Britse duikboot in aanvaring Theems-monding na gezonken Unci onderschrijft dr De Belgische liberalen en communislen legen terugkeer van koning Leopold Hirschfeld's afkeuring wm WEERBERICHT 88ste Jaargang VRIJDAG 13 JANUARI 1950 No. 26897^ LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. "rouwer i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 15 geredden, 2 doden, overigen in gevaar Gisteravond is de Britse* duikboot „Truculent" na een aanvaring met het 630 ton metende Zweedse motortank schip „Divina" in de Theemsmonding ten Noorden van Vhistable gezonken. De duikboot had 76 man aan boord: 6 officieren, 52 manschappen en 18 technici van een marinewerf. Tot dusver zijn vijftien opvarenden gered, onder wie de commandant, lui tenant Bowers, en de eerste machinist, luitenant Stevenson. Twee lijken zijn geborgen. 59 man bevinden zich dus waarschijnlijk nog in de gezonken duikboot, die 18 meter diep ligt. Dc Britse marine stelt alle pogingen in het werk om de slachtoffers te bevrij den. De zee is kalm en er bestaat hoop, dat de „Truculent" kan worden ge licht. Een hoge marine-officier heeft verklaard, dat er geen reden tot pessi misme is wat betreft het lot van de genen, die zich nog levend in de duik boot bevinden. Het ongeluk gebeurde bij dichte mist. De duikboot bevond zich toen aan de oppervlakte. Het Zweedse schip „Divi- 3 na", waarvan de böegplaten met het oog op ijsbreken extra waren versterkt, liep door de aanvaring averij op en hees twee rode lichten, ten teken dat het onbe stuurbaar was. Het liep later aan de grond. De .Almdijk" van de Holland-Ameri- fca-ljjn meldde in een radioboodschap, dat hij vijf overlevenden van de ..Tru culent" had opgepikt. De „Almdijk" was van New Orleans op weg naar Rodter- Deze vijf geredden bevonden zich op het ogenblik van de aanvaring in de com- mandotoren. Vier zijn naar een zieken huis gebracht. Een brak een arm. De r' commandant assisteert bij de reddings pogingen. Een reddingsboot heeft later nog ne gen overlevenden en twee doden van de duikboot, die zich aan boord van de „Di- vina" bevonden, aan land gebracht. De „Truculent" werd om 21 uur aan stuurboordzijde geramd in de torpedo- kamer en zonk bijna onmiddellijk. De mandeksels werden snel gesloten. De duikboot heeft voldoende reddingsmate riaal aan boord om de ontsnapping vaji alle ODvarenden naar de oppervlakte mogelijk te maken en is bovendien uit gerust met een z.g. Schnorkel-apparaa.,., dat opneming van lucht ook onder wa ter mogelijk maakt. Het zoeken naar vermisten, die moge lijk reeds uit de duikboot zijn ontsnapt, wordt door een zware mist bemoeilijkt. Op verzoek van de Britse marine zijn vliegtuigen van de RAF opgestegen, voorzien van lichtkogels, rubberboten en parachutes. .De „Truculent", die in 1942 te water is gelaten, was op een proefvaart -na her stelwerkzaamheden op een marinewerf te hebben ondergaan. Vandaar deio man werf personeel aan boord. De boot behoort tot de T-klasse en heeft een waterverplaatsing van 1.575 ton. IVanoohtend vroeg is nog een overle vende opgepikt. Het totale aantal ge redden kwam zodoende op 15. Reddlngsvaartuigcn hebben vanoch tend een boei gevonden, die is lotge- laten uit de gezonken duikboot en het bericht bevatte, dat de opvarenden nog in leven waren. De mogelijkheid bestaat, dat de man- hen in de onderzeeboot met het gebruik van hun reddingsapparaten waohten tot het licht is. Zij kunn.en dan sneller wor den opgepikt. Naar schatting is de in de boot aanwezige zuurstof voldoende Voor 40 uur. De Zweedse tankboot „Divina" is van ochtend vroeg vlotgesleept. Op de tank