Er is geen hoop meer voor de mannen van de gezonken Britse onderzeeër 65 opvarenden vonden een zeemansgraf Licht aan die WEERBERICHT I Uitslag van ons Rebus- feuilleton j E valt. Het aantal enthousiaste byvalsbetuigingen en verzoeken om een Sovjetgedelegeerde verlaat opnieuw Veiligheidsraad 88ste Jaargang ZATERDAG 14 JANUARI 1950 No. 26898 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. "rouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel I, Leiden - Giro no. 67055 Wat de buitenlandse politiek betreft, blijft de aandacht in de eerste plaats gevestigd op het Verre Oosten. Of mis schien beter gezegd, op Azië. De gang van zaken in China schijnt in ieder ge val dit voordeel op te leveren, dat alle betrokkenen thans te rade gaan. hoe een verdere expansie van het communisme tezen te gaan. De conferentie van het Britse Geme nebest te Colombo blijkt in hoofdzaak ook ingesteld geweest te zijn op een grondige studie van het vraagstuk, hoe de communistische agressie in de toe komst te keren. En zeer terecht is daarbij in het bijzonder de aandacht gevestigd op het noodzakelijke van verbetering der maat schappelijke toestanden. Waar de le vensstandaard goed is. krijgt het com munisme immers weinig of geen kans om populair te worden, waar het slechts leeft van armoede en misstanden. Alleen waar de algemene situatie slecht is, vindt het communisme een voedingsbo dem. En voor de arbeider dan bemerkt van de rezen in de drop te zijn geko men. is het te laat Meer dan ooit is het derhalve zaak om in de niet-communistische staten van Azië de vooruitgang krachtig te die nen en het stémt tot verheugenis, dat ook in de Verenigde Staten dit meer en meer wordt ingezien, zodat van die ziide financiële steun mag worden verwacht. Amerika en het Britse Gemenebest zijn eikaar dicht genaderd, al leek er aan vankelijk een bedenkelijke controverse tengevolge van de Britse erkenning van het bewind van Mao tse toeng. Trouwens, reeds een twaalftal landen bebben de communistische regering in China reeds de jure erkend, daarmede getuigenis afleggend van een zuiver in zicht in de ware verhoudingen Mao be schikt immers over de werkeliike macht op het Chinese vasteland en dat is niet meer te ontkennen, zonder aan de meest zuivere struisvogelpolitiek zich schuldig te maken. Erkennen van de werkelijkheid bliift ien allen tijde een kernpunt van de po litiek. zelfs al is die werkelijkheid min der aangenaam, gelijk zonder twijfel in het onderhavige geval. Open blijft nog altijd de zeer gewich tige vraag, in hoeverre Moskou in Mao en de zijnen gewillige dienaren zal vin den Steeds sterker werden de stemmen, die verkondigen, dat het in dit opzicht Moskou niet meezit. En geheel zonder grond van waarheid schijnt dit niet te zlin. Mao bliift al bijzonder lang in Moskou en alleen reeds dit feit wijst er wel op. dat. er moeilijkheden zijn. Mis schien heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson. wel de spijker op de kop geslagen door als oorzaak daarvan in de eerste plaats te noemen het streven van Moskou om zich meester te maken van Mandsloerije. Singkiang en de beide Mongolies Zolang in de Chinezen leeft, onverschillig hun polltipke overtuiging. een soort van na tionalisme. zullen zij zich verzetten te- een een dergelijk streven en tot dusver was er nooit so rake van. dat een •dus danig nationalisme in China dood was. Het kan zodoende wel eens bliiken, dat Moskou te vroeg vruchten heeft willen plukken van de bevochten overwinning door zijn imperialistische politiek direct ook in het Verre Oosten in werking te stellen. Mao zal het Chinese nationalis me niet. kunnen teleurstellen, wil hij zijn positie handhaven! Dat. is een hoop gevend verschijnsel te midden van te genslagen. En tevens een reden te meer voor de wenselijkheid om zich neer t° leggen bij de realiteit in China, wart zodoende is er immers juist bij uitstek gelegenheid om het Chinese nationalis me te steunen en dus zijdelings het communisme te bestrijden. Er zijn dan ook reeds voortekenen, dat de erkenning van de