'ABmsTroQP Notaris pleegde valsheid in geschrifte Eerste Kamer keurt „Materiële Oorlogsschade" goed „Wel loyaal maar niet royaal" RECHTZAKEN 'aat iul Qij snakt w,adem Met een enkel woord Officiële publicaties WOENSDAG 8 FEBRUARI Want er zijn teveel misbruiken (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade afgedaan. Met een zeldzame eenstemmigheid spraken de woord voerders der verschillende fracties zich ten gunste van de voorstellen uit en met een zeldzame beknopt heid antwoordden de ministers Licf- tinck cn In 't Veld op de gemaakte opmerkingen. De heren v, d. Kieft (Arbeid) en Kraayvanger (Kath.) waren wel het meest ingenomen met het W.O. Eerst genoemde zou de mogelijkheid van be roep uitgebreider willen zien, terwijl de Rotterdamse bouwpatroon vooral aan drong op een loyale en royale uitvoe ring. De heren Reyers (CH) en Rip (AR.) waren eigenlijk tegen het diffe- rentratie-systeem, dat bij de vergoeding onderscheid maakt naar de welstand der getroffenen. Zü betreurden het, dat ae regering geen bijdragen wil vragen van de geallieerden voor de bij ver gissing gebc-mbarü eerde delen van Nij megen en Den Haag (Bezuidenhout). De heer Van Santen (Comm.) vroeg of de vergoeding nu, na de devaluatie, niet verhoogd dient te worden. De ern stigste critiek kwam van de heer Mo lenaar (VVD), die er op wees, dat het uitsluiten van buitenlanders van scha devergoeding eigenlijk een schadepost is voor de hypotheekhouders. Voorts wees deze op de nietigverklaring van diverse bepalingen van de onderlin ge molestverzekerlngmaatschappijen, die nochtans wel in de polissen voorkwa men. Er is hier veel ruimte voor juri dische twijfel en degenen, die zich be nadeeld achten, zullen ongetwijfeld gaan procederen. De regering heeft aangevoerd, dat zij niet nader op deze zaak is Ingegaan, wijl de schadevergoe ding nu eindelijk geregeld moest wor den en dit maar tijd zou kosten. Doch procederen tot in hoogste instantie zal nog veel meer tijd vragen. 'Minister Lleftlnck uitte vooral hier om zijn voldoening, dat de getroffenen nu tenminste niet het denkbeeld kun nen krijgen, dat er in de wetgevende vergadering geen overeenstemming op het punt der schadevergoeding zou hebben bestaan, 'hetgeen men anders Uitbreiding groot verlof Onlangs is bekend gemaakt, dat o.a. met ingang van 1 Maart groot verlof wordt verleend aan onderofficieren, die tussen 1 Januari 1947 en 1 Juni d.a.v. voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Thans is bepaald, dat met ingang van genoemde datum eveneens groot verlof wordt verleend aan onderoffi cieren (geen vaandrigs en kornetten) die vóór 1 Januari 1948 zijn opgeko men. Hiervan zijn echter uitgezonderd zij, die zijn opgekomen met de z.g. voorop geroepenen van de lichting 1948 en zij, die de bij de wet vastgestelde eerste- oefenlngstijd nog niet hebben vol bracht. Deze laatsten gaan met groot verlof binnen 10 dagen, nadat dit W.S.L. het geval is. Bij enkele onderdelen zal met het oog op vervanging in de openvallende posten het groot verlof eerst in de loop van Maart kunnen worden verleend. Het bovenstaande heeft geen betrek king op personeel van de Luchtstrijd krachten. Organisatie burgerlijke verdediging IN BELGIË EN NEDERLAND. Dezer dagen heeft de voorzitter van de Hoge Raad van de Binnenlandse Veilig heid in België, generaal Ch Sillevaerts, met enige medewerkers van het Belgi sche ministerie van Binnenlandse Zaken een bezoek aan ons land gebracht om met het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken overleg te plegen over de organisatie van de burgerlijke verdediging en de samenwerking, welke op dit terrein tussen beide