Koffie-tekort pas in 1951 opgeheven liet Oosten „Prins Bernardo de innemende Hij gelooft niet aan een nieuwe oorlog Vele geïsoleerde ondernemingeu op Java gesloten Wil Amerika de financiële leiding nemen? weerbericht Op 31 Mei 1947 ruim 9Vi millioen inwoners Vrouwen - overschot van bijna 43.000 88ste Jaargang ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 No. 26928 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Een verkiezingsstunt kan soms merk waardige invloed uitoefenen! Het ver leden heeft het bewezen, misschien zal het heden het bevestigen. Tijdens <j€ Britse verkiezingscampagne heeft Churchill plotseling een idee gelan ceerd dat wel eens verdere strekking jou kunnen hebben dan de ontwerper zelf er op dat moment aan durfde toe t€ kennen. De Leider der Britse con servatieven verkondigde onverwachts, dat hij zo hij opnieuw premier zou worden hetgeen na een conservatie ve'overwinning aan de stembus zeker heid is zou trachten om door een mondeling onderhoud met Stalin een einde te maken aan de koude oorlog... Natuurlijk sloot hij president Truman daarbij niet uit, dat spreekt van zelf. Deze uitlating heeft reeds dit ten gevolge geha-d, dat zowel Londen als Washington daarop reageerden. Attlee zowel als Bevin. hoewel constaterend, dat de oude Churchill in hoofdzaak een verkiezingsstunt uitvoerde van bij zonder grote betekenis wezen de idee niet zender meer van de hand. En ook Washington, hoe gereserveerd ook, daar het momenteel op geen enkele wijze invloed wil oefenen op de Engel- se verkiezingen, was in zoverre bereid m op het geopperde plan in te gaan, dat het besprekingen ten allen tijde wilde aanvaarden binnen het kader der VjN Bepaald optimistisch heeft presi dent Truman zich overigens niet uit gelaten. want hU zeide ronduit weinig vertrouwen te hebben in beloften van Moskou. Hetgeen zioh na de opgedane ervaring maar al te goed laat verkla ren Bovendien meent Amenka's pre sident, dat bü een mondeling gesprek het aan Stalin is om naar Washington t* komen. En voor de Russische dic tator zich daartoe breid zal verklaren... Niettemin, er is weer eens een stoot gegeven aan de idee van besprekingen op' het hoogste niveau, waarop Mos kou, gelijk bekend, reeds zo vaak aan drong, zij het vergeefs. Msschien dat na de Britse verkiezingen op 23 dezer er nog eens ernstig aan zal worden gedacht! Maar dan zal, speciaal in het Verre Oosten, zich toch heel wat moeten wijzigen. Eindelek is er uit het bezoek van de Chinese rode dictator Mao tse toeng en zijn premier aan Moskou een vriendschapsverdrag naar voren geko men, aangevuld met een tweetal bij komstige overeenkomsten. Zo op het eerste gezioht zou men uit het gepu- j bliceerde daarover kunnen conclude ren, dat Mao in het Kremlin een over winning heeft behaald, daar in het verdrag Mandsjoerije als zuiver Chi nees wordt erkend en zelfs beloofd wordt Port Arthur terug te geven. Ma3r dit geldt pas van 1952 af. De Russen hebben derhalve nog twee jaren bijkans tijd om zioh in te wer ken en wat dat betekent, behoeft zeker geen nader betoog. Dan zijn genoemde landstreken eenvoudig zo versovjetti- seert, dat ontruiming er niets meer toe doet! Economisch bekeken, is er voor China geen enkele reden tot juiohen, want Moskou verplicht zich tot hulpverle en? tot 300 millioen roebel. Hetgeen weinig meer is dan een druppel in een emmer. Het volkomen verarmde China beeft kapitalen nodig, die een tienvoud