Britse Labour-parlij heeft haar verkiezingsmanifest geformuleerd Nederlandse taal wint veld in België Finland antwoordt op Sovjet-memorandum Enorme drukte bij Spoorwegen door tariefsverhoging WEERBERICHT 88ste Jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1950 No. 26901' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal32 cents, per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; -Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Het program voor binnenland, buitenland en economie De Britse Labour-partij heeft een verkiezingsmanifest uitgegeven, waarin in een tweede „vyf-jaren-plan" is uit eengezet, hoe de party denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari a.s. de zege zou behalen. In het verkiezingsmanifest worden achtereenvolgens de binnenlandse, bui tenlandse en economische partij-poli tiek als volgt besproken: BINNENLAND. Werk voor allen, meer energie grotere publieke saamhorigheid, groter productie van levensmiddelen, her ver lagen van overdreven hoge prijzen, so ciale zekerheid, huizen voor iedereen vrede en overvloed. Reeds is gemeld, dat onder een nieuw Labour-bewind in Groot-Brit tannië zal worden voortgegaan met de nationalisaties. Het zou dan de beurt zijn van de beetwortelsuiker-in dustrie (de raffinaderijen inbegrepen) de cement-industrle, de watertoevoer en, indien nodig, een gedeelte van de chemische industrie. De grote verzekeringsmaatschappijen zullen, in tegenstelling tot het oor spronkelijk gemelde, niet worden ge nationaliseerd, doch onderverdeeld in een groot aantal kleine maatschap pijtjes, waarvan de polishouders de eigenaren worden, die recht hebben op een aandeel in de winst. De staat zal subsidies blijven ver strekken, om de prijzen der levensmid delen laag te houden. BUITENLAND. Volgens het manifest heeft Groot- Brittannië, onder vijf jaar van socia listisch bewind, „zijn morele positie in de Westelijke wereld gehandhaafd, ter wijl het bovendien het vertrouwen won van vele millioenen bewoners van Azië en Afrika", waaraan wordt toegevoegd: „Indien wy weer winnen, zullen wij op realistische wijze voor de vrede werken. Wij zullen krachtig weerstand bie den aan elke poging om ons te inti mideren en aan elk streven, om onze positie in de wereld te ondermijnen. Doch wjj zullen op elk tijdstip be reid zijn ten volle met de Sovjet-Unie en met elk ander land samen te wer ken, dat bereid is met ons te streven naar het behoud van de vrede en de bevordering van de vriendschap tus sen de volken. De Britse socialistische regering heeft f er vooral naar gestreefd de banden tus- i sen Groot-Brittannië en de andere le den van het Britse gemenebest te ver sterken, terwijl zij ook de samenwerking tussen de Westeuropese landen en de staten-ondertekenaren van het Atlan tisch verdrag zoveel mogelijk heeft be vorderd. In Europa zijn grote vorderingen ge maakt in de richting van het vormen van een nieuwe economische en politie ke eenheid. Geen land heeft deze groot se beweging meer steun gegeven, dan het socialistische Engeland. Indien wil de zege behalen, zullen wij ook in de komende iaren onze leiding en steun in dit opzicht blijven geven, waarbii wy evenwel altiid voor ogen moeten hou den. dat wij het hart vormen van een groot gemenebest, dat zich tot ver bui- ten de grenzen der Europese staten uit strekt Onder de grote gebeurtenissen van j deze eeuw moet het besluit van India Pakistan en Cevlon om. als volwaardige j en gelijkberechtigde leden, toe te tre> den tot het Britse gemenebest en de beslissing van India, om dit als een republiek te