Dr Fuchs bekent volledig schuld Hij gaf alle inlichtingen door aan de sovjets Oranjetrouw tot in uithoeken van het Koninkrijk Prins in corjaai door gevaarlijke stroomversnellingen WEERBERICHT BCste Jaargang ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 No. 26922 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo- 67055 Alle aandacht voor het Oosten Langzamerhand begint duidelijk te porden, dat de aandacht der belde partijen in het grote wereldcon- fUct, dat momenteel bezig is zich af tj spelen, zich gaat concentreren op dat deel van onze aardbol, waarom in ce eerste plaats gestreden wordt: het Verre Oosten. Steeds meer ziet men alle aandacht daarop geconcentreerd porden en dat is logisch. Want de striid gaat om Azië. Alles, wat zich hier in het Westen Ivoerdoet, is feitelijk maar afleiding, i meer niet. Ook al tracht het commu- I fcisme de indruk te wekken, dat in ons werelddeel fellere actie wordt ingezet. [Natuurlijk blijft het communisme te- gén Marshall-plan, tegen het Atlantisch Ijsct en doet het, wat het kan, om telde te torpederen. In dit laatste op richt waagt het zelfs weer eens een (kleine krachtproef door de communis ten te wapen te roepen tegen de aanvoer van wapenen uit Amerika voor de Westerse landen. Hier en daar zal dit licht tot kleine strubbelingen kun- ;en leiden, maar het Westen is mo- uenteel sterk genoeg om tegen deze leldeprikken bestand te zijn en ver- Iwacht mag worden, dat deze van Mos kou uit geleide afweer-manoeuvre spoe dig zal zijn onderdrukt. Onnodig te zeggen, dat een misluk- king opnieuw het communisme in onze ■rayons zal doen verzwakken. Moskou (toeft er dat blijkbaar voor over! Het gaat cm het Oosten I Geheel duidelijk is de situatie daar echter niet. Mao tse toeng verblijft met I enkele, later naar het communistisch ■paradijs geroepen, andere ministers nog (steeds te Moskou. Nu en dan verneemt Later aarzelde hij te aanvaarden. [men van bezoeken hier en bezoeken [daar, edoch tot besluiten schijnt men it nog niet te hebben gebracht. Zon- vor nu direct geloof te hechten aan jterichten, dat Mao door een soort jdvang rijp gemaakt moet worden voor jfcuigen voor de wil van Moskou, mag Noch wel uit de lange duur van deze besprekingen" worden afgeleid, dat (hei niet zo vlot verloopt als Moskou lender twijfel gehoopt zal hebben. En, gelijk wij reeds vrcèger opmerk- ji, verbazing behoeft dat niet te ver enen, want China, het rode China, niet direct identiek met het Moskou- communisme, integendeel. Van het grootste belang is echter, .'elke positie de Verenigde Staten gaan inemen in de Pacific. Na lange aar- l schijnt in dit opzicht enige teke- te komen. Zoals bekend, waren de irlkaanse republikeinen het geheel eens met de houding der regering, p Furmosa maar zonder meer af te prijven, al bleken de militaire leiders in oordeel, dat Formosa's verlies niet irect schade behoefde te betekenen de gedachte verdediging van de lerikaanse belangen. Bekend was dat generaal Mac Arthur, de leider de Japanse heropvoeding, er an- over dacht. Welnu, Washington -lijnt bezig aan een omzwaai. Tegen verwaohting in, staat nu immers it, dat de Verengde Staten niet den- Kn aan een erkenning van Mao, in tended. Amerika zal tocfn de ver- ;enwoordigers van Tsjang kal sjek de lichamen van de V,N. blijven er- tennen Heeft het bezoek van de militaire aiders der Amerikaanse leger-, vloot- luchtmacht aan het Verre Oosten, ook aan Formosa, er toe geleld, Washington durft te geloven aan :houd van Formosa voor de nationa- ü«n? We zouden het, gelet op de wkelijkheidszin van Amerika in ver