Fuchs zou zeer waardevolle aloomgegevens aan de Russen hebben uitgeleverd W! Geen sprake van massa-onisfag op Nieuw-Guinea Vertraagde crisis in Frankrijk weerbericht ggste Jaargang DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 No. 26918 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 MORGEN viert de Leidse Univer siteit haar 375ste verjaardag. Het ware bijna een toelediging om te veronderstellen, dat er één Leidenaar, éeicmen tot de jaren des ondersoheids, eou zijn. die niet zou weten, dat de ilichting cnzer Academie het recht- sueekse gevolg is van Leidens Ontzet 09 3 October 1574. Maar diezelfde tien duizenden stadgenoten geven zlchdaar- b.i gelijktijdig zeker niet rekenschap van 'net feit, dat er nauwelijks vier maanden verliepen t/ussen het tijdstip waarop Vader Willem zijn belofte dééd en het ogenblik, waarcp hij ze In ver vulling deed gaan. Daarbij afgezien van de omstandigheid, dat in dat zelfde korte tijdbestek de Leidse burgerij zich eerst nog moest uitspreken over de keuze waarvoor zij gesteld werd: 10 ]2ar vrijdom van belasting öf een Ho- gesohool. Het is een niet gering ver lengstuk van de onsterfelijke verdien sten van de Leidse burgerij anno 1574 cat zij het laatste koos. De burgerij anno 1950 is haar daarvoor van ganser tnrte dankbaar! Maar wit al voorbereidingen en maatregelen moesten in deze vier maan den worden getroffen. Immers en wij zijn daarop niet weinig trots! de Leidse Hogeschool was de eerste In dén lande en diensvolgens dienden haar rechten en verplichtingen (bij gebrek aan een Hoger Onderwijswet!) te wor den omschreven. Er moest een gebouw worden gevonden en ingericht; er moesten hoogleraren worden benoemd en dat alles voltrok zich binnen een tijdsverloop van luttele vier maanden. Sint Bureaucratius moet eerst nó, de tweede helft der 16de eeuw geboren zijn! AAR het bestuur van de Acade mische Senaat heeft besloten het 75ste lustrum onzer Univer siteit niet te beschouwen als een uit- tonderlyk hoogtepunt in haar bestaan, willen ook wij, in overeenstemming met deze opvatting, thans niet diep gaand in beschouwingen treden over haar betekenis ten opzichte van onze stedelijke, landelijke en de internatio nale gemeenschap, hcewel de verleiding daartoe groot is. Slechts willen wij met diepe erken telijkheid vaststellen, dat die betekenis ontzaglijk groot is. Leiden zonder Universiteit, zonder haar wetenschappelijke staf en studen ten ware ondenkbaar. Nederland zou niet zijn wat het is zender de vele voortreffelijke mannen vrouwen, die in Leiden voor tal van iende posities hun opleiding genoten, ie internationale gemeenschap is grcfelijks dank verschuldigd aan emi nente Leidse geleerden, o.w. Nobel- irijswinnaars als Kamerlingh Onnes, jorentz en Einthoven. Resumerend willen wij als spreek buis der Leidse gemeenschap, waarvan de Universiteit zulk een integrerend onderdeel vormt, aan de vooravond van haar 375- Jarig bestaan, hulde en dank betuigen aan de wijze, waarop zij de eeuwen door Leidens naam in ternationale glorie heeft verschaft. Moge anderzijds het besef, dat de Leidse Universiteit haar ontstaan en bestaan dankt aan de trouw en standvastigheid der burgerij, bijdra gen tot verdieping van het gevoel van de innige verbondenheid tus sen Leiden en Neerlands eerste en oudste Hogeschool. Vivat, crescat, floreat Academia nostra! Meer arrestaties te verwachten? Brian MacMahon, de voorzitter van de congrescommissie voor atoomener gie, zei, dat dr Fuchs, de Britse atoom geleerde die thans in Londen gevan gen zit onder verdenking van uitle vering van atoomgeheimen „zeer ge heime