doen. worden gerekend. Dergelijke beslissingen zouden nimmer ziin eenomen. indien er in Groot-Brit- I tannië een conservatieve regering aan het bewind was geweest, aldus wordt In het verkiezingsmanifest opgemerkt. ECONOMIE. De Britse socialistische partij waar schuwt In haar manifest, dat Engeland in de allereerste plaats meer moet uit- I voeren, vooral naar de Verenigde Sta ten ..Koookracht en productie zyn on- afcrheideiyk van elkaar". Verder wordt verklaard, dat het fi nanciële beleid een onderdeel moet zyn van de regeringstaak, doch deze mag niet uitsluitend door het kostenvraag- stuk worden beïnvloed. Een toekomstige Britse socialistische regering zal de maatregelen nemen, nodig om de finan ciële machten onder controle te hcuden en volledige werkgelegenheid voor alle landgenoten te verzekeren. Ten slotte wordt omtrent de nationa lisaties nog het volgende opgemerkt: „Het feit, dat de staat het bezit heeft verworven van de mynen heeft de steenkool-industrie voor een in storting bewaard. Particuliere onder nemingen moeten echter worden bc- vryd van de worgende gieep der mo nopolistische bedrijven. Indien parti culiere bedrijven er niet in slagen, hun bedrijvigheid in overeenstemming te brengen met het algemeen belang, zal de regering worden gemachtigd nieuwe concurrerende ondernemingen te stichten". RUSSEN VERLATEN WEER GEALLI EERDE JAPANSE CONTRÓLERAAD. Voor de derde maal binnen 'n maand hebben de Sovjetrussische afgevaardig den de byeenkomst van de geallieerde contróleraad te Tokio verlaten, daar zy de réparatriëring van Japanse krygs- g-evangenen niet wilden bespreken. Zy maakten geen bezwaar tegen de aan wezigheid van de Chinese nationalisti sche afgevaardigde. RUSSEN WIJZEN OOSTENRIJKSE TEGENVOORSTELLEN AF. De Sovjetrussische autoriteiten in Wenen hebben de Oostenrykse regering doen weten, dat zy de door Oostenrijk begin December ingediende tegenvoor stellen niet aanvaarden. Men verwacht, dat de Oostenrykse regering een verklaring over de onder handelingen en de huidige impasse ty- c'ens of na de volgende zitting van het parlement op 25 Januari zal uitgeven. Prinses Margrietdie morgen haar zevende verjaardag viert. AARTSHERTOG KAREL VAN HABS- BURG IN HUWELIJK GETREDEN. Op het historische kasteel van Beloeil in de provincie Henegou/wen is door kardinaal Van Rcey, aartsbisschop van Mechelen, het huwelijk ingezegend van aartshertcg Karei van Habsburg, zoen van wijlen keizer Karei en keizerin Nieuwe kaartjes in Februari klaar (Speciale berichtgeving) Toen op 11 Januari de regering haar goedkeuring hechtte aan de tariefs verhogingen bij de Nederlandse spoorwegen, bracht dit heel wat reacties teweeg, niet alleen bjj de reizigers, maar ook bjj het admini stratief personeel van de NS zelf. voor zover dit zich bezig houdt met het opmaken der tarieven en op dc drukkerij van de NS, op het Sta tionsplein te Utrecht. Het zjjn namelijk alle enkele reizen, retours en trajectkaarten met uit zondering van de algemene abonne menten die aan deze verhoging onderhevig zyn. Zoals bekend gaat de tariefsverande ring op 1 Februari a.s. in. De drukkcry had dus een korte dag om nieuwe kaartjes te drukken. Zy heeft normaal slechts een capaciteit van ongeveer vyf millioen kaartjes per maand. (De productie is afgestemd op de consump tie). Dit betekent dat zii tussen 12 en 28 Januari drie en een half millioen kaartjes zou kunnen produceren. Dat is natuurlijk lang niet genos" want als alle stations volledig van nieuwe kaartjes zouden zijn voorzien, zou de drukkerij er 40 a 50 millioen klaar moeten maken. Men toog