Moeilijkheden in België fe verwachten Volgens India Radio wordt Westerling naar ons land uitgewezen President Truman zal nooit naar Moskou gaan Wil echter te allen tijde Stalin te Washington ontmoeten WEERBERICHT Koninklijke familie luisterde naar Pfunder's roofridderverhaal Britten zonden Indonesisch verzoek geweigerd hebben 89ste Jaargang VRIJDAG 3 MAART 1950 No. 26939 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. w Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm 25041: Red 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 President Truman heeft verklaard, dat hij. zolang hy president van de V. S. is. nooit naar Moskou zal gaan. In nog nadrukkelijker bewoordingen dan bij enige vroegere gelegenheid wees de president op ziin wekelijkse perscon ferentie de mogelijkheid van de hand dat hii naar Moskou zal gaan om met maarschalk Stalin middelen te bespre ken om een einde te maken - aan de huidige geschillen tussen de V. S. en de sovjet-unie. Tezelfdertijd gaf de president op nieuw te kennen, dat hij bereid is maarschalk Stalin te Washington te ontmoeten. Hy verklaarde, dat hij ledereen wilde ontmoeten, die bereid is naar de V. S. te komen. Hii voeg de er aan toe, dat hii zich tegen niets zou verzetten, dat een biidrage zou leveren tot de vrede in de wereld. De president legde ziin verklaringen af, toen hem gevraagd werd commen- tair te willen leveren op de in de laat ste tijd gedane voorstellen fo.a. door renator McMahon), om opnieuw te pogen overeenstemming te bereiken tus sen de sovjet-unie en de Veren'gde Sta ten. waarbij gestreefd zou moeten wor den naar een oplossing van het vraag stuk van de atoom-energie en van an dere nog hangende internationale pro blemen. De president ontkende voorts de juistheid van de berichten, volgens welke er een verslechtering zou ziin ingetreden in de staat van militaire paraatheid der Verenigde Staten. „Nimmer tevoren is de militaire situa tie van ons land op een tijdstip, waarop het niet in oorlog was, zo goed geweest", verklaarde hij. Een even optimistisch antwoord werd door president Truman gegeven. to:n hem werd gevraagd of het geen aanbe veling verdiende maatregelen te ne men waardoor onomstotelijk zou kun nen worden vastgesteld dat de ambte naren. werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken en op andere Ame rikaanse regeringskantoren, waar werk zaamheden van vertrouwelijke aard '•:iden verricht ten volle betrouwbaar ziin. Na het afleggen van de verklaring, dat hij zich nimmer in z^n functie van president der Vereniede Staten naar Moskou zou begeven, ontspanden Tru man's gelaatstrekken zich en verklaar de hii lachend, te hopen nog eens de kans te zullen kriigen om de Russische hoofdstad te bezoeken, ..Wanneer ik niet langer president der Verpnigde Staten ben". ..Misschien zou ik dan als tcerist naar Moskou kunnen gaan", telde hij. President Truman heeft voorts een nneest'e. dat het atoomtiidr»orl' een verplaatsing van de reeerineszetel no- die zou maken, spottend van de hand gewezen. De president verklaarde, dat hij Washington als hoofdstad bevredigend vond en dat hij er zich volkomen veilig voelde. VOORSTEL VAN SENATOR WHERRY. Senator Kenneth Wherry, leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, heeft president Truman opee- wekt een open briefwisseling met Sta lin te beginnen met het doel ^en einde te maken aan de ..koude oorlog". De senator .staat critisch tegenover de buitenlandse politiek van Truman. Er is eeen macht ter wereld die de druk van de openbare mening kan weerstaan", meent hii. VOORSTEL MCMAHON NIET AANVAARDBAAR. Ambtenaren van het departement van butenlandse zaken zeiden dat zii niet Jachtten, dat de Amerikaanse re uring