Kalwijkse vloot in juiste samenstelling Betekenis van grotere producties en stijgende prijzen Optimisme en voorspoed gelukkige factoren Herman Zaalberg 70 jaar Voor de Vrouw ZATERDAG 14 JANUARI Schatting rubber-opbrengst f 600 millioen (Van onze financiële medewerker) Een ongeluk komt zelden alleen maar ook het geluk verschijnt vaak in duplo. Dit ervaart de Amsterdamse beurs bij het begin van 1950, nu niet alleen de handel in Amerikanen weer vrij is. maar tevens de Indonesische cul tures in het centrum der belangstel ling ziin gekomen. De Amerikaanse afdeling is met een Nederlands bezit van ter waarde van ca F 1V£ milliard zeer belangrijk cn vooral nu de conjunrtuursberichten uit de V.S. gunstig blijven luiden en de New-Yorkse beurs doorgaans een vaste stemming aan de dag legt. is het be- griiuelük dat velen zich bij het Ame rikaanse bedrijfsleven wM'en interes seren. al moet dan ook bii de meeste shares een agio van 6 a 10% worden betaald. Blijven de dividenden in 1050 on de basis van het vierde kwartaal 1949 gehandhaafd, dan wordt dit aria in vele gevallen door een hoog rend ment goedgemaakt Dat president Truman, ondanks e°n deficit op de begroting van enkele mil- 1!arden, ziin optLmlsme ten aanzien van de V.S. en de wereldhandel handhaaft, mist vooral in de V.S. zijn Dsychologisoh effect niet en het feit dat ondanks de nog altijd bestaande belemmeringen de uitvoer van heel de wereld een reco,"l- ciifer van 60 mllllaH heeU bereikt tegen 55 milliard in 1948 en 22 mil liard in 1938. doet voor 1950 een verdere exoansie verwaohten. Men heeft in de V.S. de ervaring op gedaan dat de milllarden van het eco nomisch redres van Eurooa besteed, aan het Amerikaanse bedrijfsleven ten goede ziin gekomen en al moge men dan de Marshall-hulp aan ons werelddeel voor 1050 (het op een na laatste jaar) met 25% verminderen, hier staat tegenover dat men aan de ontplooiing der niet- ontwikkelde gebieden, met name in Oost- Azië. biizonder aandacht zal wijden, hetgeen in het raam van de internatio nale handel toch ook weer op Europa terugslaat. Het ootimisme van de Amerikaanse president en de voorspoed van 't Ame rikaanse bedriifsleven vormen voor Oost-Azië en niet h*t minst ook voor Indonesië een gelukkige omstandig heid. De regering van de RI.S. is, in fi nancieel opzioht. reeds op vriiers'-voe- ten en poogt in de V.S. een lening los te kriicen, waarbfj zij aan voorwaarden zal moeten voldoen, welke ook voor Neder land en het in Indonesië door Ne derland geïnvesteerde kapitaal van be lang zijn. Hoe men ook over de souve- relniteltsoverdracht moge denken, eco nomisch Is het van grote betekenis dat sindsdien de wind in de V.S. ten onzen gunste gedraald is, hetgeen uiteraard DE KNIP (door Aleid van Rhijn). (Oplossingen van het Rebus-feuilleton) Professor Schroef mans was de be kendste hoogleraar uit Delft en verre omstreken. Dat was overigens duide lijk. want hij had een baard als een kudde Drentse schapen en een hoofd zo glad als een Jonge biljartbal. Van de parapluies. die hij in zijn verstrooid heid weggekaapt had. dreef ziin vrouw een goed lopend zaakje, en de helft van de Delftse lantaarnpalen was krom gebogen doordat hij er altijd In ge dachten verzonken tegen aan liep. De hooggeleerde Schroefmans was boven dien razend knap, vooral ln de bouw kunst. Eens had hij in de Sahara een Alp opgeworpen, die hij later toch maar weer afbrak omdat er geen gletschers op wilden groeien. Het spierwitte zomer paleis van de kleindochter van een rijke maharadjah in San Remo was door hem gebouwd in zijn vrije uren. Zelfs gaat het gerucht