Verbeteringen aan de Stadsgehoorzaal in étappes STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam DONDERDAG 2 FEBRUARI Voor 1950 vragen B. en W. f 263.000 Met betrekking tot de Stadsgehoor zaal zün in de loop der jaren vele klachten gerezen, welke eensdeels een gevolg zijn van de omstandigheid, dat een grondige herstelling van het uit 1891 daterende gebouw dringend no dig is en anderdeels van de hogere eisen, welke sindsdien aan een derge lijke inrichting worden gesteld, terwijl de nodige voorzieningen niet in ge lijke tred werden aangebracht. Inzonderheid gelden de volgende be zwaren. De bestaande kap boven de erote zaal is te zwaar belast. De plafonds van de crote zaal en van de foyer, zomede de voorgevel verkeren in een uit veilig heidsoogpunt ontoelaatbare toestand. De verwarmingsinstallatie is versleten en het grootste gedeelte van de electri- sche installatie, welke in 1917 werd aan gelegd, verkeert in slechte staat, zodat deze moet worden afgekeurd Het her haaldelijk uitbouwen en weder afbre ken van het toneelpodium en het bou wen en afbreken van een toneelfront in de grote zaal en in de foyer, al naar ge lang van de uitvoering, welke wordt reeeven- Het doordringen van het ge luid van buiten het gebouw in de foyer en het zeer storend optreden van con tact-geluiden van de gangen tot alle nevenruimten, alsmede de slechte acous tiek B en W. hebben in verband daarmede de Direoteur der Gemeentewerken dan ook opgedragen plannen inzake de res tauratie der Stadsgehoorzaal te ontwer pen Voor het inwinnen van deskundige adviezen in deze werd een bedrag van f 1 500— beschikbaar gesteld. Enige tijd geleden diende de Directeur der Gemeentewerken zijn rapport om trent de restauratie in. Aangezien de uitvoering van het plan, hetwelk de Directeur daarin aanbeveelt en dat een grondige verbetering van het gebouw inhoudt, een hoge uitgave van de gemeente zou vorderen de kosten daarvan waren destijds globaal geraamd op f. 868.000.hebben B. en W. zich ernstig beraden, of tot het uit voeren van deze kostbare voorzieningen aan het bestaande gebouw zou moeten worden overgegaan, dan wel of van een grondige restauratie van de Gehoorzaal zou moeten worden afgezien en plannen zouden moeten worden beraamd om te komen tot de stichting van een nieuwe Stadsgehoorzaal. Voorop staat hierbij, dat de Gehoor zaal een dusdanig belangrijk element is in de Lcidse maatschappelijke en culturele leven, dat zij inderdaad als onmisbaar voor onze gemeente moet worden beschouwd. Vast staat even wel, dat het gebouw in zijn huidige toestand niet langer kan worden ge handhaafd. Naar de mening van B. en W. zal de stichting van een nieuwe Stadsge hoorzaal. van ongeveer dezelfde capa citeit als de huidige, in deze tijd exclusief de grond een bedrag vor deren van ten minste 2.3 a 2,5 millioen pulden. De grootst mogelijke meerder heid van het College is van oordeel, dat het uitgesloten Is te achten, dat ook in de verdere toekomst de finan ciële toestand der gemeente de inves tering van een dergelijk bedrag mede eelet op de vele noodzakelijke kapitaalsuitgaven, welke daarnrast voor de uitvoering van openbare wer ken onvermijdelijk gedaan zullen moe ten worden zou toelaten. i Wel is waar is zelfs de naaste toe komst wat betreft de financiële situatie der gemeente onbekend, daar. zoals men *eet, de noodvoorziening der financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten dit iaar afloopt en een nieu we, meer definitieve regeling daarvan te wachten is. doch de meerderheid van het College kan niet inzien, in aanmer king nemende de algemene economische toestand van ons land, dat de nieuw vast te stellen regeling voor de naaste toe- '.omst een zodanige wijziging in de fi nanciële capaciteit der gemeente zou kunnen teweegbrengen, dat de last van oe stichting van een nieuw gebouw zou kunnen worden gedragen. Daar komt bü. dat, mocht de toestand zich gun stiger ontwikkelen dan zich thans laat vermoeden, toch in elk geval een groot aantel jaren zouden moeten verlopen, alvorens de bedoelde nieuwbouw ter hand zou kunnen worden genomen, In die tussentijd zou in elk geval de be staande gehoorzaal in gebruik moeten blijven en zouden daaraan toch belang rijke bedagen