dingen, bijkans gaan aannemen. Het zou bovendien geheel in over- jtnjteniming zijn met de jongste ver dring van Dean Aoheson, dat, waar «kou ontoegankelijk blijft voor iedere #ng om tot een regeling te komen I welk gebied ook, Amerika de vrede ■afdwingen door kracht! Hetgeen in de woorden wil zeggen: Washing 's al zich zodanig gaan bewapenen, U Moskou het niet zal aandurven het tot een gewapend conflict te |*n komenHet is hard om zich realiseren, maar het is de taal het verstand. Zonde alleen van kapitaal, dat zodoende vermorst il worden en dat beter voor andere ^•einden gebruikt zou kunnen zijn. noodzaak dwingt nu echter een- In dit verband spreekt ook de er- ■ding van het bewind van Bao Dai Vietnam een duidelijke taal. Wash- Ron kiest daardoor openlijk partij Fr de Franse politiek tot behoud van P sterk mogelijke banden met deze kolonie. De ondervinding schijnt jwwika te hebben geleerd! 1 Dubbel jammer daarom, dat juist in yrankrijk weer eens een regering, aan P bewind is, die feitelijk geen rege- meer mag heten. Door het uit- F der socialisten is in wezen p.Us een romp overgebleven zonder p-ctit en macht. Wanneer in Frank- püelijk eens het gezonde principe zal Men erkend, dat het landsbelang Fineert over het enge partij-belang? ,H-I is moeilijk te bepalen, wanneer P regering Bidault gedwongen zal zijn M te treden, maar men behoeft Q helderziende te zijn om te kunnen spellen, dat dit ogenblik niet ver meer kan zijn. Speciaal, waar de p-f-vleugel der socialisten steeds terrein schijnt te winnen, binnen f Partij. ftankryk, dat te midden van V'.grootste wereldgebeuren geen een- fi ?n °Pbrengen om zich te verde- de stormloop van links en .T3; Het is een zeldzaam beeld van nh verwording. IT:in ian ooii het vroegere Indo- K.7^ terugslag zal ondervinden, J nu eenmaal onafwendbaar. De verdediger van dr Fuchs heeft bij de voortzetting van het proces voor de Londense rechtbank voorlezing gedaan van een verklaring, welke door dr Fuchs op schrift is gesteld. Het volgen de is eraan ontleend. „Ik had volledig vertrouwen in de Sovjet-Russische politiek en ik aar zelde niet de Russische autoriteiten alle inlichtingen, waarover Ik beschik te, te verstrekken. Het is mijn me ning dat de Westelijke geallieerden het er opzettelijk op hebben toege legd Duitsland en de Sovjet-Unie ccn strijd op leven en dood te doen voeren. Toen ik hoorde, welke doel einden het werk, dat ik op Harwell deed, moest bevorderen, besloot ik de Sovjet-Unie in te lichten. Ik gebruikte mijn marxistische filoso fie om mijn gedachten te verbergen Mijn geest moest voortaan in twee af zonderlijke sferen worden verdeeld". De verdediger voegde aan deze ver klaring van zijn cliënt toe: ,,Dr Klaus Fuchs maakte, nadat hij tot Engelsman was genaturaliseerd, de indruk getrouw te zijn aan de Britse zaak, doch nie mand wist dat hij innerlijk een fanati cus was, die betaald werd door een buitenlandse mogendheid". Daarop hernam de openbare aankla ger het woord. Hij deelde mede dat dr Fuchs op een gegeven ogenblik plotse ling bij een functionaris van de veilig heidsdienst met de mededeling was ge komen dat zijn vader een professoraat aan de universiteit van Leipzig, in de Sovjet-Russische zone van Duitsland, was aangeboden. Hfj wilde weten of dit enig verschil zou maken wat betreft zijn eigen posi tie en hfj besprak de mogelijkheid om niet meer deel te nemen aan de onderT zoekingen in ^ngeland naa*- de kern splitsing. De betrokken functionaris van de veiligheidsdienst deelde hem mede dat hij zich hiervocr tot hoger geplaat sten diende te wenden. In een van de