WIJZIGINGEN IN BELASTING-ONTWERPEN eerbericht Nieuwe regelingen op handelsgebied Ondernemingsbelasting wordt afgeschaft M.v.A. Rijksbegroting 1950: 88ste Jaargang DINSDAG 31 JANUARI 1950 No. 26912 LEIDSCH ADAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67U55 Verhoging Vennootschapsbelasting In de Memorie van Antwoord van minister Lieftinck by de wetsontwer pen, welke 'n wijziging beogen in de belastingberekening, de dividendstop en d? verandering in de onderne- mcrsbelasting, wordt tegemoet geko men aan de in de Tweede Kamer uitgeoefende kritiek. De M. v. A. gaat vergezeld van een nota van wijzigin gen, waaraan wij het volgende ont lenen. Door de minister was reeds voorge steld om de ondernemingsbelasting te verminderen en wel door afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal, zodat de belasting nog slechts zou worden ge heven naar de grondslag bedrijfsop brengst. De minister stelt nu voor ook de prondslag bedrijfsopbrengst los te la ten en dus de ondernemingsbelasting geheel af te schaffen. Voorgesteld wordt voor 1948 nog de grondslag be drijfsopbrengst te handhaven op de bestaande 12 om dan voor het boekjaar 1949 (waarvan dus de beta- line plaats vindt in 1950) nog 7 heffing aan te houden en over het boekjaar 1950 de belasting niet meer te beffen. De financiële gevolgen hiervan wor den geraamd op f. 150.000 000 per jaar netto. Tegenover het wegvallen van d° ondernemingsbelasting ad f 240 000 000 staat immers een hoger opbrengst van de vennootschapsbelasting en vooral van de inkomstenbelasting van de na tuurlijke personen, die onder de belas ting vallen. Deze hogere opbrengst wordt geschat op f. 90.000.000. 92 MILLÏOEN MINDER BELASTING VOOR BEDRIJFSLEVEN. Als compensatie voor de afschaffing van de ondernemingsbelasting komt de minister met een voorstel tot verhoging van de vennootschapsbelasting, welke op de N.V.'s drukt. Deze bedraagt na de vermindering van 1947 thans 331/3% De minister stelt voor, om over het boek jaar 1949 36% te heffen en over het boekjaar 1950 ten slotte 40 De opbrengst van deze verhoging ïordt geraamd op f 58.000.000. Indien men de beide wijzigingen te zamen neemt, komt men tot een net- io-resultaat van f. 92.000.000 minder belasting opbrengst. BEPALING VAN DE FISCALE WINST. Waar de devaluatie en de vertraging in de behandeling van de wetsontwer pen de voorgestelde regeling van de fiscaal toegelaten afschrijvingen heeft achterhaald, komt de minister met nieuwe voorstellen. Deze komen op 'het volgende neer. Vervroegde afschrijving zal pas mo gelijk zijn met ingang van het boek jaar 1950 (of 1949—1950). op bedrijfs middelen, welke zjjn aangeschaft, of althans aldus Is de regeling thans verruimd besteld) in dat boekjaar of volgende jaren. De herwaardering van vóór-oorlogse idrijfsmiddelen vindt plaats bij de aan vang van het boekjaar 1950 (of 1949 1930). Onbelaste reserveringen op de oet van artikel 4 van de Wet Belasting herziening 1947 blijven mogelijk ten "stevan boekjaren 1948 en 1949 (of 1947 -4943 en 19481949), terwijl ook de ieuwe regeling van de verliescompen- 'tie pas geldt voor het boekjaar 1950 lof 1949—1950). Ook het nieuwe artikel Inkomstenbelasting, hetwelk Inhoudt at»open en stille reserves in het laatste Jaar van bedrijfs- of beroepsuitoefening orden belast, vindt pas over 1950 (of 949—1950) toepassing. Tevens zij ver- dd dat aan laatstgenoemde bepaling n uitstelregeling is verbonden, inhou- nde dat de belasting in viifjaarlijkse ^zijnen kan worden betaald Bij di- wte betaling wordt 8 van het ver- 'huldigde afgetrokken. DIVIDENDSTOP EINDIGT EIND 1951. D; minister stelt voor in de wet te Opalen, dat de dividendstop uiterlijk °ver het boekjaar 1951 zal werken en dus automatisch al vervallen. Eerst over het boekjaar 1952 zal van een dividendstop geen sprake meer zijn. De voorgestelde verfijning