moeten worden ten koste gelegd om haar in stand te houden, tenzij men waartegen ernstig bezwaar bestaat met een voor concerten en andere, uitvoeringen veel minder bruik baar gebouw zou willen volstaan. Op grond van het bovenstaande ls de meerderheid van het College dan ook van oordeel, dat de oplossing moet worden gevonden in grondige restau ratie van de bestaande Gehoorzaal volgens het plan. dat door de Direc teur der Gemeentewerken is voorge steld en waarbij uiteindelijk een ge bouw wordt verkregen, dat nog lange jaren uitstekend bruikbaar zal zijn. Dit betekent intussen niet, dat het be doelde plan thans in zijn geheel tot uitvoering zou moeten komen. Immers, nu de financiële toestand der gemeente zodanig is, dat bij het doen van grote kapitaalsuitgaven de uiter ste voorzichtigheid dient te worden betracht, kan op het ogenblik niet ver der worden gegaan dan het treffen van de meest noodzakelijke voorzie ningen, welke echter dan zodanig die nen te worden ontworpen en uitge voerd, dat zü passen in het boven aan- geduid^ nlan voor de restauratie van het gebouw. Voorts is het niet de be doeling nu reeds te bepa'en, in hoe veel etappen en jaren dit plan zal worden uitgevoerd, doch elk iaar zal aan de hand van de mogelijkheden, welke de begroting dan biedt worden nagegaan, of weder een gedeelte van het plan kan worden uitgevoerd en, zo ja, welk. Een lid van het College kan zich niet geheel met het boven uiteengezette standpunt verenigen. Dit. lid zou er ver re de voorkeur aan geven thans nog geen beslissing te nemen over de vraag, of tot grondige restauratie van het be staande gebouw, dan wel tot de stichting van een nieuwe Gehoorzaal moet en k3n worden overgegaan, waarbij mede in aanmerking is genomen, dat de globale raming van het restauratieplan, welke van de vorige zomer dateert, te laag moet worden geacht, voornamelijk door enkele faotoren, waarmede toentertijd nog geen rekening kon worden gehou den. Dit lid zou in verband daarmede met de uitvoering van de door de meer derheid van het College voorgestelde voorzieningen wel kunnen medegaan, mits deze beperkt blijven tot de ophef fing van de gevaren voor de veiligheid en de vervanging van hetgeen onbruik baar is geworden, zodat z.i. enige beper kingen in het voorgestelde zouden moe ten worden aangebracht. Op deze wijze blijft de eerstvolgende iaren een Stads gehoorzaal ter beschikking, welke in bruikbaarheid niet minder is dan het ge bouw in zijn huidige staat, terwijl op de beslissing over de definitieve oplossing van het onderhavige .vraagstuk in geen opzicht wordt vooruit gelopéïf veiligheidsoogpunt "hoogst gevaarlijke een meer passende aankleding worden zaalplafond wordt verwijderd en vervan- gegeven door het wegbreken van de ge- Sovjets weigeren Franse nota WAT ZAL FRANKRIJK NU DOEN? De sovjet-ambassade te Parijs heeft de nota. waarin Frankrijk protesteert legen de sovjet-erkenning van de regering van Ho tsji minh in Indo- Cnina, terug gezonden en verklaard, het onmogelijk te achten een derge- hjke nota In ontvangst te nemen", zo 's in kringen van het Franse minis terie van buitenlandse zaken ver nomen. Men acht de door de sovjet-unie ge- voigde procedure ongewoon, doch men wonde zich verbaasd over de laatste „van een land, dat immers een ge allieerde van Frankrijk is". Men wei- pde zich uit te laten over de in de door Frankrijk te volgen ge- tiirt Jn' was onmogelijk In korte "Ja een besluit te nemen over een zo °*iangrjjke zaak, zo verklaarde men ln Benoemde kringen. Pierre Schneiter, waarnemend minls- van buitenlandse zaken, heeft Alexander Bogomolof, de sovjet-ambas- fadeur, - - - - - GROTE ZAAL Ten aanzien van het restauratieplan, dat de meerderheid van het College uit- eindiger verwezenlilkt zou willen zien, delen B. en W. het volgende mede: In de grote zaal zal de vloer zodanig worden gemaakt, dat deze zowel in een horizontale als in een hellende stand kan worden gebracht. De podlumvloer zal 70 cm lager worden herlegd, ter wijl de ba-lcons alle worden weggebroken en één nieuw diep lopend frontbalcon wordt gemaakt, wat mogelijk is door ver wijdering van de filmcabine, welke niet meer aan de eisen van de Rijksbrand- weerinspectie voldoet en derhalve is af gekeurd. Aan