RECHTZAKEN Luikse valse-misn'enaffaire thans opgelost Kindje verkouden? van 1950 van Met een enkel woord 1 Officiële publicaties ZATERDAG 7 JANUARI Leopold IV von Lippe- Biesterfeld "j" OOM VAN PRINS BERNHARD. DIE KEIZER WILHELM OVERWON. (Speciale berichtgeving). Deze week is in Detmold overleden de laatste regerende vorst van Lippe- Detmold, Leopold IV von Lippe-Bies- terfeld, oom van Prins Bernhard en hoofd der vorstelijke familie. Het stoffelijk overschot van de vorst, die ruim 78 jaar is geworden, is in de grafkelder in de Christuskerk te Det mold bijgezet. De naam van de thans ontslapene was ééns op aller lippen, toen hij in het- begin van deze eeuw de moed had de machtige Keizer van Duitsland, Wil helm II, te trotseren. De Keizer weiger de n.l. Leopold IV als regerend vorst van Lippe-Detmold te erkennen. Leo pold heeft zich in de strijd tegen de Keizer doen kennen als een man met groot inzicht en een bewonderenswaar dige karaktervastheid. Hij was een zeer eenvoudig en beminnelijk man, die, be halve de Keizer, nooit vijanden heeft gehad, maar die durfde te strijden voor zijn recht. Wilhelm II nam de meest krasse maatregelen tegen vorst Leopold en verklaarde de eed van trouw, die de soldaten von LippeDetmold op hem aflegden, voor ongeldig. Leopold richtte zich toen met een in zeer hoffelijke, maar toch besliste termen gesteld schrij ven tot de Keizer. Wilhelm II antwoord de met een telegram, waarin het heet te: „Uw brief ontvangen. De beslissin gen van de generale staf zijn met mijn goedkeuring genomen". Verder maakte de Keizer nog enige verbeten opmerkin gen over de toon van de brief. Dit was zelfs Leopold te veel. In een energieke en duidelijke nota aan alle overige vorsten van de Duitse Bonds staat legde hij. de geringste van al len, op mannelijke toon zijn bezwaren bloot. Deze nota verwekte niet alleen in Duitsland, maar in de gehele we reld grote sensatie. Koningen herto gen en vorsten van Duitsland vielen Leopold bij. De zaak kwam in de Landdag, de Bondsraad en ten slotte bij de hoogste instantie van Duits land, het Reichsgericht. De Keizer engageerde de knapste rechtsgeleerden om zijn zaak tegen de „kleine Lipper" te winnen, maar het Reichsgericht stelde hem in het. onge lijk en Leopold IV werd vorst von Lip pe-Detmold, Als laatste van de Duitse vorsten leg de Leopold IV in 1918 de regering neer. De bevolking bracht hem toen een ova tie, een bewijs, dat men de beminde vorst node zag gaan. Hij was een zeer sociaal voelend mens, die vooral grote belang stelling had voor het culturele, leven. Op 24 October 1936 bezochten Prinses Juliana en Prins Bernhard het hoofd van de familie Lippe-Biesterfeld. De vorst ontving het pas verloofde paar op zijn jachtslot Lopshorn bij Detmold. Bij die gelegenheid hadden wij een kort onderhoud met Leopold IV. die ons o.m. zeidc: „Als hoofd mijner fa milie spreek ik als mijn liefste wens uit, dat uw ook door ons zo hoogge achte Kroonprinses met mijn neef gelukkig zal worden. Want het échte levensgeluk is het kostbaarste bezit, ook voor een zo hooggeplaatste jonge vrouw als Prinses Juliana. En ik ge loof te kunnen zeggen, dat zij een goede keus heeft gedaan". VAN DER VAART SMIT STAAT 16 FEBRUARI TERECHT. In de zitting van Donderdag 16 Fe bruari 1950. 10 uur, zal thans voor de Bijz. Strafkamer van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Den Haag de zaak behandeld worden tegen Hendrik Willem v. d Vaart Smit. geboren te Zoeterwoude 20 Januari 1888, van beroep journalist, wonende te Amsterdam, gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningen. HAAGSE RECHTBANK. Een jeugdige, oude bekende De jeugdige J. Hartkoorn te Voorschoten is een oude bekende van de Justitie, zo zei de Officier. Het was nu een heel lijstje met misdaden door verdachten begaan, hoewel voornamelijk werd gesproken over diefstal van een fiets. De Officier vond het gedrag van verdachte zodanig, dat hij 1 jaar en 2 maanden gevange nisstraf eiste. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. waarvan 4 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Cabaretavond „de Stem des Volks", 8 uur nam. Wassenaar (Hotel Wapen van Was senaar) Pluimveetentoonstelling 2 3010 uur pam. ZONDAG: Wassenaar (Hotel y/apen van Was senaar) Pluimveetentoonstelling 10 uur voorm 10 uur nam. Evang. Chr. Gemeenschap: Spr. pred, J. K. Haneveld. 