aan het werk Zita van Oostenryk, en prinses Yolan- en rekende uit dat met behulp van de, dochter van de prins de Ligne. de extra-personeel, alle stations op 1 Fe in Rotterdam is men met de. bouw be zig van het Groothandelsgebouw, dat een totale verhuurbare oppervlakte heeft van 100.000 m2. Hierin zullen worden geves tigd opslag-, industrie- en werkruimten voor de groothandel, kantoorlokalen, een centrale expeditie, garage, showroom en winkels, rijwielkelders, restaurants, cafétaria, enz. De lengte bedraagt 220 meter, de breed te 80 meter en de hoogte 30 meter. ambassadeur van België te New- Delhi en do prinses de Ligne. Aartshertog Karei werd als vyfde kind cp 10 Maart 1918 te Baden by Wenen geboren. Na de revolutie van 1918 bleef de keizerlijke familie in Oos tenrijk tct het verbanningg'oevel van April 1919 haar dwong naar het bui tenland te vertrekken. "Aartshertog Karei studeerde te Leu ven reohten en politieke wetenschap pen en promoveerde te Quebec. Vier Belgische detectives waren aan wezig in verband met de hoge waarde van de juwelen, die door de vorsteiyke gasten werden gedragen. SPINNEN EN GOUDSTUKKEN. Iemand liep te Versailles rustig te bandelen, toen plotseling van een huis uit revolverschoten op hem gelost wer- en een vrouwenstem riep: „Ver- KJtig myn veestapel nlet': De wande laar gincr 0p de vlucht en haalde de politie Teen deze het nuts binnen ging, ^ond zy twee Russinnen, die honder oen dikke spinnen in kleine hokjes op- leekten. en voor honderdduizenden guldens aan goudstukken. De beide öa- joes. moeder en dochter, zyn naar een inrichting voor geesteszieken overge- Men zie voor Laatste Berichten pagina drie van dit Blad. - LICnTE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: a Df00? weer met enkele overdryvenöe |ï?v velden' Vannaobt lichte vorst Eto M viak b*i de kust en Plaatseiyk Eüt or=€n overdag temperatuur om ■««vriespunt. Weinig wind. ^Opgemaakt te 10 uur). 19 JANUARI. Zon op. 83g onder: 17 04 uur. «aan op: 9.51 uur; onder: 18.16 uur T-(N.W.) «oogwater te Katwyk te 4.02 en 16.19 uur. (Springtyj. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Veiligheidsraad zonder Russen De Joegoslavische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren verzocht om een voorrangsbehandeling van de Sovjetrussische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gedelegeerde Tsiang, doch dit verzoek werd door de raad verworpen met zeven stemmen tegen één en twee onthoudingen. Dr Tsiang. die deze maand voorzitter van de raad is. zeide, dat de Sovjetrus sische motie als derde punt op de agen da stond en zou worden behandeld als zy aan de beurt was. De Russische zetel bleef leeg. Een Joegoslavische motie, waarin dr Tsiang verzocht, werd het voorzitter schap neer te leggen, werd met 6 stem men tegen 1 en drie onthoudingen ver- woroen. Een voorstel van dr Tsiang, generaal McNaughton van Canada, welk land sinds December geen lid meer is van de Veiligheidsraad, uit te nodigen op èen byeenhomst over Kasjmir, vond geen tegenkanting. Met 9 stemmen voor werd een Franse resolutie aangenomen, waarby de door de algemene vergadering goedgekeurde resolutie inzake het onderzoek tot rege ling en beperking der bewapeningen en de telling der gewapende strijdkrachten, naar de commissie voor de toegelaten wapenen wordt gezonden. Joego-Slavië nam geen deel aan de stemming, „omdat twes permanente leden van de Veilig heidsraad (China en de Sovjet-Unie) niet vertegenwoordigd zyn". BEZUINIGING IN GEVANGENIS VAN SPANDAU. De administratieve staf. die voor de zeven voornaamste Nazi-oorlogsmisdadi