Aanbod aan Westerling lot onderhandelen! W: India slaat voor bovenmenselijke laak Negarahoofd Pasoendan stelt mandaat ter beschikking WEERBERICHT ÉT 88ste Jaargang MAANDAG 30 JANUARI 1950 No. 26911 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro oo. 67055 N opdracht van een parlementaire enquête-commissie heeft, zoals wfj Zaterdag meldden, de procureur-fis- Ecaal bij de Bijzondere Raad van Cas satie mr A. M. baron Van Tuyll van gerocskerken een ondei-zoek ingesteld na3r eventuele misstanden in sommige tempen voor politieke delinquenten. Alhoewel dit onderzoek in verband met het gecompliceerde karakter neg lan* niet is afgesloten, heeft de P.F. het' verantwoord geacht dezer dagen dienaangaande een voorlopige indruk T€«r te geven. En die indruk is in één word diep-bedroevend. Immers uit de tot nu toe beschikbare gegevens is ge- bVken. aldus baron Van Tuyll. dat „er in sommige kampen ergerlijke dingen zijn gebeurd, die een zwarte bladzijde vormen in onze vaderlandse geschiede- 3Ien had het nauwelijks voor moge lijk gehouden." aldus verklaart hij ver der, „dat Nederlandse kampbewakers ich aan dezelfde misdragingen zouden schuldig maken, welke de Duitsers zo gehaat hebben gemaakt." Op de vraag, of bepaalde kampbe wakers vervolgd zullen worden, Indien Somt vast te staan, dat de tegen tien ingebrachte beschuldigingen gegrond blijken te zijn. kon de P.F. geen ant woord geven. „De minister van Justi tie,'' aldus spr., „moet tenslotte be slissen cf in bepaalde gevallen tot vej- «yolging zal worden overgegaan ERKENNEND dat in deze laatste uitspraak de justitionele bevoegd heden cp de juiste wijze zijn af gebakend. zouden wij toch aan de voor lage conclusie van de PR. één wens Jllen verbinden. Wij laten daarbij buiten beschouwing de vraag of baron Van Tuyll juist handelde, (en zelfs daartoe gerechtigd was)teen hij in het huidige stadium van het volgens eigen zeggen nog lang niet beëindig de onderzoek, de bovenstaande verkla- aflegde. Maar mccht onver hoopt inderdaad blijken dat de be schuldigingen tegen deze bewakers juist zijn, dan hopen wij van ganser harte, dat onze minister van Justitie ook wer kelijk tot vervolging overgaat. De gedachte is eenvoudig onduld- isar, dat Nederlanders, die en God dank niet ten onrechte! tegenover Nazi-Duitsland altijd het ideaal van de ihtsstaat-Nederland hebben geplaatst, :ich ongestraft zouden kunnen schul dig maken aan dezelfde praktijken, welke wij in onze Oosterburen en «recht! zo fel hebben veroordeeld. ANNEER inderdaad (en nog maals: onverhoopt) zou blij ken, dat de bovengenoemde beschuldigingen gegrond z(jn, dan kan, tenville van het reoht en de menselijkheid, voor dergelijke „bewa kers" niet anders dan als verzwaren de omstandigheid gelden, dat zij, met het afschrikwekkende voorbeeld voor ogen van de aan hun zorgen toever trouwde en aan de Duitse mentali teit geestelijk-verwante delinquenten, desondanks insgelijks hebben gehan deld. En dat is erger dan erg! Want onze wereld dient niet te wor den geregeerd door gevoelens van haat, maar volgens beginselen van verdraagzaamheid en recht! Wie dat principe ontkent, verloochent het kernpunt van het Christendom, de naastenliefde, en bevordert de chaos! Naar een correspondent van Reuter gisteren te Bandoeng uit betrouwbare bron vernam, heeft de Indonesische militaire gouverneur van Bandoeng, over ste Sadikin, aangeboden, openlijk te onderhandelen met Westerling. Westerling zou in dergelijke onderhandelingen hebben toegestemd op bepaalde voorwaar den, en wel, dat de regering het bevel tot arrestatie van hem en zijn mannen zal intrekken en de minister-president van Pasoedan, Anwar Trokroaminoto, In vrijheid zal stellen. Neutrale waarnemers meenden, bü voorbaat te kunnen verklaren, dat de regering der R.I.S. niit op deze voorwaarden zal ingaan. EEN ONTKENNING. Een woordvoerder