van de di- dendstop. waardoor het in bepaalde gevallen mogelijk Is hoger dividend dan uit te keren, blijft gehandhaafd, poorts wordt voorgesteld, om het divi- end op gewone pref. aandelen niet fer in de regeling te betrekken, wan- Ï0RSTGRENS OVER ONS LAND. Jjk Bilt verwacht tot morgenavond: •^n Zuiden van de grote rivieren zwaar bewolkt met nu en dan regen of sneeuw en plaatselijk Tel of mist. Lichte dooi tot tempera- °m het vriespunt. Matige tot *Ke veranderlijke wind. en Noorden van de erote rivieren «r bewolkt met nu en dan enige /Slag hoofdzakelijk In de vorm van Aanvankelijk nog af en toe cot'ee, later afn°mend° wind tus- °°5t en Zuid-Oost. Meest lichte (Opgemaakt te 10 uur). 1 FEBRUARI n op: 8.21 uur: onder: 17.27 uur. (12 VM J5'17 UUr' onder: 8 11 uur' g? water te Katwijk te 2.14 en 14.31 -41 C temperatuur afgelopen nacht 1 ÜUmmer bestaat uit zes pagina's. neer de koers van uitgifte het wenselijk maakt, deze p-ef. aandelen als obliga ties te beschouwen. Van meer betekenis is het voorstel, om buiten de dividendstop te doen val len de naamloze vennootschappen, waarvan het aandelenkapitaal voor minstens 25 in buitenlandse handen is, mits daartegenover geen ruil van aandelenpakketten staat. Hier wordt verwezen naar art. 10. Besluit op de Vennootschapsbelasting 1942, waarin bepaald worft. dat voor speciale be handeling van een belastingschuldige 25 der aandelen in diens handen moet zijn, waaruit volgt dat de divi dendstop slechts dan vervalt „indien minstens 25 der aandelen in één buitenlandse Raad is". TOT DE DOOD ONS SCHEIDEN ZAL De 85-jarige Alessandro Urbanl trad, ziek en zwak in een ziekenhuisbed lig gend, in het huwelijk met de 82-jarige Tommasian Sclaver. De grijze bruid zat in een stoel naast het ziekbed van haar bruidegom De geestelijke sprak de woorden „tot de dood u zal scheiden", waarop Urbani fluisterend ten antwoord gaf „dat be loof lk". Het waren de laatste woorden, die hij op deze aarde sprak, want on middellijk daarna overleed hij. De bruid stortte bewusteloos neer. NIEUW MODEL VAN DE „B-50" BOMMENWERPER. De ,3oeing"-vllegtuigenfabriek heeft een nieuw model van de „B-50" super- fort-bommenwerper laten vervaardigen, dat speciaal bestemd is voor luchtfoto grafie en voor het uitvoeren van ver kenningsvluchten. Het nieuwe toestel kan, volgens een vertegenwoordiger van de „Boeing", op een hoogte van 12.000 meter met een snelheid van 500 tot 650 kilometer per uur opereren. RUSLAND VERLAAT OPNIEUW COMMISSIE VAN V.N. De Sovjet-gedelegesrde heeft uit pro test tegen de Chinese nationalistische afgevaardigde de commissie van des kundigen van de Veiligheidsraad verla ten. Er zijn thans 11 commissies van de Verenigde Naties, die door Rusland zijn verlaten of worden geboycott. MOTIE VAN WANTROUWEN IN REGERING-MALAN VERWORPEN. Een metie van wantrouwen in de nationalistische regering van dr Malan, ingediend door de leider van de oppo sitie, generaal Smuts, is met 78 tegen 71 stemmen verworpen. In Smuts' motie werd de regering er van beschuldigd, dat zij een „politiek van bedrog" voert en zich niet houdt aan haar beloofde apartheidspolitiek. Deze politiek kan niet worden uitge voerd, zo zegt generaal Smuts, en de nationalisten hebben zich daarom bij de laatste algemene verkiezingen van valse voorspiegelingen bediend. Uniscan tot stand gekomen Noorwegen, Zweden, Engeland en De nemarken hebben bekend gemaakt, dat een overeenkomst tot nauwere economi sche samenwerking de zogenaamde Uniscan tot stand is gekomen. Deze overeenkomst houdt in, dat een Engels- Scandinavische economische commissie wordt gevormd en zij heft ook vele be perkingen In het betalingsverkeer tussen de vier landen op. De overeenkomst houdt echter geen verband met verdere vrijmaking van het handelsverkeer. Met ingang van een nader bekend te maken datum (niet eerder dan 1 