regering van Peking door Ame rika niet. lana'meer op zich zal laten wachten. En dit in overeenstemming met de zeer voorzichtige richtlijnen, die Acheson voor Azië heeft uitgesproken en uitgestippeld. Men vergete bovendien niet. dat Chi na steun hard van node zal hebben en die zal Moskou alleen nooit kunnen op brengen. Trouwens in dit opzicht zullen alle Aziatische landen moeten aanklop pen b'i de rijker bedeelden, in casu na tuurlijk in de eerste plaats Washington. Typisch is. dat juist in Japan de te rugslag van het drijven van Moskou om ook het Oosten te maken tot een willoos volgellne van het Kremlin zich reeds in afwijzende zin doet gevoelen. De communistische partij in het land van de Rijzende Zon is door Moskou geka pitteld wegens ongehoorzaamheid, maar wijst deze terechtwijzing van zich. Com munisme wel. maar geen slaafse gehoor zaamheid aan de rode machthebbers in de bakermat van het communistisch re giem! Een en ander geeft hoop voor de toe komst van het Aziatische werelddeel, ook al zal men goed doen om de loop van zaken met Argus-blikken te b1 ij ven volgen. Want Moskou pleegt zich niet zo spoedig gewonnen te geven. Naar de Britse admiraliteit gisteravond mededeelde, bevonden zich tach tig man aan boord van de duikboot „Truculent", toen deze in de Theems- monding geramd werd en zonk. Laat in de avond maakte de admiraliteit verder officieel bekend, dat de ingesloten vijf-en-dertig man definitief als verloren werden beschouwd. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogelijkheid, dat een gedeelte van de bemanning men maakte een schatting van veertig er na de aanvaring in geslaagd is uit de duikboot te komen doch dat de mees ten van hen door de sterke getystroming zyn medegesleept. Na de bekendmaking, dat er geen hoop meer bestond op verdere redding van opvarenden van de .Truculent" werden de bergingswerkzaamheden ge staakt voor hervatting by teruglopend ty. De woordvoerder van de marine verklaarde, dat vyftien personen gered waren en de ïyken van tien opvarenden geborgen. Er zouden dus 65 slacht offers zijn. Door een loodsvaartuig werden groe- ben volledige bewegingsvrijheid. Het ne boeien rondom de plaats, waar de beletten van een vertrek van de „Di- zijn meegevoerd. Maar hoop is er feite- lyk niet. De mogelijkheid werd geopperd dat, door de torpedo-lanceer-batteryen zich ongeveer op de plaats bevinden, waar de onderzeeër aan stuurboord door de „Divina" werd geramd, het binnenstro mende zeewater de batteryen heeft be reikt, In dit geval zou er een dodelijk chloorgas zijn ontwikkeld, dat zich spoedig door het gehele wrak verspreid zou hebben. Kapitein Hommerberg van de „Divi na" deelde nog het volgende mede: „Van mijn bemanning heeft slechts de roer ganger letsel opgelopen: deze brak zyn duim. Ik dronk in mijn hut een kop thee, toen de aanvaring geschiedde. Door de schok werd ik over de tafel heen geslingerd en viel met theepot en al op de vloer. Ik stond vlug op, rende myn hut uit en kon nog net even het groene licht van de „Truculent" zien. De „Divina" en de „Truculent" lagen gedurende ongeveer een halve minuut stuurboord langszyde, doch daarop zonk de onderzeeboot. We slaagden er in acht overlevenden op te pikken, die later werden overge nomen door een der aan het reddings werk deelnemende schepen. Wij hebben acht uur lang boven de plaats van de ramp en voor de monding van de Theems heen en weer gevaren om naar andere overlevenden te zoeken, doch wy hebben slechts de lijken van twee op varenden geborgen, die op het tijdstip van de aanvaring of door de botsing om het leven zijn gekomen, of naderhand zyn verdronken. Het bericht, dat wy na de aanvaring stuurloos hebben rondgevaren, is volko men onjuist; evenmin zyn wy aan de grond gelopen". .Truculent" is gezonken, gelegd, om schepen van de normale scheepvaart routes te beduiden dit gedeelte van het vaarwater te vermyden. Een woordvoerder van de Britse ad miraliteit verklaarde, dat de aanvaring te ongeveer 7.55 n.m heeft plaats ge vonden. De admiraliteit vernam het een uur en twintig