£lta7 Alles duurder! 22444 TYPEN Films van deze week? 9 Met een enkel woord Hoesten? DAMPO-PASTILLËS Stadsritten v. a. 60 cent ZATERDAG 14 JANUARI POLEN ZEGT CULTUREEL VERDRAG MET FRANKRIJK OP. De Poolse regering heeft de Franse ambassadeur te Warschau een nota ge- Eonden, waarin zij „naar aanleiding van de houding der Franse regering ten aan zien van de Poolse burgers in Frank rijk", het FransPoolse cultureel ac- coord voorlopig opzegt en de activiteit van het Franse instituut te Warschau en van zijn afdelingen in andere steden van het land verbiedt. Schumann te Bonn BESPREKINGEN MET ADENAUER. Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken arriveerde gisteren met een speciale trein te Bonn, waar hij door kanselier Adenauer werd ver welkomd. Met een brede glimlach verklaarde de Franse minister, dat hij naar Bonn ge komen was „voor besprekingen met de federale kanselier zonder enige reserve". Hij bracht in herinnering, dat hij in 1904 aan de universiteit van Bonn had gestudeerd, „een tijd, toen ik minder zorgen had dan nu". Te voren had kanselier Adenauer de voorzitters van de voornaamste fracties van het Duitse parlement bijeengeroe pen met het doel een verenigd Duits front te verkrijgen voor de Frans-Duitse besprekingen. De leiders van de com munistische en de ultrarechtse fracties waren niet uitgenodigd. Tegelijkertijd werd door de persdienst van Adenauers christelijk-democratlsche partij een verklaring uitgegeven, waarin een „eenzijdige regeling van de Saar- gebled-kwestie een even slechte basis voor goede nabuurbetrekkingen" ge noemd werd „als de unilaterale Duitse regeling van de kwestie-Eflzas Lotha ringen na de oorlog van 1870/71". De verkdarlng meent, dat het beslissende woord in de kwestie van het Saargebied door de bevolking zelf gesproken moet worden. DE BELGISCHE DEFENSIE. In een rede heeft de Belgische mi nister van Defensie Devèze medege deeld, dat een bedrag van 4 millloen Belgische fr besteed zal worden voor de aanschaffing van Amerikaans mi litair materiaal, dat bestemd zal zijn voor de uitrusting van de gevechts eenheden, die bij een eventueel con flict zullen kunnen werden Ingezet. Naast het gevechtscorps zullen troe pen gestatienneerd worden in het bin nenland, die zullen optreden bi) aan vallen met luchtlandingstroepen. Ministers Goetzen en v. d. Brink naar Indonesië? Het is zeer waarschijnlijk, dat in Februari de minister zonder porte feuille, de heer L. Goetzen cn de mi nister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, zich naar Indonesië zullen begeven. Deze reis, welke het voeren van oriënterende economische besprekin gen ten doel heeft, is thans in ern stige overweging. Omtrent de reis van de minister van Uniezaken, mr J. H. van Maarssveen, die, gelijk bekend, vanavond naar Indo nesië vertrekt, vernemen wij, dat zijn verblijf in Indonesië niet van lange duur zal zjjn. Naar verwachting zal hij reeds in de eerste dagen van Februari naar ons land terugkeren. NED. ORGANISTENVERENIGING 60 JAAR. 16 Januari is het 60 jaar geleden dat de Nederlandse Organisten-Vereniging te Amsterdam werd opgericht. De N.O.V. heeft o.a. veel gedaan tot de verbetering van het peil van het or gelspel in de eredienst, door het instel len van examens. In de loop der Jaren zijn er honderden organisten geweest die een getuigschrift of één der diplor ma's van de vereniging behaald hebben. In verband met de ontwakende belang stelling voor de Protestantse kerkmu ziek organiseerde de vereniging voor enkele jaren kerkmuziek-cursussen te Amsterdam en Den Haag, die de oplei ding tot cantores beogen. Het tegenwoordige dagelijks bestuur bestaat uit de volgende organisten: George Stam te Utrecht, Sjoerd Mook te Aalten, Adr. Kousemaker te Goes en Jan Matter te Driebergen. De viering van dit jubileum is vast gesteld op Dinsdag na Pinksteren. ADVERTENTIE 10 vinger aysl. blind rhyihm. «■apjk I a 4 talen (130 letter- J P K grepen p. minuut 