Boodschap van Truman aan hef Congres Alma's dubbele taak Thermogene PANDA EN DE MEESTER-GIDS Hij aanvaardt uitdaging van communistisch imperialisme - /lyl "-7 )\A Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 5 Januari 1950 Tweede Blad No. 26890 Marshall-hulp dient voortgezet In zijn jaarlijkse boodschap over ..De •toestand van de natie", die ter geleeen heid van de opening der tweede zitting van het 81ste Congres der Verenigde Staten is voorgelezen, heeft president Truman heel in het bijzonder de aan dacht van de leden der beide Kamers gevestigd op de „dwaasheid, welke iedere besnoeiing van de begroting zou vormen, daar hierdoor de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden ge bracht of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, verminkt zouden worden". Gedurende de 40 minuten, dat de voor lezing van zijn boodschap duurde, is de president herhaaldelijk op dit punt terug gekomen. Hij gaf zodoende te kennen, dat het zijn oprechte wens is. de Ver enigde Staten hun hulp aan de vreem de naties te zien voortzetten, terwijl zij op binnenlands terrein hun Inspanning voor een verbetering van de levensstan daard van het Amerikaanse volk even eens moeten doen voortduren. Zonder de USSR te noemen, sprak de president over het „nieuwe com munistische imperialisme, dat een uit daging aan het adres van de Ver enigde Staten is". „Deze uitdaging, al dus voegde hij er aan toe, is voor ons meer dan een militaire uitdaging: het is een uitdaging van onze wil om met de andere volken voor vrede en de welvaart in de wereld samen te wer ken. Deze uitdaging aanvaard ik". Vervolgens, sprekend over de VN. zeide de president deze organisatie de onvoorwaardelijke steun van de Ver enigde Staten toe. „Wij zijn overtuigd, zeide hij, dat deze organisatie ten slotte het kader voor de internationale wetten en moraliteit kan leveren. Zonder deze laatsten kan de mensheid niet blijven bestaan". De president sprak de hoop uit. dat de V.N. er in zal slagen de con trole op de nieuwe wapens te verzeke ren en eventueel over de nodige strijd krachten zal beschikken om de inter nationale wetten te doen eerbiedigen. Hil verklaarde, dat de Verenigde Staten, zolang de toestand zulks vergt, een ster ke defensieve macht zullen behouden. Na de toetreding van de Verenigde Staten in de Internationale handelsor ganisatie van de V.N. te hebben bepleit, snrak de president over de „noodzake lijkheid om de welstand van de gehele Amerikaanse bevolking të verhogen". Hij voorspelde, dat het gemiddelde in komen van een Amerikaans gezin in het jaar 2.000 driemaal zo hoog zou zijn als thans en dat de leden van dit gezin ongeveer viermaal zoveel zullen voortbrengen. De vooruitgang van de Verenigde Sta ten. aldus Truman, eist, dat de Ameri kaanse zakenlieden hun zin voor initia tief behouden en in concurrentie samen werken, maar vraagt tevens, dat de ar beiders en hun vakbonden zich zullen inspannen om de nationale productie te vergroten. „Opdat de stijging van het produc tievermogen niet onder de controle van een overheersende economische minderheid zal vallen, hetgeen een gevaar voor de democratische instel lingen zou opleveren, zal dc regering de monopolies moeten bestrijden en zal het Congres zich moeten inspan nen om de anti-trustwetten te verbe teren", aldus betoogde de president. Hij ging vervolgens over tot de maat regelen,. die hij door het Congres tijdens deze zitting zou wensen goedgekeurd te zien en verklaarde zich voorstander van een zoveel mogelijk sluitende begroting, zonder nochtans bezuinigingen in te voeren, die het welzijn van de bevolking of de door de natie gedane vredesin spanning in het gedrang zouden kunnen brengen. Zonder nadere verklaringen te geven, zeide Truman, dat hij aan het Congres een geringe verhoging van de belastingopbrengst zou