Fuchs heden voor het gerecht IWEERBERICHT President Truman over controle op atoomenergie Clay over het Duitse probleem Niet vergeten, maar toch steunen 88ste Jaargang VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 No. 2692 J LEIDSCH DAGBLAD ■Directeur: J. W. Henny I Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Confeientie te HarweM Prikkeldraad, gevangenismuren 'honderd km. scheiden de mannen, die [wellicht de sleutel tot de toekomstige samenwerking tussen Engeland en de V.S op het gebied van de atoomenergie in handen hebben. Deskundigen uit Canada, de V.S. en I: Engeland, bewaakt door extra-politie San het Britse ministerie van Oorlog, gisteren begonnen met besprekin- v.i over veiligheidskwestiés in het Search-centrum voor de kernenergie ,e Harwell (V. St.). terwijl in de ge- fvan^enls van Brixton in Londen dr Klaus Fuchs, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting afwacht, die heden begint. De zaak Fuchs staat niet op de agen da van de deskundigen der drie mo gendheden. Het is evenwel vrijwel ze er. dat ten minste de mogelijke ge volgen van deze affaire onofficieel bc- sproken worden. Tijdens de conferentie, die zo geheim ls, dat gebruikte notitieblocs en vloei papier dagelijks verbrand worden, zul- "»n de deskundigen uitmaken, hoevele - zoal enige nieuwe bijzonderheden .an het atoom voor algemene publica' [tie kunnen worden vrijgegeven. Er is deze week weinig gepubliceerd over dr Fuchs. een van Harwells voor- f aanstaande wetenschappelijke mede- Terkers, omdat de Britse pers door de wet en de traditie gehouden is, zich van r commentaar te onthouden over een raak, die nog voor een rechtbank moet dienen Om deze reden gelooft men in [rechtskundige kringen niet, dat Enge- I land zal toegeven aan de aandrang der V.S. bijzonderheden over de zaak te verstrekken, voordat het recht zijn loop I gehad heeft. In gewoonlijk betrouwbare diplomatieke kringen verklaart men. dat de V.S Engeland niet gepolst hebben lover de mogelijkheid Fuchs uit te leve- I ren, zodat hij in de V.S. zou kunnen I terechtstaan, doch men verwacht wel, I dat het verzoek vToeg of laat zal wor- I den ingediend. De deining, die in de I V.S is ontstaan naar aanleiding van liet geval Fuchs en dé bedekte bedrei gingen, die geuit ziin. dat de VS. het I niet veilig zouden kunnen vinden om I peheimen over d° atoomenergie en de I ïï-bom in de toekomst met wie ook te I delen, hebben geleerden en regerings- functionarissen te Harwell verontrust. IMen schijnt evenwel opvatting toe- I gedaan, dat ongeacht de onthullingen. Australië roept ambassadeur uit Moskou terug Buitenlandse Zaken heeft de Australi- I sche ambassadeur te Moskou voor be- [•sprekingen teruggeroepen. In gezaghebbende kringen is men van f mening, dat deze stap zal worden ge- Bvolgd door de sluiting van de Austra lische ambassade te Moskou. MAATREGELEN TEGEN DE WERKLOOSHEID IN WEST- DUITSLAND. Tijdens de debatten over de werkloos heid, die in de West-Duitse Bondsdag I zijn gehouden, deelde de bondskanselier, I dr Adenauer, mede, dat zijn regering 1de toenemende massa-werkloosheid in ■West-Duitsland zal bestrijden door naast de 2% milliard Mark, die voor |het woningbouwprogramma der rege- ing beschikbaar zijn gesteld, nog ruim IfüO millioen uit'te trekken voor andere doeleinden. Dit bedrag zal als volgt looiden besteed: 200 millioen voor ver betering van de spoorwegen, 50 millioen Ivoor de posterijen, 300 millioen voor de I financiering op lange en middellange J termijn van exportorders, 50 millioen [om kleine en middelgrote bedrijven en larabachtsbedrijven te steunen en 300 millioen om bedrijven te steunen ln Beieren, Neder