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Muzikale escapades. Trianon Danny Kaye's „Da ver strooide professor", waarin hij van een uitermate klassiek ingesteld heer ge transformeerd wordt in een bewonde raar van Benny Goodman en consorten, werd voor de tweede week op 't pro gramma gezet. De Vrolijke Mariandel. Luxor Na de operette door het voormalig Fritz Hirsch gezelschap heeft Leiden thans ook kennis kunnen maken met de film „Mariandel aus Wien", waarin Paul Hörbiger, Hans Moser en Maria Andergast de hoofdrollen ver vullen. Zoals men van dit drietal kan verwachten, is het een vlotte geschiede nis geworden, waarvan de inhoud in belangrijke mate afwijkt van de operet te van dezelfde naam. In verschillende opzichten zijn we evenwel geneigd dit als winst aan te merken. De film biedt na eenmaal grotere mogelijkheden dan het toneel en deze zijn hier dankbaar benut. Slechts één bezwaar hebben we tegen deze film: wie haar zag, zingt, neuriet of fluit drie dagen achtereen niet anders dan „Mariandel, andel, an- del"... Het verhaaltje is af en toe weinig geloofwaardig, doch wat doet dat ertoe, wanneer men zich overigens kostelijk amuseert? In het voorprogramma een zeer ge slaagde weergave van de ouverture Die Fledei maus door de Wiener Philharmo- niker en beelden' van de beëediging van president Soekarno te Djokja. Decadentie. Lido Over Alfred Hitchcock's nieuwste film „Rope", daterend van 1948. heeft degeen, die zich voor film en filmtechniek interesseert, reeds hl te veel kunnen lezen. Zij is echter qua Inhoud die grontse reclame niet waard Want èlle water van de zee en alle AGENDA ZATERDAG. Schouwburg: Cabaret Wlna Sonneveld. 8 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. dr Garmt Stuiveling. 10.30 uur voorm. Schouwburg: Cabaret Wlna Sonnevold. 8 uur nam. Stadszaal: Herman Rinket Variété, 8 uur nam. Stecnschuur 6: Geünieerde Loee van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG: Stadszaal: Ned. Chr. Relsver. Spr, Mary Pos, 8 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solist W. Andriessen, 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonla", 8 uur nam. DE BIOSCOI'KN. Casino „Song of my heart" (14 Jaar) Zon 2.30. 4.4o. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „Rope" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 6.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Mariandel" (18 Jaar) Zon 2.30, 4 45. 7 on 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trlnnon „De verstrooide professor" (14 Jaar) Zat en Zon 2.15, 4 30, 7 en 9 13 uur; overige dagen 2.3Ó, 7 en 9.15 uur. Jtex „Remember Pearl Harbour" (18 Jaar) Zon 2.15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur: overige dagen 2.15. 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Januari 13 uur tot Zaterdag 21 Jan. 8 uur waargenomen door de Apotheok Herding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek Wllhelminapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, De Jager, Lahr •n Sneep. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel. 20390. intellectuele franje wast niet af, dat hier sprake is van een totaal verwerpe lijk product, gebaseerd op de even ver werpelijke novelle van Patrick Hamil ton. Een uiting van hyper-perversiteit, decadentie, een zich toespitsen op het verfijnd a-morele van een verwrongen geest, nog liever psychopatische geest. Zij, die in verband met een vermeend superioriteitscomplex denken het recht te hebben een medeschepsel te vermoor den zogenaamd „volmaakt", maar in de grond helemaal niet „volmaakt" en dan nog in hun daad een intellec tueel behagen scheppen, verdienen zelf de strop en niet andérs. Men kan over het verziekte en onlo gische gegeven eindeloos philosoferen en debatteren, het lijkt ons beter, er niet verder op in te gaan. Men zou kunnen denken, dat wij het nog serieus beschouwen, al is het niet onmogelijk, dat er dergelijke ellendelin gen bestaan. Het enige Juiste is, na af loop de nare smaak met een hartige dronk