AtlantischPactmoet „koude oorlog" verdringen Alma's dubbele taak PANDA EN DE MEESTER-GIDS Aanmeldingen voor Burgerwacht overtreffen in Noorwegen stoutste verwachtingen Minister Jens Hauge maakt van de naclit een dag Radio-programma 58ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 4 Januari 1950 Tweede Blad No. 26889 (Van een bijzondere medewerker). Ministers van Defensie plegen zelden een interview toe te staan. Zelfs in democratische staten omgeven zij zich met een muur van geheimzinnigheid. De Noorse minister van Defensie, Jens Hauge, maakt op deze regel echter een goede uitzondering en was bereid ons uitvoerige inlichtingen te ver strekken. Op 28-jarige leeftijd werd hij kort na het beëindigen van de oorlog, in 1945, geroepen tot deze zware post. Jens Hauge is dan ook de Benjamin van de regering! En hij wil dit graag weten en noemt zich zelf de jongste minister uit de Noorse geschiedenis! De lang opgeschoten, donkerharige minister met zijn fris en open gezicht werkt als de beste. Besprekingen houdt hij het liefst om zeven of acht uur in de morgen. Met bijkans onuitputtelijke energie maakt hij van de nacht een dag, zonder echter de dag in een nacht te veranderen. En van zyn adjudanten, secretarissen en andere medewerkers verwacht hij dezelfde, geen rust ken nende energie als iets vanzelfsprekends. Men kan niet zeggen, dat Jens Hauge bij alle Noren even populair is. Burger lijke kringen en vooral het popu laire en invloedrijke liberale dagblad „Dagbladet" beweren, dat deze Ju rist, eens officier bij de politie en later secretaris van minister-president Einar Gerhardsens, slechts uit opportunisti sche redenen lid van de arbeiderspartij is geworden. Ook in het Storting het parlement woeien er reeds stormen, toen bij de begroting van het ministerie van De fensie, welke nog steeds achter staat bij die voor Sociale Zaken, bleek dat deze met enkele millioenen overschreden was. Ten slotte kunnen ook enkele „met mos begroeide" generaals, bij wie de traditie meer betekent dan doeltref fendheid. het nog maar moeilijk met de jonge minister vinden. Deze tegenwerkende krachten veran deren echter niets aan het feit, dat het Noorse leger nog nooit zo sterk was en meer in overeenstemming met de tijd uitgerust, dan thans onder leiding van Hauge. Hij werkt met de theorie van een revolutionaire strategie, welke In ge val van een invasie steeds uiterste actie eist. Toen de politie tijdens de Duitse be zetting gereorganiseerd werd in de geest van een „nieuwe orde", verzocht Hauge om zijn ontslag. Als antwoord hierop liet Quislings regering hem voor enkele maanden in de gevangenis op sluiten. Ten slotte werd hij echter vrijgelaten, omdat hy „ongevaarlijk" zou z\jn! „Ongevaarlijk" was evenwel niet het praedicaat dat hij zich verwierf door zijn werk voor de verzetsbeweging. Deze droeg hem op de militaire sector van het verzet te leiden. Ten tijde van de Duitse ineenstorting commandeerde hij niet minder dan 40.000 man! Met vervalste papieren en aanbeve lingen, welke zelfs de meest geraffi neerde Gestapo-man beleefd en behulp zaam maakten, reisde hij van Oslo naar Stavanger en van Stavanger naar Ham- merfest. Wel een honderd keer verwis selde Hauge van naam. Hij was echter geen Robin Hood-figuur, geen onbezon- nen „haantje de voorste'". Zijn parool i luidde: „krachten opsparen en geen zin loze improvisaties. Wachten tot het grote ogenblik!" Ondertussen begon de meesterlijk ge organiseerde sabotage in de Idee van de bezettingstroepen spookachtige vormen aan te nemen. BURGERWACHT ALS ANTI- INVASIE-LEGER. Na al die ervaringen en na een grondige bestudering van de tekortko mingen uit de jaren van voor 1940 is de burgerwacht, het lievelingskind van de minister gebleven. Terwijl hij ons zijn plannen vertelt, zwerven zijn blikken nu en dan van de negende verdieping van het ministerie uit over Oslo en de Fjord. „Onze Burgerwacht behoort nl-t tot het staande leger, zy is echter een wezen lijk bestanddeel van onze