OPEL OLYMPIA Wordt in 1951 begonnen met bouw van nieuw gemaal te Katwijk? Gemeenschappelijk belang mei vissershaven: diepte uitwateringsgeul Het K.N.I.L. wantrouwt bedoelingen der T.N.I. GEDEMOBILISEERDEN OPEL OLYMPIA GEBR. VAN ULDEN K.N.I.L-soldaien worden noodgedwongen geduld EEN GRATIS ADVERTENTIE VOOR „Niet aantrekkelijke „proefballon" op kapitaalmarkt Ongunst en gunst in Indonesië ZATERDAG 11 FEBRUARI Naar aanleiding van het besluit van het, Hoogheemraadschap Rijnland tot touw van een nieuw boezemgemaal te Katwijk-aan-Zee hebben wü een onder houd gehad met mr J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, die ons enige aanvullende inlichtingen verstrekte op hetgeen wij re0ds over dit voor geheel Rijnland en vooral Katwijk zo belangrijk besluit hebben gepubliceerd. Het nieuwe gemaal, dat in de plaats komt van het thans versleten stoomge maal met schepraderen met een maxi male capaciteit van 2.140.00 kubieke me ter per etmaal, zal een belangrijk grote re capaciteit krijgen, namelijk een maxl- male'van 3 300.000 kubieke meter en een normale van 2.200.000 kubieke beter. Het nieuwe gemaal zal niet met scheprade ren. doch met centrifugaalpompen wer ven aangedreven door twee Dieselmoto ren'en een electromotor. De verhoogde capaciteit komt de doorstroming door Rijnlands boezemwater ten goede. Dit is van groot belang voor de zuiverheid van het boezemwater, welke onder* invloed van de steeds verder gaande industria lisering en de bevolkingstoename bij de huidige doorstromlngsmogelUkheden op den duur ernstig in gedrang zou komen De sterkere doorstroming en derhalve lozing., die van de bouw van het nieuwe gemaal te verwachten zün. nopen -tot het own houden van een diepere en zich vprder in zee uitstrekkende uitwaterlngs- eeul die met de huidige kleine hoofden niet zandvrij kan worden gehouden. Het Waterloopkundlg laboratorium te Delft onder leiding van prof. Thüsse heeft de vorm bepaald, die de nieuwe havenhoof den moeten hebben om de verzanding van de uitwateringsgeul zo veel moge lijk te voorkomen. Ook dan echter moei, nojr met andere methoden een licht op tredende verzanding worden bestreden. Deze diepere uitwatèrlngsgeul zag mr Slagter als het voornaamste ge meenschappelijke belang van Rijnland en de Katwijkse plannen tot aanleg van een vissershaven. Coördinatie van de plannen van Rijnland en Katwijk zou op dit punt zeer wel mogelijk r.'in. doch ook wanneer Katwijk niet tijdig tot het aanleggen van de haven zou overgaan, zou Rijnland de eigen plan nen verwezenlijken. De toestand van het huidige gemaal laat uitstel van de bouw van een nieuw niet toe. Hoewel nog niet nu reeds tot de houw kan wor den overgegaan, zal toch een vrü spoe dige beslissing inzake de havenplan nen nodig zijn voor een doeltreffende coördinatie. Thans is het dagelijks bestuur ge machtigd tot aanbesteding van machi nes en pompen, te zamen ongeveer i. 1.115.000 kostende. Verschillende fir ma's zijn aangezooht in te schrijven, en de inschrijvingen worden thans beoor deeld De gunning kan nog deze maand tegemoet worden gezien. Voor inschrijving werden alleen bin nenlandse firma's aangezocht, aangezien gebleken is. dat voor de constructie van werkelijk goede installaties op dit gebied ruime ervaring nodig is ten aanzien van installaties voor boezembsmallng, en de in aanmerking komende Nederlandse firma's hebben die ervaring ln veel rui mere mate dan zelfs de beste buiten landse industrieën. Eerst wanneer de gunning is ge schied, kunnen verdere ontwerpen voor gebouw en bijkomende