De heer Van Heek over (extielprobiemen Cripps is volkomen tevreden WEERBERICHT Schreeuwende woningnood in Frankrijk Verwoestingen van de oorlog zidlen eerst in '70 hersteld zijn Regeringsbrood niet-, witte brood 2 cent duurder 88ste Jaargang DONDERDAG 5 JANUARI 1950 No. 26890 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1 Lelden Giro no 57055 r Succes der devaluatie Onze Londen se correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Een stralende Cripps verscheen gis termiddag op zijn persconferentie. Toen de kanselier uit Washington terugkeerde en de devaluatie bekend maakte, toonde hij eveneens 'n lachend gezicht, maar die lach was maar half overtuigend. Thans maakte zijn lach echter een dieper indruk, omdat zij door de feiten werd gerechtvaardigd. Inderdaad heeft de devaluatie re°ds een belangrijk succes opgeleverd. Het dollartekort liep namelijk op verbazing wekkende wiize terug van 530 millioen dollars in het derde kwartaal 1949 tot 31 millloen dollars in het laatste kwar taal. Of van 131 tct 11 mlllioen pond sterling. In het tweede kwartaal van het vorige jaar bedroeg het tekort nog 632 millioen dollar (157 millioen pond sterling). Engeland is op de goede weg, maar er is, zoals de kanselier uitdrukkeliik verklaarde, volstrekt geen reden tot zelfvoldaanhid. De inkrimping van het tekort wordt namelijk enigszins ge flatteerd door twee factoren, welke maar van tijdelijke aard waren. Vele orders kwamen pas los na de devalua tie, waarop men had gewacht en het aantal bestellingen nam eveneens toe doordat de verwachte economische cri sis uitbleef. Een andere factor, welke meehielp het tekort in te schrompelen, was de omstandigheid, dat Engeland thans minder uit het dollargebied in voert Er is inderdaad alle kans, dat Engeland er in zal slagen het tekort in 1952 geheel op te heffen, als de Marsh all-hulp ophoudt. Maar het uiteindelij ke doel is niet om de invoer maar steeds te verminderen, doch integen deel zoveel mogelijk te vergTOten. De negatieve politiek van het ogenblik kan alleen in een positieve worden omge zet, als de Britse export naar de dol- largebieden een steeds sterkere stijging vertoont. Volgens Cripps tonen de cijfers aan. dat er van een zwakke positie van het pond sterling geen sprake is. Het dol- Regering Bidault weer overwmnares TROTS NEDERLAAG IN DE KAMER. Bij het debat over de wet inzake de vrije loonsbepaling in de Franse Natio nale Vergadering heeft de minister-pre sident een verklaring afgelegd over een der meest precaire punten van de nieuwe wet: de arbitrage van de ar beidsconflicten. De regering eiste verplichte arbitrage, terwijl de werkgevers en werknemers en de linkse partijen er een facultief ka rakter aan wilden geven. De regering werd verslagen met 417 tegen 176 stemmen ingevolge de hou ding van een gedeelte der meerderheid ni. de socialisten. Niettemin heeft de regering Bidault toch de overwinning behaald toen de Nationale Vergadering hedenmorgen met 331 tegen 185 stemmen het wets ontwerp tot wederinstelling van vrije collectieve onderhandelingen over lo nen goedkeurde. Arbitrage zal thans facultatief zijn, be middeling echter verplicht. Nadat de gehele nacht besprekingen waren gevoerd over een tweede omstre den clausule, die voorziet in het vast stellen van een gegarandeerd nationaal minimumloon, wist de regering haar standpunt, dat het minimumloon bij decreet zal worden vastgesteld, te doen zegevieren. De regering zal het mini mumloon in het licht van de algemene economische toestand, alsook in het licht van de kostprijs van essentiële goederen bepalen. De regering stemde er in toe, dat het budget van het gemiddelde arbeiders gezin zal worden opgesteld door een raad van vertegenwoordigers van werk nemers, werkgevers en overheid. Het wetsontwerp, zoals het door de assemblee is goedgekeurd, komt de re gering grotendeels in haar wensen te gemoet. Het gaat thans naar de Raad van de Republiek (Senaat), die dit ont werp en de begroting voor 1950 in de tweede nelfi van Januari en begin Fe bruari zal bespreken. Beide wetsontwer pen gaan daarna voor een tweede lezing naar de Nationale Vergadering. De Belgische koningskwestie NIEUWE ZET DER SOCIALISTEN? De socialistische leden van het Bel gische parlement overwegen en bloc af te treden, indien de wet tot het hou den van een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold wordt aangenomen, aldus wordt uit betrouw bare bron vernomen. Het door de Chr. Volkspartij ingediende wetsontwerp is reeds door de Senaat aangenomen. 