Zijn de Spoorwegen werkelijk duur? St. Anton wacht op Koninklijke familie Verenigde Staten maken zich gereed 1 yy WEERBERICHT Goedkoop in vergelijking tot buitenland Charleroi door ondergronds vuur bedreigd Men kan er van volmaakte rust genieten... 88ste Jaargang DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 No. 26924 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Voor iedere mogelijheid De Engels-Amerikaans-Canadese con ferentie over atoomenergie, welke Don derdag j.l. in het Britse centrum voor atoomonderzoek te Harwell (Berkshire) va5 begonnen, is geëindigd. Een woord- Toerder van het Engelse ministerie van beïoorrading heeft verklaard, dat er geen communiqué zal worden uitgege- en. Deze conferentie was de vierde van j.n reeks bijeenkomsten, welke ten doel tkden de gegevens met betrekking tot de atoomenergie te ordenen. In het offi- •iéie communiqué, waarin de opening ian deze conferentie kenbaar werd ge- maa^t, werd verklaard, dat de bespre kingen betrekking zouden hebben op de uitwisseling van gegevens welke tot neg toe werden geheim gehouden en dat de deskundigen rekening zouden boaden met de atoomontploffing in de USSR, welke zich sedert hun jongste bijeenkomst in de Verenigde Staten, in September j.l., heeft voorgedaan. De waarnemend onder-minister voor bestuurszaken in de V S., John Pueri foy verklaarde iedere voorzorgsmaatre gel'getroffen te hebben om te voorko ken. dat „zoiets als de zaak Fuchs". saardoor de veiligheid van de V. S. zou vorden bedreigd, zich nimmer in het State Department zou voordoen. Op een persconferentie zeide Pueri- f07,.ik zou het verschrikkelijk vinden sis ik moest geloven, dat ln dit de partement zich een dr Fuchs zou ver kuilen. Wij hebben alle maatregelen Eenomen om te voorkomen, dat zoiets sis de kwestie Fuchs zich ooit zal kun nen voordoen". Puerifoy is belast met veiligheidsmaatregelen die ten doel hebben revolutionnaixe elementen uit bet State Department te verwijderen. Puerifoy belegde de persconferentie om m te verweren tegen beschuldigingen wn senator James McCarthy (repu- tilkeln)volgens welke het ministerie ran buitenlandse zaken ten minste 57 Ingeschreven leden van de communisti- tehe partij zou herbergen Puerifoy noemde de beschuldigingen ..niet op fei len gebaseerd". Hij zelde. dat het fede rale bureau van onderzoek iedere vreemdeling in dipnst van net State Department of ieder ander regerings bureau aan de tand zou voelen. Senator Lydon Johnson (democraat), lid van de Amerikaanse senaatscom missie voor de gewapende diensten, heeft op een persconferentie verklaard, dit- de Sovjet-unie de V.S. minstens :ee jaar voor is in de ontwikkeling m geleide projectielen. Hij achtte het tfhter mogelijk, dat de V. S. in de ont wikkeling van de atoom- en waterstof- tem de andere landen voor zijn. Naar rijn oordeel hebben leger, vloot en luchtmacht echter nog geen geleid pro jectiel, dat werkelijk van enige waar de is. De waarschuwingsapparaten tegen luchtaanvallen, welke in de oorlog wer den gebruikt, zullen ln de staten Wash ington en Oregon weer in gereedheid 'orden gebracht, maar het publiek is f^aarschuwd tegen hysterie of „on- Codige bezorgdheid". De gouverneur van Washington, Lang- fc. en de gouverneur van Oregon Mc &.f. hebben het bevel daartoe gegeven cf verzoek van de minister van defen- fe, Johnson. Gouverneur Langllc zei: „De re- Kring heeft ons gevraagd dit te doen *eeens de mogelijkheid van een con flict" Het bureau van de burgerverdediging de staat Oregon meldde, dat naar ^achting binnen 60 dagen 6000 vrij- ^llgers gereed zouden zijn om de ob- ~;atieposten en centra voor positiebe- aling van vliegtuigen te bezetten. Tevens wordt verwacht, dat te Wash- :lton 10.000 vrijwilligers over een paar gereed zullen staan. Het zwaartepunt der Amerikaanse strategie ligt in Azië D? Amerikaanse stafchefs, terugge- van een