vertegenwoordigen, zo zelfs dat vol doende mag worden geacht. Bovendien, het geheel van de aan de publiciteit over gegeven verdragen is vin een dergelijke aard, dat zonder Ker mag worden aangenomen, dat uimaast geheime overeenkomsten zijn Ifsteld Niettemin kan worden vastgelegd, üt, zoals te verwachten was, China tyn eigen politiek wil vceren en niet pueel aan de leiband van Moskou wil -pen. Edoch, wat Meskou eenmaal iJnen zijn bereik heeft gebracht, laat gewoonlijk niet gemakkelijk meer te. Het is reden te meer om het oog E^ncht te houden op Indo-China. Voor peel Zuid-Oost Azië ligt in het ver- van zaken daar als het ware de ^Jtel voor de in de toekomst aan te :-m>n houding. Wanneer de Sovjets p: een overwinning zouden weten te paaien ziet het er ongetwijfeld zeer, «tr slecht uit voor het Westen. Hulp kan slechts worden geboden [wJr Amerika! Totdusver wijst echter niets er op, l:' Wasmngton bereid is, om zich p- te binaen. Het is, eerlijk gezegd, P «en moeilijke zaak voor W ashing- p- want hulp in de vorm van het van Amerikaanse troepen zou r^lrecht naar een oorlog kunnen lel- P Maar zal het zenden van wape- p en imantiële steun het gezag van 10 Dai nog kunnen redden? Speciaal, v'6ir oe Russen alle gelegenheid heb- 5? ka de z.g. opstandelingen met 2 Hulp te imiltreren? [Zoals wij vorige week reeds schre- Qi alle aandacht concentreert zich ^oet Oosten! Kruisvuur van vragen en een dronk op Marijke Tijdens een persconferentie te Rio de Janeiro heeft Prins Bernhard zich voorstander verklaard van een Federa tief Europa, van het nemen van alle maatregelen tot het zoveel mogelijk be vorderen van de uitwisseling van goe deren en de geldcirculatie en voorts van het verlagen van de douane-tarie ven. die door sommigen als de voor naamste belemmeringen van de ontwik keling der wereldeconomie worden be schouwd. Vervolgens de voornaamste politieke gebeurtenissen aanroerend, verklaarde de Prins, die niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gelooft, te me nen. dat de aan Indonesië verleende onafhankelijkheid zekere verliezen ten aanzien van de Nederlandse economie heeft veroorzaakt. Met betrekking tot de economische barrières in de wereld zeide de Prins: „Wij zullen de tarieven in overeenstem ming moeten brengen met de mate van aanpassing, die de industrie ontwik keling van elk land mogelijk maakt. Handelsverdragen hebben echter vaak tot resultaat, dat sommige vitale in dustrieën verdwijnen, hetgeen tot ern stige werkloosheid leidt Prins Bern hard deelde mede. dat de Nederlandse productie reeds bijna het vooroorlogse niveau heeft bereikt. Sprekende over de uitwerking van de Indonesischs onafhankelijkheid op het Nederlandse economische leven merkte de Prins op: „Het is zeer moeilijk de omvang daarvan te bepalen, daar het vraagstuk nog niet eeheel is oneelost. In elk geval zuPen kapitaal-lnveste- rineen heel wat verliezen, maar wjj ziin goede vrienden en moeten trachten dit door eer nieuw verdrag te reveien". Over West.