De koude oorlog in Duitsland Frankrijk aan voor-avond van luguber experiment Vijfde colonne morgen weer in actie? Weerbericht Ondernemingen dragen bij in noodzakelijke voorzieningen 88ste Jaargang WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 No. 26919 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 West contra Oost In officiële Britse kringen wenst men niet veel nadruk te leggen op het be sluit om de leveringen van staal en ijz-er door West-Duitsland aan de sovjetrussische zone stop te zetten, doch in niet-officiële diplomatieke kringen wordt deze beslissing welkom geheten als het begin van een tegenblokkade, Ingezet in verband met de moeilijkhe den, die het wegverkeer naar Berlijn thans weer ondervindt. De West-Duitse bondskanselier dr Adenauer, maakte te Bonn bekend, dat de leveringen van staal uit West-Duits- land aan de sovjetrussische zone zijn stopgezet, „in verband met een tijde lijke beperking van het Interzonale goe derenverkeer". Adenauer legde de#na druk op het onpolitieke karakter van deze maatregel. Hij voegde hieraan toe dat de beslissing was genomen omdat de sovjetrussische zone ten achter is met de leveringen aan West_Duitsland, die zij. overeenkomstig het bestaande en voor een jaar van kracht zijnde in terzonale handelsverdrag, moet doen. Als gevolg van het opnieuw vertragen van het wegverkeer naar Berlijn vorm den zich gisteren lange reeksen vracht auto's aan weerszijden van Helmstedt, het controlepunt op de Brits-sovjetrus- slsche zone-grens. Op een gegeven ogenblik stonden 150 vrachtauto's, met bestemming West-Duitsland en 50 voor Berlijn bestemde voertuigen te wachten, terwijl de contröleposten de interzonale jassen der bestuurders nauwkeurig be studeerden. De Amerikaanse hoge commissaris McCloy en dr Adenauer hebben giste ren te Frankfort tezamen het noen maal gebruikt en vervolgens drie uur geconfereerd. In een communiqué wordt gezegd, dat de kwestie-Berlijn is besproken, als- I dat de sovjet-zone met haar leveranties aan West-Duitsland ten achter zou1 zijn en beschuldigde de West-Duitse autoriteiten er van, dat zij de normale interzonale handel „technische" moei lijkheden in de weg hebben gelegd. In vele gevallen hadden de West-Duitse autoriteiten geweigerd de prijzen goed te keuren, die tussen de overheid van de sovjet-zone en West-Duitse expor teurs waren overeengekomen, China in de V.N. De sovjet-russische afgevaardigde, gevolgd door die van Polen en Tsjecho- Slowakiie. heeft de vergadering van de economische en sociale raad der VN. verlaten, uit protest tegen de aanwezig heid van de afgevaardigde der Chinese nationalistische regering. Voor zijn vertrek diende de sovjet russische afgevaardigde een resolutie in. waarin verzocht werd om uitslui ting van de Chinese nationalistische vertegenwoordiger. Deze resolutie kreeg 3 stemmen voor (sovjet-unie. Polen en Tsjecho-Slowakije), tien tegen en 5 onthoudingen (Engeland, Frankrijk, Denemarken. India en Pakistan). Engeland heeft een belangrijk begrotingsoverschot HOGER DAN GERAAMD WAS. Terwijl er nog bijna twee maanden moeten verlof>en voor het einde van het huidige belastingjaar, heeft Engeland reeds een begrotingsoverschot, dat gro ter is dan sir Stafford CripjDS had ge raamd. Uit de door het Britse ministerie van Financiën gepubliceerde gegevens blijkt, dat er Zaterdag j 1. op de gewo ne begroting een overschot was van 518 millioen pond, waarmede het door Cripps geraamde overschot van 470 mil lioen pond voor het tot 31 Maart as. lopende belastingjaar dus aanmerkelijk werd overtroffen. Einde December j.l. was er nog een deficit van 22 millioen pond. en slechts weinigen verwachtten toen, dat het voorspelde overschot zou worden be reikt Cripps' vertrouwen, dat het zou worden bereikt, blijkt derhalve ten volle gerechtvaardigd te ziin geweest. Bovengenoemde cijfers hebben be trekking op de z.g. gewone ontvangsten en uitgaven Houdt