Frauduleus verhandelen van effecten in België Onze troepen op Midden Java thans geëvacueerd WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 7 JANUARI 1950 No. 26892 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr, en Adm 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Onrust in Nabije en Verre Oosten Het beeld in Europa is hetzelfde als men om de tyd van de Nieuwjaarswis seling gewoon is waar te nemen: rust. De diverse parlementen zijn naar huis en zodoende overheerst de algemene po litiek. Uitzonderingen vormen evenwel België en Frankrijk. In België neemt het doffe gerucht rondom de konings kwestie geregeld toe en niet zonder vrees mag men afwachten, wat er wel zal ge schieden, wanneer het volksreferendum een feit zal zijn geworden. In Frankrijk heeft- de regering Bidault- een meer dan ernstige, vrijwel een dodelijke, strijd moeten voeren om haar bestaan. Tegen alle verwachtingen in, heeft zij die strijd overleefd, maar veilig is zij altijd nog geenszins. Slechts de angst der Derde macht om omver te worden geworpen, heeft Bidault kunnen redden. Anders was zijn lot reeds lang bezegeld ge weest. Ernstiger daarentegen is de situatie in het Nabije Oosten. Zoals men weet, heeft de UNO het besluit genomen om Jeruzalem en de andere heilige plaat sen te internationaliseren. Mede onder aandrang van het Vaticaan, wie deze plaatsen natuurlijk al zeer ter harte gaan, werd genoemd besluit doorgedre ven tegen de zin van de grote mogend heden in. Wie alleen het oog richt op de heilige plaatsen zonder meer zal dit besluit moeilijk anders dan kunnen toe juichen. Voor de Christenheid is er im mers alles aan gelegen om deze plaatsen volkomen veilig te stellen en hoe is deze veiligheid beter te verzekeren dan door ze te stellen onder bescherming van het hoogste lichaam der volkengemeen schap? Edoch, bekend was, dat zowel Israël als Transjordanië en beide landen hebben de heilige plaatsen in bezit zich met hand en tand zouden verzetten tegen een internationalisatie. En prompt is dat tot uitdrukking gebracht. Israël heeft zelfs Jeruzalem hals over kop gebombardeerd tot hoofdstad! En daarmede is een conflict geboren, waarvan de draagwijdte nog moeilijk in volle omvang is te overzien. Noch Israël, noch Tranjordanië tonen ook meer de geringste bereidheid om toe te geven. Zal de UNO het dan willen en moeten doen? Zo-is een prestige-kwestie geboren, die grote gevolgen met zich kan brengen en nu juist niet van de aangenaamste. Israël en koning Abdoellah zijn niet van plan te wijken, zij eisen ieder hun deel. Maar kan de UNO terugkomen op het genomen besluit? Doet zij dat niet, wat moet zij dan bedenken om haar wil tot werkeljfcheid te laten worden? Zo als men wee^beschikt de UNO niet over militaire macht, dus kan zij niets af dwingen dan met middelen van econo mische boycott en dergelijke. Zal de UNO. en dan met name de groten, zich daartoe willen lenen9 En zou een-der-, gelijk optreden niet Israël in de armen van Moskou drijven, ook al heeft het Sovjet-blok voor het gevallen besluit van internationalisatie gestemd? Vragen en nog eens vragen, die het Nabije Oosten weer eens in grote onrust dompelen. En dat is nu juist iets, het geen het Westen zich niet kan veroor loven. Niet voor niets heeft Amerika bi] het bezoek van de sjahc- van Perzlë of Iran. gelijk het tegenwoordig heet, fl- nantiële steun beloofd en zich ook te genover de andere Arabische staten goedgunstig uitgelaten. De olievelden zijn heel wat waard En welke invloed zal het feit hebben, dat in Egypte de Wafd. de partij van Nahas pasja, die een volkomen onaf hankelijkheid nastreeft in samengaan met de Soedan-, hetgeen impleciet ook inhoudt een terugnemen der Engelse troepen aan het Suezkanaal. het heft opnieuw in handen zal nemen, nu zij als overwinnares uit de verkiezingen te