in het teken van de machine llcht* Rijders vol moed vanmorgen in Amsterdam Katwijkse 5-cents-actie viel boven alle verwachtingen mee UIT DE OMSTREKEN Kerkelijk Leven HASSELMAN PANDER 1949 was bedroevend jaar voor tuinders te Noordwijkerhout DINSDAG 24 JANUARI Ihterssante vak-expositie De „Blpemlust"-tentoonstelling te Lisse, die hedenmiddag is geopend, ver keerde vanmorgen nog in het opbouw- stadium, al waren reeds kleurige bed den hyacinthen en zonnig getinte groe pen narcissen te bewonderen. Maar in de grote bal naast de bloemententoon stelling was de mechanlsatie-show reeds grotendeels gereed om de talrijke be zoekers te ontvangen. Yan de tientallen inzendingen val len vooral de stands van de verschil lende Voorlichtings-organen op. Sterk trekt hier de aandacht het gebruik van tableaux,, met afbeeldin gen. cijfers en feiten. Zowel Ae Plan- tenziektenkundige Dienst te Wapenin gen als bet Ministerie van Landbouw, de Rykstuinbouwvoorlichtingsdienst als het Centraal Bloembollencomité, hebben de toevlucht genomen tot deze cxpnsiti°-vorm. di? het trrote voordeel heeft, dat montage en demontage towel als transport betrekkeliik een voudig ziin en het hier tentoongestel de ook elders kan worden getoond. De Plantenziektenkundlge Dienst toont niet slechts de ratten, de gevaar lijke vijanden van boer en tuinder, in levenden lijve, maar ook de ziektebeel den en aantastinesvormen van het ge was. Vooral wordt de aandacht geves tigd op de gevaarlijke plaag der aard- aooelmoeheid, door grote foto's toege- Het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wapeningen toont een maquette van een bloembollenschuur op zodanige wijze verwarmd, dat temperatuur en trekken. De regen-installaties, die de afhankelijkheid van De Bilt verminde ren, de sproei-lnstallatles met een be reik van 3 roe tegelijk, ze dienen alle om de kweker zijn taak op het veld te vergemakkelijken. Voor de behandeling in de schuren zijn er Ingenieuze verwarmingsinstalla ties met volautomatische regeling, waar van een geweldig exemplaar via langs de wanden aangebrachte ventilatoren voor de hete-luchtverwarming van deze grote tentoonstellingshal zorgt. Hier kan men zien hoe de bollen, bij vele duizen den te gelijk worden gekookt". Er is een modern vernevelingsapoaraat, dat de juiste vochtigheidsgraad in de schu ren handhaaft, en het vocht zo fijn verstuift, dat enige aanslag niet eens zichtbaar is. Bijzonder trekt ook de aandacht het nieuwe systeem van grondverwar- ming waarvoor een grootscheepse en zeer kostbare ketel, en buizenappa- tuur nodig is. Dit stelsel Is thans ech ter vervangen door een electrisch systeem, waarbij de kabels door de grond worden geleid, en dat zowel in de kassen als voor de „koude grond:: wordt gebruikt. In de groententeelt is het reeds toegepast en ongetwijfeld zal men er in het bloembollenbedrijf eveneens grote belangstelling voor hebben. In dezelfde stand worden de resultaten getoond van de bestraling der planten met licht in bepaalde kleuren. En boven het geloop en gepraat uit klinkt het doffe, eentonige stampen van de sorteermachine, ronkt een tractormo tor en zoemen de electromotoren der talrijke apparaten. Voor de vakman be zat deze tentoonstelling een grote aan trekkingskracht. maar ook vele anderen zullen ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van de vorderingen, die de techniek in het eeuwenoude blosm- bollenvak heeft gemaakt! DE BEKRONINGEN, wisselbekers werden als volgt De toegekend Wb. hyacinthen: Gebr. Segers, Lisse. Wb. hyacinthen decoratief: G. v. d. Mey's Zn., Lisse (definitief). Wb. tulpen: Gebr. Van Zanten, Hil- legom (definitief). Wb. tulpen: Gebr. Van Zanten, Hil- legom. Wb. collectieve inzending: afdeling Noord wykerhout Bloembollencultuur. Wb. narcissen: Wamaar en Co., Sas- senheim (definitief) plus lof der jury. Definitieve prijs mooiste inzending: G. B. de Vroomen en Zn., Sasscn- heim. Een zacht eitje", deze Rallye naar Monte Carlo. (Speciale berichtgeving) „Niets bijzonders te vertellen. Niets meegemaakt, alleen een heel klein beetje glad hier en daar. Een zacht