boot hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan als gevolg van de aanvaring. loods als ik zelf bevonden ons op de brug op het ogenblik van de aanvaring. Het was donker, maar helder. Wij za gen de duikboot voor ons en gaven een vvaarschuwingssein. De botsing deed ons schip van voor- tot achtersteven schud den en wij zagen de duikboot onmid- delijk zinken binnen één minuut. De duikboot bevond zich op het ogenblik van de aanvaring aan de oppervlakte. Wij zagen mensen in het water liggen en mijn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddinggordels uit, terwijl we tevens de reddingsboot uitzetten. Nadat wij acht overlevenden een kop koffie hadden gegeven, bracht de red dingboot hen naar een torpedoboot- jager Ook twee lijken werden geborgen. Vier uren bleven wij op de plaats van de aanvaring naar overlevenden zoe ken". Men heeft nog geen contact gekregen met de duikboot. In de loop van de nacht zjjn honderden mensen, onder wie verwanten van de bemanning, naar de beide oevers gestroomd. Teken van leven Hedenmorgen vroeg zijn duikers af gedaald naar de „Truculent". In elke waterdichte ruimte van de duikboot be vinden zich speciale apparaten om te ontsnappen en al het duikbootpersoneel heeft oefeningen meegemaakt, hoe in geval van nood naar de oppervlakte te komen. De duikers, die klopsignalen gaven op de wand van dc gezonken duik boot, hebben van de ingeslotcnen ant woordscinen ontvangen. De vorigie ramp in vredestijd met een Engelse duikboot had in Juni 1939 plaats, toen de Thetis" in de baai van Liverpool zonk. waarbij 99 officieren, manschappen en scheepswerfarbeiders omkwamen. Slechts vier mensen werden toen gered. De „Thetls" werd nader hand gelicht en verrichtte als „Thun- derboult" belangrijke diensten in de tweede wereldoorlog, totdat zij in April 1943 tot zinken werd gebracht. (Men zie voor verder nieuws pag. van dit Blad). KAPITEIN DER DIVINA VERTELT. (In de mond van de Theems bevindt zich thans een van de grootste red dingsvloten, die Engeland ooit heeft gekend, bestaande uit 40 k 50 torpedo- Iboot jagers,. reddingsvaartuigen en -sloepen en andere schepen. Duikers maken zich gereed af te dalen. De „Divina" ligt thans op ongeveer 18 kilo meter afstand van de plaats der aan varing gemeerd. De marine-autoritei ten hebben honderden zeelieden en ha venarbeiders aan het werk gezet om de reddingswerkzaamheden te bespoedigen. Kapitein Hommerberg vertelde in een interview nog het volgende: „Ik was op weg van Purfleet naar Ipswich met een lading parafine. Mijn bemanning bestond uit 14 koppen. Wij hadden een loods aan boord genomen en zowel de Loonstop in Engeland MET KLEINE MEERDERHEID AANVAARD. De 187 belangrijkste verenigingen in Engeland welker gedelegeerden gisteren bijeen gekomen waren om te stemmen over de door het vakverenigingscon gres (TUC) gesteunde loonpolitiek, hebben zich hiervoor uitgesproken met een meerderheid van slechts 657.000 stemmen. De uitslag was 4.263.000 stemmen voor de loonstop en 3.606.000 tegen. Deze uitslag was een bittere te leurstelling voor de leiders van de TUC. die gehoopt hadden, dat hij het onmiddellijke bewijs zou leveren van een hechte steun van de vakbeweging aan de Labour-partij. Nadat het resultaat bekend gemaakt was, deed William Lawther, voorzitter van het mijnwerkersverbond echter een beroep op de afgevaardigden om de rijen te sluiten en Labour te steunen in de verkiezingen. Velen, die tegen de loonstop stemden, verklaarden naderhand, dat de gewel dige oppositie de loonstop-politiek zou doen mislukken. Bulgarije beschuldigt Joego-Slavië VAN ONDERGRONDSE