gers. te Neurenberg berecht, "in de ge vangenis van Spandau (Berlyn) in de weer is. zal drastisch bpperkt worden De zeven gevangenen, in de volksmond be titeld als „de beste werkgevers van Ber lyn", hebben het hele gebouw van drie verdiepingen voor zich alleen. Het per soneel van deze gevangenis telt tot op heden een-en-zeventig leden, die allen extra betaald worden. Het West-Ber- lflnse gemeentebestuur heeft nu van de geallieerde autoriteiten gedaan gekregen, da.t de jaariykse onkosten voor de Spandauer gevangenis van 450.000 tot 250.000 jnark worden verminderd. Daar toe zal een gedeelte van het personeel ontslagen worden en op het loon van de overbiyvenden worden bezuinigd. BEMANNINGEN VAN CHINESE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJ SLUITEN ZICH AAN BIJ COMMUNISTEN. Afgevaardigden van officieren en be manningen van alle schepen In Hong kong. die behoren tot de Chinese Stoom vaart Mij. hebben het pro-communisti sche vakverbond te Hongkong officieel medegedeeld, dat zy zich bij de com munisten aansloten. Verheugd over dit besluit, hebben leden van het vakver bond een beroep gedaan op de zeelleden om met de communistische legers sa men te werken bij de Invasie van For mosa. Met medewerking van de zeelie den en de schepen zou de invasie ge makkelijk uitgevoerd kunnen worden, zo verklaarden zy. Te Hongkong bevinden zich op het ogenblik dertien kustvaar ders van genoemde maatschappij, die samen een tonnage van meer dan 20.000 ton hebben. Komt in Senaat en Kamer steeds meer in zwang (Van onze Brusselse correspondent). Het stemt tot verheugenis, dat het Nederlands meer en meer burgerrecht verkrijgt in het Belgische parlement. Reeds spreekt het merendeel van de Vlaamse leden van de Tweede Kamer en de Senaat de interventies en in terpellaties in het Nederlands uit, al hoewel nog vele Vlaamse socialisten- Henri Rolin, een bekend internationaal jurist, bedient zich ook meer en meer van het Nederlands als Vlaamse sena toren in de debatten tussenbeide ko men. De Vlaamse CVP-senatoren hebben afgesproken voortaan uitsluitend Ne derlands te spreken. Het sohitterendste Nederlands, dat vele Noord-Nederlanders hem werkelijk kunnen benyden, spreekt prof. Frank Baur, die door de Gentse studenten wel eens „senator-snater" wordt genoemd ecus „ijcuauji -ötiatci oCiiuTiiu ThiSS* i w Frans I H«t is werkelijk een genot de», taal en Vlaamse liberalen aan het Frans de voorkeur geven. Nieuw is, dat de Vlamingen thans ock begonnen zijn in de commissies van Kamer en Senaat hun eigen taal te gebruiken. De Walen en niet-Neder- landse Brusselaars zyn dus verplicht een vertaling te vragen van de Vlaam se teksten en interventies. Er zijn e?li ter Walen, die het Nederlands voldoen de machtig zijn om op vragen te ant woorden en om de wetteksten te lezen en vertalen. Zo sprak de Luikenaar Harmei, die voorzitter is van de CVP- Tweede Kamer-fractie, zgjn adres van hulde aan de zeventig jaar geworden voorzitter, dr Frans van Cauwelaert, geheel in het Nederlands uit. Er ha perde nog wel eens wat aan de uit spraak, maar het was verstaanbaar en begrijpelyk voor ieder. De Walen heb ben moeite met de uitspraak van de Nederlandse „oh" en als zij b.v. over het getal 88 spreken, klinkt het zo on geveer als „aktentakketik". De voorzit ter van de socialistische Senaatsfractie, BRAND EN OVERSTROMING IN DE V.S. In verschillende delen van Amerika richten overstromingen en branden schade aan- in het grote rivierbekken in het midden-westen zyn de Ohio, de Wabash en de kleine Wabash op vier ^a sen buiten hun oevers