van het ministerie van defensie der R.I.S. heeft van daag echter medegedeeld, dat het Ministerie van Defensie de waarheid omtrent de verklaring van kolonel Sadikin ontkent. De WaJi Negara van Pasoedan heeft vandaag bekend gemaakt, op een na der, in ovïrleg met zijn Wakil (plaats vervanger) va^t te stellen datum, zijn mandaat ter beschikking te zullen stellen. Deze mededeling was vervat in de ingekomen stukken, die werden voorgelezen bij de opening van de vergadering van het Parlement van Pasoendan van heden. De heer Wiranata Koesoemah herin nert er in dit schrijven aan. dat Lij door het parlement op normale wijze is verkozen en steeds met hart en ziel men voor besprekingen iri verband met de arrestatie van de minister-president van Pasoendan, de heer Tjokroaminoto. ONTSPANNING TE BANDOENG Te Bandoeng was gisteren enige ont spanning in de toestand waar te nemen, al blijft in het gebied van West-Java de toestand potentieel explosief". Het uitgaansverbod van de Neder landse militairen is uitgebreid van 2 uur tot 7.30 uur. dat voor de bevolking bleef onveranderd. De bergen rond Ban doeng blijven het terrein waarin een- de belangen der Negara heeft behartigd, i he(ten van Westerling zich verenigen AARDBEVING IN PERZIË. Vele slachtoffers. Van regeringszijde is. te Teheran ver- ïomen, dat, te beginnen met Woensdag •Leen reeks aardbevingen heeft plaats jevonden in de nabijheid van de aan oe Perzische golf gelegen haven Bushire. vngeyeer twintig dorpen zijn door de aardbeving van de aardoppervlakte "^gevaagd. Als gevolg van de heer- ende koude, welke gepaard ging met sneeuwval, hebben uitgezonden red- imgsploegen het toneel van de ramp niet kunnen bereiken. Militaire autoriteiten pogen de slachtoffers der nrdbevingen door de lucht van levens- niddelen en kleren te voorzien. Doordat alle verbindingen van het geteisterde gebied met de buitenwereld waren verbroken, is het nieuws van de ramp eerst thans doorgekomen. Er zouden ruim 1500 doden zijn. „Later zo zegt hij zijn er stro mingen ontstaan, die naar de opheffing der Negara streven. Ondanks de beslui ten van de R.T.C hebben deze groepen de strijd niet gestaakt en is in de Pa soedan de onrust zelfs nog toegenomen". In verband hiermee ziet de heer Wira nata Koesoemah zich dan ook genood zaakt. zijn mandaat ter beschikking te stellen. Vervolgens ging het parlement over tot de behandeling van de reeds eerder ingediende motie-Soejoso, waarin er op wordt aangedrongen, dat de bevoegdhe den der Negara zullen worden overge dragen aan de regering der R.I.S. en het nemen van ve-dere besluiten om trent het gebied der Negara zal worden overgelaten aan de centrale redering te Djakarta Deze motie was ingediend door de fracties Indonesia,. Demokrasi en Kasatoean gezamenlijk en met alg. st. aangenomen. Inmiddels hééft de minister van Bin nenlandse Zaken der R.I S., Anak Agoeng, gisteravond verklaard, dat de oplossing van de politieke moeilijkheden in Pasoendan vooral op het eebied der bestuursvoering, waarschijnlijk hierin zal liggen, dat de regering van Pasoendan de bijstand der centrale regering In roept. Deze bijstand aldus Anak Agoeng kan worden geleverd, indien de regering van Pasoendan. daartoe gemachtig door de voorloDige volksvertegenwoordiging in da-t gebied, daarom vraagt. Het mi niserie van Binnenlandse Zaken der RIB. is thans doende, plannen te ont werpen voor de bestuursvoering in Pa soendan. Anak Agoeng zeide. dat hij zich naar Bandoeng z_J bee°ven voor het uitwerken en het uitvoeren dier plan nen. zodra de "egering van Pasoendan er toe zou besluiten, de bijstand der Cen trale regering in te roepen. Zaterdag zijn. op uitnodiging van Anak Agoeng twee leden van het kabi net der regering van P^oendan n.l de waarnemend0 premie'- Soeradiredla en de heer Barnas, te Djakarta aangeko- met mensen van de Daroel Islam andere guerillabenden. Luit-Generaal Soedirman "f* CHEF-STAF VAN R.I.S. WEERMACHT Luit.