vragen. Hij ves tigde andermaal de aandacht op zijn sociaal Drogram (fair deal) waarin o.m, verzachting van de immigra-tiewetten, verbetering van de burgerrechten der negerbevolking in de Zuidelijke staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van da werklozensteun en steunen van de landbouwprijzen worden aanbevolen. De president verklaarde verder nog. dat „het communistische gevaar Jn Europa verminderd is" en dat de Ver enigde Staten er in geslaaed zijn „de verslapping op handelsgebied tot staan te brengen". Truman verstrekte bijzonderheden over de ontwikkeling van de export van de Verenigde Staten ter voorkoming van uitbreiding van het communisme in de wereld. Hij drong er bij het Congres on aan ziln steun te blijven geven aan het plan-Marshall, dat, aldus zeide de pre sident, in de eerste twee jaren van zijn uitvoering groot succes geboekt heeft, doch nog niet voltooid is. „Wanneer wij thans met dit program zouden ophou den of het beknotten, juist omda.t het succes heeft, zouden wij precies datgene doen, wéit de vijanden van de democra tie gaarne zouden zien. Wij zouden even dwaas doen als iemand die, uiteen oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten na de funderingen en de muren te hebben op getrokken." Truman verklaarde, dat er in de af gelopen vijftig jaar geen verandering was ingetreden, zo belangrilk als die in de positie van de V.S. Thans zou de kleinste wijziging in de economie of het. sociale leven van Amerika haar weer slag hebben in de gehele wereld. Ook verzocht de president nog de steun van het Congres voor uitvoering van zijn program tot verhoging van de technische hulp aan en de kapitaalsin vestering in minder* ontwikkelde gebie den. Ten aanzien van de binnenlandse aangelegenheden verklaarde Truman, dat de zakenlieden de nodige aanmoe digingen moesten hebben tot investering en ontwikkeling van nieuwe onderne mingen. Het aantal onafhankelijke en concurrerende ondernemingen moest toenemen. In verband hiermede kon digde Truman aan, dat hij nog in de loop van deze zitting van het Congres een serie voorstellen hoopte te doen ter versterking van de antitrust wet ten, tot steun van de kleine zakenman en ter bevordering van nieuwe ondernemin gen. Wat het. sociale leven betrof pleitte Truman voor vrije collectieve onder handeling. Het federale statuut voor de arbeidsaangelegenheden was volgens de president niet in overeenstemming met de prac-tjjk van ware en effectieve col- leotieve onderhandeling. Dit statuut moest ingetrokken worden en vervan gen door een wet, die „aan allen recht doet wedervaren en harmonieert met onze democratische idealen", aldus de president. TRUMAN'S ONTVANGST President Truman werd by zijn in trede in de Congreszaal door alle aan wezige parlementsleden, democraten en republikeinen, op een warm applaus onthaald. Toen de president echter aan het einde van zijn toespraak betoogde, dat de Amerikaanse regering ingevolge een onverantwoorde belastingverminde ring. welke door het 80ste Congres werd goedgekeurd, over onvoldoende fondsen had beschikt om haar onontbeerlijke uitgaven te dekken, gaven de republi keinen uiting aan hun afkeuring door gelach, terwijl de democraten lulde juichten. Toen de president verklaarde, dat ver leden jaar grote vorderingen waren ge maakt en dat de totalitaire druk in Europa verminderd was, kwam het ap plaus weer van democratische zijde, terwijl de republikeinen zwegen. Slechts toen de president zei, dat hij de steun van de buitenlandse politiek door de belde partijen ten zeerste oo prijs stelde, klapten ook enkele republikeinen in de handen. De passage van zijn rede. welke bij de beide partijen het meeste succes oogstte was die, waarin de president de nadruk er oplegde, dat de Verenigde Staten een sterke defensie in stand zou den houden. Toen hij zeide, dat de