eitje, deze Rallye." Dat is in de vroege ochtenduren de stemming in en vobr het Apoïlo-paviljoen in Amsterdam, waar rond 250 Rallye-rjjders de tijdcontrole passeren. Maar wie bedachtzaam of bijgelovig is, voegt er aan toe: „Ten minste als het weer zo blijft," want iedere ervaren rallye-rjjder weet, dat de stralend blauwe Middellandse Zee voor Monte Carlo nog heel ver af ligt van de koude Amsterdamse Apollo- laan, en iedere n iet-ervaren rallye-ryder heeft de laatste dagen zoveel sterke verhalen te slikken gekregen, dat hjj er zelfs niet op durft te hopen, dat het tweede deel van de sterrit even voorspoedig zal gaan als het eerste. Samenkomst van dankzegging vochtigheidsgraad overal geliik zijn. zo-. Zesde predikantsplaats wordt Lr?Ed 'SE,?1?, mede een les-ln-beeld voor goed en et- y "T arbeid van deze actie aan 2 Kon. 12 10 en sprak de hoop uit, dat men op deze ficiënt stoken. De gehele achterwand van de ruime tentoonstellingszaal wordt ingenomen door tableaux van de Ri iks tuinbouw- voorlichtingsdienst te Lisse. onder welks auspiciën ook deze tentoonstelling is georganiseerd, waarin o.a. wordt ge toond de verspreiding van het tuin- bouwonderwiis via de Rljkstuinbouw- school en diverse dag- en avondcursus- se" in de Bloembollenstreek. En ten slotte geeft het Centraal Blrvombollencom't.é een lnrere'^ant over zicht van de wijze waaron in het bui tenland reclame wordt gemaakt vóór de Hollandse bloembollen. POETSEN MAAR! De Amerikanen zijn doodsbenauwd voor het aardappelaaltje en hebben de stok reeds achter de deur gezet daarom moet de Hollandse bloembollen exporteur zijn bollen schoon, zonder aanhangend zand, afleveren. Toen dat gebod afkwam, zetten de bollenmensen een grote staf inderhaast bileengegaard personeel aan het .poetsen", maar het spreekt wel vanzelf, da) de deskundigen meteen op zoek gingen naar een moge lijkheid, deze werkzaamheid mecha nisch te verrichten. Dies vindt men op deze tentoonstelling ook de machine, die de bollen glimmend-schoon aflevert. In verschillende stands staan daar de sorteermachines mee kleine en grote capaciteit, de wanmolens, de liften, alles wat in de bollenschuren zo langzamer hand bueerrecht heeft verkregen. Voor de grondbewerking staan er, in felle glanzende kleuren, de tractors en de cultivators waarvan vooral de kleine trekkertjes, die óp zo velerlei manier kunnen worden aangewend, de aandacht Staatssecretaris Moorman naar Indonesië OP VERZOEK VAN DE R.I.S. Gisteravond is de staatssecretaris van Marine, Schout by Nacht H. C. W. Moorman, van Schiphol naar Dja karta vertrokken. De heer Moorman werd door talrijke familieleden en vrienden uitgeleide gedaan. „Ik ga naar Indonesië om besprekin gesticht OPBRENGST '48: f 18.620.—, '49: f. 17.696.—. De jaarlijkse overdrachtsavond der 5-cents-actie werd gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehou den. Ds J. J. v. d. Krift, als waarne mend voorzitter van de Herv. kerke- raad, heette allen namens de kerk- kerkvoogdy hartelijk welkom. In 't bij zonder verwelkomde hij mevr. Hoeve en de heer J. Bodegraven, beiden van de N.C.R.V. Hij hoopte, dat allen een goede avond zouden hebben. Hij las 2 Corr. 9 18 en ging voor In gebed, waarna gezongen werd Ps 150 1. De president-kerkvoogd D. Kleen sprak vervolgens. wy zijn hier by een om te horen de resultaten van de 5- cents-actie over het afgelopen jaar 1949. Al is het een avond van gezellig samenzijn in deze aparte sfeer, waar steeds harmonie en gezelligheid wordt gevonden, tevens mag het zijn een sa menkomst van dankzegging, vooral het goede, wat in het afgelopen jaar is be reikt. Niettegenstaande de grote teruggang op byna alle gebied, is hier de terug gang klein geweest, een grote presta tie, dat een voorbeeld is voor geheel het kerkelijk leven in Katwyk en voor Herv. Nederland. Uw arbeid maakte het mogelyk een 5de predi kantsplaats te stichten. Kerkraad en kerkvoogdij hebben besloten, steunend op deze arbeid, de 6de predikants plaats te stichten. gezegende weg voort mag gaan. Secretaris A. L. de Jong bracht het jaarverslag uit, dat vervuld is van dank baarheid