werken worden gemaakt, aangezien deze, als strikte utiliteitsbouw, aangepast moe ten worden aan type en uitvoering van de machines en pompen. Aanbeste ding van de eigenlijke bouw kan dus vooralsnog niet geschieden. De leve ringsled van machines en pompen is overigens van zo lange duur, dat het geen zin zou hebben nu reeds tot bou wen over te gaan. Bljjven echter de voorbereidingen vlot verlopen, dan kan wellicht in 1951 met de eigenlijke bouw worden begonnen, en deze zal geen lange tjjd in beslag nemen. Tijdens de bouw van het gemaal, dat even achter het huidige gemaal ge plaatst zal worden, zal de oude uit/wate- ringsinstallatie gewoon kunnen .doorwer ken, dooh de overigens zeer geringe na tuurlijke lozing kan gedurende de bouw van het gemaal niet plaats vincten. Dit betekent echter nauwelijks een hegere belasting voor het oude gemaal. Eerst na voltooiing van het nieuwe zal aan de sloop van het oude gemaal begonnen worden. KOMT ER NU OOK SCHOT IN HAVENPLANNEN? Na ons onderhoud met mr Slagter hebben wij nog het oordeel gevraagd van burgemeester Woldringh van der Hoop van Katwijk, die van mening was dat dit besluit van Rijnland geen be langrijk nieuw element in de ontwikke ling van de vissershaven-plannen vormt. Over 't algemeen zijn, aldus burgem', Woldringh van der Hoop, Katwijk en Leiden het eens over de vorm die de uitwatering moet krijgen. Het heeft reeds lang vastgestaan, dat er een „gat naar zee" komt, want de uitwatering moest verbeterd worden. Uiteraard is het mogelijk, dat de spoed die Rijnland nu gaat betrach ten, invloed heeft op de termijn, waarbinnen een beslissing door de regering wordt genomen over de ha venplannen. Burgmeester Woldringh van der Hoop was overigens van me ning, dat de Katwijkse haven wel ter sprake zou komen bij de behandeling van de begroting van Waterstaat in de Eerste Kamer, terwijl ook bij an dere instanties tekenen zijn waar te nemen, dat er „schot" in de zaak komt, Buitenaanzioht van het huidige stoom gemaal en de uitwateringssluizen. (Foto L.D./v. Vliet). Rond de Veemarkt De algemene toestand in de veehan del is door verschillende factoren be- invloed en het valt nog zeer moeilijk te zeggen, wat de gevolgen er van zullen zjjn. Voor de afzet van kalfvee en jong fokvee naar het buitenland, zijn door onze afnemers, in verband met het in toenemende mate opgetreden mond- en klauwzeer, maatregelen genomen, die op het moment de export naar België ge heel, en naar Frankrijk ook praktisch onmogelijk hebben gemaakt. Verschil lende Franse veehandelaren deden de laatste dagen aankopen van fokvee in ons land, hetgeen niet kon worden ver zonden wegens besmetting met mond en klauwzeer. Het gevolg is dat men thans slechts vee mag kopen waar bin nen een straal van 20 kan. geen mond en klauwzeer voorkomt, hetgeen in de gegeven omstandigheden gelijk staat met sluiting van de grenzen. Dat hier door de prijzen eohter direct veel zullen dalen, valt te betwijfelen, want tot op heden waren de aankopen voor Frank rijk nog gering, en voor Italië en Duits land beliep het aantal 100200 stuks per week, maar de binnenlandse vraag, zal zeer waarschijnlijk beduidend terug lopen. De handel was ln de afgelopen week vrij kalm, doch van een zichtbare prijsdaling was nog geen sprake. Be steed werd voor kalf- en melkkoeien van i 600.—f. 950.— en uitmuntende kwali teiten met goede papieren en t.b.c.-vrije •witte) verklaringen van de veeartsenij- kundige dienst, tot wel f1200,per stuk toe. Vaarzen f, 550.f- 800.Pin ken f. 350.—f450.