-Indië zeide d° Prins: ,Oo h°t ogenblik is het velschil met het Tndon°sisehe vrafgrt"V geheel afge zien van dat. v*n de welvaart dat Suri name veel heeft om naar de Ver. Sta- fen te exporteren Daar de vahita van Suriname te laag gewaardeerd is. is het handelsverkeer tus^n Suriname en Ne derland zeer moeilijk". Toen men de Prins een vraag steldï over de mogelijkheid van Nederlandse immigratie in Brazilië, zette hij het vraagstuk der overbevolking in N-*- d«»r!and uiteen en voegde er aan toe: ..Wij moeten bes'lst ergens heen gaan. maar dan naar landen, waar wij ons het gemakkelijkst kunnen vestigen en werk vinden". De Prins nam de pers voor zich in met de opgewekte antwoorden in het Engels. Frans en zorgvuldig geleed Portugees, die hij op het kruisvuur van Spoorwegongeluk op Long Island 19 doden. Aan de Zuidkust van Long Island, ongeveer 32 kilometer ten Oosten van Manhattan is een trein door het sein onveilig heengereden en op een andere trein ingereden. Volgens officieuze schatting kwamen 19 personen om het leven. Meer dan 100 werden gewond. Een begin van brand werd snel bedwon gen. De voorste wagens van belde trei nen ontspoorden, maar kantelden niet. Een van de wagons werd aan de zij kant geheel opengereten door de hevige botsing, die wijd in de omtrek gehoord werd. Een aantal wagons schoof in elkaar. vragen gaf. De pers noemt hem nu „Prins Bernardo de innemende". Toen de verslaggevers vernamen, dat de Jongste dochter van de Prins vandaag jarig is. stonden zij op en dronken een glas champagne „op Marijke". Na de persconferentie bracht de Prins nog een bezoek aan de persclub, ten gevolge waarvan hij twee uur achter raakte in zjjn overladen morgenpro gramma, dat een officieel bezoek aan het vlootarsenaal en een lunch met de burgemeester van Rlo vermeldde. 2 MAART NAAR DE VER. STATEN Prins Bernhard zal 2 Maart in de Ver. Staten aankomen voor een reis van een week, langs de Westkust, zo deeld? de Nederlandse ambassadeur, mr Van Klrtffens. gisteren m"e. Ver wacht wordt, dat de Prins Truman en Acheson zal ontmoeten. Zijn bezoek aan Washington valt op 8 en 9 Maart. Churchill herhaalt zijn oproep De leider der Britse conservatieven, Winston Churohill, heeft in een radio rede zijn oprcep herhaald tot bespre kingen „op het hoogste niveau" met de Sovjet-Unie. Hij noemt dit „een kwestie van leven en dood, missohien voor de gehele wereld." Wapenhulp aan Zuid-Oost- Aziatische landen De gezamenlijke stafohefs van de Ver. Staten hebben voorgesteld, dat militaire hulp wordt verstrekt aan een aantal Zuid-Oost-Aziatische landen om het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar voor communistische agressie. Volgens functionarissen van de mi nisteries vafl Buitenlandse Zaken en Defensie zijn plannen in overweging om wapens en munitie beschikbaar te stellen voor Indo-China, Birma, Thai land en Indonesië. Zij wijzen er op. dat de president kan beschikken over 75 millioen dollar, die reeds door het Ccngres zijn toegewezen voor gebruik „in het Chinese gebied". EXPLOSIE AAN NOORS-RUSSISCHE GRENS. In berichten uit Kirkenes, aan het Varanger fjord wordt melding gemaakt van een hevige explosie, die zich Dins dag jl. heeft voorgedaan aan de Rus sische kant van de grens met Noord- Noorwegen. De ontploffing deed zich voor in „Nikkelstad", zo genoemd naar de rijk dom aan nikkel, die aan de Russische kant ligt van een meer nabü Svanvik, in de provincie Zuid-Varanger. Tot ver op Noors gebied was de ont ploffing waarneembaar. Volgens inwo ners van Svanvik zijn alle lichten van AANKOOP VAN HET STERFHUIS VAN PAUL KRUGER. Bjj de behandelng van de aanvullende begroting van financiën in de Senaat van de Unie van Zuid-Afrlka heeft de minister van financiën. Havenga. mee gedeeld, dat de bevolking een bedrag van 8000 pond sterling heeft bijeenge bracht voor de aankoop van het sterf huis van wijlen president Paul