5.30 uur nam. MAANDAG: Den Burcht: Cabaretvoorstelling voor ouden van dagen, 2 uur nam. DINSDAG: Schouwburg: ABC-Cabaret, 8 uur nam. Evang. Chr, Gemeenschap: Spr. ds I. Vasseur, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianou „De verstrooide professor" (14 jaar) Zat en Zon 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Eln Walzer für dlch" (alle leeft.) Zon 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7.15 en 9 15 uur. Casino „Zoölogica" (alle leeft.) Zon 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido „Jeanne d'Arc" (14 jaar) Zat en Zon 2. 5 en 8.15 uur; overige dagen 2 30 en 8 uur. Luxor „Western Union" (14 Jaar) Zon 2 30. 4 45. 7 en 9.15 yur. overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordl van Zaterdag 7 Januari 13 uur tot Zaterdag 14 Januari 8 uur waargenomen dooi de Apotheek Boekwljt. Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven 18, tel. 20085. Te Ocgstgeest door de Oegstgeester Apotheek. WllhelmlnaparK b. tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maanrin'VTm'-gen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Leeuwen, Sl- mor>c on Vprbrugge. Te Ocgstgeest door dr Varekamp. tel. 21916. De burger kan weer gerust zijn! 55 ARRESTANTEN IN DE CEL Het onderzoek in de Luikse valse muntersaffaire is thans zo goed als beëindigd. Bij dc Criminele Voor lichtingsdienst in Den Haag en op het bureau van police judiciaire te Luik liggen omvangrijke dossiers, die dage lijks nog aangroeien. Er is een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waardepapieren en drukpersen en vijf en vijftig personen van alle rang en leeftijd, die eens droomden van het wijdse perspectief van rijkdom en weelde, hebben nu kale celmuren tot enge horizon. Zo is de grootste valse munterszaak na de bevrijding ge ëindigd. De brave burger, die met enige ont steltenis over valse bankbiljetten heeft horen spreken, kan weer gerust zijn: zo goed als alle uitgegeven valse bankbil jetten, die perfect waren nagemaakt, zijn thans achterhaald! Dit resultaat is te danken aan het voortreffelijke recherchewerk van de Belgische en Nederlandse politie. In de afgelopen tijd hebben wij het verloop van de vele arrestaties en de re sultaten van het onderzoek gepubliceerd. Commissaris Kallenborn, hoofd van het Bureau Criminele Voorlichting heeft verklaard, zeer tevreden- te zijn over de wijze, waarop zijn mensen in samenwer king met andere Nederlandse politie- Instanties. hun werk hebben verricht. De samenwerking met de Belgische col lega's was boven alle lof verheven. De gemiddelds »burger, zo zeide hij, weet niet wat er allemaal aan een dergelijk onderzoek vast zit. Dag en nacht zijn de mensen in touw geweest. Overal trok ken zij zelf naar toe. Zij maakten uit gebreide reizen, dikwijls zonder eten en zonder voldoende slaap. Dit onderzoek heeft, weer eens bewezen, dat recher che-werk „zweet en tranen" kost. Ten slotte verklaarde commissaris Kallenborn nog, dat het Bureau Cri minele Voorlichting, in samenwerking met de gehele Nederlandse politie, in de afgelopen vier jaar 36 werkplaat sen heeft ontdekt, waarvan 10 in het buitenland. En waar het in de meeste gevallen ging om zeer grote aantallen nagemaakte distributie-bescheiden cn grote hoeveelheden vals bankpapier, is dit een resultaat, waarmee de Ne derlandse politie tevreden kan zijn. 16 Januari uitbreiding vrije lijst textielgoederen OOK COURANTENPAPIER DAN VRIJ De Centrale Dienst voor In- en Uit voer deelt mede. dat met ingang van 16 Januari a.s. 