vervanging van de cabine door een andere, welke wel aan de voor schriften voldoet, bestaat geen behoefte. Het ouds, zwaar geprofileerde, doch uit Zij gaven hun bloed 26 DONORES ONTVINGEN LANDSTEINERPENNING. Gisteravond hebben* 26 donores van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, die 5 maal achtereen hun bloed voor hun medemens gaven, uit handen van de voorzitter van de afde'ing Leiden van het Ned. Roode Kruis, Prof. dr P. J. Gaillard, de bronzen Landstelnerpennlng ontvan gen. Deze bijeenkomst, welke plaats vond in één der zalen van het Acad. Zieken huis, werd met een kort inleidend woord van prof. dr Gaillard geopend, die daarin nog eens wees op de grote mens lievende daad. welke deze 26 donores hebben willen stellen en waardoor het leven van velen kon worden gered. Tevens nam spreker de gelegenheid te baat om te wijzen op de veranderde functionering van de bloedtransfusie dienst. middels de oprichting van de bloedbanken, welke als z.g.n. „voor raadschuren" zijn bedoeld. Nadat prof. dr Gaillard aan de dono res de gelukwensen en dank van het H.B van het Ned. Roode Kruis had overgebracht, ging hii over tot de uit reiking van de Landstelnerpennlng en wel aan de volgende personen- de da mes M. BeekmanBaart, ,T. Nimwegen Marie J. G. SiioesteinVan ae Ven, A PisonVan Vliet E Brinkgreve, T. Cleverinsra. S. van Amerongen. C. P. E. M, PJouvier. E, W Jagerman en M. C. C. Ho^geveen en de heren W. Groene- veld. S .v. d Z°e. L Frans,sen. H. A. Reterink. J. Briër. J. C Hümans, J. A van Gent W Z de JoP" w W E de Haan. J. D Blokhuils. P. W. J v. d. Linden, L. van Amerongen D C. Ver hagen en M P, Pfeiffer *ilen te Lei den. zuster A van FV fre Oe^tgeest en de heer J- F. van Kalm te Noordwijk- Bmnen. Oud-militairen vragen pensioensverhoging MOTIE VAN DE AFDELING LEIDEN. De afdeling Leiden van de Alg. Mili taire Pensioenbond ln huishoudelijke vergadering bijeen op 31 Januari j.L in lokaal Korte- Mare 34 te Leiden, heeft de volgende motie aangenomen: Gehoord de besprekingen en gelet op de noodtoestand waarin vele gezinnen van de militair gepensionneerden 'en hun nagelaten betrekkingen verkeren als gevolg van de devaluatie, a.s. huur verhoging én de dagelijkse prijsstijgin gen van de eerste levensbehoeften, dringt er bij het HB. met klem op aan met alle geëigende mjddelen er voor te ijve ren. aan die teestand tan spoedigste een einde te maken. Namens het Bestuur, w.g. N. LOUWRIER, Voorzitter. J. BUIS, Secretaris. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. op proefschrift getiteld: „Spondylosis ankylopoetica een patho- genetische studie" de heer H. van Swaay wonende te Leiden. LEIDSE SPAARBANK. In Januari 1950 werd bij de Leldse Spaarbank ingelegd f. 702.333.58 en te rugbetaald f.502 367.66. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 407 en het aan tal afbetaalde boekjes 197. Op 3873 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 50.910.50 bijgeschreven. Êr werden 330 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f5891.55. Het op de scholen gespaarde bedrag was f. 258.40. Het tegoed der 28.736 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 16.347.672.07. Aan rente over 1949 werd f. 321.698.71 bijgeschreven! TONEELWEDSTRIJD VAN BUURTVERENIGINGEN. Vier deelnemers. De buurtverenigingen hier te stede zijn zeer actief. Zo hebben zij thans zich voor het eerst geworpen op een toneel wedstrijd om de beoefening van deze tak van cultuur te stimuleren. Gister avond hebben de toneelclubs van vier bij de federatie aangesloten verenigin gen zich in de Schouwburg niet elkaar gemeten en, laat ons dat direct consta teren, zy deden het lang niet slecht en de goed gevulde zaal heeft de geleverde prestaties met interesse gevolgd. Na een kort welkomstwoord van de heer M I. Smit, voorzitter der federa tie, trad het eerst op Rodou-Vreewijk met de oude beproefde Franse drama tische schets „De Ploegbaas". Dan volg de „Kunst naar Kracht" (uit het Mare- dijkkwartier) met een door het lid de heer P. W. de la Rivière zelf gemaakte klucht „Cupido en de Woningnood", die aardig a'anpaste bij de huidige verhou dingen op dit gebied. Als derde trad op ..De Professorenwijk" met het lichte Franse spel „Storm in een glas