voorschijn treedt? Het Nabije Oosten is op drift en de crisis in Griekenland oefent- al evenmin een gunstige invloed uit. Vermoedelijk zal daar wel een interim-regering wor den gevormd tot het volk in nieuwe ver kiezingen zal hebben gesproken, dus een regering, waarvan gemeenlijk weinig kracht pleegt uit te gaan. Voor het oude Hellas, dat juist de guerilla-oorlog suc cesvol heeft beëindigd en nu voor de be slissende periode van opbouw komt te staan, lijkt ons een verkiezingscampag ne, gezien hoe die in Griekenland wordt gevoerd, weinig opwekkend! De meeste onrust baart echter wel voor het Westen de situatie in het- Ver re Oosten. Bij monde van president Truman zelf heeft Amerika officieel ver klaard. dat het de nationalistische re gering,, die zich geheel op Formosa heeft moeten terugtrekken, niet zal steunen en deze zichzélf moeten redden tegen invasie-pogingen der roden. Zal deze wankele regering daartoe In staat zijn, te meer. waar zij op het eiland zelf al lesbehalve gezien is? Tot een erkenning van het bewind van Peiping is Washington nog niet overge gaan, als gevolg van de behandeling van enkele Amerikanen door het- rode be wind. maar Engeland en de meeste le den van het Britse Gemenebest In het Oosten hebben, zich neerleggend bij het voldongen feit, de regering van Mao tse toeng reeds de jure erkend. Het is een overwinning van Moskou van de groot ste betekenis, die een vérstrekkend ge volg na zich zal kunnen slepen. Mede door het wegvallen van het- Hemelse Rijk in de lichamen der Verenigde Na ties en vooral in de Veiligheidsraad. Intussen blijft de grote vraag, wat Mao zal blijken te zijn, een gedwee vol geling van Moskou dan wel een voorlo pig zacht genuanceerde Tito, volkomen open. Ook na de bijzondere eer. die de rode leider van China to Moskou ten deel is gevallen. Het verstandigst lijkt ons. om ons niet in voorbarige gissingen te verdiepen, doch rustig het verdere verloop van za ken af te wachten. Erg gerust daarop zijn we. helaas, niet. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE Van Belgische socialistische zijde wordt thans het bericht volgens het welk de socialistische parlementsleden bij aanneming van het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold door de Kamer ontslag zouden nemen, met nadruk tegengesproken. Grote bedragen zijn er mee gemoeid De Belgisohe eerste minister Eyskens heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat hij in de eerstvolgende ver gadering van de Kamer van Volksver tegenwoordigers een verklaring zal af leggen over de zaak-van het frauduleus verhandelen ran niet-aangegeven ef fecten, die in België veel stof (heeft doen opwaaien. Bij deze zaak zijn vooraanstaande persoonlijkheden uit de Belgische financiële wereld betrok ken. Tot degenen, die tot nu toe wer den gearresteerd behoren de heren Cardijn, lid van de raad van toezicht van de Nationale Bank van België en Mallien. directeur van de Belgische Kredietbank. Minister Eyskens verklaarde dat drie belangrijke gevallen van ongeoorloofd verhandelen van niet-aangegeven aandelen aan het licht zijn gekomen, nL een waarmede een bedrag van fr. 6 milliocn gemoeid is, een tot een be drag van fr. 3 millioen en een derde van fr. 1.300.000. De Belgische premier verklaarde ver der: „zelfs indien katholieke persoon lijkheden of vooraanstaande persoon lijkheden uit de CVP bij deze affaire betrokken zijn, zal het gerecht zijn beloop hebben". Op een vraag van een der journalis ten of ook leden der regeringsinstan ties bij de knoeierijen betrokken zijn, antwoordde minister Eyskens, dat op het ogenblik een onderzoek wordt in gesteld dooh dat tot nu toe niemand uit regeringskringen schuldig is bevonden. Het socialistische kamerlid Tielemans en het communistische kamerlid De- many hebben bekend gemaakt de eerste minister over