10 Januari begint het debat in de Kamer van Afgevaardigden. Het ontslag van de socialistische par lementsleden zou op de dag na het aannemen van de wet door de Kamer geschieden en zou leiden tot onmid dellijke ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. IETS MINDER ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag, i (Opgemaakt te 10 uur). 6 Januari. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 19.06 uur; onder: 10.39 uur. (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 16.53 uur. Dit nummer bestaat alt zes pagina's. larprobleem is echter nog ver van op gelost. De reserves zijn neg 500 millioen dollar lager dan .teen in April 1948 het de Marshall-hulp begon. „Wij hebben ons doel nog niet be reikt. maar wij hebben evenmin ge faald," verklaarde Cripps, die in zo'n vriendelijke stemming was. dat zijn ge bruikelijke bitse uitvallen tegen dege nen, die lastige vragen stelden, dit keer geheel achterwege bleven. „Ik ben volkomen tevreden met het bereikte," zei Cnpps. PAKISTAN ERKENT DE CHINESE COMMUNISTISCHE REGERING. Pakistan heeft de communistische regering van China erkend. Pakistan is het derde land. dat de regering te Peiping erkent. Birma en India zijn de andere twee landen. VERLAGING" MARSHALLHULP MET 25 PROCENT. De onder-administrateur van de ECA, heeft verklaard dat de staten, die Marshall-hulp ontvangen, er van in kennis zijn gesteld dat deze hulp in het één Juni 1950 aanvangende administra tieve jaar met 25 procent zal worden verminderd. Politiek spel heeft vreemde regels (Van onze Parfjse correspondent). Door dc moeilijkheden met het bud get (die de regering in enkele weken tjjds een twaalfial malen dwongen de vertrouwenskwestie t? stellen) heeft Bidault zich genoodzaakt ge zien, onder vele andere hoofdstukken, ook dat van de wederopbouw ingrij pend te amputeren. In plaats van de 380 milliard francs, die de Minister van Wederopbouw, Claudius Petit, had gevraagd de lotale begroting bedraagt ongeveer 3000 milliard zal hij cr slechts 250 ontvangen. Met als consequentie natuurlijk een sterke vertraging van d-* nieuwbouw en van het herstel der verwoeste huizen. Enige tijd geleden verklaarde de be treffende minister, dat Frankrijk ge durende 45 jaar maandelijks 25 000 woningen aan zou moeten bouwen om aan de ergste tekorten te kunnen vol doen. Maar sedert 1945 kwamen er in het geheel niet meer dan 'n 100.000 tot stand Wanneer dit nieuwe rhythme wordt gehandhaafd, zal het 1970 wor den. alvorens alleen nog maar de tij dens de oorlog verwoeste huizen, zullen zijn he-steld. Oorspronkelijk had men op 1960 gerekend, wat ook nog maar een bescheiden oDzet was. zoals ieder een wist. die. gelijk wij. met eigen ogen had gezien, onder welke mensonwaar dige omstandigheden vele oorlogs slachtoffers in Normandië-en- in andere verwoeste gebieden leven SLECHTS 1 Vr NATIONAAL INKOMEN VOOR HUIZENHUUR! De oorlog heeft dc woningnood be- xlemtoond, maar de oorzaken liggen dieper. Ook v<)ór de oorlog was de toestand op vele plaatsen al onhoud baar geworden. Ongeveer een kwart millioen mensen leefden op het platte land in krotten, kippenhokken en stallen, die officieel onbewoonbaar waren verklaard of dat althans ver dienden te worden. In een stad als Rouen beschikt de helft der huizen nog ni~t over waterleiding! Tachtig procent der Franse woningen bezit geen eigen wc. D? oorzaak ligt dus diep°r. Eerstens op psychologisch gebied. De F.ansman is nu eenmaal niet gewend en niet bereid aan