weg te spoelen Hitchcock's intelligente regie, onloo chenbaar verrassende techniek en vorm geving openen als steeds nieuwe en in teressante gezichtspunten hier bijv. de eenheid van handeling, plaats en tijd doch dit alles is aan een product met een dergelijk minderwaardige in stelling verspild. Zó voortgaand ontaardt Hitchcock's ontwijfelbare kracht; moge h(j in an dere films de weg terug naar de „ge zondmaking" vinden. En zijn superieur negativisme, in deze film tot expressie komend, weer omzet ten in een even superieur positivisme. Veel muziek en weinig film. Casino „Song of my heart" is weer een van die films, welke geen film in de eigenlijke zin van 't woord genoemd kan worden en evenmin een concert. De romantische muziek van Tsjaikofsky wordt teveel in stukjes geknipt; de gehele opzet van de film is gebaseerd op die brokstukjes muziek, daarbij ont kennende het principe, dat men naar een film komt om in eerste instantie te kijken en daarna pas te luisteren. De muziek welke illustratief-on- dêrsteunend moet zyn is in dit werk hoofdschotel. Het goede element in films van dit genre is, dat werkelijk goede muziek in zeer brede kring gebracht wordt, al is het dan ook langs mechanische weg en fragmentarisch. Hoe crltisch men dit werk ook mag bezien, dat streven is niet afkeurenswaardig. Nonchalante navigatie van de „Albatros" TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN VAN DE STUURMAN. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam behandelde het ongeluk dat de kustvaarder „Albatros" is overko men cp 23 Maart van het vorige jaar. Het schip, dat toen op de reis van Gothenburg naar ons land in de Deen se wateren nabij het Kattegat voer, is vermoedelijk op een mijn gevaren. Plot seling deed zich een hevige ontploffing voor, waarbij het scheepje zwaar wérd beschadigd en zowel de kapitein alè de stuurman werden verwond. De kapitein en de stuurman werden als getuigen verhoord. ZIJ zeiden, dat het schip door een vaargeul moest va ren. Deze was één mijl breed. Daar buiten gold het water als gevaarlijk Uit de verklaringen van de stuurman bleek, dat het schip bij het passeren van een boei. die het nummer 31 droeg, en die zeer dicht aan bakboord gepas seerd moest worden, buiten het vaar water moet zijn geweest Juist voeren een paar schepen de Albatros" tege moet. waardoor het schip moest uitwij ken. Het kwam teen in gevaarlijk water en is waarschijnlijk op een mijn geva ren. Overigens waren deze verklaringen op vele punten in strijd met die, af gelegd in het vooronderzoek. Met na me het feit, dat er tegenliggers wa ren geweest, waardoor de ..Albatros" moest uitwijken, was bij het vooron derzoek niet uitgekomen. De stuurman, die 22 Jaar is, was niet gediplomeerd. De voorzitte" gaf de ka pitein een duidelijke berisping voor zijn nonchalante naVigatie en voor het-feit, dat noch hijzelf noch de stuurman ruiterlijk en duidelijk de gestelde vra gen hebben beantwoord. De uitspraak zal later volgen. Sterk gestegen Zuivelexport IN EEN JAAR VERDUBBELD. Nu de voorlopige gegevens van het C.B5. betreffende de zuivelexport in de eer.-te elf maanden van 1949 ter beschikking staan, bl^kt duidelijk, dat de export van zuivelproducten zich in het afgelopen jaar gunstig heeft ont wikkeld. Over dit tijdvak is aan zui vel- en melkproducten tegen e?n waar de van ruim 489 millloen geëxporteerd, terwijl ln het overeenkomstige tijdvak van het Jaar 1948 voor 197 millicen aan deze artikelen werd uitgevoerd. Men mag derhalve verwadhten,dat de zuivelexiport, c-ver het gehele jaar 1949 genomen, over de 500 millloen gulden reikt, hetgeen naar waarde ge rekend een verdubbeling betekent van de zuivelexport in 1948. LOONSVERHOGING IN TEXTIELINDUSTRIE. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de regeling, die door de vakraad voor de textielindustrie was Ingediend betref fende de verwerking van de 5% loons verhoging in de geldende loonregeling voor de textielindustrie. Alleen het verlenen van een toe slag van .5% op de lonen der vrouwelijke ?.ostwinsters beneden de 23 jaar is niet toegestaan. OPHEFFING BF.VVARINGSKAMP IN SCHEVENINGEN. De Minister van Justitie is voorne mens over. te gaan tot opheffing van het Bewaringskamp Cellenbarakken te Scheveningen, benevens van het hulp gebouw bij het Huis van Bewaring St. Jacohstraat 77 te 's-Gravenhage. De cellenbarakken zullen worden aangewezen om dienst te doen als Huis van Bewaring. Een en ander geschiedt om tegemoet te kernen aan het gebrek aan ruimte, waarmede het Huis van Bewaring in de Casuaristraat te Den Haag, te kampen heeft. De n iet-ver oor deelde politieke delin quenten, die zich thans in de cellen barakken bevinden, zullen overgebracht worden naar het Huis van Bewaring in het ressort van de Officier van Justitie bjj de Bijzondere Strafkamer, op wiens last de betrokkene in bewa ring is gesteld. Een uitzondering hier op vormen zij, wier strafzaak thans ln Den Haag aanhangig is. Piek-uren waren een succes JillllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllliiiiiliillllllllllllllIHHHlllHIltó Onwaarachtig beeld. Rex Was de wereld niet in een tweede wereldworsteling gestort, dan had Hollywood wel een of andere oor log uit de geschiedenis naar voren ge haald om in vele vormen te verfilmen. Strijd is actie, film is actie: materiaal te over voor werken, waarin spanning voor het opscheppen ligt. „Remember Pearl Harbor" verromantiseert een kor te episode uit de Japanse aanval op deze Amerikaanse basis in zülk 'een mate, dat de werkelijkheid en waarach tigheid geheel verloren is gegaan Laat men deze zwakke binding los, dan is „Remember Pearl Harbor" een gewone schietfilm. waarin duizenden patronen hun taak verrichten en het doek flitst van ontploffingen. Opwinding te over! In het voorprogramma een uitermate belangwekkende documentaire film over het gasbedrijf van de Limburgse staats mijnen. Een met grote kundigheid ver vaardigd werkje, bekroond op de Biennale te Venetië De actie tot beperking van het elec- triciteitsgebruik gedurende de piekuren heeft een in het algemeen gunstig re sultaat opgeleverd. Gebleken is n.l.dat in verhouding tot vroegere vergelijk bare, periodes het stroomgebruik in de piekuren minder sterk is toegenomen dan het stroomgebruik in het alge meen. Indien er geen actie gevoerd zou zijn, zou het normaal geweest zijn, dat gedurende ds piekuren de toe neming van het stroomgebruik aan zienlijk groter was dan de toeneming van het stroomgebruik ln het alge meen. INDIENSTSTELLING HR MS „MARNIX". Maandag a.s. zal Hr Ms oefenschiip voer onderzeebootbestrtfding en tech- nisohe opleidingen „Marnix" in dienst worden gesteld door de aangewezen j commandant, de luitenant ter zee der eerste klasse P. Schotel. 1 Hr Ms „Marnix", oorspronkelijk de j Britse torpedobootjager H.M.S. „Gar- land", werd in 1935 te Glasgow ge- bouwd. Het is de enig overgebleven torpedobootjager van deze „G"-klasse Haar zeven zusterschepen zijn alle in de oorlog door vijandelijke actie ver loren gegaan. Na de indienststelling komt zij ter beschikking van de commandant der technlsohe opleidingen te Amsterdam 1 5 ten behoeve van de onderzeoboctbe- sti ij ding. 5 DODELIJK AUTO-ONGEVAL ONDER WOENSDRECHT. j E Gistermiddag gebeurde op de Zeeuwse weg onder Woensdrecht een dodelijk ongeval. Een met riet beladen vracht auto kreeg een lekke achterband. Hier door ging de \yagen slingeren, ten gevol ge waarvan de lading riet van de auto af begon te schuiven. Vier personen, die achter in de laadbak meereden, werden daardoor van de wagen geslingerd. Drie van hen bekwamen lichte verwondingen, doch de vierde, zekere V. uit Ooltgens- plaat kwam zodanig met het hoofd op het beton terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Kort daarna is hij overleden. HERVATTING DER FINEBEL- BESPREKINGEN? Frankrijk heeft aan de regeringen van Italië, Nederland, België en Luxem burg voorgesteld de besprekingen over Finebei te hervatten en op 