deze frauduleuze handel in niet-aangegeven waarden te zullen interpelleren. Alle dossiers bevinden zich in han den van de politie. De premier zeide, dat de politie 50.000 dossiers had ge controleerd en dat er nog 30.000 gecon troleerd moeten worden. Na de bevrijding moesten in België alle aandelen en waardepapieren, welke in het bezit waren van particuliere en privé-ondernemingen worden aangege ven. Indien men deze ter beurze wilde verhandelen. Bij deze aangifte moest de herkomst van de aandelen werden aangeduid en het was duidelijk, dat bij de wetgever de bedoeling voorzat de economische collaborateurs en zwarte handelaren, die op onoirbare wijze aan hun bezit waren gekomen, zwaar te treffen. Aan de bonafide houders van aan delen werd by ieder aandeel afzonder - lUk een ce&iïitaat uitgereikt, waardoor hèt waardepapier weer verhandelbaar werd. Bij de uitvoering van deze wet bleek, dat een zeer groot aantal aandelen niet werd aangegeven. Hiertoe behoor den vooral die, welke door de Duitsers waren gestolen en die welke in het bezit waren van bovengenoemde cate gorie a-sociale personen. Merkwaar digerwijze bleek evenwel, dat ook vele aandelen, welke niet te bevoegder plaatse werden aangegeven, toch ter beurze verhandeld werden met het ver eiste certificaat. De politie stelde naar aanleiding van deze bevinding een on derzoek in en als eerste in deze finan ciële knoeierijen werd gearresteerd de 50-Jarige ondernemer Joseph Seghers uit Antwerpen. Het bleek, dat deze De buffet-knecht Cesare Napoleone, die op het ogenblik nog in een café te Ro me kopjes koffie serveert, rijdt zeer waarschijnlijk over enige jaren in een eigen Rolls Royce rond. Cesare Napo leone ontving n.l. van Argentijnse advo caten het bericht, dat hij één der 20 Italianen is, die aanspraak kunnen ma ken op de erfenis van 71 millioen dollar, die een Italiaanse emigrant heeft nage laten. Er zullen echter nog wel enige jaren verlopen voordat alles wettelijk geregeld Is. Tot zolang zal Cesare Napoleone kof fie blijven serveren. VIER WESTELIJKE JOURNALISTEN MOETEN TSJECHO-SLOWAKIJE VERLATEN. De Tsjechoslowaakse regering heeft vier Westelijke journalisten bevolen op korte termijn het land te verlaten. Het zijn de Amerikaanse Richard Kasischke. hoofd van de Praagse afdeling van Associated Press de Amerikaan Roy Buckingham van United Press, de En gelsman Eric Bourne, vertegenwoordi ger van het Kemsley-concern en van „Exchange Telegraph News Agency", en de Griekse mevrouw Amper Boesogloe, vertegenwoordigster van het Franse persbureau A F.P Him verblijfvergun- ning zal niet verlengd worden. De Engelse pers zal na de uitwijzing van Bourne alleen door Robert Bigio van Rcu-er vertegenwoordigd zijn, de Ame rikanen door twee correspondenten, Frankrijk door een. voor een bedrag van niet minder dan frs 15 millioen niet-aangegeven aande len met een certificaat in circulatie had gebracht. De recherche ging bij haar verdere opsporingen van de veron derstelling uit, dat Seghers deze effec ten niet op de markt had kunnen bren gen zonder medeplichtigheid van voor aanstaande financiens. Zij verirchtte dan ook een huiszoeking bij de heer Cardijn, lid van de raad van toezicht by de Nationale Bank van België en de heer Mallien, directeur van de Kre dietbank. De resultaten hiervan leidden tot hun arrestatie.Teizelfdertyd werd een aantal personen uit de financiële wereld te Brussel, Luik, Leuven en Ant werpen achter slot en grendel gezet. Een eveneens gearresteerde katholieke geesteiyke werd inmiddels in vrijheid gesteld. De Griekse crisis De vroegere politicus John Theotokls heeft een interim-regering gevormd, die tot taak zal hebben toezicht uit te oefe nen op de komende ontbinding van het zitting hebbende parlement en het uit schrijven van algemene verkiezingen, die 45 dagen na de ontbinding zullen