hulp aan Europa niet mocht worden vermin derd en dat het program betreffende de economische ontsluiting van onontwik kelde gebieden moest worden gesteund, waren het vooral de democraten en de ministers, die hem toejuichten. Dit was eveneens het geval, toen de president voor het eerst uitriep, dat hij graag de uitdaging van de communisten aan vaardde. Ten slotte viel slechts een kleine min derheid democraten de president bij, toen deze zei, dat hij de arbeiders met een rechtvaardig aandeel van de welda den van het Amerikaans economische systeem wilde bedenken. Na zijn reds werd de president, de Amerikaanse tra- ditie getrouw, zowel door de republikei- nen als door de democraten warm toe gejuicht. ofschoon eerstgenoemden hef- j tig te keer waren geeaan. toen hij het Congres er van beschuldigde zijn fis- caaf program in 1948 te hebben gesabo teerd. HET TEKORT OP DE AMERIKAANSE BE GROTING. Het Amerikaanse Ministerie van Fi nanciën heeft medegedeeld dat cle staatsschuld eind December 1949 ruim 257 milliard dollar bedroeg en dat het begrotingstekort aan het einde van de eerste helft van het begrotingsjaar, da-t op 30 Juni 1950 eindigt. 3.209.798.921 dollar groot was. Waarschijnlijk zal het begrotingstekort voor het lopende be grotingslaar het door president. Truman voorspelde bedrag van 5,5 milliard dol lar bereiken. ATHLETIEK Marjorie Jackson evenaart wereldrecord van Fanny-Blankers-Koen AUSTRALISCHE SLOEG FANNY REEDS TWEEMAAL. Tijdens de Australische athleliek- kampioenscliappen voor dames, welke te Adelaide werden gehouden, werd de finale van de 100 yards gewonnen door de jeugdigt Marjorie Jackson, het sprinstertje uit Nieuw Zuid Wa les, die tijdens de Australische tour nee van Fanny Biankers-Koen enkele malen tot de tegenstandsters van onze landgenote behooide. Marjorie Jackson evenaarde hierbij het wcrelrco.urd op de 100 yards, dat met 10.8 sec. op r.aam staat van Fan ny Blankcrs Koen. De Nederlandse at :ïete noteerde deze tijd 2 maal. De eerste keer op 18 Me* 1944 te Anisteida-m, waarmee zij het record van de Nieaw Z'elanóse athlete Decima Norman met 0.2 sec. verbeter de; de tweede maal op 26 Augustus '48 te Dublin. De 18-jMarjorie Jackson heeft Fan ny destijds in Australië twee maal ge slagen. Zo won zij de 100 m invitatie in 11.8 sec. Enkele dagen later noteer de zij up de 1C0 yards de Australische record-tijd van 11 sec. tijdens de kam pioenschappen van Nieuw Zuid-Wales. In diezelfde race kwam Fanny Blan- kers-Koer. o''er een oneffenheid in de baan te vallen SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. IJSHOCKEY. Haagse politie moest er te pas komen HHYC WINT MET 10—2 VAN LUIK. Luik is er niet in geslaagd revanche te nemen voor de in het begin van de competitie om de West-Europa-Cup te gen HHYC geleden 8—2 nederlaag. Gisteravond verloren de Belgen in Den Haag met 102 en de uitslag geeft de verhouding juist weer. De Hagenaars waren qua techniek en samenspel ver in de meerderheid; Luik trachtte de tekortkomingen te compenseren doT' hard spel, waardoor tegen het einde der wedstrijd een incident ontstond. In de laatste periode, toen de Ha genaars hun achtste doelpunt scoor den, verloor de Luikenaar Delrez zijn zelfbeheersing en sloeg de scheids rechter met zijn stick op het hoofd. Andrcola kwam de arbiter te hulp en wierp zich op de Belg, waarbij een woest gevecht ontstond en ten slotte de politie het ijs moest opgaan om de vechtenden te scheiden. Na vyf minuten waren de gemoede ren gekalmeerd en werd de strijd her vat, uiteraard zonder Delrez en An- dreola, die gebroederlijk hun zonden op het strafbankje konden gaan overden ken. Door deze overwinning neemt HHYC thans de derde plaats in op de ranglijst van de competitie om de West-Europa- Cup. BOKSEN INTERGE ALLIEERD E BOKSKAMPIOENSCHAPPEN. Van 1 t.m. 10 April a.s. zullen te