het plan van senator Mc Mahon Voor een vrede^program met de sovjet- Me. zullen uitvoeren. Een program als door McMahon be- frgd zou de Noordatlantische raad in kwesties betrekken die de draagwüdte Van bpt NnordaHant.isch verdrag verre k huiten eing. Voorts achtten de amb tenaren het zeer onwaarschimliik dat d« sovjet-unie accoord zou gaan met wt houden van vergadering van d" assemblee der V.N. te Moskou, be halve misschien onöer omst.andïoV,eJ-" d'o voor da andere laden van de V.N ""ar^hiinliik onaanvaardbaar zouden D? sovïet-regering zou, naa^ hun h'nlng er nooit in toestemmen dat de er batten van ruik een algemene veV- voor de Ru^'sche luisteraars. /"iiJph worden uitp°7ondon vocr- ?"'eld Hom- s«nator McMahon. Dp vnortfiamste woordvoöT-Hor het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Michael, Mc Dermot voegde hieraan toe dat het ministerie thans overleg pleegt met andere rege ringen over de volgende vier punten: 1. Het versterken van West-Europa. 2. Het vinden van „een bevredigende basis voor het sluiten van vredesverdra gen met Duitsland en Japan". 3. Het helpen van de volken van het Verre Oosten met het oplossen van hun vraagstukken. 4. Het „op elke mogelijke wiize steun verlenen aan het werk der Verenigde Naties zulks aan de hand van de „vre- desresolutie". welke in de jongste alge mene vergadering werd goedgekeurd". „In het algemeen gesproken zullen dergelijke pogingen ten volle door de Verenigde Staten worden gesteund", verklaarde hij. ..Wij bestuderen elk uit verantwoor delijke bron afkomstig denkbeeld, waar van de verwezenlijking zou kunnen bij dragen tot het resultaat, waarnaar wij allen streven". AMERIKA IS VOORBEREID. In een geheime zitting van een Amerikaanse senaatscommissie is de senatoren meegedeeld, dat de plan nen om in geval van nood het gehele leven in de Verenigde Staten op voet van oorlog te stellen, zijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voor zieningen voor de burgerverdediging tegen aanvallen met atoombommen. Op een vraag, of deze plotselinge ver gadering van de commissie wijst op een mogelijke dreiging van een noodtoe stand in de onmiddellijke toekomst, zei- de senator Tydings: „Neen". „Dit is slechts een verzekering, die de regering moet sluiten tegen moge lijke gevallen, evenals de gewone bur ger een brandverzekering sluit". Na de Volksraadpleging GEEN VORST MEER. Bilt verwacht tot morgenavond:. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele ^J!en en ma-t'ee tol krachtige wind tus- :-n Zuid en Zuid-West. later draaiend aar Westeliik? richtingen en brekende Vannacht overal tempera- £en boven ;het vriespunt, morgen over -' ongeveer dezelfde temperatuur als Jnaaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 1 op: 7 21 uur; onder: 18 24 uur. Uan op: 18.38 uur; onder: 7.37 uur j, (V.M.) c-°?water te Katwijk te 3.26 en 15.37 u l Qummei bestaat uit acht pagina's. De vierleden der bemanning van de motorreddingsboot „Brandaris", die een jaar geleden de 25 Polen van het s.s. .Katowice" van een wisse dood redden, zijn in hotel „Nap" op Terschelling na mens de Poolse regering onderscheiden met het kruis van verdienste. Tijdens de uitreiking van de onderschei dingen. door de Poolse consul-generaal, de hear Kazimierz H. Wolkowlcki. Vr.n.i. Douwe To£, E. de Bear, Klaas Tot en J. de Bear. Zuivering in Tsjecho-Slowakije VELE SPIONNAGE-GEVALLEN ONTDEKT. Ladislaf Kopriva, lid van het dage lijks bestuur van de Tsjechoslpwaakse communistische partij, heeft op de jongste bijeenkomst van het hoofdbe stuur der partij meegedeeld, dat Milan Reiman, hoofd van het 'oureau van da premier buiten medeweten van pre mier Zapotocky zeer geheime staats documenten had gevraagd en ontvan