—Graskalveren f.200 —f. 280.per stuk. De nuchtere kalve- renmarkt was zeer ruim voorzien, waar door de prijzen wat Inzakten. Vooral Voor de slachters was zulks het geval. De slachtveemarkt was lui gestemd, doch nog wel duur. Vorige week maak ten we melding dat binnenkort slacht vee uit Frankrijk zou worden verwacht. Ook hiervoor zijn moeilijkheden opge treden en wel ten aanzien van de prij- zen, zodat van deze import vermoede- tijk niets komt. Voorts ligt men overhoop met de im porteurs van slachtvee uit Denemarken, doordat 9% invoerrecht moet worden betaald. De import is nu tijdelijk stop gezet, doch dit zal o.l. van korte duur zijn, want we verwachten dat, zo men Met de importeurs dit geschil niet spoe dig kan oplossen, het B.V.V. deze zaak hoogstwaarschijnlijk weer zal terug nemen. Uit ons land importeert het B. VV. zelf ook het slachtvee. Deze week en einde vorige week bij elkaar nog ruim 1000 stuks, en hiermede gaat men voor lopig nog door. Onze eigen markten wa ven nog redelijk voorzien, maar de kwa- htelt wordt langzamerhand minder en dan is ook gewoonlijk de „wicht" er wat hit. Notering voor prima kwaliteiten f-2.40f. 2.80 en voor de rest van f 1.80 —f.2.25f. 2.35 per k.g. geslacnt ge dicht. De wolveemarkt was slecht be- zet en er was voor de export een wolll- ge stemming, met onverminderd hoge Prijzen. Schapen f. 80.—105.—Lammer ven of jaarlingen f.65.—f.95.— p stuk. De varkensmarkt was in het algemeen yvij goed bezet en nu volgende week de toeslag geheel ophoudt, zullen de var kens weer in toenemende mate via de Markt verkocht worden. We noteerden Mi goede handel f. 1.55—M.68 per k.g levend gewicht. Kauters f. 146f 1-52 I*vk.g. levend gewicht. De paardenmarkt kon eveneens zeer bevredigend worden genoemd. Werk paarden gezocht en jonge Belgen veel i yvaag naar Spanje en goed prijshoudend 1.550.f. 9oo.per stuk. Slachtpaarden van f.1.30—f. 1.50 per kg. geslacht ge- ïlcbt, met redelijke handel. (Van onze correspondent) Een hooggeplaatst Indonesisch K.N.L.I.-officier heeft ons ln een lang durig gesprek de stemming weergegeven, welke op het ogenblik ln het In donesische KNIL heerst by offioicren en minderen. Bij onze mensen zo zcide h(j heerst algemeen de indruk, dat de Nederlandse regering bü de likwidatie van het KNIL, eenvoudig een streep heeft getrokken tussen blank en bruin, waardoor zü tienduizenden trouwe soldaten onvoorwaardelük uit leverde aan dc T.N.Iw Nu voelen deze mensen zich aan hun lot over g&-0 laten cn veronachtzaamd .Dit wekt vanzelfsprekend reacties op en is er de oorzaak van, dat de ontevredenen een gemakkelijke prooi zün voor agita toren, van welke aard ook. Voor de Indonesische officieren komt daar nog bij dat zij minstens vijf jaar lang een Westerse militaire opleiding hebben genoten, met alle idealen, die de KMA in een jong gemoed aankweekt. Het eerste daarvan is natuurlijk trouw aan de eed, welke zij plechtig hebben gezworen. De Koningin kan hen nu wel van deze eed ontheffen, doch daardoor wordt hun alleen maar de grond onder de voeten weggetrokken. Deze officieren moeten het thans met hun geweten op een accoordje gooien om de minderen te adviseren over te gaan naar de TNI. In derdaad hebben zij daar de laatste zes maanden van het vorige jaar hun uiter ste best voor gedaan. Zij hebben de jon gens er op gewezen dat Indonesië hun vaderland is en dat zü voor dit vader land hebben te vechten. Wat zien ze nu echter? Ondanks alle officiële proclamaties, dat de T.N.I. thans het R.I.S-leger is geworden en voortaan T.R.IS. zal heten, lopen de T.N.I.