Brussel de jaarlijkse intergeallieerde militaire bokskampioenschappen wor den gehouden, waaraan ook zal worden deelgenomen door een Nederlandse mi litaire ploeg, samengesteld uit militai ren van de Zee-, Land- en Luchtmacht. FEUILLETON door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels 69) O ja, ik veronderstel, dat ze dat wel geprobeerd heeft, gaf Alma toe, en ze voelde opeens, hoe ze inderdaad aan merkelijk minder somber gestemd was dan bij haar aankomst op Benham Lodge die avond. Ze heeft me tenmin ste verzekerd, dat Gregory niet de juiste man voor me was. Nee, natuurlijk was hij dat niet, stemde Murray met nadruk in. Ama zette grote ogen op. En wilt u me nu gaan vertellen, wélk soort man ik dan wel moet trouwen? vroeg ze. Nee, antwoordde hij peinzend, daar is het ogenblik nog niet rijp voor. Ik zal daar nog even mee wachten. Meneer Farraday, wat bedoelt u met al die raadselachtige woorden? Begrijp je dat niet? Nee. Misschien is dat wel zo goed. Hier zijn we aan Barrowmead. Alma keek hem deels geïrriteerd, deels ontstemd aan. Wilt u me echt niet uitleggen, wat u bedoelt? Nee. vraag het me een andere keer maar eens. Slaap wel, baby. En volkomen onverwacht kuste hij haar. Alma was onthutst, enerzijds door deze kus, anderzijds door zijn benaming van „baby". Ze was er niet helemaal zeker van. of deze term betrekking had op haar jeugdige onervarenheid, of dat het slechts een nonchalant geuite be naming was, zoals Pansy's filmhelden elkaar bü 't minste of geringste „lie veling" noemden. In elk geval was het iets wonderlijks voor een man als Mur ray Farraday. Ze stond op het punt om hem op waardige wijze aan het ver stand te brengen, dat ze hem geen toestemming had gegeven, haar te kussen, toen opeens de Schelmse uit drukking van zijn gezicht haar van een dergelijke opmerking weerhield, aange zien ze voelde, dat ze dan genadeloos aan zijn plagerijen en spot overgeleverd zou zijn. En dus zei ze hem op bijna overdreven vormelijke wijze goeden avond en stapte uit de wagen. En ze onderdrukte het in haar opkomend verlangen om hem na te wuiven, toen hij wegreed. Het was doodstil thuis, toen ze bin nentrad. Maar toen ze de trap opliep, hoorde ze Pansy's stem uit de slaap kamer haar roepen. Zeg Almaben Jij daar? Ja. wat is er? Alma liep naar de deur van Pansy's slaapkamertje. Kom even binnen! Alma voldeed aan dit verzoek en trof Pansy rechtop in bed aan. Ze knipper de met haar bijziende ogen zonder bril en rond haar hoofd hingen vele kleine stijve vlechtjes, die Pansy in een wan hopige poging om golf te krijgen, iedere avond maakte. Alma, is het heus uit tussen jou en Gregory? vroeg ze direct od de man afgaande. Ja, zei Alma. voelend dat een der gelijke openhartige vraag een openhar tig antwoord verdiende. O Alma, geloof je, dat je nu een gebroken hart hebt? vroeg Pansy met echt gemeende sympathie, doch niet zonder een zekere nieuwsgierigheid naar de gedragingen van iemand, die zich in een dergelijke situatie bevond Nee, dat geloof jk niet, antwoord de Alma kortaf. Maar je lijkt bijna vrolijk, ver klaarde Pansy, niet wetend of ze te leurgesteld of opgelucht moest z{jn. Was je niet echtik bedoel waren Gregory en jü niet Luister eens. Pansy, zei Alma, ter wijl ze op de rand van het bed van haar zusje ging zitten en glimlachte, dit is een zaak die jou verder helemaal niet aangaat. Maar voor het geval je er je hoofdje over breekt, weet dan dit, dat wij beiden een vergissing hebben gemaakt wat betreft onze gevoelens ten opzichte van elkaar. Wil je zeggen, dat niemands hart gebroken is? vroeg Pansy onthutst. Inderdaad, er zijn geen gebroken harten, gaf Alma vertrouwelijk toe. En opeens wist ze heel zeker, dat dit de vólle waarheid was. Deze ontdekking verbaasde haar zózeer, dat ze niet naar Pansy's volgende opmerkingen luister de. Wat was er