'n lijst van kracht zal worden van textielgoederen, waarvoor de kwantitatieve beperkingen van de invoer uit en behoudens enkele posten van dc uitvoer naar de lan den van de Belgisch-Luxemburgse economische unie zijn opgeheven. Ook zal tegelijkertijd courantenpa pier, zowel voor dc invoer als voor de uitvoer, worden vrij gegeven. Het be treft hier derhalve een vérdere uit breiding van de op 10 October 1949 gepubliceerde lijst. In de Nederl. Staatscourant zullen in de loop van de volgende week de statis tieknummers, waaronder de hierboven genoemde goederen vallen, worden op genomen in de vorm van Bekendmaking Invoer no. 5 Uitvoer no. 5. Per 16 Ja nuari wordt voor de in- en uitvoer van bedoelde producten het verklaringssy steem van kracht. Een uiteenzetting in zake dit systeem js gegeven in de hand leiding van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer, welke verkrijgbaar is zowel bij de Kamers van Koophandel en Fa brieken, als bij de Economische Voor lichtingsdienst. Gepasteuriseerde melk 1 cent per liter duurder IN SOMMIGE PLAATSEN TWEE CENT Met ingang van morgen wordt dc prijs van gepasteuriseerde melk ver hoogd met één cent per liter. Een zelfde prijsverhoging zal in bepaalde gebieden ook worden ingevoerd voor gewone melk. In enkele gemeenten van Nederland, waar de aanvulling van mclktekortcn hogere kosten te weeg brengt, zal de prijsverhoging voor gewone melk zelfs twee cent per liter bedragen. De prijsverhoging voor ge pasteuriseerde melk zal slcchls gelden voor het eerstkomende ha'f jaar, daarna zal de prijs weer met één cent worden verlaagd. Dat de gepasteuriseerde melk duurder wordt, houdt verband met de hogere ver werkingskosten, welke zijn gebleken na nadere berekening. De reeds geruime tijd geleden ingetreden stijging van de kos ten in 't melkslijtersbedrijf in een groot aantal gemeenten heeft de Regering aanleiding gegeven de handelsmarge van de melkslijters met één cent te ver hogen. De prijsverhoging der gewone melk zal niet gelden in het gebied der grote steden in het Westen van het- land, in Arnhem, Apeldoorn. Nijmegen en in de omgeving dezer steden Slechts in enkele gemeenten zal de prijs met twee cenf. per liter worden verhoogd. Deze liggen in een gebied, waar de winstmarge der slijters wordt verhoogd en waar tevens een tekort aan melk is, dat speciaal moet worden aangevuld. Volgende Tweede Kamer verkiezingen onder nieuwe kieswet? De Minister van Binnenlandse Za ken heeft het ontwerp voor een nieu we kieswet, zoals dit vervat is in een rapport van het Centraal Stembureau, aan verschillende instanties om ad vies gezonden. Het ligt in 's ministers voornemen te bevorderen, dat de Tweede Kamerverkiezingen van 1952 zullen kunnen worden gehouden on der de werking van 'n nieuwe kieswet. DE „WILLEM RUYS" NIET VOLGEBOEKT VERTROKKEN. Animo voor volgende reis weer groot. Met ruim 800 passagiers aan boord dus niet volgeboekt ging de „Wil lem Ruys" gistermiddag als eerste Ne derlandse passagiersschip na de souve- reiniteitsoverdracht naar Indonesië. De lege plaatsen zijn voornamelijk te wijten aan het feit, dat zowel het gouverne ment als het K.A.S. (Kantoor Aanwij zing Scheepspassage) de voor hen ge reserveerde ruimte voor het eerst niet geheel doen bezetten. Maar ook zijn er enige afzeggingen geweest van parti culieren, die na de souvereiniteitsover- dracht eerst „de kat eens uit de boom wilden kijken". Intussen zijn er onder hen. die voor de volgende reis van de „Willem Ruys" toch weer geboekt hebben. Het vertrou wen schijnt te zijn weergekeerd en het aantal aanvragen voor de volgende af vaart. overtreft reeds de beschikbare plaatsen. NED. KUSTVAARDER IN AANVARING MET ZWEEDS STOOMSCHIP. Het 291 bruto registerton metende motorschip „Venus" van C. HoLscher's kustvaartbedrijf N.V. uit Rotterdam is gisteren op de Tees (Eng.) in aan varing gekomen met het 2065 ton me tende Zweedse stoomsdhip „Spzca". Door middel van een cementbekisting worct de a/ver ij van de „Venus" provi- soriso.i hersteld. Voorzien van een voorlopig certificaat van zeewaardig heid heeft het schip gisteravond zijn reis naar Korsoer (Den.) kunnen voortzetten. Frauduleuse ambtenaar te Nijmegen STAK ZIEKENGELD IN EIGEN ZAK. Bij de Raad van Arbeid te Nijmegen iseen ernstige fraude ontdekt. De ambtenaar van Tr. zou zich sinds 1944 schuldig gemaakt hebben aan ver schillende valse uitkeringen. Hij had op zich genomen de ziekte- uitkeringen aan patiënten te geven. Het is gebleken, dat hij bij de Rijksverzeke ringsbank hogere bedragen heeft opge geven voor patiënten, dan werkelijk juist was. Zelfs liet hij zich uitkeringen geven voor gefingeerde patiënten Op deze manier heeft hij op frauduleuze wijze duizenden guldens verduisterd. Velen hebben het geld dat van Tr. „uit menslievendheid" bij hen thuis zou be zorgen, nooit ontvangen. Dan rug. keel cn borstje i n \v r ij v e n met Thuiskomst der „Berken mannen WEINIG HOOP VOOR HET SCHIP. 