Saksen en Sleeswijk ■Holstein, in welke staten het vluchte lingenprobleem het nljpendst is. Adenauer deelde voorts mede, dat er JNurende de laatste 15 maanden 470 000 ivangenen, 600.000 personen, die Pit de gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse zijn verbannen en naar raming 400.000 vluchtelingen uit de I Oostelijke zone West-Duitsland zijn I binnengekomen. Deze toevloed was de Jvoornaamste oorzaak van de huidige ■rote werkloosheid en seizoensoorzaken f kwamen pas op de tweede plaats, zo |l-lde hij. INDIA EN DE ATOOM-ENERGIE. [India wil „binnen enkele jaren een IMine atoomzuil vormen", aldus heeft dr Balakrisjna Keskar, plaatsvervan- |Pd minister van Buitenlandse Za- pn, in het parlement verklaard. Vol- ISris Keskar zal binnen een jaar een V)r!?r nopend worden voor het ver vaardigen van „grondstoffen voor pwmenergle". Hij zei niet, waar dit p'J gebeuren, maar voegde er aan toe, K" een kern van arbeiders, die voor fabriek benodigd is, reeds is op- u^eid, I Minister-presdent Nehroe heeft een pr.ementslld meegedeeld, dat de rege- 2 atoomonderzoek wil aanmoedigen. welke het proces zou kunnen opleveren, de samenwerking zal blijven bestaan. Er wordt verondersteld, dat er strenger op buitenlandse geleerden in de V.S Canada en Engeland gelet zal worden, of zelfs dat dezen helemaal van het werk aan de atoomenergie uitgesloten zullen worden. Met de verdediging van Fuchs is be last een advocaat uit Londen, Halsall. Hij is Duitser van geboorte, maar ver kreeg de Engelse nationaliteit. ZUIVERING IN OOST-DUITSLAND. Volgens mededelingen van West- Berlijnse zijde zijn sedert het begin van dit jaar meer dan driehonderd Oost- Duitse politici, onder wie ministers, burgemeesters, professoren e.a., uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn ge vlucht vanwege de zuivering, die op communistische instigatie in de „bour- geois-partijen" is uitgevoerd. Over het algemeen schijnt de Oost- Duitse politie weinig pogingen in het werk gesteld te hebben om de betrok ken politici het vluchten naar West- Berlijn te beletten. Na aankomst van Prins Bernhard te Pa ramaribo, werd Z.K.H. in een plechtige zitting van de Staten ontvangen. ZJK.H. Prins Bernhard leest de bood schap van H.M. koningin Juliana voor. Gala-avond voor Ned. Studenten Sanatorium BELANGSTELLING UIT VELERLEI KRING. Het Haagse comité voor de Stichting „Het Nederlands Studenten Sanatori um" organiseerde ten bate van dit Sa natorium gisteravond een gala-avond in het gebouw voor K. en W. te Den Haag. Van regeringswege waren aanwezig de minister-president, dr W. Drees, en de ministers Schokking, In 't Veld, Götzen, Joekes, Van den Brink en Spitzen. Zeer groot was het aantal vertegen woordigers van de buitenlandse com missies, Tal van ambassadeurs en ge zanten of hun plaatvervangers woon den de gala-avond bij. Voorts waren er de Hoge Commissaris, Moh, Roem. ver tegenwoordigers van het Internationaal Gerechtshof, de gemeente 's-Graven- hage, en vele andere autoriteiten. De presidente van het Haagse Comité, mevr. Boon-v. d. Starp, sprak een ope ningswoord. Groot was de medewerking uit de kunstenaarswereld. De zangeres Jo Vincent, de voordrachtskunstenares Nel Oosthouc, de studentenorkesten „Sem- pre Crescendo" en „Apollo", alsmede het Delfts studententoneel „Kachel" lieten zich allen horen ln een pro gramma, dat met veel belangstelling werd gevolgd. Voor de pauze werd een kort woord gevoerd door prof. Heringa namens 't Ned. Studenten Sanatorium. KONINGIN EN PRINSES WILHELMINA BIJ „MOORD IN DE KATHEDRAAL". Gisteravond hebben H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina, die vergezeld werd door haar