getreden. In Illinois, Indiana en Arkansas zijn honderden gezinnen door de vloed ver dreven en in Zuid-Missourl hebben 12.000 personen, verspreid over een ge bied van 500 vierkante kilometer, om veiligheidsredenen opdracht ontvangen on hun huizen te verlaten. By Colorado Springs bedreigt een kreupelbosbrand het legerkamp Carson. Fer. pakhuis is reeds in vlammen op gedaan. Vele buitenhulzen en andere gebou wen ten zuiden van Colorado Springs, een weelderig vacantie-oord, werden veru'pld De bekende bergdierentuin /an Cheyenne was geheel doo^ de riam- men omringd Bij de bestrijding zijn meer car 7 000 man aan soldaten en marinereservisten betrokken. SABOTAGE OP DE FRANSE SPOORWEGEN. De sabotagedaden sdhijnen op de Oostelijke spoorwegen in Frankrijk tce te nemen. Zoals bekend, is de ontspo ring van de sneltrein ParysStraats burg, (Zondag by Chalons) aan sabo tage te wyten Men meent dat hetzelf de geldt voor de ontsporing van de snel trein ParysBrianco, in het station van Livroo, een belangrijk knooppunt in de street van Valence De spoorweger meldden tenslotte, dat gisterochtend sabota ge-pogingen zyn ontdekt, op de ïynen in he' Oosten. Deze pogingen hadden ten doel een wisselpost en een seinpaal buiten wer king te stellen, respectieveiyk by het kunstenaar b.v. over Guddo Gezelle <hy is momenteel de beste Gezelle-kenner in Nederland en Vlaanderen» te horen spieken over Hoeft of Vondel. Maar als hy in deSenaat spreekt, gaat het meestal over de koningskwestie, want de professor is een vurig Leopoldist. Men kan dus constateren dat de ver nederlandsing van het lager, middel baar en universitair onderwijs thans begint öocr te- werken. Deze ontwikke ling is van dien aard, dat ze de cultu rele samenwerking tussen Noord en Zuid sterk bevordert. bruari in het bezit zouden kunnen zijn van kaartjes voor een behoefte van vier maanden, naar die bestemmingen, waarnaar er meer dan 900 in de maand worden verkocht. De stations ontvingen nieuwe prijslijsten en tevens de mede deling. dat zii de kaartjes naar bestem mingen. waarvan zij minder dan 900 per maand verkochten, zelf moeten veranderen met de pen. De plaatskaarten. die door de nieuwe worden vervangen, moeten door de sta tions v/orden teruggestuurd naar de NS te Utrecht. De drukkerij is er in geslaagd de stations van kaartjes te voorzien, waarvan er meer dan 400 per maand worden verkocht. In de loep van Fe bruari hoopt zy alle oude kaartjes door nieuwe te hebben vervangen. In totaal zyn het 5 millioen kaartjes. De abonnementen (trajectkaarten) worden buiten de N.S. gedrukt en deze zullen dus zonder verdere moeite op 1 Februari zijn vernieuwd. No0- een moei lijkheid is de verandering van de cliché- kaartjes in de z.g plaatskaartenmachine of Reg.na. Deze machines worden op grote stations achter enkele loketten gebruikt. Er gaat een blanco kaartje In en het komt er bedrukt met de bestem ming 'plus prijs), die men wenst. uit. De cliché's moeten vanzelfsprekend ook worden gewijzigd. Dat betekent, dat de Regina's buiten werking worden gesteld, totdat men op de telegraafwerkplaats van het seinwezen der N.S nieuwe cliché's heeft gemaakt. De helft van de Regina-apparaten zal vóór 1 Februari klaar zijn. De andere helft zal tot het eind van de eerste week van Februari werkloos staan. Het zal dus vooral in de eerste we ken van de volgende maand wel eens wat extra drukte geven voor en achter de plaatskaartenloketten in de stations, maar na Februari is ook dit leed weer geleden Debat over Belgische konings kwestie voortgezet IN BELGISCHE KAMER. Allereerst werd gisteren in