25 Nederlandse mannen, gestoken in splinternieuwe Zweedse gabardine-re- gerijassen, costuums en schoenen, stap ten gisteravond glunderend uit de spe ciaal voor hen gecharterde KLM-Con- vair „Gerard Terborgh", die hen van de Stockholmse luchthaven Bromma naar Schiphol had gebracht. De blauwe en groengrijze regenjassen waren trouwens niet de enige nieuwe kledingstukken, die deze mannen droegen. Het waren de zeelieden, die Woens dagochtend onder de Zweedse kust alles verloren, wat zij aan boord van hun schip, de 2130 ton metende „Berkel" bezaten. Het schip liep, gelijk bekend, op de rotsen bij Soderhamn. Hun overgebleven bezittingen, van de meesten een oude broek om een paar schoenen gewikkeld, droegen de man nen onder hun arm. Voorop loopt de le stuurman, de 48-jarige Van der Lee. Zijn handen zijn geheel gezwachteld, maar als we hem vragen wat er met hem is gebeurd, zegt hij,,'t Is niks Maak er maar geen drukte over. Ze zijn een beetje bevroren, maar dat is binnen een paar dagen weer over Frits Verf uit Haarlem was juist aan boord gekomen, toen het gebeurde: „Ik stond op de brug met nog twee anderen, op de uitkijk. Er was een geweldige sneeuwstorm en we konden bijna niets zien. We stonden met zijn drieën uit te kifken naar een lichtbaken, dat we ge mist hadden. Ik stond er pas. toen ik plotseling voelde hoe het schip omhoog werd getild. Dat is niks bijzonders dacht ik. Zal wel een hoge golf zijn. Maar toen ik zag hoe het schip op zijn kant terug gleed, wist ik dat het mis was. De ka pitein stond naast me Onmiddellijk gaf hij order om onze plaatsen bij de boten in te nemen. Toen eindelijk de Zweedse loodsboten langszij kwamen, waagden we allemaal via de verijsde statietrao de sprong op de boten, 't Was een f-aai staaltje werk van die Zweden Kapitein Vinke, de eerste en de derde machinist zijn .voorlopig in zweden achtergebleven om af te wachten wat er van het schip zal worden. De meeste leden van de bemanning hebben weinig hoop. dat het schip nog tijdig geborgen zal kunnen worden. De „Berkel" is nu geheel met een ijs- pant-ser bedekt. Zolang het weer niet gunstiger wordt kunnen sleepboten niets doen om te trachten het. gestrande schip in veiligheid te brengen, CONFERENTIE ANTI-REV. PARTIJ. 26 en 27 Jan. a.s. zal in hotel De Witte Brug te 's-Gravenhage een twee daagse conferentie vanwege de Anti- Rev. partij onder leiding van de heer J. Schouten van Rotterdam worden ge houden. Op de eerste dag zal mr J Mey- nen. oud-minister van Oorlog, refereren over: „Industrialisatie" en op de tweede dag prof dr K. Dijk, hoogleraar aan de Theol Hogeschool t-e Kampen over: „De strijd om ds beginselen". PRIJZEN HOTELS EN PENSIONS VRIJ Evenals voor maatkleding. De staatscourant van gisteren bevat de beschikkingen van de minister vgn Economische Zaken, betreffende de vrij lating van de prijzen voor: logies; pen sionverlening in hotels en logementen en voor vacantiepensions; voor maat kleding-; voor sintelcokes en bruinkolen en voor fabrieksturf. HJI||||1l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£ 1 Een woord van bezinning I Marius Richters, de bekende glasschilder, ontwerper van de beroemde ramen in de vernietigde St. Laurenskerk in Rotterdam, heeft een plaat getekend, waarop hij zijn visie geeft op de wereld, waarin wij leven. Op het eerste gezicht lijkt het een rommelig geheel. Richters tekent wolkenkrabbers als sym bolen van de grote, steeds machti ger wordende moderne zakelijk heid, een vliegtuigmoederschip ligt gereed, een bommenwerper scheert door de lucht generaals buigen zich over stafkaarten, diplomaten spelen het spel van de politieke krachtmeting. Men ziet Aziaten de wereldruimte binnenstromen en onwillekeurig gaan de gedachten uit naar het zelfstandig geworden Indonesië en daarmee naar de nieuwe opgave, waarvoor de histo rie ons volk heeft gesteld. Ds kunstenaar beeldt in twee figuren, die van een arbeider en arbeidster met sikkel en hamer het élan, de machtsontplooiing van de volken der Sovjet-Unie