President Truman wil voort zetting der Amerikaanse hulpverlening De lange broek in moderne interpretatie Kalwijkse schepen vingen in '49 bijna kwart millioen kantjes haring Economische positie der V. St. goed, maar kan heter Voorstellen belichaamd in 12-tal wetsvoorstellen Warm, practisch en onder enkele voorwaarden ^esthetisch Goed Beurs-begin in 1950 Hoopvolle verwachtingen door cijfers ondersteund 4ÉL 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 7 Januari 1950 Tweede Blad No. 26892 President Truman heeft in zyn jaarlijkse economische rapport, dat hü in het Congres heeft ingediend, aangedrongen op voortzetting van de uit voering der Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buiten land op een zodanige schaal, dat de doeleinden, waarvoor zij zijn begonnen, kunnen worden verwezenlijkt. Hieraan toevoegend, dat de vooruitgang, die reeds bereikt is, gevaar zou lopen, en de reeds uitgegeven bedragen wellicht verspild zouden zijn, wanneer deze programma's thans te veel zouden worden besnoeid. Truman verklaarde, dat de Ver. Staten in de komende jaren in toe nemende mate de nadruk zullen moeten leggen op internationale economi sche programma's op lange termijn, ten einde hierdoor op krachtige wyze* te streven naar een de gehele wereld omvattende uitbreiding van de intema- tinole handel. Het resultaat hiervan zou zijn een grotere invoer in de Ver. Staten, terwijl andere landen hierdoor bovendien zouden worden geholpen bij het verdienen van de dollars, die zij nodig hebben, Tczelfder tyd zou hierdoor Amerika's eigen levensstandaard stijgen. De totale productie van goederen en dienst had het vorige jaar, prijsveran- deringen in aanmerking genomen, een lets 'a»er waren Er kwamen in - - t-, f iCr pvpov pvauvppI o I'lnrfpu 1 de oorlog hadden bereikt, en 12% lager dan een jaar geleden. De daling der prijzen van verbruiksgoederen was aan zienlijk minder sterk. In November jl. waren zij slechts 2% lager dan het na oorlogse hoogtepunt, dat zij hadden be reikt. In 1949 ontvingen veel minder ar beiders loonsverhogingen dan in de vorige na-oorlogse jaren. Gemiddeld waren de lonen iets hoger dan in 1948, terwijl de prijzen van verbruiksgosderen fetMBi 1949 waarde van 259 milliard dollar, hetgeen een daling van ongeveer 1% ten op zichte van 1948 betekende. De productie bieef 4 a 5% beneden het bereikbare maximum. Van Novem ber 1948 tot het laagtepunt van Juli 1949 daalde de industriële productie met 17%. Sedert Juli jl heeft de productie zich in stijgende lijn bewogen, slechts onderbroken door werkstakingen. In December was bijna de helft van de productie-achteruitgang weer ingehaald. In de eerste helft van 1949 gaven de prijzen een algemene, doch gematigde daling te zien. die in de tweede helft dollar groot, hetgeen ten opzichte van ongeveer evenveel werkstakingen in de V. S voor als in 1943 Door het grote aantal arbeiders, dat bij de stakingen m de kolen- en staalindustrieën betrok ken was was het aantal man-werkda gen. dat verloren ging, ongeveer 50% groter. DE WINSTEN WAREN LAGER DAN IN 1948. De ondernemingswinsten waren in 1949, vcor aftrek van belastingen en zonder rekening te houden met voor raad herzieningen, in totaal 27 milliard gevolgd werd door betrekkelijke stabili teit Einde 1949 waven de groothandels- priizen gemiddeld 7% lager dan einde 1948 en 11% lager dan het hooeste ni- 1948 een daling van ca. 21% betekent. De inkomsten der landbouwers daalden het afgelopen jaar met ongeveer 15%. Het besteedbare inkomen der verbrui veau. dat zy in 1948 hadden bereikt. De kers bedroeg in 1949 192.9 milliard dol- scherpst? dalingen gaven de grocthan- delspryz^n van landbouwproducten en levensmiddelen te zien. D° prijz°n van landbouwproducten zijn thans 23% la