Koningin Juliana bracht ongedwongen bezoek aan Hazerswoudse boerderij I 5) De verdwenen formules PANDA EN DE MEESTER. Wed. A. Qualm vertelde over haar werk en leven Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD nou, dat je ze maar had meegebracht Zestig jaren lang bereidde mej. A. Qualm in baar boerderij ..Niets zonder Gods zegen" in de Bent te Hazerswoude Goudse bazen Het zag er naar uit. dat die onverdroten arbeid haar bekroning vond op de gedenk waardige dag in April van liet vorig jaar. toen zij uit handen van burge meester L. den Hollander van Hazerswoude de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontving ter gelegenheid van haar zestig jarig jubileum, een in dit vak tot dusverre nog nimmer be reikte mijlpaal. Zo leek liet. Maar die woorden ..Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd" lokten een antwoord uit: ..Ik wou. dat je ze maar had meegebracht". En dat antwoord werd op den duur de aanleiding voor het hoogtepunt in het leven van de nu 77-jarige weduwe Qualm, die gisteren op haar boerderij Koningin Juliana als gast mocht ontvangen, en haar genoeglijk mocht vertellen over haar leven en werk. Niemand mocht het weten I Koningin Juliana Iheeffc gistermiddag I namelijk, aanvankelijk volkomen onop- tÜ gemerkt door de bevolking van Ha- I zerswoude, een langdurig bezoek aan I de boerderij gebraaht, waarvan tevoren I alleen de burgemeester op de hoogte I was gesteld, die op zijn beurt eerst a, eergisteravond een van de familieleden van de weduwe Qualm onder strikte geheimhouding van de op handen I zijnde gebeurtenis vertelde, en eerst I gisterochtend de bejaarde kaasbereid- ster inlichtte. Ook voor burgemeester Den Hollander kwam dit bezoek zeer I onverwachts. Indertijd, toen de Koninklijke on derscheiding werd uitgereikt, ont- stond het plan om mede als blijk I van dank voor die onderscheiding te proberen, of het niet mogelijk zou I zijn Hare Majesteit een door de ju- bilaresse bereide kaas aan te bieden I ten Paleize. Burgemeester Den Hol- y lander heeft zich in verbinding ge- 1 steld met het secretariaat van de Koningin, dat hem mededeelde, dat de mogelijkheid daartoe zich wellicht I in de toekomst wel eens zou voor doen. Lange tijd werd daarna niets meer over deze plannen vernomen, zodat de verrassing voor burgemees- I ter Den Hollander des te groter i werd, toen hij Woensdag telefonisch I op de hoogte werd gebracht van het voornemen van de Koningin, Vrijdag zelf maar eens naar Hazerswoude te komen om de kaasbereidster te be- zoeken in haar eigen boerderij, de omgeving waarin zij in een zestig jarige noeste arbeid haar Koninklij- I ke onderscheiding had verdiend. I Er was een. „mits"' aan dit voorn e- I men verbonden: mits het bezoek voor I de bevolking volkomen geheim zou worden gehouden, zodat een genoeglijk persoonlijk karakter van het bezoek gehandhaafd kon worden. Ook te vroe ge inlichting van de nog van niets we tende toekomstige gastvrouw werd niet op prijs gesteld. Het bezoek meest een strikt ongedwongen karakter krijgen. HUISARREST EX OF KOFFIE?" THEE Aldus werd gedaan. Burgemeester Den Hollander heeft eerst eergister avond de familie van een der dochters, het echtpaar Voets, ingelicht onder strikte geheimhouding. Toen later bleek dat de kinderen van dit echtpaar aan de deur ge sprekken over het komende bezoek hadden afgeluisterd, kregen zij een ouderlijk huisarrest opgelegd, want het viel te verwachten, dat zij an ders op school hun mond toch voor bij zouden hebbengepraat..Een de tail van de voorzorgen, waarover de Koningin later, teen zij er tijdens Haar bezoek van hoorde, hartelijk heeft gelachen. Het