gerprekken. die deze functionaris met Fuchs had, be schuldigde hy hem onverhoeds van verraad. Fuchs ontkende zonder blik ken of blozen zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Doch na een uit voerige ondervraging bekende Fuchs op 26 Januari j.l. wel Inlichtingen aan de Sovjet-Russische autoriteiten te hebben verschaft. Öij onderteken de een verklaring, waarin dit werd vastgelegd. De openbare aanklager deelde verder nog mede, dat dr Fuchs, na zijn werk zaamheden in Groot-Brittannië, in 1944 naar de Verenigde Staten vertrok, waar hij tot de zomer van 1946 werkzaam was aan het laboratorium voor onder zoekingen op het gebied van de kern splitsing te Los Alamos, in Nieuw Mexico. In 1946 keerde dr Fuchs naar Enge land terug. Hier is hij, tot zijn arresta tie, hoofd geweest van de afdeling voor theoretisch onderzoek van de instellin gen te Harwell, waar de Britse onder zoekingen op het gebied van de kern splitsing worden uitgevoerd. Fuchs beschrijft in de door hem af gelegde verklaring zijn reactie, toen hem werd medegedeeld dat zijn vader mogelijk een leerstoel zou gaan bezetten in Oost-Duitsland. Hij wist, dat zijn vader het met vele dingen in Oost- Europa oneens was. „Dit maakte, dat Ik ook mijn eigen positie opnieuw in be schouwing moest nemen. Ik had niet de moed om het zelf uit te vechten. Daarom besloot ik ds autoriteiten mede te delen dat mijn vader voornemens was een professoraat in de Sovjet-Russische militair gerechtshof blijft in indonesië. J K-B. is bepaald, dat het Hoog Gerechtshof gedurende de tijd, «cn nog Nederlandse striidkrach- m Indonesië bevinden, in Indone- rC ,n^ zal kunnen houden, president van het Hoog Militair MJkhof, mr J. W. U. Doornbos. Ou het ogenblik in Indonesië .net oog op de inrichting van de ^keffende kamer van dit college. zone van Duitsland Enige maanden later vernam ik, dat de Britse autoriteiten konden bewijzen, dat ik inlichtingen over de werkzaam heden op het gebied van de kernsplit sing aan de Sovjet-Russische autori teiten had verstrekt. Ik stelde mij toen voor ogen dat er bepaalde maatstaven voor iemands gedragingen op moreel gebied bestaan, die niet veronacht zaamd kunnen worden. Ik weet nu. dat ik dat ook niet kan. Ik kan slechts trachten de door mij aangerichte sèhade zo gering mogelijk te doen zijn In de eerste plaats moet ik er nu voor zorgen dat de werkzaamheden te Harwell zo min mogelijk nadeel van mijn handelin gen zullen ondervinden". Fuchs beëindigt zijn verklaring met de woorden: „De meeste mensen, die ik in Engeland heb ontmoet, voordat ik met mijn werkzaamheden te Harwell begon, waren politiek-links en zij hul digden dezelfde opvattingen als ikzelf Sinds ik op Harwell ben begonnen te werken, heb ik Engelsen niet de meest uiteenlopende ODvattingen leren ken nen en ik heb bij velen van hen een in hun diepste innerlijk verankerde kor daatheid aangetroffen, die hen in staat stelt een fatsoenlijk leven te leiden". Nadat een beambte van de „speciale afdeling" van Scotland Yard een ver klaring had afgelegd over de Inhoud van de door Fuchs getekends verklaring, waarin hij genaturaliseerd werd tot Brits- burger en trouw zwoer aan het Engelse koningshuis, welke niets nieuws opleverde, werd getuigenis afgelegd door Henry Arnold, in ds oo-log esca- drilje-cc-mmandant van ae Britse luchtmacht en thans verbonden aan de veiligheidsdienst, met standplaats Har well. Deze getuige wist sleohts mede te delen dat Fuchs op hem de indruk had gemaakt „buitengewoon goed op de hoogte zijn met de werkwijze van vei ligheidsdiensten". Belangwekkender was het