minuten later. Aan boord van de omstreeks veertig schepen, die met het reddingswerk be zig zijn, is, na de bekendmaking van de Britse admiraliteit, de vlag halfstok gehesen. Koning George zond de volgende boodschap' aan de admiraliteit: Ik heb met groot leedwezen het bericht verno men van de ramp, welke de ..Trucu lent" is overkomen. Wees zo goed aan de naaste bloedverwanten van hen, die zijn omgekomen, namens de koningin en mijzelf onze diepgevoelde betuigin gen van leedwezen over te brengen. De „Truculent" ligt, op ongeveer 15 kilometer uit de kust, ter hoogte van Sheerness, op een gedeelte van de zee bodem, waarop zich modderig zand be vindt. Op een gegeven ogenblik waren de moeilijkheden, die de duikers, als ge volg van de sterke getjjstromingen, on dervonden, zo groot, dat gebruik werd emaakt van „kikvorsmannen". In de buurt van het wrak werden ankerket tingen neergelaten, waarlangs de dui kers zich onder water begaven, zodoen de minder last van de sterke getij-stro ming ondervindend. vina" betekent niet .dat de Zweedse tanker schuldig wordt geacht aan de aanvaring met de „Truculent", het is een voorzorgsmaatregel om de Britse admiraliteit een onderpand te verschaf fen voor het geval de „Divina" wel schuldig aan de aanvaring wordt bevon den en haar rederij tot betaling van schadevergoeding zou worden veroor deeld. In zo'n geval is er namelyk niets dat de „Divina" kan dwingen naar Londen terug te keren en er ,zou geen middel bestaan om haar rederij tot be taling te dwingen. Het is geheel in overeenstemming met de normale wetten op de zeevaart, dat in dergelyke gevallen een schip belet wordt weer te vertrekken, voordat de schuldvraag is opgelost en uitspraak is gedaan over een eventuele eis tot scha devergoeding. De Belgische koningskwestie Onze Brusselse correspondent schrijft ons: De grotè vraag, die het politieke loven in België beheerst, is niet meer: Komt de volksraadpleging er? Neen, de volksraadpleging, waarvan het sce nario, de practische modaliteiten etc., zyn uitgewerkt, is een voorby gestreefd probleem. Wat nu essentieel is, is de vraag welke interpretatie de liberale ministers zullen geven aan de resul taten van de volksraadpleging. Vele liberalen wensen, dat de koning over het gehele land 60% haalt van de gel dige stemmen en dat hy in elk der crie landsdelen 50% haalt, d.w.z. te Brussel, in Vlaanderen en in Wallo nië. Daarop kan de liberaal-katholieke regeringscoalitie vallen en dan zou het land zich in een verwarde en in voor het principe der monarchie gevaarlij ke positie bevinden. Men kan dus ais volgt resumeren: zodra de resultaten van de volksraadpleging bekend zullen zyn, zullen de liberalen meer dan ooit de gehele politieke situatie beheersen. Indien zy de resultaten voldoende ach ten, dan zal de huidige regering van de prins-regent de regering van koning Leopold werden. In elk geval zal na de volksraadpleging neg een tweede stemming mesten plaats vinden, waar- by in de Kamer een meerderheid mest werden gevonden, om de wet, die ko ning Leopold uit het land houdt, om- dat hij. zoals de wetsteksten nog steeds verklaren „zich docr 's vyands t:e- dozn in de onmogelijkheid bevindt ts regeren," af te schaffen. Wij vierden een boot en slaagden er in vyi' overlevenden aan boord te nemen". Een andere opvarende van de „Alm- dijk", C. Mildenburg uit Rotterdam, zeide- „Ik bevond my aan dek, toen ik mannen uit het .water hoorde roepen, terwyl zy voorby ons schip dreven. Wy pikten de drenkelingen op. brachten ze naar kooi en gaven ze toen warme kof fie en broodjes met vlees". Heden zal worden voortgegaan met het zoeken naar mogelijke overlevenden onder degenen, die er in slaagden uit de gezonken onderzeeboot te komen, doch die door de sterke getijstroming AANHOUDEND ZACHT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Overigens meest zwaar bewolkt, plaatselilk enige lichte regen of motregen. Later sedeelteliik wat toenemende en langs de Waddenkust hidelijk krachtige wind tussen Zuld- west en Zuid. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). 