water" en „Om de Sint Pancras" sloot de rij met het Engelse „De mooiste dag in je leven". Na afloop deelde voorzitter der jury, de heer H. de Wilde de jury bestond verder uit mevr. C. Hageman en de heer B. W. Menkhorst mede, dat de uitslag zal worden bekend gemaakt op een la ter te houden bijeenkomst. Er is gisteravond in vlot tempo go- werkt! STUDIEDAG RIJNSTREEK-WEST. De Vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Rijnstreek-West" houdt Woens dag, 15 Februari in de Stadsgehoorzaal wederom een studiedag In de ochtend vergadering zal de directeur van het Vee teeltwezen ir Th. C. J. M. Rijssen- beek spreken over „De veehouderij en de export van vee en vlees", terwijl in de middagsamenkomst de film „Neder land hier met koe en stier" zal worden vertoond. Geslaagd voor het candidaats exa men Godgeleerdheid aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer J, A. Roskam Jr. Jhr Mr W. M. de Brauw Grootofficier Huisorde van Oranje Jhr. mr W M. de Brouw, rechtsge leerd adviseur van H. M. de Koningin en kamerheer b d., werd door H. M. de Koningin benoemd tot Groot-officier in de Huisorde van Oranje. Parlement Zuid Sumatra wenst opheffing der Negara De volksvertegenwoordiging van de negara Sumatra Selatan (Zuid-Su- matra) heeft heden in een voltallige vergadering met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een overdracht van de bevoegdheden der negara aan de regering der RÏ.S. en dc wens ge uit om de verdere ten uitvoerlegging van besluiten over te laten aan de re gering der R.I.S. Bij dc opening van de Van Gogh- tentoonstelling ts Chicago heeft de Ne derlandss ambassadeur mr dr E. N. van Kleffens bekend gemaakt, dat Koningin Juliana tót officier ln de Orde van Oranje Nassau heeft benoemd: Daniel C Rich, directeur van het museum te Chicago, en Chauncey Mccormick, pre sident van dit instituut. Succesvolle concerten van Rott. Philh. Orkest TWEE GEVARIEERDE PROGRAMMA'S. Tweemaal concerteerde Eduard Flipse hier gisteren weer met zyn Rntt. Philh. Orkest voor stampvolle zalen en het botekende tevens voor dit seizoen heinas zijn afscheid van de groene kaarthouders van K. en O. Het succes was beide malen enorm! Men kan moeilijk verwachten, dat de programma's van het Jeugdcon- cert Toonkunst en dat van „ver zoeknummers" voor K. en O. een stylistische eenheid vormen. Het was dan ook 's middags cn 's avonds een greep hier en een greep daar uit de concertlitteratuur, waarbij de „popu lariteit", zU het dan oók in de goede K.L.M. acht alle inzittenden van post-Dakota verloren Van de zijde der KLM wordt ons of ficieel het volgende medegedeeld: „Het Deense s.s. „Rigmor". dat verbinding stond met radlostatte Schevenlngen-haven rapporteerde ger overlevenden te hebben gevonden, ze dat moet worden aangenomen, dat al' zich aan boord van de PH-TEU be vindende leden van dc bemanning om het leven zijn gekomen. Op het bericht, dat de „Rigmor" na urenlang rondvaren slechts enige wrakstukken en zakken post had kun nen oppikken en daarna de reis naar Londen gin? vervolgen, kreeg de sleep boot „Maas" aanvankelijk order terug te keren. Deze order is later herroepen, omdat van het vliegveld Valkenburg een tweede ..Mitchell" was opgestegen, en radiocontact met de sleepboot zou ne men. Naar het schijnt heeft d? „President J. Leis" van de „Rigmor" overgeno men, wat dat schip op zee gevonden had. De reddingboot heeft bevel ge kregen zo mogelijk een verankerde boei uit te werpen ter plaatse waar het vliegtuig vermoedelijk is neerge stort. cm het terugvinden te verge makkelijken. PRINS BERNHARD TE MARACAY. Prins Bernhard arriveerde gisteren met zijn gezelschap te Maracay (Vene zuela), waar hem een warme ontvangst te beurt viel. De grote militaire DC-4, die tijdens het verblijf van de Prins in Venezuela tot zijn beschikking is gesteld, landde om halfelf op het vliegveld Boca del Rio. Terwijl de Prins de erewacht inspec teerde werden saluutschoten afgevuurd door leden van de luchtmacht en de artillerie. Na een bezoek gebracht te hebben aan de militaire luohtvaartschool en de dierentuin, was de prins de gast tijdens een lunch, die te zijner ere geseven werd in het fraaie hotel Jardin. (U.P.). NIEUWE DIRECTEUR OUDEWATERSE BANK. De heer P. Domburg, procuratiehou der bij de Incassobank te Bodegraven, betekenis van het woord, de boven- '5 to' directeur van het kantoor van de bij de stijl van de foyer passend ge- ;.len alleen doelmatig te verkrijgen met stucadoord plafond worden aangebracht j een warme-luchtverwarming. gecombl- en zullen enige acoustische voorzienin- meerd met een geheel nieuw ventilatie- gen worden getroffen. Het toneel behoeft systeem. 