gen. Nadat hij naar aanleiding hier van was ondervraagd, pleegde hij zelf moord. In een rapport, getiteld „Revolutlon- naire waakzaamheid", verklaarde Ko priva dat Vilem Novy, voormalig hoofdredacteur van het commun.sti- scïie blad „Rude Pravo", die tevens voorzitter was van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, in contact had gestaan met" een buitenlander, die agent van eeh buitenlandse geheime dienst was, Novy zou vele geheime rapporten aan hem hebben overhandigd. Relman. die in de oorlog te Londen in ballingschap verkeerde, was reeds lang communist. Kopriva deelde voorts mede, dat er een „Tlto-agent" in de communisti sche partij was ontdekt, namelijk Bon- dan Benda. secretaris voor defensie aangelegenheden van de communisti sche organisatie in het district Praag Benda was niet alleen een agent van Tito, maar bedreef systematisch spi- onnage, aldus Kopriva. Wij hebben onlangs yerscheidene groepen personen ontdekt, die agenten van de verrader Tlto waren Hij zei. dat een groep hoge regeringsfunction- narissen op het ministerie van Handel getracht had de Tsjechoslowaak.se handel naar het Westen te richten ten nadele van de handel met de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën". Deze groep had getracht Tsjecho-Slo wakije afhankelijk te laten zyn van het Westen en had daardoor de ont wikkeling naar het socialisme in ge vaar zebracht. aldus Kopriva. Kc-prlva maakte eveneens melding van 'n aantal kleinere gevallen, waar in. zo zei hij. de waakzaamheid van de partij niet voldoende was geweest Hii deelde mede. dat strenge straffen zouden worden gegeven in alle geval len van misbruik van de partijgelden. COMMUNISTISCH COMPLOT IN INDIA VERIJDELD. Door de politieleiding van Bombay is medegedeeld dat de Indiase politie er in is geslaagd een communistische sa menzwering te verijdelen, welke beoogde op negen Maart a.s. in geheel India wanordelijkheden te verwekken De poli tie kwam de samenzwering op het spoor nadat vijf mannen en een vrouw waren gearresteerd en pamfletten in beslag waren genomen. Ook werd de hand ge legd op een aantal handgranaten en ammunitie. Voorts werd een inval gedaan in een gehpirr oommunisrisob hoofdkwartier" in een der voorsted en van Bombay, waarbij drukkerij-materiaal ln beslag werd genomen. HOE REIZEN DE WALVISSEN? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Voor het begin der volgende week wordt te Brussel een boodschap van de koning verwacht, welke in haar geheel voor de radio zal worden voorgelezen en in de pers gepubliceerd. Deze boodschap zal tevens een ant woord zijn op het hulde-adres, dat alle in 1940 bevelvoerende generaals aan Leopold III hebben gericht en waarin deze als hun mening te kennen geven, dat de soldaten van het leger van Mei 1940 niet ondankbaar zullen zijn op 12 Maart e.k. Het wordt ook niet onmogeijk geacht, dat de kardinaal-Driirjaat van België monseigneur Van Roey, een boodschap tot de katholieken zou richten. Intussen gaat de propaganda haar g3ng. Voor het Noordstation te Brussel zyn enorme ..ja"- en „oui"-plakkaten opgericht En in de avonduren kunnen de Antwerpenaars en Brusselaars opkij ken naar een Dropazanda-vliegtuig. dat op zijn vleugels „oui" en ..ia" draagt. De ..neen"-propaganda schijnt min der act'ef moor uit zich vnornamellu met affiches. E-n dezer luidt: „olebls- cieten maken Fuhrers. bliift daarom vrije mensen ën stemt „neen". Von Manteuffel w'l Duitse bewapening DERTIG DIVISIES NODIG. De gewezen generaal- bij de Duitse pantsertroepen, die het offensief in de Ardennen uitvoerden, von Manteuffel, heeft een uiteenzetting gegeven van plannen, die hij schriftelijk aan kanse lier Adenauer heeft voorgelegd. Hu zeide echter zich „ender