19 Januari een bijeenkomst van deskundigen te houden en op 21 of 23 Januari een bijeenkomst van de bevoegde ministers. GEVECHT MET BENDE NABIJ x DJAKARTA. Vier doden en zes gewonden. „De Nieuwsgier" meldt, dat nabij Poelau Foeter, 30 km. ten Oosten van Djakarta, een afdeling der T.N.I. slaags is geraakt met een ongeveer 300 man sterke bende, waarvan de leden waren gekleed in het uniform van het K.N.I.L. en bewapend met 6 brenngeweren en een Lewisgeweer en begeleid door cavalerie. Van de bende werden 4 man gedood, 6 gewond en 46 gearresteerd, aan de zijde der T.N.I. viel 1 dode en was er 1 ge wonde. MATTHEW FOX BIJ PRESIDENT SOEKARNO. Matthew Fox luncht vanmiddag bij presid. Soekarno. Verder zullen aanzit ten mevrouw Soekarno, de minister van Economische Zaken, ïr Djoeanda en de militaire gouverneur van Zuid-Sumatra,- dr A. K. Gani. Een woord van bezinning GEARRESTEERDE OFFICIER VRIJGELATEN. Had geen brief van Westerling bij zich. De Nederlandse officier, die in arrest was gesteld op beschuldiging van het overbrengen van de brief van Wester ling aan de regering van Pasoendan, is thans in vrijheid gesteld. De betrokkene had ontkend, enig stuk te hebben over gebracht. Degene, die verklaard had, de brief van de betrokken officier te heb ben ontvangen, heeft thans verklaard, dat hij zich mogelijk heeft vergist. Hij had die dag veel bezoek ontvangen, o.a. van de betrokken officier. Deze laatste heeft nu echter kunnen aantonen, dat hij een ander stuk dan de bewuste brief heeft overhandigd. WIJZIGINGEN RIJKSREGELING SOCIALE BIJSTAND. In verband met de jongste maatrege len ten aanzien van de verhoging van de lonen en de voorgenomen wijziging o.a. van de kinderbijslagwet zijn met ingang van 1 Januari 1953 de uitke ringen ingevolge de tot de competen tie van het Ministerie van Scclaie Za ken behorende Rijksregelingen voorso- oiale bijstand overeenkomstig ver hoogd. De bedoelde Rijksregelingen zijn: de overbruggingsregeling, de so ciaal-economische hulpverleningsrege- ling voor zelfstandigen, de gemeente lijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, de regeling tewerk stelling hoofdarbeiders en de regeling voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars. SOEKARNO NAAR BURMA? De regering vaij, Burma heeft aan ure sident Soekarno een uitnodiging gezon den, om te Rangoon een ontmoeting te hebben met Thakin Nu, de minister president van Burma. Hij was op een late avond bij ons aangekomen. Men had hem bij nacht en ontij langs allerlei ach terwegen van Deventer naar onze streek gebracht. Nat en volkomen uitgeput kwam hp binnen een klein mannetje met de ziel van een raskunstenaar. De volgende morgen vertelde hij achteroverleunend in de kussens het relaas van zijn ont snapping: De trein waarmee hij naar Westerbork werd getranspor- tee.d, had bi) een seinpost vaart moeten minderen en toen had hij kans gezien van de treeplank te springen De sprong naar de berm van de spoordijk, onopgemerkt door het scherpe oog aan de bewaking. „Wonderlijk hier lig ik nu gezond en wel en n b. „vrij" en weet U wat het merkwaardige is: „Tot nu toe was ik helemaal niet zo'n beste jongen". En dan vertelt hij over een rabbijn die hij jaren lang heeft meegemaakt en wiens leven een diepe indruk op hem heeft gemaakt. Een fijn, een nobel mens En hèm hebben ze te pak ken waar heeft zo'n man dat aan verdiend. Waarom...." Op de achterpagina van de krant een rouw-advertentie. Een vader en een moeder hebben hun enige kindje verio-en. Ik ken hen niet maar ik laat er mijn gedach'en over gaan. Misschien hebben die beide mensen het samen erg goed kunnen vinden En wellicht is de vader een hardwerkende, eerlijke kerel, die elke dag op z'n post is. En toen hebben ze hun kind ver logen En ze zijn samen achterge bleven en in het begin hebben ze geen stom woord kunnen zeggen. Tot hli ten slotte zegt: „Waar heb ben wij het aan verdiend? Er zijn h->el wat ouders die het niet waard 7iin, dat kïnderen aan hun zorgen