningen overlezen wat de Pro- *r over de aanslag heeft verklaard zette mijn fiets buiten tegen het want dat was ook op slot. was een zondvloed daar op die b&plaats. Ik ging terug naar de jndeur van de portier om desleu- 'jn het hok en om de juffrouw de kapperslucht er uit te krijgen, '.den ik vlak bij het huis was. de ik het geknars van de deur 'Jtstappen sluipengeknars wacht eens, Van den j politieman opende de achterdeur het laboratorium en draaide haar ajn scharnier. Hij liep geruislocs, knarsen. Hij bukte zich en kn>imet zÜn wijsvinger langs het jTjdr; er zat geen olie aan zijn Ni) sloot de deur weer en ging °e keukendeur van Juffrouw -«nans, opende haar, draaide haar scharnier. Zij liep geruisloos, "li* vdat S€d0€ n<>u nög niet afge- hitste de vrouw des huizes ach- c.e wastobbe. Doet u alsjublieft Jdeur dicht. Het tócht hier en ik subiet een stijve nek! Haar grijze Jluurden gemelijk, onrustig, door wasem naar haar ongenode Deze bukte zich en herhaalde Jdhipulatie met zijn wijsvinger. Si ^PP0! olie siepelde langs Die Is pas gesmeerd, conitateerde hU- Ja, zei Gozewina strijdlustig. Mag dat soms niet? Ik hou me bulle altijd netjes in orde. En je had het daarnet kenne wete ock, want ik stond met het blikkie in me hand. Ja. dat weet ik. Je hebt je bullen netjes in orde. Waar was jij. Juffrouw Kurkmans. eergisteravond om elf uur? Hun ogen ontmoetten elkaar door de hete wasem van het keukentje. Haar handen lagen ineens werkeloos in het sop en hij zag haar wit wegtrekken. Waar ik was? herhaalde ze werk tuigelijk. Wel, hier in me keuke. Tot precies elf uur. Dat heb ik u toch gezegd? En toen ging ik naar me slaapkamer. Maar je was eerst nog bij Betsie. Grote goedheid. Hoe weet u dat? Dat heeft ze me verteld. En ze sliep 1 Ze sliep niet. Ze had net een jongen aan het raam gehad. Wist u dat niet, Juffrouw Kurkmans? Dus tóchtóch Dacht u dan dat er iemand zou zijn? Ja. Waarom? Van 't briefte. Ik zag 's middags dat ze een briefie in de zak van haar schort frommelde. O goedheid.... ik... ik mot effe zitte Dit was geen comedie, zag hij, en schoof haar1 zelf een stoel toe naast de wastobbe. Ze zakte neer en wreef wezenloos over haar voorhoofd met haar natte zsepsophand. En dan staar de ze voor zich uit met zulk een wan hoop in haar ogen, dat hij tcch waar lijk medelijden met haar voelde. Dit onaantrekkelijke vrouwspersoon mocht dan een „karonje" zijn, ze was toch diep beklagenswaardig op dit vreselijke cgenblik. En dan zend hij, met een er.kel woord, zijn rechercheur naar de binnenplaats terug en verzocht hem de keukendeur te sluiten. Vertel me nu alles zei hij zacht. U zag dat ze een briefje in haar zak frommelde. En dat briefje hebt u gelezen? Ja. En wat stond er in? 't Was van een vreemde knul, Sjors heette hij. Hij zei dat hij cm elf uur 's avonds aan haar raam zou komme. Was dat een kennis die Betsie op straat gemaakt had? Ja, dat mot wel. Is er al eens meer zoiets gebeurd? Ja. Betsie is een erge jongensgek, nietwaar? Ja. Erg. Ze is-geen fessoen- delijk meissie. Ja, hij had werkelijk medelijden met haar. zoals ze daar met diep-gebogen hoofd bekende dat haar dochter geen fessoendelijk meissie was. Het was tra gisch. Hij leunde nu tegen het aan recht schuin achter haar, zodat ze hem niet hcefde te zien en vervolgde: Wilt u mij nu vertellen wat er verder precies is gebeurd. Juffrouw Kurkmans? Want hebt de Professor op zijn hoofd geslagen, is het niet? Omdat u dacht dat hij die jongen was! En Gozewina. ineens, gooide eruit: Ik zei niks tege Betsie. maar ik dacht: die jonge wil ik straks as-ie komt, eens vertelle wat ik er van denk van zo'n smerige manier van doen! En ik bleef op veel later dan anders. En ik stuurde me man om elf uur met de koppies koffie naar bove om hem uit de weg te 'nebbe. Hij is altijd veel te goeïg en ik wou zalf met de jonge prate. En