eigenlijk met haar ge beurd? Ze was geschokt geweest, bele digd, teleurgesteld, en misschien had ze zich vernederd gevoeld. Maar ze had niet het. gevoel gehad, dat haar een on herstelbare ramp was overkomen ten gevolge van wat er was gebeurd. Ze was heel erg dol op Gregory en, hoe vreemd het ook scheen, ze voelde dat ze dat altijd zou blijven. Maar haar best doen de zich de romantische verhouding, die er tussen hen bestaan had. weer voor ogen te stellen, voelde ze, dat ze hem nü al begon te zien als een dierbare zwager, als iemand die tot de familie behoorde, bijna als een oudere broer. Geloof je ook niet, Alma? vroeg Pansy dringend, en Alma, die helemaal niet geluisterd had, zei gemakshalve: Ja, inderdaad. Wel, hoe wil je hem dat dan laten weten? Wie laten weten? O Alma! Murray Farraday na tuurlijk! Je zult het- natuurlijk heel voorzichtig en tactvol moeten doen en uit moeten vinden, of hij er nèt zo over denkt, verklaarde Pansy met grote na druk. Waar heb je 't eigenlijk over? vroeg Alma Wel, over wat. ik je zei, natuurlijk. Ik zei je toch, dat ik vond, dat Murray Farraday een veel betere echtgenoot voor je zou zijn dan Gregory, en toen ik je vroeg, of je dat ook niet vond, zei je ja. O, lieve help. Ik heb helemaal niet gelet op wat je allemaal vertelde, riep Alma uit. Zeg tooh niet zulke bespot telijke dingen. Pansy. Maar vind je het eigenlijk geen goed idee van mij? hield Pansy vol. Nee. ik vind het echt een idee, dat alleen in jouw wonderlijk brein op kan komen, antwoordde Alma met. grote nadruk. En nu moet je gaan slapen en braaf zijn. (Wordt vervolgd) Bridgeclub „De Sleutels" STRIJD IN HOOFDKLASSE NOG NIET BEËINDIGD. De deze week gespeelde wedstrijden voor de viertallen-competitie hebben nog geen beslissing gebracht voor de be zetting van de eerste plaats in de hoofd klasse. Het team Vrijenhoek slaagde er in met 7 m.p. te winnen van het team Eraams en daardoor bracht dit viertal zijn puntenbezlt op 20. Het team Thoo- len verloor van team Van Tuyn met 13 m.p. en moet nu zijn laatste wedstrijd tegen het team Beyer winnen om met het team Vrijenhoek gelijk te komen. Ditzelfde kan gezegd worden van het team Koch. dat ook 18 p. heeft eh nog één wedstrijd moet spelen tegen het team D.D.S. Slagen de teams Thoolen en Koch er in te winnen, dan zouden dus 3 teams gelijk eindigen, waardoor beslissingswedstrijden noodzakelijk zou den worden. De mogelijkheid daartoe is o.i. groot. In de 2e klasse is de beslissing geval len. Door een overwinning op het team Klinkenberg is het team mevr. Klaren- bosch kampioen geworden. De paren-wedstrijden voor de le en e klasse werden beëindigd. In de eerste klasse wordt de ere plaats ingenomen door de dames Braams-Busschlng met 149»p., gevolgd door de heer en mevrouw Jacobs met 136 p. en Van As-Huys met 130 p.. die resp. op de 2e en 3e plaats beslag leg den. In de tweede klasse hebben Kreft— Domburg de eerste plaats bereikt met 123 p. Met slechts 1 p. verschil eindig den mevr. StigterMarcelis. die dus 122 p. behaalden, terwijl mevr. KuklerUp- hof cn KlinkenbergVan 't Hoog dc 3e en 4e plaats deelden, beide paren met 120 p. Om de districtsbeker OVERWINNINGEN VAN V.O.G. EN D.D.S. Door het district Leiden van de Ne derlandse Bridgebond wordt ook dit jaar weer een halve competitie om de Distriotsbeker (de zg O-udshoorn-be- ker) georganiseerd. In de eerste ronde won „V.O.G." gisteravond met 17 p. van „Het Juiste Bod" (Noordwijkerhout) en ,D D.S." met 21 p. van „De Sleutels". DDS heeft van de tweede ronde af (teen de stand 2828 was) steeds de leiding gehad, maar de voorsprong was meestal zo klein dat de spanning tot het laatste moment behouden bleef. De resultaten der verschillende vier tallen waren voor „De Sleutels": team Van Tuyn +34 p; team Beyer lip: team Huys 8 p; team Jacobs 36 p Voor „DDS" waren de uitslagen: team Waasdorp -*-5 p: team Eichhorn 15 p; team Verboog 9 p; team Scheffers 8 p. „VOG" boekte tegen „Noordwijker- hout" in de eerste ronde reeds een voor sprong van 23 p. Tegen de helft van de wedstrijd wist zij haar winst tot 40 p. op te voeren. De voorlaatste ronde bracht de gasten echter een gunstig ver schil van 25 punten, waardoor hun ach terstand tot 13 punten inkromp.. Even kwam er toen nog spanning, maar in de laatste ronde bleef VOG met 4 p. In de meerderheid, zodat zij in totaal met 17 p. triomfeerde. CRICKET ZUID-.AFRIKA VERLIEST MET 8 WICKETS. Dank zij uitstekend batten van aan voerder Dudley Nourse (114), Tavfield (75), en Mann (46) wist Zuid-Afrika een tweede inningsnederlaag te voor komen De Zuid-Afrikanen kwamen 85 runs boven het vereiste minimum. Lindwall nam 5 wickets voor 32 runs. De eindstand was: Australië le in nings 526 voor 7 gesloten, 2e innings 87 voor 2. Zuid-Afrika le innings 2-78, 2e in nings 333. Australië won dus met 8 wickets. SCHAKEN. Euwe geklopt door Szabo HONGAAR VERDEDIGDE ZICH NIMZO-INDISCH. In de zesde ronde van het tournool te Hastings verloor dr Euwe in 63 zet ten zijn party tegen de Hongaar Szabo, die met succes de Nimzo-Indische ver dediging toepaste. De overige uitslagen luiden: Winser (G.B.)Horne (GE) Konig (GB.)—Fuller (G.B.) afgebr., Barda (Noonv.)Evans (V. S.) V£, Rossolimo (Fr.Wood (G3.) 10. Rossolimo en Szabo hebbenthans ieder 5 pnt. Dan komen Evans met 4%, Euwe met 3!£ en Horne met 3 pnt. 'V' 71-16 --- 71). „Joepie, joepie-ee!" kreet de heer Bobberbroek keer op keer. Er was nu niets meer, dat hem aan de Tempel van Horus bond. Misschien zijn er hier of daar bepaalde studie-boeken, waar in geschreven staat, dan men vele da gen in dit gebouw rond kan dwalen zon der er uitgekeken te raken, maar dat gold in ieder geval niet voor William T. Bobberbroek, Hy vond die tempel maar vuil en warm en bovendien had hij nergens meer ogen voor nu hij een maal de Kroon van Isis in handen had. Hij en Panda zochten dus de kamelen weer op en u weet wel, die mottige, die Joris Goedbloed door vuige listen en be drog in zijn bezit had gekregen en daar klommen zij bovenop en toen aan vaardden zij de terugtocht naar de stad. „Tjonge, tjonge, joepie-ee, Jansen", sprak Bobberbroek tot Panda. „Daar heb ik me nou toch die kroon! Een rare kroon, moet ik zeggen Ik vraag me eigenlijk af wat die juffrouw Isis voor een persoon was! Ja, daar heb ik nog niet eerder bij stil gestaan! Maar de kroon héb ik! Zal mijn vrouw op kijken! Zal je mijn ouwetje eens zien lachen. En wordt dat een leuke thee muts of niet, wat? O! Dat wilde ik nu maar zeggen! JansenehPan da bedoel ik..,, jongen, je bent een prima-gids en de kroon is bést. Zeg maar wat ik je schuldig ben". „Natuurlijk niets, mijnheer", glim lachte Panda bescheiden. Het was hem al genoeg, dat hij zag dat zijn baas zo tevreden was. Is dat ook niet de mooiste beloning voor een jong werker?" „Het was geen moeite", zei Panda dus be scheiden. „Het was niets!" „O was dat niets? Hahahahaha!" riep Bobberbroek, hartelijk lachend. „Nou, Jansen, jongen, dan mag ik je hier zeker wel een bedragje geven voor., voor dat niéts!" En met deze eenvou dige woorden reikte hij Panda een hele prop bankbiljetten toe. Je begrijpt ze ker wel, wat deze dadr van vond! En onder aangename kout waren zij nu intussen dc stad al genaderd, waar zij toenOf neen. laat mij dat voor een volgende keer bewaren. Dan moet er óók nog iets bijzonders te vertellen zijn, nietwaar? Fenny Heemskerk op vijfde plaats HET WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES. Na een spannende en aan weers kanten met grote volharding gevoerde strjjd is de afgebroken partij tussen Rosamaria Germanova (Polen) en Fennv Heemskerk in remise geëin digd.' De Poolse had materieel voordeel, maar ze slaagde er niet in dit ten volle uit te bulten. Fenny Heemskerk bezet nu de vijfde plaats met slechts 1 punt achterstand op de leidster Olga Rubt- sova. De stand na de achtste ronde luidt: 1. Rubtsova 6 pnt.; 2, 3. 