gegevens aan de Sovjet-Unie heeft verstrekt". MacMahon zeide, dat Hoover aan de comm'ssie had medegedeeld dat Britse en Amerikaanse agenten verdere com plicaties van het spionnagegeval in on derzoek hebben, doch dat nieuwe ar restaties in dit stadium niet gewenst zijn. Het thans aan de gang zijnde onder zoek strekt zich volgens MacMahon uit over de Veren!?1e Staten pn En geland. waar het F B I. en de deskun digen van de Britse Intelligence gege vens verzamelen. Hoover had verzoek gekregen in de ge heime zitting van de congrescommissie te verschijnen, nadat de leden „twee be- langrhke ontwikkelingen in het geval Fuchs" ter ore waren gekomen. Hoover zelf wilde na afloop van de zitting tegen over de pers niets loslaten. Alles wat de journalisten te weten kwamen, kwam van de zijde van McMahon. Volgens hem had Hoover de leden er oa van in ken nis gesteld dat de „achtergrond van de familie Fuchs communistisch was", n.l. dat Fuchs sedert zijn jongelingsjaren positief svmpathiek tegenover de com- munlstsche ideologie stond en dat de meesten van ziin naaste familieleden hetzii leden hetzii aanhangers der com munistische Dartii waren De Britten, al dus MacMahon. koesterden nimmer eni gs verdenking jegens Fuchs, totdat de regering der Veren'gde Staten hen van bewijsmateriaal voorzag MacMahon wei gerde in te gaan op de berichten, vol gens welke Fuchs een bekentenis zou hebben afgelegd, doch voegde daaraan toe: „Hij heeft uiterst geheime inhch- tlneen aan de Soviet-Unie overhan digd". Men behoeft niet te twiifo1en aan de algemene omvang van Fuchs' kennis ten aanzien van de atoomwapens en ten opzichte van de zogenaamde H-wapens". In Frankfurt voerde United Press een telefoongesprek met de 75-jarige profes sor Fmil Fuchs uit Leipzig, de vader van Klaus Fuchs. Deze ontkende dat ziin zoon enige relaties met de Sovjet- Unie onderhield en dat er geen reden voor hem was om atoomgeheimen prijs te geven. Hij kon zich niet voorstellen dat de tegen Klaus ingebrachte beschul digingen op waarheid zouden berusfsn. Hij herinnerde er aan, dat Klaus in 1933 genoodzaakt was geweest Duitsland te verlaten, omdat- hij als student aan de universiteit oo het punt sbond gearres teerd te worden wegens zijn anti-natio naai socialistische gezindheid. Prof. Fuchs noemde ziin zoon „een door en door eerlijk man". Senator Tydings, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt ge daan op president Truman om een we reldontwapeningsconferentie bijeen te roepen. De resolutie dringt aan op het ver bieden van allé wapens behalve die. welke worden gebruikt door bezettings troepen en politie in afzonderlijke lan den. „Wij moeten de grimmige werkelijk heid recht in de ogen zien, dat er zulke reusachtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad. doch de gehele beschaving met vernietiging bedreigd wordt," zo zeide senator Tydings. die van mening was, dat internationale contróle van water stof- en atoombommen illusoir zou blij ken. „Onmiddellijk nadat een oorlog met gewone wapens is uitgebroken, zal ieder land zo snel mogelijk tot de productie van waterstof- en atoombommen over gaan", aldus de senator. De wereld moet het eens worden over ontwapening tot geweren toe." Volgens senator Tvdings was het ver keerd. te denken, dat de Russen niet zouden instemmen met een voorstel tot een bespreking van een internationale ontwapening. Hij geloofde, dat het Rus sische volk. evenals het Amerikaanse, wilde voortbestaan en een eind wenste te maken aan het oorlogvoeren. „Wanneer ge van mening zijt, dat het met de wereld toch niets gedaan is. laat de waterstofbom