'H -* noodzakelijke verbetering, terwijl di door uitbouw ln de foyer, een diepte krijgt van 6 m. De toneelopening wordt verbreed van 4 m tot 6 m, Een toepasselijke en veranderbare verlichting zal worden aangelegd. Met het aanbrengen van een verduisterings inrichting is rekening gehouden, ten einde tegemoet te komen aan de wens om ook overdag lezingen met projectie te kunnen houden. KLEINE ZAAL. De kleine zaal wordt eveneens voor allerlei doeleinden gebruikt, zoals lezln gen, voordrachten, intieme kunst, dam en schaakwedstrijden, recepties, diners enz. Het behoeft geen betoog, dat de huidige aankleding niet voldoet aan de meest bescheiden eisen van decorum, waartoe o.a. ook de hoge zóldering en de podium-nis niet medewerken. De acoustlek is onvoldoende. Bij het uit voeren van het plan zal aan de zaal verzocht hem heden op de Qual dOrsay te komen spreken. De commissi voor de overzeese ge- o-easdelen van de Franse Nationale ergadering heeft gisteren een resolutie ingenomen, waarin wordt verklaard, vin 3. erkenning door de sovjet-unie an de z.g regering van Ho tsji-minh h". pending betekent van de grond- der internationale wetten, 'Wijl zij tevens een onvriendelijke n f,egens de Franse unie ls." ,"e ^aad van de republiek (de Franse 7iin heeft de tussen Frankrijk ener- anri e- Vletnam. Laos en Cambodja HHJto gesloten overeenkomsten, MfK deze drie Indochinese staten iiDestuur wordt verleend binnen de pnl* Unle- met 29* tegen 20 stemmen Goedgekeurd. ni5l?n Acheson, de Amerikaanse mi- tiin Lv,aiï..bul'tenlandse zaken, heeft op tiLu^^ijkse. persconferentie de Rus- d° nninS van Ho tsjl-minh als veroordeeld.reg6erder Van Ind°-Chlna «ft»» meende, dat deze sovjetrus- rniitfi up alle illusies over een natlo- npemf aard van de Vietmlnh weg- •teU ien tsji-minh aan de kaak iu'; ïis «Je doodsvijand van Indo-Chl- Afhankelijkheid. gen door een in fijne geledingen gepro fileerd gestucadoord plafond, dat aan 18 meter lange vakwerkllggers vrij opge hangen is, waardoor de kapconstructie ontlast wordt. Ten behoeve van de acoustlek zijn, op deskundig advies, de korte zijden van het plafond voorzien van geprofileerde klankschermen. Door de vorm van het plafond, welke geheel op acoustische prinoipes is geba seerd, zal de bestaande dagverlichting geheel worden opgeheven en door kunst - I licht vervangen. Rondom langs het pla fond wordt achter aluminium koofljjsten I een indirecte verlichting van neon gllm- buizen aangebracht, welke te zamen met die onder het balcon <n op andere pun ten een feestelijke verlichting kunnen geven of, door omschakeling, een meer intieme sfeer zullen verlenen Het podium zal geschikt zijn. zowel voor concerten als voor kamermuziek, solisten en toneel, terwijl rekening ls gehouden met klankweerkaatsing en verdere geleiding van het geluid naar de zaal. Er is bovendien een goede doel treffende toneelverlichting geprojecteerd. Op het toneel is een riftvloer en in de zaal, mede ln verband met het houden van bals en gymnastiekuitvoeringen, een eiken strokenvloer gedacht. Het toneel kan met een strook van 3,5 m breedte worden vergroot daar een gedeelte van de zaalvloer hefbaar wordt gemaakt. Dat hefbare gedeelte geeft enerzijds een vergroot podium of een verlenging van de dansvloer en sluit an derzijds. in de lage stand, aan bij de hellende zaalvloer. De ruimte onder het toneel kan voor stoelenberging worden benut. Het maximum aantal zitplaatsen zal bedragen, in dc zaal 870 en op het frontbalcon 330. te zamen 1200, wat, daar het totaal aantal zitplaatsen thans 1112 bedraagt, een vermeerde ring betekent van 88 uitstekende zit plaatsen. FOYER De foyer werd oorspronkelijk ontwor pen als koffiekamer en verpozingsruim te bij concerten of danszaal. Later werd deze voor allerlei uitvoeringen, zoals ca baret, toneel- en muziekuitvoeringen