rondreis langs de Ame- hanss bases in het ".Vesten van de Oceaan, hebben volgens gezag hebbende kringen de conclusie getrok- dat het zwaartepunt van de Ame- -ianse wereldstrategie van Europa Azië verplaatst moet worden. Naar ïu oordeel zou het, militair gesproken. aarschijnUlker zijn, dat elke crisis of J^itoestand in de huidige wereldstrjjd ^€n de VS en de sovjetrussische groep, -'communistische China meegerekend, in Azië zal voordoen dan in Zlic-Oost-Azië wordt beschouwd als ?evaarlijkste gebied, in het bijzon- Indo-China, waar de VS en de on- !fn zie voor Laatste Berichten, pagina «n dit Blad. WISSELEND BEWOLKT. D? Bilt verwacht tot morgenavond: wiv£e]en(j bewolkt, overwegend droog Meest matige wind tussen West Vannacht temperaturen om - mespunt, morgen overdag onge- dezelfde temperatuur als vandaag. l0Pgcmaakt te 10 uur). 15 FEBRUARI. op: 7.56 uur: onder: 17 53 uur. (L K ?P7'54 uur' onder: 15-53 uur- *3 *at«r te KatwUk 2.2-S en 14.46 u. nununcr bestaat uit zes pagina's. ider sovjetrussische invloed staande landen de twee elkaar vijandige rege lingen reeds hebben erkend Men aeemt in deze kringen aan. dat het gebied van Indo-China een van die zwakke pun ten is, waarvan Acheson verleden week zei, dat ze een onweerstaanbare verlok king voor communistische inmenging vormen. Volgens deze kringen beschouwen de stafchefs het jongste sovjetrussische op treden in Oost-Duitsland, zoals de „sluipende blokkade" bij Berlijn en het plan tot het houden van een mars der communistische jeugd, als een poging, de aandacht van de Westelijke mogend heden af te leiden van opmars en ma noeuvres der communisten in Azië. Men zou van oordeel zijn, dat de Ame rikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan versterkt moeten worden, zelfs ten koste van die in de Atlantische Oceaan. Militaire woordvoerders hebben bevestigd, dat reeds Amerikaanse vloot strijdkrachten uit de Atlantische naar de Stille Oceaan worden overgebracht. Het vliegdekschip „Sicily" zou half April verplaatst worden, terwijl in de eerstkomende weken een zware en een lichte kruiser naar de Stille Oceaan ge dirigeerd zouden worden. De stafchefs maakten bekend, dat zij generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, hadden gemachtigd in geval van nood het be vel over de Amerikaanse vlootstrijd krachten in Japanse wateren over te nemen. Bradley zeide, dat de Verenig de Staten in de Westelijke Stille Oce aan geen afstand zouden doen van hun militaire bases. Robert Allen van de „New York Post" verklaart, dat men bezig is Amerikaanse wapens naar Indo-China te zenden, ten einde het Franse leger, dat onder zware druk staat, te steunen. Deze militaire steun, was te vergelijken met die aan Griekenland „in zijn strijd tegen com munistische agressie" en bestond uit tanks, artillerie en speciale uitrustings stukken voor de strijd in het oerwoud. De communistische guerillastrijders in Indo-China werden van buiten af ge steund. In het bijzonder van Birma en hst door de communisten beheerste China uit. Prof. £instein beschuldigd VAN COMMUNISTISCHE GEZINDHEID. De Amerikaanse democratische afge vaardigde Jonnie Rankin heeft ver klaard, dat prof. Einstein een „oude bedrieger" is met een staat van dienst als handlanger van de communisten, Hij zeide, dat prof. Einstein lang ge leden reeds uit de V.S. gewezen had moeten worden. Einstein had volgens Rankin niets uit te staan met de ont wikkeling van de atoom-bom (Reuter tekent hierbij aan, dat de V.S. het project van de atoom-bom aanvatten, nadat prof. Einstein president Roose velt tijdens de oorlog had geschreven, dat de vervaardiging van een bom mogelijk was en hij had gewaarschuwd, dat de Duitsers hierin zouden kunnen slagen) Rankin had in de handelingen van het Congres uittreksels ingelast van een voor hem opgesteld rapport van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit. Volgens