er dan een einde aan maken. Wanneer ge de wereld nog een behoorlijke kans wilt geven, maak dan liever een einde aan de waterstofbom. Er is geen andere keuze." Aldus antwoordde Nehroe, de minis ter-president van India, op door jour nalisten gestelde vragen. Ingelichte kringen te Londen zeggen, dat Engeland vermoedelijk een eventueel Amerikaans verzoek om uitwijzing van dr Klaus Fuchs zal verwerpen. Zij zeggen dat de zaak van deze atoom geleerde de zekerheid van het Britse veiligheidssysteem raakt en nauwelijks een kwestie voor de Amerikaanse recht banken is. Gezaghebbende kringen menen, dat naast het feit dat de zaak Fuchs als een Britse affaire wordt beschouwd, zijn uit wijzing mogelijk, zo niet onmogelijk zou zijn, op grond van het Anglo-Ameri- kaanse uitwijzingsverdrag. (U.P.) Berichten, dat de Sovjets reeds water stofbommen zouden bezitten en er reeds een tot ontploffing zou zijn gebracht, vinden geen bevestiging en lijken zeer overdreven. SCHERPE TOENEMING VAN DE WERKLOOSHEID IN DE V. S. De Amerikaanse minister van handel heeft bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Ver Staten In de maand Januari met 991.000 Is gestegen tot 4.480.000, het hoogste cijfer sedert de oorlog. Hij wees er echter op, dat er in de afgelopen twee maanden een aanzien lijke toeneming van de werkloosheid te verwachten was als gevolg van factoren, die als seizoensverschijnsel zijn te be schouwen. Ned. troepen trekken weg uit Garoet en Tasikmalaja Het Nederlandse leger is gisteren be gonnen met de ontruiming van Tasik malaja en Garoet, de twee steden op West-Java, die het hart vormen van Tjokrosoejoso. Ardji Kartawinata de Daroel Islam. De Nederlandse troe- Anwar Tjokroaminoto zeer zeker niets pen worden overgebracht naar Ban- te maken kunnen hebben met de onge- doeng. Hun plaats wordt ingenomen regeldheden. die veroorzaaakt zijn aoor P.S.I.I.-PROTEST TEGEN ARRESTATIES. De Partai Sjarikat Islam Indonesia West-Java heeft bekend gemaakt, dat zij er van overtuigd is, dat de leden van het hoofdbestuur van de PSII. Allkusno door troepen van de R.I.S Het bestuur over het regentschap Soekaboemi is geheel in handen van militairen gelegd. De reg-ering zal binnenkort een wets voorstel indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor éen grondige bestrijding van de t.b.c. ónder het rundvee. Het ligt in de be doeling in vijf jaar de gehele veestapel vrij van t.b.c. te maken door het be smette vee op te ruimen. Deze foto .toont U een dierenarts, die op een boerderij de veestapel op t.b c- on derzoekt. Overmorgen heeft H.M. Koningin Ju- Jkna in het Koninklijk Paleis op de Dam e Amsterdam de eerste Hoge Commis- aris van Indonesië in Nederland, mr h' Roem, ter overhandiging van zijn E- cofsbrieven ontvangen, n ^°h. Roem inspecteert de ere-wacht. wc voor Laatste Berichten pagina van dit Blad. enige regen. ïrL®''' verwacht tot morgenavond: bewolking '«en. met tijdelijk enige Wh; iuause tot kr fSgtök tussen Zuid en Zuid-West ontrfven Jets achter, morgen overdag dka» _dezelfde temperatuur als van- 'Opgemaakt te 10 uur). 