hef dame. mevr. L. Th, de Beaufort, ln de Stads schouwburg te Amsterdam de volks voorstelling bijgewoond van „De moord in de kathedraal", het toneelstuk van de auteur Elliot, da-t met Albert van Dalsum in de hoofdrol werd opge voerd door het Amsterdams Toneelge zelschap. IJMUIDENVELSEN PRESENTEERT NIEUW RAADHUISPLAN. Kosten begroot op drie millioen gulden IJmuiden heeft een voorlopig raad huisplan van de Hilversumse architect W. M Dudok, gistermiddag aan de Nederlandse pers getoond. Architect Dudok lichtte de tekeningen van het voorlopig ontwerp toe en situeerde het raadhuis, zoals hij het zich heeft ge dacht, aan de nieuwe Hoofdweg, die Velsen in de naaste toekomst van oost naar west zal doorsnijden In de ver- keersschaduw van het „Plein 1945", dat is het knooppunt der nieuwe stad, ls het raadhuis gedacht, als het ontwerp wordt goedgekeurd, met een 46 meter hoge vierkante toren, die desgewenst een carrillon kan bevatten en met een 60 meter brede gevel naar h^t plein ge keerd. De kubieke inhoud van het ge bouw. dat waarschijnlijk in baksteen zal woeden opgetrokken, gaat ongeveer 33.000 M3 bedragen. Het gebouw is berekend op een zie lental van 100.000 ln de gemeente Vel sen. Er kan rekening gehouden worden met een tijdsverloop van 4 5 iaar voor het gebouw tot stand komt- De kosten worden onder de huidige omstandighe den begroot op 3 millioen. DE KOMENDE PARLEMENTAIRE WERKZAAMHEDEN. (Van onze parlementaire redacteur). De voorgenomen behandeling van het wetsontwerp ter voorziening in het Re gentschap en de voogdij over de min derjarige Koning kan 14 dezer niet doorgaan wegens het uitblijven van advies van de Overzeese Rijksdelen. De Eerste Kamer begint Dinsdag a.s. met de algemene politieke beschouwin gen over de Rijksbegroting. De Tweede Kamer vergadert Woens dag a.s ter afdoening van de tijdelijke verhoging van het ouderdomspensioen en de diverse sociale renten, waarna zij de deviezen-nota en de besteding der Marshall-gelden bespreekt. SPECIAAL BELGISCH INVOERRECHT. Op Nederlandse landbouwproducten. De Economische Ministeriële Raad van België heeft besloten een speciaal invoerrecht te heffen op sommige Ne derlandse land- en tuinbouwproducten. Dit invoerrecht dient ter vervanging van de uitvoerrechten, die tot dusverre door Nederland op de betrokken pro ducten worden geheven. De producten, waarop deze maatregel betrekking heeft, zijn vooral boter en andere zui velproducten. [Men ae voor Laatste Berichten, pagina - Tan alt Blad. ONRUSTIG WEER. 1)5 Bilt verwacht tot morgenavond: zwaar bewolkt met af en 'nu* regen. Matige tot krachtige de.kust tijdelijk harde Zuid- C]®. wind. Vannacht zeer zacht e Hoi? dd van het jaar, morgen eni- ,^'ng van temperatuur. *akt te 10 uur). 11 FEBRUARI, i ?on op: 8.04 uur; onder: 17.46 uur. „Maan 1Jt 'Doodtij). op: 426 uur; onder: 11.18 uur. te Katwijk te 9,34 en 22.15 namm"r bestaat nit zes pagina's. Luitenant Bowers krijgt berisping DE RAMP DER „TRUCULENT" Luitenant Charles Bowers, de 28-ja- rige commandant van de Engelse on derzeeboot „Truculent", die verleden maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de mon ding van de Thames tot zinken kwam, waarbij 64 personen het leven lieten, is door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd vrij' gesproken van de beschuldiging, zijn schip door nalatigheid of verzuim tc gronde gericht tc hebben. De rechtbank besloot de straf van luitenant Bowers tot een ernstige be risping te beperken. Na een beraadslaging van 80 minuten werd deze uitspraak bekend gemaakt. Bleek, maar rechtop kwam luitenant Bowers de gerechtszaal binnen. Volgens de marinetraditie was de punt van het zwaard, dat