-soldaten. als altijd, met de letters R.I. 'Republiek Indonesia) op hun mouw en gedragen zij zich nog al tijd als het leger van Djokja. Ook uit gesprekken met TNI-soldaten konu dat steeds weer naar voren. Zij zeggen allen dat zij gekomen zijn om de Republiek Indonesia te vestigen en er komen voort durend meer troepen West-Java bin nen, die alleen maar Javaans spreken en geen woord Soendanees. argwaan van onze jongens Het kan niet uitblijven of dit moet de argwaan van onze jongens wekken zeiis de meest eenvoudigen onder hen voelen aan, dat de'.e TNI-troep?n geen natie- naai belang komen verdedigen, doch het politieke belang van een partij. Nog steeds hebben zü de mond vol over het voortzetten van de str«d en daaronder verstaan zit dan niet het brengen van orde en veiligheid, doch het vernietigen van de deelstaten. De eenvoudige KNU.- soldaat voelt er weinig voor zich te laten gebruiken voor politieke doeleinden, waarvan hli we'nig begrijpt en waarvoor bil in het geheel niets voelt. Hij ls ongeleid in het besef dat het zyn taak is dit land bewoonbaar te voor Iedereen en orde-vbrstoorders zon- rtpr aanzien van party of persoon te be dwingen Men hePeft 'niet de overtuiging dat de tni volgens deze richtlijnen W Een Timorees soldaat bijv. kan zich moeilijk voorstellen dat de bereid zou zijn onlusten op T mor te onder drukken. die aangesticht zouden zün door een zroeD Republikeinen, met het doel dit eiland onder de Republiek In donesia te brengen. Er komen nog tal van andere fac toren bü küken. Een KNTL-soldaat is in de eerste plaats „soldaat" en een goéd soldaat. Het zün niet do kwaad sten in dit land, die bij het KNIL zün gegaan. De TNT-mllitairen daarentegen mis sen dit alles; ze hebben nauwelijks zo Iets als een militaire opleiding gehad en de KNIL-soldaat kan in hen moei lijk een gelijke zien. Onze mensen, aldus onze zegsman, voe len vooral zeer sterk dat ze op het ogen blik door de tni geduld worden, omdat dat dit nu eenmaal ln de overeenkom sten is vastgelegd. Zij hebben echter niet het gevoel dat ze op voet van gelijkheid zullen worden behandeld, wanneer ze eenmaal van hun eigen leiders beroofd zijn en geabsorbeerd worden door de TNI. Integendeel zijn ze er van over tuigd dat ze met bevorderingen e.d. steeds zullen worden achtergesteld bü de TNI-soldaten. De politiek, welke tot dusverre door de R.I.S. is gevoerd heeft hen ln dit wantrouwen gesterkt. VOORBEELDIGE DISCIPLINE VAN HET K.N.I.L. Een typische reactie van onze men sen op dc actie-Westerling is, dat zü gcdisciplineerder zün dan ooit. Wij hebben hun duidelük gemaakt dat men cr aan de andere kant alleen maar op wacht dat ze zullen deserte ren. Dan heeft men een stok om dc hond tc slaan. Nu passen ze op, dat ze de TNI een enkel argument leveren om tegen hen te kunnen gebruiken. Ze vormen momenteel het meest vol maakte leger dat men zich denken kan. Zü willen ln Indonesië aan het volk tonen, wie cigenlük dè soldaten zün en dat daaraan niet veel twüfel bestaat ls wel gebleken, toen de APRA hier langs kwam. De weg lag toen vol weggeworpen wapens en munitie van TNI-militairen, die door de bevolking werden opgeraapt en bü ons ingele verd. Nog steeds beschouwt het volk het KNIL als h e t leger, en daar zün onze Jongens trots op! Dat spoort hen, meer dan wat ook, aan om de meest voorbeeldige discipline te handhaven die men zich denken kan! Gedemoblliseerden, die ge abonneerd zijn op ons blad ol tot het gezin van een abonné behoren, stellen wij in de ge legenheid éénmaal GRATIS EEN ADVERTENTIE - UIT SLUITEND TER VERKRIj- GING VAN EEN WERK KRING - in ons blad te plaat sen. Deze advertentie mag hoogstens 50 m.m. groot zijn. Zij, die van dit aanbod gebruik willen maken, gelieven zich met ons in verbinding te stelten. Directie Leidsch Dagblad N.V. Uiteenzetting door burgemeester Warnaar van Waddinxveen De afd. Leiden van het Chr. Emigra tie Centrum belegde gisteravond in het gebouw Prediker een emigratie-avond, waar de heer A. Warnaar, burgemees ter van Waddinxveen. sprak over emi gratievraagstukken. Hy wees op de noodzakelükheid van emigratie. Of schoon velen hiervan overtuigd zün, ls het toch nodig om de Nederlanders de werkehjkheid te laten zien. De laatste honderd jaar is onze bevolking verdrie dubbeld, de laatste vüftig jaar verdub beld. Bovendien zal men voor de ko mende Jaren moeten rekenen op een geboorte-oversohot van 150.000 zielen per Jaar. Emigratie ls niet de enige oplossing van het probleem. Spreker noemt nog: Inpoldering, het in cultuur brengen van grond en Industrialisatie. Hier staat tegenover, dat er ook grond nodig ls voor het bouwen van huizen enz. Bü emigratie heeft de overheid ook haar taak. Zü "ïag haar onderdanen niet zo maar laten gaan, maar zal zich op de hoogte moeten stellen van de toekomstmogelükheden. Het mag er de overheid nooit om te doen zün mensen kwüt te raken. Mensen die niet genoeg geestelüke kracht-kunnen opbrengen om de moei- lükheden te overwinnen, doen beter niet weg te trekken. Is het verantwoord de besten weg te laten trekken? De spreker wijst er ln dit verband op ,dat zü, die weggaan, Lezers schrijven EEN DIEREN-E H B.O. De heer Hugo van Poelgeest schrüft ons: In het verslag van de opening van een EHBO voor dieren te Leiden wordt gesproken over „het niet meer aan de eisen des rijds voldoende asyl aan de Van der Valk Boumanweg te Leider dorp". Ik meen aan de Leidse dieren vrienden verplicht te zün hierop even terug t* komen. Het Leidse Dierenasyl is in 1922 opgericht en heeft lange jaren een eervolle plaats onder de lan- delüke asyls ingenomen. Na de oorlog, die verbouwingen van allerlei aard in de fabriek „Ouderzorg" noodzakelük maakte, is tevens hct asyl geheel ver nieuwd en opnieuw in een toestand ge bracht. die aan de eisen des tüds vol doet. NatuurlÜk kan men meer wensen en ook ik zal toejuichen als de afd. Lel den en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren erin slaagt het geld by een te bren gen om een groot asyl. op moderne leest geschoeid, met polikliniek, eigen auto enz. ln het leven te roepen. Mijn toezegging voor het onderdak brengen van het asyl gol-d lil 1922 voor 10 jaar, reeds te lang dus heb ik erop gewacht dat de Leidse dierenvrienden een eigen inrichting zouden tot stand brengen, waardoor ik van veel zorgen en kosten zouden worden ontheven. Men bouwe dus, doch „breke niet te voren af" wat „tüdelük" van dienst was en is. plaats maken voor anderen en de om standigheden kunnen wel eens zó zün> dat de besten de sleohtsten worden, b.v. door g9brek aan werk en woonruimte. Het is voor Nederland geen verlies ge weest, dat er Nederlanders naar Afrika en Amerika zün gegaan, en de good will, die wü nu hebben, danken we voor een groot gedeelte aan het werk, dat deze mensen hebben gedaan. Wat de emigrant betreft, deze zal zich goed op de hoogte moeten stellen van de toestanden in het land. dat hü zich als zün nieuwe vaderland kiest. Spreker geeft de voorkeur aan Ca nada. het land met zün ontzettend grote schatten en mogelükheden. Momenteel kunnen er practisch alleen