8 FEBRUARI. &1°P: 8.10 uur; onder: |(9TLnK°)P: onder: 17.40 uur 10.07 uur Qiunmer bestaat uit zes pagina's. ROBINEAU BEKENT. André Robiheau, de 25-jarige Franse consulaire ambtenaar die iri November in Polen is gearresteerd, heeft bü de aanvang van het proces te Szoecln (Stettin) tegen hem en 5 medebeklaag- den bekend, dat hij in Polen een Franse spionnage-organisatie geleid heeft, die met hulp van anti-communistische Poolse burgers inlichtingen over ha vens, scheepvaart, vliegvelden, militaire eenheden en hun bewapening verza melde. Robineau, die er opgewekt en zelf verzekerd uitzag, noemde een groot aan tal namen en codenummers van Fran sen en Polen, die met hem zouden heb ben gewerkt. Hij verklaarde ook in lichtingen over het Poolse leger en de luchtmacht te hebben verstrekt aan een Britse diplomaat. CRITIEK VAN SCHUMACHER. Dr Kurt Schumacher, de leidende figuur in de Westduitse sociaaldemo cratische partij, heeft (in een brief aan United Press), geantwoord op de rede van John McCloy. Hij beweerde, dat Hitler voor een deel door hulp uit het buitenland in staat was de tweede wereldoorlog te beginnen. Schumacher verweet de Ame rikanen dat zij de kringen, die zij nu critiseren. destijds hebben gesteund. Ofschoon hij het eens was met zekere passages uit de rede van de Amerikaan se Commissaris had hij felle critiek op de uitlating van McCloy dat de Duitse politici gefaald hebben Hij wees er op dat de Amerikaanse politiek in Duits land is „verscherpt". Bidault reconstrueerde zijn kabinet Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Na het vertrek van de socialistische ministers uit de Franse regering Zater dag j.l., mocht premier Bidault er in slagen zijn kabinet nu weer zo bij te spijkeren, dat het voor het oog nog niet al te erg uit zijn voegen hangt. Verscheidene waarnemers hadden na melijk voorspeld, dat de premier de ge legenheid waar zou nemen, de parle mentaire basis van zijn regering naar de rechtervleugel te verleggen, om al dus het eventuele verlies der socialisti sche stemmen bij voorbaat te kunnen compenseren. Dit is niet gebeurd Bidault heeft zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de elementen, die al in zijn regering waren vertegenwoordigd zo volgde Queuille, die minister zon der portefeuille was, Mcch op voor Binnenlandse Zaken terwijl voor de resterende vacatures een beroep werd gedaan op politici, die tot dusver de regering scrupuleus hadden gesteund. Op het moment, dat wij telefoneren, wordt algemeen verwacht, dat Bidault vanmiddag zijn parlementaire meer derheid zal verwerven, aangezien de Fransen vinaen, dat elementaire be leefdheid de socialisten nu wel voor schrijft, na Bidault eerst de deur voor zijn neus te hebben dichtgeslagen, hsm nu althans hun platonische stemmen niet te onthouden. De moeilijkheden voor Bidault als President Truman neemt toevlucht tot Taft-Hartley wet INZAKE DE MIJNSTAKING. President Truman heeft zijn toevlucht gezocht tot de Taft-Hartleywet om te trachten via een uitspraak van het federale hof de 400.000 stakende arbei ders in de vlamkoolindustrfe aan het werk te krijgen. De president heeft een commissie van onderzoek aangewezen, met aan het hoofd de advocaat David Qole. om de geschilpunten te onderzoeken. Deze commissie moet uiterlijk Maandag a.s. rapport uitbrengen. Op grond van de Taft-Hartleywet kunnen de stakers gerechtelijk worden gsdwongen het werk voor de duur van tachtig dagen te hervatten. Het staat echter nog te bezien, of de mijnwerkers zich veel zullen aantrek ken van een eventueel eerechtelijk be vel de staking te beëindigen. John Le wis. de 70-jarige voorzitter van de Uni ted Mineworkers. heeft Truman vorige week meegedeeld, dat hij het betwij felde. Wanneer de staking blijft voortduren, zo constateert de president, zullen de nationale gezondheid en de veiligheid in gevaar worden —'bracht. Aldus heeft Truman het nodig ge oordeeld een wet in werking te stellen, waarvan hij ze'.f een tegenstander is. De herroeping van de Taft-Hartleywet was immer een der voornaamste pun ten van het democratisch verkiezings program van 1948. kapitein van zijn bijgelapte