BEDRIJVIG HEID. Het officiële Bulgaarse persbureau meldde, dat eind 1949 70 Joegoslavische agenten naar Bulgarije werden gezon den, waarvan er 64 zijn gearresteerd. Het persbureau, dat maarschalk Tito beschuldigt van „openlijke uitdaging van Bulgarije", verklaart, dat de agen ten in Joego-Slavië voor hun onder gronds werk werden opgeleid. ZEG HET VOORZICHTIG Een 26-jarige Duitser te Fuerstenzell, zekere Herbert Mantschke, heeft van het Duitse Rode Kruis een brief ont vangen, waarin hem wordt medege deeld, dat hij in September 1943 aan het Russische front is omgekomen. In de brief wordt Mantschke verzocht zijn overlijdensbericht aan zijn vader door te geven Diens adres was namelijk bij het Rode Kruis niet bekend. Nadat bekend was gemaakt, dat de al gemene verkiezingen in Engeland op 2-3 Februari zullen worden gehouden, kwa men de leiders der Conservatieve partij in spoedzitting bijeen om de plannen voor de verkiezingscampagne te bespre ken. Tijdens de besprekingen op het hoofdkantoor van de conservatieve par tij te Londen; zittend v.l.n.r Lord Salis bury, Lord Woolton, Anthony Eden en R. A. Butler. Staand van links naar rechts: Harold McMillan, kapitein H. S. C. Crookshank, en Sir David Maxwell- Fyfe. De kwestie Westerling Zijn inmenging onwettig De heer Westerling heeft aan Ansta medegedeeld, dat het antwoord op het z.g. „ultimatum" aan de regering der R.I.S. en aan d-s regering van Pascen- dan over de erkening van de RAPI en de APRA, op verzoek van de com missie der Ver. Naties een maand is uitgesteld, en dus pas op 12 Februari expireert. Dit verzoek van de Unci werd gedaan bij monde van de Engelse majoor Simpson, aldus Westerling. De eis die Westerling stelde, zo verklaar de hij, is, dat de TNI zuiver als een militair onderdeel zal optreden en zich niet op politiek terrein zal begeven. Een Woordvoerder van de Unci heeft echter verklaard, dat Unci een ver zoek als waarvan Westerling ge waagt, niet heeft gedaan en geen enkel officieel verzoek heeft ontvan gen, noch van de R.I.S., noch van Nederlandse zijde, om in deze kwes tie hulp te verlenen. Aangezien aldus deze woordvoerder de ge melde actie van de betrokken mili taire waarnemer der Unci werd on dernomen zonder dat daartoe van de Unci instructies zijn uitgegaan, on derschrijft de Unci ten volle de ver klaring van de Nederlandse Hoge Commissaris, waarin deze de onwet- ZACHTER VOORAL DES NACHTS. I De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Morgen enkele opklaringen. Zachter vooral des nachts. Jiangs de Waddenkust tijdelijk krach- ™,verigens marige tot zwakke wind bit Westelijke richtingen. S (Opgemaakt te 10 uur). 14 JANUARI. I °P' 8-43 uur; onder: 16.56 uur. I Rwan op: 5.12 uur; onder: 12.44 uur jï Ho°Swater te Katwijk te 11.23 uur. Bit nummer bestaat uit zes pagina's. Vonnissen in Zuid-Slavië TEGEN KOMINFORM-AGENTEN. Eén der beklaag-den in het proces te Skcplje, in Joego-Slavië (tegen tien uit Albanië afkomstige Kc-minform- agenten), Sali Lisi, is ter dood ver oordeeld wegens het bedrijven vanspi- onnage in Joego-Slavië ten beiiceve van de Kominform, en op grond van ondergrondse actie. Dit is de eerste maal dat een agent van de Komin form in Joego-Slavië op een dergelijke ten laste legging ter dood is veroor deeld. Een andere beklaagde, Ahmed Pere, kreeg twintig jaar gevangenisstraf, de acht overblijvende beklaagden werden tot straffen van vijf tot achttien jaar dwangarbeid veroordeeld. Vijf der ver oordeelden zijn Albanezen en vijf Jcegoslaven De veroordeelden werden als bijkomende straf tot het verlies van hun burgerrechten veroordeeld. De openbare