zijn toevertrouwd Wij moesten ons kind missen Waarom?" Als U Zaterdagse editie van uw krant doorkykt, gaat Uw oog over berichten uit de wereld van de grote politiek over binnenlands nieuws over korte berichten van ongelukken. Misschien zegt u dan net als Juffrouw Sweeny, in „En het werd weer Lente" van Robert Kathan als haar man uit de krant voorleest: ,,'t Is al goed Prins Bernhard Maandag in San Juan VORSTELIJKE ONTVANGST WACHT HEM. De vrolijke. Spaans-aandoende Ame rikaanse badplaats San Juan, prach tig gelegen aan dc Caraibische zee. be reidt zich voor op ccn vorstelijke ont vangst van Prins Bernhard. Dc Prins, die zich aan boord bevindt van de „Karei Doorman", wordt Maandag ochtend: te San Juan verwacht, van waaruit hij zün tournee zal beginnen door vele streken van Noord- en Zuid- Amerlka. Een militaire ontvangst zal hem be reid worden door de Amerikaanse ma rine. Prins Bernhard zal de ga.st zijn van gouverneur Luis Munoz Martn op het historische paleis „La Fortaleza". Zijn verblijf duurt een etmaal. Op het programma staan o.m. een niet-officieel diner en een receptie ten paleize, een lunch aangeboden door de Nederlandse consul in het luxueuse hotel Carlbe- Hilton en een receptie van admiraal Daniel, E, Barbey, commandant van het tiende Amerikaanse marine-district. Voor het diner bij de gouverneur zijn uitgenodigd hoge regeringsfunctionaris sen en leden van het Corps Consulaire. Dinsdagochtend zal Prins Bernhard met de Dakota aan boord van de „Karei Doorman" naar Curasao vertrekken en vandaar naar Suriname. Brazilië, Ar gentinië en mogelijk Mexico. Deze be zoeken zijn officieel. De Prins zal ver volgens een niet-officleel bezoek bren gen aan New York en Washington. Daarop volgt een officieel bezoek aan Canada, KONINKLIJKE GIFT VOOR NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN. Het na de oorlog in overleg met regering weder herleefde Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden heeft van zijne ere-voorzitster H.M. de Koningin, een zeer ruims gift over het jaar 1949 ontvangen. STAKING STANDARD VACUUM OIL GEËINDIGD. De vertegenwoordiger van de Standard Vacuum Oil Cy te Djakarta heeft mede gedeeld, dat de arbeiders van de terrei nen der maatschappij te Sungei Gerong vanochtend de arbeid hebben hervat, waardoor zowel ophet boorterrein als ln de raffinaderij de werkzaamheden weder voortgang kunnen hebben. BINNENLAND. In het kader van de Benelux heb ben de organisaties, aangesloten by het Internationaal Chrlsteiyk Vakverbond ln Den Haag besprekingen gevoerd Inzake de .papierindustrie ln de BeneluxlanGen. Onderwerp van bespreking was de in vloed van de devaluatie der munteen heden ln België en Nederland op de sociale en economische verhoudingen ln de papierindustrie. Het troepenschip „Waterman" wordt morgen vroeg met repatriërende troepen uit Indonesië ln de haven van Rotter dam verwacht. Dc ontscheping begint onvoorziene omstandigheden voorbehouden mor genochtend te 9 uur. De 60-Jarlgc mandenmaker Klaas Grooters. woonachtig te Willemsoord by Steenwykerwold, werd ln de werkplaats van een mandenmakery door kolendamp bevangen en overleed korte tijd later. De N.V. Kon Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft van het Departement van Marine opdracht ontvangen voor de bouw van twee onderzeeboot Jagers. H.M. Koningin Juliana heeft gis-, termiddag een bezoek gebracht aan de expositie „Honderd Jaar Noorse schilder- I kunst" ln het Gemeentemuseum te Den I Haag. By haar vertrek heeft H. M. de Ko ningin nog het borstbeeld van oud burgemeester mr S. J R de Monohy ln ogenschouw genomen, dat de vorige week onthuld werd. Het Nederlandse Radio-orkest „De Skymasters" zal van 18 tot 26 Februari een tournée door Engeland maken In ruil hiervoor zal het Engelse dansorkest van-Vic Lewis die week in ons land con certeren. Veldmaarschalk Montgomery bracht gistermiddag een kort bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam Deskundigen van de