Rankin vermeldt het ge noemde rapport, dat Einstein aange sloten was bij het congres van Ameri- kaans-Sovjetrussisehe vriendschap, het Amerikaanse comité voor de bescher ming van genaturaliseerde Amerika nen en het comité van anti-fascisti sche vluchtelingen. (Speciale berichtgeving). Vóór de oorlog het is bekend ging het helemaal niet best met de Nederlandse spoorwegen. Elk jaar op nieuw werd een groot verlies geleden. Na de oorlog heeft men geen ver lies meer gehad. En toch kwam er op 1 Februari een tarieven-verhoging. Hoe zit dat nu? Het is in het belang van het Neder landse volk dat de N.S. een sluitende begroting hebben. Want eventuele te korten zouden door de regering moe ten worden gedekt, dat betekent: door de belastingen. Reeds vorige zomer was het de vraag, of de N.S. er zonder tariefsverhoging zouden komen. De „grondstoffen" voor het vervoer waren nameliik enorm in priis gesteeen Neem nu zo'n eenvoudige „dwarsligger" of ..biels". Voor de oorlog kostte die f.3 en nu om en bij de f.20. dus biina zeven maal zo duur. En als men dan bedenkt dat de N.S. 500.000 stuks per laar voor het onderhoud van de baan nc.'ig hebben, begriipt men dat zelfs een prijsverhoging van zo'n be- Reeds jaren woedt de brand Sedert twee jaren woedt onder de wUk van Mambourg in Charleroi een ondergrondse brand en ondanks het feit dat de regering een bedrag van frs 10 millioen ter beschikking stelde, is men er nog niet in geslaagd het vuur te doven. In Februari 1948 bemerkten de bewo ners van de Fortstraat en de Bertrand- laan te Charleroi plotseling, dat rook opsteeg uit een met afval van de kolen mijnen gevuld dal. Het stadsbestuur, dat onmiddellijk maatregelen nam, deed de smeulende grond en de omge ving met water besproeien, doch al spoedig bleek, dat dit niet yeel hielp Hierop werden diepe geulen gegraven, die de brandende bodem van het overige Bij zijn bezoek aan Paramaribo heeft Z K.H. Prins Bernhard een kijkje ge nomen bij de huizenbouw, uitgevoerd door de firma Heesewfjk te Best (Noord- Brabant). Prins Bernhard bij het verlaten van één der woningen. Mijnwerkersstaking in de V.S. duurt voort Bijna alle stakende mijnwerkers in de V.S. zijn gisteren niet aan het werk gegaan ondanks het bevel van John Lewis, de leider van de „Verenigde Mijnwerkersbond", om de staking te be ëindigen. De mijnwerkers hebben verklaard, dat zij zullen blijven staken, totdat zij een contract hebben verkregen. De eigenaars van de steenkolen mijnen zijn Ingegaan op een uitnodiging van John Lewis, morgen de besprekin gen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst te hervatten. H NIETS GELEERD! Anti-semitisme is niet dood. Een restaurateur in Frankfurt, een zekere Herbert Herden, heeft naar verluidt, de Israëlitische gemeente 100 mark per maand aangeboden op voor waarde dat de Joden zullen beloven, van de stad voortaan niet meei te be treden. Dit bleek uit een klaoht die zijn luxe-restaurant in het centrum bi) de politie is binnengekomen. Het is reeds voorgekomen dat Her den zijn kellners bezoekers de raad heeft laten geven zijn gelegenheid te verlaten omdat „buitenlanders en Jo den niet gewenst" waren. De politie deelde mede dat de klacht is doorgegeven aan de Justitie en dat overwogen wordt Herden zijn vergun ning te ontnemen. (U.P.). COMMUNISTISCHE VREDESACTIE. Gevaarlijke schijn. Dr Joliot Curie kondigde aan dat een delegatie van prominente personen zich binnenkort naar verschillende landen zal begeven om aan de parlementen een „vredesprogram" van het communis tisch georiënteerde wereldcongres van vrienden van de vrede voor te leggen. Joliot Curie, een leidende figuur in deze organisatie en tevens hoofd van het Franse atoom energieprogram, deelde in een Interview met de communistische „Humanité" mede, dat de delegaties het eerst de Verenigde Staten, de Sovjet unie. Frankrijk. Mexico, Italië, België