zijn woning vesl geld te spenderen. Over het jaar 1948 gaf Frankrijk uit aan tabak, sigaren en sigaretten 104 mi!lia~d. Aan loterijen en wedstrijden 57. aan alcohol 140, en aan huizenhuur30 millia-d! Dat was niet meer dan 1 procent van het nationale inkomen. Sedertdien heeft de regering bepaald, dat elke drie maan den de huishuur met 30 procent mag wo-den opgeslagen. Maar wanneer in 1954 aan die periodieke verhogingen een einde is gekomen, dan zal de Fransman gemiddeld toch nog niet meer dan 6 procent van zijn inkomen aan behuizing besneden. Dat is aanmer kelijk minder dan in andere landen, waar dat percentage tussen de 20 en 30 is gelegen. BOUWTECHNIEK PRIMITIEF. Do dir?cte consequentie van deze on wil der Fransen geld voor hun wo ning uit te trekken, Is natuurlijk, dat n'emand op het idee komt in huizen zijn geld te gaan beleggen. Er wordt dus weinig of niet gebouwd uit eigen initiatief. En daardoor is de techniek van het bouwen op een primitief plan gebleven. Om een zelfde huis in Frankrijk, Engeland of Amerika te bouwen worden er resp. 25.000. 9,000 en 4500 werkuren vereist. De bezwa ren voor de aannemers ziin dus twee ledig: eerstens kost het bouwen veel en twedens kunnen er na voltooiing nooit huren worden gevraagd, die de exo'oitatie- en bouwkosten kunnen dekken. Het is duidelijk, dat alleen van staatswege de impuls te verwachten is, WAFD-OVERWINNING IN EGYPTE. Toen ruim de helft van het aantal stemmen geteld was, bleek de uitslag aldus: Wafdisten 160: onaf hankelij ken 24; Saadisten 21; 1 iberale constitutionele partij 20; nationalisten 4: socialisten 1. De eerste „overwinningsdemonstra ties" zijn reeds door de Wafdisten ge houden. De definitieve uitslagen wor den niet voor 10 Januari verwacht; dan zal in tien kiesdistricten, waar de ver eiste meerderheden niet zijn behaald, herkozen worden. VERLIES DER GENATIONALISEERDE VERVOERSONDERNEMINGEN IN ENGELAND. De commissie voor het vervoer, die door de Engelse regering werd benoemd, heeft bekend gemaakt, dat de genatio naliseerde Britse vervoersondernemin gen thans elke week een verlies l.'jden van 500.000 p st. en dat het verlies aan het eind van 1950 dreigt te zullen zijn opgelopen tot vijftig 60 mlllioen p st. De commissie voerde de verliezen, die hoofdzakelijk voor rekening van de spoorwegen komen, aan tot steun van haar beroep op het tribunaal voor het vervoer, om toestemming te verlenen tot verhoging van de tarieven voor vrachtvervoer per spoor, welke verho ging naar gehoopt wordt een bedrag van 28 millloen p-st. per jaar zal ople veren. De koeien van de Manor-boerderij te Thorpe (Middlesex, Engeland) geven de laatste tijd opmerkelijk veel melk. De oorzaak? Dat is Nora Johnston met haar draagbaar klokkenspel. Nora en ook de boer van de Manor- boerderij hebben ondervonden, dat wan neer Nora haar klokjes onder het mel ken laat luiden, de „melkleverantie" der koeien toeneemt. Komaan Nederlandse boeren: laat de klok maar luiden! Maatregelen tegen de Communisten in Zweden De gemeenteraad van Stockholm heeft de eerste stap gedaan om communisten te verwijderen uit belangrijke defensie- posten in Zweden. Aan deze actie, die naar men verwacht door andere ge meenten gevolgd zaïl worden, zijn waar schuwingen in de liberale pers vooraf gegaan, dat in elke oorlog de communis ten „een gevaarlijke vijfde colonne" zouden vormen. De nieuwe commissie voor de burgerwacht bestaat uit één j conservatief, twee liberalen en twee •sociaal-democraten. Deze commissies hebben in Zweden een belangrijke po sitie. omdat zij op de hoogte gesteld worden van vele geheimen van het oppercommando. die deze vicieuze cirkel zou kunnen doorbreken. Als gezegd, onttrekt echter de regering zich steeds meer aan haar taak Afgezien nog van menselijke mo tieven, valt dat ook om economische redenen te betreuren. De woningnood beïnvloedt namelijk aanwijsbaar de ge zondheidstoestand en het sterftecijfer In Frankrijk. Wanneer er in Parijs b.v het vorig jaar in dg welgestelde wyken maar 53 