15 JANUARI. Zon op: 8.42 uur: onder: 16.57 uur. Moan op: 6.39 uur: onder: 13.21 uur (L.K 1 Hoogwater te Katwijk te 12.51 uur (16/1 te 1.20 en 13.41 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's. Door de aanvaring met de „Divina" werd de „Truculent" aan stuurboord zijde opengescheurd. Vier van de zeven compartimenten van de onderzeeboot liepen direct vol, toen het zeewater door de grote scheur binnendrong, hetgeen binnen een minuut het zinken van de onderzeeër veroorzaakte. Duikers zyn er in geslaagd kettingen aan te brengen, waarmede men de „Truculent" hoopt te lichten. Een woord voerder van de Britse admiraliteit ver klaarde echter dat het wel drie tot vier dagen zou duren, voordat de gezonken onderzeeër eventueel aan de oppervlakte zou zijn gebracht. WAT GEREDDEN VERTELDEN. Een van de geredde leden van het machinekamerpersoneel van de „Tru culent" verklaarde: ,.Na de aanvaring gingen wy in een rij achter elkander staan alsof wij op een bus wachtten. Wij wachtten, totdat het zeewater ook ons compartiment binnendrong, waarna wij. met behulp van ons reddingsappa raat 'het zg. Davis-apparaat) er in slaagden naar de oppervlakte te komen. Dit ging helemaal niet moeilijk". Een geredde onder-officier vertelde, de ene cigaret na de andere rokend „Op het tydstip van de aanvaring be- vonden wy ons allen op de bodem van de onderzeeboot Sommigen van ons slaagden er in, met behulp van het Davis-apparaat, aan de oppervlakte te komen. Enkelen stelden zich echter in veiligheid zonder dit apparaat te gebrui ken. Slechts twee compartimenten zyn niet direct ondergelopen, nameiyk de machinekamer en de verblijven van de stokers Allen, die zich hierin bevon den, zyn er in geslaagd uit de onder- De bemanning van de Britse onderzee- er „Truculent", die ten gevolge van een aanvaring bij de Theems is gezonken, heeft een boei omhooggelaten, om de LuLsbe plaats aan te geven, waar de ramp heeft plaatsgevonden. Bergingsvaartuigen by de boei. |llllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||i:i||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llH Het aantal Inzendingen op ons rebus-feuilleton moge dan al niet zo S groot zijn geweest als de vorige keer, uit de begeleidende briefjes blijkt H overduideiyk, dat dit soort prijsvragen toch wel bijzonder in de smaak herhaling is legio. Over het algemeen werd dit feuilleton iets moeilijker geacht dan het relaas van Jan Branie in April j.l., maar, zo schryft ons een lezer „het was er des te aantrekkelijker door". Een andere inzender schryft ons: „Myn vrouw en ik hebben er iedere dag van gesmuld en konden nauwclyks wachten totdat de krant bezorgd werd"! By de beoordeling der inzendingen zyn wy met grote soepelheid te werk gegaan. Elke afwyking van de oorspronkelijke tekst hebben wij zorg- E vuldlg getoetst op haar aanvaardbaarheid en waar zulks enigszins verant- |j woord was, goedgekeurd. Een van de grootste struikelblokken bleek de „jonge biljartbal", doch het is merkwaardig dat byna iedereen er toch M de juiste oplossing voor heeft gevonden. Tientallen inzenders wezen ons ook op een klein foutje in de opgave een n te weinig in het woordje „ken- nissen". Het spreekt vanzelf dat wy zowel de spelling „kenissen" als „kennissen" als juist hebben geaccepteerd. En nu doen wy „De Knip" 1 op slot. Doch niet nadat wy dank hebben gebracht aan de vele inzenders, die lof toezwaaiden aan de samensteller van deze puzzle en niet nadat |j 1 wy onzerzyds hulde hebbben betuigd aan de vindingrijkheid en het ge- j H duld van zovele lezers en lezeressen. Wij hebben er eerlijk gezegd, diep j| H respect voor! De oorspronkelyke tekst vindt men elders in dit Blad. De pry zen, welke aan de winnaars zullen worden toegezonden, wer- den als volgt toegekend: HOOFDPRIJS f50.—: I de heer N. van Eek, Burggravenlaan 26, Leiden 1 PRIJS VAN f40.—: Mej. L. Brocaar; Meloenstraat 41, Leiden PRIJS VAN f30.—: zeEen 'anderTid van het machinekamer- de heer C. van Rijn, Princestraat 12, Katwijk aan Zee personeel verklaarde: „In dertig tot rroi ,e \r»*r an veertig seconden waren wy aan de op- PRIJS VAN f 20.