dat aan hem zal wor den opgedragen het regeringsgebouw van de VJS. der Aarde op te trekken. Voorts wordt verteld dat hij met di verse uitvindingen bezig is. zoals een toestel voor op de fiets waardoor men altijd wind achter kan aanzetten en een instrument waarmee men elk weer naar keuze te voorschijn kan roe pen binnen een actieradius van enkele tientallen meters. En men fluistert dat d? hooggeleerde een paar dagen gele den een toestel heeft uitgevonden voor het rap ophalen van ijzeren gordijnen. Deze professor Schroefmans nu kwam onlangs per ongeluk op tijd thuis, en nog wel zonder parapluie. Zijn gade, die een zeer goede zakenvrouw was en nalatigheid op het gebied van de han del niet kon uitstaan, keek haar man verbolgen aan en bracht hem onder ogen. dat hij meer hart voor de zaak moest hebben. Voor straf moest hij een knipje op de badkamerdeur maken. De professor nam zijn liniaal en loga- rithmentafel, onderzocht, de badkamer deur. nam plaats achter zijn tekentafel en zette snel enkele ontwerpen voor een passend knipje op papier. Als plooiin gen in het Himalayagebergte trokken de diepe rimpels over zijn voorhoofd. Terwijl in de als winkel ingerichte ach terkamer ziin vrouw parapluies ver kocht van kennissen en collega's, con strueerde professor Schroefmans een wetenschappelijk en technisch aan vaardbaar ontwerp. Toen eindelijk de plannen klaar waren gekomen, toonde hij ze zijn vrouw, die juist een prach tige parapluie van de rector magnificus aan de dominee verkocht en zich der halve zeer tevreden toonde over de bedrijvigheid van zichzelf en haar man. Gewapend met schietlood en blauw druk. boren en zagen, hamers en bel tels benevens de ruwe grondstoffen voor het knipje toog de heer Schroefmans naar boven nadat hij in de gang een bord op de gTond gezet had met de vermelding ..werk in uitvoering". Na ruim een uur zat de knip als gegoten en de deur sloot als een bus. Een deur. op een dergelijke wil ze verzegeld, zou alleen nog maar met atoomenergie te openen zijn. „Vrouw" riep hil naar beneden. ..aan schouw mijn werk". Mevrouw Schroef mans was verrukt. Haar echtgenoot was niet voor niets de grootste bouwmees- ter van Europa en omstreken. Met trots in haar ogen bekeek zii het kunstge wrocht. terwiil de hooggeleerde de die pe rimpels uit ziin voorhoofd weestreek omdat hij die nu voorion'g toch niet ro°er hoefde te gebruiken. Toen zei mijn vrouw: ..Weet ie wat alleen zo jammer is. knappe koo? Dat bet knipje aan de buitenkant zitl" ook op de Indonesische gedragslijn ten aanzien van de Nederlandse belangen zlohtbare Invloed uitoefent. NEDERLANDSE BELANGEN IN INDONESIË. Die Nederlandse belangen zijn, ook nadat wij F 2 milliard aan Indonesië hebben kwijtgescholden, nog altijd zéér groot. Alleen onze rubberbelangen wer den voor de oorlog op F 1 milliard ge- dollarpositie hiermede niet weinig ge baat. Maar ook voor rubber, koffie. UITSTEL GRIEKSE VERKIEZINGEN c De mogelijkheid bestaat, dat de Griek- tabak. etc. zijn de V.S een belangrijke 5e verltiezlngen, die op 19 Februari ge- I houien zoaden worden, op verzoek van de partijleiders drie weken worden uit- vooruitzichten van Indonesië door de stijgende rubberproductie en de hoge re marktprijs worden verbeterd, moge hieruit blijken, dat een jaar geleden de opbrengst der Indonesische rubber- cultuur voor 1950 od F 176 millioen geschat werd, terwijl bij de huidige no tering voor rubber (ca f. 1,40 p°r kg) en bij een productie van ca 400 mil lioen kg, als in 1949 bereikt, de gelds waarde op meer dan F 600 milloen mag worden aangenomen. Koffie, thee en tabak