ger dan het hoogste niveau, dat zy na lar tegen 190,8 milliard dollar in 1948. D? uitgaven der consumenten vcor goederen en diensten waren opmerke lijk constant en bedroegen 170 miilard dollar. Het nettobedrag der individuele de economie. besparingen was 14,4 milliard dollar tegen 12 milliard dollar in 1948. De bin nenlandse investeringen waren 18% la ger dan in 1948. Het exportsurplus was slechts iets lager dan in 1948, doch vertoonde in de tweede helft van 1949 een scherp? da ling. hetgeen naar de president mede deelde, voornamelijk het resultaat was van de scherpe exportdaling, die de ernstige verliezen van eoud en dollars der landen van het sterlinggebied had den veroorzaakt. De devaluaties, waar toe vele landen het vorige jaar over gingen, hebben tot dusverre weinig in vloed gehad op de Amerikaanse econo mie. VIJF BEGINSELEN. De president noemde ten slotte in zijn rapport de volgende vijf beginselen. waarvan moet worden uitgegaan: 1) De Amerikaanse economie moet en kan blijven groeien, 2) De voordelen van groei en voor uitgang moeten ten goede komen aan alle bevolkingsgroepen. 3) De grori zal niet automatisch ko men, doch vereist een bewuste doelstel ling en hard werken. 4> Ds b?1 aetingpolitiek van de Ame rikaanse regering moet ten doel hebben bij te dragen tot de groei van de eco nomie. 5) De regering moet. ook in tijden van algemene welvaart, krachtige maat regelen nemen tegen- zwakke plekken in Een onmiddellijke stap in deze rich ting is volgens Truman onverwijlde goedkeuring van het handvest van de internationale handels-organisatie, die een code van geoorloofde handelsme thoden vormt, zo mede een middel voor gestadige verbetering van de internatio nale handelsbetrekkingen. De president drong er in zijn rapport Toorts bij het Congres op aan een 12- tal wetsvoorstellen tot wet te verheffen. EEN TWAALFTAL WETS VOORSTELLEN. Hij vatte de inhoud van deze wets voorstellen in het kort als volgt samen: 1) Enige herzieningen van het be lastingstelsel met het doel ongelijkheden te verminderen, de economische bedrij vigheid te stimuleren en de belasting inkomsten in bescheiden mate te ver bogen. 2) Een nieuw programma ter stimu lering van particuliere beleggingen in de bouw van woningen voor gezinnen met middelmatige inkomens. 3) Aanzienlijke verlenging van de maximale looptijd van leningen van de Reconstruction Finance Corporation aan het bedrijfsleven. 4) Verbetering van de bescherming van de inkomens der landbouwers en aanmoediging van noodzakelijke wijzi gingen in de landbouwproductie door wijzigingen van de bestaande wetten, o.m door hierin een regeling voor pro ductiebetalingen op te nemen. 5) Het instellen van een Columbia Valley Administration en machtiging voor het uitvoeren van het project ter verbetering van de St. Laurens Rivier en ter benutting van deze waterweg voor de opwekking van electriciteit. 6) Federale hulp voor lager en mid delbaar onderwijs; een beperkt pro gramma voor het verlenen van steun bij hoger onderwijs voor capabele studen ten; steun voor medisch onderwijs, ver betering van plaatselijke openbare ge zondheidsdiensten en verstrekking van gelden aan de staten voor het instellen van een onderzoek naar de behoeften voor het bouwen van scholen. 7) Verruiming van de sociale voor zieningen door verbetering van de ouderdomspensioenverzekering. wedu wen- en wezenpensioen verzekering en werkloosheidsverzekering en verhoging van de federale steun aan de staten voor maatschappelijke hulpverlening. 8> Verlenging van controle op de huren gedurende nog een jaar. 9) Voortzetting van de programma's voor hulpverlening aan het buitenland op een basis, die in overeenstemming is met de behoeften. 101 Goedkeuring van het handvest de»- internationale handelsorganisatie. 