— pervlakte, doch het leek mU wel een de heer J. blote, Hooglandse Kerkgracht 6a, Leiden Het stuurboordsanker van de „Divi na" is, als gevolg van de botsing, weg gescheurd, terwyl de boeg van het vaar tuig, juist boven de waterlijn, werd in gedeukt. Gezagvoerder Jan Dekker van het Nederlandse vrachtschip „Almdijk", dat het eerst het nieuws van de ondergang van de „Truculent" radiografisch ver breidde en vyf opvarenden van de on derzeeër oppikte, verklaarde: „De eerste stuurman hoorde uit zee komende kre ten. Hierop werd een zoeklicht in wer- king gesteld. Wij voeren in de richting van waaruit het geroep werd gehoord. De radiokamer van het A.N.P. heeft het eerst het bericht over de ramp gedurende haar gebruike- ïykc werkzaamheden opgevangen. Dit bericht is ogcnblikkelyk naar Londen gezonden. Het is dit be richt geweest, dat de Britse admi raliteit in de gelegenheid heeft gesteld snelle maatregelen te ne men tot hulp aan de duikbootbe manning, hulp die anders veel la ter georganiseerd zou hebben kun nen worden. Het A.N.P. ontving een warm gesteld schry ven van Reuter, waar in hartelyk dank wordt gebracht voor de betoonde activiteit. Na verwerping van zijn motie inzake China Malik, de Sovjetrussische gedele geerde in de Veiligheidsraad, heeft gisteravond opnieuw de Veiligheids raad verlaten omdat zyn resolutie tot uitsluiting van de 'Chinese gedelegeer de, dr Tsiang, verworpen was. Malik verklaarde, dat de Sovjet- Unie zich niet gebonden zou achten door besluiten, die in zyn afwezigheid zouden worden genomen. Hy zeide, dat de Sovjet-Unie niet aan het werk van de Veiligheidsraad zal deelnemen zolang de Chinese ge delegeerde niet zal zyn uitgesloten. De Russische resolutie werd verwor pen met zes tegen drie stemmen en twee onthoudingen. De Sovjet-Unie, Joego-Slavië en India stemden voor; de Verenigde Staten, Cu ba. China, Egypte, Ecuador en Frankryk tegen. Engeland en Noorwegen, die de regering van Mao tse-toeng erkenden, onthielden zioh van stemming. Malik sprak zyn verklaring in het. Acht vermoeide, dof uit hun °S^n ziende opvarenden, waren de lijdende voorwerp van een battery van came- I ra's en een kruisvuur van vragen. Zy - verklaarden er zeker van te zUn dat al len. die enige kans maakten uit de ge zonken onderzeeboot te komen, ook de oppervlakte hebben bereikt. Zij vertelden nog, hoe 45 man in net achterste deel van de onderzeeboot voor een ontsnappingsluik in de rij stonden. Zy moesten wachten tot de afdeling na genoeg was volgelopen om het drukver schil op te heffen. Dit duurde ander half uur. Er werd gezongen en ge schertst. Tegen het einde werd het be nauwd door zuurstofgebrek. Toen kon den de mannen één voor een de duiK- boot verlaten. De meesten werden even wel nimmer opgepikt DE DIVINA WORDT VAST GEHOUDEN. De Britse admiraliteit heeft bepaald, dat de Zweedse tankboot „Divina" Lon~ den voorlopig niet mag verlaten. Het desbetreffende bevel is door een ma- rine-officier aan de mast van het schip mevrouw J. L. Karnpschuur, Leidseweg 183, Voorschoten PRIJS VAN f 10. I de heer G. Clements, Lijsterstraat 28, Leiden PRIJZEN VAN f 5.—: Mevr. C. v. Brussel-v. d. Ven, Haarlemmerstr. 222, Leiden I 1 de heer J. W. Elskamp, Petr. v. Saxenstraat 56, Rijnsburg i de heer J. A. Vens, Jacob Catslaan 56, Leiden 1 de heer J. Oudshoorn, Hugo de Grootstraat 37, Alphen I I de heer S. C. de Jcngh, Vreewijkstraat 14a, Leiden mevrouw N. de Boer-Ros, Rijnsburgerweg 140, Leiden 1 de heer J. N. Bouter, Drie Octoberstraat 12a, Leiden de heer L. N. Wervelman, Witte Singel 44, Leiden j de heer J. de Haas, Oude Rijnzichtweg 51, Oegstgeest g bevestigd, waardooi dit thans onder toe zicht van de Britse marineleiding is ge- e plaatst. De „Divina" is in dok gegaan I Indien de rederij van de „Divina" een e bepaald bedrag als borgstelling stort, e mag het schip weer vertrekken. Alleen kapitein'en5dTanderToifvarende^heb-IIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllII Extra-prys van f. 10.