wor den gehouden. In zijn kabinet hebben professoren en andere niet-politieke lei ders zitting, die zich ih de verkiezingen geen candidaat zullen stellen Generaal Papagos, de Griekse opper bevelhebber, die Donderdag ontslag nam. heeft zijn ontslagaanvrage inge trokken. Tsaldarls, teruggekeerd van een ver kiezingstournee, heeft verklaard, nim mer de bedoeling gehad te hebben Pa pagos of het opperbevel in discrediet te brengen. FRANKRIJK EN HET S.AARGEBIED De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schumann, en de mi nister-president van het Saargetoied Hoffman, zullen vermoedelijk in de tweede helft van Januari een con ventie tekenen, waarbij een economi sche overeenkomst tussen Frankrijk en het Saargebied tot stand wordt ge bracht. Krachtens deze overeenkomst zal het Saargebied onpolitieke autonomie verkrygen binnen het kader van econo mische integratie met Frankrijk. Er zal een Franse vertegenwoordiger in func tie blijven in het Saargebied. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Het laatste appèl De inzendingen op ons Rebus feuilleton beginnen in iets sneller tempo binnen te komen, maar een geregelde stroom, zoals wij dat bij al onze prijsvragen in de laatste jaren gewend zijn, is het nog steeds niet. Hebben wü dan toch iets te hoog gegrepen? Of wachten velen tot het laatste ogenblik ten einde de ontbrekende schakels nog te elfder ure te kunnen Inlassen? Hoe het ook zij: dit is ons laatste appèl. Maandagmiddag om 12 uur wordt onze brievenbus voor de laatste maal gelicht. Lezers, zorgt dat Uw oplossing er dan bjj is I minimin Nieuwe scheuringsdreiging in Franse regering Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft premier Bidault bedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit zyn coalitieregering, wanneer geen „positief antwoord" ontvangen wordt op de socia listische eisen om uitbreiding van het verlenen van duurte-bonussen. Een delegatie van de partij heeft uit kering van een bonus van drieduizend francs geist aan alle arbeiders, die min der dan vijftienduizend francs per maand verdienen. De regering kende deze bonus in November j.l. slechts toe aan arbeiders met kleinere inkomens. SOMBER GELUID VAN GENERAAL CRERAR. Generaal Crerar, tijdens de oorlog bevelhebber van het eerste Canadese leger, heeft ter gelegenheid van een jaarconferentie van defensie-organisa ties onder meer verklaard, dat Japan en Duitsland ten spoedigste in de ge meenschap der „Westerse democratièn" opgenomen dienden te worden. Moge lijk zou dit de enige- kans zijn om de „groeiende en zeer ernstige communis tische bedreiging van de vrede een halt toe te roepen en haar dan te overheer sen". De twee landen namen sleutel posities In met betrekking tot de ver breiding van het communisme in Euro pa en Azië. De democratische landen dienden de gevoelens over de laatste oorlog te ver geten, welke ons blind maken voor ernstiger rampspoeden, die voor ons liggen". Met de verdragen van Jalta en Potsdam tegen het einde van de vorige j oorlog was het zaad voor een nieuw con flict reeds gezaaid en de militaire situa tie bracht de Sovjet-Unie halverwege Europa „met haar fundamentele tegen gesteldheid tot democratie". Indien men een globale raming van het oorlogspo tentieel maakte, stonden de democra tieën ten gevolge van de ontwikkeling in Azië ten achter. Wel had het Atlan tische Pact de Europese situatie ver beterd. In feite werd thans aan „het communistische gestook en met goed gevolg verleende steun aan opstanden in Indo-China, Birma en Siam" geen halt toegeroepen en kon zulks zelfs niet gedaan worden. Bepaalde gebeurtenis sen zouden een ernstig gevaar beteke nen voor de „ongemakkeiyke stabiliteit, die zo juist in Indonesië is bereikt". Zelfs India en Pakistan zouden aange tast worden en indien deze gebieden zouden bezwijken