11) Goedkeuring van het programma voor technische hulp aan laag ontwik kelde landen en van het programma voor het verstrekken van garanties door de Export Import Bank voor particu liere beleggingen in het buitenland. Voorts herziening van bet>aalde onder delen van de belastingwetten betreffen de de belasting van inkomsten uit in vesteringen in het buitenland. 12) Uitbreiding van de bevoegdheden van de raad van bestuur van het Fe deral Reserve System ten aanzien van de bankreserves en herstel van de be voegdheid van deze raad tot het regu leren van de consumentencredieten. Voorts verlenging van de bevoegdheid aan deze raad om de speculatie op de goederenbeurzen te reguleren. President Truman verklaarde, dat de economische positie van de Ver. Staten heden ten dage goed is, doch dat zij beter zou kunnen z^jn. Onze verantwoordelijkheden worden reeds bepaald door de loop der wereld gebeurtenissen. doch het ligt in onze eigen handen, hoe goed wij ons van deze verantwoordelijkheden kwijten, zo zeide hij. Het morele leiderschap komt in de eerste plaats en deze taak kunnen wij vervullen door te trachten de vrije vol keren overal ter wereld te bezielen met vertrouwen in hun eigen zaak. President Truman merkte voorts in iocn rapport 0D- dat bij het begin van 1950 hernieuwd vertrouwen in de Ame rikaanse economie overheerste, een ver trouwen. dat door de feiten gerechtvaar digd werd. Het land, zo zeide hij, heeft de proef doorstaan van de periode van aanpassing, die tegen het einde van 1948 Intrad. toen de inflatoire hoogconjunc tuur haar toppunt had bereikt. De wyzitringen, die noodzakelijk waren om deze aanpassingsperiode te boven te komen, werden met veel min der moeiliikheden dan ooit te voren aangebracht en thans „staan wij op een vastere bodem dan een jaar ge leden." Deze wijzigingen gingen ge paard met slechts zeer geringe dalin gen van de geldinkomens en van de consumptieve uitgaven. VERGELIJKENDE CIJFERS Het volume der goederen en diensten, die in 1949 in de Ver. Staten werden gekocht, was groter dan in 1948. Het be drijfsleven werkte met het vooruitzicht op goede winsten, en de woningbouw bereikte in 1949 een hoger niveau dan ooit tevoren. Belangrijker was, dat de werkgelegenheid en de productie, die in de eerste maanden van het afgelopen Jaar een achteruitgang te zien gaven zich de laatste maanden wederom in stiigende richting hebben bewogen. Er- zijn thans aanzienlijk meer mensen in vorig jaar werd bereikt. De industriële productie is sedert Juli met 9% geste gen en de hande'somzetten in het Kerst seizoen bereikten een recordniveau. De betrekkelijk veilige overgang van inflatie naar grotere stabiliteit was vol gens president Truman geen toeval, doch toe te schrijven aan de doelmatige sa menwerking tussen de vrjje onderne ming en de regering, die verwarrend werkte op de vijanden van de vrijheid, die gedurende 1949 gretig wachtten op de ineenstorting van de Amerikaanse economie. De Amerikaanse economie blijft krachtig, zo zeide hij, en Amerika is in staat om de binnehlandse en in ternationale programma's, die de hoop zijn van de vrije volkeren over de ge hele wereld, voort, te zetten en vooruit te brengen Wij moeten volledig gebruik maken van alle hulpbronnen van de Am°-i- kaanse economie, aldus Truman. Het afgelopen jaar hebben wij dit niet ge daan. Het succes dat wij tot dusver hadden bil het teg°ngaan van de econo mische teruggang kan de hoge prijs niet vergoeden, dis wij voor de economische Instabiliteit hebben betaald. Deze te ruggang bracht angst en Hi den met zich voor de" millloenen. die werkloos werden, en voor hun gezinnen Zij deed vele kleine zakenlieden failliet gaan. vermin derde de gelegenheid voor het oprichten van nieuwe