uit. Na tuurlijk ontbreekt ook China niet, waar door aloude poorten rijen soldaten binnenmarcheren. Onder aan de plaat vrouwen in avond toilet. kantoormensen, arbeiders enz. Hier staat in één plaat voor ons de wijde en chaotische wereld van 1950. Groeper van mensen, elk met hun eigen gedachten, idealen, hun eigen koers naar de toekomst. Midden tussen al deze enkelin gen en volken heeft Richters de Christusfiguur getekend. Er is practisch niemand, die er naar kijkt. De Christusfiguur is over stroomd door een golf van licht en tegelijk ontzaglijk hulpeloos en ge ring. Het is of de gedaohten van al die mensen in een totale andere richting gaan, of er een hele we reld langs Hem heen schuift, zon der er verder enige aandacht aan te besteden. Rondom deze Christus is het blijkbaar onmogelijk men selijke idealen op te stapelen. Er is geen vrede, geen broederschap van mensen, die elkaar de hand reiken. Het lukt blijkbaar niet rondom de Christusfiguur onze dromen te etaleren. Dat is een teleurstelling voor ons. Omdat we zo graag geloven, dat het tsn slotte in orde komt. Kortgeleden zag ik een film, waarover veel geschreven is. nl. The Snake-pit (De Slangenkuil). De film geeft een beeld van de el lende van geestelijk defecte men sen, die in een grote inrichting verpleegd worden. De reeks van sombere beelden loopt uit in een scène, waarin alle verpleegden overgegeven luisteren naar het lied: „Naar huis". De hoofdpersoon gaat dan inderdaad naar huis. Stralend rijdt ze met haar man de stad tegemoet. Slot-conclusie: ook dit komt in orde De kunstenaar Richters daarente gen blijft eerlijk tot het laatst. Het Is zijn overtuiging, dat de worste ling van tegengesteld gerichte krachten zo maar niet beëindigd wordt. Hij ziet onontkoombaar daar midden tussen in: de Chris tusfiguur. Nog altijd komen enke lingen moe en wanhopig tot Hem. Ze hebben misschien na een eerste ontmoeting hun hele leven nodig om te begrijpen, wat Hij voor hen betekent. Heel vaak ook zullen ze proberen van Hem af te komen. Maar Hij blijft, Hij blijft, en dat is uiteindelijk van de laatste bete kenis voor hen. Ze gaan de wereld van 1950 binnen met een gevoel van bevriidlng, met het dwingend besef, dat Hij de Heer is over hun leven. M. W. J. GEURSEN, Ned. Herv. predikant te Leiden, nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IH Prins Bernhard herdacht zijn huwelijksdag DAGELIJKS TELEFONISCH CONTACT MET SOESTDIJK. Aan boord Karei Doorman, 6 Jan. Prins Bernhard heeft vandaag de ver jaardag van zijn huwelijk herdacht te midden van de officieren van de Karei Doorman. In een gesprek, dat wij met Z.K.H. hadden, heeft hij nog eens vooral de nadruk gelegd op het bij zondere economische belang van zijn missie. De prins is zeer verheugd, dat hij zijn bezoek aan de West thans kan herhalen, waarbij de eilanden Saba en St. Eustatius voor het eerst in de ge schiedenis een bezoek van een lid van het Koninklijk gezin tegemoet zien. Prins Bernhard staat dagelijks tele grafisch in contact met Soestdijk. En wanneer hij straks op de Azoren is aan gekomen. zal tussen de post van de be manning naar het vaderland ook een brief van Prins - Bernhard naar huis meegaan. In het vooruitzicht van het zeer Tweemaal een wonder. Lido Voor de vierde week wordt „Jeanne d'Arc" vertoond Bijna zou men geneigd zijn van twee wonderen te spre ken! Het grote wonder, dat. Ingrid Berg man zo overtuigend mogelijk tracht uit te beelden, en de overstelpende vloed naar het theater Geschiedenis aan het Hof. Rcx Allereerst dit:" hoe dient men zich te stellen tegenover de Duitse film? Open! Niet om opportunistische redenen, gebaseerd op de noodzakelijkheid voor Nederland weer een Duitse markt te veroveren, maar wel omdat een Duitser, evengoed als een landsman van andere nationaliteit, zeker films kan vervaar digen en reeds heeft vervaardigd welke het aanzien ten volle waard zijn. Dat bewezen reeds enkele na-oorlogse v/erken. Met de films voor en tijdens de oorlog gemaakt staat het geheel anders: de nationalistische werken hebben in 't geheel geen waarde, de films, in (betrek kelijke) vrijheid gemaakt, kunnen hun waarde behouden hebben, doch in vele gevallen mogen deze werken wel onder het