Kruger. De regering had een optie op de aankoop van dit sterfhuis in Clarens (Zwitserland). Nu door vrijwillige gif ten van de bevolking het voor de aan koop benodigde bedrag werd verkregen, behoeven er door de staat geen gelden .Nikkelstad" tot 30 uur na de explosie vodr de aankoop te worden ultgetrok- gedoofd geweest. ken. Jeugdige heethoofden krijgen steeds meer te vertellen (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta). Uit vooraanstaande Nederlands-fi nanciële kringen in Indonesië verne men wy dat de wantoestanden in Midden- en Oost-Java niet onver wacht zijn ontstaan, doch dat men ze wel degelijk heeft zien aankomen. Vele geïsoleerde ondernemingen zijn laggen. Gaat het slecht, dan zal h\j terughoudend zijn en voor het inter nationale kapitaal is dat een duidelijke barometer-aanwijzing. Intussen kan er ook bij de huidige moeilijkheden voor de Nederlanders geen sprake zijn van terugtrekken, cmdat het kapitaal hier vast zit. Lo pende investeringen kwamen groten deels uit hier aanwezige fondsen. De nog allerminst stevige regering - zal daarbij heel wat moeite hebben om gesloten en men moet bewondering een oplossing je vinden, volgens weike £in K™°r nt de buitenlandse werkgever in Indone- sië zal kunnen blijven werken. De nu aan de gang zijnde stakingen zijn geheel tegen de buitenlandse werkgevers gericht. De RIS-regering, die verweten wordt te weinig vooruitstrevend te zijn, wordt naar links geforceerd en by alles moet DJokja worden geconsul teerd, waar jeugdige heethoofden reeds meer te vertellen schijnen te hebben dan de mannen van de RIS. Zou het komen tot een heengaan van het RIS-kabinet dan zal de koers echter nog meer naar links gaan. Voor Indonesië zou dat slechts teleur stellingen opleveren. Voor de financiering van publieke werken, biivoorbeeld, zal Amerika de leiding moeten nemen, maar de Ame rikanen zullen daarbij het oog gericht houden op de Nederlandse deskundigen in Indonesië. In bevoegde Nederlands-financiële kringen meent men dat wij (en ook het gi'nV*'deTAjm erïkanen om de'ïeldtag buitenland) gullen moeten trachten de - - huidige regering te redden. Om haar in het zadel te houden moeten wii steun verlenen, ook indien die steun econo misch eigenlijk niet verantwoord is. Voor de strategie in geheel Zuid-Oost-Azië is dat van groot belang. posten biyven bezetten. De vraag: „Wat zul je vinden als je later te rugkomt," houdt hen blijkbaar nog op de been Het was te voorzien dat er hier en daar excessen zouden plaats vinden, maar de huidige vormen wel een cli max. Op Oost Java zijn vooral Besoeki en Djember er erg aan toe. Wellicht om dat het verleden jaar daar zo goed ging, hebben de onruststokers zich speciaal cp die streken geworpen. Wat dr Koningsberger heeft gezegd over de suikerindustrie, geldt ook voor andere ondernemingen. Het is voor de Nederlandse beleggingen absoluut noodzakelijk dat er meer kapitaal bin nen komt, maar de kapitaalpositie kan nu eenmaal niet gesoheiden worden van bedrijfszekerheid, rust en orde. De juist ge-geven lening van 100 mil lioen door Amerika wordt door som migen beschouwd als een eerste po op financieel gebied te nemen in In donesië, ook al erkennen zij dat dat bedrag slechts voor bepaalde, nauw keurig omschreven doeleinden kan worden aangewend. De Amerikanen kannen de situatie eohter alleen maar uit rapporten en spiegelen zich gaarne aan de houding van de Nederlanders ter plaatse met hun