agrarische krachten heen, maar er begint ook mo gelijkheid te komen voor andere be- roepen. t t Ook Australië, dat de laatste jaren veel belangstelling heeft voor emigran ten uit N.W. Europa, biedt goede kan sen, maar voorlopig blijft de spreker Canada prefereren voor de Hollanders. Na de pauze was er gelegenheid om nadere inlichtingen over emigratlemo- gelükheden te krügen. iiiiiiiiniiiin|iiiiiimii|i!iiu"iniiiimii|iuii|iiiniiilniilMiliil' 'i Door aanzienlijk verbeterde invoer zal het ons mogelijk zijn, de onver- slijtbare en economische MODEL 1950, met stuurversnelllng vlugger te kunnen leveren. Vraagt inlichtingen bij: VERDAMSTR. 6 - LEIDEN Telefoon 23041 Dealer voor Leiden en Alphen lllllliililllliilliiliiiiilliliiliiliiliiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii VROUW GAF VLA MET RATTEN KRUIT. De Tegelse politie is overgegaan tot de arrestatie van de 33-Jarlge vrouw P. te Tegelen, die er van verdacht wordt, dat zü haar man M. W. op 29 en 30 Aug. 1948 vla te eten heeft gegeven, waarin een hoeveelheid rattenkruit was ver werkt. De man is ernstig ziek geworden en in een ziekenhuis opgenomen. Ten gevolge van deze vergiftiging is hü ge ruime tüd reeds geheel verlamd en bijna geheel blind. De vrouw had al lange tüd de echtelijke woning verlaten en toen de verschijnselen zich bü de man open baarden heeft de politie aanleiding ge vonden een diepgaand onderzoek in te stellen. (Van onze financiële medewerker) Men is het er in financiële kringen wel over eens dat minister Lieftinck met de uitgifte van de 3 1/4Neder landse Staatslening 1950 a pari op de kapitaalmarkt een proefballonnetje oplaat, door welke evoluties de ln de naaste toekomst te volgen gedragslijn van de regering ten aanzien van de mllilarden-grotc vlottende schuld zal worden bepaald. Het feit dat de minister zich wil laten machtigen tot verdere uigiffe van f 1500 millioen aan staatsleningen, wüst er op dat hü het voortbestaan van een abnormaal grote vlottende schuld niet wensely'k acht. waarbü ongetwijfeld de nadering van de datum (1 Juli 1950), waarop de Economische Unie met Bel gië en Luxemburg een feit zal worden, een rol speelt. Ook al behoeft een alge hele nivellering van het rentepeil tus sen die landen niet als een noodzake lükheid te worden gezien, het thans be staande verschil voor geldleningen op langs termün van lil 1/4% is toch te groot om op de duur te worden be stendigd. Een land, dat voor zün eco nomische ontwikkeling buitenlandse in vestering nodig heeft en dat hebben wü in zeer sterke mate kan de rente stand niet op een kunstmatig laag ni veau handhaven. Dat ook de minister hiervan overtuigd is, blükt wel uit de thans voorgestelde wüziging van de wet inzake de Dividendbeperking, volgens welke vennootschappen met meer dan 25% buitenlands kapitaal van die be perking zijn vrijgesteld. In deze gedach- tengang past ook een vrijere ontwikke ling van de kapitaalmarkt, niet alleen op grond van economische, maar ook op sociale overwegingen, omdat ook de kleine belegger, die zich door de aankoop van aandelen de aanvaarding van be drijfsrisico's niet mag veroorloven, recht heeft op een hoger inkomen als alle an dere bevollpngsgroepen zich dit vla een toons- en salarisverhoging weten te ver werven. In dit licht bezien, is de uitgifte van een 31/4% staatslening een teleurstel ling, omdat het rendement zich nauw aansluit bü dat van de bestaande lenin gen en de obligaties wegens hun betrek- kelük lange looptüd, zelfs minder aan trekkelijk zün. De gemiddelde looptijd van de