Maart a s.) zullen Zweden, Engeland, Noorwe gen en Denemarken onbeperkte uitga ven door tourlsten in Engeland of Scan dinavië toestaan. Een Britse tourist zal dan zo veel geld kunnen uitgeven als hij wil. zoals hij dat thans reeds kan doen in het sterlinggebied. Alle vier de landen zullen toestaan, dat de lopende betalingen tussen deze landen zonder beperkingen geschieden. Behalve op tourisme zal deze vrijheid zich uitstrekken tot alle betalingen, die betrekking hebben op goederen, waar voor geen invoervergunning nodig is of waarvoor die verstrekt werd. Alle andere betalingen, die betrekking hebben op de buitenlandse handel en andere lopende transacties, met inbe grip van vrachtprijzen, diensten en royalties, rente, dividenden, aflossingen en afschrijvingen, zullen aan contróle onderworpen blijven, teneinde misbrui ken te voorkomen. Denemarken, Zweden en Engeland zullen alle geblokkeerde saldi en andere geblokkeerde activa, die eigendom zijn van onderdanen van de andere drie lan den vrij maken. Noorwegen zal een com pensatieverdrag sluiten met Engeland met betrekking tot het vrij maken van geblokkeerde activa. Het heeft reeds der gelijke regelingen met Zweden en Dene marken gesloten. Alle vier de- landen wensen de beper kingen op te heffen, die gelden ten aan zien van het verstrekken van credieten voor zuiver economische doeleinden aan inwoners van de drie andere landen, maar enkele beperkingen, d:e van land tot land enigszins verschillen, zullen ge handhaafd moeten blijven voor het ver strekken daarvan en in sommige geval len voor het ontvangen. Bestaande con troles op investering zullen ook van kracht blilven, in het bijzonder die, be trekking hebbende op de aankoop van onroerende goederen, of effecten en op speculatieve transfers van kapitaal. Alle vier de landen verplichten zich hechter voorstellen tot investering in de andere drie „sympathiek tegemoet te treden" In het bijzonder die voor productieve on dernemingen. Er zullen geen wijzigingen komen in de bepalingen ten aanzien van kapitaal van emigranten of voor levensverzeke ringen, doch de vier regeringen zullen onderzoeken in hoeverre de gelegenheid om van ponden sterling gebruik ts ma ken in derde landen voor de Scandina vische landen kan worden verruimd. En geland wil de gelegenheid daartoe zo ruim mogelijk maken en slechts dan be perken. wanneer het tot verlies van goud of dollars zou leiden. Engeland zal aan de andere landen van het sterlinggebied verzoeken aan Scandinavië soortgelijke verzachtingen toe te staan. Nieuwe Frans-Duitse handelsovereenkomst gesloten GOEDKEURING DOOR BEIDE PARLEMENTEN VEREIST. Op het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken is 'n nieuwe Frans- Duitse handelsovereenkomst gepara feerd, die nog door de parlementen van beide landen moet worden ge ratificeerd. De overeenkomst zal gel den tot 30 Juni 1950 en vervangt de De Nederlandss ambassadeur in Wash ington, mr E. N. van Kleffens, heeft evenals de andere gemachtigden der landen van het Noord Atlantisch Pact de overeenkomst tot wederzijdse mili taire hulpverlening, getekend. Volgens deze overeen":'irkan Amerika thans wapens aan ie landen lp het Nocrd Atlantisch Pact zenden. Mr. E. N. van Kleffens tekent de over eenkomst. Naast hem de adviseur van het Amerikaanse departement van Bui tenlandss Zaken, John W. Foley, TOELATING NIEUWE LEDEN TOT V. N. Behandeling voor Int. Gerechtshof. De griffie van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag deelt mede, dat het Hof op 16 Februari a.s. om 11 uur zal beginnen met de audities over de kwestie der competentie van de algemene vergadering inzake toela ting van nieuwe leden tot de Ver. Na ties. Aan het Hof is hiervoor indertijd om advies gevraagd. op 6 Augustus van het vorige jaar ondertekende overeenkomst. Amerika voor verdediging paraat ALDUS