komt dan ook niet iedere dag voor, dat zü ergens schoolverzuim bevordert! Toen gisteren óe wed Qualm inge licht werd over het bezoek dat haar te beurt zou vallen, was haar eerste reactie de nuchtere vraag: „Wel, wel, maar wat moet ik dan schenken, thee of ^koffie?" Het bleek koffie te wor den. En in allerijl werd nog gezorgd dat er een koekje te eten zou zijn, maar daar blsven de voorbereidingen dan ook bij. Want de Koningin wenste alles zo gewoon mogelijk te zien, en wat zou dan iemand wie zo hoge eer te beurt viel. liever willen doen dan zo gewoon mogelijk? Er viel trouwens na gisterochtend half twaalf niet zo heel veel meer te doen, want om tien over half vijf reed Hare Majesteit Ha zerswoude binnen. DE GOUDEN MEDAILLE. Aan de grens van de gemeente bij de Groenedijk werd Zij welkom geheten door burgemeester Den Hollander, waarna Zij door 't dorp, waar slechts een enkeling opmerkte welk een hoge gast de gemeente bezooht, naar de boerderij reed. Na het uitstappen wer den achtereenvolgens aan de Koningin voorgesteld de echtgenote van de bur gemeester, de 'beide zoons die thans in hot bedrijf werken, de wethouders C. A. van Dam en N. Kaïptein, tfie belde eveneens in de toaasfaforicage werk zaam zijn, do gemeente-secretaris B. den Braver, en de schoonzoons, de he ren J. Voets en W. van Dorp. De 77-jarige gastvrouw stond in de deuropening, om de Koningin welkom te heten. Op haar jurk prijkte de gou den medaille, die -de aanleiding werd tot dit zeer bijzondere bezoek. Meteen al bij de 'begroeting dankte de wed. Qualm Hare Majesteit voor de hoge onderscheiding, die zij vorig jaar van Haar mcoht ontvangen. Na de begroe tingswoorden betrad het gezelschap ce stal van de boerderij, waartoe de voor deur direct tóejang geeft. Tussen de helder witgekalkte muren, waartegen fris het blauw van het geschilderde •hout afstak, bloven gast en gastvrouw een tijdje genoeglijk praten over dit onderdeel van de boerderij. Bij de koeien, die van een flinke voorraad vers hooi stonden te genieten, vertelde wed. Quakn over de ramp, die haar stal in. het verleden heeft getroffen, toen dé dieren allemaal afstierven door tbc. De Koningin informeerde'be langstellend, hoe het vee tijdens het optreden van tbc behandeld wordt, wat er met de melk wordt gedaan en wat over het algemeen de gevolgen zijn voor vee en veehouder. „DIT ZIJN DE PLAATJES...." Na dit gesprek begaven de dames van het gezelschap zich naar de woon kamer, waar de Koningin een kop kof fie werd aangeboden, nadat Zij op een onomwonden vraag van de gastvrouw geantwoord had dat Zij er nu eens helemaal uit vilde zijn en er dus ruim schoots de tijd voor had. Het gesprek was zeer ongedwongen en hartelijk. De gastvrouw vertelde over haar leven en werk, en .deponeerde op een gegoven moment een aantal foto's op de knieën van de Koningin van de uitreiking van de Koninklijke onderscheiding in April vorig jaar. „Nou moet je toch es kijken, dit zijn de plaatjes van die mooie dag, waarop ik Uw onderschei ding kreeg." Toen het ging over haar werk, haar leven in het gezin, vertelde de wed. Qualm ook over haar kinderen, die na de lagere school in het bedrijf kwamen. Zo kwamhet op de kinderen van de Koningin. „Ja, Beatrix wordt nu ook al twaalf. Mijn kinderen moesten al aan het werk, toen ze zo oud waren". De Koningin kon dit genoeglijke ..familie- gesprek" zeer waarderen en praatte on gedwongen over deze zaken mee. MET GROTE VERRASSINGEN Na een tweede kopje koffie leidde de gastvrouw de Koningin door de boer derij rond, in gezelschap van de man nelijke aanwezigen, die tot dat ogenblik Zaterdag 14 Januari 1950 elders hadden vertoefd. In het boenhok begon de rondgang, en hier kwam de wed Qualm eerst recht in haar element. Zonder enige schroom of geforceerd^ houding vertelde zij over haar werk. hoe ze geploeterd had door de tientallen jaren heen. Zij vertelde over die ge denkwaardige dag. dat haar rug niet meer helemaal meewilde waardoor zij over moest gaan tothet gebruik van een machine. Dat was ook zo'n dag. 