getuigenis van William James Scarden, beambte van de veiligheidsdienst, die Fuchs veli malen had ondervraagd. Hij had aan tekening gehouden van het verloop van deze ondervragingen en vroeg en ver kreeg toestemming van zijn aanteke ningen gebruik te maken. Dr Fuchs deelde mij mede", aldus Scarden, „dat hij van medio 1942 tot ongeveer een jaar geleden spionnagc heeft bedreven. Hij heeft In deze ja ren voortdurend inlichtingen over het onderzoek op het gebied van kern splitsing aan de Sovjet-Russische autoriteiten verstrekt, hetgeen ge schiedde tijdens herhaalde ontmoe tingen met verschillende contact personen. Deze ontmoetingen werden tevoren afgesDroken; Fuchs wisselde herkenningstekens met zijn contact personen. Zijn contact met de Russen duurde voort tijdens zijn verblijf in de Vere nigde Staten. In New York had hij drie of vier ontmoetingen met Russische contactpersonen. De eerste ontmoeting was voor zijn vertrek uit Engeland af gesproken", Scarden deelde verder nog mede dat Fuchs de eed van trouw, welke hii in 1942 bij zijn naturalisatie tot Brits staatsburger had afgelegd, ernstig scheen op te vatten .JDoch hij eiste voor zichzelf de vrijheid op naar be vind van omstandigheden te handeten, indien in Groot-Brittannië t-oestanden zouden ontstaan, die z.i. overeen zou den komen m«»t de situatie ln Duitsland in de jaren 1932 en 1933. Alhoewel ik dr Fuchs duidelijk maak te. dat ik nauwkeurig over zijn dóen en laten was ingelicht, weigerde hij aan vankelijk te bekennen. Hi.1 zeide moge lijk wel bereid te zijn geen verder deel meer te hebben aan de onderzoekingen te Harwell, alhoewel dat werk zijn gro te belangstelling had. Op 24 Januari bezocht ik dr Fuchs, op zijn eigen verzoek, wederom. Ik stel de hem voor zijn geweten te ontlasten en te bekennen, waarop hij antwoordde: „U zuJl mij er nimmer toe kunnen bren gen iets los te laten". Doch diezelfde aag, na het noenmaal legde dr Fuchs plotseling een bekentenis af. Hieruit biykt onder meer dat in de laatste twee jaar van zijn spionnage- bedrijvighcid de door hem verstrekte stroom van inlichtingen aan de Sov jet-Russische autoriteiten langzamer hand begon af te nemen, daar hjj be gon te twijfelen aan dc rechtmatig heid van zijn handelingen. Dr Fuchs verklaarde nog steeds communist te zijn, doch hij was het niet eens met de wijze waarop in de Sovjet-Unie het communisme in de practijk werd toegepast. Fuchs had met een vriend gesproken over het aanvaarden door dr Alan Nunn May een Britse geleerde op het ge bied van de kernsplitsing, die in 1946 is veroordeeld wegens spiormage voor de Russen van geld door de Russen, waarbij de vriend had verklaard van mening te zijn dat dr May dit geld slechts als een „symbolische betaling" had aanvaard Fuchs besloot daarop op dezelfde wijze een bedrag van honderd pond sterling te aanvaarden. Fuchs' eerste ontmoeting vond begin 1942 in een particuliere Londense wo ning plaats. Hij meent, dat zijn con tactman een Rus was. Daarna hadden geregeld nieuwe ontmoetingen plaats, l waarvan hiervoor melding is gemaakt. Na zijn terugkeer in Engeland werd be gin 1947 de eerste nieuwe samenkomst gehouden. De volgende ontmoetingen vonden omstreeks om de twee maan den, steeds met dezelfde contactman, plaats. Nadat nog een getuige was gehoord wiens verklaringen niets nieuws ople verden, desd de voorzitter van de recht bank officieel voorlezing van de jegens dr Klaus Fuchs uitgebrachte beschul digingen Nadat zijn verdediger had verklaard dat zijn cliënt in dit stadium niets naar voren had te brengen, werd de zaak-Fuchs naar de centrale