-generaal R. Soedirman, die bij presidentieel besluit van 28 December 1949 was benoemd tot chef-staf van de weermacht der R.I S., is overleden. Deze voormalige opperbevelhebber van de T.N.I., was reeds geruime tijd ziek. Hij verbleef de laatste maanden te Magelang. Luit-generaal Soedirman bereikte de leeftijd van 40 Jaar. Hij was oorspronkelijk onderwijzer. dienst bij het Japans-Indonesische hulpcorps en werd opgeleid tot officier, waar hij een snelle bevordering maakte en bij de Japanse capitulatie de rang van majoor bezat. Hij nam daarna de leiding op zich van een der Republikeinse strijd-organisa- ties, die na het uitroepen der Republiek Indonesia werden gevormd. Later werd hij commandant van de toenmalige TNI, het Republikeinse leger. Na de overdracht der souvereiniteit werd dit Republikeinse leger omgezet in de land macht der R.I.S. (T.R.I S.) en werd generaal Soedirman benoemd tot chef van de generale staf der strijdkrachten van de R.I.S. H\j leed reeds meer dan een jaar aan TBC. Toen de Nederlandse troepen Djokja bezetten, lag hij ziek in het paleis van de Sultan van Djokja. Soedirman wordt automatisch opge volgd door de sous-chef van de generale staf. kolonel Simatoepang, die thans te Djakarta vertoeft. Minister-president Moh. Hatta heeft medegedeeld, dat Luit-generaal Soedir man posthuum tot generaal bevor derd is. Overstroming guian in Oost-Per: van de stad Ja- I in Oost-Perzië. aan de grens van BaKistan, heeft meer dan 500 personen e: leven gekost. Talrijke personen zijn u'ond. Tweederde deel van de stad «at onder water en talrijke huizen zijn fmield Toegang tot de stad is uiterst 5? te verkrijgen, daar de wegen nbrjikbaar zijn. DE VERENIGDE STATEN STEUNEN BAO DAI. ftu630 Acheson, de Amerikaanse mi jmer van buitenlandse zaken, heeft Jremier Bao dai van Indo-Chlna een :.?e memoire doen toekomen, waarin U verklaart, dat de Verenigde Staten machtsoverdracht in Indo-China j ®a° dai goedkeuren, tis h bekend- steunt de communis- Buiv Chinese regering de leider van e "let-minh, Ho tsji-minh, die met riankrijk in oorlog is. TOENEMENDE BEWOLKING. verwacht tot morgenavond: flafpr i toenemende bewolking met hier p at5e^k enige sneeuw. Vannacht nLLfilidaar n°S strenge vorst, mor- EL^j^ag lichte vorst. Zwakke totma- :«kïïwmd tussen Oost en Zuid. 'Opgemaakt te 10 uur). 31 JANUARI 3-23 uur; onder: 17.25 uur. ■/EK)?" 14,01 uur: onder: 729 uur- 134lW^r te KatwiJk 1,22 uur en Ml»6 Q€mPeratuur afgelopen nacht nummer bestaat uit zes pagina's. Mr Mohamed Jamin wil „steeds verder" GEHEEL NIEUW-GUINEA, BRITS- BORNEO EN PORTUGEES-TIMOR BIJ V.S.I.7 Mr Mohammed Jamin, die raad gever van de Republikeinse delegatie ter R.T.C. was en die thans voorzitter is van de staatswapencommissie van de R.I.S., heeft in een persgesprek de eis gesteld, dat Austraiisch-Nleuw- Guinea, Brits-Noord-Borneo ca Por- tugees-Timor by de Ver. Staten van Indonesië zullen worden ingelijfd. Wanneer de Ver. Staten van Indo nesië de Nieuw-Guinea-kwestie met Nederland en Australië hebben afge handeld, dient het vraagstuk van het Portugees gedeelte van Timor met de Portugese regering te worden behandeld, want ook dit gebied is Indonesisch en het voortbestaan van Portugees gezag aldaar betekent voortzetting van het kolonialisme, uitgeoefend temidden van een onafhankelijk land. Kortom, het kolonialisme moet abso luut en onvoorwaardelijk worden uit geroeid. Het eindpunt van de Indonesische nationale strijd is nog niet bereikt. Ook het Britse gedeelte van Borneo dient op een gegeven tijdstip, bij Indonesië te worden ingelijfd. Eerst wanneer dit al les is bereikt, zal de onafhankelijkheid van Indonesië volkomen zijn", aldus be sloot mr Mohammed Jamin. AMBASSADEUR JESSUP TE DJAKARTA. Philip Jessup, de reizende