voor communistische machinaties en onder de controle van Moskou zouden komen, zou het er voor de wereld werkelyk somber uitzien, al dus de generaal. De erkenning van het rode China De Noorse regering heeft thans ook besloten dc Chinese volksrepubliek de jure te erkennen. De Noorse consul- generaal te Sjanghai heeft opdracht ontvangen de Chinese minister van buitenlandse zaken mede te delen, dat Noorwegen bereid is een zaakgelas tigde naar Peking te zenden. In officiële kringen te Washington wordt verklaard, dat de Ver. Staten de communistische regering van China ver moedelijk wel zullen erkennen, maar de eerste maanden nog niet. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Franse regering niet tot erkenning van het Chinese commu nistische bewind kan overgaan zolang de Nationale Vergadering het verdrag, waarby de staat Vietnam (waarvan ex- keizer Bao Dai het staatshoofd is) on afhankelijkheid binnen de Franse Unie wordt verleend, nog niet heeft bekrach tigd. De Chinese ambassade te Londen heeft een verklaring van dr Yen, de Chinese nationalistische minister van buitenlandse zaken, gepubliceerd, waarin de Engelse erkenning van het commu nistisch regiem veroordeeld wordt, „daar deze de deur opent voor een vloed van communistische propaganda". De nationalistische regering neemt in een mengeling van verbazing en teleur stelling het verschijnsel waar, dat Enge land zich haast het communistisch ma rionettenregiem te Peiping te erkennen, dat geen aanspraak kan maken op vol ledige souvereiniteit noch de vrijwillige steun geniet van de grote meerderheid der Chinese bevolking", aldus deze ver klaring, die gelijktijdig te Londen en op Formosa is gepubliceerd. „De Chinese regering heeft na deze daad geen an dere keuze dan haar diplomatieke mis sie in Engeland terug te roepen". „Ondanks hetgeen gebeurd is, kunt ge er zeker van zijn, dat de dag zal komen waarop gij ons nodig zult hebben. De geschiedenis heeft dat reeds bewezen bij de sluiting en de wederopenstelling van de weg naar Birma". Verdediging van Noord Atlantisch gebied goedgekeurd De Raad van het Noordatlantisch verdrag, waarin de twaalf staten-le- den zijn vertegenwoordigd,heeft be kendgemaakt zijn goedkeuring te hebben gehecht aan de aanbevelingen, welke zijn gedaan voor de verdedi ging van het gehele Noordatlantische gebied. Hieraan wordt toegevoegd, dat de aanbevelingen zijn gegrondvest op de beginselen van „zelf doen" en weder zijdse hulpverlening en dat zij de basis zullen vormen voor de gemeenschappe lijke verdediging van het grondgebied van de staten-ondertekenaren van het verdrag. De goedgekeurde aanbevelingen zul len thans aan president Truman wor den voorgelegd. Voordat een aanvang kan worden ge maakt met het verschepen van het grootste gedeelte van de voor de sta ten-ondertekenaren van het Atlantisch verdrag bestemde Amerikaanse wapens, moeten eerst nog de volgende stappen worden gedaan: 1. President Truman moet officieel bevestigen, dat er thans een plan be staat, dat voorziet in een integrale ver dediging van het Noordatlantisch ge bied. 2. Er moeten bi-laterale overeenkom sten worden gesloten tussen de Ver enigde Staten enerzijds en elk der an dere pactlanden, waarin de voorwaar den worden opgenomen, welke aan de militaire hulpverlening door Amerika zyn verbonden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde dat de onderhandelin gen tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië over het sluiten van de noodzakelijke bi-laterale overeen komst thans „goede voortgang hebben". Men verwacht, dat, indien eenmaal de Brits-Amerikaanse bi-laterale overeen komst is gesloten, de andere accoorden eveneens spoedig hun beslag zullen kra gen. De woordvoerder verklaarde verder nog dat „de verwachting bestaat dat er vr\j spoedig een stroom van Ame- i rikaanse