zomede congressen, lezingen en dergelij ke gebruikt. Het doordringen van straat rumoer werd daardoor hinderlijk on maakt de uitvoeringen dan ook veelal ongenietbaar. Het plan voorziet hierin door het aanbrengen van dubbele ramen en deuren van bijzondere constructie aan de straatzijde, terwijl met het oog op de nodige geluidsisolatie ten opzichte van de grote zaal en de gangen tevens aan de gangzijde dubbele deuren zullen wor den gemaakt. Verder zal een nieuw stucadoorde pod'.um-nis. het aanbren gen van een nieuwe zoldering en van een moderne wandbetlmmering. Enige ramen in de achterwand en een stel dubbele gangdeuren kunnen vervallen. Ten behoeve van sprekers is een klein podium met boogvormige treden ont worpen. GANGEN EN TRAPPEN. Aan de vorm en de ligging van de gangen, trappen, vestibule enz. is. zon der tot zeer ingrijpende verbouwing over te gaan. geen verandering te bren gen. Echter kan het aanzien belangrilk worden verbeterd door verandering van de vloerbedekking en het op knappen van wanden en plafonds. De lambrizerlngen zullen worden bekleed met lichtkleurige beton-emallle. respec tievelijk hascorelief, terwijl de bestaan de granitovloeren, welke op tal van plaatsen zijn gescheurd, worden ge sloopt en vervangen door estrichvloe ren. welke, mede in het belang van een goede geluidsisolatie, worden be legd met een rondgaande rubber loper en zijstroken van linoleum. Ds bestaan de betimmeringen zullen zoveel moge lijk worden gehandhaafd en opnieuw worden geverfd. De zandstenen traptreden, welke door het Jarenlange gebruik sterk zijn uitge sleten. zullen, zo mogelijk, weder wor den gebruikt na te ziin omgekeerd en opnieuw bewerkt. De met granito be klede bordessen worden belegd met bv, platen van srilze travertin. Overigens worden de trappen c.a. geheel opge knapt. terwijl langs de trapopgangen nieuwe bronzen leuningen zullen wor den gemaakt. VERDERE MAATREGELEN. De vestibule met hal en garderobe ruimten zullen eveneens worden verbe terd. In de receptiekamers de stemka mer en de koffiekamer zullen kleine veranderingen worden aangebracht. De voorgevel van het gebouw eist dringend herstel. Hiertoe was op de ge meentebegroting voor 1948 reeds een post van f 5000.in eerste aanleg, uitgetrokken, doch van dat crediet werd geen gebruik gemaakt in verband met de voorgenomen restauratie. In het be- lahg van het behoud van het gebouw moet een volledige restauratie van de gevel worden uitgevoerd. Voorts zal de sterk vervuilde gevel geheel moeten worden gereinigd met de zand«troai en opnieuw moeten worden gevoegd. De verwarminesinstallatie Is versle ten en dient te worden vernieuwd. Het huidige systeem warmwaterverwarming met radiatoren en ribbenbuizen is bo vendien niet passend in het ontwor pen plan. Volgens ter zake ingewonnen advies van het Adviesbureau Deerns is de verwarming der .onderscheidene za- Het grootste gedeelte van de electri- sche installatie, hetwelk nog uit 1907 dateert, dient volgens het advies van de Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te worden af gekeurd en vernieuwd, zulks in over eenstemming met de huidige voor schriften. De Installatie dient volledig te worden vernieuwd met uitzondering van de reeds eerder vernieuwde instal latie van de koffiekamer. PLANNEN VOOR 1950. Het is noodzakelijk in de loop van dit jaar. en wel uiteraard gedurende de zomermaanden, de meest dringende verbeteringen aan de Stadsgehoorzaal uit te voeren. Het daartoe opgemaakte plan. dat geheel past in het bovenge schetste plan voor de algehele restau ratie van het gebouw, omvat de vol gende werken: vernieuwing van het plafond der grote zaal. van het plafond in de foyer, het plaatsen van twee nieuwe ketels en het vergroten van de kelderruimte voor de centrale verwar ming en het vebeteren van de grote zaal en de foyer. Daarbij is. wat de grote zaal betreft, ten aanzien van de acoustiek rekening gehouden met het advies van Prof. Fokker. De kosten van uitvoering van dit plan worden beraamd op f. 263.000.