mensen op de 10 000 aan TBC zijn ge storven, dan is dit getal in de volks wijken, waar in krotten wordt gehuisd, 390 Deze slachtoffers moeten door de staat worden verzorgd. Men heeft ech ter uitgerekend, dat de genezing van één TBC-patiënt de staatskas evenveel kost als de constructie van een woning met- vijf kamers. Iemand, die met veel naïeviteit be gaafd is, zal nu misschien vragen: zijn de Franse ministers dan zulke onmen sen en bovendien zulke slechte reken meesters. dat ze zelf niet inzien, welke onheilen hier door hen bestendigd wor den? Het tegendeel mag men aanne men! Het ongeluk is slechts, dat de regels van het politieke spel, zoals dat in Frankrijk wordt beoefend, de rege ring niet toestaan, te doen wat hier ge daan zou moeten worden! Het landgoed „Backershaegen" t-e Was senaar, dat door de R.I.S. gehuurd is en bestemd zal worden tot woning voor de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. Katoen uit Amerika noodzakelijk (Speciale berichtgeving). De voorzitter van de K. v. K. en Fa brieken voor Overijssel, de heer H. v. Heek Hzn., textielindustrieel te En schede. heeft heden in zijn Nieuwjaars rede de toestand van de Overijsselse industrie besproken. De Benelux-landen moeten de Economische Unie zo spoe dig mogelijk realiseren, aldus spr.. Het overwinnen van het dollar-tekort is de grote economische taak. waarvoor West- Europa zich in de naaste toekomst ge steld ziet. De heer Van Heek schetste de pro blemen, welke bij de komende Unie zullen ontstaan voor dc Twentse ka toenindustrie en hoopte, dat de rege ring zal zorgen, dat deze industrie in de een of andere vorm van Ameri kaanse katoen zal worden voorzien. Door de zeer ruime Belgische devie zen-positie zijn de kansen van de Belgische spinners veel gunstiger. Moge voor de in dit opzicht bestaande verschillen tussen Nederland en Bel gië een oplossing worden gevonden. De heer Van Heek hoopte op een in nige samenwerking met Indonesië en constateerde, dat men in Overiissel wat het Duitse probleem betreft, dicht bij het Amerikaanse standpunt staat. Voor de consolidatie van West-Europa is ook een welvarend Duitsland een vereiste. Met komende concurrentie van Duits land in de naaste toekomst, o a. van gerede metaalproducten, moet echter rekening worden gehouden. Nederland, Twente'in het bijzonder, heeft verder zeer veel belang bij de Duitse beleg gingen. Een dusdanige belastingpolitick moet worden gevoerd, dat kapitaalinveste ring in de bedrijven mogelijk is. De nivellering van de lonen van de ver schillende categorieën arbeiders vormt een rem voor de vereiste productie verhoging. ONRUST OVER JAPANSE EXPORT. In Nederlandse en Engelse textiel - kringen bestaat grote ongerustheid over de stijging der Japanse expor ten, al bedraagt de productie van dat land nog slechts een derde van voor de oorlog. VERHOUDING MET INDONESIË BETER Twente, dat steeds in hoge mate bij de export van katoenen manufacturen naar Indonesië was geinteresserd. volgt de gang van zaken aldaar met uitzon derlijke belangstelling. Gedurende de overgangsperiode was onze positie al daar economisch bezien niet ongunstig. In de eerste 9 maanden van 1949 vond I 45 van de Nederlandse export van katoenen manufacturen zijn weg naar Indonesië tegen 29 in 1948. De deva luatie heeft onze positie op de wereld markten, vooral in Indonesië, verbeterd. Onze katoenindustrie produceert weer op vooroorlogse basis. Twente zal trach ten met haar oude goodwill de Indone sische markt te behouden. Er is echter een dreigende controverse tussen de Nederlandse financiële en commerciële belangen. Indonesië immers heeft een schuldenlast, die volledig in de gulden sfeer ligt. waardoor de nieuwe staat in theorie althans slechts gebaat zou zijn bij een opvoeren van haar exporten en een afromen van haar importen uit ons land. EEN GROOT GEVAAR. Daardoor zou Indonesië een jaarlijks saldo voor haar afbetalingen kunnen creëren. Hierin schuilt een groot ge vaar, Slechts wanneer Nederland be reid is naast Amerika