brengen niet zulke grots bedragen op. maar palmolie, waarvoor de prijs, ondanks de recents daling, nog altijd achtmaal zo hoog is als vóór de oorlog, is een zeer belang raamd en bij de wederopbouw van ge-, rijke post op de Indonesische handels- noemd land zijn wij thans zoals minis- balans, die in 1949 reeds ln evenwicht ter Maarsseveen het op de RT.C. uit drukte. niet slechts een belangstellend, maar ook een belanghebbend toeschou wer was. maar ln het lopende jaar als niet alles tegenloopt, een aanzienlijk over schot zal opleveren. Er zal dus ook op hogere belasting- Het is daarom ook voor ons land van opbrengsten moren worden gerekend, grote betekenis dat de Amerikaanse wa^ echter nog nier wil zeggen dat deze interesse voor Indonesië en de aan- voldoende zullen zijn om de aanz.en- vraag voor een dollarlening door de •h'lC ?e"''even uitgaven van de staat 'in Indonesische regering samenvalt met 19^9 3900 millioen) te dekken. Er .0- stiigende producties in de cultures en Psn dan ook geruchten dat het be ac- oDlonende nriizen tingprogram met een omzetbelasting zal worden verrijkt, waaruit wel blijkt dat oplopende prijzen. Met een tekort van F l'i milliard op de begroting is de financiële positie van Indonesië niet zonder zorg, ook al mo ge de onlangs opgestelde vermogensba lans op papier een surplus aanwijzen. De nieuwe staat zal zijn inkomsten voorna melijk uit de opbrengst van zijn produc ten moeten putten, de vo.'kshuis- ding, zowel als de staatshuishouding via de belastingen. Dat de producties zowel als de prijzen der producten stij gen. betekent daarom ook een grotere credietwaardigheid voor de nieuwe staat en in zoverre is deze dan ook onder een goed gesternte geboren. Indonesië is thans weer op een na de grootste tinproducenten en daar de V.S. voor 80% van hun tinbehoeften van Indonesië afhankelijk zijn, is haar het voor de ondernemingen niet alles goud is wat er in de hogere productie prijzen blinkt. In de verslagen, welks thans over 1943 binnen komen kan men lezen dat door de sterk gr stegen kosten van levenson derhoud. ook de kosforijs van de pro ducten nog steeds omhoog sriat het eco- nomlsoh leven van Tn-'cn°slë maakt een nieuw groeiproces door. dat met allerlei „kinderziekten" gepaard gaat. I Dit neemt toch niet weg, dat dc vooruitzichten van het Indonesische, bedrijsleven zich thans aanmerkelijk beter laten aanzien dan enige maan den geleden en dat de beurs niet ten onrechte van een groter vertrouwen in de Indonesische waarden blijk geeft! Schepper van de schone eenvoud Een der meest bekend? Nederlandse pottenbakkers. Herman Zaalberg, wordt a.s. Maandag 70 jaar. Zaalberg behoort tot die groep van kunstenaars die de bevrediging van hun arbeids- lisit en arbcidsliefde voornamrüuk gezocht hebben in het scheppen van schoonheid in de meest eenvoudige vorm. Zijn werk vertoont geen tech- nisch-kunstige kleurengamma's, maar het ontroert door de sierlijkheid van maakt in vergelijking met België, Frankrijk of Engeland, terwijl de smaak van de Amerikaanse massa zich hoofdzakelijk richt naar namaak antiek Delfts Blauw. In Nederland zijn er zeker nog mo gelijkheden voor een goed vakman en Zaalberg Sr., die reeds 50 Jaar lang pot tenbakker is en vele moeilijkheden moest overwinnen voor zijn werk be grepen werd. werkt nog dagelijks mee in de potterjj en geniet van zijn mooie vak. In 1929 vernielde een catastrophale brand alles wat in jarenlang tobben en Foto Dingjan, Den Haag de lijn, door de zuiverheid van het materiaal, door de volmaakte harmo- nie tussen vorm en kleur, kortom door de eenvoud, welke