ondernemingen, trof de vrjje landen, waarvan he1 voortgezette herstel afhankelijk is van de handel met de Ver. Staten en deed de Amerikaanse productie in 1940 dalen tot ongeveer 10 13 milliard dollars beneden het peil. dat bereikt zou ziin. wanneer de pro ductie en werkgelegenheid op een maxi mum-niveau zouden zyn gehandhaafd. Wij moeten niet opnieuw dc fout be gaan van in gebreke te blyven om de nodige maatregelen te nemen voor blyvende economische stabiliteit en groei, zo waarschuwde Truman. Hoewel het economische leven thans weer vooruit gaat, zo zeide hij, ge bruikt bet land nog steeds niet ten volle zjjn welvaartsbronnen. En hoe wel er ruime werkgelegenheid Is, is het aantal werkloden de laatste maan den VA a 2 millioen groter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1948. De president verklaarde, dat de Inves teringen in het bedrijfsleven een van de belangrijkste expansiekrachten bin nen de Amerikaanse economie vormen. In het laatste kwartaal van het vorige jaar hebben de investeringen in het be drijfsleven g^en gelijke tred gehouden met de verbetering in de economische omstandigheden. In 1949 waren er ge middeld 58,7 millioen personen in het arbeidsproces in de V.S. ingeschreven, hetgeen een lichte daling betekende ten opzichte van het gemiddelde van 1948, dat 59,4 millioen bedroeg. De vorige maand was het gemiddeld 58,6 millioen. Over het gehele jaar genomen bedroeg het aantal werklozen gemiddeld 3,4 millioen personen of ongeveer 5% van het aantal beschikbare arbeidskrach ten, vergeleken met gemiddeld 2,1 mil lioen werklozen of 3% van het iets klei nere beschikbare aantal arbeidskrach ten in 1948. In Juli 1949 was het aan tal werklozen het grootst. Het bedroeg in die maand 4.100 000 en daalde in De cember tot iets minder dan 3.500.000, welk aantal echter nog 1.600.000 groter was dan het aantal werklozen in De cember 1948. Het aantal werklozen, dat geen recht meer heeft op werkloos heidsuitkering, is snel toegenomen, zo deelde de president mede. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Minder technische zorgen baren de creaties, die voor na het skiën ziin be stemd. en dergelijke kledingstukken ziin voor ons land. waar de lange latten slechts sporadisch dennennaalden of sneeuw beglijden, van meer belang dan d«e technisch al dan niet juiste skipak- ken. Ook na het skiën denkt, de mode ontwerper zich de vrouw in een lange broek. En het zijn de panta's. di-? ook in een nict-wintersportland kunnen worden eedragen. Om ziin wanne hoedanigheden trok ken al te veel vrouwen de lange panta lon aan. zonder zich af te vragen of het resultaat, behalve practisch ook aesthetisch was. Elk slank figuurtje kan zich een dergelijke dracht met suc ces veroorloven, voor de overigen geldt dit lang niet altijd, alhoewel zti het effect vrijwel altijd kunnen verhogen door de korte blouse of trui te vervan gen door een lang. getailleerd Jasje. De lange pantalon, die oorspronkelijk eenvoudig van makelij en onopvallend van kleur was. laat tegenwoordig alle denkbare variaties zien. Gedekte tinten zijn niet langer een gebod het on derwerp „lange breek" wordt daardoor niet alleen fleuriger, doch ook meer precair. Ook het model wijkt vaak van het klassiek gewone af: soms ziin de pijpen heel nauw en worden de heupen door uitstaande zakkleppen verbreed, er worden stoffen --'-mikt. die geen vlijmscherpe broeksvouw gedogen kleinigheden, die de niet onberispelijk geproportioneerde vrouw grondig op „voor" en „tegen" dient te toetsen al vorens zij de hare maakt. J. V. N* - v Aan het begin van deze eeuw had wellicht niemand gedacht dat slechts enkele tientallen jaren later, zonder zich te generen, het zwakke geslacht in lange broeken, inplaats van met lange rokken zou