wapens naar de andere ver- dragslanden zal gaan vloeien". SPOEDIG AFTREDEN REGERING- DE GASPERI IN ITALIË? In politieke kringen te Rome voorspelt men dat de Gasperi een einde zal ma ken aan de latente politieke crisis, door op het einde van de maand het ontslag van zijn regering aan de president van de republiek aan te bieden. Men denkt dat de regering ontslag zal nemen na goedkeuring door het parlement van het trastschaps-accoord met de V.N. over j Somaliland. Ij Om het scheepvaartverkeer doorgang te doen vinden, heeft men destijds de Gra- vensteiner brug over het Spaarne te Haarlem gedeeltelijk gesloopt. Tot er gernis der Haarlemmers bleef de brug in half gesloopte toestand op haar plaats. Daarin komt nu verandering. De geschonden Gravensteiner brug wordt weggehaald, en een nieuwe komt er voor in de plaats. Een overzicht van de toestand, zoals die op het ogenblik is. HOE DE AANVAL OP BREBES VERLIEP. Onrust gevolg van sociale misstanden. Zoals gemeld, heeft de Daroel Islam Maandag j.l. een aanval ingezet op Brebes. De aanval werd 's middags om vier uur Ingezet en duurde zes uur. De aan vallers richtten zich hoofdzakelük op het Moskeegebouw, doch ook de Kaboe- paten (de ambtswoning van de vroege re regenten) en het telefoonkantoor werden aangevallen. Twee burgers, wo. een telefoniste en een soldaat van de T.N.I. sneuvelden. Aan de zijde van de Daroel Islam vielen vijf doden. Er wor den thans in de omgeving van Brebes zuiveimgsacties gehouden. Als oorzaken van de in het gebied van Brebes heersende onrust worden genoemd: 1 de sociale misstanden aldaar; de verdiensten van de bevolking zyn zeer laag. 2. De bevolking schenkt nog niet overal haar volledige vertrouwen aan de T.NJ. Men begrijpt nog niet overal dat de tijd. dat de T.NI. genoodzaakt was de bevolking om steun te verzoe ken, voorbij is en dat degenen, die thans nog dergelijke hulp vragen oplichters zijn. Om aan de noodtoestand in het ge bied van Brebes en omgeving het hoofd te bieden zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoeveelheid petroleum, vol doende om in de eerste behoeften van de bevolking te voorzien, derwaarts ge zonden. Deze goederen zullen gratis on der de bevolking worden verdeeld. VATICAAN ERKENT R.I.S. De Apostolische delegatie in Indone sië heeft bericht ontvangen, dat het Vaticaan de RIS. heeft erkend. Nederlanders blijven adviseurs SOEDIRMAN HEEFT TUBERCULOSE De Indonesische gouverneur van Mid- den-Java, R. Boediono, die gisteren uit Semarang te Djakarta arriveerde om met de autoriteiten der centrale regering besprekingen te voeren, maakte bekend dat alle Nederlandse troepen op Midden-Java thans ge ëvacueerd zijn en geconcentreerd in vier kampen in afwachting van hun repatriëring naar Nederland. HU zeide voorts, dat al het Nederland se personeel dat vroeger sleutelposi ties bekleedde in het bestuur van Midden-Java voorlopig als adviseurs warden gehandhaafd, terwijl de In donesiërs van het oude Republikeinse bestuur de functies overnam. De wederinlijving van voormalig Ne derlands Federaal gebied op Midden- Java by de Republiek Is volgens Boe diono niet langer een „kwestie". Het gaat er thans nog snel om, hoe de zaak te verwezeniyken. Radio Djokjakarta meldt, dat de chef van de staf van het Indonesische leger, Soedlrman, zich voorlopig heeft terug getrokken in een niet met name ge noemd dorp op Midden-Java om te her stellen van zyn ziekte. Soedirman is formeel in dc functie van stafchef benoemd, maar het is bekend dat deze voormalige opperbe velhebber van het Republikeinse leger sedert ongeveer een jaar lijdende is aan tuberculose. Hy leidde destyds de guerilla-actie van zyn bed uit in een bergkamp. In die tyd was een zijner longen reeds weggenomen. ZUn nieuwe taak wordt waargenomen door de v.m vice stafchef van het Republikeinse leger thans