teen hoorde ik hem om elf uur binnenkomme, en door de gang lope en de achterdeur uitgaan. En toen ik effe later me hoofd uit de keukedeur stak, zag ik hem voor het raam van me dochter staan. Hy klop te er tege aan. En teen werd ik op eens zó razend, toen ik hem daar zo by me dochter zag kloppe, toen liep het bloed zó naar me gezicht dat ik niet meer wist wat ik dee. En ik greep meteen een blok hout en mèpte hem daarmee van achtere tege ze kop. IWordt vervolgd) 44). Onze Patida, die een voortvaren de jongen is, liet er geen gras over groeien! Hij stapte onmiddellijk de win kel van de Heer Eduard Kraaksma bin nen en sprak opgewonden: „Dat is dief stal! Die Stradivarius is niet van u! Die is gestolen! Die Stradivarius is van Maestro Fiedeldum die hier bulten mondharmonica staat te spelen! Als die Stradivarius twintigduizend ducaten waard Is, dan zijn die ducaten van hém! Het is allemaal oplichterij en gemenig- heid!" Maar de Heer Kraaksma was in het minst niet uit het veld geslagen. „Kalm, broertje!" zei hy. „Wat je daar zegt is helemaal niet waar. Je moest je schamen. Ik heb deze Stradi varius zo-juist gekocht van de directeur van het Circus Bonabluto. Dat was een heel net persoon. Een keurig iemand, mag ik wel zeggenIk had in de circus voorstelling op dat instrument horen spelen en onmiddellijk herkend, dat het een stradivarius was, want ik ben een deskundige, moet je weten. En toen heb ik er de directeur van het circus héél veel geld voor gegeven. Je ziet dus, dat het niet waar is wat je zegt. Deze viool is eerlijk mijn eigendom!" Panda begreep, dat hij hier niets kon uitrichten en rende de winkel weer uit. Daar buiten stond de musicus nog al tijd op het mond-orgel te spelen en Panda holde naar hem toe, terwyl hij riep: „Maestro! Maestro Fiedeldum! Uw viool! Uw viool is een Stradivarius en staat daar te koop voor twintigdui zend ducaten!" „Leerling je bent lastig!" sprak de Maestro, terwijl hij de mondharmonica liet zinken. „Je hoort toch dat ik speel? Het eerste wat je als leerling moet le ren is, dat je nóóit een geïnspireerd musicus mag storen!" Toen moest Panda weer opnieuw be ginnen te vertellen zijn waarop indertijd door de firma Enschede te Haarlem bankbiljetten en postzegels werden gedrukt. En vooral ook oude acten en handelsverdragen, die getuigen van het Nederlandse aan deel in dc opbouw van Amerika zullen er worden tentoongesteld. De grote textielgroep zal katoen brengen en kunstzij, producten van linnenweverij, wollen stoffen, dekens, vloerbedekking en gordijnstoffen. Vermoedelijk voor de eerste maal in onze historie zal onze industrie in het buitenland (dus Philadelphia) een Ne derlandse modeshow organiseren. HET CULTURELE GEDEELTE. Dié modeshow vormt dan eigenlijk zo'n beetje het aanrakingspunt tussen het commerciële en het culturele ge deelte van de Holland-fair. Er wordt namelijk ook folkloristische kledij ge demonstreerd. In Amerika wonende vrouwelijke landgenoten zullen er o.m. costumes dragen uit Zeeland en ;iit Staphorst. Er zal een groot J-ïederlands poppentheater zijn, er worden oud- Hollandse boerendansen uitgevoerd en een Amsterdams pierement zal zich ongetwijfeld in een enorm aantal kij kers en toehoorders mogen verheugen. In de schilderijen-afdeling zal men prachtige werken vinden van zeven- tiende-eeuwse meesters. Ook voor moderne Nederlandse schilderstukken zal reclame worden gemaakt, omdat men overtuigd is er een belangrijk afzetgebied voor te kunnen vinden. Als de Holland-Fair slaagt, zal zü enkele maanden daarna eveneens in Los Angelos worden- gehouden. Die Westkust is namelijk een luxe-gebied, waar onze industrie van weelde-ar tikelen volgens de heer Smit prach tige kansen heeft om zich een uit gebreid afzetgebied te verschaffen. Prins Bernhard te Los Angeles Prins Bernhard is met de door hem zelf bestuurde Dakota, gisteravond uit Ilermosillo, in Mexico, te Los Atagelcs aangekomen. Zijn gezelschap bestend 7 personen. Hij zal drie dagen te Los Angelos blijven. Minister Stikker morgen naar New York GUNSTIGE ONTVANGST VAN ZIJN REDE. Minister Stikker zal zich Zaterdag morgen nnar New-York begeven, van waar hy Dinsdag a.s. per K.L.M.