landen, aange sloten bij het Internationale Comité tot bestrijding van de coloradokever zullen van 2328 Januari a.s te Florence ver gaderen. Nederland wordt o a. vertegen woordigd door de heer lr C. Staf. direc teur-generaal van do Landbouw. De Nederlander Hendrik Gastra heeft gisteren kans gezien te ontvluchten uit de trein van Trondhelm naar Oslo. G.. die door de internationale politie werd gezocht. Is enige dagen geleden in Trond helm gearrsteerd, daar hli verdacht wordt van fraudes en verduistering Hij is ge- boron ln Amsterdam Prosident Miguel Aleman van Mexico heeft zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-handelsverdrag tussen Mexico en Nederland. De ondertekening zal - moge lijk plaats vinden tydens het bezoek van Prins Bernhard. (U. P.) BUITENLAND. 30 kilometer ten Oosten van Point Baram (Brits Noord-Borneo) zijn twee Mosquito's van de R.A.F. met elkaar ln botsing gekomen. Van elk der belde toe stellen werden de belde Inzittenden ge dood. Volgens een gewoonlijk wélinge lichte diplomatieke bron te Helsinki be vinden zich nog 2500 Finse krijgsgevan genen in de Sovjet-unie. wat een schen ding van het Flns-Russlsche vredesver drag zou betekenen. Finland heeft alle Russische krijgsgevangenen gerepatrieerd. Aan de Russische controlepost Ber lijnBabelsberg aan de autoweg Berlljn- Helmstedt. zijn een tiental Duitse vracht wagens, die met schroot voor West- Dultsland waren geladen, naar de Sov jet •'Komma ndatura te Kleln-Nachnow. nabil Berliln gebracht. Voor dit optreden ls geen reden opgegeven. Het is de eerste maal sedert Augustus 1949. dat een der gelijk incident op een autoweg ls voor gekomen. De secretaris-generaal van de V. N.. Trygve Lie, heeft medegedeeld dat dè Indiër Sjamaldharee Lall, benoemd is tot adjunct secretaris-generaal als opvoleev van de Nederlander Adrlaan Pelt. die tot hoge commissaris van de V. N. voor Ll- bye is aangesteld. Tijdens een vergadering van de Belgische Raad der Eurooese beweging ls br-sloten in de tweede helft van Maart ln alle steden van België een „Europesp veertiendaagse" te organiseren. In alle Inrichtingen van middelbaar onderwys zullen lessen worden gegeven, welke ge wijd zullen zyn ap.n de geschiedenis van Europa Het bureau heeft tevens besloten een wedstryd te organiseren voor het ontwerpen van een aanplakblllet. geïn spireerd "op de Europese beweging. D© E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat zij sedert April 1948. toen de Marshall-hulp begon, tot 1 December J.l. aan West-Dultsland ln totaal 533.738 000 dollars heeft verstrekt voor de betaling van goederen en diensten. Van dit be drag werd 4801 besteed aan levensmid delen en landbouwproducten, 43 ri. aan industriële goederen en de resterende 9 aan oceaanvracht Naar Max Brauer. de burgemeester van Hamburg, die van een bezoek aan de Ver. Staten is teruggekeerd, mede deelde. hebben de Amerikaanse autoritei ten tegenover hem verklaard, dat de be perkingen op de Duitse scheepsbouw, zoals deze zlin neergelegd ln de overeen komst van Washington, in 1952 zullen zijn opgeheven. Bij hvdro-ploctr'ache werkzaamheden ln een dal by Bolzano (Italië) z"n zes arbeiders gedood doordat, een stuk rots naar beneden viel. Acht man wist de dood te ontkomen door dekking te zoe ken achter rotsen. Twee uur later wor den twee arbe'ders gedood en twee ern stig gewond ten gevolge van een ver traagde oj-itnlnffing ln een tunnel ter zelfder plaat.se. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen Is een groep aeentcn van 20 man uit de Sovjet-zone van Duits'and die er ln slaagde West-Dultsland binnen te dringen, te Hannover gearresteerd. De ar restaties werden verricht door de Duitse er'mlnete re-'-he-rb». In cp-nonwerking met. Britse ho7iettin<*»«utoriteiten. Het Amerikaanse legei maakt be kend. dat het op 20 Februari te Kitzln- gen (Noord-Beleren) de eerste van een serie cursussen van 1 week voor speciale instructeurs zal openen. Deze zullen tot taak hebben Instructie te geven ln ae aspecten van de atoomoorlog. lees me liever wat aardigers voor. En als haar' man aan de andere kant van de kachel wat prettiger nieuws op zoekt zegt ze; „Ik denk heus soms wel eens, dat God niet v/eet wat er allemaal gebeurt, de hemel vergeve het me, dat ik het zeg". Het schijnt vaak zó in de wereld te gaan dat de schurken de kans krijgen zich breed te maken en een gewoon, ijverig man of vrouw, die zich uitslooft voor zijn gezin „er onder door gaat". Waarom? Eigenlijk wordt de zaak nog ver ergerd doordat men probeert op een stichtelijke manier, te pas en te onpas, allerlei prachtig verzon nen oplossingen voor te dragen. „Door de duisternis naar het Licht" en ,.Er zal wel een hogere be doeling achter zitten" of men spreekt over „Een straf van de Hemel". Ik weet dat vaak natuurlijk onbedoeld heel veel schade wordt aangericht door deze „oplossingen". Wie werkelijk met zulk een „waarom" worstelt, op een of an dere manier midden in de moei lijkheden neergezet, weigert derge lijke antwoorden te aanvaarden. Mensen van alle tijden die met deze vragen gevochten hebben en heel merkwaardig juist zó tot geloof zijn gekomen, hebben altild geweten dat écht geloof God kent als de Verborgene. Zij heb ben gewei-en dat het ten enenmale onmogelijk is om met. je kleine menselijke gedachten je een God te denken of te dromen. Het geloof wordt altiid geboeid door het ge heimenis. Je weet het niet. je krijgt het noo<t helemaal „door" maar Je wordt zo gegrenen. dat je beseft er nooit meer onderuit te kunnen. Over het geheimenis kan men eigenlijk alleen maar zingen. Men kan naar de boodschap, die er van uitgaat, luisteren. Het geheimenis, dat het centrale punt ls van het Christelijk geloof heet „Jezus Christus" Ondanks alles en tegen elke schrijnende werkelijkheid in h°eft Zijn leven en werk en heer schappij mensen geboeid. Maar het ls en blijft een gehei menis. M. W. J. G. 20 goedkoper! Teleioon uitsluitend Amsterdamse communisten contra Montgomery ,WÉG" EN ZE DROPEN WEG (Speciale berichtgeving) In Amsterdam hebben de communis ten actie gevoerd tegen het bezoek van Montgomery. Het begon reeds eergisteravond, toen op het Amstelveld een aantal lieden, die spandoeken met leuzen „vrede" mee voerden, een pop verbrandden, die een bordje „Montgomery" droeg Het leek wel of het hiermede uit zou zijn. De komst van de veldmaarschalk naar Amsterdam was dan ook geheel normaal en rustig, Toen echter „Monty" gisteren om streeks 3 uur het Vondelpark-paviljoen verliet, waar hij aan een lunch had aangezeten, georganiseerd in de actie voor Internationaal Jeugdwerk, hebben communistische organisaties ln de Von delstraat een betoging op touw gezet: Spandoeken met de leuzen „vrede" en „weg met Anglo-Amerlkaans kapitalis me" werden meegevoerd. Nu is de Amsterdamse politie tot op zekere hoogte zeer voorkomend. „Weg", zeiden de agenten tegen de betogers. Toen dat niet gebeurde, zei den de agenten echter niets meer, maar lieten gummistokken spreken. Die taal werd zelfs door dc C.P.N. ver staan en hard hollend dropen de be togers af. Tegen de avond verscheen plotseling een grote groep betogers aan het stad huis! „Wat de heren en dames wilden?" vroeg de portier. „De burgemeester spreken", ant woordde een spreekkoor, dat van alle rythmiek gespeend was. Zij hebben de burgemeester gespro ken. Precies twee minuten. Er werd een „manifest" overhandigd namens de .Amsterdamse burgerij", waarin gepro testeerd werd tegen Montgomery's be zoek. Toen een overvalwagen vol agenten verscheen, dropen deze Amsterdamse burgers ook weer af. Om 6 uur 's avonds ontstonden er in de Jordaan echter oploopjes, veroor zaakt door pamfletten van de ..Waar heidPolitie sommeerde tot doorlopen. Ergens uit het publiek kwamen stenen. De politie nam de gummistokken ter hand Zo bleef het in de Jordaan steeds woelig, tot diep In de nacht. En „Monty" was reeds lang uit de hoofdstad ver dwenen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2