regerings bark zullen zich pas doen gelden, ge- locft men, wanneer hij weer de wilde toaren der politieke hartstochten heeft bereikt. En dat zal zeer spoedig zijn. Velen menen zelfs, dat ae dag van morgen, wanneer de kwestie der collec tieve arbeidscontracten in de Kamer verder wordt behandeld, al uit zal kun nen wijzen, waar precies de grens ligt tussen ae sccialistische oppositie-wil en hun bezorgdheid voor het voortbestaan der derde macht, die met of zonder socialisten toch algemeen wel als de enig mogelijke dyk tegen een commu nistische of Gaullistische springvloed wordt 'beschouwd. Voor het moment kan men dus zeggen, dat de regering volkomen door de socialisten in de hand wordt gehouden. De premier schijnt zioh ten doel ge steld te hebben minstens neg 6 weken aan de macht te blijven, alvorens het roer aan een waarschijnlijk radicale opvolger over te geven. In dit verband werd gisteravond in politieke kringen vooral de naam van dr Queuille ge noemd. Men meent namelijk, dat hij de enige figuur is, die socialisten, ka tholieken en radicalen tot een vreed zame samenwerking kan voeren. Bidault heeft daartoe het overwicht gemist. Strijd om Berlijn COMMUNISTEN WILLEN DEMONSTREREN. De West-Berlünse burgemeester Ernst Reuter heeft thans een formeel com munistisch verzoek ontvangen om tij- aens het Pinksterweekeind optochten van 500.000 jongelui in West-Berlijn toe te laten. Het plan Is dat de jongelui zich van 27 tol 30 Mei in de Sovjet-sector ver zamelen voor een betoging voor vrede en eenheid, die uitgeschreven is door de vrije Duitse jeugd, een onder Sovjet- auspiciën staande Oost-Duitse commu nistische jeugdorganisatie. De meeste West-Berlijnse partijlei ders hopen de half millioen commu nistische Oost-Duitse jongelui, die met Pinksteren een mars door West-Berlijn zouden willen maken, te ontvangen met volle winkels en bloeiend cultureel- en sportleven, in plaats van met politie- cnrdons en tanks. Dr Schumacher, de leider van de sociaaldemocratische partij, had gelijk gemeld, een be~oep gedaan op de Weste lijke mogendheden op de toegangswegen van Oost- naar West-Berlijn tanks te plaatsen om te voorkomen dat de com munistische Jeugd West-Berlijn zou „be zetten". De andere partijleiders zijn eveneens van mening, dat een gezond en fleurig West-Berlijn een grote invloed zal uit oefenen op deze jeugd, die het leven in een democratische stad niet anders kent dan uit de communistische propaganda, aldus de Noord-West-Duitse radio De Westelijke mogendheden treffen voorzorgmaatregelen tegen eventuele ongewenste ontwikkelingen Een woord voerder van het Foreign Office verklaar de dat de situatie nauwkeurig wordt gadegeslagen. De Oost-Duitse communisten hebben in h°t kader vao d" ca mm gn? .teven de geallieerden in West-Berliin de wonin gen van. gealliee-d bezet ting' personeel voleekalkt met leuzen alc Ga naar huis". De actie was vooral gericht te gen de Amerikanen. onruststokers. De PSII West-Ja va geeft te kennen, dat. gelet op dc waardevolle persoonlijke hoedanigheden van ge noemde leiders, mede ter voorkoming van ernstige gevolgen van broederstrijd, de door de regering genomen maatrege len zeer te betreuren zijn De PSTT West-Java heeft besloten het hoofdbestuur van de partii zeer dringmi te verzoeken all? pogingen in het werk te stellen. oodat de regering terstond het gewenste onderzoek ten aanzien van de drie leiders doet begin nen. BUITENLANDSE PERS EN ACTIE-WESTERLING. „Mérdeka" vernam van officiële RIS- kringen. ..dat de regering der RIS in het geheel niet zal handelen tegen de democratische beginselen indien deze