- vliegtuig naar Nederland zal terug keren. Vooraanstaande Amerikaanse rege ringsfunctionarissen verklaarden, dat zij bemoedigd en gesterkt zijn in hun ver trouwen ten aanzien van de toekomst van Europa door de wijze, waarop mi nister Stikker de problemen der Euro pese integratie (eenwording) benadert. De leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die naar mr Stikkers uiteenzettingen hebben geluisterd, zowel als de functionarissen van het ministerie van Buitenl- Zaken, die contact met hem hebben gehad, waren onder de in druk van mr Stikkers zakelijke, realis tische en objectieve kijk op de proble men. Bijgevolg is de ontmoeting van mr Stikker met de Congresleden tegen veler verwachting In vlot en aangenaam verlopen. De rede, die mr Stikker voor ongeveer 300 journalisten heeft gehouden, ls even eens zeer gunstig ontvangen. Het wordt een belangrijke prestatie genoemd, dat mr Stikker er in geslaagd is te midden van talloze voetangels en klemmen een koers te sturen, welke blijkens de uitlatingen van gezagheb bend? zijde in brede kring wordt ge waardeerd TRAMS VOOR AUTO'S! Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting 1950 van het Dep. van Verkeer en Waterstaat ont lenen wy, dat de minister zich voor stelt te bevorderen, dat in het nieuwe wegenverkeersreglement trams voorrang zullen hebben boven auto's. Een uit zondering zal daarbij worden gemaakt voor auto's ten dienste van politie en brandweer, voor zover zij gebruik ma ken van een sirene of bel. De verkeersveiligheid zal belangrijk worden verhoogd door richtingsaanwy- zers pan trams UITVINDER VAN „SNUIVER" ONDERSCHEIDEN. Aan luitenant ter zee le klasse (b.d J. J. Wichers te Wassenaar is bij K. B. de titulaire rang verleend van kapitein- luitenant ter zee. Dit moet worden gezien als een offi cieel blijk van erkentelijkheid voor de uitvinding, die de heer Wichers ln 1933 als tong marine-officier aan de marine- leiding heeft aangeboden en die thans, na verder ontwikkeld te zijn. op byna alle onderzeeboten ter wereld onder de naam snulver, schnorkel of snort wordt toegepast, NEDERLANDSE EMIGRANTEN NAAR BRAZILIË. 17 Maart a.s. vertrekt per boot uit Antwerpen een groep van 24 landgeno ten naar Zuid-Brazilië. Zij hebben als doel het gebied Fazenda Ribeirao, ln de nabijheid van de stad Campinas, waar ter grootte van 5000 HA ln 1948 een ko lonie van Nederlandse boeren gesticht is. Reeds 70 Nederlandse gezinnen ver- bliiven daar. Bij de groep emigranten, die thans vertrekt, is een gezin van 13 personen (11 kinderen). De Nederlandse kolonie staat onder leiding van Lr J. G. Heymeijer uit Was senaar. 6000 stakers in haven van Semarang Te Semarang zijn gisteren alle 6000 havenarbeiders ln staking gegaan. De staking werd begonnen door het personeel van het Semarangse Stoomboot- en Prauwenveer, waar na de arbeiders van de Kon. Rott. Lloyd, de Mij. Nederland en de K.P.M. overgingen tot een sympa thiestaking. De arbeiders van het prauwenveer hebben een door de directie voorge stelde loonsverhoging van 50% afge wezen. Zij eisen een 8-urige werkdag, in plaats van 12 uur, verdubbeling van het loon voor overwerk, driedubbele betaling voor werk op Zondagen en een loon, dat 50 tot 75% hoger is dan hetgeen door de maatschappy wordt aangeboden. VOOR ZATERDAG 4 MAART. Hilversum I (301.5 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek; 10.00: voor de kinderen; 10.15: gram.muzlek; 1100: voor de zieken; 11.45: orgelspel; 12.00: angelus; 12.03: symphonette orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: amusementsorkest; 12.55 zonnewijzer, 13.00: nieuws en katho liek nieuws; 13.20: harmonie orkest; 13.55: gram.muzlek; 14.20: Engels les; 14 40: vocaal ensemble; 15.10: kroniek van let teren en kunsten; 15.45: gram.muzlek: 16.30: ..de schoonheid van het Gregori aans"; 17.00: voor de Jeugd; 18.00: zang en orgel; 18.15: Journalistiek weekoverzicht; 18 30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.25: parle mentair overzicht; 19.35: gram.muzlek; 19 45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 't zyne van; 20.12: gram.muzlek; 20.15 „lichtbaken"; 20.40: gram.muzlek; 20.43: „steek eens op. heren"; 21.00: orkestenparade: 21.30: ..Kon Tlkl", hoorspel; 21.55: orkestenparade: 22.25: puzzle; 22.35: Indonesisch commen taar; 22.45: avondgebed en liturgische ka lender; 23.1524.00: concertgebouworkest, toonkunstkoor en solisten. Hilversum II (416 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten 8.15: gram.muzlek; 8.40: orgelspel; 9.00: gram muziek; (9.30 9.35: waterstanden); VPRO 10.00: medische causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de ar beiders ln de continubedrijven; 11.30: cello en plano; 12.00: Hawaiian muziek; 12.30: mededelingen; 12.33: trio; 12.55: kalender; 13.00: nieuws; 13.15: Metropoie orkest; 13.50: gram.muzlek; 14 00: ..het Nederlandse llèd"; 14.20: polltlekapel; 14.50: Gronings programma; 15.15: kamer orkest; 16.00: „van de wieg tot het graf", causerie; 16.15amateursuitzending; 16 45: spórtpraatje: 17.00: gram.muzlek; 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15: po pulaire muziek: 19 00, artistieke staal kaart; VARA 20.00: nieuws: 20.05: actua liteiten; 20.12: VARA-varla; 20.15: Weense muziek. 20.45: gevarieerd programma; 21.45: socialistische commentaar; 22.00 orgel en trompet: 22.25: „onder de pan nen", hoorspel; 22 45: accordeonmuzlek: 23.00: nieuws; 23.15: reportage; 23.30: Rex „Virginia City" (18 Jr). Zond. 2,15, Parijs programma; 23.5024.00: gram.- 1 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagea muziek. I 2,30, 7.15 en 9,15 uuz. HJn 3 distributienet 7.05: gram.; 7.40: gymn.; 7.50: gram.; 8.05: concert; 9.05: gram.; 10.10: verz.pr.; 11.00: „Mont- martre Players"; 11.30: gram.. 12 00. sa lonorkest; 12.32: licht orkest; 13.15: gram.; 14.00: verz.pr.; 14.30: zang; 15.30: gram.; 16.30: ens. Alexandre: 17.30: Kootwyk: Ned. strijdkrachten; 18,15: gram.; 18.30: v. d. soldaten; 19.30: cabaret; 19.50 feuilleton; 20.00: omroep orkest met sol.: 21.15: gram.; 22.15: gram.; 23.10: dansmuziek; 23.30: gram. Lyn 4 distributienet 7.15: „Bonjour le Monde"; 7.25: „V'IA des refrains"; 7.30: pol. orkest; 8.10: concert; 9 15: orkest Temple; 9.45: BBC Revue ork 10.30: ork. Ternent; 11.15: wydlng; 11.30: „Edward Griffiths Orch.": 12.00: BBC Welsh Orch 13.00: samba orkest; 13.15: gevar. muz.; 14.10: Chopin; 15.00: 2 piano's en 2 accor deons; 15.15; Sandy Macpherson; 15.45: BBC North. Orch.; 16.40: muz.; 17.15: acc.; 17.30: voetbalrep.; 17.45: ork.muz.; 18.30: sportrep.: 19.00: Jazzmuziek; 19.30: Those were the days": 20.15: omroepork 20.45: gram.; 21.00: amusement muziek; 22.00: BBC opera orkest; 23.15: „Squa- dronnalres". AGENDA ZATERDAG: Den Burcht: Jeugdmlddag Boekenweek. Cla van Boort. 2\ uur nam. Schouwburg: Feestavond Boekenweek. 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering Chr. Muzlekver. „Concordia". 7.30 uur nam. Volkshuls: Muzlekmlddag Sem Dresden, 4 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „De greep naar de macht" (18 Jr). Zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Fietsendieven" (14 Jr). Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor „Het mysterie van Tanger" (14 Jr). Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „The third man" (14 Jr). Zond. 2 15. 4 30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5