nog altijd het kenmerk van het ware vormt. Hermanus Zaalberg, die op 16 Janua ri 1880 te Leiden werd geboren, erfde van zijn vader, die een bekend koper slager was, de grote liefde voor het handwerk en het vakmanschap. Reeds jong zeer vaardig in tekenen en boet seren, werd hij aanvankelijk ontwerper op dc Leidsche Katoendrukkerij. In 1900 kwam hij, voor tekenen en boetse ren, op de aardewerkfabriek van Brou wer. Om zich echter in het pottenbak ken ten volle te kunnen ontplooien en zijn eigen ideën te kunnen verwerkelij ken, voelde hij dat het nodig was zelf standig te werken en in 1916, onder de mees1 arme en moeilijke omstandighe den bouwde hij, in de zeer kleine woning, op zolder naast de bedden van de kinderen een draaischijf en in de bijkeuken een kleine proefoven. Daar heeft hij zich bekwaamd ln het draaien en in de glazuurkunst, meest 's avonds en 's nachts, tot hij in 1918 zelfstandig in een miniatuur werkplaats een pot tenbakkerij is begonnen. De liefde voor het vak deed hem de vele moeilijkheden overwinnen De dagen werden besteed om te draaien en vele nachten om de turfoven te stoken, terwijl hij zich bovendien bekwaamde in ceramische scheikunde om steeds meer te weten van de wonderen van aardverven en metaalcxyden in hoge temperaturen. In zijn werk betrachtte hij de schoonheid in eenvoud van vorm en kleur. Hy bond de strijd aan tegen het wanbegrip van overvloedige krullen en decoraties en werkt? toen reeds mee aan de verbreiding van een zuiverder en beter idee over het interieur. Slechts weinigen hebben dit toen begrepen, zo dat de strijd om het bestaan zeer zwaar is. Hoewel sommigen d5 gewoonte heb ben in lezingen en artikelen het bui tenland verre te verheffen boven Ne derland. moet wel eens gezegd worden dat ons interieur ccn zeer goed? beurt De a.s. jubilaris ln zijn werkplaats werken bereikt was. Onverzettelyk was zijn wil om toch te overwinnen. De liefde voor het werken met de handen, voor het prachtige pottenbakkersvak deed hem dag en nacht bezig zijn. Vooral op het gebied van de glazuur kunst heeft hij veel bereikt, vele nieuwe recepten staan op zijn naam en nog dagelijks ls hij bezig met proeven om kleuren rijker en de materie sterker te maken. Hij heeft er krachtig aan mee gewerkt dat een groter begrip voor de gesteld. Minister president Theotokis verklaard?, dat de regering op aandrang van de politieke partijen het stelsel van evenredige vertegenwoordiging zal In voeren. fcVVEEDSE KROONPRINS REGENT. De Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf is op een onder leiding van knoing Gus taaf in het kasteel van Drottningholm gehouden vergadering tot regent be noemd voor de duur van 's konlngs'ziek te. ELF AMERIKAANSE PARACHUTISTEN VERONGELUKT. Tien Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden opgeleid, zijn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvlieg tuig. waarin zij gezeten waren, neer stort: e Zeven anderen zijn ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Een van hen is overleden. Het rijke leven in de wijde wereld Het beste bier en de jonge jenever Minister Van den Brink hield on langs in de Tweede Kamer een zeer belangwekkend betoog over de algeme ne economische toestand van ons zo verarmde land. daarbij gebruik maken de van een zier illustratieve grafische voorstelling van het verbruik per hoofd van een aantal consumptiegoederen. Over de rede van Zijne Excellentie een kleine tien kolom in de licht Ksel grkleurd? ..Handelingen" zullen wij niets zeggen. De fraaie grafiekjes, ge baseerd op het sterk visuele Isotype systeem, bevatten