stof bedolven blijven „Ein Walzer für dich" is een grens geval. Het is een verhaaltje van niets, daar is bijna alles mee gezegd. Er komt een mijnheer in voor. die steeds zingt, met een eeuwige glimlach om zijn bre de mond en dan is er nog Heinz Rüh- mann een jonge uitgave die ech ter humoristisch is op een wijze, welke ons niet meer zo goed ligt. De frisheid ontbreekt, de charme, het verrassende, de esprit! De geestigheden zijn zwaar en langdurig lütgesponnen. De geschie denis aan het. Hof van Palamo zal oude bewonderaars van Heinz (en Theo Lin- gen) echter tóch hog wel enige verpo zing schenken. Twee loten van één stam: boef en held. Luxor Zane Grey weet een goede „Western" te schrijven, een perfecte zelfs. Fritz Lang wist in zijn eerste jaren Voortreffelijke films temaken. Holly wood bracht hem omlaag. Met „Western Union", een verfilming van Grey's ge lijknamige roman, bewees Lang het vak nog goed onder de knie te hebben. Niet, dat de hoogte van weleer bereikt werd, doch deze film ovér de strijd van tien tallen jaren her in het woeste en verre Westen van het nog zo jonge Amerika is verfilmd op een verrassend flitsende manier. Geen overdaad van cliché-vor men, kortom een werk, dat er wezen mag! Er zijn enkele zeer goede camera-be wegingen, nagenoeg geen één scèen is getrokken. De sfeer van spanning, de lichte humor, de totale afwezigheid van vals sentiment, en vooral de naar gere gelde climaxen leidende montage getui gen van de vaardige hand van een oud vakman. Het gegeven van Grey leende zich dan ook uitstekend voor een dynamische film: de strijd, welke de mannen van Western Union, de telegraaf-maat- schappij, hadden te voeren tegen be- .krompen geesten, die het belang van snelle verbindingen niet konden inzien BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp tot verlenging van de geldigheidsduur van de wet gebruik ver- BINNENL \ND. voermlddelen 1939. De Belgische glasultvoer naar ons land bedroeg 'in November 4300 ton; ver wacht wordt .dat dit cijfer voor de maand December verdubbeld ls. De Belgische 1 glaslndystrie werkt thans op volle capaci teit. Evenals het vorige jaar zal ook thans In Mel of ln Juni ln het Stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft een oude kunst- en antiekbeurs worden ge houden door de vereniging van hande laren ln oude kunst ln Nederland. De heer P. Brand»., te Amsterdam, voorzitter van de R.K. Boekhandelaren- en Uitgeversvereniging „Sint Jan" ontving gisteravond uit handen var. prof. Van der Gaag van het Groot Seminarium te War mond de Ridderorde van Gregorlus de Grootc voor zijn vele verdiensten voor het katholieke culturele leven Uit het kanaal Apeldoorn-D eren, ter hoogte van de Zlvaanspreng onder Apel doorn. heeft de politie he>. stoffelijk over schot opgehaald van de 32-jarlge H de G., uit die gemeente Deze was Woens dagavond per fiets van huis gegaan, om zijn vrouw af te halen Vermoedelllk ls hij onderweg, door de duisternis misleid, te water geraakt. In de mijnstreek ls gisteren een nieuw contingent Italiaanse arbeiders, ongeveer 80 man. gearriveerd. Z»| zullen te werk worden gesteld op verscblUendp staatem'lner». Het. totale aantal bij dez- mllnen werkzame Italianen is door dit contingent gestegen tot ongeveer 500 man. De Zwitserse zaakgelastigde a.l., dr R. Keiler, beeft gistermiddag ln het ge- i bouw „Pulchri Studio" een tentoonstel- ling van Zwitserse affiches geopend. Deze-j tentoonstelling wordt gehouden onder I auspiciën van de Stichting .Nederland Zwitserland. Met de volgende schepen kan zee- 1 post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie u Iter lijs ter post mcètr' zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indone sië ms. „Oranle" (10 Jan. '50); Curasao ms. ..Baarn" (14 Jan. '50). Suriname ms. „Hersllla" (18 Jan. '50) De K.N.A.C. deelt mede dat er goede grond bestaat voor de verwachting, dat de belde tollen onder de gemeente Maar tensdijk ln de loop van 1950 zullen wor den opgeheven. BUITENLAND. De 24-jarige mecanicien Anthony Corrlgan uit Oldham in Lancashire, oud gediende van de Britse vloot, heeft als helllg-jaar-pelgrim ln 76 dagen een voet reis uit Wales naar Rome gemaakt. Een Amerikaans gerechtshof ln