4. Belova. Rudenko en Chaudet de Silan ieder 5^ pnt.; 5. Fenny Heemskerk 5 pnt.; 6. By- kova 41 j pnt.; 7. 8. 9. 10. 11 Gresser. Benini. Keller Grushkova en Mora leder 4 pnt.; 12. Tranmer 3!é pnt.; 13. Lan- gosh 3 pnt.: 14. Karff 2pnt.; 15. Ger manova 2 pnt.; 16. Larsen 1 pnt. HAZERSWOUDSE SCHAAKCLUB. Op Maandag 9 Januari a.s. organi seert de Ha-zerswoudse Schaakclub haar jaarlijkse eendaagse schaakwedstrijden in „Het Oude Raadhuis". Er wordt gespeeld in vierkampen, ter wijl na afloop nog een gongwedstrijd gehouden wordt. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Leithen handhaaft zich aan kop in 2A. Leithen heeft gisteravond een gcede 6!-j3Vj overwinning op het bezoeken de Rcelofarendsveen behaald en daar mede haar leidende positie gehand haafd. Als lastige tegenstanders krijgt het nu nog Schaakgenoegen en Alphen II te bestrijden: van die wedstrijden zal veel afhangen. De uitslagen wa ren: H. Boekkooi (Leithen)Th. Olyer- hcek (Roelofarendsveen) 10, P. J. Planjern.o. 10, J. GaljaardG. A. van Rijn 10, W. BeyA. P. van de Pelt J/2—14, A. KohlbeckH. Bakker I0, W. F. de RidderJ. v. d. Meer 01, J. KriekW. Oomen 0—1, A. MontebaP. Seip 01, H. M. Pont Jac. Oomen 10, J. van KempenL. Koppelaar 01, totaal 3 Vz. DAMMEN. RIJNSBURGSE DAMCLUB. Het tweede tiental van R.D.C. ver loor voor de competitie met 13—7 van O.GB. uit Bodegraven, waarvan het derde tiental enige weken geleden met II—9 won. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Blok (O.G.B. II)—H. Ravensbergen (RDC II) 2—0; T. Kooistra—R. Heems kerk (res.) 02; J. NottelmanH. Ver kuil 1—1; G. Schel'linggerhout—J. Glas bergen 20: T. LammersW. Heems kerk (res.) 11; W. Terlouw (res.)—W. v. d. Haak 20; M. v. d. HaveH. Voorbergen 02; W v d. LaanB. Be- deker 2—0; A. Kooistra (res.)S. Heemskerk 20; J. BosA. v. d. Eijkel (res.) 1—1. Voor de bordencompetitie werden de volgende partijen gespeeld: lste klasse: F. A. VerkuilF. Later- veer 02; A. v. d. MeijA. Vletter 2-0; A. BrinkF. Laterveer 20. BeslissingspartijF. A. VerkuilP. v. Egmond Jz. 20. 2de klasse: S HeemskerkA. v. Eg- mond 11: D. SchoneveldH. Voor bergen 20. 3de klasse: C. JungeriusJ. C. Ho- gewoning 20; A. Ravensbergen—W. Heemskerk Pzn 11. Beslissingspartij: J. P. v. d. Berg—J. Kromhout Jz 20 4de klasse B: D. v. Starkenburg—W. Heemskerk Cz. 20. BASKETBALL. BELGIË TE STERK VOOR NEDERLAND. De Nederlandse basketball-ploeg, wel ke deelneemt aan het Internationale tournooi te Nice, heeft haar derde ne derlaag in successie te slikken gekre gen. België sloeg onze landgenoten met 39—15. NEDERLANDSE VAKVERENIGINGS- LEIDERS NAAR ENGELAND. Drie vertegenwoordigers van de Ne derlandse Vakverenigingen zullen op uitnodiging van de Britse regering een bezoek aan Engeland brengen. Zij zijn de heer J. Landman, penningmeester van het NW, de heer W. Essers, pen ningmeester van de Kath Arbeiders beweging en de heer I. Rijpstra, secre taris van de Textielarbeidersbond „Unl- tas", aangesloten bij het CNV. Zij zul len 10 Januari worden ontvangen door de Britse minister van Arbeid en Na tionale Diensten, G. A. Isaacs. VOOR VRIJDAG 6 JANUARL Hilversum I (301.5 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender; 7 30: sluiting; 8.30: nieuws; 8.40: gram.muzlek; 9.00: weerberichten; O 03gram.muziek; 9.25; hoogmis; 1100: voor de zieken; 11.35: pianovoordracht; 12.00: angelus-, 12.03: Metropole orkest; (12.3012.33: mededelingen): 12.55' zon newijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: strijkorkest; 13.40: plano voordracht; 14.00: gevarieerd programma; 14.45: „Der Barbier von Bagdad", opera; 15.45: gram.muzlek; 16.00: voor de zieken; 16.30: sluiting; 17.30: voor de Jeugd; 17.45: kinderkoor. 