landen mo gelijk is. WERELDCONGRES DIERENBESCHERMING. Deelneming van 25 landen reeds verzekerd. Naar wij vernemen is de deelneming van 25 landen aan het van 27 tot 31 Augustus in het Kurhaus te Scheven in- gen te houden wereldcongres voor die renbescherming reeds verzekerd. Het to taal aantal verenigingen, afkomstig uit alle werelddelen, dat voor dit congres heeft ingeschreven bedraagt momenteel reeds 50. Op dit congres, dat door de Ned. Ver. voor Dierenbescherming wordt voorbereid en dat onder leiding zal staan van dr mr W. Hugenholtz te Lel len, zullen diverse sprekers over een twintigtal onderwerpen, welke nauw ver band houden met de dierenbescherming, het woord voeren. HET „VRIJTHOF" VOORLOPIG GERED. De Maastrichtse gemeenteraad besloot het voorstel tot het aanbrengen van wegverbeteringen ton koste van het unieke Vrijthof niet te steunen, waarna het College van B. en W, dit voorstel terugnam ter nadere bestudering. STAKING VAN AMERIKAANSE TELEFOONAKBEIDERS UITGESTELD De arbeiders, werkzaam in de Ame rikaanse telefoonbedrijven, hadden be kend gemaakt heden in staking te zul len gaan. indien hun eisen, welke be trekking hebben op hoger loon. korter werkuren en het toekennen van ouder domspensioen, niet werden ingewilligd. Het tijdstip van de staking, waarbij 300 000 arbeiders betrokken zouden zijn, is thans tot 24 Februari a.s. verscho ven, tenzil voor die datum overeen stemming zou ziln bereikt. REPATRIËRING TWEEDE DIVISIE BEGONNEN. Het troepensohip „Zuiderkruis" is 28 Januari uit Tandjong Priok vertrokken met 1595 passagiers. Aan boord bevin den zich de volgende gesloten onderde len: 8e veldartillerie, 9e veldartillerie, 32e hulpverbandplaats afdeling, 33e hulpvrebandplaats afdeling, 6e genie VeidcomDagnie en 410 R. I 410 R. I. behoort tot de 2e divisie, mat welker repatriëring dus thans een begin is gemaakt. licht zou vermoeden. De regering is nooit op toezeggingen teruggekomen, wel diverse politieke partijen. Spr. ci teert- hier de partij-of urgentiepregrams van C.H., A.R., WD en Katholieken, I die alle op integrale vergoeding aan drongen, zelfs nog toen. dit regerings- j ontwerp ter tafel lag. Dit is een baken in zee voor wie de harde werkelijkheid niet terstond in hst oog hebben ga- houden. Spr, zs-gt dit alleen om de verantwoordelijkheden vast te leggen. Dat de differentiatie-gedachte prac- tisch is aanvaard, Is een bewijs van de evolutie van het rechtsbewustzijn on der ons volk. Dit belooft veel voor de toekomst. Ingaande op de geuite opmerkingen betoogt spr. dat een schadevergoeding door Duitsland in de vorm van hier uit te voeren openbare werken, als door de Duitse staatsman Arnold aangebo den, praktisch onmogelijk zou zijn. Het vragen van een bijdrage aan de gealli eerden voor de schade in Nijmegen en Den Haag, evenals voor Walcheren, wordt door de regering afgewezen. Tegenover de heer Kraayvanger merkt de minister op, dat hij de re geling wel loyaal wil toepassen, maar niet royaal in de betekenis van kost baar. De regering wil geen onvervul bare verwachtingen wekken. Er is ge legenheid tot beroep, wanneer men zich met de toegekende schadever goeding niet kan verenigen. De mi nister geeft de mogelijkheden aan en brengt cijfers over zaken, waarin be roep werd aangetekend. Jegens de heer Molenaar legt de mi nister uit, dat het vorderingsrecht van een hypotheekhouder vervalt, als de za kelijke dekking teloor gaat. Ten behoeve van de wederopbouw is ten gunste van Nederlanders bepaald, dat bij wederop bouw van een verwoest gebouw, ook de hypotheek herleeft. Inzake de nietig-ver klaring van zekere clausules in de verzekeringsbepallngen