tijdens het proces op een tafel naast de rechters had gelègen, op hem gericht als teken, dat hij schuldig bevonden was. De volgen-de argumenten oor de uitspraak werden aangevoerd: 1. Toen luitenant Bowers de lichten van de „Divina" zag, waarondpr de lich ten. die aangeven, dat het schip ln be weging was, veranderde hij van koers, terwijl de zeevaartregels vereisen en de navigatieomstandigheden het toelieten, dat de ..Truculent" dezelfde koers be hield, waardoor de veiligheid van het schip in gevaar gebracht werd. 2. Hü gaf geen geluidsignaal, dat zijn schip de koers wijzigde. Bowers had ter verdediging aangevoerd, dat hii de ..Di vina" veilig gepasseerd zou ziin. indien deze niet van richting veranderd was. De door de krijgsraad uitgesproken straf van een ernstige berisD:ng houdt geen degradatie in en betekent niet automatisch vertraging van ziin promo tie. al kan zij wel hiertoe leiden. Bowers was in September 1939 tot .de marine toegetreden en kwam in 194? bij de afdeling onderzeeërs. In Augustus 1944 werd hii eervol vermeld. Hij werd in October jl. met het commando over de Truculent belast. Ziin schip zonk. toen hij er voor de eerste maal mee uitvoer. ZUIVERTNGS-SCHANDAAL IN WÜRTTEMBERG-BADEN. Het grootste zuiveringsschandaal, tot nog toe in West-Duitsland ontdekt, heeft in Württemberg-Baden geleid tot een scherp conflict tussen de Ameri kaanse landelijke commissaris, gene raal Grass, en de regering. De zuivering is in dit land sedert vier jaren het onderwerp van duistere machinaties geweest, waardoor zich vol gens de Duitse pers vertegenwoordi gers van de drie grote partijen, die de regering vormen, n.l. christen-democra ten, sociaal-democraten en Duitse volkspartij, gelijkelijk geblameerd heb ben. Nadat in vroegere stadia deze affaires steeds weer in parlementaire commis sies werden begraven, is de zaak on stuitbaar aan het rollen gegaan, toen een corruptie-centrale werd ontdekt, die in meer dan duizend gevallen ver mogende lieden door de procedure der zuivering geloodst heeft. De hoofdaan klager, May, en de vroegere plaatsver vangende minister voor politieke zui vering, Rapp, zijn gearresteerd op be schuldiging van zich te hebben laten omkopen. Ondanks vele protesten van leden van zuiveringskamers werd Rapp door twee ministers voor de zuivering als onmisbaar in zijn ambt gehand haafd. De politie, die de arrestaties verrichtte, had de opdracht tot het onderzoek van Amerikaanse zijde ont vangen, doch gedurende het jaar, dat het onderzoek geduurd heeft, zijn ette lijke politieke machinaties hiertegen ondernomen. Men verwacht, dat de regering zal aftreden. Plan Baruch blijft Op zjjn wekelijkse persconferentie heeft president Truman alle voorstel len tot wijziging van de Amerikaanse politiek inzake de internationale con trole op de atoomenergie in verband tact de ontwikkeling van de water stofbom van de hand gewezen. Het Baruchplan voor internationale con trole is nog even goed bruikbaar als toen de V.S. het bü de V.N. indien den, aldus Truman. Truman weigerde zich uit te laten over de mogelijke motieven voor de Sovjetrussische oppositie tegen zijn plan, doch zeide, dat indien de V.S. slechts een heel klein beetje samen werking van de Sovjet-Unie konden krijgen, zij het gedaan zouden kunnen krijgen een vreedzame toestand in de wereld te scheppen. Truman verklaar de verder o.m., dat de VS. zowel de internationale contróle op de atoom energie als een algemene" ontwapening steunden. De president legde deze ver klaringen af naar aanleiding van de Amerika'8 houding tegenover China NATIONALISTISCHE REGERING BLIJFT ERKEND. In antwoord op vragen, die aan het Congres werden