ambassa deur der Ver. Staten, die thans een reis maakt door het Verre Oosten, is Zater dagavond uit Saigon, na een tussen landing te Singapore, te Djakarta aan gekomen, waar hij gedurende 5 dagen zal blijven. Hij zal zich later nog naar Singapore, Rangoon en Bangkok be geven. PRESIDENT SOEKARNO TE KARACHI ONTVANGEN. President Soekarno, die te Nieuw Delhi de plechtigheden ter gelegenheid van het uitroepen der Republiek India heeft bijgewoond, is met zijn echtgenote in het vliegtuig van de Garoeda Indo nesian Airways, waarmede hij de reis maakt, naar Karachi vertrokken. Ter uitgeleide waren o.a. aanwezig minister president Nehroe en verschillende mi nisters, de ambassadeur van Nederland en mevrouw Lamping en verschillende hoofden van diensten. Te Karachi werd president Soekarno op het vliegveld ontvangen door de Prinses Beatrix, liet oudste Prinsesje, wordt morgen 12 jaar. Tijdens- de-Japanse bezetting nam hij gouverneur-generaal van Pakistan, de minister-president en leden van kabinet. het VADER EN DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. In het te Hannibal, In de Ameri kaanse staat Missouri gelegen huls van Thomas Armstrong, was brand uitge broken. Vier kinderen, resp. vijf, drie en twee jaar en elf maanden oud, be vonden zich in het brandende huis. De wanhopige vader snelde, ondanks waarschuwingen van de buren, het brandende huis binnen, ten einde te trachten zijn kinderen te redden. Hij en de drie jongste kinderen kwamen echter in de vlammen om. Slechts het vijfjarige meisje kon, zij het ernstig ge wond, worden gered. BIDAULT STELT VIJF MAAL VERTROUWENSKWESTIE. George Bidault. de Franse minister president heeft in de Nationale Verga dering viif maal de vertrouwenskwestie gesteld bii de tweede lezing van het wetsontwerp tot belastingverhoging, dat door de Raad van de Republiek (Se naat) is verworpen. Over deze vertrou wenskwesties zal waarschijnlijk morgen gestemd worden. Minister Petsche is tijdens de zit ting flauw gevallen, doch was spoedig herstelt. STAKINGEN IN FRANKRIJK. In de Franse auto-industrie en in de gas- en electriciteltsbedrijven dreigen stakingen. In een toespraak tot het bestuur van de republikeinse volksbeweging ver klaarde premier Bidault. dat de rege ring binnen twee maanden een nieuwe wet betreffende het stakingsrecht zal indienen. De nieuwe wet zal niet tegen de ar beiders gericht zijn. zo zeide hij. doch tegen hen. die de arbeidende klasse voor politieke doeleinden exploiteren. Brug tussen Oost en West Onze fotograaf, die Zaterdagmiddag er op uitgetrokken was om foto's te nemen van het ijsvermaak, was in Muiden ge tuige van een niet alledaags schouwspel. Poorters en poorteressen uit lang ver vlogen tijden zwierden hand in hand over de bevroren wateren rondom het Muiderslot. ITALIAANSE ARBEIDERS STEUNEN HET COMMUNISME. SCHATTEN VAN AGA KHAN VOOR INDIA. De Aga khan vertelde dat hij in het vervolg de millicenen die zijn volgelin gen jaarlijks aan zijn voeten legden, niet langer zou besteden aan juwelen en paarden maar dat hij met zijn geld de wetenschap zou gaan dienen. Hij verwachtte in 1954, het jaar dat zijn volgelingen hem zijn gewicht in platina uitbetalen, hij weegt 225 pond weer ruim zes en een half mil- lioen gulden rijker te zijn. „Al dit geld zal ik besteden aan De havenarbeiders van Spezzia, Ge- u„m ail/ geio zaï is. oesicuen aau 5.