de huidiee In Brusselse kringen is men van oordeel, dat, indien zoals algemeen verwacht wordt, het percentage van de koning tussen de 55 en 60 procent zal liggen, het land onregeerbaar zal worden, daar de liberalen alsdan hun medewerking zouden weigeren aan een door de koning te vormen regering. Hetgeen meteen het einde zou be tekenen van de huidige liberale-ka- tholieke coalitie. Sommigs katholieks politici hopen, dat in dat geval het parlement zal wor den ontbonden en bjj nieuwe verkiezin gen de katholieke meerderheid die reeds in de Senaat bestaat, zal worden u;tgebreid tot de Tweede Kamer. Een beperkt ministerieel comité werd gisteren opgericht, gepresideerd door mi nister-president Eyskens om maatrege len te bepalen, die na de volksraadple ging dienen te worden genomen. Het ziet er dus naar uit. dat «*'gen- lijk pas na de volksraadpleging de moeilijkheden in de koningskwestie zullen beginnen in verband met de interpretatie der resultaten. AANVAL OP BRITSE MINISTER STRACIIEY. Lord B°averbrooks „Evening Stan dard" bracht groot opgemaakt het be richt. dat minister-president Attlee rechtstreekse instructies zou hebben gegeven voor een grondig onderzoek naar „M I vijf", de Britse geheime dienst. „M I vyf" is een afdeling van het departement van Oorlog, dat bij de jongste kabinets-rsorganisatie onder John Strachey is komen te staan. De „Evening Standard" bew.eerde, dat Strachey een „verklaard communist" is en voorspelde, dat aandrang zal worden uitgeoefend tot Italiaanse boerenopstand bereikt hoogtepunt COMMUNISTEN EN NIET-COMMU- NISTEN GAAN SAMEN. Opgewekt door koeriers, die van dorp tot dorp reden met de leuze „naar het land", is bijna de gehele bevolking van de Zuiditaliaanse provincie Calabre met haar schamele landbouwwerktuigen op getrokken naar de nog ongecultiveerde latifundia. op welks verdeling de land loze boeren en werkloze boerenarbeiders reeds lang wachten. Mannen, vrouwen en kinderen grepen houwelen en ploegijzers en zwermen over naar schatting 100.000 acres woeste grond. De regering, die thans werkt aan vrootscheense plannen voor landhervor ming heeft de boeren herhaalde malen uiteengezet, dat er met grote spoed aan de landhervorming wordt gewerkt, doch het gure weer van de laatste dagen en de nijpende honger heeft de nood bij de boeren zo doen stygen, dat zij oo- «ieuw en in groter getale dan ooit te oirstandieheden" met. zijn collegae strachey als minister van Oorlog, volledig bij kanselier Adenauer aan te Door het bureau van de Britse mi- sluiten bij diens opoontie tegen e.n nister-i hfbewanening van Duitsland. Om de diverse zwerftochten van de walvissen na te gaan heeft een groep Britse geleerden zich voer tien maan den op de „William Scoresby" inge scheept. Zy zullen de walvissen n:et met harpoenen beschieten, maar met roestvrije stalen buisjes, die in de vet- laag onder de huid van de vis blyven j zijn oorlogspotentieel in werklni Generaal von Manteuffel stelt voor, dat West-Duitslond. ind'en het in de ur.ie van Westerse landen zou werden opiénom°n, dertig divisies cp de Wn zou brengen. De kern van deze divi sies zou moeten wónden gevormd door met gevechtswagens uitgeruste troe pen, die docr infanterie zouden ure- ten worden gesteund. Generaal von Manteuffel verklaarde verder nog. d3t de Duitse trcepen niet zouden moeten v/orden betrokken in „strategische grond-operaties". Ook zou Duitsland geen vliegtuigen of marine-eenheden moeten bezitten, die voor operatieve doeleinden zouden kunnen worden ge bruikt. West-Europa diende een aanval ten minste zes maanden te kunnen weer staan cm Amerika in staat te stellen •-*- te zitten. Deze buisjes zyn genummerd en het nummer wordt geregistreerd met plaats en