vindt de minister, dat de bedoeüng van de wetgever in ieder geval duidelijk ls. Spr. ziet met een gerust hart eventuele procedu-cs tegemoet. Mocht echter een rechterlijke uitspraak vallen, die een on bevredigende toestand zou doen ont staan, dan zal de wetgever onverwijld een aanvullende voorziening treffen. Ook polishouders zullen misschien pro cederen, en niet alleen verzekering maatschappijen. Maar als de wetten zo danig waren, dat er niet meer over ge procedeerd kon worden, waar gingen we dan naar toe? (hilariteit). Jegens de heer Van Santen betoogde spr. dat de devaluatie van geen invloed was op de schadevergoeding. Er ligt. reeds een populaire en ook een meer wetenschappelijke uiteenzetting van de wet ter perse, die verschijnt zo dra deze Kamer haar goedkeuring aan de wet zaJ hebben gehecht. Dan weten de belanghebbenden waaraan zij toe zijn. De minister besloot met te verklaren zi ;h gelukkig te achten, dat er nu ein delijk een financieel verantwoorde scha deregeling tot stand komt. Hij bracht hulde aan de getroffenen, die zich met de eerste uitkering reeds zo energiek door de moeilijkhedeh hadden heenge slagen en aan de wederopbouw van ons geliefde vaderland hadden meegeholpen. Minister In 't Veld wees nog vooral op het verschil tussen herbouw, waarbij het Rijk voor de financiële regeling zorgt en nieuwbouw. Er is alleen recht op herbouw van hetgeen verwoest is. Overneming van de herbouwplicht van anderen is nu alleen nog maar in uit zonderingsgevallen toegestaan. Want er zijn tc veel misbruiken ge weest. Zo was er een man, die een soort schuur met koffietentje en fiet senstalling verloor, welk bedrijf in 1940 op f. 1900 werd geschat. Daarvoor werd nu voor f. 45000 een hotel met 12 ka mers herbouwd Een ander wilde een benzinestation langs de grote weg bouwen als her bouw voor een restaurant in een ver woeste stadskern. Zulke dingen gaan nu eenmaal niet Na de reeds bovenvermelde korte re plieken werd het W.O. ten slotte z.h.st. aangenomen. 15 jaar geëist tegen Erich Kronberger Tijdens de zitting van de Bijzondere Strafkamer van de Leeuwarder recht bank, welke rond twaalf uur heeft ge duurd, heeft de officier van Justitie, 15 jaar gevangenisstraf geëist tegen de zeer beruchte Oostenrijker Erich Kronberger, voorheen „Hauptsturm- führer" van de Sicherheitsdienst en commandant van een Sipo-Komman- do. Dc uitspraak is over Veertien da gen. Verdachte was tenlastegelegd, dat hij hoofdzakelijk in Friesland, maar ook In Overijsei heeft geterroriseerd en fusil leringen heeft laten uitvoeren. Talrijke mensen zijn door zijn toedoen gevallen of geestelijk gebroken na zware mis handelingen. „Kinderpaedagoge" als oplichtster f. 2.(MM),AAN VERSCHILLENDE UITJES. Een 21-jarige „kinderpaedagoge" uit Den Haag, hoorde voor de Haagse Arrondissement Rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, te gen rich eisen. In Augustus j.l. deed zij van zich spreken door de oplichtingen die zij ten nadele van Haagse boekhandelaren zou hebben gepleegd. „Door een sa menweefsel van verdichtsels", aldus de dagvaarding, wist zij hen te bewegen tct afgifte van woordenboeken, dieniet werden betaald, en die zij prompt weer aan een andere handelaar verkocht. Ook taxichauffeurs behoorden tot haar slachtoffers; zeer ernstig noemde de president de oplichting van het Kan kerinstituut te Amsterdam, voor een bedrag van f. 2 000, die zij ten bate van dit instituut had ingezameld. „Al dit geld hebt u voor u zelf besteed, aan cafébezoek en andere uitjes," merkte hij op. Hij hield haar verder voor dat zij reeds verpleegd was in de Ramaer-kÜ- niek te Den Haag. waaruit zij ont