aan God voor het bereikte. Dank we-d ook gebracht aan de ver schillende commissies en aan de collec tanten. Penningmeester L Z. Lagemaat bracht zijn verslag uit, waarin hij aantoonde, wat de macht van het kleine vermag Spr. heeft het meer dan eens gezegd en wil het uitdrukkelijk herhalen, dat voor de gezellige avonden nooit iets besteed wordt uit de kas van de 5-cents-actie. Die onkosten worden bestreden uit ver lotingen, enz. Spr. deelde verder mede, wat over het afgelopen jaar door da 4 wyken Is op gehaald. De Noordwijk bracht byeen f. 4748 90; de Wostwyk f. 3153 90; de Zuidwyk f. 4558.38 en de Oostwijk f. 5120.25. De totale ontvangsten over 1949 bedroegen f 17.696.18. Ov;r 1948 was dit f. 18.620.90. De teruggang viel erg mee, men had die groter ge dacht. Spr. overhandigde vervolgens aan de president-kerkvoogd een be drag van f. 17 199.04. In de 6 jaar van het bestaan van de 5-cents-acti? is aan de kerkvoogdij het grote bedrag overhandigd van f. 116 511.33. Er werd hierna gezongen Gez. 148 1 (NB.). Mevr. Hoeve declameerde met gevoel ..Masscherven" van W. A. P, Smit. Al len hebben hiervan genoten. In de pauze had er een verloting plaats. Zoals iemand zegt, die met een zwaar gevoerde overall uit een wagen stapt, waar van achteren de sneeuwschoenen uit de bagageruimte puilen; „Als het niet verandert hadden wij wel thuis kunnen blijven of door de stad toeren". Hoeveel grootspraak daar bij is, zullen we maar in het midden laten, maar ze ker is, dat er de eerste 3 en een half uur na het opstellen van de controle niemand over tijd is en de meesten zelfs een paar uur speling hebben. De allereerste verrast zelfs de organi satoren by hun voorbereidingen. Kwart over drie vyf kwartier voor de con trole open gaat en rond drie uur voor hij moet starten, staat plotseling de heer H. P. Verkamman van Keulen de Arnhemse autohandelaar, dis in De Bilt woont, met zijn vrouw in het pa viljoen. Buiten, waar het donker, en vinnig koud is. zijn de répara tie-auto's van alle mogelijke merken zich juist aan het in richten. Maar van afzetting is nog geen sprake en het punt. van aankomst voor de auto's is nog onvindbaar Binnen is het niet veel anders want ook daar zijn de heren van de KNAC. nog b<»zig met dat hil een ernstig auto-oneriuk gehad keer zuchten. Je kunt het namelijk in eén middag heen en terug vliegen. Maar als de zwarte Citroën uit Monte Carlo voor het Apollo-paviljoen arri veert. zegt hij eerst een hele poos niets. Want de snelste man van Nederland ligt opgevouwen achter in de wagen te sla pen en hij wordt zelfs niet wakker als de ingewanden van de motor stevig onder handen genomen worden. Naarmate de tijd verstrijkt komen de wagens in sneller opeenvolging de Chur- chill-laao afstuiven. Het hele plein aan het begin van de Apollolaan raakt er mee vol aan alle kanten grommen mo toren en bij de reparatie-wagens wordt druk geschreeuwd onv olie. om benzine, om sleutels, om looplampen. Officials van de K N.A.C, staan klaar om iedere wagen op te vangen. Hebt u iets nodle mijnheer? En dan behoeven de rijders maar te kikken en het komt voor elkaar. VERLOREN ZONEN. Intussen duiken zelfs verloren zonen od. De heer A. Blansjaar, uit Den Haag, die door de radio heeft moeten horen, het installeren van de tafels, waaraan de dames en heren van de controle moeten komen te zitten. De he?r Ver kamman. die fris als een hoenti» is. kan daar moeilijk bezwaar tegen hebben Hii is het. trouwens gewend, zegt. hij. want Maandagochtend heeft hii in Genève ook de controle mee moeten helpen op bouwen. I°ts bijzonders meegemaakt? ,Nee of het moest ziin, dat we toch eigenlijk eeitenbreiers ziin. dat we mee doen terwijl wil in bot, klassement geen schijn van kans hebben. SNELSTE MAN SLAAPT. Een klein beetje gek. al dat gerij, vin den trouwens meer rallyeryders het 'zeggen zy). Majoor J C. Flinterman bijvoorbeeld, die mederijder is van de heer J M. Bpekman, uit Den Haag. heeft het de afgelopen dagten herhaaldelijk gezegd en hij zal het waarschijnlijk in de ko mende dagen ook nog wel eens een paar Daarna vertelde de heer Bodegraven „Het sprookje van de koetsier van Asse- poetster". Dit wist hij op zo'n manier voor te dragen, dat de lachlust telkens opgewekt werd. Het saxephoon-t-io van ..Uni" bracht mooie muziek. Na het zingen van Gez. 174 (NB.), bedankte de voorzitter allen, die aan het slagen van deze avond hadden medegewerkt Na een slotwoord eindigde hij met dankgebed. zou hebben, stant uit zijn smet- teloos donkerroi® N^h. om kwart over zes arrive-pn tfp gisteren als gestrand ocgeg?vo-> A taxi chauffeurs Hans P"k rn Cb J. Bijl. De Nederlands-* laten wat langer op zich zs'-'-bn dan gedacht was maar we zonden haast zeggen: natuurlijk Is d° winnare* van de Coupe des Dames van verleden jaar, mevrouw A. J. Gravin van Limburg StirumVan Vredenburch tech nog rovaal op tijd. Evcna's de 2de vrou welijke Ford-énuipo di-» *-an mevrouw Van StrlenVan Hasselt. Na de rijders uit Monte Carlo en Glas gow volgen geleidelijk die uit Stock holm. Oslo en Florence en als om over tienen in de stralende winterzon de rijders Amsterdam verlaten, hebben zij, die om halfzes od de Apollolaan de beste wensen hebben meegekregen, ons land al weer verlaten en rijden door België Zuidwaarts naar de warme zon, maar eerst naar de sneeuw van de Franse Alpen. En het kon wel eens zijn dat daar nog heel wat rallye-ryders aan den lijve ondervinden dat niemand over zachte eieren mag praten voor hy on geschonden aan de Cote d'Azur staat Het uranium van de Congo Ortze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen nog: Er heerst te Brussel een potdicht zwijgen, een goedmoedige geheimzin nigheid over de leveringen van Congo- Volgens koloniale waarnemers te lees uranium aan de USA. Brussel staan twee feiten vast: 1. Is het onjuist dat Engeland op financieel gebied medezeggenschap zou hebben verkregen in de uranium pro pen te voeren naar aanleiding van ducerende maatschappij de „Union mi ne besluiten van de R.T.C.", zo zeide nière du haut Katanga". h«. „De overeenkomst, die voor een 2 Mker> dat En3eland voijens der worden uitgewerkt. De regering van de R.I.S.", zo vertelde de heer Moorman, „beeft een verzoek tot het voeren van deze besprekingen ge- daan.*' De financiële en organisatorische consequenties vormen de hoofdschotel van hetgeen op de agenda van de heer Moorman staat. Zoals hij ons vertelde is de situatie op het ogenblik, dat de Nederlandse Marine strijdkrachten een taak volbrengen, die eigenlijk door de strijdkrachten van de R.I.S. zou moe ten worden uitgevoerd, maar omdat uranium-verdrag recht heeft op een deel der ertsleveringen. De heer Robiliart, die de Union mi- nière in de conferentie te Washington vertegenwoordigt, werd olangs benoemd tot directeur bij de grootste Belgische bank, de Société generale de Belgique, wat er op wijst, dat de Belgische fi* MC CLOY OVER DUITSLAND. Mc Cloy, de Amerikaanse hoge com missaris voor Duitsland, die thans in de Verenigde Staten is, heeft in een radio rede verklaard, dat de Duitse commu nisten en de extreem rechtse groepen „bereid schijnen te zijn tot (practlscne) samenwerking", doch dat het Duitse volk als een geheel het denkbeeld van een communistische of nationaalsocialis- tische dictatuur verwerpt. „De overgrote meerderheid van het Duitse volk moet in het geheel niets hebben van militarisme en oorlog. Zij hebben genoeg van militaire avontu ren", zo zeide hij. Mc Cloy was van mening, dat de be zettingsautoriteiten ruime bevoegdheden hebben behouden om met elke gevaar lijke wedergeboorte van het nationalisme af te rekenen. Een der lichtpunten in Duitsland noemde hij de groei van een democrati sche pers. „Wij houden altijd rekening met de nanc iële positie ir; de Union min ière opnieuw werd versterkt. De maatschappij breidt haar instal laties te Jadotvllle op de Congolees- Rhodesiaanse grens uit Het lijkt niet ae R.I.S. noch de schepen, noch de onwaarschijnlijk, dat ook in Noord-Rho- i raadsel. Berlijn weer in functie moet komen." Hij wist niet. wat de Russen met hun obstructietactiek tegen het wegverkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones op het oog hadden. Het was hem een