en Nederland zullen bezoeken. Volgens Joliot Curie hebben reeds tientallen vooraanstaande persoonlijk heden uit Amerika en Europa toegezegd ln de delegaties zitting te zullen nemen De delegaties zullen mogelijk aan het einde van deze of het begin van de vol gende maand vertrekken. De „vredesvoorstellen" zijn tijdens de laatste zitting van de congrescommissie in Rome opgesteld, en hebben reeds de goedkeuring ontvangen van het Oost- Duitse parlement en de Roemeense na tionale vergadering, zo zeide Joliot Curie. Zij voorzien in stopzetting van de bewapeningswedloop, verlaging der mili taire begrotingen, verbod van atoom wapens, stopzetting van „interventie- oorlogen" in „Indonesië, Malakka en Vietnam", een vredespact tussen de grote mogendheden ter stopzetting van do zenuwcnoorlog. (U.P.). St. Anton am Arlberg is er kennelijk zeer vereerd mee opnieuw te zijn uit verkoren als wintervacantie-oord voor de Nederlandse Koninklijke familie. In het hotel Post hangt het portret van di Koninklijke familie in de hal temidden van de ski-groten, die in dit internationale sportcentrum roem hebben geoogst. En als de kabelbaan mij omhoog heeft getrokken naar de Galzig, vanwaa de ervaren lopers zich in suizende vaart langs Oosten rijks meest befaamds skihelling naar beneden storten, hoor ik van de waar din van de blokhut opgetogen ver halen over de charme van koningin, Prins en Prinsessen, aldus de cor respondent van het A.N P. Ofschoon het hoogtepunt van het seizoen nog moet komen heeft St Anton reeds drukke maanden achter de rug. De bedrijvigheid is er dit jaar vroeger begonnen dan gewoonlijk. Reeds voor Kerstmis arriveerden de eerste buiten landse gasten, in hoofdzaak Engelsen en voorts IJslanders. Daarna Is de trek uit Italië begonnen en de Italianen nemen een steeds groter aandeel in het wel zeer internationale leven van het ski-dorp Dat de Zwitsers een groot contingent zenden is begrijpelijk, want de Arlberg heeft in Zwitserland sedert vele jaren een grote reputatie. Belgen, Amerikanen en leden van de Franse bezetting vormen voorts de grootste contingenten. In hotel Post waren 15 naties vertegenwoordigd. Dat St. Anten als wintersport-dorado een steeds grotere reputatie geniet blijkt wel uit het feit, dat bekende figuren uit het Europese leven er dit seizoen weer verpozing hebben gezocht. Harriman, de. reizende ambassadeur van de PCA. in Europa, generaal Bethouard, bevelhebber der Franse be zettingstroepen in Oostenrijk, en dr Gruber, de minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, hebben reeds in het voorseizoen tot de gasten behoord. Voor de ervaren wintersporters viel er veel te genieten want de Oosten rijkse ploeg voor de in de Ver Staten te houden F.I.S.-kampioenschappen heeft er getraind. Twee Arlbergers ma ken deel uit van de Oostenrijkse olopg Voorts heeft de traditionele wedstrijd om de Hannes Schneider-beker een grote bedrijvigheid gebracht. St. Anton wezint geteideliik aan ook zijn aantrek kingskracht op Nederlandse toeristen DE ONTMANTELING IN WEST-DUITSLAND. Tussen de geallieerde autoriteiten en Duitse vertegenwoordigers is met be trekking tot de staalbedrijven „August Thyssen-Huette" een overeenkomst tot stand gekomen Krachtens het accoord van Peter sberg werd de ontman reling van die fabrieken onderbroken. Bij het nieuwe accoord zullen de voor het be drijf noodzakelijke installatis, die reeds werden ontmanteld, opnieuw gemon teerd worden. In ruil zullen andere Installaties ter beschikking van de geallieerden wor den gesteld. uit te oefenen. Bij het plaatselijk ver keersbureau zijn reeds vele Nederlandse aanvragen voor het zomerseizoen bin nengekomen. Ofschoon St Anton geheel en ai op het vreemdelingenverkeer is ingesteld is het een dorp, waar men een vol maakte rust kan genieten Zijn lange en kleurige huizenrij ligt diep verscho len in het