vluchtte. Ditzelfde gebeurde na een kortstondig verblijf in Endegeest. Hier na verhuisde verdachte als leerlingver pleegster, van het ene ziekenhuis naar het andere, tot zij dienst nam by de Marva, uit welk corps zij wegens drankmisbruik werd ontslagen. Eet psychiatrisoh rapport noemde hair verminderd toerekeningsvatbaar. Verdachte bekende al de haar ten laste gelegde feiten, en gaf als verkla. ring „dat zij niet wist hoe zij ooit hier- tce gekomen was." EX-RITMEESTER KRIJGT 20 JAAR, De gewezen ritmeester van de cava lerie P. Ilcken, u'.t Apeldoorn, die in de laatste maanden van de oorlog aan de zijde van de Duitsers tegen de ge allieerden heeft gevochten en o.m. in Waalwijk was toen daar burgemeester Moonen en de gebrs Hofman werden gefusilleerd, werd door de Bfjz. Straf, kamer van de Rechtbank te Zutphen veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf overeenkomstig de eis. (Foto LD./Van Vliet), Uw ademhalingsorganen z(Jd door (aal slijm verstopt. Los dat lastige en gevaarlijke slijm op! Neem nog vandaag verzachtende, sljjmop- losscnde en krachtig Ingrijpende i AKKER'8 Een populair Korps met „pit" Het Leidsch Politie-Muziekgezelschap gaat jubileren. Met een kleine, doch gerechtvaardigde onderbreking in de oorlogsjaren, luisterde dit kranige korps nu al 30 jaar vele plechtighe den op. En of dit nu een feest betrof In intieme kring of dat men geroepen w?rd zijn medewerking te verlenen aan de viering van Nationale hoogtij dagen, steeds stond het L.P.M. on middellijk geleed om mee uit te ruk ken". Sinds jaar en dag verzorgt het korps de reveille op de 3 Octoberdag, is een Koninginnedagviering zonder de feestelijke klanken van het L.P.M. ondenkbaar en trekt een stoet van vrolijke reünisten op lustra-dagen van het L S.C. en de V.V.S.L. achter de opgewekte tonen van dit gezelschap de Sleutelstad binnen. Kon het zilveren jubileum in 1945 in verband met de oorlogsomstandigheden niet worden gevierd, het zesde lustrum is aangegrepen om de toen geleden „schade", welke straks verdisconteerd zal worden in de dank en hulde der Leidse burgerij, in te halen. Maandag en Dinsdag, 20 en 21 Februari a.s, zijn de daarvoor bestemde dagen. WIJLEN COMMISSARIS P. STAPEL GAF EEN VOORSCHOTJE. Treden wij een ogenblik in de ge schiedenis terug, dan zien wij hoe in het begin van Januari 192U enige poli tiemannen de hoofden bij elkaar sta ken en de gedachte opperden of in Lei den ook niet een Politie Muziekgezel schap kon worden opgericht. De toen malige commissaris van Politie, wijlen de heer P. Stapel, was enthousiast over het plan en was direct bereid een voorschotje, waarvan de eerste instru menten konden worden bekostigd, te verstrekken Dit sympathieke aanbod werd met, beide handen aanvaard en zo was de oprichting van het L.P.M. op 23 Januari van dat jaar een feit. De heren Post en v. d. Schaft, die ook thans nog in deze lustrumviering zullen de len, werden resp met het presidium en het secretariaat belast, terwijl de heer M. Kouprie als eerste dirigent de diri geerstok zwaaide over het korps, dat in die tijd uit 16 man bestond. Een tijd van gedegen studie b^ak aan. totdat het gezelschap zich in 1922 voldoende be kwaam achtte om aan een concours deel te nemen. Met zeer veel „vreze in het hart" trok men in de zomer van dat Jaar naar Warmond waar een con cours werd gehouden. Hoe zou de uit slag zijn? En ziet: met een tweede prijs in de concertwedstrijd van de 3e afde- !ing, l:on het gezelschap tevreden zijn. Dat gaf de geüniformeerde burger moed! Sindsdien is het korps, dat zich in 1924 aan de bekwame en enthousiaste leiding van de heer M Bolderdijk toe- BINNENLAND. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft benoemd tot directeur van haar hoofdafdeling voor geneesmiddelen in uitgebreide zin (Division of therapeutic substances) dr W. Aeg. Timmerman te Utrecht. Met de „Joban van Oldenbarnevelt", die op 27 Januari van Tandjong Priok naar ons land is vertrokken, repatrieert o.a, het lste regiment Huzaren van Boreel. Vrijdag a.s. houden de cadetten van de K.M.A. te Breda hun jaarlijks assaut Ter gelegenheid daarvan zal een militaire demonstratie worden gehouden bij Ooster hout. welke door Nederlandse. Engelse. Franse en Belgische autoriteiten zal wor den bijgewoond. Gistermorgen ls een 56-Jarige vloe- renlegger. die werkzaam was op een ter rein van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij in Amsterdam, do delijk verongelukt. De man werd gegre pen door de draaiende as van een teer- mengmachlne. Verschenen ls het voorlopig verslag der Eerste Kamer van het ..ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waarbor gen Jegens bepaalde groepen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen". Vanmorgen om halfacht ls de 60- jarlge magazijnbediende A. J Overmeer olj het oversteken van de provinciale weg te Zaandam door een auto gegrepen en nagenoeg op slag gedood. BUITENLAND. Sacha Gultry HJdt aan longontste king. Het wrak van het Duitse schip „Thlel- beck" van 2650 ton, waarmede 3000 gede tineerden uit concentratiekampen in Maart 1945 zijn omgekomen toen het door Britse bommenwerpers ter hoogte van de Baltische kust tot zinken werd gebracht, ls na maanden bergingswerk naar de ha ven van Travemunde gesleeept. De veronderstelling, dat er zich nog duizenden lijken in dit „dodenschip" be vonden. ls onjuist gebleken. Men heeft ln het v/rak slechts het stoffelijk overschot gevonden van drie weggevoerden en van twee Duitse matrozen. De geallieerde en Tsjechoslowaakse autoriteiten ziln het eens geworden over een plan, 20.000 Duitsers, die op het ogenblik ln Tsjecho-Slowaklje verblijven, toestemming te geven zich by hun naaste verwanten in West-Duitsland te voegen. Bij een 18 Januari uitgebroken mijn- brand te Matsoeo (Japan), zijn zeven ml|nwerkers om het leven gekomen en een dertigtal gewond. De brand ls veroorzaakt door de ontploffing van exolosieven. De brand kon pas gisteren geblust worden. De leider van de Amerikaanse Se naat op het gebied vari de buitenlandse oolitiek. senator Tom Conally. heeft ver klaard. dat met de eerste verschenineen van Amerikaanse wapens en uitrusting voor de verdediging van West-Europa be gin Maart zou worden begonnen. Volgens een bericht van „Tass" uit Sjanghai zijn bi) het bombardement van Slanghal door de nationalisten afgelopen Maandag 200 personen gedood en 400 ge wond Ongeveer 1000 gebouwen werden beschadigd. Het bombardement werd uit gevoerd door 18 vliegtuigen. Generaal Mac Naughton van Canada, die ln December door de Veiligheidsraad werd belast met de taak om een „mid denweg" tc vinden ln het geschil over Kasjmir, verklaarde in een rapport aan de raad niet te geloven, dat verdere stappen van zijn kant „enig nut zouden hebben". vertrouwde op vele concoursen uitge komen en heeft het zich met ere een plaats in de Ere-afdeling weten te ver overen. Talrijke medailles en lauwertak ken vormen daarvan het bewijs. Een gezelschap waar „pit" inzit! Ruim 23 jaar tot aan Mei 1947 heeft het korps mogen profiteren van de muzika le kwaliteiten en frisse leiding van de heer BolderaUk, die het L.P.M. tot zulk een hoogte wist op te voeren. In de loop der jaren heeft hij menig politie man. die „van toeten noch blazen" wist, weten te leiden tot een werkeljjk kra nige arnateurmuzikant, die