aanklager verklaarde In zijn requisitoir o.m., dat het proces had aangetoond welke „misdadige handelwijzen tegen Jcego-Slavië wor den gebruikt, om het land tot een ge willig werktuig van de Sovjet-Unie te maken." Ook was gebleken dat de Albanese regering Dhans niets meer is dan een „marionet" van de Kominform en dat „dit werktuig van de Kominforni- campagne zich meer toelegt op het bedrijven van vijandige activiteit je gens Joego-Slavië, dan op het verbe teren van de levensomstandigheden van het Albanese volk." BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER. Inzake het incident te Modena. Een groep van twintig communisti sche en links-socialistische Senatoren en Kamerleden heeft in een rapport, dat na twee dagen onderzoek werd op gesteld. verklaard, dat zij bewijzen heeft dat de politie het eerst heeft gescho ten bij de ongeregeldheden voor een staalfabriek te Modena Maandag Jl., waarbij zes stakers door de politie wer den gedood. De door de regering benoemde pre fect van Modena herhaalde evenwel zün verklaring, dat de demonstranten het eerst met handgranaten hadden gegooid. Hij zei. dat zich onder het ma teriaal. dat de politie later van de demonstranten afnam, vijf nog net ontploite handgranaten. 106 bouten van spoorwegdwarsliggers en 26 houten knuppels bevonden. Hii voegde er aan toe. dat de politie het vuur had ge opend" om te voorkomen, dat haar le ven verder in gevaar zou worden ge bracht". Motie van vertrouwen voor Eyskens De Belgische Kamer van Volksverte- genwoordigers heeft gisteren het Dins dag jJ. aangevangen debat over de volksraadpleging voortgezet. De liberale woordvoerder Lefebre zei- de. dat de liberale partij nooit heeft ge twijfeld aan de goede bedoelingen van de koning en diens eer als onaangetast beschouwt. De vorst heeft evenwel ge loofd, dat de oorlog onherroepelijk voor de geallieerden verloren was en heeft tegen het advies van zijn ministers in gehandeld. Dit standpunt kon zijn rechtvaardiging vinden in de eerste dagen van de oorlog, doch onverklaar baar is. dat de koning het. zoals uit een aantal feiten tot uiting komt. geduren de vier bezettingsjaren, is blijven in nemen. Sdr. is van oordeel dat de ko ning slechts de rol van scheidsrechter kan vervullen, indien hij het daarvoor nodige prestige geniet in het land ol- gens hem ls dit, niet langer het geval. Hij herinnerde er aan. dat het bestuur van de liberale partij d® mening toege daan blijft, dat het. aftreden van de koning de enige oplossing is van de koningskwestie. Lefebre erkende, dat het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging een meerderheid zal vinden in de Ka mer. Het is evenwel merkwaardig, zo merkte hii op. dat iédereen om een andere reden voor zal stemmen Som migen zullen uit overtuiging voorstem men. omdat zij de koning in het land terug wensen te zien. anderen zullen vóór stemmen omdat, zij er genoeg van hebben en van oordeel zün. dat het resultaat van de volksraadpleging uit- eindelük zal leiden tot troonsafstand door de koning. Een aantal liberalen, aldus Lefebre. za1 evenwel uit principe tegen stemmen Deze liberalen ziin er van overtuigd dat het wetsvoorstel in strijd met de grondwet is en het onder- zoeV in de biizondere Kamercommissie hepft. hen in deze novating gesterkt 7ij ziin van oordeel, dat allereerst het ad vies ingewonnen had moeten worden van de R°ad van State of van een col lege van juristen. „Ten slotte zün zil dp mening toege daan. dat de "nlkcreaóoleodr0, de schei ding t.ussprj. Vlamingen en Walen zal accentueren. De koning zal zonder twijfel de meerderheid der stemmen in het