dal, zó diep, dat de zon slechts weinige uren per dag over de witte bergruggen komt gluren. Maar zij geeft het volle pond aan die weldadige mengeling van koude reine winterlucht en voorjaarswarmte. wanneer men met kabelbaan of post-autobus de hellingen beklimt. Daar, in St. Anton, maakt men zich op om de Nederlandse Koninklijke fa milie een verkwikkend en sportief ver blijf te bezorgen! De komende Britse verkiezingen RECORD-AANTAL CANDIDATEN. Aan de algemene verkiezingen in Engeland, die over tien dagen begin nen, zullen meer candidaten ook meer vrouwelijke deelnemen dan ooit te voren, terwijl het aantal zetels in het parlement kleiner is geworden. Toen gisteravond de termijn voot de voordracht van candidaten was ver streken, bedroeg het aantal ingeschre ven candidaten 1.866. Voor elke candi- daat is een waarborgsom gestort van 150 pond sterling. De strijd gaat om 625 zetels. Bij de vorige verkiezingen voor het Lagerhuis betwistten 1.677 candidaten elkaar 640 zetels. Labour komt in het veld met 619 candidaten, de conservatieven en hun bondgenoten met 614. De orthodoxe liberalen brengen 472 en de commu nisten 100 candidaten in de strijd. Het aantal vrouwelijke candidaten 123 overschrijdt belangrijk het vorige record van 87. De liberalen hebben 44. labour 42, de conservatieven 28 en de communisten 9 vrouwen candidaat ge steld. Bij de verkiezingen van 1945 vie len 20 zetels aan vrouwen toe. Reeds één zetel is toegewezen, n.l. aan de conservatief sir Hugh O Neil, daar in zijn district geen tegen-candi- daa-t werd gesteld. GELD ALS CONFETTI. Terwijl anderen Zondag bij het jaar lijkse carnaval te Nice bloemen en confetti uit de ramen wierpen, wierp mevrouw René Pepizownich geld uit het raam van haar woning in de Ave nue des Baumettes. Een regen van Franse en Nederiandse bankbiljetten kwam op straat neer, waar net al spoe dig niet aan belangstellenden ontbrak. De concierge van het huis waarschuw de de politie. Het einde van de geld- regen was een spaarbankboekje met een saldo van 200.000 francs. Mevrouw Pepizownich is opgesloten in afwachting van de uitslag van een psyoliiatrisch onderzoek. gedeelte van de stad moesten afschei den en die op sommige plaatsen een diepte van 26 meter bereikten. Deze geulen we den voortdurend met water gevuld en er werd zelfs een beek naar toe geleid Ook dit baatte echter weinig, want weldra stelde men vast, dat de vuurpoel zich tot. onder de gegraven kanaken uitbreidde en dat het water, dat daarin werd gestort, in vrij korte tijd begon te koken. Een nieuwe commissie van onderzoek stelde hierop voor, het vuur te doven door verslijking van de brandende strook grond. In de bodem werden tal van putten gegraven, die gevuld wer den met een; mengsel van cpment. klei en kalk Hoewel het vuur op sommige plaatsen door deze maatregel werd be dwongen, slaagde men er niet in het geheel te doven. De laatste tijd h°eU. de ondergrondse brand een dusdanige afmeting aan genomen. dat men tot dc afbraak van sommige gebouwen is moeten overgaan. Verscheidene huizen werden ontruimd en dc bewoners naar veiliger plaatsen overgebracht. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de kolenmijn „Mambourg" een proces aangedaan. Volgens sommige inwoners van Char leroi zou de ondergrondse brand reeds van 1914 dateren Aan deze getuigenis sen wordt echter weinig waarde ge hecht, daar eerst begin 1948 is komen vast te staan, dat gassen uit do grond opstegen, welke voortkwamen van de verbranding der ondergrondse kolen- lagen. Het is evenwel mogelijk, dat de brand ontstaan is tijdens de Duitse be zetting van de laatste oorlog De Duit sers waren toen namelijk gehuisvest in een garage, die in de vallei van Mam bourg stond. In de nabijheid van deze garage was munitie opgeslagen en wa ren verschillende luchtafweerkanonnen opgesteld. Het stadsbestuur heeft zich teneinde raad tot de