™''hïïTiinVS'SU£2? .iSSfc proefstations die de voedseltoestand zullen verbeteren en aan scholen, waar ten het lossen te weigeren van „elke uit de Verenigde Staten afkomstige lading wapens voor Europa". Uit Turijn wordt gemeld, dat arbei ders van de Fiatfabrieken bij de direc tie geprotesteerd hebben tegen het uit voeren van werk voor het program van herbewapening van West-Europa en weigeren te werken aan een order van vijfhonderd pantserwagens en twee honderd militaire tractors. de bevolking zal leren, hoe er meer waarde uit het voedsel te halen is," Vier jaar geleden werd hij in dia manten gewogen. Over zijn schoondochter, Rita Hay- worth, zeide de Aga: „Het zou een mis daad zijn tegenover de mensheid, wan neer zij haar talrijke talenten niet ge bruikte. Over enkele maanden zal ze haar carrière weer opnemen." (UP.). (Van onze Londense correspondent) Dat India als republiek deel blijft uit maken van het Britse gemenebest, be tekent, dat het voortaan theoretisch mogelijk is, dat ook andere landen, wel ke individueel los staan van de Britse kroon, zich bij deze vrije statenbond kun nen aansluiten. Ook zou het gemenebest thans gemakkelijker in een grotere een heid kunnen opgaan, welke de grondslag van de door de Engelsen gedemonstreer de vrije samenwerking aanvaardt. Want het gemenebest is allerminst een super staat. welke haar wil aan anderen wenst op te leggen. De activiteit van het ge menebest bestaat uit onderlinge raad pleging en coördinatie op economisch gebied. Door de onderlinge tegenstelling in structuur en ontwikkelingen door de uit een lopende geografische ligging, is het samengaan, anders dan in tijd van oor log, altijd maar van beperkte aard ge weest. Thans zoekt Engeland in ver band met de economische en politieke wereldverschuivingen naar een doelbe wuster empire-koers. Men is verheugd, dat India niet het voorbeeld van Eire heeft gevolgd, dat de Britse kroon de rug heeft toegekeerd. De Indische leiders, die onder het Britse regime jarenlang in de gevange nis hebben doorgebracht, zouden per soonlijk reden genoeg hebben gehad om een gelijke houding aan te nemen, maar zij worden door een meer positieve geest beheerst. India heeft de rest van het gemenebest ook brood nodig. Als sym bool van het gehele gemenebest blijft India de koning aanvaarden. Hij zal al leen niet meer in India zelf als souve- rein gelden. In Londen hoopt men. dat India binnen het gemenebest een heil zame invloed zal uitoefnen, vooral in verband met de rassentegenstellingen, die in Zuid-Afrika en Australië zich zo sterk doen gelden. India zal ook als brug 1 tussen Oost en West, een evenwicht die nen te scheppen ten opzichte van de ontwikkeling in China en de andere grote wereld tegenstellingen. D:t sterke gevoel van verbondenheid met de Engelsen is het eerste, dat bui tenlanders in India opvalt. Sinds het vertrek van de Britten is er in India nog geen straatnaam veranderd en geen standbeeld van een koning of onderko ning verwijderd. In de regeringsgebou wen bleven ook de Engelse portretten op hun plaats. Met instemming heeft Enzeland. ver der het feit begroet, dat India de prln- oipes van het Britse parlementaire sy steem heeft aanvaard na andere buiten landse stelsels zorgvuldig te hebben be studeerd. Eveneens roemt men in Londen het uitstekende Indische ambtenarencorps en de onomkooobare rechterlijke macht. De Indische leiders zijn integer en on zelfzuchtig, maar zij behoren tot de oudere generatie. Zullen zij door jonge ren. die dezelfde goede eigenschappen bezitten, vervangen kunnen worden? Groot Is vanzelfsprekend de bezorgd heid over het conflict met Pakistan over Koshmir en over de devaluatie van de rupee. Men vergelijkt de spanning tus sen beide delen van het gemenebest met die tussen Duitsland en Frankrijk voor 1914. Reeds het economisch geschilpunt heeft voor beide landen ramnzalige ge volgen. Indien er niet spoedig een op lossing gevonden wordt, zal de gehele wederopbouw van India In gevaar ko men. Het probleem der overbevolking wordt steeds beangstigender. India telt thans 320 millloen zielen. Tegen het einde van deze eeuw zullen het er ver moedelijk 800 millioen zijn, tientallen mlllioenen hebben er nooit genoeg te eten gehad. Een ODbouwprogramma. gro ter dan het Marshallplan, zal nodig zijn. ook al om te voorkomen, dat de massa's