de Belgi sche Kamer een motie van het socialis tische Kamerlid Tielemans behandeld, waarin wordt voorgesteld de tekst van het wetsontwerp inzake een volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold alvorens de behandeling er van voort te zetten, ter goedkeuring voor te leggen aan de Raad van State. Het lid Lefebre (lib.) merkte in dit verband op dat de volksraadpleging een precedent schept, dat in de toekomst-een groot ge vaar kan betekenen voor de wetgevende Kamers Ook hij achtte het daarom wen- seiyk het voorstel voor te leggen aan de Raad van State dan wel aan een col lege van vier rechtsgeleerden der Bel gische universiteiten. Hy diende een mo tie in die nagenoeg dezelfde strekking heeft als die van de heer Tielemans, doch het tegelijkertyd mogeiyk maakt, de Raad van State ook nog na de be handeling van het wetsontwerp in de Kamer te consulteren Nadat de he°r Tielemans zich aan gesloten had by de motie van de heer Lefebvre werd overgegaan tot stemming. De motie werd hierop verworpen met 104 stemmen tegen 93 by 2 onthoudin gen van liberale volksvertegenwoordi gers. Kamiel Huysmans (soc), die vervolgens aan het woord was. verweet de CVP niet- te willen erkennen, dat het voor stel tot het houden van de volksraad pleging in stryd is met de grondwet. Hij legde er de nadruk op dat de CVP hier door een zware verantwoordelijkheid op zich neemt. In dit verband wees hij op gebeurtenissen in 1921 en 1891, waarby de katholieken zich steeds verzet heb ben tegen het houden van een volks raadpleging en hij deed voorlezing uit de verslagen van die jaren. Hy sprak er zijn verwondering over uit. dat graaf Carton de Wiart, die in 1921 eerste mi nister was. zich niet meer herinnert, dat hij zich toendertijd fel geweerd heeft tegen een volksraadpleging. Tot besluit van zijn uiteenzetting kwam hij tot de slotsom dat alleen reeds door de continuïteit in de politiek der CVP met betrekking tot de volksraad pleging, voldoende is aangetoond, dat deze als in stryd met de grondwet moet worden beschouwd. Het debat wordt heden voort-gezet. RECORDBEZOEK AAN VAN GOGH TENTOONSTELLING. Meer dan 300.000 bezoekers! De Van Gogh-tsntoonstelllng in het Metropolitain Museum te New York, welke Zondag j.l. gesloten werd, trok meer dan 300.000 bezoekers, o.w meer dan 75.000 op de laatste dag. Dit be tekent een record voor een museum! De expositie wordt 1 Februari ge opend in het Instituut voor de Kunst te Chicago. Een beleefde afwijzing De Finse regering heeft haar ant woord op het Sovjetrussische memoran dum opgesteld, waarin de uitlevering verzocht wordt van 300 „oorlogsmisda digers". Het antwoord, dat gebaseerd is op het vredesverdrag, zal Zaterdag aan de Russische regering overhandigd wor den. De Finse regering verklaart alle maat regelen getroffen te hebben die een sou- vereine staat op grond van zijn grond wet, het internationale recht en het vredesverdrag kan treffen Een onder zoek van het ministerie van Binnen landse Zaken had uitgewezen, dat de lyst van 56 personen, die van de ern stigste misdaden beschuldigd worden, één naam dubbel bevat. Van deze na men waren er zestien nooit eerder ge noemd in Russische verzoeken tot uit levering van oorlogsmisdadigers. Van de laatsten bevonden zich zes in arrest, vier hadden, het land verlaten, vyf waren er verdwenen en één was overleden. Som mige van de in de lyst van 300 genoem de personen waren reeds voor de ont vangst van het memorandum door de Finse regering aan de Sovjet-Unie uit geleverd. De door de communisten be heerste coalitieregering, die tot de alge mene