voorgelegd ter door zending aan president Truman, zegt het Amerikaanse State Department, dat iedere poging om een niet-Chinees regiem op het eiland Formosa te vesti gen in geheel Azië zou worden be schouwd als een schending van belof ten om de territoriale integriteit van China te respecteren. „De Amerikaanse regering erkent de nationale regering als de regering van China en heeft de Amerikaanse vertegenwoordigers bjj de V.N. ge- j instrueerd hun stem uit te brengen i tegen moties, die er op zouden neer- komen, dat de vertegenwoordigers van de nationale regering van hun zetels, waarop zjj in de Veiligheids raad of in andere organen van de V.N. recht hebben, beroofd werden," aldus het State department. Het verklaart verder, dat indien een orgaan van de V.N,, overeenkomstig de reglementen van procedure, een Chine se communistiscne vertegenwoordiger een zetel zou toekennen, de V.S. dit be sluit zouden aanvaarden. Een dergelij ke stap zou,uiteraard, geen erkenning van het Chinese communistische re giem door de V.S. inhouden, zo wordt er aan toegevoegd. informele verklaring, die minister Ache- son Woensdag aflegde. Acheson schet ste hierin de moeilijkheid van het be reiken van overeenstemming met de Sovjet-Unie en de nutteloosheid van dergelijke overeenkomsten als zij niet gebaseerd waren op de kracht van hen, -jttee met de Sovjet-Unie onderhandel den. Truman verklaarde, dat hij en Ache son het volkomen eens waren. Toen de Journalisten telkens maar weer vragen op de'president afvuurden met 't doel hem te bewegen tot eèn uitweiding over de uitwerking van de ontwikke ling van de H-bom cp de Amerikaanse politiek t.a.v, internationale contróle van de atoomenergie, zeide de presi dent, dat men niet over de toestand „van de kook" behoefde te geraken en de VS. voortdurend trachtten een vreedzame toestand in de wereld te scheppen. De wetenschap, dat de Rus sen een atoombom hadden, veranderde niets aan het Amerikaanse plan voor contróle op de atoomenergie, dat het eerst door Baruch aan de V.N. werd voorgelegd. Truman wees er op, dat de VB. toen dachten, dat zij iets cadeau gaven, vermoedelijk doelende op het Amerikaanse monopolie van de atoom bom. Daarom zou het plan-Baruch ONFORTUINLIJKE REIS VAN FRIESE PINKEN. De 800 Friese pinken, die einde 1949 met het s.s. „Eendracht" naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis gehad, want onderweg zijn er 150 gestorven. Men weet de oorzaak nog niet, al ver moedt men dat de reis die wegens averij vijf in plaats van vier weken heeft ge duurd, nadelig heeft gewerkt. De Friese kampioenstier Leopold Jan, die voor drie millioen pond sterling werd aangekocht, is in Peru ernstig ziek geworden en wordt nu door een dierenarts behan deld. ZEVEN BATALJONS OP EEN SCHIP! Op 6 Februari is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Atlantis" met 925 passagiers. Aan boord bevinden zich de volgende onderdelen der Kon, Landmacht: 15 en 16 AAT, 4e en 6e eskadron pantserwagens. Op 7 Febr. heeft de „Pasteur" met aantrekkelijker voor de Russen hebben i 3944 passagiers Priok verlaten. Dit moeten zijn. Niemand wist echter, watschip vervoert zeven bataljons Infan- ae Russen van de voorstellen dachten, terie, allen behorend tot de 2e divisie, behalve door hun handelwijze en hun n.l. 4 RS, 4-1 RI, 4-2 RI, 4-3 RI, 4-4 verwerping van het plan-Baruch ln 1 RI, 4-6 RI en 4-9 RI en bovendien vergaderingen van de V.N., zo besloot nog een detachement der Kon. Marine Truman. I ter sterkte van 200 man. Generaal Clay, een van de meest het communisme heeft geleefd en niet onder communistische overheersing wil leven. Dultslands vrije buren, die veel van de