het concer teren een ware lust Ls geworden. Zijn lang niet gemakkelijk te vervullen plaats werd in 1947 bezet door de hui dige dirigent, de heer B. Verweel, die ook nadien de gunstige reputatie van het gezelschap heeft weten te hand haven en daarop een stimulerende in vloed heeft gehad. Thans telt het korps 35 man, waar onder 3 leerlingen en een tamboerkorps van 9 man, dat na de oorlog is samen gesteld Het bestuur wordt gevormd door de heren J. Dragt, die reeds 25 jaar (waar van 22,/2 jaar als voorzitter), zitting ln het bestuur heeft, D. A. M. Verstraeten, secretaris, F. Teuhissen, penningmees ter, die er resp. 18 en 23 jaar hebben opzitten en de heren K. Klingeler, G. van Delft en G. Paling. Met de leden en de talrijke donateurs, die zich vol enthousiasme aan dit korps geven, heeft dit zestal zich steeds beijverd om de vereniging in groei en bloei te doen toenemen Daarnaast wist het een har telijke samenwerking te bewerkstelligen met de Leidse Bond van Harmonie en Fanfare-verenigingen, waarvan de heer Dragt nu al jaren het voorzitterschap bekleedt. Ofschoon de ups en downs het korps niet zün bespaard gebleven, heeft het zich al die jaren weten te handhaven cn' neemt het thans in het Leidse muziekleven een vooraanstaande plaats in. Hoogtepuntener zjjn er ongetwijfeld vele, doch als de meest op de voorgrond tredende zul len toch altijd in de annalen van het L.P.M. vermeid b'ijven het erc-e-cor- te dat in 1924 werd gevormd bij het bezoek van Koningin Wiihelmina aan Leiden ter gelegenheid van de 350ste herdenking van Leldens beleg en ontzet cn de serenade, wike aan Prinses Juliana l» Katwijk aan Zee werd gebracht bij de beëindiging van Haar studietijd. Terwijl de commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, het ere-voorzitter- schap van de vereniging bekleedt, is de burgemeester, sedert zijn komst in deze gemeente, beschermheer van het korps Ter gelegenheid van dit lustrum wordt Maandag, 20 Februari, 's avonds van 8 tot 10 uir- ln Het Gulden Vlies" een recpntie gehouden, in aansluiting waaroo Dinsdags in de Stadsgehoorzaal een fe°stconcert en Jubileum-avond wordt gegeven Medewerking aan deze avond, welke op 23 Februari wordt her haald, verlenen oa. Gerard Walden en Berry Klevits en het show-orkest van Martin Erich. Het Leidsch Politie Muziekgezelschap in zijn huidige bezetting. Eén jaar na 16 jaar procederen De Roermondse rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen notaris P. Tfjssen uit St. Odiliënberg. Overeen komstig de eis werd hfj veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met ontzetting uit het notarisambt voor de tUd van zes jaar. Deze zaak heeft de Justitie te Roer mond reeds sedert 1934 bezig, doch da teert reeds van 1922 en in eerste aan leg zelfs van voor de eerste wereldoor log. Te Susteren overleed n.l op 7 Mei 1913 notaris L. P.. Lienaerts. Zijn enig erfge naam was zijn broer F. P. Lienaerts, no taris te Merkelbeek. Deze droeg de liqui datie van het vacante en enigszins ver waarloosde kantoor op aan de heer Tas sen, toen nog candidaat-notaris. T werd in October van hetzelfde jaar benoemd tot notaris in St. Odiliënberg. Toen de notaris van Merkelbeek in 1922 overleed, was de zaak nog niet afgedaan. De erf genamen Lienaerts belastten T. met de afdoening der zaken. Deze kleineerde de affaire tot in 1934 de erfgenaam Lie naerts de Justitie in de arm nam. De Roermondse rechtbank veroordeelde in datzelfde jaar de notaris tot het afleg gen van rekening en verantwoording. In hoger beroep bevestigde het gerechtshof te den Bosch dit vonnis. Toen kwam notaris Tfjssen plotse ling met een tamelijk