krasse maatregelen zal gaan nem*n ten aanzien van buitenlandse dagbladen, die zich bepaald niet gced hebben ge dragen ten opzichte van de Bandoeng- se kwestie. In verband hiermede zal de regering der RIS bepalingen In het leven roepen inzake de positie der bui tenlandse dagbladpers en hun kapi taal" INDONESISCHE AMBASSADEÜR TE WASHINGTON. De Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten. Ali Sastroamidjojo. is gis termiddag uit New York te Washing ton aangekomen. Aan het station werd hij o.a. begroet door de Nederlandse ambassadeur, dr E. van Kleffens. de Indonesische handelscommissaris Van Weideren, Rengers en verscheidene an dere Amerikaanse. Nederlandse en In donesische autoriteiten. BANKSTAKING TE DJAKARTA DUURT VOORT. Einde spoedig in zicht? De staking bij verschillende banken in Djakarta duurt voort. Het stafkwar tier van de militaire gouverneur heeft aan Aneta medegedeeld, dat de bank- arbeidersvereniging de indruk gaf. dat de besprekingen op het Ministerie van Arbeid vlot verlopen en dat zelfs de j mogeliikheid aanwezig is, dat het werk zeer spoedig hervat zal worden. De mi litaire gouverneur liet weten, dat hil onder de huidige omstandigheden geen staking kan „verdragen" daarom heeft hij de partijen aangeraden zo spoed1"'g mogelijk binnen tien fiagen in overleg met het Ministerie van Arbeid tot overeenstemming te geraken. MILITAIR BESTUUR REGENTSCHAP SOEKABOEMI. Volgens een bekendmaking van het stafkwartier van het militair district I, getekend door majoor Oesman Ismail, werd het bestuur over het gehele re gentschap Soekaboemi met ingang van 30 Januari in handen van militairen gelegd. Dit besluit werd genomen in verband met de uit alle delen van het regentschap binnengekomen moties van het bestuur van kantoren en werkne mersverenigingen. Uittocht gevolg van pressie Naar aanleiding van pers- en andere berichten in Indonesië betreffende ontslagen op grote schaal van Indo nesische ambtenaren op Nieuw-Gui nea, wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: „Van de op deze berichten door „An- tara'* op 30 Januari gegeven scherpe reactie, welke heet afkomstig te zijn uit officiële kringen van de regering van de R.I.S., is te Den Haag niet zonder verwondering kennis genomen. Er is n.L geen sprake geweest van maatregelen tegen de Indonesische ambtenaren op Nieuw-Guinea, doch van plaatselijke massa-ontslagaan vragen dezer ambtenaren zelf, die niet langer voor het gouvernement van Nieuw-Guinea wensten te wer ken en verzochten om onmiddellijke terugzending naar Oost-Indonesié. Deze massa-uittocht, welke door het bestuur van Nieuw-Guinea niet is ge wild, noch voorkomen is kunnen wor den, is het gevolg van agitatie door enkele radicaal georiënteerden onder hen, die pressie uitoefenen om uit Nieuw-Guinea weg te trekken, aange zien anders hun Indonesisch staats- ourgerschap gevaar zou lopen en zi] als landverraaers zouden worden be schouwd. Bij de mededelingen van de minister zonder portefeuille van de R.I S., dr Soeparmo. op 3 dezer te Djakarta ge daan. kan worden aangetekend, dit de „misvatt.ng" bij ae Indonesische amb tenaren in Nieuw-Guinea niet zozeer is ontstaan door onvoldoende voorlichting, dan wel op de wijze als hiervoren aan gegeven. De mededeling, dat een commissie onder leiding van dr Soeparmo zich onder meer naar Nieuw-Guinea zal begeven om de positie van deze amb tenaren in beschouwing te nemen, verdient in zoverre aanvulling, dat hiertoe uiteraard vooraf de instem ming van de Nederlandse regering verzocht dient te worden." VERDERE TOENEMING VAN DE WERKLOOSHEID IN WEST- DUITSLAND. Blijkens