Frankfort heeft Walter Galanska. de 1 eerste Duitser, die na de oorlog een hc- 1 llcootére bouwde, een overtreding van de bezettingswetgeving. veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk Indien hll zich onthoudt van verder wetenschanoelljk on- derzock oo aërodynamisch gebied, blijft hy op vrije voeten. De secretaris-generaal der Verenigde Naties Trygve Lie. heelt verklaard „er zeer bezorgd over te zijn" dat geen der betrokken regeringen iets heeft gedaan om de weggevoerde Griekse kinderen naar hun vaderland te doen terugzenden. Kanselier Adenauer heeft ln een nota de geallieerde hoge commissarissen ver zocht af te zien van de. ontmanteling van een hoogoven in de Hermann Gqerlng Werko tê Waténstedt" Salzgltter. In zijn nota verklaart de kanselier, dat deze ont manteling tienduizend arbeiders werkloos zou maken. Een viepmotorlge bommenwerper van het type B-50 is. met elf man aan boord, ln een baal van Florida, even na de start, te pletter gevallen Negen Inzittenden kon den worden gered. De oorzaak van het ongeval ls niét bekend. De Veiligheidsraad zal Dinsdag a s. bil een komen, onder voorzitterschap van deafgevaardigde van het nationalistische China, dr Ts'.ang. die deze maand dc raadszittingen presideert. Het enige agendapunt ls een bespreking van het vraagstuk der toegelaten wapens. Donderdag heeft de Milanese politie een man aangehouden, die een van de voornaamste leiders is van een uitgebreide internationale organisatie van valse mun ters Het ls een zekere Augusto Scendrate. oud 39 Jaar. die zich in het bijzonder had toegelegd op het vervaardigen van valse Zwitserse bankbiljetten. Dc gewone begroting 1950 van het Belgische ministerie van landsverdediging béloopt frs 5,7 milliard, :1e buitengewone begroting frs 2,5 milliard. en de voorvechters wilden uitbuiten ten bate van hun geldzakken, tegen India nen, welke toch enigszins met recht hun grondgebied verdedigden en ten slotte tegen alle ongelukken en ongemakken, eigen aan een expeditie, welke de be- woodne wereld ver achter zich weet. „Western Union" is de beste kauwgom die men zich denken kan, en. wil men een tweede vergelijking; straffe whiskey en zware shag! Wat die boef en held betreft: een familievete brengt stééds spanning! Verstrooidheid in kleuren. Danny Kaye, aan wie wij als Walter Mitty onvergetelijke herinneringen be waren, stelt deze week in Trianon als wereldvreemde professor min of meer teleur, hoewel er meesterlijke momenten te bewonderen vallen in deze kleuren film over een zevental verstrooide hoog geleerden, wier arbeid aan een stan daardwerk over muziek wreed wordt on derbroken door een beeldschone min of meer provocerende jongedame. Wellicht maakt Danny Kaye in deze film niet de indruk, die wij van zijn succesnummer kregen, doordat hij veel minder alleen op de voorgrond treedt, maar voorname lijk tezamen met zijn collega-professo ren van de ene onnozele situatie naar de "andere tuimelt. Wel treedt hij daar bij op als „aanvoerder" van de club der verstrooiden, die verwikkeld raakt in de machinaties van een gangstersbende. Onze held raakt tot over zijn oren ver liefd op genoemde schone, die deel uit maakt van de gangsterbende, doch die een veilige toevlucht zoekt in het vrij- gezellenhuis van de zeven professoren. Uiteraard valt de verliefde verstrooide hooggeleerde in iedere kuil, die voor hem gegraven wordt, maar uiteindelijk valt de hele gangsterbende, zoals ook volgens het spreekwoord moet, in de grote kuil die aan het einde van de film voor de zeven hooggeleerden wordt ge graven. Walter krijgt zijn schone en de vrede wordt hersteld, het standaardwerk over de muziekgeschiedenis voortgezet en de boeven, zoals dat hoort, in de boeien geslagen. Een film zonder enige diepgang, met een onderhoudend karakter en afschu welijke kleuren, die echter goede ont spanning bieden kan. Voor-oorlogs trekpaardje. Casino De directie van het Hoge- woerd-theater heeft een voor-oorlogs paardje van stal gehaald, dat 't overi gens vast en zeker nog uitstekend zal doen. Heinz Rühmann Hans Moser en Theo Lingen, drie grootmeesters van het komische genre'uit het Duitsland van vóór 1939. demonstreren hun onmisken bare talenten in „Zoölogica", een film, die evenmin met zoölogie als met logica iets uitstaande heeft, maar die tal van kostelijke momenten bezit, waarom men hartelijk kan lachen. De humor is niet altijd van de fijnste soort en soms zelfs vrij goedkoop, maar dat heeft weer het voordeel, dat men er niet bij behoeft na te denken. Spitse geestigheden zal men er tevergeefs in zoeken, kluchtige mo menten daarentegen vele. En ook dat zullen ongetwijfeld zeer velen weten te waarderen' Een gevarieerd en interes- sa nl vóorprogramma vormt een prettige I inleiding. overladen reisprogram. waarbij slechts ten dele van de Dakota gebruik zal worden gemaakt, omdat, anders na de lange vliegtochten en de drukke ont vangsten de tocht te vermoeiend zou worden, neemt Prins Bernhard aan boord zoveel mogelijk rust. De Dakota zal op de enkele reizen, die moeten worden afgelegd, reeds overbelast zijn, zodat de prins slechts met een klein gevolg zijn bezoeken zal afleggen. HANDEL CONSUMPTIE AARDAPPELEN BEHOEFT GEEN ERKENNING. Vestigingsvergunning voor kleinhandel blijft vereist. Van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning deelt men ons mede, dat in af wachting van nadere voorzieningen, de handel in consumptie-aardappelen zowel groot- als kleinhandel en export vooralsnog mag worden uitgevoerd zonder dat een erkenning is vereist. Voor de groothandel in consumptie aardappelen blijft het bedrijfsvergun- ningen-besluit 1941 tot 1 Februari a.s. van kracht. Na die datum zal de vesti ging via een groothandelsbedrijf in con sumptieaardappelen - althans voorlopig vrij zijn. Voor de kleinhandel blijft evenwel ook na 1 Februari een vesti gingsvergunning vereist. Bevorderd zal worden, dat aan bedrij ven, welke worden gevestigd in de pe riode waarin geen erkenning is vereist, bij een eventuele totstandkoming van nieuwe erkenningsreglementen automa tisch een erkenning wordt verleend." Researchwerk der Koninklijke Shellgroep De tot de Koninklijke/Shell groep behorende maatschappijen hebben in totaal f. 70.000.000 uitgetrokken voor research gedurende het jaar 1950. De groep bezit vele laboratoria in ons land, de Ver. Staten en Engeland, waar honderden specialisten op wetenschap pelijk gebied naar nieuwe toepassingen voor de uit ruwe olie verkregen eind producten en de op aardolie gebaseer de chemische producten zoeken. Zij verrichten tevens onderzoekingen om de doelmatigheid dezer producten t e verbeteren. Verder trachten zij de reeks nieuwe producten gestadig uit te brei den. De voornaamste laboratoria bevinden zich in ons land in Amsterdam en Delft, verder te Thornton bij Liverpool en in de V. S. in Emeryville (bij San Fran cisco). Houston en Woodriver. Hiernaast beschikt de Koninklijke/Shell groep over proeftuinen van grote uitgestrekt heid m Modesto (Californië) en in Woodstock in het Engelse graafschap Kent. Ook 't laboratorium van de groep te Amsterdam beschikt over een be scheiden proeftuin. Ongeveer 3.500 wer kers wijden zich in deze en andere la boratoria aan research-arbeid, gesteund door een outillage, die tot de modernste en best uitgeruste ter wereld mag wor den gerekend. Het voor 1950 uitgetrokken bedrag voor research bewijst dat de zich over vele jaren uitstrekkende practische ervaring van de Koninklijke/Shell groep het vertrouwen in research heeft bevestigd. De Wethouder van Onderwijs, de Heer J. C. van Schalk, ls verhinderd Woensdag spreekuur te houden. BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de hou ders van honden, ook wanneer hun geen aangiftebiljet voor de hondenbelasting voor 1950 mocht zijn uitgereikt, verplicht zijn van het houden van een hond, bin nen 14 dagen na de dagtekening dezer, aangifte te doen ten kantore van de In specteur der Gemeentebelastingen (ge meente-secretarie, afdeling financiën). Hun wordt er mede nog eens uitdruk kelijk op gewezen, dat de verschuldigde belasting met het viervoudige wordt ver- no-'i indien niet volledig ls voldaan aan de hierboven genoemde verplichting. "LeH»" 7 Januari 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. De Wethouder van Sociale Zaken de I Heer S. Menken. Is verhinderd Woensdag I spreelrarnr te houden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2