al zulk een schat van ■gegevens, dat het t? betreuren zou zijn dat deze redenatie-in-tekeningen niet aan de vergetelheid te ontrukken. Gelijk een scherpe zwaarsned? loopt van boven naar beneden over het be treffende vel van die Handelingen de grafiekjes ziin daarin keurig over genomen. zoals het in een stenografisch Het verbruik van voedings- en genot- verslag past een sombere zwarte De boterhammen mee naar school Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Niet alleen volwassenen hebben hun dagtaak, waarbij zij soms 's morgens vrceg het huis verlaten om er pas 's avonds terug te keren. Ook van de jongere garde, de schooljeugd, moet een deel al voor dag en dauw de deur uit, gewapend met een trommeltje bo terhammen voer de gehele dag. Het vullen van dat trommeltje kc:t menige moe-der hoofdbrekens. En daar het hier gaat om de voeding van kin deren. die in hun groeityd zijn endaar- bij vaak grote a-fstanden door weer en wind mce^en afleggen, is het wel de mceite waard, er eens speoiaie aan dacht aan te besteden. Iedere maaltijd, waarop we een groet deel van de dag mceten teren, behoort niet alleen onze maag voldoende te vullen, maar ons tegelijkertijd bescher mende en opbouwende voedingsstoffen te leveren. In het by»zcnder de jeugd heeft daaraan behoefte. Bij een broodmaaltijd kunnen we hiervoor zorgen dcor in de eerste plas'ts melk als drank te geven en ten twee de goede brocdibslegijingen te kiezen. Melk is n.l. zeer rijk aan deze bescher mende en opbouwende stoffen. Dat zelfde geldt ook voor kaas, eieren, groenten en fruit, terwijl ook vleeswa ren, vis en peulvruchten een goede op bouwende waarde hebben. Het zijn dus deze voedingsmiddelen, cöe de beste brocdbelegging vormen voor onas schoolgaande jeugd. Kaas. Het behoeft niet beslist de duurdere volvette te zijn, 40+ kaas en de magere knuidkaas bevatten meer eiwit. Eieren zijn helaas duur. U zcuüt een deneieren kunnen nemen, mits u ze 10 minuten kookt. Ook kan men een hardgekookt eds fijnmaken en met e?n fijngewreven gekookte aardappel, wat boter of margarine, peper en zout tot een 'hartig smeersel vermengen. Van een ei, dat losgeklopt en mot twee lepels water of melk vermengd is, valt eep heerlijke zoute of zoete omelette te bakken, waarmee zeker twee boter hammen belegd kunnen worden. Vis: gerookte of gestoomde bokking, makreel, ansjovispasta zijn heel ge schikt. Van zachte ontgrate vis met wat margarine of boter en wat zout vermengd kan men, indien men daar de tijd voer o/er heeft, 'n goed smeer sel maken. Meeswaren zijn er weer te kust en te keur en ook de goedkopere, zoals bloedworst, hebben vaak een be.ioorlijk gehalte aan beschermende voedings stoffen. Geschikt is ook in plakjes ge sneden gehakt. Van een rest gekookt? erwten of bonen kan men met een gekookte aard appel en wat kruiden een hartig smeersel maken. Tenslotte is een gist- smeersel (reformite, hallite, marmite) als hartige belegging aan te bevelen wegens zijn rijkdom aan vitamine B. En nu de groenten en vruchten. Het eenvoudigst is natuurlijk, de kinderen een appel of peer of een flinke wortel of des zomers een tomaat mee te ge ven; desnoods kunnen zij die zelf vóór het eten aan plakjes snijden en op de botenham leggen. Hetzelfde geldt ook voor ramenas en radijs en voor de komkommer, die nog te weinig bekend is als smakelijke broodbelegging. Dat laatste kan men trouwens zeggen van alle rauwe beleggingen ook van slaa tjes, die van fijn gesnipperde rauwe kool, geraspte wortelen of van blad groenten gemaakt kunnen worden. Laten wij in dit opzicht een voorbeeld nemen aan de