men rekening met de ovprige uiteaven. dan is het over schot aanzienlijk kleiner, doch vermoe- delijk nog steeds groter dan aanvanke lijk was ge-aamd. Het overschot is ge heel toe te schrijven aan de stijging der Schadevergoeding voor Kravchenko symbolisch TERUGGEBRACHT TOT 1 FRANC. Het Parijse hof van beroep heeft de schadevergoeding, welke in April j.l. aan Victor Kravchenko werd toegekend In zijn proces met „Les Lettres Franqai- ses" over het auteurschap van „Ik ver koos de vrijheid", van 150 000 francs verminderd tot de symbolische som van één franc. Het hof verklaarde, dat de oorspronkelijke toegekende som niet gerechtvaardigd werd door de werkelijk geleden schade, gezien de toegenomen verkoop van het boek tengevolge van de -door het proces ontstane publiciteit. Het hof bevestigde de boete van vijf duizend franc voor Claude Morgan, de directeur van „Les Lettres Francalses". en André Wurmser, de schrijver van het geïncrimineerde artikel. Het Amerikaanse Congres heeft be slist. dat Victor Kravchenko permanent in de VS. mag blijven. Het Huis van Afgevaardigden k°urde een wetsontwerp goed. dat reeds door de Senaat was aangenomen, waarbij de bepalingen van de immigratie-wetten ter zijde gesteld worden. Zender het dcor het Consrres aangenomen wetsontwerp zou volgens inkomsten: De stijgine der uitgaven is de immigratie-wetten deportatie van groter dan was begroob Kravchenko naar Rusland vereist zijn De z.g. kleine assemblee van de V.N. bèspreekt thans de klacht van natio nalistisch China tegen de sovjet-unie, waarbii dit laatste land van agressie wordt beschuldigd. Het hoofd van de nationalistische delegatie, dr Tsiang. zei, dat zijn rege ring vertrouwde Formosa tegen even tuele communistische aanvallen te kun nen verdedigen, mits er geen eenheden van de Russische marine of luchtmacht aan zouden deelnemen. Tsiang verzocht de V.N. daarom er bij alle ledenstaten op aan te dringen mede de mogelijkheid van buitenjandse ceen militaire en economische hulp Investering in de West-Duitse industrie een aantal andere economische kwesties, in het bijzonder met betrek king tot' de ontwikkeling van het plan- Marshall in Duitsland en de toetreding van Duitsland tot Internationale orga nisaties, waaronder de Raad v. Europa. Cc Cloy zal Vrijdag een bezoek aan Berlijn brengen. Orlopp, hoofd van de afdeling inter zonale handel van het Oost-Duitse mi nisterie van handel, heeft verklaard, dat de stopzetting der staalleveranties i onderdeel van de koude oorlog ls. die de imperialisten voeren ten koste van de Duitse economie". Hij ontkende aan de Chinese communisten te ver lenen. Hij schetste wat hii noemde ..het directe doel van Moskou in China" en zei dat de regering te Peking op aan wijzing van Rusland „een stoutmoedig program van revolutionnaire actie in Indo-China. Birma, Thailand. Malak- ka. Indonesië en India" had aanvaard Tsiang verklaarde voorts, dat Mos kou „haast maakt met. de exploitatie van de natuurlijke hulpbronnen van Mands.joerije en Sinkiang". Hij stelde voor. dat de Ver. Naties een groep militaire waarnemers naar Formosa zenden en deed verder een beroep op alle ledenstaten geen enkel door de communisten georganiseerd re giem te erkennen. Bestrijding Marshallplan en doorkruising strijd in Vietnam (Van onze Parijse correspondent). Waarneer onze inlichtingen juist zijn dan kan men van morgen af ia Frank rijk een nieuwe reeks stakingen onder communistische leiding verwachten. Er zijn speciaal voor de arbeiders in de staalindustrie en de arsenalen een aan tal stakingen aangekondigd, er zullen meetings werden gehouden in het bijzonder op Donderdag en Zondag as. ter Parijs en in de havens Brest, Mar seille en Toulon wordt thans door de communisten ter plaatse een koorts achtige activiteit ontplooid met het doel I In Hongkong, waar het trampersoneel I dnds 22 December staakt voor hogere I lonen, is het tot botsingen gekomen tus- I