manschappen 'daartoe heeft, neemt de desia uranium zal worden gevonden, Nederlandse Marine deze taak waar. Overdracht van goederen en schepen staat derhalve ook op de lijst van pun ten van bespreking. De heer Moorman zei, dat zijn be sprekingen een inleiding zyn voor de a.s. ministersconferentie, voorzover de ze althans de Marine betreft. Hij ver wacht over twee a drie weken wèer in ons land terug te zijn. HATTA NEEMT VOORLOPIG PRESIDENTSCHAP WAAR. Gedurende de afwezigheid van presi dent Soekarno neemt premier Hatta het presidentschap der R.I.S. waar. zulks overeenkomstig een besluit van het In donesische kabinet op 18 Januari. EERSTE MARSHALL-RIJST VOOR INDONESIË. Eind dezer maand in Tandjong Priok. Eind Januari zal de „Sommelsdijk" te Tandjong Priok arriveren met ruim 25000 ton rijst aan boord. Dit is de eerste partij van de ruim 82.000 ton in de V. S. met Marshall-steun gekochte rijst. Na de hervatting van de Marshall hulp voor Indonesië is een flink gedeelte van de toegewezen dollars bestemd voor de aankoop van rijst. In December Is reeds ongeveer 45.000 ton afgescheept, het restant zal voor eind Januari uit de Ver. Staten onder weg zijn. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOOR DIGERS DER R.I.S. Behalve mr Ali Sastroamidjojo tot ambassadeur der R.I.S. te Washington, heeft de ministerraad der RJ.S. giste ren de volgende diplomatieke vertegen woordigers benoemd: mr Samsoeddin wordt ambassadeur in Pakistan: hij was Minister van Voor lichting van de Djokiase republiek en behoort tot de Masjoemi. Mr Maramis is benoemd tot ambas sadeur bij de Philippijnse regering. Hij was in de Republiek Djokja minister van Financiën en behoort tot de P.N.I. Mr Madjl Rasjidi wordt vertegen- r oordiger van de R.I.S, In Cairo, Hij L lid van de Masjuml. want de uranium-mynen van Shinko- lobwe liggen op niet eens 20 kilometer van de Noord-Rhodesiaanse grens. Het is echter volgens Belgische fi nanciële kringen verkeerd te menen, dat deze erts leveringen genoeg dollars op brengen om Belgié's invoer uit de U.S.A., ook zonder Marshall-hulp, te kunnen financieren. Deze leveringen volstaan niet eens om het moderne materieel te betalen, dat de Congolese maatschap pijen zich in de staten aanschaffen. De Congo heeft een deficitalre han delsbalans met de USA. en het Is de Nationale Bank van België te Brussel, die aan de Bank van de Belgische Congo de nodige dollars moet voorschieten. TRAGEDIE AAN OOSTENRIJKS- HONGAARSE GRENS? Volgens het Oostenrijkse blad „Die Prësse, heeft de Oostenrijkse politie op streng bevel van de Russische autoritei ten twee Hongaarse meisjes en een jongen, die met levensgevaar over de grens naar Oostenrijk waren gevlucht, aan de Hongaarse politie uitgeleverd. De drie jongelui waren gekleed in ziekenhuiskleren en leden nog aan ern stige verwondingen, die zij hadden op gelopen, toen zij door mijnenveld en prikkeldraadversperringen uit Honga rije ontsnapten Volgens hun verslag aan de Oosten rijkse politie hadden zij deel uitgemaakt van een groep van 21 Jonge Hongaren, die op 1 December trachtte uit het land te vluchten. Toen de groep de prikkeldraadver sperringen aan de grens bereikte, ge raakte zij in een mijnenveld. Enkele mijnen ontploften en de Hongaarse grenswachten begonnen in het schijnsel van de onmiddellijk ingeschakelde zoek lichten op hen te schieten Acht jongens en meisjes werden gedood, negen ge vangen genomen en vier slaagden er In Oostenrijks grondgebied te bereiken. Drie zijn thans uitgeleverd, trots hevige protesten en verontwaardiging der be volking. Volgens de berichten van gisteravond uit Duitsland zaten de Duitse chauf feurs te Helmstedt, die lang moesten wachten om doorgelaten te worden, rondom kleine vuurtjes aan de kant van de weg om zich tegen de bittere koude te beschermen. O.p een bepaald ogenblik stonden gisteren bij Helmstedt aan beide zijden van de contrólepost 120 vrachtauto's in een rij te wachten. Twee of drie wa gens werden toen per uur doorgelaten. IJSBERICHTEN. Na een vertraging van meer dan zes uur li het schip „Jan Nieveen" uit Am sterdam vanmorgen