Denen, die specialisten zijn in het beleggen van boterhammen en reeds lang ontdekt hebbsn, wat er met greenten en fruit daarbij te be reiken valt. Het b?ste ls. bij iedere broodmaaltijd te zorgen voor een hartige (eiwitrijke) èn een rauwe (vitamlneryke) belegging, waarbij we dan aan de smaak van de jeugd tegemcet kunnsn komen door neg één of twee boterhammen te voorzien lan iets zcets: bruine suiker, jam, strooisels, chccoladepasta, ontbijtkoek, speculaasjes, pannekcek. Deze zoetighe den hebben echter pr act is cm geen te- sohermende of opbouwende waarde! Welk broed geeft u uw kinderen mee? Toch niet alleen wit? Bruin- en rog gebrood bevatten meer beschermende stoffen en zijn bovendien beter voor het gebit. Snijdt da sneetjes liefst wat dunner en leg ze twee aan twee op elkaar met de belegg.ng er tussen. Wat sla of an- dijvieblaudjes langs de kant gaan het uitdrogen tegen. Maak, als het enigs zins kan, de boterhammen niet da a/vend tevoren klaar, want daardoor wordt de inhoud van het trommeltje er niet smakelijk op. Zij geven heel wat werk, die brood trommeltjes van onze schooljeugd Maar de gezondheid van de kinderen vraagt ook in alt opzicht een verstan dige zorg. lijn. Links van de lijn 27 rijtjes met 27 verschillende symbolen, rechts van die lyn slechts en helaas 14 rijtjes. De grote verzameling stelt vast het ver- bru k van bovengenoemde artikelen op basis van '38 of '35/'36. Rechts het verbruik vorig jaar. Eerste conclusie: Wij zijn er nog niet! Eerste vraag: In welke artikelen is er een groter verbruik? Voor wat betreft de industriële con sumptie: goederen in electriciteit en gas. Het wagenpark is met 5% uitge breid. De opmerking over die „bela chelijk vele auto's" is dus wel een beetje overdreven! Wat Anders is echter óók overdreven: de stijging met 60% let wel: zestig procent! van het bezoek aan vermakelijkheden. Ging iedere Nederlander één keer per maand minder naar wkt voor ver maak dan ook. dan spaarde dat, op on ze tien millioen bewoners aangeno men. dat ieder f 0.50 per avond uit geeft. waarbij rekening is gehouden met hen die nóóit uitgaan vijf mil- licen gulden per maand, oftewel zestig millioen gulden per jaar! middelen in tegenstelling tot de eer ste groeD niet vergeleken met het iaar '38, doch met de jaren '35/'36 laat een overeenkomstig bee'.d zien: Min der brood, minder bonen, riist en meel. minder vlees en minder kaas en eieren. Méér aardappelen, groenten en fruit en dit is werkeülk niet zo gek ef?n klein beetje meer koekjes en gebak, evenals versnaperingen, meer vis en melk. véél meer plantaardige en ge mengde vetten, doch aanziénlijk meer gedistilleerd. 110% zelfs! Zeker. h?t bier is weer best en de jenever jong of oud al naar keuze maar om van daag twéé glaasjes te drinken tegen gisteren één. is toch wel een héél groot verschil! Denkt U dat eens góéd in. Voor de oorlog dronk men één fles van dit of dat en tegenwoordig twéé! Ieder weldenkend mens moet, als hii dit weet. toch wel even op zijn hoofd krab belen Een stijging van het gedistil leerd verbruik met maar eventjes 110% is lang geen kleinigheid! Wat ons nu te doen staat?: reëel zijn! Dat is klles! Wij met ons tien millioen streven toch maar naar één ding: Nederland weer in de vaart der vo'.keren brengen! Minister Van den Brink heeft onze ogen wijd geopend, daar mogen vrij hem erkentelijk voor zijn. De weg. wel ke wij moeten afleggen, is uit zijn grafiekjes af te lezen! Dat wij dit ook allen doen! REIZIGER. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Een handleiding voor de aankoop De buurvrouwtjes hebben een afspraak gemaakt. Samen gaan ze de volgende dag al vroeg op pad, de stad in: het is immers uitverkoop! De bontpryzen zijn enorm verlaagd en de droom van iedere vrouw, een bontjas, is nu misschien gemakkelijker te verwe zenlijken dan aan het begin van het winterseizoen. WAAROP TE LETTEN BIJ DE AANKOOP VAN BONT? De keuze aangaande model en bont beige-grijze buikvellen. Edoch, de overi gens zo sterke vaoht van het muskus- dier is meer dan welk bont ook gevoe lig voor motten; slechts petitgris stelt zich wat deze gevoeligheid betreft aan zijn zyde. Konijn, sinds 1925 populair, wordt in natuurlijke kleur en tekening verwerkt en tevens voor talrijke imitaties ge bruikt. Kat, dat met konijn tot de goed koopste vertegenwoordigers behoort, volgt wat sterkte, verwerking en popu lariteit aangaat het konijnenbont op de voet. Al vindt mol om zijn redelijke prijs en zijn aantrekkelijk uiterlijk nog steeds schoonheid van het zuivere werkstuk is gegloeid, talloze kinderen zagen hem werken bij het schoolbezoek aan de werkplaats. De kiem voor de liefde voor mooie dingen werd menigmaal door zy'n werk gelegd. Moge deze wetenschap een stimulans temeer vormen bij zijn verdere arbeid Hoge exploitatiekosten funest voor visserijbedrijf In de situatie te IJmuiden is vrijwel geen verandering ingetreden. De re ders. zowel als de vissers hebben ver schillende besprekingen gehouden, maar de oorzaak van het conflict ligt i het oog te houden en zich te bepalen tot dat soheepstype, dat zich aanpast bij de mcgelyklheden in het bedrijf en een maximumproductie in 't bedrijf en minimum van exploitatiekosten. Kat- wyk kan zioh met zijn vloot van mo- torloggers en kotters op dat punt ge lukkig prijzen. Voor de trawlvissery blijkt dit Jaar nu eenmaal niet uitsluitend op het veel belangstelling te bestaan. Van terrein van de gages, dooh veel meer Katwijk zal er waarschijnlijk een 40- op het terrein der exploitatie-kosten, tal schepen aan deze visserij deelne- Daarbij kcmt dat een aanzienlijk ge- men. De tongenvisserij was deze week deelte der IJmuider vloct totaal ver- aanmerkelijk minder. De vis wa3 pry- cuderd is en naar het zich laat aan- zig en er gingen redelijke besommln- zien, niet meer in de vaart gebracht gen uit. zal worden. In de tweede plaats heeft i Qp j^et gebied van de zouteharing de verre visserij, waar/oor zulke ka- vait weinig nieuws te vermelden. Vo- pitale schepen nodig zijn, tot duiver rige week werd er een mooie party allerminst aau de gesteld»? verwaohtin- bokking naar Griekenland verscheept, gen beantwoord, den dergelijke uit- Ook deze week gaat er e?n party weg. brelding der vangstcapaciteit zcu aJ- Met West-Duitsland duren de onder- leen verantwoord geweest zijn, indien handelingen voort. De stemming op de een dienovereenkomstige verruiming zeutoharmgmarkt biyit geanimeerd, der export-mogelykneid aanwezig of Tct 31 Dec. 1949 werden er totaal te verwachten geweest ware En vooral aangevoerd 772.700 kantjes haring te- soort staat natuurlijk geheel vrij, doch veal aftrek, toch kan het geenszins als men bedenke wel dat een bontjas, die,sterk worden betiteld. Niettemin blykt •ten slotte langer dan een enkel mode- j uit d2 practyk dat de duurzaamheid van seizoen mee moet gaan, het meeste pro-een moljasje zeer verschillend kan zyn. fyt geeft, indien hy van eenvoudige I Inlandse mol levert een goede kwaliteit makeiy is; een gewild modesnufje ver-,be veelt gauw en raakt al even snel uit de I Ocelot heeft, evenals vele andere ge- mode. vlekte specimina, de markt en de mo- Een bontmantel moet niet alleen op dieuze voorkeur weten te