VERZEKERT MINISTER JOHNSON. Johnscn, de Amerikaanse minister van Defensie verklaarde, dat hst naar schattingen van Amerikaanse geleer den „nog enige tijd zal duren voordat enig ander land voldoende atoombom men zal bezitten om het gebruik er van te riskeren." Johnson, die dit zeide in zijn rap port over de Amerikaanse defensie over het jaar eindigende op 30 Juni 1949, merkte op dat „onze voorraad van deze bommen, onze productieca paciteit ervan en het aantal en de kwaliteit van de vliegtuigen, die ze zouden moeten lanceren, een grote mate van veiligheid verschaft." Hij waarschuwde, dat in deze tijd van geleide projectielen, vliegtuigen sneller dan het geluid en duikboten van schier onbeperkte actieradius, een aanval van de andere kant van de we reld onaangekondigd en met onvoor spelbaar geweld zou kunnen komen. „Als democratie vechten w\j niet zon- 'der aangevallen te zijn en daarom kan er in vredestijd nooit een staat van totale paraatheid tegen oorlog zijn," zo zeide hU. „De enige landen, die geheel paraat kunnen zijn. z\jn zij. die opzettelijk en in het geheim plannen voor een oor log smeden en zonder waarschuwing toeslaan. Wij moeten betrouwen op de beste voorbereiding, die wij tijdens de huidige precaire vrede kunnen treffen, zodat onze strijdkrachten als wij zouden worden aangevallen niet zonder behoorlijke opleiding de oorlc-g niceten Ingaan." In een overzicht \an de werkzaam heid van het legerkorps, belast met ontwikkeling der chemische oorlogs voering. wordt gezegd, dat een diep gaand onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheden van aanvallen met ver giftig en radioactief materiaal en de beste verdedigingswijze daartegen. Ook is aandacht besteed aan de bacteriolo gische oorlogsvoering en de verdediging daartegen. In het rapport wordt verder nog ver klaard dat „bijzondere aandacht wordt besteed aan proefnemingen met het vervaardigen van ammunitie waarmede niet een speciale, doch verschillende stoffen kunnen worden verspreid. In een officiële mededeling van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat in de nieuws overeenkomst verwacht wordt, dat ds Frans-Duitse handel een niveau zal bereiken gedurende de komende zes maanden overeenkomende met een jaarbasis van 300 milliosn dollar. Thans is de omvang van de handel 220 millicen dollar. Overeenkomstig de op 19 Dsoember van het vorig jaar geparadeerde Frans- Duitse betalingsovereenkcmst zullen de verkopen betaald worden in francs en marken en niet langer in dollars, zoals I voorheen het geval was. De voornaam ste karaktertrek van de nieuwe over- eenkomst, aldus het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, is dat ln- en uitvoer uit de Frankzone naar West- Duitsland vrij zijn, behalve voor een aantal producten, die aan vergunnin gen onderhevig blijven. Voor wat de Duitse invoer uit de Frankzone betreft zal evenwel een maximum gelden voor invoer van bepaalde vrije producten. Dit financiële plafond zal variëren in o\ ereenstemming met de Franse beta lingsbalans. De hoeveelheid goederen, die vrijgesteld is van invoerbeperkin gen aan beide kan-ten, wordt in de of ficiële mededeling geraamd op 60% van het totale handelsverkeer. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Eer ste Kamer betreffende de algemene po litieke beschouwingen over de Rijksbe groting voor het dienstjaar 1950. Wat de positie der Staten-Gcneraal betreft ontlenen wij daaraan, dat naar het oordcel der regering er geen grond voor enige ongerustheid omtrent de positie der Staten-Generaal is, voor zover het betreft aangelegenheden van zuiver binnenlandse aard. De positie der Staten-Generaal is ten deze vol komen onaangetast. Voor zover verandering van omstan digheden een andere werkwijze wense lijk maakt, kan verwezenlijking daarvan ln belangrijke mate door de Staten-Ge neraal zelf worden