om ruim elf uur de haven van Lemmer binnengelopen. Deze vertraging werd veroorzaakt door ijs op het LJselmeer en tengevolge van het feit, dat de „Jan Nieveen" een drietal schepen die op eigen kracht niet verder konden, tussen Urk en Marken uit het ijs heeft verlost. Tussen Urk en Lemmer is geen y's van betekenis. In verband met het ijs op de Wad denzee is de bootdienst tussen Holwerd en Nes (Ameland) gestaakt moeten worden. FRANSE COMMUNISTEN WEKKEN WEER EENS OP TOT STAKING. Het Franse communistische blad „l'Humanlté" heeft de Franse arbeiders opgewekt de dag van morgen tot „een dag van protest tegen de „vuile oorlog" In Indo-China" te maken door onder breking van het werk en demonstraties. Aan de vrouwen wordt verzocht naar het huis van de eerste-minister te gaan en stopzetting van de oo-log in Indo- China te eisen, alsmede repatriëring van d° Franse cr-ijnVraehten en hQt overbrengen van de in Indo-China ge sneuvelde Fransen naar het vaderland LISSE NED. CHRIST. VROUWEN BOND. De afd. Lisse van bovengenoemde Bond hield gisteravond een ledenverga dering onder presidium van mevr. Jon- MARKTBERICHTEN LEIDEN 24 Jan. Coön. Groentenvelling Per 100 kilo: Ro<*le kool 7—13 60: Savoye kool 6.8013.30; Groene kon] IS20- Boe renkool 17—42: Pp»! 39—68; Kroten 6— 7.50; Kroten gekookt 619- Uien 441; Peen 8.401830: Spruiten 14—75 Andij vie 48—95; Sla 85 Witlof 20—49* Knol- selderie 24—49: Sla 3.70—19. Per 100 stuks: Knolselderle 15. Per 100 bos Peter selie 13.40—14.40; Selderie 6.70—17.80. LEIDEN. 24 Jan. Vette varkensmarkt Aanvoer 125; zware 1 601.64: lichte 1.56 L60. zeugen 1 451.50; oer kilogram levend gewicht ln centen. Handel tamelijk vlug. y BODEGRAVEN, 24 Jan Kaasmarkt. Aanvoer 61 partijen. Eerste soort f.2 00 geboer. Ds. C. Jongeboer sprak over 2.10: twe^e soort f. 1 95^-1.99; Stia T n TT 11 on T"" ƒ010 tt. „De Huisvrouw en de Kerk". Spr. merkte in de eerste plaats op, dat ten opzichte van de Kerk de huisvrouw totaal vergeten en op de achtergrond gesteld wordt. Spreke- wen«t de vrouw in de Kerk te zien als echtgenote en moeder, en gaf voorbeelden uit de Bij bel, waarin de vrouw naar voren treedt zowel in gunstige als in fatale zin. Uit deze voorbeelden concludeert sprdat de invloed van de vrouw, zowel in ge zin, en vooral in de* Kerk. zeer groot is door haar stille opvoedende kracht. Spreker meende dan ook, dat hy de opvoeding der kinderen, het zwaarte punt bij de vrouw ligt, doch ook de Kerk heeft in deze 'n grote taak. Na een leerzame bespreking werd de goed bezochte vergadering door Ds. Jonge boer gesloten. NOORDWIJKERHOUT L.T.B. BIJEEN. Rector v. d Hoogte sprak voor de LT.B. over het onderwerp: „De scclale achtergrond van deze tijd". Voorzitter Van Leeuwen wierp in het openings woord een terugblik op het afgelopen jaar. In verband met zijn vroegtijdig vertrek, nam rector J. A. G, van der Hoogte, direct na de opening het woord. Spreker liet het licht vallen op het vastènmendement van het vorig jaar, handelende over de sociale pro blemen, terwijl vanzelfsprekend de so ciale encyclieken behandeld werden. Spreker zette de begrippen sociale rechtvaardigheid en liefde uiteen en liet duidelijk uitkomen, dat zij ver plichtingen hebben tegenover de ge meenschap. Tenslotte wees 9preker op de bezltspreiding, welke de bisschoppen voorstaan. Na de rede van rector v. d. Hoogte volgden de mededelingen. De voorzitter wees op het tot stand ge komen collectief arbeidscontract, waar in de 5% loonsverhoging verwerkt is. tot f. 2.16. Handel flauw. KATWIJK a d RIJN. 23 Jan. Groenten- veiling. Waspeen I 27—36: Idem II 13—24* Breekpeen 5.50—8 70: Groene kool 2425: Rode kool 6.5010.70: Gele kool 9—15* Boerenkool 20—33; Spruiten 41—47. Groe ne erwten 60; Knolselderle 1129; Kroten 89.25: Idem gekookt 12.9013: Witlof 49.5050; Uien 23—32; Sjalotten 25.80 26.00, ROELOFARENDSVEEN. 23 Jan. Bloe menveiling. TulpenRose Copland 0.40 0.56; Golden Harvest 0.460 61; E Eddy 0.47—0.69: Plquante 0.500.56: Amldo- nette 0.38—0 51; W. Pltt 0.70—0.74; White Sail 0.360 48; v. d Eerden 0.350 49: Nansen 0.39—0.44; Scarlet Wonder 0.31— 0.37; Krelage 0.29—0.39; Pink Gem 0.35 PREDIKBEURTEN )OOR HEDEN. Boskoop Nleuwstraat 27: nam, 8 uuj de heer H. Moll van Dordrecht. VOOR WOENSDAG. Alphen aan den Rijn Chr. Geref, Kerk (v. Reedestraat)nam. 7.30 uur öi W. Baay. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerfc; nam. 8 uur ds P. van der Bijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oude Tonge H. Jongebreur te Mastenbroek; te Monnikendam S. Bijl te Welsrllp en Bavum: te Wijk bij Heusden H. N. van Heilsbergen te Schalkwijk; te Beetsterzwaa? (toez.) (vac. C. W. Wagenaar) A. E. D. A. Ravesloot te Steenwljkerwold. Aangenomen naar Epe (toez.) W. de Mooy te Franeker: naar Suameer J. H. van Delft Westerhof te Maasbommel. Bedankt voor Ommen H .Stolk te Sche- venlngen. Geref. Kerken Beroepen te Den Bur? (Texel) J. H. van Halsema, cand. te Er- melo; te Harllngen Th. Boersma te Uit- hulzermeeden; te Lelmulden H. D. Brug- geman. cand. te Bllthoven. Aangenomen naar Parijs P. J. Jonkhof t« Breda. Bedankt voor Utrecht (vac. dr R. J v. d. Meulen) M. Ramming te Den Helder; voor Alkmaar (vac. dr A. D. R. Polman) G Vellenga te Schoonebeek. Benoemd tot hulpperd. te Sneek ds J Zaborszky pred. te Pacs (Hongarije). Chr. Geref. Kerken Beroepen t Maarssen J. Jongeleen te Bussum. Bedankt voor Schcvenlngen N. de Jong te Mlddelharnls. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Grootegast-Gerkesklooster-Stroobos J. Verkade. cand. te Hattem. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Grafhorst J. v. d. Poel te Glessendam. Oud-zendeling J. D. van der Roest overleden. Na een kerkdienst te hebben geleld gisteren ln een bus op weg naar huls te Utrecht overleden oud-zendeling J. D. van der Roest. De overledene was van 1893 1898 zendeling-leraar te Wlndesstrooa (Nieuw Guinea) en van 18981903 zen- deling-leraar te Kau (Halmahelra) daarna hoofdvertegenwoordiger van de Utrechtse Zendingsvereniging. Ds C. J. WIELENGA. De nestor van de Geref. predikanten van Zaandam, ds C. J. Wlelenga, die 21 Aug. a.s. de 65-Jarige leeftijd hoopt te bereiken. Is voornemens 1 October a.s. met emeritaat te gaan. Ds Wlelenga aanvaardde 18 Sept, 1910 zyn ambt te Ruhrort en diende de kerken van Hazerswoude en Zierlkzee en sedert 1926 die van Zaandam, waar hü nu ds P. v. Dyk zo Juist met emeritaat ls gegaan de oudste der predikanten ls. VORST? PRIMA ZUIVER WOLLEN DEKENS MET PATROON 150x200 f24.85 180 x 220 f 32.30 190 x 250 f 43.50 VOETZAKKEN f 13.50 PLAIDS f 27.50 Profiteert van de prUzen van vóór de devaluatie. BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT 2i-22 TELEFOON 26662 E IDE" Lid Financierings Instituut 0.48; Peach Blossom 0.300.35; Crown Imperial 0.310.39; Fred Moore 0.320.37, Narcissen: Magnificence 0.280.35, Bux ton 0.27—0.32; Early Glory 0.32—0.36; Scarlet Elegans 0.330.38; Blauwe Druif jes 0.140.16 per bos. Hyacinthen 10.00— 14.00; Crocussen 0.901.10 per 100. Cycla men 0J270.72 per pot. ROTTERDAM, 24 Jan. Veemarkt Aan gevoerd in totaal 4096 stuks. 850 vetta koelen en ossen; 1081 gebrulksvee; 179 graskalveren; 912 nuchtere kalveren; 87 varkens: 410 biggen; 275 paarden; 17 veu lens; 230 schapen of lammeren: 55 bokken of gelten. Prijzen: vette koelen le kw 2.10—2.25, 2e kw. 2.00—2.10. 3e kw. 1.90- 2.00 per kilo; graskalveren 280, 220, 140: nuchtere kalveren 53. 48. 45: per stuk: biggen 1.50, 1.35. 1.10 per kilo. 42. 38. 35 per stuk. lammeren 2.00, 1.80 1.70 per kilo. kalfkoelen 925, 825, 700: melkkoeien 925. 825, 700: vare kooien 580. 480. 400: vaarzen 600, 500, 400; pinken 600, 400, 325 per stuk. Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 't rij verkeer! VEILIG VERKEER OEGSTGEEST SUCCESSEN VOOR „DE SLEUTELSPELERS". In het Recreatiegebouw van Endegeest was gisteravond de toneelvereniging van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden „De Sleutelspelers" te gast bij patiën ten en personeel dezer inrichting voor de opvoering van „Het begon ln 'n gracht" door Wim Dumont. Een vro lijke geschiedenis werd voor het voet licht gebracht, waarom telkenmale recht hartelijk is gelachen. Het uitste kende spel van alle medewerkenden heeft het gezelschap een verbazend groot succes opgeleverd. Zonder de overigen ook maar enigszins tekort te doen, vermelden wy toch In 't bijzon der het schitterende spel van het feestvarken en huweiykscandldaat. de heer A. van Egmond, zijn vriend, de heer J. G. van Steen, de hospita, me vrouw M. E. Staats-Janzen, de dochter van zijn patrocn mej. H. N. E. Janzen, en de dienstbode mevr. J. Goslinza- Mol. Na een daverend applaus heeft de directeur-geneesheer, dr J. C. Stotijn, het gezelschap hartelyk dank betuigd en werden de dames met bloemen ge huldigd. Omzet liep met f30.000 terug GOEDE VERWACHTINGEN VOOR TOEKOMST. Gisteravond kwam te Noordwijkerhout de tuindersvereniging „De Eendracht" in jaarvergadering bijeen. In zyn ope ningswoord schetste voorzitter W. Th. v. d. Weiden de toestand van het heden. Somber ziet het er allerwegen uit en onwillekeurig vroeg spr. zich af. of het levenspeil niet te hoog ls opgevoerd. Toch, als men vergelijkingen gaat ma ken, komt Nederland er nog best af. Er ls een streven om de tarieven- en tol muren weg te nemen. Vrijhandel ls te verkiezen boven bescherming van de handel. In ons land heeft men met de speciale cultures op andere landen veel voor. met name met de teelt van bonen en aardbeien. De conservenfabrieken nemen, door dat zy nu over meer blik beschikken, véél meer af dan voorheen, terwijl ook het binnenland veel aftrekt. Er kan ech ter niet genoeg aandacht besteed wor den aan de kwaliteit. Na het lezen van de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, gaf secretaris v. d. Ploeg zijn jaarverslag. Hieruit vernamen wy, dat de resulta ten over het afgelopen jaar teleurstel lend ziin geweest. De totale omzet be droeg f. 80.000. d.i. f. 30.000 minder dan in 1948; hoewel van de bonen 100<?f meer gezaaid was dan in het afgelopen jaar. De teelt van aardbeien was öe- •redigend. Voor de toekomst zijn er goede ver wachtingen. De handel met Duitsland is toegenomen, de handel vooral met En geland zal worden verruimd. OMZET AARDBEIEN VOORNAAMSTE. Vervolgens legde penningmeester Heemskerk rekening en verantwoording af over het afgelopen jaar. Van de totale omzet van f 80.000, was die van aardbeien wel de voornaam ste nJ. f. 22.594. Er werden 11900 slof fen aangevoerd, d.l. 7000 meer dan la 1948. De pry's was echter achteruitge gaan. De aardbeien bedroeg 28% van de omzet tegen 10% in 1948. De grootste klan gaf de teelt van bo nen. Werden In -949 173.340 kg aange voerd. in 1949 was het slechts 89.160 kg. Die van snyboncn waren resp. 11.770 kg en 7700 kg. Brachten de dub bele bonen in 1948 f. 75.740 op. nu iva! dit maar f. 27.351, hoewel de uitplant 100% meer was dan In 1948. Aangekocht zyn 12.000 zakken, 11.000 sloffen en 250 draadbakken. Hierop had de bestuursverkiezing plaats. De heer v. d. Weyden werd, ooi als voorzitter, weer voor 3 jaar herko zen. Het. veilinggebouw moet nodig crop- dig gerestaureerd worden. Het bestuur kwam met het voorstel de gehele hou ten buitenwand door een stenen te ver vangen Er zal daardoor een nieuws fundering nodig zijn. De kosten werden begroot op f. 3500. De heer Warmerdam vond het beter, dat alles voor de grond gaat, waarop de voorzitter zeide, dat zo'n grote schuld ln deze tijd niet ver antwoord is. De vergadering ging met het voorstel van het bestuur accoord De voorzitter deed verder de mede deling. rhoe het staat met het verschaf fen van crediet om warenhuizen op zetten. Na Informatie ls gebleken, dat een voorontwerp betreffende deze ma terie in ingestuurd. Met de firma Tieleman en Dros is contact opgenomen voor de levering op contract van capucfjners. Dit Is echter op niets uitgelopen. Vervolgens gaf de heer v. d. Peet van het lanrlbouw-consulentschap. nog enige goede tips over de bestrijding van ziek ten in allerlei gewassen. By de rondvraag wees de heer v. 4 Weyden op de grote knoeierijen, die gepleegd worden door de grote zaad- telers. waarvan de kleine tuinders de dupe worden. Na de sluiting volgde nog uitbetalinl van f.1440 uit het garantiefonds.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6