's Ochtends wist ik nog van niets, en stond ik nog met mijn handen te werken, 's Avonds streken, naar wij menen te weten aanzienlijk langer ttfd dan aanvan kelijk voor het bezoek was uitgetrok ken. Toen de eerste tekenen van het afscheid optraden, maakte burge meester Den Hollander de wed. Qualm er op attent, dat zij van plan was geweest de Koningin nog een kaas aan te bieden, waarop deze de Ko ningin heel huiselijk weer terughaal de naar de pekelkelder, om haar daar een acht maanden belegen, ruim 15 Tweede Blad No. 2óoi)fJ toestemming gegeven, dat tijdens haar verblijf op de boerderij de bevolking op de hoogte werd gebracht van haar be zoek. Tevoren waren pamfletten gedrukt, die bekendheid gaven aan haar be zoek, en deze waren na haar aan komst ln de gemeente verspreid. Dit had tot resultaat, dat geheel Hazers woude zich langs de Provinciale weg had verzameld, om de Koningin loc te juichen toen zij, stapvoets rijdende, tegen zessen, dus ruim een uur na FEUILLETON door Mevr. I. M. C. BIJLEVELD-GELINCK Dat zei zij tenminste. De vrouw, die naast me stond aan de railing. Ze zei het geloof ik niet tegen mij, maar tegen zichzelf. Zo stil voor zich heen. Ze had een diepe, lage stem. Ik keek niet naar haar, maar antwoordde. En zo volgde er een gesprek, of liever ge zegd geen gesprek maar ik zou haast zoggen een reeks van persoonlijke im pressies. Zij bracht precies onder woor den wat ik daoht; zij vulde alles aan wat ik slechts vaag aanduidde. Ze was, om het in onze vaktaal uit te druk ken, de component van mijn eigen ik. Seelenvenvandtsohaft is een afschuwe lijk sentimenteel woord, maar het was Seeienverwandtsahaft. Volkomen onbe grijpelijk en dwaas. Het was een won derlijke nacht; soms denk ik dat ik alles maar gedroomd heb. Het was vól kernen onwezenlijk zoals we daar naast elkaar aan de railing stonden, zoals we daar buiten onszelf traden in die wijde duisternis en hoe wij geheel op gingen in elkaar Een vreemde vrouw, die ik niet kon zien. Volkomen onwe zenlijk. En toch zó wezenlijk dat het jnij nu, na twee jaar, nog altijd is of ik slechts die éne nacht wezenlijk ge leefd heb en of dit alles, dit laborato- hum en al ons werk, iets irreëels is, iets dat buiten mij om gaat. En reëel de vage opmerkingen, die ik wisselde met dat onbekende meisje. Het bruisen wan het water en de wijkende witte golven, de bel-bcei en de sterrenhemel. Wonderlijk 1 Maar ik kan er niet van loskomen; het staat tussen Lucie en mij in als iets onoverkomelijks. Natuur lijk kan ik bij haar niet met zo'n ver baal aankomen, het is iets onzinnigs en ze zou me finaal uitlachen. En te- jreont. ik snap eigenlijk niet dat ik dit allemaal aan jou zit te vertellen. En géén vrolijk slot? 7- Nee. Een afschuwelijk, een onbe grijpelijk einde. Ik vroeg haar niet naar «aar naam en ik zag haar eigenlijk amper. Alleen donkere ogen en donker «aar: niet bepaald een duidelijk sig nalement! Ze was lang, nog langer dan en ze droeg een lichte, wijde man- iel en een sjaal om haar haren en op eens zei ze dat het haar te koud was en was ze weg. Ik was te beduusd om «aar na te gaan. ?e£er Landt doofde zijn sigaret in de Qfoak en zag even zwijgend voor ziah mt, verdiept in zijn eigen herinnerin gen H\j zag niet het gezicht van zijn