jarenlange ervaring en kennis van de toestanden. Zij baseren zich op de houding van onze landgenoten. En zo i komt. Men begrijpt evenwel dat minister Lieftinck het niet gemakkelijk zal krij gen als hij met een desbetreffend voor stel bil de volksvertegenwoordiging doet de algemene kapitaalmarkt. Gaat het goed, dan zal de Nederlander d< eerste zijn om nieuw kapitaal te be- MINDER ZACHT. tot vrij krachtige Zuid-Weste- V Meer bewolking met in de R a-Westelijke helft van het land op enige lichte regen. Overdag Jp temperaturen. (Opgemaakt te 10 19 FEBRUARI. ^{0D °P; 7.48 uur; onder: 18.00 uur. OiiiT °P' 8,48 uur* onc*er: 2103 uur KWater te Katwijk te 5.11 en 2 te 5.37 en 17.47 uur). 1 QUrn®er bestaat uit tien pagina's. In Indonesië is men ten slotte be nieuwd naar het doel van de komst van de Engelse Lord Killearn. die een open oog heeft voor de economische be langen van zijn land. Het staat vast dat hij niet zonder bij zondere aanleiding komt en ten slotte mag men toch ook aannemen, dat En geland zijn belangen in Hongkong en Malakka niet. in de rug bedreigd wil zien I» De studenten van de Clifton Universi-ringswerkzaamheden op het sportveld, teit te Bristol gaan een saaie tijd Op de voorgrond de gegraven schacht tegemoet. Voorlopig zullen zij niet hun van 4.59 M2, met een diepte van 18 geliefds crlcketsport kunnen beoefenen, meter; op de achtergrond de Unlversi- ln verband met de hoognodige riole- 1 teitsgebouwen. Braziliaanse productie is aanzienlijk verminderd (Van onze Brusselse correspondent). De vraag waarom de koffie zo duur is geworden en nog steeds duurder wordt, trekt in België, dat met een verbruik van circa 50 millioen kilo per jaar een typisch koffiedrinkend land is, sterk de aandacht. Simpele zielen hebben ons de vraag gesteld, waarom de Belgen, die in de Kongo een eigen koffiecultuur heb ben. zich niet onafhankelijk kunnen maken van Brazilië, dat, zoals bekend de grootste „schuldige" is van de recente hausse op de internationale koffie- markt. Het probleem is echter aller minst eenvoudig en men hoede zich voor generaliseren, op grond waarvan na de oorlog zovele fouten zijn begaan. België kan zich niet tevreden stellen met de Kongolese koffie, want dan zou elke Belg gemiddeld weinig meer krügen dan een kilo koffie per jaar. Brazilië, dat voor de oorlog verreweg de grootste producent was met 70 pro cent van de wereldproductie, is thans door eigen politiek teruggevallen op 48 procent. In 1933 waren er in dat land 3 milliard renderende koffle- struiken, thans nog twee milliard. Men wilde vermijden dat zich te Sao Paulo, het grootste Braziliaanse koffie- centrum.' teveel voorraden zouden op stapelen en tussen 1931 en 1943 werden niet minder dan 80 millioen zakken koffie vernietigd, dat wil zeggen in zee geworpen of als brandstof voor locomo tieven gebruikt Brazilië heeft bovendien industrial! De Amerikaanse staf-chefs, die begin Februari naar het Verre Oosten zijn vertrokken, ter bestudering der Ameri kaanse strategische posities, zijn weer in de Verenigde Staten teruggekeerd. Zy brachten president Truman in het Witte Huis te Washington verslag uit over hun reis. VJ.n.r. zittend: Gordon Gray, minister van Leger; Louis A. Johnson, minister van Defensie; presi dent Truman; de plaatsvervangend minister van Defensie Stephen Early en de minister van Luchtmacht Stuart Symington. Staand: Dan A. Kimball, onder-minister van Marine; generaal Lawton Collins