straf- rechtbank verwezen. Fuchs werd vervol gens overgebracht naar de Brlxt'on - gevangenis, ln Zuid-Oost-Londen. Het geloof contra De Indonesische Hog: Commissaris in Nederland, mr Moh Roem, verblijft met zyja familie in Kasteel Oud Wassenaar, totr zijn nieuwe woning „Backershagen" gereed is. Mr Moh. Roem neemt met zijn secre taresse de correspondentie door. SJAMSOEDDIN AMBASSADEUR IN PAKISTAN. Raden Sjamsoeddin, voormalig minis ter van voorliohtlng, is benoemd tot eerste ambassadeur van Indonesië in Pakistan. dertingér „huisarrest" Georg Dertinger, de Oost-Duitse mi nister van buitenlandse zaken. Is door de autoriteiten aldaar onder huisarrest gesteld, aldus meldt ..Die Welt" (Brit se licentie). Dertinger. een van de lei ders der christen-democraten in de sovjet-zone. zou „zijn bestuurstaak als minister verwaarloosd" hebben. Volgens dit blad heeft Dertinger een hartaanval gehad. Het blad legt ver band tussen dit huisarrest en de eer der gemelde arrestatie van ziln per soonlijke assistent Bernhard Mutius en graaf Thun. chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. Kaapstad in Zuid-Afrika heeft zich in de na-oorlogse jaren zo snel ontwikkeld, dat de enorme stadsuitbreiding een ge vaar voor het natuurschoon is geworden. Men heeft daarom een commissie in het leven geroepen, om te onderzoeken of de Tafelberg niet tot monument kan wor den verklaard. Dan zal de berg onder verordeningen voor monumentenzorg kunnen worden beschermd, op ongeveer dezelfde grondslag als dit geschiedt door de Nederlandse Rijksdienst voor Monu- mentzorg. De Tafelberg by Kaapstad. NEDERLANDSE RIJNVAART REDERIJEN VRAGEN CONCESSIES. Nederlandse Rijnvaartrederyen heb ben thans het recht by het vervoer van vracht van Duitse havens naar Ne derland te concurreren tegen Duitse schepen, zo deelden officiële zegslieden van het West-Duitse ministerie van Economische Zaken mede. Die moge lijkheid is geopend door een nieuwe overeenkomst, welke verleden week reeds Is geparafeerd. Het bepaalde geldt alleen voor Rijnhavens, niet voor havens die aan de vele West-Duitse kanalen lig gen. (UP.). Prins in corjaai door gevaarlijke stroomversnellingen BOSNEGER ASINNIE HAD DE LEIDING. Prins Bernhard heeft een tocht ge maakt naar de bosnegerdorpen aan de Boven-Suriname rivier, waar zijn leven vrijwel de gehele dag in han den is geweest van de bosneger Asin- nie, in Viens corjaai (kano) de Prins, samen met gouverneur Klaassesz, was gezeten. Asinnie stuurde 'r ranke bootje zonder ongelukken op kundige wUze door een zestal gevaarlijke soe- las (stroomversnellingen), samen met twee andere bosnegers', die met koe- las (vaarbomen) de corjaai van de rotsblokken moesten afstoten. Er was een hachelijk moment, toen op een gegeven ogenblik de voorste koela- man miste cn in het bootje viel. Per tramwagen ging het gezelschap van Paramaribo naar het kabelstation, waar indertijd Prinses Juliana het zen dingshospitaal van de Evangelische Broedergemeente heeft bezocht. Daar stapte het gezelschap over in een vlootje van 15 corjalen. Het eerst werd een bezcek gebracht aan het heidense dorp Kapasikree, waar de Prins werd ontvangen en rondgeleid door de hoofd man Giyon, die daarna door de Prins werd uitgenodigd om verder mee te reizen. Van Kapasikree volgde een moeizame tocht door waterversnellingen naar het Christendorp Gansee, waar onmiddel- iy-k na aankomst een plechtige dienst werd gehouden in het kerkje, welke dienst werd geleid door ds F. Mlt'te- meyer, vertegenwoordiger van 't kerk bestuur der Evangelische broederge meente. De inlandse catechist J. Leer dam