—: J. Nieuwenburg, K. OnnesJaan 55, Lelden. Idem van f.2.50: Mevr. J. Nijpels „Vroenhof" Warmond en M. Moot, Ryndijk 178, Voorschoten. GEALLIEERDEN SCHORTEN DEMONTAGEBEVEL OP. De geallieerde hoge commissie heeft tydelijke opschorting gelast van de de montage van 1.500 machinewerktuigen in de voormalige Krupp-fabrieken. zulks in afwachting van een definitieve be slissing op het verzoek van de Duitss regering om zes maanden uitstel. De Duitsers hadden dit uitstel ge vraagd uit vrees, dat de demontage der machines, die als herstelbetalingen zul len dienen, werkloosheid zal veroorza ken. Zij wensten tyd te hebben om de machines door nieuwe te vervangen. DE „GIRL JEAN" GEVONDEN. 14-jarige schooljongen uitgeput. De 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50 tons vissersboot „Girl-Jean" de ha ven van Arbroath (Schotland) had ver laten, is in staat van uitputting halfweg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse trawler Reptonian, die op weg was naar de Witte Zee en niets van het uitvaren van de Girl Jean afwist, had het schip in zicht gekregen en. ver moedend dat er iets niet in orde was, een boot uitgezet om een onderzoek in te stellen. De mannen kregen, bij de „Girl Jean" gekomen, op hun herhaald geroep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan waren, vonden zy echter de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer j kon hy niet naar de Reptonian worden overgebracht. Toen de „Girl Jean" gevonden werd, waren de schroeven vastgelopen door touwkabels. die er omhe-en gewonden waren. De Reptonian nam het schip op sleeptouw n3ar Aberdeen. I Russisch uit en wachtte de vertaling in het Engels af, die hy verschillende ma len onderbrak om correcties te geven. Daarop nam hy zyn papieren by een en verliet het gebouw. Toen de bulten staande journalisten hem vroegen, wanneer zij hem weer zou den zien, antwoordde hij: „Dat kan ik niet zeggen". „De verwerping van het voorstel der Sovjet-delegatie toont aan, dat de Ver enigde Staten en zy, die hen volgen, openlyk begonnen zijn met het bevor deren van wetteloosheid in de Veilig heidsraad en in de Verenigde Naties, zo zeide Malik. Hij was van mening, dat de steun, die deze landen geven aan „het onwettig handhaven in de Veiligheidsraad van een vertegenwoordiger der Kwo min- tang clique" het gezag en prestige van de raad en de Verenigde Naties onder mijnt. „De geschiedenis leert, dat een reac- tionnaire politiek, die verouderde din gen steunt, tot ondergang gedoemd is. Zonder twijfel zal een ontnuchtering in treden en zullen de meest verbeten reac- tlonnairen zich moeten buigen voor de betekenis der gebeurtenissen". De Franse gedelegeerde, Chauvcl, betwistte de Sovjet-Unie het recht „om botweg te weigeren met de Vei ligheidsraad samen te werken." „Reeds 42 maal is de Sovjet-Unie door gebruik te maken van het veto er in geslaagd de wil van de meerder heid teniet te doen. Ik ben van me ning, dat zij niet nog verder kan gaan en het werk van de Veiligheidsraad geheel en al saboteren". Gross, de Amerikaanse afgevaardigde, drong er op aan, dat de raad zyn werk ondanks de afwezigheid van de Sovjet- Unie voort zal zetten Nadat dr Tsiang, de Chinese gedele geerde. die wegens de behandeling van de Sovjet-resoHitie tijdelijk afstand had gedaan van het voorzitterschap, zyn plaats in de voorzitterszetel weer had ingenomen, begon de raad met het de bat over vermindering der bewapening. Voorlopig is de volgende vergadering op Dinsdag gesteld. POLITIEKE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Tegen wapen leveranties. De havenarbeiders te Nantes hebben een aanbeveling van hun vakvereniging om In de haven geen oorlogsma eriaul te laden of te lossen, aangenomen. De havenarbeiders re Cherbourg heb ben kortgeleden een aanbeveling van de communistische vakvereniging om geen Amerikaanse wapenzendingen te behandelen van de hand gewezen. In Marseille hebben verscheidene schepen vertraging doordat de haven arbeiders weieeren wapenen voor Indo- Chtna te laden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1