gepubliceerde officiële statis tieken is het aantal werklozen in West- Duitsland in de afgelopen maand met bijna 340.000 gestegen tot 1.897.700. Het aantal werklozen mannen steeg met 285.500 en het aantal werkloze vrouwen met 53.700. Het grootst was de toene ming in Beieren (ongeveer 86.200). De West-Duitse kanselier, dr. Ade nauer, verklaarde in een rede, dat de snelle stijging der werkloosheid voor een groot deel ls toe te schrijven aan het gebrek aan buitenlands kapitaal. Hij zeide. dat de Amerikaanse beloften van grote kapitaalsinvesteringen niet zijn nagekomen. De Amerikaanse hoge commissaris John McCloy. noemde in een te Stutt gart gehouden rede de werkloosheid een van Duitslands grootste problemen. Hij gaf toe, dat het niet uitsluitend een Duits probleem is, doch hij legde de na druk op de noodzaak van praktische Duitse voorstellen om een oplossing te vinden. Politieke waarnemers merken, op. dat deze verklaring van McCloy in overeen stemming is met de scheröe critiek, die de EC A-missie in West-Dultsland on langs op de economische politiek van de West-Duitse regering heeft geoefend. VVEST-DUITSLAND ZET LEVERING VAN IJZER EN STAAL AAN OOST-DUITSLAND STOP. De West-Duitse regering heeft de stopzetting bevolen van alle ijzer- en staalleveranties aan Oost-Duitsland. zo deelde kanselier Adenauer telefonisch aan United Press mede. Hij voegde er aan toe, dat de order is uitgevaardigd op verzoek van de geallieerde autoritei ten. Adenauer zei dat tot stopzetting was besloten omdat Oost-Duitsland zijn bU overeenkomst aangegane verplichtingen niet is nagekomen. In overeenstemming met de bepalingen van het handelsac- eoord van October 1949 hadden belde Duitse staten zich verbonden het nade lig saldo van de betalingsbalans niet nog°r te laten oplopen dan 15 millioen mark. Adenauer weigerde mede te delen hoeveel ijzer en staal reeds aan Oost- Duitsland is geleve-d en hoe hoog het nadelig saldo van Oost-Duitsland was Hij zei dat het verbod alleen van toe passing is op ijzer en staal en dat de severing van andere goederen normaal door zal gaan. AMERIKAANSE TOURISTEN NAAR EUROPA. Arthur Haulot. gevolmachtigde voor het tourisme van België en voorzitter van de Europese reiscommissie, die een bezoek van 8 dagen heeft gebracht aan New York en Washington, verklaarde op een persconferentie: ..Wij verwach ten meer dan 400.000 Amerikaanse be zoekers in de 17 landen, die vertegen woordigd ziin in de commissie". Haulot beschreef de pogingen, die in Europa worden gedaan om het bezoek voor de Amerikanen zo aangenaam mogelijk te maken en de speciale regelingen, die voor hen getroffen ziin. zoals vrijstel ling van benzine-distributie. Hij deelde mede, dat de scheepsvaart en lucht vaartmaatschappijen het reisseizoen reeds met twee maanden in beide rich tingen hebben verlengd, zodat April en Mei. September en October in 1950 vol slagen reismaanden zullen zijn. Haulot deelde mede. dat een onder zoek. ingesteld bij 11 transatlantische scheepvaartmaatschappllen heeft aan getoond. dat 5 reeds vnilpdig ziin volge boekt voor Mei en dat 5 andere alleen ruimte beschikbaar hebben in de eerste klas. Voor April ziin drie maatschap pijen reeds volgeboekt en alle anderen hebben slechts beperkt plaats beschik baar. D? transatlantische luchtvaartmaat schappijen melden voor Januari een eroter oa«ae'ersvervoer tengevolge van het speciale tarief voor 15-daacse ex cursies naar Europa en temg. dat het tarief voor een enkele reis plus 1/10 bedraagt. In Februari en Maart worden nog grotere stijgingen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1