18.00: amusementsorkest; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: regerlngsuitzendlng; 19.35: lichte muziek; 19.55: reportage; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12: omroeporkest, groot om roepkoor en solisten; 21.15: „de sociale wetenschappen en de moderne zielzorg", causerie: 21.30: pianomuziek: 21.40: „Eplp Anla". hoorsp'el met muziek; 22.25' reportage; 22.45: „de zin van 't huwe lijk". causerie: 23.00: nieuws: 23.15: repor tage; 23.2224.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muziek; 7.30" sluiting; 8.30: nieuws; 8.43 gram.muziek: 8.50: voor de vrouw; 9.00: weerberichten; 9.03: gram.-muziek; VPRO 10.00: „thuis", cau serie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: gram.muzlek: 10.30: voor de zieken: 11.00: voor de vrouw; 11.15: orgel en zang: 11.40: voordracht: AVRO 12.00: lichte muziek; 12.30: mededelingen; 12.33: sportpraatje; 12.45: gram.muzlëk: 13.00: nieuws; 13.15: musette-orkest: 13.45: gram.muziek; 14.00: voor de vrouw: 14.20- strijkkwintet: 14.40: literaire causerie: 15.00. kamerorkest en solist: VARA 16.00: voor de Jeugd; 16.30' sluiting; 17.30: muzikale causerie: 18.00: nieuws; 18 15: felicitaties:: 18.35: dans- orkest; 19.00: „denk om de bocht": 19 15: gram muziek- VPRO 19.30: godsdienstige causerie: 19.45: ..een radlokrabbel": 20.00: nieuws: 20 05" boekbespreking: 20.15: so praan en nlano- 20.30: „de m°ns". cause rie: VARA 21.00: verzo^korogramma (gr.nl.): 21 40 „rle dncdalf": 22 O0: buiten lands overzicht- 22.15: gram mn/lek: VPRO 22.40: „vandaag" causerie: 22.45: avond wijdtes; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. M|n 3 distributienet - 7.05—7.30: gram.; 8 30: concert; 9 05: gram.; 10.10: verz.pr.: 11.00; Wally Rockett en orkest; 11.30: Jack Nathan en orkest; 12.00: volksliede ren; 12.32: orkest Peter Welffens; 13.15: klassieke muziek; 14.00: gram.; 15.00: BBC Midland Light Orch.; 16.0016.30: David Java en orkest; 17.30: Kootw.Ba tavia; 18.00: Zwitserse amusementsmuziek; 18.30: v. d. soldaten; 19.30: orkestmuziek; 19.45: filmmuziek; 20.15: fllmrevue; 20.30: „Up the pole"; 21.00: uitwisselingspro gramma LondenParijs; 22.15: dansmu ziek; 23.00: gram. Lijn 4 distributienet 7.157.30: „Bon- Jour le Monde"; 8.30; concert; 9.00: kook- praatje en kunstoverz.; 9.10: symph. mu ziek; 10.00: Le Ménage en Muslque; 10.45: serenade orkest; 11.15: morgenwijding; 11.30: plano; 12.00: Weense muziek; 12.30: Jean Delhcy en ensemble; 13.00: orgel: 13.30: v. d. kinderen; 14.00: BBC Northern Orch.; 15 00: v. d. vrouw; 15.4016.30: muzikale kleinigheden: 17.30: verz pr.; 17.40: zang: 18.00: v. d. soldaten; 18 30: Geraldo; 19 00: Sandy Macpherson; 19.15: Svd Dean en orkest: 19.45: hoorspel; 20.00- omroeporkest: met vioolsollst: 21.15: Franse chansons; 22 00: „Over the garden wall"; 22.30: musette- en dansmuziek; 23 15: .Topic for to-nlght"; 23.20: „Write a tune". AGENDA DONDERDAG: Stadszaal: Residentie-orkest, 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburgabonnementsvoorstelling „Westenwind'-. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Zie Je ze vliegen?" (alle leeft.) Zat 2.30 en 7 uur; Zon '2.30. 4 46. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. I.ldn „Jeanne d'Arc" (14 laar) Zat 2 en 5 uur; Zon 2. 6 en 8 15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. i.uxor ..vyf op de huwelijksreis" (alle lepft Zat 2 30. 4 45 en 7 uur; Zon 2.30, 4 45 7 en 9 15 uur: overige dagen 2 30, 7 en 9 15 uur l'rlaiion „Movle Crazy" (alle leeft Zat 2 15. 4.30 eD 7 uur; Zod 2 15. 4 30. 7 eu 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 II uur. Kex ..Virginia" (14 laar) Zat 2 30 en 7 uur; Zon 3.15. 4.15, 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uux.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5