regering gewend en premier Eyskens zal binnenkort met een dele gatie besprekingen voeren over de ver der te nemen maatregelen ter bestrij ding van de ondergrondse vuurhaarden, die geheel Charleroi bedreigen. trekkeliike kleinigheid gauw in de mil- lioenen loopt. En dan de steenkolen waarvan men per maand ongeveer 60.000 ton ge bruikt? Die kostten voor de oorlog f. 9.80 per ton en nu. na de oorlog, f. 39.50 per ton (viermaal zo duur). Er ziin méér voorbeelden van enorme prijsstijgingen te noemen. Vosg daarbij de devaluatie en de 5% loonsverhoging, dan is het duidelijk zo heeft men ons bii de Spoorwegen uiteen p;z?t. dat de oude tarieven niet te handhaven wa ren. Deze zijn thans, ln vergelijking met 1939 slechts gestegen met 60%. Dit cij fer is het gemiddelde van alle tarieven. Dat de tarieven niet nóg veel hoger ziin geworden, is te danken aan het vergrote goederen en reizigersvervoer. Wat de reizigers beteft: in '39 ver voerden de N.S. nog geen 65 millioen reizigers per jaar, maar in 1948 180 mil lioen! Eigenlijk kunnen dc Nederlanders zelfs een beetje trots op hun Spoor wegen zijn. Want zij zijn het enige spoorwegbedrijf in West-Europa en Noord-Amerika, dat niet met ver lies werkt. En we komen weer op de tarieven terecht: de N.S. zijn goedkoop, ver geleken met hun verlies-lüdcndc col lega-bedrijven in buitenland. De Engelse spoorwegen lijden een verlies van 500.000 pond per week! En men betaalt in Nederland voor een enkele reis derde klasse van 60 kilometer f. 2.10, in Engeland betaalt men voor eenzelfde afstand, omge rekend, f. 4.03, in België f. 3.65, in Frankrijk f. 2.69, in Duitsland f. 3.26 en in Zwitserland f. 5.22! De tariefsverhoging per 1 Februari was gebaseerd op een verhoging van 5 Ms op het oude tarief voor enkele reis. voor de retours op een verhoging van 15 k 20%. Nu bleek het dat de houders van maand-trajectkaarten. weektrajectkaar- ten. jeugd- en weekkaarten voor korte afstanden wel erg zwaar getroffen wer den door de tariefsverhoging. Het regende klachten en protesten bij de Spoorwegen. Het zijn vaak juist de minst kapitaalkrachtigen, die van dit soort kaarten gebruik maken en de di rectie is er dan ook toe overgegaan de ze tarieven weer enigszins te verlagen met terugwerkende kracht tot 1 Fe bruari. Een uitzondering hierop maken de weekkaarten. Deze zijn weliswaar ook weer verlaagd In priis, maar om ad ministratieve redenen is terugbetaling over Februari onmogelijk. Enige cijfers: kostte een maand tra ject voor een afstand van 10 km. (dat is bv. UtrechtBilthoven) vóór 1 Fe bruari f 7.80, op 1 Februari was dit f. 9.90 .thans f. 9.40. Voor weektraject- kaarten waren deze bedragen reso. f. 2.20 f. 2.90 en f.2.60. Voor jeugdkaarten f. 6.30. f. 7.90 en f. 7.60. En voor week kaarten f. 1.60, f. 2.10 en f. 1.90. Met ingang van gisteren is deze verlaging volledig Ingevoerd. Dit geldt voor de weekkaarten op afstanden beneden 16 km. voor weektrajectkaarten beneden 15 km en voor de meeste maandjeugdtrajectkaar- ten beneden 13 km. FEDERALE RECHERCHE IN WEST-DUITSLAND. De West-Duitse minister van binnen landse zaken, Gustav Heinemann, heeft medegedeeld, dat binnenkort een fede rale recherche zal worden opgericht. Deze politiemacht zou naleving van de grondwet moeten waarborgen doch, al dus verklaarde Heinemann met nadruk, geen „soort van Gestapo" zijn. Van 25 Februari tot 4 Maart wordt in ons land de jaarlijkse propagandaweek voor het goede boek gehouden, want er zijn boeken en boeken Niet alleen wat de kwaliteit, maar ook wat de omvang betreft. Ilicr ziet U naast elkaar twee uiter sten in afmetingen Het zijn de Ilias van Homerus en een miniatuuruitgave van de Nederlandse Grondwet, wy mogen ons gelukkig prijzen, dat de omvang van de meeste boeken, die bij onze uitgevers verschijnen, tussen deze twee exemplaren ligt.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1