een prooi worden van het communisme. Het zal juist de* vriendschap met het Westen zijn, die India daarvoor zal kun nen behoeden. Een ander gevaar leveren de extreem- nationalistische groep op. De regering van India heeft echter energiek en met succes de excessen der fanatici bestre den. Ook is krachtig opgetreden tegen de bedreiging met sabotage door com- Voldoening heerst er In Engeland over i munlstlsche agitators. Het probleem der het echte gevoel van vriendschap, dat er onder de meerderheid der Indiërs voor hun vroegere heerser bestaat. Van de oude bitterheid is geen sprake meer. Vooral de banden tussen het in geheel niet politieke Indische leger en de Britten ziin zeer sterk. In de mess brengen de officieren nog de toast uit op de Engelse koning, zowel als op India. Indische staten is eveneens opgelost. De nodige sociale veranderingen gaan ech ter slechts langzaam in hun werk. India staat nog voor een bovenmenselijke taak. Indien Nehru en de zijnen hun arbeid ongehinderd kunnen voortzetten, gelooft men echter in Londen, dat er alle reden is om de toekomst met een grote mate van vertrouwen tegemoet te sten. Zaterdag a.s. Elfstedentocht Het centraal bestuur van de Elf- stedenvereniging is voornemens om bü doorgaand vriezend weer de Elf stedentocht te houden op Zaterdag 4 Februari a.s. Per „Walvis" naar het IJsselmeer IJSBREKER EN BRANDSPUIT TEGELIJK. (Speciale berichtgeving). Zaterdagmorgen is de nieuwste en modernste ijsbreker voor de Neder landse binnenvaart „de Walvis" gebouwd bü Verschure en Co. uit zyn ligplaats in de Amsterdamse ha ven voor een proeftocht over het IJs selmeer vertrokken. Het is een breed, massief schip, 30 meter lang, dat In derdaad veel van de „naamgever" weg heeft. Gedreven door drie machtige elec- tro-mctoren van tezamen 870 p.k. voer de „Walvis" snel door het ijsvrije IJ naar de Oranjesluizen om via het bul- t.en-IJ het ijs van het IJsselmeer te doorploegen. Stampenae zetten de zware metoren van de gemotoriseerde walvis zich schrap en het ijs brekend onaer boeg en kiel, ploegde het schip zich met een snelheid van 8 a 10 km per uur een Vb meter brede voer. Het enige levensteken op de grote ijs vlakte werd gegeven door duizenden meeuwen, die achter het schip aan scheerden om uit het vrij gesomen wa ter visjes en ander voedsel te vergaren. Genodigden en pers zochten onderko men in stuurhut en verblijven (zeer modern en haast luxieus) van de be manning, want de felle koud-snijdende Oostenwind maakte het verblijf op dek naast onmogelijk. Tot voorbij Marken voeren wij om dan-, een grote ooog in het ïjo treden de, weer door het IJsseimeerse d° IJ- waarts te keren. Laat in de midaag keerde de waivis, na zijn deugdeiij<tneid overduidelijk bewezen te heooen, in de Amsterdamse naven terug. De Walvis blyft in de Amsterdamse luvtn gestatiuiineerd ais i. „Üstochtcn'' is: deze üsbreker is nl. tevens Amsterdams nieuwste en groot ste drijvende brandspuit: by haven- branden- kunnen de pompen van de speciale uitrusting maar liefst Tiol) liter water per nnnuut op de brand haard werpen! Ernstig auto-ongeval TWEE DODEN. Een zeer ernstig auto-ongeval op de Barcnmann Wuytierslaan te Amers foort heeft Vrijdagavond 't leven gekast aan de öoester piedikaut cu m. ver kerk en een 14-jarige Jongen uit Wou denberg. Ds Verkerk had een dienst geleid van de Jpngeiingenveremging te Wouden berg en werd in een bestelauto van de heer W. G. Veenendaal uit Woudenoerg naar Soest teruggebracht. Op de B W - laan begon de auto te slingeren en bot ste tegen een boom. Omstanders, die te hulp snelden, vonden het zwaar ver minkte lichaam van ds Verkerk op de weg. Ook de heer Veenendaal werd zwaar gewond aangetroffen. In de laadbak trof men het ontzield# lichaam van het 14-jarig zoontje van de heer Veenendaal.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1