vrijwillig op nieuw een continuering van het verstrekken van financiële steun aan Indonesië op zich te nemen en wel op zeer korte termijn zal de continuitelt van de goederenstroom, waarbij onze industrie belang heeft, gewaarborgd blijven. Anders wordt Amerika de leverancier van indus triële producten aan Indonesië. Over de textielindustrie deelde de heer Van Heek mede dat de 3 cylinder - spinnerijen van Twente 110 van de vooroorlogse productie bereikten met een personeelsbezstting van 1171 j De capaciteit van de weverijen steeg tot 102 van voor de oorlog met een per soneelsbezetting van 108 5 loonsverhoging voor bakkersbedrijf De organisaties van werkgevers en werknemers in het Bakkersbedrijf heb ben zich naar aanleiding van de moei lijkheden, die gerezen zijn in hun be drijf ten aanzien van de vergunning tot 5loonsverhoging, gewend tot het College van Rijksbemiddelaars en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De minister heeft, om aan de bezwa ren der werkgevers tegen een loonsver hoging tegemoet te komen, voorgesteld de prijs van de bloem voor het rege ringsbrood te verlagen met f. 1,04 per 100 kg. terwijl daarentegen de prijs van de bloem voor het witte brood met f. 1,15 zou worden verhoogd. Daarbij zeide hij toe, dat op korte termijn opnieuw een onderzoek zal worden ingesteld naar de rendabiliteit van het Bakkersbedrijf. De werkgevers hebben zich. mede ge leld door de overweging, dat deze loons verhoging sociaal gezien door hen ge rechtvaardigd wordt geacht, met dit De Sovjet-druk op Finland OOK ANDER GEVAAR VOOR DE REGERING. In politieke kringen te Helsinki vreest men, dat de Sovjet-Unie misschien het verdrag van militaire bijstand en vriendschap met Finland zal opzeggen. Men wacht met spanning op de eerste bespreking tussen de gematigde soci aal-democratische regering en de Sov- jetrussische gezant in Finland, luite nant-generaal Gregori Sovonenkof, die juist in Helsinki is teruggekeerd na een verblijf van bijna een maand te Mos kou. Een koerier is naar Moskou om de volledige tekst te halen van het Sov- jetrussische protest, dat Finland nog 300 oorlogsmisdadigers herbergt. In middels stelt de regering een onderzoek in naar de beschuldiging. Men be schouwt deze als een poging, de herver kiezing van de 79-jarige liberale presi dent* Paasikivi te verhinderen. Alleen de communisten en de boerenpartij stel len een andere candidaat. Verder is het mogelijk, dat de regering ten val komt, wanneer Dinsdag in het parlement op verzoek van alle pratijen behalve de communisten en de sociaal-democraten het debat geopend wordt over de ver zoeken om loonsverhoging van de vak- verenigingsbond. De regering schijnt deze verzoeken te willen inwilligen, doch de oppositiepartijen zijn van oor deel, dat dit het evenwicht in het land zou verstoren, hetgeen tot een motie van wantrouwen zou kunnen leiden. De conferentie van Colombo Het grootste gedeelte van de Britse delegatie naar de conferentie van het Gemenebest, welke Maandag as. te Colombo zal beginnen, is thans onder weg. De Britse delegatie is van plan de volgende punten ter sprake te bren gen: Het communisme en Zuid-Oost-Azië, het vredesverdrag met Japan, de be trekkingen van Groot-Brittannië met de Raad van Europa en de internatio nale situatie in het algemeen. Verder verwacht men bespreking van de kwestie der erkenning van het com munistisch regiem in China en de ver houding tussen de Britse en de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Chi na, de erkenning van Bao Dai van Vietnam en de omstandigheden in Ma- lakka, Birma en Siam. Bevin wordt Zaterdag te Colombo verwacht. In verband met zijn gezond heidstoestand heeft men speciale voor zieningen getroffen. Zo zal de Britse minister vier dragers voor hem gereed vinden, om hem in een draagstoel de trappen van het conferentiegebouw op en af te brengen. GROTEWOHL NAAR DE SOVJET-UNIE. Otto Grotewohl, minister-president van de Oostduitse republiek, is voor herstel van gezondheid naar een