bevorderd, terwijl de grondwetherziening kan worden over wogen in hoeverre zij aan dit doel dienstbaar kan worden gemaakt. De moeilijkheden liggen in hoofdzaak op het gebied, waar beslissingen moeten worden genomen in overleg met andere staten. Dit gebied heeft zich na de oor log zeer sterk uitgebreid. Aan de voorzitters der beide Kamers is verzocht de regering in de gelegen heid te stellen tot het plegen van over leg met de senioren-conventen der beide Kamers over deze aangelegenheid. Hier bij is in het bijzonder gedacht aan een bespreking van de vraag of. en zo ja, op welke wijze, in Beneluxverband parle mentair contact kan worden bevorderd, en wat verder onmiddellijk zou kunnen worden gedaan om nauwer voeling te houden met de Staten-Generaal ten aanzien van aangelegenheden, die Ne derland niet alleen kan beslissen, maar waarover overleg met andere staten wordt gepleegd. De samenstelling der grondwetscom missie zal veelzijdig zijn; die samenstel ling vormt nog een onderwerp van be raad. Met volledig besef van de ernst van de toestand is er geen aanleiding de toekomst met overdreven pessimisme te gemoet te zien. Zowel de productie als de uitvoer hebben zich in het afgelopen jaar op verheugende wijze ontwikkeld. In het bijzonder de mate, waarin de in voer door de uitvoer wordt gedekt, geeft reden tot verheugenis. Het percentage van 87 k 88, dat in de laatste maanden van 1949 werd bereikt, is ook vergeleken met de jaren voor de oorlog hoog. Voor het in 1952 zonder Marshall hulp verkrijgen van een evenwicht in de betalingsbalans op een redelijk ni veau zal echter nog een grote kracht inspanning van het Nederlandse volk nodig zijn. Ten aanzien van de hoogte van de kinderbijslag voor loontrekkenden koes tert de regering op dit ogenblik geen ander voornemens dan die, welke zijn belichaamd in net bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, dat de strek king heeft, de H.ans geldends bedraeen een met de 5%-loons-verhoging over eenkomstige verhoging te doen onder gaan. Overigens is van regeringszijde de wenselijkheid erkend, te gelegener tijd Positie Staten Generaal - Harder werken - Kinderbijslagen Minder ambtenaren - Representatiekosten noodzakelijk terug te keren tot het stelsel, dat kin derbijslag eerst voor het derde kind wordt toegekend. Het sociaal-economisch beleid der re gering ts en blijft er op gericht, de wel vaart van het Nederlandse volk te her stellen en. kan het zijn, te verbeteren. Van de middelen, welke kunnen bijdra gen tot het sluitend maken van de be talingsbalans, n.l. minder investeren, minder verbruiken, meer produceren, is ongetwijfeld het laatste het meest aan bevelenswaardig. doch dit zal het be drijfsleven in al zijn geledingen hoofd zakelijk zelf moeten bewerkstelligen. Een wetsontwerp houdende een nood- regeling kinderbijslag voor kleine zelf standigen verkeert thans in een ge vorderd stadium van voorbereiding. De betekenis van de beperking van de overheidsbemoeiing, welke in de laat ste jaren heeft plaats gehad, kan naar het oordeel der regering, het best wor den afgemeten naar het verloop van de sterkte van het Rijkspersoneel. De cij fers wijzen uit. dat de sterkte van het Burgerlijk Rijkspersoneel sinds 1 Janu ari 1946 is teruggelopen met 22 k 23%. Laat men de ministeries van Oorlog en Marine, waarvoor bijzondere omstan digheden gelden, buiten beschouwing, dan bedraagt de vermindering zelfs ruim 33%. Wanneer sommige leden niettemin van oordeel zijn, dat op dit stuk zeer wei nig gebeurt, meent de rpgering, dat een misverstand in het spel is. Ten aanzien van de door enige leden over het punt „representatie" gemaakte opmerkingen, wordt gezegd: Gesproken wordt over een „wedloop" op het stuk van recreaties, coctail-par- ties e.d., moge de regering er op wij zen, dat in de laatste jaren het inter nationaal contact