assbtent, opnieuw gehuld in dichte [rookwolken. En hij vervolgde: Maar na een slapeloze nacht zou ze mij ae volgende morgen toch niet o»nS1^Ppen' zag haar echter ner gens; ik kon niet naar haar hut in- lormeren Toen we in de Hoek aan gmgen, stelde ik mij als eerste pas sagier naast de loopplank op en zag Met interesse volgt Koningin fuliana in het boenhok de uiteenzetting van de wed. Qualm over de belang- rijke rol van de thermometerGeheel rechts burgemeester Den Hollander. stond dc machine mijn werk te doen". „Dan bent U wel iemand, di£ met grote verrassingen leeft" reageerde Koningin Juliana promt, ingaande op de ver gelijking met de verrassingen, die de gastvrouw deze dag te beurt waren gevallen. Na een zorgvuldige uiteenzetting over de thermometer, die in de kaasbereiding zulk een belangrijke rol speelt (waar van bijgaande foto een aardig beeld geeft) ging men naar de pekelkelder, waar de Koningin de opgeslagen voor raden bewonderde en constateerde dat er een behoorlijke hoeveelheid weck was gevormd. „Tja. daar moet ook voor" ge zorgd worden. Het voorjaar is nog ver. „EET ER MAAR LEKKER VAN" Inmiddels was al gernim» tijd sinds de aankomst van de Koningin ver- nog eens over denken. Ik ga morgen ergens met haar eten in de stad. Je zou ons gezelschap kunnen houdenmijn vriend en collega. Als je dat wilt na tuurlijk. Je moet er maar eens over denken Maar ik ben helemaal niet van plan er over te denken. Ik neem het met beide handen aan! Wéér en hoe laat? We moeten naar beneden, Landt. Telefoneren. Ja, maar eerst..., John Camden snelde vooruit de vol gende' trap af, Peter Landt rende hem achterna. Op de volgende verdieping haalde hij hem in, greep hem weer bij de arm. Hoe laat en wéér, Camden? Het is waarschijnlijk een ver schrikkelijke deceptie! Een deceptie? Waarom? Een ontmoeting ln de duisternis! Je 'hebt haar eigenlijk niet eens gezien! Ik verlang nlets^ liever dan haar wèl te zien! Laten w« nu eerst professor Wyarda John Camden had zich andermaal vrijgemaakt en draafde zijn collega weer vooruit; deze volgde hem op de hielen. Nog net op de onderste tree greep hij hem weer bij zijn jas. Hoe laat en wéér, Camden? (Wordt vervolgd) pond zware fraaie Goudse kaas tc overhandigen. De Koningin stelde nog enige vragen over het traditionele kaasmerk, dat daarin was aange bracht, waarna het uur van afscheid was geslagen, „Nog de groeten aan Je moeder, de kinders en de Prins, en eet er maar lekker van!" Koningin. Juliana beloofde dat, wilde de kinderen nog even groe ten. die, geheel tegen de voorgenomen regelen in, toch op een gegeven mo ment tot het gezelschap waren doorge drongen, en nam ten -slotte afscheid van allen, die aan haar waren voorge steld tijdens dit hartelijke, ongedwon gen en des te indrukwekkender bezoek. BULLETINS BRACHTEN ALLEN LANGS DE WEG. Tot de grens van de gemeente werd de Koningin uitgeleide gedaan door B. en W. van Hazerswoude. Zo onopge merkt als Koningin Juliana de gemeen te was binnengereden, zo algemeen toe gejuicht werd déze weer verlaten. In overeenstemming met haar wensen, was geen aankondiging van haar komst gedaan aan de bevolking, doch zij had haar aankomst ln de gemeente, deze weer verliet in de richting Alphen, om naar Soestdijk te rijden. Om tien over zes nam Hare Majesteit afscheid van de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur bij de Bonte Paal, waar de burgemeester nog in de gele genheid werd gesteld haar de zeer grote dank van de gemeente te vertolken voor haar door de gehele bevolking en uiter aard in het bijzonder haar gastvrouwe van deze middag zozeer gewaardeerde bezoek. Zo beleefde Hazerswoude het eerste