zegde dank voor de eer, aan het dorp verleend. Hij zeide, dat velen het onmogelijk hadden geacht, dat de Prins zo ver zou komen en sprak de wens uit, dat de Prins zou terugkeren met de over- Alexander en Cyrenius, die zeiden, hun vreugde niet onder woorden te kunnen brengen dat het de Prins had behaagd, hen in hun armoede te kc-men opzoe ken. zy verzochten de Prins, hun groe ten aan de Prinsesjes te willen over brengen en spraken de wens uit, een kanon te mogen ontvangen, cm dit by feestelijke gelegenheden te kunnen af schieten, waarvoor de Prins beloofde, te zullen zorgen. By dit ondèrhoud fun geerde de landsminister A. Brakke en de districtscommissaris J. Miohels als 'tolk. Na de kreetee werd een schitterende voordracht bü gewoond. De sprekers Droegen in uitstekend Nederlands de geschiedenis der bosnegers voor, het geen werd afgewisseld met zang er dans. Na afloop verklaarde de gouver neur, dat Gansee de Prins het hart van Suriname heeft laten zien en dat hier de sterke band tussen blank Scest- dük en donker Gansee was getoond. Daarna werd vlechtwerk en houtsny- werk aangeboden. I Na Gansee werd een bezoek gebracht I aan het dorp Lcm.be, waar een kleine Influenza-epidemie heerst en liederen werden gezongen door hoestende kin deren. Onder een brandende zon werd de terugreis naar het kabelstation aan gevangen. Prins Bernhard en de an dere leden van het gezelschap ontde den zich van hun bovenkleren, waarna er plotseling een hevige stortbui viel, zodat het gehele gezelschap kletsnat werd. Van het kabelstation werd de reis wederom per tram voortgezet naar Paramaribo. De meereizende journalisten hebben een halve nacht in de jungle doorge bracht, doordat een as brak van de aparte wagen, waarin zy zaten. Ze hebben zioh bezig gehouden mét zang en dans by de bosnegers en kwamen gistrochtend als eersten weerin Para maribo aan. communisme SAMENBUNDELING VAN KRACHTEN. Ook uit Vatlcaankringen wordt thans vernomen, dat men aanneemt, dat de autoriteiten van het Vaticaan een grootscheepse samenbundeling van Rooms Katholieken, Protestantse en Mohammedaanse krachten in een ge- meenschappeiyk front tegen het com munisme overwegen. Door gezameniyke actie zouden deze drie godsdiensten de. geesteiyke en morele waarden van hen, die in God geloven, willen verdedigen. Volgens een in katholieke kringen te Vaticaanstad gemaakte schatting zou den door een „verbond" tussen deze drie godsdiensten 839 millloen mensen ge- zamenlyk in actie kunnen komen ter verdediging van hun geloof tegen de bedreiging van het communistisch ma terialisme. De Rooms Katholieke we reldbevolking wordt volgens gepubli ceerde statistieken op 423 millloen ge schat, de Protestantse op 207 millioen en de Mohammedaanse op 209 millloen. In de landen van Oost-Europa en Azië, die geheel onder communistische heer- schappy staan, wonen naar schatting ongeveer 750 millioen mensen onder wie 50 millioen Protestanten en Katho lieken. AMERIKA PROTESTEERT BIJ CHINESE NATIONALISTEN. De Ver. Staten hebben by de Chinese nationalistische regering geprotesteerd tegen „opzetteiyke luchtaanvallen" op Amerikaans bezit in het door de com munisten bezette Sjanghai. SOVJET-BESCHULDIGINGEN TEGEN DE V. ST. De sovjet-unie heeft het federale Amerikaanse bureau van onderzoek of ficieel beschuldigd van het afluisteren van telefoongesprekken au employé's der V.N. De Russische regering uit ver der de beschuldiging, dat „zekere ver- antwoordeiyke functionarissen van het secretariaat der V.N. „door het bureau worden gebruikt om inlichtingen te verkrygen over employé's der V.N. en de „interne aangelegenheden van het secretariaat". Trygve Lie verklaarde op een pers conferentie dat zyn departement voor juridische kwesties op het ogenblik een studie over de kwestie van het afluis teren van telefoongesprekken voorbe reidde. Joego-SIavië vraagt dollar leningen De Joego-Slavlsohe regering heeft het internationale monetaire fonds gevraagd onmlddellyk een lening van 6 millloen vrye dollars te verstrekken en de nieuw benoemde Amerikaanse ambassadeur te Belgrado verzocht te helpen om deze en andere leningen te verkrygen. Met deze andere leningen worden bedoeld een lening van 15 millioen dollars van de Amerikaanse import-export bank voor de aankoop van m nader overleg vast te stellen goederen en een reeds eerder aan de wereldbank gevraagde lening van 25 millioen dollars voor het aanschaffen van constructiematerieel. Dit nieuwe verzoek van de Joegosla vische regering wordt opgevat als een teken, dat de devlezenposltie van Joe goslavië, dat dringend behoefte heeft aan buitenlandse valuta's voor het wel slagen van zyn vyfjarenplan voor in dustrialisatie, kritiek is geworden. Tot dusverre heeft Joego-Slavié le ningen ontvangen tot een bedrag van 20 millioen dollars van de Amerikaanse import-export bank, van 9 millioen dol lars van het internationale monetaire fonds en van 2.700.000 millioen dollars van de wereldbank. PARLEMENTAIRE ZEDEN VERWILDERING. Tydens een stormachtig debat in de raad van de Franse unie over de jongste onlusten aan de Ivoorkust, onderbrak Jean Barbe, voorzitter van de commu nistische fractie, Albert Sarraut, voor malig minister-president, met de woor den: „U bent verantwoordeiyk voor de dood van Gabriel Peri (een door de Nazi's doodgesohoten communist). .Im beciel," riep Sarraut uit. „Schoft", slin gerde Barbe hem naar het hoofd De 77- Jarige Sarraut sprong uit zyn bank in de richting van Barbe. maar zaalperso- neel verhinderde Sarraut met Barbe slaags te raken. Er brak een rumoer los. communisten en rechtse afgevaardigden scholden elkaar uit. De zitting werd ver daagd. EERSTE DUITSE GEZANT IN DE V. S. Het Amerik. State Department heeft zyn goedkeuring gehecht aan de benoe ming door de Westdultse regering van dr Hans SchlangeSchoeningen tot de eerste na-oorlogse gezant van Duits land in de Ver. Staten. Van ambteiyke zyde te Washington wordt meegedeeld, dat SchlangeSchoe ningen, de functie van consul-generaal zal vervullen, maar geen diplomatieke of consulaire status zal hebben. tuiging, dat tot in deze uithoek van burggraaf Alexander, Prins Bernhard zal de volgende maand een bezcek van enkele dagen aan Ca nada brengen en de gast zyn van Canadese het Koninkrijk de trouw Iluis van Oranje leeft. het Vervolgens werd er een kreetee (raads vergadering) gehouden met de drie hoofdlieden van Gansee, Bfmund Treu, gouverneur-generaal. De Prins zal in zijn eigen Dakota van New York naar Rockcliffe vliegen. Hy kemt 10 Maart in Ottawa aan en vertrekt 13 Maart voor een bizcek van een dag naar Quebec en keert vandaar naar New York en Nederland terug. Morgen afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk enkele buien, maar morgen op klaringen Vanavond en vannacht krachtige tot stormachtige, morgen ge leidelijk afnemende wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Weinig ver andering in temperatuur. 12 februari. Zon op: 8.02 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 5.44 uur; onder: 12.06 uur (L.K.). Hoogwater te Katwyk te 11.02 en 23.51 uur (13/2 te 12.47 uur). Dit nummer bestaat uit twaalf pagina'»

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1