chef legerstaf; admi raal Dorrest Sherman,chef marine operaties; de voorzitter van de stafchefs Lewis geeft nogmaals bevel staking te eindigen De vakbondsleider John Lewis heeft de stakende mynwerkers in de VS op nieuw opdracht gegeven het werk te hervatten, nadat regeringsbemiddelaars hadden aangedrongen op een snelle be ëindiging van de staking van 370.0 )0 arbeiders in de vetkoolmijnen. Lewis heeft alle leden van de bond doen weten, dat zij het werk onmiddel lijk moeten hervatten „voor de bescher ming en het welzijn van onze bond en al zijn leden". MAO EN TSJOE UIT MOSKOU VERTROKKEN. Radio-Moskou meldde, dat Mao tse- toeng en Tsjoe en-lai gisteren uit Mos- kou naar hun land zijn teruggekeerd Omar Bradley en generaal Hoyt Van-jZjj werden uitgeleide gedaan door Mo- denberg, chef luchtmacht. lotof en andere Russische leiders. Echtscheidingen stegen met 125 De totale bevolking van ons land be droeg op 31 Mei 1947 9 625.499, t.w. 4 791.443 mannen en 4.834.056 vrou wen. Dit komt n-;er op een vrouwen overschot van bü na 43.000; of wel een verhouding van 1.009 vrouwen op 1.000 mannen. Een derde deel der bevolking woonde in de 10 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners Op varende schepen werden 42.000 personen aangetroffen, op woonschepen 9.000, in woonwagens 12.000, in gestichten en instellingen 215.000 (waarvan rond 72.000 behoor den tot in het gesticht wonende leden van directie en personeel en hifn ge zinnen. Er waren 2.1 millioen manne lijke en 221.000 vrouwelijke gezinshoof den: deze huishoudens tezamen telden bijna 4'j millioen thuis wonende kin- deren Bijna 425 00C personen leefden alleen. 39 der bevolking werd gevormd door minderjarige jongens en meisjes. Er waren 683.000 personen van 65 jaar en ouder Rond 5 millioen personen wa ren ongehuwd (van wie 3 8 millioen be neden 21 Jaar). Het aantal gescheide- nen van echt is sinds de volkstelling van 1930 met 125 gestpgen; het aan tal gescheidenen van tafel en bed met 70 Do beroepsbevolking omvatte 40 der bevolking Bijna 50 van de wer kende bevo^lng kan tot de handenar beiders wo-den gerekend 10 van de twee millioen gehuwde vrouwen ver richtte beroensa-beid Van de eeh»le beroepsbevolking was 10 in overheids dienst. Nederlahd telde op 31 Mei 1947 in ronde cijfers o.a. 45.000 chauffeurs, 21.000 automonteurs, 1400 advocaten, 800 notarissen, 55 000 machinebankwer kers, 49000 timmerlieden. 3300 predi kanten, 5400 rooms-katholleke geeste lijken en 5900 herenkappers. 161.000 vrouwen werkzaam als huispersoneel. 34 000 werksters, 24.000 typistes, 5000 telefonistes. 39 000 verpleegsters, 27.000 huls- en verstelnaaisters. aldus de zo Juist verschenen „Mededelingen" van het Centraal Bureau voor de Statistiek, naar aanleidine van de Volks- en Be roepstelling 1947. De zaak Bergmann: Een feestmaal voor Amerikaanse sensatiepers (Van onze Amerikaanse correspondent). Wel, de bioscoopexploitanten in Ame rika zün zover. Op dezelfde dag stond in alle grote bladen een advertentie van een kwart pagina: „Wereldpremière In meer dan 100 theaters In New York en omgeving". „Razend eilandrazende hartstochten". Dan komt een afbeelding van een vrouw omhelsd door een man, de uit drukking op haar gezicht niets aan de verbeelding overlatend Nu gaan we weer verder met de tekst: Dit is hèt! De plaats: Stromboli De ster: Bergmann Onder de inspirerende regie van ROSSELLINL satieplannen en de landelijke bevolking trekt