fcnde politie en het publiek. Vijftig per- I «onen werden hierbij gewond. to het hoofdgebouw van de spoorwe- f Een. in de Russellstraat te Hongkong, *erd een vergadering gehouden, die door I van luidsprekers voor de menigte I to de straat werd uitgezonden. De poli- I trachtte de menigte te verspreiden. I Het stenen, flessen, enz. trok men I toerop op de politie los. In allerijl wierp politie barricades op om zich tegen I de woedende mensenmassa te bescher- I Ken. Pas toen de politie enige traan- I ^bommen had gegooid, keerde de rust I t£mg. de gewapende agenten bij de bar- I Kcadés in de Russellstraat. Men zie voor Laatste Berichten pagina I drie van dit Blad. OPKLARINGEN. jjto Bilt verwacht tot morgenavond: IIÜnAatselJ!k enkele buien maar overal Ikust vri-p^ nKen* MatiRS en aan de ■Wesf hrachtiee wind tussen Zuid- I teKoeratu^est" Weinis verandering in te 10 uur). 9 Februari. Main15' 803 uur- °nder: 17.42 uur. n op: 1.28 uur; onder: 10.24 uur. Hoton, 4 (L. K.) ,..™ater te Katwijk te 7.41 en 20.03 oummer bestaat uit zes pagina's. Conflict in Indo-China spitst zich toe V. ST., ENGELAND EN AUSTRALIË ERKENNEN BAO DAL De V. S. hebben de door Frankrijk gesteunde regeringen van Vietnam, Laos en Cambodja volledige diplo matieke erkenning geschonken, en, kele uren, nadat Engeland deze drie regeringen in Indo-China had erkend en ook Australië zulks had gedaan. Er zal een gezant worden benoemd voor de drie staten. In de bekendmaking hiervan wordt gezegd, dat wordt aangenomen, dat de overeenkomsten tussen Frankrijk en de drie staten de „politieke stabiliteit en de groei van doelmatige democratische Instellingen in Indo-China" zullen be vorderen. Verder wordt de waarschu wing geuit, dat de V.S. overwegen, welke actie ondernomen kan worden om te verzekeren, dat de ontwikkeling van Indo-China niet verhinderd wordt door van het buitenland uit aangewak kerde binnenlandse onenigheid. De opstandige Vietminh-regering heeft plannen aangekondigd voor een alge meen tegen-offensief tegen de Franse troepen in Vietnam. DE MARSHALL-HULP VOOR 1950/51. Senator Conally de voorzitter van de Amerik. Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen verklaarde van mening te zijn, dat de E.C-A. bereid zal zijn genoegen te nemen met minder dan de 3.1 milliard dollars, waarop de Marshall-hulD aan Europa voor het komende jaar (1950//51) is begroot. Hij legde deze verklaring af na een bijeen komst van de commissie met Hoffman, de leider van de E.C.A. Naar Conally voorts mededeelde heeft Hoffman uiting gegeven aan zijn ernstige teleurstelling over het feit, dat de Europese landen in gebreke zijn ge bleven om onmiddellijke maatregelen ter verhoging van de omwisselbaarheid der Europese valuta's te nemen door het instellen van een doelmatige clea- ring-unie. Koning Leopold houdt voet bij stuk INZAKE VOLKSRAADPLEGING. Na driedaagse besprekingen in het Zuiden van Frankrijk met koning Leo pold is Pirenne, de secretaris van de koning, naar de Belgische hoofdstad teruggekeerd. Pirenne had terstond een onderhoud met Gaston Eyskens, de Belgische minister-president. Later verklaarde een woordvoerder uit de naaste omgeving van Eyskens: „Niets is veranderd". Pirenne heeit de regering er van in kennis gesteld, dat koning Leopold elke andere op lossing voor de koningskwestie dan een volksraadpleging in het gehele land heeft verworpen. Hoewel niet minder dan zestig amen dementen op het voorstel inzake de volksraadpleging zijn ingediend voor namelijk van socialistische zijde ver wacht men einde deze week in de Kamer klaar te kunnen komen. De eigenlijke volksraadpleging zou dan op 12 of 19 Maart gehouden kunnen wor den. LID VAN DE AMERIKAANSE COMMISSIE VOOR ATOOMENERGIE AFGETREDEN. Lewis Strauss heeft zijn ontslag in gediend als lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. President Truman heeft het ontslag, dat 15 April ingaat, aanvaard. In een door