rondwandelen lange broe ken. niet slechits voor de exentrieke en keling, maar voor de grote meerder heid. Voor sportieve doeleinden, in het bij zonder voor het ski-lopen, deed de lange broek het eerst zijn intrede. Het was een pantalon voor bevoorrechte „wintersporters", waar men zich in het openbaar mee kon vertonen. Toen kwam de trainingsbroek, die zonder slag of stoot sportveld en gymnastiek zaal veroverde en aldra in al zijn on stuimige négligence op de ijsbaan en op straat werd gedragen. De lange broek maakte, in winterse kou, or,",-li"°ds vele harten warm en de herenpantalon doet nu al jaren opgeld. De mode-ontwerpers vergeten dit twee-piipige kledingstuk niet. Logisch overigens, want in deze sportieve we reld betekenen de ski-ensembles de be legging van hun boterham. Die ski- pakken zijn in de allereerste plaats modieus, smaakvol en een lust om naar te kijken, dochvaak niet doelmatig voor de sport waarvoor zi1 werden ge creëerd. De beste skikleding wordt dan ook doorgaans ontworpen door hen. die het manoeuvreren met de sneeuwlat- ten zelf machtig zijn, die weten welke speciale lichaamsbewegingen het pak moet toelaten en die him al te onge breidelde creeerlust ten bate van de practische zin hier en daar weten te beteugelen. Fluweel wordt in fraaie tinten ge bruikt voor de lan^e brosk zowel als voor het completerende jak. Van der gelijke stof. in een prachtige turkoois- groene tint. is het eerste lange broek ensemble met het nonchalante, rechte jak. Een moderne creatie, zoals die in diverse kleuren, voor vrouwen als voor mannen, door een Italiaans ontwerper wordt gebracht. Paquin geeft een geheel andere in terpretatie van de pantalon voor 1950. Niet alleen maakt hij de pijpen heel nauw. apart ook is de kleurencombina tie van het ensemble, dat in blauw, groen en rood werd uitgevoerd. Blauw is het gebreide truitje, groen de bijbe horende shawl en groen de nauwe broek, die een grillig ruit-streep spel ln rood te zien geeft. Belgische kustvisserij levert weinig op Katwijk aan Zee, 6 Januari 1950. (Van onze deskundige medewerker). In het economisch conflict te IJmui- den zit nog weinig schot. Weliswaar hebben reeds verschillende besprekin gen plaats gevonden, maar tot een op lossing is men nog niet kunnen gera ken. Dat het bedrijf zelf ook terdege onder de loupe genomen wordt, bewijst o.a het initiatief van de IJmuidenaren tot de oprichting van een Onderlinge Verzekering, zulks in navolging van de N.V. Onderlinge Verz. Mij. Vlaar- dingen, waarbij het gros van de sche pen der Katwijkse en Vlaardingse re derijen is ondergebracht. Laatstgenoem de -Onderlinge functionneert zeer be vredigend en zeer waarschijnlijk zullen binnenkort ook de Katwijkse Schipper- eigenaars zich daarbij aansluiten. Ook Scheveningen heeft een „Onderlinge". Met betrekking tot de salariëring der vispakkers-lossers te IJmuiden, werd een voorlopige regeling getroffen op basis van het vorige jaar. De onder handelingen over deze zaak duren ech ter nog' voort In verband met de jaarswisseling be vonden er zich heel weinig schepen op zre D? vangsten van de tongen liepen iets terug, daarentegen werd er wat het productieproces ingeschakeld dan I meer schol gevangen. Er gingen weer ten tijde van het laagtepunt, dat het I mooie besommingen uit. Op het terrein van de haringhandel blijft de stemming onveranderd goed. Tot en met 24 Dec. 1949 werden er to taal aangevoerd 768.500 kantjes haring tegen 971.700 kantjes in 1948. Hiervan bedroeg het aandeel van Scheveningen 384 400 kantjes. Katwijk 223.500 kantjes, Vlaardingen 152 300 kantjes en IJmui den 8300 kantjes De vraag uit het binnenland is nog van bescheiden om vang. Op het gebied van de export valt de verkoop van een mooie party bok king naar Griekenland