Duitsers geleden hebben, moe ten. aldus Clay, bereid zijn. ziin terug keer naar een vriie en onafhankelijke status te accepteren, Dit is. zo betoogt Clay, het Duitse vraagstuk, dat defini tief en volledig moet worden opgelost „aleer wil verzekerd kunnen ziin van een duurzame vrede". Dit vereist tijd, geduld en begrip. Het boek besluit met de volgende woorden „Wij kunnen en moeten de vernieti ging. die Hitier de wereld heeft ge bracht. niet vergeten en evenmin de wreedheid, die voerde tot de concen tratiekampen en massa-uitroeiing. Wij kunnen het het Duitse volk niet verge ven. dat het toeliet, dat zulke dingen gebeurden. Wij moeten echter wel be denken. dat een volk in een politie staat weinig te zeggen heeft en ziin morele en geestelijke hoedanigheid snel verworden. Zi1n geloof in een recht vaardige regering kan niet in één nacht hersteld worden, ook niet door geweld. Het Duitse volk is arbeidzaam en in staat tot het welzijn van Europa bij te dragen, Het geniet thans vriiheden. die het jaren lang niet bezeten heeft. Zijn begrip van democratie zal groeien, in dien hPt geholpen wordt door hen, die de vrijheid kennen en liefhebben. De West-Duitse regering kan geen stand houden, als zij niet weer wordt opgeno men in de familiekring der Europese naties, die geloven, dat de rechten van het individu te dierbaar zijn om ze in de staat onder te laten gaan". vooraanstaande Amerikaanse deskundi gen inzake de problemen van het na oorlogse Duitsland hij was van 1945 tot 1949 resp. plaatsvervangend militair gouverneur en militair gouverneur in Duitsland heeft zijn ervaringen en conclusies van die laren neergelegd in een boek. dat onder de titel ..Beslissin gen in Duitsland" door de firma Dou- bleday and Co. is uitgegeven. In een voorwoord zet Clay zijn mening uiteen over het Duitse nationalisme. Volgens Clay zal zich uit de verdeling van Duitsland in een Westelijk en Ooste lijk gebied ongetwijfeld een extreem- nationalisme ontwikkelen. Clay zegt verder, dat de kwesties, hoe en wanneer West-Duitsland tot de gemeenschap van naties wordt toegelaten en hoe en wan neer het met Oost-Duitsland kan wor den verenigd van „het grootste belang voor de toekomst van de wereld" zijn. Clay constateert, dat de bevolking van West-Duitsland vier jaar lang naast President Truman heeft de leider van Vietnam, Bao Dal, een boodschap doen overhandigen, waarin hij de hoop uit spreekt dat ae V.S. en Vietnam spoedig diplomatieke vertegenwoordigers zullen uitwisselen. „De regering van de VS. prijst zich gelukkig Vietnam te kunnen verwelkomen in de gemeenschap der naar vrede strevende landen," aldus de boodschap. Door de aanvaarding van desbetref fend wetsontwerp heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden de duur van het pact tot hulp aan China tot 30 Juni verlengd en de ECA ge machtigd voor deze datum nog 60 mil lioen dollar te besteden aan grondstof fen, invoer en investering in Zuid- Kor ea. Het nationalistische China heeft de blokkade thans uitgebreid tot de ge hele Chinese kust. Bij de capitulatie van Duitsland werden er in de haveningangen van Wilhelms haven enige onderzeeboten tot zinken gebracht. Thans heeft men deze boten opgehaald en worden zij op de wal tot schroot gesneden. STAKING LN DE AMERIKAANSE MIJNEN DUURT VOORT. De onderhandelingen tussen John Lewis, de leider van de stakende Ame rikaanse mijnwerkers, en de mijneige naren zijn afgebroken, zonder dat over eenstemming werd bereikt. President Trumans commissie van onderzoek heeft medegedeeld, dat zij haar onderzoek zal hervatten. Truman heeft de commissie gevraagd Maandag een rapport aan hem voor te leggen. Daarna kan hij een