onooglijk papier tje, waarop een door T. geschreven verklaring, waaronder de handteke ning van wijlen notaris F. P. Lienaerts volgens welke notaris T, tot rekening en verantwoording niet verplicht was. Dit papiertje ging naar verschillende schriftkundigen, wier onderzoekingen elkaar echter tegenspraken. De recht bank gelastte ten slotte een nieuw on derzoek door de Belgsiche professor Bes- semans, wiens methode is gebaseerd op het principe, dat de homogeniteit van gewassen papier dient te worden geme ten met electrische weerstanden. Vol gens het onderzoek was het gehele pa pier gewassen. Prof. Bessemans was persoonlijk overtuigd, dat men met een vervalsing te doen had. Evenals de Franse pro fessor Sannic. Dr Hessellnk verklaarde aan de hand van vergrotingen (als lichtbeelden ter zitting geprojecteerd), dat de handte kening eerst met een dunne pen was gezet en vervolgens met een dikke pen overtrokken. Mr Swane heeft als verdediger van T. verklaard, dat deze het document aan vankelijk kwijt was en het eerst per toeval in 1935 terugvond bij behandeling der zaak. De Roermondse Officier van Justitie, mr Wilbrenn'nck vond in het nieuwe rapport aanleiding te persisteren bij zijn hierboven vermelde els. Bljjkens de uit spraak heeft de rechtbank er hetzelfde over gedacht. Staking legt Medanse benzine-toevoer lam OVEREENSTEMMING MET BANKBEDIENDEN. Uit Medan wordt gemeld, dat se dert gisteren 200 arbeiders van de „Petroleum Board" te Gloeroer by Medan in staking zijn gegaan, waar door de benzinetoevoer naar Medan geheel is lamgelegd. Te Medan zjjn alle benzinepompen leeg, particulie ren rijden op hun laatste liters en volgens een speciale regeling wordt benzine slechts beschikbaar gesteld voor overheids-- en militaire instan ties. De vakvereniging eist een loonsver hoging voor het personeel van 50 De Serikat Boeroeli Minjak (Bond van petroleum-arbeiders) zou hebben be sloten, een algemene staking af te kon digen voor alle arbeiders in de petro- leum-industrie in Oost Sumatra. Na een staking van 10 dagen hebben de arbeiders van de Medanse Machine fabriek het werk hervat na volledige overeenstemming ten aanzien van een loonsverhoging van 30 a 40 terwijl de periode, waarin niet is gewerkt, als doorbetaald verlof geldt. In Djakarta, is vanochtend tussen de Directie van de Factorij der Ned. Handelmaatschappij en de Pcrsa- toean Boeroe Bank (Vereniging van Bankbedienden) overeenstemming be reikt, in deze zin, dat dc stakers morgen het werk zullen hervatten en dat de directie bereid is, nadere be sprekingen te voeren over een wijzi ging van de duurtetoeslagrcgeiing. Men kwam tot dit resultaat onder auspiciën van het Ministerie van Ar beid. Soortgelijk overleg zal ook plaats hebben met de directies van de Es- comptobank en de Handelsbank, waar eveneens wordt gestaakt. Acht A.P.R.A.-leden te Djokja gearresteerd Aneta meldt, dat te Djokja 8 leden van de A.P.R.A. van Westerling zijn gearresteerd, waaronder 2 Chinezen. Volgens gevonden documenten moeten INTERNATIONALE VLUCHTELINGEN-ORGANISATIE, De gedelgeerde voor Nederland van de Internationale Vluchtelingen-Organisatie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans de gelegenheid bestaat tot het indienen van verzoeken om ln aanmer king tc komen voor vergoeding van scha de, welke ls geleden door vluchtelingen en verplaatste personen onder het man daat van deze organisatie, die ten gevolge van het natlonaal-soclalistisehe regime gedurende de periode 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 zfj'n vervolgd wegens hun poli tieke overtuiging of op grond van hun ras, godsdienst of levensopvatting. De volgende