het Witte Huis gepubliceerd schrijven ver klaart Strauss, dat hij zich in het par ticuliere leven wil terugtrekken. In zfjn ontslagbrief laat Strauss door schemeren, dat hU een strijd gewonnen had, toen Truman opdracht gaf met de H-bom verder te gaan. „De kwesties waarmee de nationale veiligheid ge moeid was en die in de eerste plaats mijn aandacht eisten, zijn thans opge lost zoals lk gehoopt en aanbevolen had. Dit lijkt mjj derhalve het geschikte ogenblik om u te verzoeken, mijn ont slag te aanvaarden", aldus Strauss, de arbeiders daar tot weigering te be wegen om in het vervolg nog schepen met oorlogsmateriaal te laden of te loss» Deze actie, waarbij ook de Noord- afriffkanse havenplaats Dakar is be trokken. zal in Marseille worden Ingezet. Dat juist deze stad werd aangewezen heeft een dubbele reden: ten eerste telt Marseille zeer veel communisten en in de tweede plaats verwaoht men daar dezer dagen het Engelse vrachtschip ..Empire Marshall", da-t zojuist onver- richterzake Le Havre heeft moeten ver laten omdat de arbeiders daar geweigerd hebben oorlogstuig met bestemming voor Indo-China te laden. De communisti sche leiders menen nu. dat het niet moeilijk zal blijken de Marseillaanse ar beiders het voorbeeld van hun collega's uit het Noordelijke Le Havre te doen volgen. Politiek heeft deze nieuwe commu nistische actie een tweeledig doel. Na tuurlijk mag men er een generale repe titie in zien voor de grootscheepse sabo- tage-actie tegen het Atlantisch pact en de herbewapening van Europa, waartoe onlangs de communistische partijen van Italië, Frankrijk en België in gemeen- schaDpeliik overleg besloten. Doch het onmiddellijk doel van de nieuwe actie is stellig de oorlog in Vietnam te door kruisen. Nu Moskou openlijk partij vooi de rebellen van Ho tsji minh heeft ge kozen. was te voorzien dat ock de vijf de colonne ln het Franse moederland in actie zou worden gezet. Dit gaar. dus nu gebeuren. Sedert enige maanden heeft de Fran se communistische partij, die naar hui ten weinig activiteit. manlfe;teerae. zich onledig gehouden met een versterking van de interne organisatie. Verschei dene functionarissen, die bij de leiding als te slap stonden aangeschreven zijn door fanatieke Stalinistische partijgan gers vervangen en de kaderscholen werkten op volle kracht. Zo vernamen wil dat de laatste weken vooral in een aantal Noordelijke stadjes in continue-bedrijf cursussen plaats hebben gevonden waarvoor de commu nistische burgemeesters de gemeente huizen welwillend ter besohikking had den gesteld. Op een der dagprogramma's, die wij onder ogen hebben gehad, stond o.m. „lessen in Stalinistische wetenschap" vermeld, doch als „practische vakken ook onderricht in sabotage. Gedurende de komende weken zullen de cursisten dus in de practijk hun proe ven van bekwaamheid af kunnen gaan leggen en heel Frankrijk heeft zij het nog buiten eigen medeweten zit ting genomen in de examencommissies. Wanneer de tekenen niet bedriegen staat Frankrijk weer aan de vooravond van een luguber experiment Zuivering van de Christelijk- Democratische Unie in de Sovjet-zone VOLKOMEN ONDERGESCHIKT AAN S.E.D. De Christen-Democratische Unie in de Sovjetrussische zone van Duitsland, die een kortstondige maar intensieve zui vering in de afgelopen vijf weken heeft ondergaan, heeft bekend gemaakt, dal „de winter-crisis van 1950 overwonnen is". Het orgaan van de partij, „Neue Zeit", verklaart, dat een besluit, dat Zondag J.l. door de „uitgebreide raad" van de partij werd genomen, heeft aan getoond, dat de partij de toestand weer meester is geworden en thans ..een streep onder de gebeurtenissen van de afgelo pen weken heeft getrokken". De „uitgebreide raad" van de Unie. na het partij-congres de hoogste in stantie, heeft een beslissing genomen, die alle leden verplicht, het beginsel van samenwerking met de SED te vol gen en de uiterste waakzaamheid in acht te nemen