kuur oord in Zuid-Rusland vertrokken. In Duitse kringen, die in nauw con tact staan met de socialistische een heidspartij, waarvan Grotewohl mede voorzitter is, gelooft men, dat hij wel niet meer de volledige taak van minis ter-president zal kunnen hervatten. Tij dens zijn afwezigheid zal Walter Ul- bricht, plaatsvervangend minister-pre sident, die over het algemeen als „de sterke man" van de Oostduitse repu bliek wordt beschouwd, zijn functie waarnemen. voorstel accoord verklaard, met dien verstande, dat zij deze regeling slechts zien als een tijdelijke oplossing, in af wachting van het resultaat van een her nieuwd onderzoek. Met genoegen hebben de organisaties daarbij kennis genomen van de mede deling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het witte brood aan merkelijk zal worden verbeterd. Op grond van deze overweging is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers accoord bereikt om trent de loonsverhoging van 5%, wel ke thans door het College van Rijks- bemiddclqars voor het bedrijf bindend zal worden opgelegd met terugwer kende kracht van 1 Januari. Deze maatregel betekent, dat thans de prijs van het regeringsbrood on gewijzigd blijft, terwijl daarentegen de prijs van het witte brood met twee cent zal worden verhoogd. Frankrijk wil een grote luchtmacht bouwen De Franse minister voor Luchtvaart, André Maroselli, heeft bekendgemaakt, dat aan het einde van deze maand een wetsontwerp bij de Franse Nationale Vergadering zal worden ingediend, dat voorziet in het stichten van een uit 3S50 vliegtuigen bestaande Franse lucht macht, waaronder zich 1800 straaljagers zullen bevinden. Voor de uitvoering Is een in twee gedeelten gesplitst vijf-ja renplan opgesteld. Het eerste gedeelte kan Frankrijk op eigen kracht ten uit voer leggen, terwijl het voor de voltooi ing van het tweede een beroep zal moe ten doen op „secondaire hulpbronnen" en op technische geallieerde hulp. die het, overeenkomstig de gesloten verdra gen tot het verlenen van wederzijdse bijstand, mag verwachten. De eerste helft van het vijf-jaren plan voorziet in de bouw van 2300 vlieg tuigen voor de luchtmacht en de vloot. Hieronder bevinden zich 1100 gevechts vliegtuigen, waarvan 850 straaljagers zullen zijn. Jeruzalem blijft hoofdstad van Israël ALDUS DE PREMIER. TUdens het debat ln het Israëlische parlement over de buitenlandse politiek heeft de minister-president, David Ben Goerion. verklaard, dat „van heden af Jeruzalem de facto en de jure de hoofd stad van Israël is". Ben Goerion verklaarde verder, dat Israël „meer dan wie ook eerbied voor de VN. koestert" doch dat de beslis sing om Jeruzalem te internationalise ren" ons er wel toe verplicht heeft, de Israëlische regering en het parlement onverwijld naar deze stad over te bren gen". De Christelijke wereld gaf Ben Goe rion de verzekering, dat de Israëlische regering zonder strijd enig voorbehoud zal instaan voor de bescherming van de heilige plaatsen en van de gods dienstvrijheid. Na de verklaringen van Ben Goerion verwierp het parlement een door de oppositie ingediende motie van wan trouwen met 63 tegen 28 stemmen en een motie, waarin het heengaan van de regering werd verzocht met 63 tegen 11 stemmen. DE LUIMIGE PAPEGAAI. Een vogelhandelaar te Berlijn, die een papegaai had verkocht onder de verze kering. dat het beest best kon praten, was door de koper voor het gerecht ge daagd. omdat deze er bil de papegaal geen woord uit had kunnen krijgen. Ter rechtszitting deden ook de aanklager, de rechter, de verdediger en een zoölo gisch deskundige vpreeefse pogingen om het dicr aan de habbel te brengen. Doch nauwelijks had 'de aanklag°r twee maanden gevangenisstraf tegen de handelaar geëist, toen hij zich door de paoegaai hoorde toevoegen: „absoluut niet. absoluut niet. halve gare! Ik zal het aan mama zeggen". Waarop de luimige vogel zich weer in stilzwiieen terugtrok en het geding vour de beschuldigde een gelukkig einde nam.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1