soorten schade kunnen voor vergoeding in aanmerking komen: 1Schade ten gevolge van overlijden of Invaliditeit; 2) schade aan gezondheid; 3) schade ten gevolge van wederrechte lijke vrijheidsberoving (in concentratie kampen b.v.); 4) schade aan roerende en onroerende goederen; 5) economische schade (b.v. verlies van ■betrekking, vervallen verklaring van pen sioenen o 1 verzekeringsuitkeringen ten ge volge van dlscrlmlnatleve maatregelen van het natlonaal-socialistlsche regime). De wettelijke bepalingen, welke deze schadevergoeding mogelijk maken zijn voorlopig allen van kracht in de Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland. M.a.w ln Beleren, Wurttemberg, Groot- Hessen en de Amerikaanse enclave Bre men. De Amerikaanse sector van Berlijn valt niet onder deze bepalingen. De vluchteling of verplaatste persoon, dan wel diens erfgenaam, die aanspraak meent te hebben op dezo schadevergoeding moet aan de volgende voorwaarden vol doen 1) Hij moet zijn wettig domicilie of ge bruikelijke woonplaats op 1 Januari 1847 ln de Amerikaanse zone van Duitsland hebben gehad of daar hebben verbleven als vluchteling, of 2) Indien hy vóór 1 Januari 1947 Is overleden of is geëmigreerd moet het laatste domicilie of de gebrulkeiyke woon plaats tn.de Amerikaanse zone van Duits land zijn geweest, of 3) hij moet op 1 Januari 1947 ln een displaced persons kamp ln de Amerikaanse sone van Duitsland hebben verbleven en na 31 December 1946 naar een ander land rijn geëmigreerd of van plan zyn alsnog te emigreren. Schadevergoeding aan vluchtelingen en verplaatste personen, die thans bulten Duitsland verbiyven, zal worden uitge keerd ln Duitse marken, die niet Inwis selbaar zyn, tegen een andere geldsoort. De Duitse marken zullen op een geblok keerde rekening ln Duitsland worden ge stort. De aanmeldlngstermyn sluit op 31 Maart 1950. doch p*- bestaat kans. dat deze wordt verlengd. Vluchtelingen en ver plaatste personen onder het mandaat van de I.R.O die menen aanspraak te kunnen maken op deze schadevergoeding, kunnen zich voor nadere gegevens wenden tot de volgende adressen- voor R.K. personen: Rooms Kath. Com missie voor Vluchtelingen, Ramstr. 35. Utrecht: voor Protestanten en Grieks Kath: Eucumenlcal Refugee Committee, Came- nlelaon 9. Den Haag; voor Joodse oersoncn: Stichting Joo 5 maatschappelijk werk, J. Vermeerstraat 18, Amsterdam. ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden maakt, ter voldoenln gaan artikel 15 van de Onteige ningswet. bekend: a. dat ln de Nederlandse Staatscourant van 11 Januari 1950. No 8. is opgenomen het Konlnkiyk Besluit van 30 December 1949, No. 51 houdende aanwijzing van ten behoeve van de verbetering van verkeers- en spoorwegtoestanden te Lei den. in deze gemeente te onteigenen p*r' celen of perceelsgedcelten; b. dat een afdruk van het sub a ge noemde besluit met ingang van 10 Fern- 1950 tot en met 3 Maart d.a v. voor een Ieder ter Inzage zal liggen ter Gemeente secretarie. afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer No. 111). Leiden, 8 Februari 1950. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOI- er te Djokja 82 leden van de AP-E-^ zijn. Bij de gearresteerden werden wa* pens in beslag genomen. Gouverneur v. Waardenburg op Nieuw-Guinea PAPOEAKOOR BRACHT AUBADE Bij de aankomst van Gouverneur vaD Waardenburg te Hollandia (Nieuw GUJ* nea) werd hem een aubade Sebra?"| door een Papoea-jongenskoor van »e internaat ,.Joka". De gouverneur m- i specteerde een afdeling van de geyy pende macht, bestaande uit detache menten van het K.N.I.L., de KL- en Marine.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2