naar de steden, waar meer geld verdiend wordt dan in de plantages. Daardoor heeft men de plantages moe ten verwaarlozen; sommige ziekten breidden zich uit, zodat in de streek van Sao Paulo per struik slechts een rende ment van 1,1 pond wordt verkregen of de helft van de nieuwe moderne plan tages ln Noord Parana. Het gevolg van dit alles? Waar Brazilië vroeger 23 mil lioen zakken koffie voor de export be schikbaar kon stellen, is deze hoeveel heid thans gedaald tot 15 millioen zak ken. De wereld heeft daardoor een koffietekort, dat over 1950 op ongeveer 3 millioen zakken wordt geschat. Anderzüds is het koffiegebruik sterk toegenomen, voornameiyk in de Ver enigde Staten, waar men het tracht op te dryven van de huidige 20 mil lioen tot 30 millioen zakken per jaar. Dat de andere landen, koffleprodu- centen, de uitvallende Braziliaanse productie niet kunnen aanvullen, blijkt reeds uit het feit, dat Columbia, de tweede producent "der wereld, slechts 5,6 millioen zakken exporteert en dat alle andere landen samen 8,4 millioen zakken uitvoeren. De Kongolese produc tie maakt anderhalf procent uit van de wereldoDbrengst. Nochtans wordt de Kongo langzamerhand een producent van betekenis. In 1930 werd slechts 1500 ton koffie uitgevoerd, over de eerste negen maanden van 1949 bedroeg de export echter reeds 23.426 ton waarmee circa 400 millioen francs aan deviezen werd verdiend. De fijne Kongolese „Arabica" gaat naar België en de markt van New York, de middensoort „Ro- busta" naar Engeland en België In 1948 werd te New York 27 dollarcents betaald voor Santoskoffie nr. 4, in De cember jl. 47 cents. Specialisten hebben de indruk, dat het evenwicht tussen vraag en aanbod in de loop van 1951 opnieuw zal zijn her steld. Dan zullen de jonge plantages, die in 1942 werden aangelegd, beginnen te renderen Intussen zullen wij de prijs van ons bak ie koffie misschien nog zien stygen tot 100 irancs of 7.6 gulden per kilo. Belgische hu's^oeders hebben een voorraad groene koffie opgedaan, welke zij pondsgewlls bij hun koffiehandelaar laten roosteren. Vat u het? Bezijden de afbeelding en de namen der leidende figuren leest men de adres sen van de „meer dan 100 theaters". De affaire Bergmann—Rosselllne ls al maandenlang een waar feestmaal voor de Amerikaanse pers. Toen twee weken geleden de climax kwam, rezen er protesten van de zyde der kerken om de vertoning van de film in Amerika verboden te krijgen. Natuurlijk liep dit alles op niets uit. Sommige theaterexploitanten kondig den zelfs met veel fijngevoeligheid aan, dat zij ..Stromboli" zouden gaan verto nen op de datum, waarop de echtschei ding van Ingrid Bergmann zou wor den uitgesproken! Een grappenmaker in het fijnbesnaar de Amerikaanse bioscoopvak verving de lopende Bergmann film „Under Capri corn" door een klucht „The baby makes three". (De baby maakt er drie van). Als het niet uitdrukkeiyk door de wet wordt verboden en als er geld aan verdiend kan worden, dan kunt u het In Amerika kopen. Verbaast u zich dan wanneer voor-meld wordt, dat ..Strom boli" een goudmyn zal blijken te zyn? Intussen denken we met heimwee en met een zucht van „weer wat wijzer", aan Bergmann als „Jeanne d'Arc" en als de sympathieke moeder-overste ln ..The bells of St. Mary". Naar verluidt. Is Rossellinl begonnen aan een nieuwp film. die handelt over het leen van de heilige Franciscus van Assisie.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1