ten zeerste is toege nomen, waardoor veel meer dan voor heen delegaties of missies uit vreem de landon zich naar Nederland bege ven en omgekeerd, voor het houden vf.d besprekingen en het voeren van onderhandeling met regcrlngsinstan- ties. Hierbij staan veelal grote belan gen voor Nc Ierland op het spel. Deze buitenlanders moeten ln Neder land op waardige wijze worden ontvan gen. De regering is dan ook van oordeel dat het niet alleen niet afkeurenswaardig, doch zelfs onvermijdelijk is. dat bepaal de hoofdambtenaren uit dezen hoofde voor soms niet onbelangrijke re presentatieve erplichtn.gen komen *té staan. Voorzover de hieruit voortvloeien de kosten ln de huishoudelijke sfeer lig gen. lenen zil zich niet steeds voor een normale administratieve declarable, ter wijl anderz.jds de salarissen van de be trokkenen jp deze u'igaven niet zijn af- -teir.d Wc oient ook naar het ordeel der re- ge ..'g rfkei 'ng te worden gehouden met de eiac^ van redelijke soberheid in ver band met de tijdsomstandigheden. Negen vrijwilligers van de Engelse Ma rine zullen met de mijnenveger „True- love" naar het Noordpoolgebied varen, om daar drie tot vyf<dagen op een rub ber vlot door te brengen. De bedoeling van dit experiment Is de bruikbaarheid van nieuwe soorten reddingsmateriaal te onderzoeken. Rechts op de foto de nieuwste kleding voor de schipbreukelingen, links de nieu we „Mae Wesf'-reddlngsgordel. De Britse verkiezingen VOLGENS NIEUWE KIESWET. Bij de algemene verkiezingen in En geland op 23 Februari zal gestemd worden volgens de nieuwe wet op de volksvertegenwoordiging, welke ln 1948 is aangenomen. Voor het eerst sinds bijna 350 Jaar zal niemand het recht hebben meer dan één maal zijn stem uit te brengen. De mogelijkheid, dat sommige personen meer dan eenmaal konden stemmen, vormde Jarenlang een veel omstreden kwestie. De politieke en geografische verde ling der kiesdistricten ls thans zodanig, dat geen politieke waarnemer met eni ge zekerheid een voorspelling kan ma ken over de uitslag der verkiezingen. Tot 1948 had ongeveer een op de honderd kiezers het recht zijn stem tweemaal uit te brengen; eenmaal als kiezer ln zijn kiesdistrict en eenmaal omdat hij of een academische graad bezat of uit hoofde van bepaalde za- kenbelangen. Thans echter kan slechts een stem uitgebracht worden op grond van het wonen van de kiesgerechtigde in een bepaalde kieskring. De geografische grenzen van de meeste kiesdistricten zijn veranderd, opdat de vertegenwoordiging in het parlement op een billijker basis zal plaats vinden. In dichtbevolkte gebieden zijn de kies kringen zodanig verdeeld, dat het aan tal kiezers maximaal 69.000 telt. Bestaande kieskringen zijn opgehe ven en bij omliggende kieskringen ge voegd en er zijn ook geheel nieuwe kieskringen gevormd. Het nieuwe Lagerhuis zal 625 zetels tellen ln plaats van 640, zoals het hui dige. OPSLAG VAN ATOOMBOMMEN. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft in een jaarrappo.t mee gedeeld, dat op de vliegbasis Sandia 111 Nieuw-Mexico atoombommen worden opgeslagen en dat luchtmachtpersoneel wordt geïnstrueerd over het geb.ulk van de bommen. De Amerikaanse luchtmacht heelt verscheidene bases op korte vliegaf- stanri van Sandia, vanwaar vliegtuigen met atoombommen kunnen opstijgen. Op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zijn geheime besprekingen over het uranium van de Congo begonnen tussen België, de V S. en Engeland. Naar men verwacht zullen de besprekingen één k twee weken duren. TRUCULENT MAAKTE VERKEERDE MANOEUVRE. De kapitein van het Zweedse schip Divina" dat op de Theems ln aanva ring kwam met de Britse onderzeeboot ..Truculent", heeft in een rapport aan zijn rederij gemeld, dat een verkeerde manoeuvre van de „Truculent" de oor zaak van de aanvaring was.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1