Koninklijke bezoek sinds mensenheu genis. afgezien van de snelle doortocht van Koningin Wilhelmina na de ope ning van een tentoonstelling in Bos koop, lang voor de tweede wereldoorlog. Een bezoek, dat Koningin Juliana, zo mogelijk nog meer dan reeds voordien het geval was. de onverwoestbare liefde van een trouwe bevolking geschonken heeft, en dat voor een der Hazerswoudse ingezetenen wel een uitzonderlijke be tekenis heeft gekregen. „Ik wou, dat je ze maar had mee gebracht". Neen, meegebracht niet, maar gekomen is zij wel. Kon de be jaarde kaasbereidster zich een schoner Koninklijke onderscheiding wensen? hegrypt mei Je kiest een moeilijke loop baan, vriend. Overal gevoelloosheid. wansmaakdomheidJa ja. Je gaat je verguizing tegemoet. Maar zo zijn wij. Je bent net als ik. We kunnen het niet laten. We Moéten! Ja ja nu ben je dus mijn leerling. Ach. Dan zul len wij samen de wereld leren wat goe de muziek is. Luisterik zal je Iets voorspelen En toen nam Flodder Fiedeldum, de miskende musicus, zijn viool en legde hem onder de kin en met de grootst mogelijke toewijding ontlokte hij nu aan de snaren een klaaglijke kreet.... VOOR ZONDAG 15 JANUARI. Hilversum I (301.5 M.) NCRV 8.00: nieuws en weerberichten; 8,15gram.mu- zlek; 8.30: morgenwijding; 9.15: gewijde muziek; KRO 9.30: nieuws en waterstan den; 9.45' gram.muzlek; 9.55: plechtige hoogmis; 11.30: gram muziek! 11.40: ka merorkest en solist; 12.15: apologie; 12.35: gram.muzlek; 12.40: lunchconcert: 12.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws, mededelingen en katholiek nieuws; 13.20: lunchconcert; 13.35: „uit het boek der boeken"; 13.50: kamermuziek; 14.25: „Heilige tegen wil en dank", hoorspel; 15 45: vocaal kwartet; 16.15' reportage; 16.80: vespers; IKOR 17.00: oecumenische Jeugddienst; NCRV 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: kerk koor en orgel; 19.15: „kent gfj uw bijbel?"; 19.30: nieuws: KRO 19.45 actualiteiten; 19.52: boekbespreking; 20.05: de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12: gevarieerd programma; 22.45: avondgebed en litur gische kalender; 23.00: nieuws; 23.15 24.00. gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) VARA 8.00: nieuws: 8.18: gram.muzlek; 8.30: voor de tuin; 8.45: semleklossieke muziek; 9.30: sport; S.15: verzoekprogramma; 9.45 „geestelijk leven", causerie; VPRO 10.00: „geef het door", causerie; 10.05: voor de kinderen; IKOR 10.30: Lutherse kerk dienst: AVRO 12.00: strijkorkest; 12.30: voor de Jeugd; 12,40; orgelspel; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: amu sementsmuziek; 13.50: „even afrekenen, heren"; 14.00: gram.muzlek; 14.05: boek bespreking: 14.30: concertgebouworkest en solist; 16.30: sportrevue; VPRO 17.00: „gesprekken met luisteraars": 17.20: mu zikale causerie; VARA 17.30: ..de avon turen van Ome Keesje", hoorspel; 18.05: sport; 18.15: nieuws; 18.30; cabaret; 19.00: „radiolympus"; 19.30: semle-klassieke mu ziek; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actuali teiten; 21.55: Surinaamse muziek; 22 10: „de belevenissen van commissaris Mal- gret". hoorspel; 22 30: vioolspel; 23.00: nieuws; 23.1524.00' gram.muzlek, MJn 3 distributienet 8.05: gram.; 8.30: dagklapper: 8.45: plano; 9.15: gram.; 9.20: lichte muziek; 10.00: gram.; 10.30: orkest; 11.00: carillon; 11.15: gram.: 11.45: hot Jazz; 12.00: .liederen: 12.15; llchtp mu ziek: 13.15: liedjes; 13.30: v. cl. soldaten; 14.00: ooera en Belcanto: 15.30: orkest; 16.00: filmmuziek: 16.15: plano: 16 30: Hchte muziek: 17.00: Kootw.: Batavia; 18.00: symph. orkest m, pianosollst; 13.45 fragm. Hansel en Gretl; 19.30: muziek; 20.00: act; 20.15: gevar. progr. Min 4 distributienet 8.10: gram.; 9.00: „Ranchers"; 9.20: plano; 9 40: orgel; 10.10: vlooi en koor; lb.30: Jazzmuziek: 11.00: gram.; 1130: orkest; 12.00: kunst- overz.; 12.08' orkest: 13.00: verz.pr.; 14.15: orkest Yorke; 15 00: „Have a go". 