nieuwe lening ls ca. 28 jaar, die van de 3% Nederland 1962/64 14% jaar, van de 3% Investerings-certiflcaten 13'/2 jaar, die van de 3% Nederlands-Indlë 1937 9 jaar en het is duidelijk dat naar mate een lening korter loopt het koers verlies by een stüging van de rentestand kleiner is. Het kwart procent meer ren te is natuurlijk een kleine concessie, die thans wel tegen de langere looptüd op weegt. maar die haar betekenis verliest, naarmate de rentestand stügt. Het ls daarom niet te verwachten, dat de particuliere belegger voor de nieuwe staatslening grote belangstel ling aan de dag zal leggen, maar dat zij ook nu weer grotendeels bü de In stitutionele beleggers, pensloenfonsen. levensverzekeringsMü, etc. zal terecht komen, omdat deze met tussentydse koersdalingen in mindere mate be hoeven rekening te houden. De spaarbanken, met name de klei nere. zy'n met deze nieuwe staatslening ook niet geholpen, In verband met de opvraagbaarheid van het spaarkapitaal en de wenselükheld om aan het einde van een boekjaar de waarde harer be leggingen op de beurskoers te stellen, brengen langlopende leningen ook voor hen een vrü groot risico mee, wanneer in de naaste toekomst met een wüziging Ook de beroemde vuurtoren van West- Kapelle werd tüdens de oorlogshandelin gen deerlük gehavend. Het was van het grootste belang deze toren, die uit het jaar 1470 stamt, maar die tot 1831 als kerktoren dienst desd, weer spoedig te restaureren. Thans is men met de werk zaamheden gereed gekomen en binnen kort zal de noodverlichting weer worden vervangen door het grote licht. De Westkappelse vuurtoren: met op de voorgrond twee Zeeuwse schonen. van de rentestand rekening moet wor den gehouden. De Amsterdamse beurs heeft aan de nieuwe staatslening dan ook weinig aan dacht geschonken en de noteringen der oude leningen onderging geen noemens waardige verandering. Groter was de invloed van de minder gunstige berichten uit Indonesië, nadat gedurende enige weken een meer hoop volle stemming op de afdelingen der Cultuurwaarden de boventoon had ge voerd. Het ls mogelük dat men de gebeurte nissen van de laatste tüd heeft te zien als de na-weeën van hetgeen zich tü dens en na de oorlog van de inlandse be volking heeft meester gemaakt, vast staat dat een spoedige conso'idarie van economische en sociale verhoudingen nodig is, om verdere uitwassen en erger te voorkomen. Hier is een wisselwerking, die nood lottig kan worden. Want om de eco nomische en sociale verhoudingen te consolideren, is een gezond financieel beleid nodig en om de slechte finan ciële toestand van de nieuwe Staat te verbeteren, is een opbloei van het eco nomisch leven noodzakelyk. Een gunstige omstandigheid is, dat de prijzen van de meeste Indonesische producten kofüe, rubber, tabak, the-;, copra etc. thans uitermate lonend zijn, zodat uit dien hoofde grote bedra gen aan Indonesië toevloeien. Dit is ooi: nodig, wijl, vooral wanneer buitenland; a leningen uitblüven, de dringend nood zakelijke import voor een goed deel wordt bepaald door de export. Maar wanneer deze door vernieling van plantages en fabrieken, door sta kingen en afpersingen, wordt belem merd, zal ook dc Import moeten da len en ls er uiteraard van nieuwe h •»- len'andse Investeringen g-en sprak*. Dit is de reden, waarom deze week de gunstige oogrihcriehten van vele ondernemingen op de beurs ten eue- male hun inv'o°d misten, ook al heb ben ze voor de heoord*Mne der be trokken fondsen hun betekenis niet verloren.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 11