- MINDERHEDEN. Het lid van het College, dat een af wijkend standpunt in deze inneemt, zou nu bil het overleg in het Col lege gebleken is. dat. zonder ernstige schade te doen aan de acoustiek der grote zaal, een belangrijk minder kost' bare uitvoering niet mogelijk is met de uitvoering van de boven aangege ven voorzieningen willen medegaan, indien de volgende beperkingen zouden worden toegepast. De voorzieningen aan de centrale verwarming zouden z.i. zich niet verder moeten uitstrekken, dan tot het plaatsen van1 twee nieuwe ketels: van de vernieuwing van de verlichting van de foyer zou moeten vervallen dat deel. d3t als verbetering is te beschou wen. terwill z.i. voorts de dubbele ra men en deuren van de foyer nog ach terwege zouden kunnen blijven. Naar raming zouden daardoor de kosten met een bedrag van f32.400.^ verlaagd worden. De meerderheid van de Commissie voor de Openbare Werken kan zich met uitvoering van vorenbedoeld plan (het eerste deel van het plan voor de algehele restauratie) verenigen. De minderheid daarentegen staat de stich ting van een nieuw gebouw voor en wil ln verband hiermede aan het oude gebouw alleen de meest dringende voorzieningen treffen, en wel: het stuc werk van de plafonds in de grote zaal en in de foyer vervangen door board platen, de electrische leidingen ter plaatse, waar nodig, vernieuwen, de acoustiek zo nodig verbeteren door uit breiding van de geluidsinstallatie, de slechte „stee" in de voorgevel verbete ren. hopfdzakelijk om het gevaar weg te nemen en de ketels van de centrale verwarming door gebruikte of nieuwe ketels vervangen. Een dergelijke beperking van de uit te voeren voorzieningen achten B. en W. niet aanvaardbaar. Bovendien zou, zoals uit nader ingewonnen deskundig advies is gebleken, het gebruik van boardplaten voor de acoustlek van de grote zaal zeer ongunstige gevolgen hebben, waardoor de bruikbaarheid daarvan voor concerten en vergaderin gen ln stede van verhoogd, sterk ver minderd zou worden. Verder is. blij kens een rapport van de Commandant van de Brandweer, bedoeld materiaal uit een oogpunt van brandveiligheid onaannemelijk. toon voerde. Jongeren en ouderen hebben ervan genoten en een ogen blik was cr zelfs „buiten-muzikale" humor, nl, toen Frans, de trouwe bediende van het orkest, zijn entrée op het podium maakte en velen hem reeds met ovatie's begroetten, me nend, dat de solist van de avond al naar dc vleugel liep! Maar een solist draagt geen uniform, doch een rok 's Middags hoorden wü aan de hand van korte en pakkende toelich tingen van Flipse. die hierin zo uitne mend de juiste toon voor de jeugd weet te vinden Von Weber's brillan- te „Euryanthe" ouverture, het eerste deel van Schubert's tragische „Unvol- lendedete"„ de dromerig? „Préludo l'après midi d'un faune" van Debussy en a's noviteit een svmphonlsche im pressie getiteld „De Haven" van het orkestlid, de violist. Anton Schweitzer. Een wel vakkundig geconstrueerd en kleurig werkje zonder pretentie, dat een dankbaar applaus verwierf. Bizet sloot met zijn tweede Arlé- sienne-suite het gevarieerde program ma, waarvan de jeugd weer heel wat leerrifks heeft kunnen opsteken! 's Avonds had het orkest niets van zijn élan verloren! Integendeel. Ingezet werd met Beet hoven's Ouverture Leonore III (met het beroemde trompetsignaal, dat voor treffelijk van achter het podium op klonk). uitstekend geanalyseerd en met stijlbegrip vertolkt. Wie zou niet genieten van Rachma ninoff's tweede planoconcert: nog steeds aangriipende en warm-gevoelige muziek die, hóe men er ook over mag denken recht tot de harten spreekt. Geen gemakkelijke opgaaf voor de solist Gerard Hengeveld: hij speelde het concert met een gezonde opvatting, waarin wii echter soms mysterieuser en tederder toongevlng gewenst hadóen. Hengeveld en het' harmonisch secunderende orkest, sleep ten het gehoor mee. Ovationeel ap plaus Weer eens enkele delen uit de beide Peer Gyrit-suite's van Grieg te horen, is een ware balsem voor de ziel. Naar deze muziek vooral leek ons Flipse's liefde uit te gaan: zó overtuigend, eer lijk en gaaf bracht hii hier alles tot kleurrijke en sfeervolle klank. Het* or kest was werkelijk superieur bij d:ze herinnering aan de Scandinavische reis van verleden jaar. Tot besluit Tschaïkowsky's „Capric cio Italien". ongetwijfeld" lang niet diens meest geslaagde werk. maar be zield en met entrain, vooral in de vaartvolle Tarantella, gespeeld. Al met al een probleemloze avond met overbekende compositie's. waarin men de soepele kwaliteiten van het orkest naar hartelust bewonderen kon. Als dank voor al dit vele bood de heer Stenz de dirigent een bouquet fraaie bloemen aan. H. Amsterdamss Bank te Oudewater be noemd. De Amsterdamse Bank vestigt ge lijk bekend een filiaal ln het gebouw van de gefailleerde Oudewaterse Bank. LUNSHOF IN HOGER BEROEP VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Den Haas veroor deelde de Journalist H. A. Lunshof, con form de op 19 Janaurl uitgesproken eis, tot een geldboete van f.300.