datum van de beschie ting zorgvuldig er bij genoteerd. A's later deze walvissen docr walvisvaar ders worden gevangen, hoopt men door het nummer van het buisje te controleren af te kunnen leiden welke reizen zy intussen hebben afge legd. steller. In het belang van Frankryks veiligheid behoorde de verded'gings- lmiè verder naar het Oosten (verder dan de Elbe) verlegd te worden. Het zou een gebrek van verantwoordelijks- gevc-el zyn indien de verdedlgmgsl;n:es werden bepaald of zelfs versterkt „zonder de Duitsers toe te staan zelfs een weinig voer hun eigen verdedi ging te deen." Arretocht door de witte wereld van Tyrol Albert Pfunder stond met zyn fami- maken en zullen de Prinsesjes zich lie voor de deur van zyn boerderij, ergens anders mee moeten vermaken, toen twee arresleden met rinkelende j Voer de Koningin zal dit wellicht bellen langzaam door de smetteloze aanleiding zijn dageiyks nog meer te sneeuw zich een weg baanden over rusten dan zy dit tot nu tce placht te de heuvel, waarop zyn huis is gele- I doen Het is. zoals iemand uit de om- gen. Het geslacht Pfunder woont geving van de Koningin het ons zei: daar, een paar kilometer van Sankt „De Koningin heeft zich voorgenomen Anton, nu al sinds 1500, toen de deze vacantie te besteden om te rus- Pfunders van Zweden naar Tyrol ten en neg eens te rusten." trokken, 's Zomers bewerken zij hun Toen wij Sankt Anton verlieten en ren tot opstand gekomen zyn. Politieke verschillen werden opzy ge zet. Communistische en christendemo cratische coöperatieven van een dorp voegden hun mensenmateriaal, vee en landbouwwerktuigen tezamen om het nieuwe in bezit genomen land te ont ginnen. Hun houten ploegschaar werd vetrokken door twee ossen, een van de christendemocratische burgemeester en een van de communistische coöperatie ve boerdery. Ook de communistische en anticom munistische vakverbonden zyn tezamen gekomen en hebben gezameniyk een op roep tot de landeigenaren en de rege ring gericht om een gegarandeerd mini mum te verschaffen van 2 millioen man dagen werk voor de boeren, verdeling van 50.000 acres braakliggend land, ontslag van j looncontracten en openbare werken Dc boeren hebben gezworen, dot zij dit maal hun verworven land niet in is een in scherpe be- de steek zullen laten. De politie heeft ge- zich beperkt tot een formele aanmaning nister-president woerdingen vervatte tegenspraak „v geven cp dit bericht van de Evening j tot de boeren om het land te verlaten. Standard, dat schandelik wordt ge- Toen de boeven hieraan geen gevolg'ga- I ven, liet de politie hen verder met rust. noemd. land en als dc winter over het Oos tenrijkse land komt, fungeren de mannelijke leden van dc familie Pfunder als skileraar en berggids. Het was aan dit laatste beroep, dat de 36-jarige Albert Pfunder het be zoek van de twee arresleden te dan ken had, want daarin zaten, goed ingepakt, de leden van de Neder landse Koninklyke familie. Het was al spoedig in Sankt Anton bekend, dat de Koningin en de Prin sesjes Albert Pfunder in zyn boerdery gingen opzoeken, en by de Pfunders gingen „jausen" (koffjedrinkerg. Het was vier uïuy toen de arresle den, getrokken door bruine paarden, haar komst voor hctel Post aankon digden. De Koningin stapte met Prin ses Beatrix in de eerste slee, Primes Margriet met mevrouw Van Maasdyk in de tweede en Prinses Irene.zy keek uit het raam van haar kamer naar het aantrekkelijke schouwspel, dat haar door een lichte verkoudheid aan de neus voorbijging. Twintig mi nuten later waren de Koningin en de Prinsesjes aan het „jausen" in de „Stube" van Pfunders schilderachtig I huis, en luisterden naar het verhaal var. Albert Pfunder over de roofridder, die omstreeks 1400 woonde ln zijn kasteel