tegen „obstructie en di- versionisme". „Door de eenparige aanvaarding van deze resolutie", aldus de „Neue Zeit", „heeft de leiding van de CDU weer de vrijheid van handelen gekregen die haar tijdelijk uit handen was geglipt". (Of beter gezegd' is de partij thans ge heel ondergeschikt geworden aan de SED") Sedert het begin van het jaar heb ben veertien leden van de CDU vrijwil lig hun functies neergelegd, het lidmaat schap van de partij opgezegd of de aan zegging gekregen dat zij geroyeerd wa ren. Volgens de berichten vielen bij de zuivering in de libera al-democratische partij dertien „slachtoffers". Vertrouwensvotum voor Bidault SOCIALISTEN ONTHOUDEN ZICH. Georges Bidault. de Franse premier, heeft gisteravond van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum ge kregen voor zijn gereorganiseerde rege ring. De reorganisatie was nodig, omdat de socialisten immers uit de regering waren getreden. Bidaults eigen partij, de republi keinse volksbeweging, de radicalen en enkele gematigden brachten 225 stem men voor de motie uit, terwijl 183 communisten en 2 rechtse afgevaar digden tegen stemden. De socialisten, die in de vroege avond uren plotseling terugkwamen op hun besluit om de regering ih het parle ment te blijven steunen, onthielden zich van stemming, evenals de Gaul listen, verschillende rechtse groeperin gen en de meest gematigden. Ofschoon de Franse regering thans een vertrouwensvotum gekregen heeft, geloven waarnemers niet, dat haar een veel langer leven beschoren zal zijn. Heden zal de assemblee het debat ever de vrije onderhandelingen betref fende collectieve arbeidscontracten her vatten. De volksrepubllkeinen en de so cialisten verschillen ernstig van mening met de radicalen over de anti.stakings- clausules, die het wetsontwerp bevat. RESERVERING VAN AUTO'S DOOR TREINREIZIGERS. Waarschuwing van dc B.B.N. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer ln Nederland tericht, naar aanleiding van de plannen van de Nederlandse Spoor wegen om in samenwerking met de B O.V.AG, een aantal personenauto's aan diverse stations beschikbaar te stellen voor verhuur zonder chauffeur, dat de B.B.N. een waarschuwing heeft gezonden aan zijn leden, gezien de er varingen op dit gebied in het verleden opgedaan, hieraan niet mede te wer ken Met de leden zal nader .overleg ge pleegd worden welke maatregelen in deze het best kunnen worden getroffen om te voorkomen dat zoals de B.B.N. dit ziet wederom een aantal particu liere bedrijven opgeslokt wordt door de Ned. Spoorwegen. Steuncommissie in Besoeki Naar aanleiding van de berichten over heffingen door de T.N.I., wordt van bevoegde zyde te Soerabaja ver nomen dat het inderdaad juist is, dat grote groepen niet tot de T.N.I. behorende stryd-organisaties geen verzorging genieten van de Indonesi sche overheid en dat de bevoorrading van de T.N.I. groepen in verschillen de gebieden in Oost Java nog niet op volle toeren is. In verband hiermede is enige tijd ge leden op initiatief van de resident van Besoeki een steuncommissie opgericht, die zich ter bevordering van een goede gang van zaken ten doel stelt, de TNI in deze periode, waarin deze strijd krachten min of meer zonder de ncdl- ge voorzieningen zijn, van het nodige te voorzien. In dit comité zijn ook on dernemers opgenomen. Het aanvanke lijk voor de duur van drie maanden be nodigde bedrag zou f. 800.000 bedragen. De ondernemingen voelden er in het algemeen weinig voor, hieraan mede te betalen. Het standpunt van de rege ring der R.I.S. en van de militaire lei ding der T.N.I, in Oost-Java is, dat dit een onjuiste vorm van bevoorrading is en dit is de overweging, op grond waar van de grote ondernemingen aanvan- De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland m; L. A. Kes- per heeft tfjdens een vacantieverblyf in Noord-Zweden tengevolge van een val een been gebroken. Mr Kesper is voor kelfjk afkerig stonden tegenover