- of 30 da gen hechtenis. Veroordeelde had indertijd geweigerd inliohtingen te geven aan de Rechter commissaris over de bron die hem be- naalde door hem gepubliceerde gegevens had verstrekt. Op 29 September 1949 was hij deswege door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f. 100.- of 10 dagen plus 1 maand voorwaardelijk. FOUTIEF INVULLEN VAN AANGIFTEBILJET. Tot een maand veroordeeld. De Rott. Rechtbank veroordeelde van morgen een 38-jarige koopman uit Rot terdam wegens overtreding van het buitengewoon navorderingsbeslult tot een maand gevangenisstraf. Zo zou hij niet f.5000 in contante^, in huis hebben gehad zoals hij in 1945 had ingevuld op zijn buitengewoon aangiftebiljet maar f. 20.000. Ook zijn vermogen zou aanmerkelijk meer be dragen hebben dan de door hem opge geven f. 23.000. Tegen hem was vijf maanden gevan genisstraf geëist. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2 Februari. Ook vandaag bood de Beurs eon opgewekte aanblik. Philips was weder om vast, hoofdzakelijk als gevolg van ruiltransactics tussen Unilever en Phi lips. Ook Unilevers hadden een kleine winst. Tegen slot trad een lichte re actie in, waardoor uiteindelijk een fractioneel verlies ontstond. Konink'iJ- ke Olie steeg tenslotte twee pupton. De Oultuurmarkt was opnieuw goed gedisponeerd. Vooral de incourante rub bersoorten waren wederom vast. Ook de Suiker- en Tabaksoorten lagen gun stig. HVA en Vorstenlanden boekten ieder twee punten winst; certificaten Deli-Mij. verbeterden ruim twee pun ten op de beschouwingen van de direc tie over de tabaksvooruitzlohten voor Deli. Koloniale Bank hadden een winst van 3 punten en Indische Han delsbank van 2 punten. De Belegglngsmarkt was vast. De Conversielening 1947 gold 98 U/16 1316. investeringscertificaten 99 1/10 1/4. Op de Scheepvaartmarkt waren de koersen Iets lager. Op de Amerikaanse markt was de stemming weinig veranderd. Het agio bleef gehandhaafd op 6 tot 8%. Donderdag 2 Februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '48 3% 101 100 y4 Ned.- '47 3 3 98% 98T®« Dollar-Ing '47 3 98% C8V4 Investerlngscert 3 99^ 99'A Ned p 1962/4 mb 3 100% 101 Vi tndië *37 A 3 97% 97 Grootboek '46 3 98% 98% ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank N Ind H bank Ned HandelmU A K U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon Olie Amst Rubber Deli-Bat Rubber Holl Amer H)n Kon Ned Stoomboot Ned Scheepv Unie 91% 106% 164 183% 228% 230% 151 295% 154% 131 163 135 153 V4 HV.A163% Java Cult Deli Bat Mij Dell Mij Senembah 93% 135 151% 134% 92% 184% 164% 183% 228% 233% 151 297 V4 154% 132% 162 134% 152% 165% 94% 136% 153 V4 135% N1ET-ACT1EVE AANDELEN Bank- en Credletinstcllingen Amsterd Bank Rotterd Bank Twentsche Bank 178% 184% 182 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem Leningen Adam 1947 «3%) 3 101% Den Haag 1947 1 3 R'dam "37 t. Ill 3% «ndustr Obligaties 100% 102% 101% 102% Lever's Zeep Mi) 3% Kon. Petr. MIJ 104% 104% 104% 104% Industriële Ondernemingen Ned G en Splr fabr. 330 Rott Droogd Mf) 310 Zwanenb OrganoD 211 Handelsondernemingen Born Sum a MIJ 142 Internatio178 Albert Heyn 201 Ned. Mi) Walv, Vrt. 117% Spoorwegen Dell Spoorw MU Amerik fondsen Anaconda Shell Union 59% 31% 38 Va 178 184 180% 335 305 211% 140% 179 201 116% 60% 31% 38% Fondsen olt Leiden en omgeving. (Aandelen) Holl Constructie Kon Ned Edelmet. Pref wa. Idem Int. Kunststof! Ind Kon Ned Orofsm Textiel Gebr v Wi)k rieleman en Dros Ver. Touwfabrleken Pref Idem Lahad Datu Cult mij Leldsche Wolsplnn, V K. 219 94% 96% 122 163 188 L 119 147 145% 45 B 198 1/2 93% 95 122% 189% GB 117% 145 201

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3