te vermelden. Met Duitsland staat men nog steeds in onderhandeling De gedurende het sei zoen 1949 uit de markt genomen ha ring vindt gerede afnemers. Ook dit jaar blijkt het apparaat weer goede diensten te hebben bewezen, zoals dit trouwens ook in IJmuiden met betrek king tot de verse haring het geval was. Het hedendaagse handelsverkeer met het buitenland maakt t.a.v. het artikel haring, een dergelijke instelling on misbaar. Over de haringtrekkerij op de Bel gische kust hoort men nog niet veel roem. De afzetmogelijkheid in het bin nenland is zeer zeker ingekrompen en de pogineen om deze haring te expor teren. hebben totdusver geen resultaat opgeleverd Vooral dit laatste is van groot belang en men zal er dan ook niet. zo gauw toe overgaan om aan deze visserij deel te nemen, zolang dienaan gaande geen behoorlijk uitzicht bestaat, temeer waar thans dp frawlvisserij op verse vis goede mogelijkheden biedt. van belang is. Want het brengt ons ver der op de noodzakelijke weg naar de vrije inwisselbaarheid der valuta, het intussen nog lang niet bereikte ideaal voor een normale ontwikkeling van de internationale handel. Dat de Labour- party. ongetwyfeld met het oog op de verkiezingen, het tempo harer nationa lisatieplannen heeft vertraagd, ls aan het credlet van het Ver. Koninkrijk on getwyfeld ook ten goede gekomen. Wat Nederland betreft, wij maakten reeds melding van de belangrijk gro ter export in November. Nadere cij fers doen zien, dat wel is waar de ex port naar de V. S. nog altijd gering is, maar dat in genoemde maand de ex port naar West-Duitsland. als gevolg van de opheffing der exportbelemme ringen, aanzienlijk is gestegen, n.l. van f. 35.4 millioen In October tot f. 78.2 millioen in November, waarmee West-Duitsland thans als no. één op de ranglijst voorkomt en Engeland, zowel als de Belgisch-Luxemburgse Unie naar een lagere plaats zijn ver schoven. Aangezien West-Duitsland tot de dol lar-area behoort en we reeds een groot Pondensaldo hebben, is deze verschut Opmerkelijk herstellingsvermogen (Van onze financiële medewerker). Aan goede wensen ontbreekt het doorgaans in de eerste dagen des Jaars niet en het is daarom van meer be tekenis dat het nieuwe jaar niet en kel met goede wensen, maar ook met een niet van goede gronden ontbloot optimisme begonnen is. Wij doelden daarop reeds ln onze vorige beschou wing en wanneer men het aspect en de ontwikkeling van de Amsterdamse Fondsenhandel als een niet al te on betrouwbare indicatie voor de toe komst mag beschouwen, is er inder daad reden om het jaar 1950 met meer hoopvolle verwachtingen tegen te gaan. Thans zijn bij de verwachtingen voor 1950 cijfers en feiten aanwezig, welker betekenis niet valt te ontkennen. En dat de Amsterdamse beurs daarvoor deze week een open oog had en het bij hogere koersen tot veel grotere omzetten bracht, bewijst dat zij haar voelhorens nog niet heeft verloren. Hoe groot ook haar herstellingsver- t mogen is, moge hieruit bHjken dat de yjng financieel-economisch bezien, ze- beurswaarde van 100 leidende fondsen ker niet ongunstig. Als een symptoom tot eind November met rond f.500 mil- voor de financiële positie van Neder- Q.v.d.10 Ruhnwdewteidiitoi i2eld2W02kvan(qtoot) ovee- bchct oliebollen am Vomen ;Eti als flieuwjaaa-venassinq qlruj Menptys.. ifoep-omhcog wat aaaardig. Wie. nog lduppk over fwd. na <k Wstdagen ptoUleetde 'vande. uiivetkooD lloen was gedaald, maar dat dit cyfer in December met f. 200 millioen tot f.300 millioen is teruggebracht. En als de voortekenen niet bedriegen zal Ja nuari een verdere vermindering van het nadelig verschil doen zien. Om met het voornaamste te begin nen, in de Ver. Staten heeft de econo mische bedrijvigheid zich by de jaars wisseling nagenoeg op