verkiezingen in '48 aan het be wind was. had tevergeefs naar 39 perso nen gezocht, wier uitlevering de Sovjet- Unie reeds eerder had verzocht. Finland zal het vredesverdrag nauw keurig naleven, zonder echter zyn eigan grondwet te schenden. De grondwet voorziet In het verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen en vele van de danen, terwyi verschillende jiaar Fin land uitgewekenen de Finse nationali teit hebben verkregen. In ingelichte kringen is men dan ook van oordeel, dat het Finse antwoord een beleefde afwyzing van het Sovjet-me morandum betekent. Men meent, dat de tegenwoordige min derheidsregering geen maatregelen zal treffen, die de openbare mening van haar zouden vervreemden. Men verwacht voorts, dat de Sovjet- Unie een nieuw memorandum zal zen den. waarin verklaard wordt, dat het vredesverdrag voorziet in de uitlevering van oorlogsmlsdadleers Finland zou er dan echter op wijzen, dat de Sovjet- Unie nog 2500 Finse krijgsgevangenen vasthoudt. hetgeen evenmin in overeen stemming met het vredesverdrag zou ziin. De Finse regering zou in het bezit zijn van gegevens, volgens welke de meeste van deze krijgsgevangenen nog in leven zyn. Indien enigszins mogeiyk, zal in de loop van de maand Februari reeds een ge deelte van de nieuwe, 21 meter hoge, verkeerstoren op Schiphol in gebruik worden genomen. Als eerste zullen de Aerodrome-control (plaatselijke ver keersleiding) en de approach-control (naderingsverkeersleiding) naar de nieu we toren verhuizen. De nieuwe toren (rechts), die een stalen constructie heeft, is het hoogste gebouw op Schiphol. Er worden ongeveer 5000 kabels in de toren aangelegd. Links de oude toren. station Parys-Oost en in het station te gevorderde personen zyn vluchtelingen Hargarten op de lijn Thionville-Saar- uit de Sovjet-Unie. Voorts verbiedt de geblaf1 I grondwet uitlevering van Finse onder- ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd Kon. Landmacht: Overleden tengevolge van ver wonding in Indonesië: H. W. A. Broekaart. Venlo 'Blerik), Kon. Ned.-ïnd. Leger: Gesn-uveld: Tim sold. 2e kl. In- fie D Deo Indonesië; Landst. Sold Tnfle J F H. Beer. idem; Kapt vlieger, waarnemer M. C. F Stumpff, Amsterdam. Saar-overeenkomst tussen Engeland, Frankrijk en V. S. De ministers van Buitenlandse Zaken van Eng°land. Frankrijk en de V.S. heb ben ln November j.l. te Parys een over eenkomst over het Saargebied gesloten, wplke nooit Is gepubliceerd. In gewoonlijk betrouwbare kringen meent men, dat het Saargebled deze zomer als toegpvoegd lid in de Raad van Europa zou worden opgenomen, op grond var. bloeide overeenkomst. De Eneelsp hoge commissaris in West- Duitsland, Sir Brian Robertson, heeft een verklaring aan de Westduitse pers laten verstrekken, waarin gewaarschuwd wordt tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westersp bezettingsmo- gendheden te driiven" daar dit de ont wikkeling naar internationale begrip oen zou belemmeren en ..het tegendeel der beoogde doeleinden" ten gevolge zou hebben Tevens wordt gewaarschuwd tegen leder mogeiyk plan van de regering of de politieke partijen om de „toetreding van West-Duitsland tot .de raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door dergelijke middelen druk uit te oefenen. Iedere derzelllke poging zou „het Britse vertrouwen in de op- jechtheid van de Westduitse regering :n haar bereidverklaringen om tot de Westeuropese gemeenschap toe te tre- den. schokken en aan de belangen van de Westduitse federale republiek ern stige schade toebrengen".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1