15.30' verz pr.: 16.30' Take 't from here": ft no- ~vV/>cf jnot. 19.30- vc-7 nr 'fi 41- orkestpavfl'l^: 19 30- Pay's a 'ausrh" "tnO: gram.: 20.30' ..Pa'm O with Orrb ?i.ao: community singing: 32.00: muziek' 23.15: 2*» 30: „Think on these things": 23.45: orgel. TOOR MAANDAG 16 JANUARI Hilversum I (301.5 M NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45; een woord voor de dag; 8.00' nieuws en weerberichten; 8.10: sport uitslagen; 8,20' gewijde muziek; 8.45: ram.muziek; 9.15: voor de zieken; 9.30: amillecompetitle; 10.05: gram.muzlek; 10.30: morgendienst; 11.00: gram.muzlek; 11.20: voordracht; 11.40: zang en plano. 12.10: gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: Metropole orkest en soliste; 13.00: nieuws; 13.15: mandollnemuzick; 13.45: pianoduo; 14.00: schoolradio; 14.35: gram. muzlek; 15.25: gewijde muziek; 16.00; bij bellezing; 16.45; gram.muzlek; 17.00: voor de kinderen: 17.15' orgelspel; 17 45: rege ringsuitzending; 18.00: koorconcert; 18.20: sportultzendlng; 18.30: voor de strijd krachten; 19.00: nieuws; 19.15: Engelse les; 19.30: gram.muzlek; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: gram.muzlek; 20.15: kerkkoor en solisten: 20.50: ..een wens droom geeft geen dividend", hoorspel 21.35: gram.muzlek; 21.45: reportage; 22.15: Internationaal evangelisch commen taar; 22.25: omroeporkest en solist; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15 24.00: strijkkwartet, Hilversum II (416 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: radio ochtendblad; 8.40: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00; gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muzlek: 1000: morgenwijding; 10.15: musette orkest: 10.50: gram.muzlek; 11.00: „op de uitkijk", causerie; 11.15: carillon, orgel en tenor; 12.00: militair orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: „in 't spionnetje"; 12.38: pianospel; 13.00: nieuws; 13,15: Promenade orkest en so liste; 14 00: „v/at gaat er om ln de we reld?", causerie; 14.20: bas-bariton en piano; 14.45declamatie en harp; 15.00: vlooi en plano; 15,30: gevarieerd program ma; 16.35: declamatie: 16.45: muzikale causerie; 17.30: voor de padvinders; 17.45: gram.muzlek: 18.00: nieuws; 18.15: gram - muziek; 18.30: filmkrant; 19.00' voor de kinderen; 19.05: lichte muziek; 19.30: mu zikale causerie; 19.45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws; 20.05: mededelingen en gram.muzlek; 20.10: radloscoop: 22.50: gram.muzlek; 23.00: nieuws; 23.15: repor tage; 23.2524.00: gram.muzlek. L(Jn 3 distributienet 7.05: gram.: 7.30: kron.; 7.40: gymn.; 7.50: gram.; 8.05: concert; 9 05: gram.: 10.10- verz.pr.; 11.00: orgel; 11.30: ..Music while you work": I 12.00: gram.; 12.40: Weens BohAme orkest; 13.15: klass. muziek; 14.10: „Those were the days"; 15.00: v. d. Vlaamse vrouw; 15.30: Wivex orkest: 16.10: gram.: 1G.20: BBC Welsh Orch.: 17.00: Kootw.: Batavia; 18.00: oreel; 18.25' boekbespreking; 18.30: v. d. soldaten: 19.30: gram.; 19.50: feuille ton: 20.00: kamerorkest met koor; 21.15: volksbal; 22.15: VI. progr.; 23.05: Beet hoven. Min 4 distributienet 7.15: „Bonjour le Monde": 7.30: acc orkest: 8.10: concert: 0 00: kunstoverz. en kookoraat.le; 9.10: gram.; 10.00: Ménage en Musique: 11.30: gram.; 12.00: gevar. muziek; 12.30: ens. Fevne: 13.15: gram' 14 CO; Wagner. 