recordhoogte kunnen handhaven. Het bruto natio naal inkomen was „slechts" enkele mil- llarden beneden het hoogste cyfer van 1948 ($226 milliard en het particulier Inkomen bleef onveranderd op ca. 212 milliard, d.i. ongeveer 1400, ofwel ca. f 5000 per inwoner voor een Europe aan om van te waterdanden Men maakt zich dan ook niet bezorgd over de teruggang van het Amerikaanse exportsaldo, dat in 1949 6 milliard heeft bedragen, maar dat de laatste maanden, mede als gevolgd van de de valuatie in Europa een niet onbelang rijke vermindering aantoont. Zo is byv. reeds gedurende het laatste kwartaal J van 1949 de export van auto's aanzien iyk teruggelopen en daarentegen land kan ook worden aangemerkt de hogere opbrengst der Rijksmiddelen over November, die het totaal voor 1949 geraamde bedrag reeds met f200 mil lioen heeft overtroffen en die een over schot van rond f. 400 millioen in het vooruitzicht stelt. Het is jammer dat het financieel-economisch overheidsap paraat niet in sneller tempo wordt af gebouwd, hier en daar zelfs weer wordt uitgebreid, anders zou eindeiyk eens de dringend noodzakelyke belastingverla ging (opheffing der Ondernemingsbe lasting) in het zich komen. Hiér ligt Intussen een ideaal, waarnaar in 1950 met kracht zal moeten worden gestreefd. Bemoedigend is voorts dat gedurende de laatste maanden des jaars de inlagen by de Spaarbanken de uitbetalingen in toenemende mate beginnen te overtref fen, waardoor allengs weer een basis wordt gevormd voor de noodzakelyke nieuw-investering ten behoeve van het bedrijfsleven. Wat nu de beurs-aspecten in engere zin aangaat, de eerste dagen van het dg I nieuwe jaar zyn voor de Amsterdamse 1/ tk1de „CjtofeBozr" koirm Maandag as weet héét wat jongens.,,!7AAR HUIS1'/ Europese import naar de V. S. gestegen ----v,or>Hoi in en we zyn dus in ons werelddeel, wat de RoriwninvZS h2h£n aan de financieel-economische verhouding beurzeniers een waar feest geweest door met de V. S. betreft, op de goede weg. Dit biykt ook uit de verbeterde dol larpositie van Engeland. Volgens Staf- getoond dat het bezit van Amerikaanse fondsen in ons land nog veel groter is dan gemeend werd, n.l. ca. $436 milli oen, zynde ln guldens omgerekend meer fffotgen. \s cr stoden-wedstójd op, w qtwrtë laken" iasseri Lztdjzu eaQouda I •VA.'-. ford Cripps begint de Pondendevaluatie dan f,1.5 milliard! Zoals te wachten vruchten te dragen. Het Engelse Pond was, bleef aanvankelijk het aanbod na ziet op de vrye markt haar positie ver- genoeg geheel uit, maar toen de ver sterkt wat wegens de nauwe relatie tus- boven New-York uitgaande biedkoersen sen Pond en Gulden, ook voor ons land bekend werden (10 èt 20% boven N.Y. pariteit) bleken er toch velen te zyn, die tot verkopen bereid waren, zodat b.v. de omzet Woensdag 1465 certifica ten bedroeg tegen 350 de vorige dag. Technisch loopt de arbitrage met N.- York nog stroef, maar ook hier wordt aan verbetering gewerkt. Opvallend en bevredigend Is, dat de grotere levendigheid op de Amerikaan se afdeling geen afbreuk deed aan de belangstelling voor locale fondsen, met name Indonesische, waaraan de betere berichten uit en over Indonesië niet vreemd waren. Het is een gelukkig ver- schynsel, dat de export van genoemd land bij hogere pry zen voor rubber, kof fie, thee. tabak, stygt en dat met name de productiecyfers van rubbermaat- schappyen op een krachtig herstel der productiviteit wijzen. Met een prijs van ruim 15 d. per lb. is de rubberprijs than» voor de meeste maatschappyen lonend en ook hier blijkt al weer hoe weinig waarde men aan prospectieve beschou wingen kan hechten, want een jaar ge leden werd de Indonesische rubber-cul tuur door velen ten dode opgeschreven.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5