plaatsvervangend stafchef van het In donesische leger, kolonel T. B. Sima- toepang. (U.1?.) SULTAN 1IAM1D II GEEN DAERAHHOOFD MEER. Daar de functie van minister zonder portefeuille in de RI.S. niet te vereni gen is met de functie van Daerahhoofd van West Borneo, zal Sultan Hamld II deze laatste functie neerleggen. Morgen zal hy daartoe naar Pontlanak ver trekken. TÓCH WEER HET FOX-CONTRACT? Een woordvoerder van de regering van de RIS heeft verklaard, dat zij zou bezien ln hoeverre het contract- Fox met de Republik Indonesia voer uitvoering vatbaar is. Naar aanleiding van berichten, dat Matthew Fox vandaag in Indonesië zou aankomen, zeide de woordvoerder, dat hy niets wist over diens aankomst. Hy voegde hier echter aan toe,dat het reeds geruime tyd bekend is, dat de •heer Fox naar Indonesië zou kernen. INDONESIË VRAAGT LIDMAAT SCHAP UNESCO AAN. Indonesië heeft te Parijs een aanvraag voor het lidmaatschap van de Unesco ingediend. De aanvraag zal worden be handeld door de raad van de Unesco, die de volgende maand vergadert. Ver volgens zal het bestuur van de Unesco de aanvraag van de V.S.I. voorleggen aan de algemene vergadering van deze organisatie, welke in Mei a.s. te Flo rence wordt gehouden. De Engelse verkiezingen Onze Londense correspondent tele foneerde ons hedenmorgen: Een nieuwe aanwijzing, dat de En gelse verkiezingen inderdaad op 23 Februari zullen worden gehouden, is het feit. dat plaatselijke afdelingen van de Labour party thans op grote schaal zijn overgegaan om zalen te huren voor 22 Februari, kennelijk be doeld voor de laatste grote meetings aan de vooravond der verkiezingen. Het is echter mogelyk slechts een voorzorgsmaatregel van de plaatselijke groepen om de tegenstanders voor te zijn, doch men neemt aan. dat deze activiteit, welke zich over het gehele land uitstrekt, van het centrum uit is geïnspireerd. Op hun beurt trachten ook de con servatieven en liberalen zich op dezelf de dag van zalen te verzekeren. Of de verkiezingen op 23 Februari worden gehouden of niet, in de meeste politieke kringen gelooft men. dat zij in elk geval voor de indiening der be groting. welke op 4 April zal geschie den. zullen plaats vinden. De politieke zenuwenoorlog, voor zo ver daarvan in een bezadigd land als Engeland kan worden gesproken, is in volle gang. PROCES TEGEN LEWIS. Zes kolenmaatschappyen van de staat Ohio hebben tegen John Lewis en an dere leiders van de mynwerkersbond een proces ingesteld om acht millioen dollar schadevergoeding. De gerechtelijke actie van de maatschappijen steunt op een wet van de staat Ohio, waarby verboden wordt de handel van deze staat te be lemmeren. De maatschappyen beweren, dat de stopzetting van het werk aan de mynwerkers ll.600.00d dollar aan verlo ren loon heeft gekost. ONZE VERLIEZEN D? regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen ln Indonesië zyn gerappor teerd Kon. Landmacht: Soldaat P. J. Vaas. Nederweert; soldaat le kl. J. F Olivier. Amster dam; korporaal J. J. Linssen, Eind hoven. Kon. NecL-Ind, Leger: Sergt. vlieger waarnemer Mil. Luchtvrt. H. B. Tomassen. PM.E. Landelyke muziek in Rome. Traditiegetrouw komen de eerste week in het nieuwe jaar feesteiyk uitgedost Campagnoli (ingezetenen van het dis trict ten Zuiden van Rome) naar de Heilige Stad, en bespelen overal in de straten hun landelyke instrumenten. Drie Campagnoli spelen op de treden voor de kerk van de Heilige Trinity. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige en in de kustgebieden af en toe vry krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier èh daar enige lichte regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 21.57 uur; onder: 11.12 uur IV. M.) Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 18.14 u. (9/1 te 6.39 en 18.58 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1