land behalen, doch hoe kan bil. steunend on deze klein" m°erd°rheid. nog lan ger d" eenheid "an bet land verper soonlijken en de onbetwistbare ar biter ziin?". a'dus do lihora'" volks vertegenwoordiger. Tot besluit legde bee»- Uefohre er nadruk nn. dat er cipeMs één oplossing is nl. troons afstand. Hij werd toegejuicht door het meren deel der liberalen en door socialisten en communisten. De communistische volksvertegen woordiger Demany betoogde, dat. indien de Belgen eenmaal alle bizonderheden van de* koningskwestie zullen kennen, niemand onder hen neg de terugkeer van koning Leopold zou wensen. Na de beschuldigingen, die tegen de vorst worden ingebracht, nog een* de revue te hebben laten passeren, verklaarde De many. dat zijn partij nooit de koning zal erkennen. „De arbeidende bevolking van België zal de koning beletten te rug te keren, zelfs in geval de volks raadpleging een gunstig resultaat voor hem mocht hebben", zo verzekerde hij. Vervolgens is met 125 tegen 74 stem men bij één onthouding een katholiek- liberale motie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt spoed te zet ten achter het onderzoek in de zaak der niet-aangegeven aandelen, welke Woensdag in de Kamer werd behan deld, en de volksvertegenwoordigers in kennis te stellen van de betref fende documenten. Tevens is in deze motie het vertrouwen uitgesproken in de regering Eyskens. tige inmenging in de interne aan gelegenheden der R.I.S. veroordeelt. Westerling heeft voorts verklaard, dat de Hoge Commissaris van Neder land geen ander standpunt- kon in nemen, dan zijn, Weoterlings. optre den te verwerpen. Hij vestigde er eoh- ter nogmaals de aandacht op, dat hij in deze niet optreedt als Nederlander, maar namens de zoals hij zeide 8 a 10 millioen aanhangers zijner or ganisatie. Met betrekking tot de ge ruchten, dat zijn aanhang 3000 man eigen troepen, 15.000 man van de Da- rcel Islam en 5000 man ongeregelde troepen zou omvatten, zeide W^ter- ling, de totale sterkte zijner troepen niet te kunnen bekend maken. Boven dien zeide hij, valt het tctale aantal moeilijk vast te stellen, daar zich nog voortdurend ongeregelde eenheden achter zijn wapens scharen Op de vraag, of er een directe samenwerking bestaat tussen hemzelf en Kaxtasoe- wirjo, de leider van de Da reel Islam op Java, antwoordde Westerling, van zijn medewerkers, die rechtstreexs con té hebben vernomen, datKartasoewirjo te hebben vernomen, dat Kartasuwirjo met zijn beweging duld slijk sympathi seert. E.C.A.-RAPPORT OVER HET EUROPESE HERSTEL. President Truman heeft aan het Con gres een rapport van de E.C.A. voorge legd, waarin op de landen, die aan het plan-Marshall deelnemen een beroep wordt gedaan om hun economieën sa men te smelten tot „één productie- en handelsgebied" van 270 millioen men sen. De Amerikaanse dollars hebben de Europese economie zodanig versterkt, dat de 16 Marshall-landen deze „radi cale" stap zonder risico kunnen doen. Gedurende de eerste 18 maanden van het plan-Marshall, zo besluit de E.C.A. haar rapport, hebben de Ver. Staten in totaal 7086 millioen dollars in de vorm van directe schenkingen en leningen aan West-Europa verstrekt, en als resultaat hiervan is de industriële productie thans 12% groter dan voor de oorlog en is de landbouwproductie, ondanks een ernstige droogte minstens even groot als die van het vorige jaar. mrnm au Op de luchtvaartbasis te Muroe, Califor- nië, worden op het ogenblik proefnemin gen gedaan, teneinde de gevolgen van vliegrampen voor passagiers te beper ken. Een door een raket aangedreven slee, met één persoon bemand, gaat in enorme vaart