op de top van de heuvel, daar, v/aar nu het kapelletje staat. De Prinsesjes luisterden in spanning hoe Albert Pfunder vertelde van de overvallen op karavanen, die van Oostenrijk naar Zwitserland trokken, tot de Zwitserse boeren er genoeg van kregen, dc Arlbergpas overtrok ken en het kasteel met teerpijlen in brand schoten. Twee uur lang duurde het verblijf bij de Pfunders en toen ging het vrij van vrees voor roofridders in snel tempo met de arresleden bergafwaarts, door het smalle tunneltje en voorby het Noorse kerkje, hotelwaarts. AH India Radio heeft gisteren het bericht verspreid, dat de Britse auto riteiten in Singapore een bevel heb ben uitgevaardigd, dat Westerling naar Nederland zal worden uitgeleid °P grond van zijn Nederlandse natio naliteit. Tezelfdertijd hebben de Brit se autoriteiten een verzoek van de Indonesische regering om uitlevering van Westerling geweigerd, omdat er geen uitlcveringsovereenkomst bestaat tussen de Ver. Staten van Indonesië en Engeland. Noch uit het buitenland noch hier in het land hebben wy bevestiging van bovenstaand bericht ontvangen of konden wij bevestiging daarvan krij gen. SPUWDE INDONESIËR NAAR WESTERLING? In officiële kringen te Singapore werd gisteren medegedeeld, dat Westerling binnen drie dagen voor het gerecht zal verschynen. De Indonesische regering heeft geen gedetailleerde beschuldigingen ingediend tot ondersteuning van haar verzoek om uitlevering van Wésterling en de Britse politie is slechts betrokken by zyn over een laatste blik op onze Vorstin wier- tredingen op Malakka. per., die in de lounge van hótel Post j Volgens betrouwbare berichten heeft een kop thee zat te drinken, zagen wy j een Indonesiër uit Rangoon, die op uit- dat de wèlverdiende rustperiode een 'elding wachtte, in de gevangenis naar weldadige uitwerking cp Haar niet westerling gespuwd, blijkt te missen! Reuter berichtte voorts, dat Wester ling comfortabel behuisd is en de toe komst met vertrouwen tegemoet ziet. Zyn gevangenbewaarders verklaarden, dat zyn enige zorg de veiligheidvan zijn echtgenote betrof. WEIGERDE HIJ FINANCIËLE STEUN? Volgens een geschreven verklaring, die in Darwin ontvangen werd van Charles Stuart, een journalist en radio commentator in Djakarta, werd Wes terling voor zyn aanval op Bandoeng financiële steun van een vooraanstaand militair waarnemer der Ver. Naties in Indonesië aangeboden; hy weigerde echter deze steun te aanvaarden. Volgens Stuart heeft mevrouw Wes terling hem het volgende medegedeeld: ,,Myn echtgenoot oefende voldoende in vloed ln officiële leger- en vlootkrlngen uit om het zo te schikken, dat dagbla den en persagentschappen ten onrech te zijn vlucht zouden melden. In werke lijkheid hield hy zich daarna nog acht dagen in Djakarta verborgen". Mevrouw Westerling verklaarde voorts, dat zij met haar echtgenoot naar Tand jong Priok ging, waar zy zich aan boord van het vliegtuig begaf. Hij zou dicht genoeg bij Singapore het vliegtuig ver laten om naar de kust te kunnen zwem men. Toen Stuart bemerkte, dat hy te doen had met mevrouw Westerling heeft hy onmiddellyk de Indonesische autoriteiten op de hoogte gesteld. Mogen wy de Tyroolse boeren ge loven. dan is de „grote sneeuwval" thans begonnen. Wanneer die werke lijk Inzet, zal die het skiën op de Gal- zig wel voer drie dagen onmogelijk H.M. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix en Margriet maken tydens Haar verblijf te Sankt Anton een tocht je per arreslede in ae prachiige omge ving van het plaatsje. In de voorste slede v.l.n.r.: H. M. Ko- Mii: ningin Juliana, prinses Beatrix en me vrouw Van Maasdijk. In de tweede sled# bevindt zich prinses Margriet.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1