gerechtelijke uit- FRANSE COMMISSIE VAN ONDER ZOEK NAAR HET BESTAAN VAN SOVJET-CONCENTRATIEKAMPEN INGESTELD. Door de Franse politiek-llnkse schrij ver David Rousset, voormalig secretaris van Leon Trotzky, die in de oorlog In een concentratiekamp is opgesloten ge weest, was een actie Ingezet om tot de instelling van een commissie te komen, die tot taak zou hebben een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de berichten, volgens welke er arbeidskam pen in de Sovjet-Unie zijn, waar het stelsel van slavenarbeid hoogtij viert. Thans ls een „Franse commissie van ondersoek naar het bestaan van con centratie-kampen" ingesteld, wier leden allen in concentratiekampen opgesloten zijn geweest. Deze commissie heeft een beroep gedaan op alle „organisaties van uitgewekenen" ln andere landen, om overeenkomstige commissies te vormen, met het doel tot de instelling van een spraak trachten» te verkrijgen cm tie i inter-natlonale commissie van onderzoek staking te beeindigen. Ite komen. Demonstraties beroepscorps Luchtvaarttroepen Het eerste contingent beroepsperso- neel van de luchtvaarttroe-pen te Nij megen heeft in de afgelopen dagen, ten besluite van zijn opleiding, een de monstratie van zijn kunnen gegeven voor een kleine kring van experts, on der wie zich bevond generaal majoor A. Baretta, Commandant Luchtmacht Nederland. De manschappen zijn vol ledig hier te lande geoefend in alle handgrepen van de moderne oorlog- veering, van 't gevecht van man tegen man tot aan het gebruik van alle soorten automatische wapens, het wer ken met mortieren, het leggen van rookgordijnen, de camouflage etc. De ervaringen van de afgelopen oorlog, zowel als de inzichten die zich ln de afgelopen jaren hebben ontwikkeld, zijn in hun scholing verwerkt. LAURENS BOGTMAN WEER NAAR INDONESIË. Symphonie-orkest van Djakarta wordt opgeheven. De zanger Laurens Bogtman, die zijn 50ste verjaardag vierde, is in zijn wening te Hilversum teruggekeerd van een tournée van enkele maanden door Indonesië, wa-ar hij o.m. concerten gaf op Java, Sumatra, Celebes en BalL Na de as. tournée naar Zwitserland zal de heer Bogtman begin Juni weer naar Indonesië vertrekken, om op te treden tijdens het afscheidsconcert, dat het Symphonie-orkest van Djakarta zal geven. Dit orkest wordt n.l, opge heven, doch de meeste leden zunen door radio Indonesia worden overgeno men. De dirigent, Yvon Baarspul, wiens contract eindigt, zal naar ons land terugkeren. Op dit afsoheidscun- eert zal de 9e Symphonie van Beetho ven uitgevcerd worden, waaraan voorts o.m. Corrie Bijster en Annle Hermes zullen medewerken. Van Indonesië uit zal de heer Bogtman naar Zuid-Afrika gaan en vandaar naar de Belgische Conga, waar hij eveneens een aantal concerten geeft. TELEPAATH KENT DE DIEF.... Zal hij zich melden? Op het mededelingenbord in de Avro- studio te Hilversum ls een uiizondermke boodschap aangeplakt. „Uit het kleed- hokje van een kellner", aldus dit be richt, „is dezer dagen een nieuw elec- trisch scheerapparaat verdwenen. Naam en adres van degene, die dit apparaat uit dit kastje heelt meegenomen, ziin na telepathisch onderzoek bekend aan de telepaath Jonglisto. die Dinsdag jl. in een Bonte-Trein-programma op trad. Mocht het apparaat vóór Dins dag 14 Februari niet op een of andere wüze ziin terugbeznreddan zaJ de tele paath aan de directie van de Avro naam en adres van de dief mededelen". Vanzelfsprekend vraagt men zich on der de radiomeriewerkenden af, of de dader het apparaat zal teruarh^zoreen en. indien dit niet geschiedt, of de tele paath er inderdaad in zal slagen de «lief te ontmaskeren.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1