15.00: v. d. vrouw; 15.40: ork. Grelhs; en v. Ceczv- 16.00: amusementsorkest: 16.30: voetbal: 17.10: gram.; 1800: v d. solda ten: 18.30; koren; 18.45: causerie; 19 00- gram.: 19.30: lichte muziek; 19.45: hoor spel. 20 00: Crochet radlophonlque; 20.30: amusementsorkest; 21.00: phllharm ork 21.45: promenadeconcert; 22 15: Palace of Varlétles; 23.15: „Topic for to-night"; 23.20: ensemble Heath, iedereen van boord gaan. Iedereen.... maar geen lange, donkere vrouw ineen lichte mantel. Ik zag haar niet weer. Ik informeerde tenslotte nog of ieder een van. boord gegaan was, maar ieder een wés van boord gegaan, werd mij verzekerd Ik wist geen naam en geen nadere bijzonderheden. Ik voelde me zelf een dwaas bij het najagen van een droombeeld. Tenslotte ging ik al leen van boord: de laatste van de pas sagiers. En het raadsel Is niet opgelost? Het raadsel is niet opgelost. Een onzinnige geschiedenis, Camden! En het meest onzinnige is. dat het mij niet loslaat. Maar dat komt ook door jou. Door mij? Ja. Jij doet me soms aan haar denken. Je stem, en de wending van je schouders als je je plotseling om draait. Het is natuurlijk krankzinnig en ik vraag je duizendmaal excuus. Een geval van mania fantastica, maar tot nu toe gelukkig ongevaarlijk! John Camden stond op. Hij glim lachte. Ik zal mijn maatregelen ne men, zei hij. Maar zullen we nu gaan telefoneren? Het is* vijf minuten vóór twaalf. Tien minuten verloren met die nonsens! Peter Landt kwam ook over eind, de gewone, zakelijke assistent van professor Wyarda. Hij beende met grote passen naar de deur. Ga even mee, zeg. Misschien moeten we er wel naar toe. Het is een beroerde geschiedenis! Ze sloten de deur en daalden haastig de stenen trap af. Op het tweede tussen- portaal stond John Camden plotseling stil en legde zijn hand op de witte mouw van zijn collega. Zeg Landt, ik bedenk me daar het moet mijn zuster geweest zijn. De vrouwwaar je van vertelde.... op de Harwichboot Je zuster? Peter Landt wendde zich met een ruk naar de ander en greep hem bij de revers van zijn witte jas. Je zuster! Wét zeg je? Ja. Als je zegt dat ze op mij lijkt. Ze is ook lang.... en donkeren ze woont ook in NederlandZe steekt zo af en toe nog wel eens overnaar Frgelse vrienden. Hoe is het mogelijk. Ja. Zoals je,dat verteltdenk ik wel zeker dat ze het geweest is.. Joan. ze lijkt erg veel op mijze woont in Den Haag Joan.... Camden! Had ik dét ge weten.... Je zusterZie je haar wel eens? Heel ongeregeld. Maarmorgen zou ze juist komen. Morgen, Zondag. We hebben elkaar een hele tijd niet ge zien. Morgen Als je wilt, Landtalleen maar als je wilt natuurlijkzou je haar kunnen spreken. Misschien wil je er 3). Er klonken twee ploffen over het pleintje. De ene plof was die, waarmee de deur van het Eethuysje gesloten werd, de andere plof was die, waarmee de violist op de grond viel. „Gevoelloosheid domheid.mom pelde de arme, terwijl hij overeind krab belde. „Wanbegrip... smakeloosheid... altijd hetzelfdeMaar waar is mijn viool?" „Is dit soms uw viool, mijnheer?" vroeg Panda vriendelijk. „Dat? Dat.-... hmja, dat is mijn viool. Geef maar hier en werp een laat ste blik op de grootste miskende musi cus ter wereld", mompelde de kunste naar somber. „Maarehdan wilde ik u iets vragen", zei Panda bltf. „Dan heb ik het erg getroffen, want ik zoek juist iemand die mij muziekles kan geven viool-les. begrijpt u? Ik wil violist wor den! Kunt u mij les geven?" ,Lss geven?" vroeg de violist duister. „Wie zou je anders les kunnen geven dan ik? Niemand kan het beterI Weet jijhm.... weet jij wie je voor je hebt? Flodder Fiedeldumhet groot ste muzikale genie dezer eeuw. Niemand

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5