veroveren. Het het eerste gezicht in de smaak vallen. is sterk en leent zich voor sportieve en hy moet bovendien prettig en gemakke- geklede creaties, terwijl het daarnaast ïyk zitten, niet te zwaar zijn, maar toch veelvuldig voor garnituren in aanmer- warm. Met het oog op die warmte, de king komt. Wat minder pryzig zijn het eerste eis die aan een winterse bontjas gevlekte civette en genette, andere kat ten aanzien van dit laatste punt dient men, op grond van de ervaring der laatste jaren, erg voorzichtig te zijn. Meer dan ooit ls het thans by de vis serij een gebiedende eis de ontwikke ling van het bedrijf nauwlettend in gen 971.703 ka. in 1948, een achter stand dus van rond 199.000 kantjes of ruim 20% van de vangst 1948 Deze achterstand geldt vocrnameiyk de soorten steuröiaring, 151.CO0 kantjes- en maatjes- 45.OC0 ka. mag worden gesteld, kieze men winter- bont. Dit bont, de vacht dus waarmee het levende dier des winters ls bedekt, is niet slechts warmer, doch vooral ook veel sterker dan zomerbont, waarin de haren niet zo dicht opeen staan. By zo'n dichte, dikke pels zal, wanneer er zaohtjes overheen wordt geblazen, de leerhuid niet te zien zyn. Goed bont is soepel en glanzend. Gaat ge de stad in om een bontkoopje te bemachtigen, trek dan een zwarte ja pon aan. „Haart" het aangepaste jasje of de omgeslagen vos, dan draagt de don kere jurk daar aldra de overtuigende be wijzen van. Biyven slechts luttele haren op de stof aohter dan is dat van weinig of geen belang, zyn het er daarentegen vele. kyk dan maar liever naar een andere droom. ENKELE BONTSOORTEN Persianer, de ko ning van het altyd gangbare bont. is yzèrsterk en duur zaam: een goede mantel kan zeker dertig k veertig ja ren meegaan. Een Persianer Patte man tel. die uit de kleine velletjes van de po ten werd samenge steld, kan zich niet op een dergelyke duurzaamheid be roemen: de vele naadjes, de kleine stukjes, maken hem aanzieniyk minder sterk. Het bruine bever, met lichtere nuance ring, is een bont soort, die tot de ster ke kan worden gere kend. Nutria is ech te bever en afkom stig van jonge dieren of van de buikvellen der volwassen be- verratten. Het is dus een graadje min der sterk dan het wat langharigere ge wone bever. Bibrette. de veel goedkopere tensoorten. die vele eigenschappen met een mooiere ocelot gemeen hebben. Van petlt-grls werd reeds vermeld d3t het in motten zijn ergste vyand vind:. kere spikkeltjes, of geverfd, bekend on der de naam zobelfeh. Seal. oorspronkelyk het zwarte, glan zende bont van een zeerob, is kortharig en sterk De meeste soorten, onder ver schillende fantasie-namen in de handel, tuit. uc >«i (ucuuvpcic laiujoit derde in dez? reeks, is imitat'ebever, zyn echter imitaties; de belangrykste verkregen uit konyn. De wintervacht i zijn seal-blsam. geverfd bisambont. dat van het binnenlandse konyn levert voor door de technische behandeling aan talloze pelswerkers een zeer begeerde, goed en sterke kwaliteit. Bisambont. sterk en mooi. wordt on derscheiden in bisam-rug en bisam- buik. Het eerste is iets langhariger sterker en donkerder dan de zachtere. Dit bant van een Siberisch eekhoorntje is tameiyk fragiel, grijs met fijne, den weerstand verliest en dus minder sterk is dan naturel bisam, en seal-electrica, dat sterker is en ongeverfd noz konijn heette. Het echte seal is korthariger (het lijkt haast op pluche) dan de imi taties en de ovale vellen moeten op de hand worden verwerkt, daar anders, juist door de korte beharing, de naadjes t? zien zouden komen. T. V.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 10