over rails, waarbij met tussenpozen plotseling mechanisch wordt geremd. Hierdoor ontstaan schokken, die gelijk zijn aan die waarmee een vlieg tuig op de grond kan botsen. De proefnemingen worden door vrijwil ligers gedaan, die achterste voren moe ten plaats nemen. Een camera is op de slee gemonteerd, om de reacties vast te leggen. FRANS-POOLSE ARRESTATIES. Pierre Marshall, de correspondent van het Franse persbureau Agence France Presse te Warschau is door de Poolse veiligheidspolitie gearresteerd. Zijn arrestatie volgt op die van de Poolse correspondent te ParUs door de Franse politie Marshall woonde te Warschau met zijn vróhw en twee kinderen. Een lid van de Franse ambassade te Warschau deelde la'er nog mede. dat ook het hoofd van de Frahse repa triëringsmissie in Polen. Eimonde Mas- sonet, en een kantoorbediende van de ambassade gisteravond laat zijn gear resteerd. Eerste Engelse ambassadeur morgen naar Djakarta De eerste ambassadeur van Engeland in Indonesië, de heer Derwent Ker mode, zal morgen aan boord van de Oranje uit Engeland vertrekken om zijn functie te Djakarta te aanvaarden. De naam van de Indonesische ambas sadeur in Londen is nog niet bekend gemaakt, ofschoon grote mogelijkheid bestaat, dat de Indonesische vertegen woordiger in Londen, dr Soebandrio, die thans zaakgelastigde is. tot ambas sadeur zal worden benoemd. Binnen enige dagen wordt een officiële bekend making hieromtrent verwacht. ZUIVERINGSACTIE IN SOERABAJA Ruim 100 arrestanten. Woensdag zijn te Soerabaja weder om vier auto's verdwenen. Autodief stallen gaan in onverminderde mate voort. Voorts werd ingebroken in het gebouw van het landgerecht, waar f. 3.000 en enige schrijfmachines wer den gestolen. D? mobiele brigade van de Republi keinse en de Negara-pohtie hebben gisterochtend in een kampong een zui veringsactie uitgevoerd naar aanlei ding van verschillende ontvoeringen, die vermoedelijk met moord eindigden. Rüim 100 arrestanten werden gemaakt. Acheson beschuldigt Rusland ANNEXATIES IN CHINA. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken heeft in een rede aan een lunch van de pers club te Washington verklaard, dat Rus land bezig is de Noordelijke gebieden van China los te maken eh „bij de Sov jet-unie te voegen"' (nl Mandsjoerije, Sinkiang en Mongolië). Acheson noemde dit „een zeer belang rijk aspect" en verklaarde. „Niets wat wij doen of zeggen mag de realiteit van dit feit doen verbleken. Het kan door geen propaganda verhuid worden, doch het enige, dat dit feit zou kunnen ver hullen, zouden onberaden avonturen van ons zijn". In antwoord op beschuldigingen, dat de communistische overwinning in Chi na het gevolg zou zijn van „Amerikaans gemodder", zeide Acheson. dat het Chinese volk de oplossing van zijn probleem zelf in handen heeft geno men en zijn steun aan het nationalisti sche bewind onttrokken heeft. Acheson verklaarde. da> Tsiang kai- sjek over een geweldige militaire macht beschikte groter dan ooit enige regeer der van China heeft gehad. Voorts ge noot Tsiang ontzaglijke economische en militaire steun van de Verenigde Stalen. Zijn legers smolten echter weg en Tsiang werd een vluchteling op een klein eiland voor de Chinese kust. Over Indonesië zeide Acheson. „daar is een groot succes geoogst. Wij zijn bereid om alle hulp te geven, die wij kunnen geven." Acheson heeft ten slotte behoedzaam enkele concrete voorstellen gedaan als basis voor toekomstig Amerikaans optre den, ts weten: 1. Onmiddellijke verdediging van de Aleoeten, Japan, de Rioe-Kioe-eilanden en de Philippljnen door de Amerikaan se militaire macht, indien deze worden aangevallen. 