het1 enige tyd ter verpleging in een zieken- Plan- huis opgenomen. Inmiddels dreigde echter de juiste uitoefening van de taak der T.N.I. spaak te lopen indien er geen maat regelen wetxien genomen, waardoor de periode tot aan een normale bevoorra ding zou worden overbrugd, zo zelde men. De büdragen waren weliswaar vry- willig, doch geschiedden daarnaast toch ook weer onder de dwang der omstandigheden. Daarom hebben de ondernemingen tenslotte na onder ling overleg besloten, een financiële bydrage te leveren. Intussen is het tot aan het op gang komen der bevoorrading noodzakelijk geachte bedrag verlaagd tot f. 250.090, waarvan 40% zal worden betaald door de rüstpelleryen en de rest door de overige ondernemingen. Heffingen worden inderdaad nu en dan gehe ven. Maar weigert men deze te be talen, d&n hoort men er in de meeste gevallen niets meer van. MR L. A. KESPER BRAK EEN BEEN De Londenaar Fred Borders heeft een tweemotorig modelvliegtuig type Dakota geconstrueerd, dat radiografisch kan worden bestuurd. Dit model is 2,50 me ter lang, heeft een vleugel-spanwijdte van 3.50 meter en weegt ruim 6V2 kg. Op een hoogte van 150 meter kan het een snelheid van 75 km per uur berei ken. Het plan ls het vliegtuigmodel over het Kanaal te laten vliegen. Loontoeslag voor werknemers beneden 23 jaar IN SPECIALE GEVALLEN VOOR GEHUWDEN EN KOSTWINNERS. Het College van Rij;ksbemiddelaars heeft bekend gemaakt, dat het zonder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbenückieiaars is ge oorloofd het inkomen van: a. gehuwde werknemersisters) bene den de leef tyd van 23 jaar met 2 of meer kinderen; b. kostwinners'sters) beneden de leeftijd van 23 Jaar, die be horen tot een gezin van tenminste vier personen en wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzie ningen, van dit gezin. Voor zover dit irikoihen in verband met de toepassng van de algemene ver gunning tot loonsverhoging van maxi maal 5% van 22 December 1949 niet reeds gestegen is tot 105% van het cp 1 Januari 1950 rechtens geldende in komen. door een toeslag aan te vullen tot maximaal dit bedrag. Een loper van hoofddoeken voor Prins Bernhard ENTHOUSIASTE ONTVANGST IN NICKERIE. Een lichte regen viel, toen Prins Bernhard gisterochtend te Nickerle aankwam, doch dit heeft de bevol king er niet van weerhouden in dichte rüen samen te stromen langs de weg van de steiger naar het Com missariaat, waarheen hy zich onmid.. dellijk begaf. Vrouwen legden dc hoofddoeken als een loper voor dc voeten van de Prins. Na kennismaking met de notabelen, onder wie een Indiaanse hoofdman, filmde de Prins een kinderaubade. Ver volgens bracht hy een bezoek aan de rijstpelmolen van A .van Dijk v/aar hem vier zakjes ryst werden aangeboden, en aan het plaatseiyk ziekenhuis. Het weer werd slechter, zodat het gezelschap ln stromende regen bij de 280 H A. grote proefpolder van de Stich ting Mechanische Landbouw aankwanv, waar minister Hewitt en bedrijfsleider De Lint een uiteenzetting gaven. Gou verneur J. Klaasesz doopte daarop de polder Prins-Bernhard-polder. De zon scheen weer toen de Prins te Nlckerie terugkeerde, waar hij een de monstratie van landbouwmachines ln ogenschouw nam. Na een rondrit door de rijstpolders, bezocht Prins Bernhard ten slotte het Coranstijnstrand, waar bij het huwelijk van Prinses Juliana met de Prins een der vreugdevuren op de vier hoeken van het Koninkryk heeft gebrand. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tct haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Ned. Ind. Leger: Jav. soldt. 2e kl. Inf. Scenjoto. Indonesië. Jav. soldt. 2e kl. Inf. Ponimln, ld. Chln. soldt. 2e kl. Inf. Pho Ie Djong. id. Soend. korpl-Infle Sarcml, ld. Kon. Landmacht: Soldaat G. J. Brands, Groningen. Kon. Marine: Lt. t. zee 3e kl. sd. K.M.R. t.v. P J. Oosterbaan. Lt. t. zee, 2e kl. sd K.M.R. t.v., mr A. E. L. Roskott.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1