2. Verdediging van de onafhankelijke Aziatische staten overeenkomstig de venolichtingen van het handvest der V.N en hulp aan de regeringen dezer staten, indien zij daarom verzoek°n, tegen doordringen en overheersen der communisten. 3. Economische en technische hulp bij de ontwikkeling van hulpbronnen en bekwaamheid in vrije en onafhankelijke Aziatische staten. 4 Een beroep op de nationalistische krachten in Azië tegen SovJetrussiscLo imperialisme en communisme. Russen terug in Veiligheidsraad TSIANG LEGT VOORZITTERSCHAP NEER. Dr Tsiang, vertegenwoordiger van het nationalistische China en voor deze maand voorzitter van de Veiligheids raad, opende de vergadering met de verklaring dat hij gebruik had gemaakt van zijn bevoegdheid om het voorzitter schap van de raad neer te leggen. Het zal door de Cubaanse afgevaardigde, dr Carlos Blanco, worden overgenomen Als precedent voor zijn handelwijze noemde dr Tsiang het optreden van de Amerikaanse vertegenwoordiger War ren Austin, die in 1948, toen de Veilig heidsraad in zijn bijeenkomst te Pa~Us het Berlljnse vraagstuk besprak, zijn voovzitterschap eveneens neerlegde. Hierop nam dr Tsiang de plaats aan de tafel in, waar hij anders, volgens de alfabetische volgorde, is gezeten, ter wijl dr Blanco de voorzitterszetel be zette. De Sovjet-gedelegeerde, Malik, eiste dr Tsiangs uitbanning uit de Veilig heidsraad op grond, dat hij noch China, noch het Chinese volk vertegenwoor digde. Dr Tsiang verklaarde, dat de Sovjet- Russische resolutie zijn regering het recht betwist om in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd te zijn. Hij noemde het geen kwestie van procedure, doch eer. politieke kwestie van het grootste belang. Waarnemers interpreteerden deze ver klaring als te betekenen, dat dr Tsiang zich het recht voorbehoudt zijn veto uit te spreken als de raad de Russische re solutie zou aanvaarden. (Over vraag stukken van procedure kan geen veto worden uitgesproken). CHURCHILL WEER THUIS. De 75-jarige leider der Britse conser vatieve partij, Winston Churchill, is per vliegboot uit Madeira, waar hij een va- cantie doorbracht te Londen terugge keerd. om de leiding van zijn „verkie zingstroepen" in de komende verkie zingsveldslag" te nemen. Daar bekend was. dat het vliegtuig in de mist vloog, heerste er algemene opluchting, toen Engelands voormalige oorfogsleider uit het toestel stapte. BRAND IN KRANKTNNÏGEN- GESTICHT TE DAVENPORT DOOR PATIBNTE GESTICHT? Een 22-jarige patiënte van de in vlammen opgegane vleugel van het krankzinnigengesticht te Davenport 'V. St.), waarin vrouwelijke geesteszieken waren ondergebracht, heeft b®kend in haar kamer de brand te hebben ge sticht. waardoor Zaterdag .1.1. 44 mede- oafiënt®n en een verpleegster om het lev°n zijn gekomen. Haar verklaring wordt echter nog n«>- der getnstst, daar men twijfelt aan de juistheid. ZWARE BRAND TE DONGEN. Schade enige honderdduizenden guldens. In de leerlooierij en -spuiterij van de zebr. Romna te Dongen is gisterochtend door onbekend® oorzaak een zware brand uit gebreken, die het v»orge-ip«1te van de fabriek van b'n"»®n volledig heeft ver nield De brandweren van Dongen en TPburg hebben de vuurzee betreden. In vele zeer brandbare verfstoffen en chemicaliën vond he1- vuur gretig een nrooi. Tn het. vernield® fabrlek^gedeelte bevonden zich een spulterii het kantnor, een d-noo-reHo" en e®n onriagolasfs. Het b®-tri'f js ve»-»"''p«--J r>e cpbsdp bedraagt minriens enkele honderdduizenden gul dens. Men zie voor Laatste Berichten pagina twee van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1