verdediging. De recrutering is deels on basis van dienstplicht, deels Is zy vrijwillig. Hierbij moet ik echter vaststellen, dat de aanmeldingen van vrijwilligers onze i stoutste verwachtingen hebben over troffen. Niet alleen de Noorse rege ring, maar ook het Noorse volk, wenst i geen herhaling van de verzuimen van j 1940! De Burgerwacht vormt, practisch ge- sproken, een territoriaal leger, of beter 1 gezegd: een anti-invasie-leger. Daaruit Foto Aktuell, Oslo) Noorse Ski-troepen bij een oefening. volgt direct, dat haar leden volgens de ervaringen uit de jaren 19401945 ge oefend worden in de tactiek der guerilla. Naar Zwitsers voorbeeld behoudt leder zijn wapen bij zich thuis, bij wijze van spreken: zó voor het grijpen Vanzelf sprekend wordt rekening gehouden met de mogelijkheden, welke het landschap biedt. De leden van de Burgerwacht moeten gedegen kennis bezitten van het oorlogvoeren op de ski's. Ook aan het scherpschieten wordt de grootste aandacht geschonken. Een nauwe sa menwerking met de scherpschutters-af delingen van het leger is daarom tot stand gebracht Minister Hauge vertelt ons, dat de jonge Noren van 9 tot 14 maanden moe ten dienen, hetgeen afhangt van het feit of hij al of niet bij een speciale technische afdeling is ingedeeld. MARINE MET VELE KLEINE SCHEPEN. Natuurlijk heeft de interviewer be langstelling voor de ontwikkeling van de Noorse Marine, die toch. evenals de handelsvloot, een grote traditie heeft en uit ongeveer 110 schepen bestaat. De minister antwoordt: ..Het is onze taak alles te zetten op de bijzondere geografische gesteldheid van het land. Noorwegen bezit talloze flor den. Daarom beschikt de Marine over een aanzienlijk aantal klpine en snelle schepen, ongeveer van het tvpe d<»r Amerikanen en Britten. Juist als gevolg van deze omstandigheid moeten de spe cialisten een lange sohollnestyd door maken. welke vaak van drie tot vier Jaar duurt." LUCHTMACHT FAVORIET. Iedere Noor spreekt vaak en graag over de luchtmacht, welks blauwe uni formen de stratenbeelden van Oslo, Bergen en Trondheim beheersen. Ook Hauge vormt hierop geen uitzondering. Steeds verraadt hij dat de luchtmacht van alle onderdelen van het leger de grootste aantrekkingskracht heeft. .Konden onze jonge recruten zelf een wapen kiezen, dan zouden zij in meer derheid besluiten om bij de luchtstrijd krachten te gaan dienen. Op de tweede plaats komt de Marine Voor het leger zou men tevergeefs vrijwilligers wer ven." Lachend voegt hier aan toe: „Ook daar wordt echter door een betere be zoldiging de actieve dienst aantrekkelij ker gemaakt en heeft men niet meer te kampen met de oude moeilijkheden om te zorgen voor een geregelde vernieu wing van het officierencorps." Een bijzondere waarde hecht de mi nister van Defensie aan het goed func tioneren van de sociale dienst. „Het be roep van sociaal-officier is bij ons geen neven- doch een hoofdberoep. Deze of ficier moet werkelijk vriend en raad gever van iedere soldaat zijn." Het is tevens de taak van deze offi cieren soldatenkranten, welke bijna ge storven zijn, nieuw leven In te blazen, uitvoeringen te organiseren, Gal andere cursussen in het leven te roe pen. Daarnaast zijn er populaire populair-wetenschappelyke voordrach ten. Niet in de laatste plaats is het de taak van het leger gapingen in de op voeding op te vullen indien deze het gevolg zijn van oorlog of andere zaken. „Onze jonge mannen aldus de mi nister, moeten onder gunstiger om standigheden in het beroepsleven terug keren en niet omgekeerd Grote en zorgvuldig samengestelde bibliotheken staan de militairen ter beschikkiMg. Bovendien geeft het Ministerie van De fensie twee tijdschriften uit, waar niet alleen militaire problemen in behan deld worden, doch ook onderwerpen van algemeen politiek, geestelijk en cultu reel belang. Hoezeer het ons ernst ls met deze dingen kan men daaruit op maken dat reeds bij de strijdkrachten. DONDERDAG 5 JANUARI. Hilversum I (301.5 M.) KRO: 7.00: nieuws: 7.15: morgengebed en liturgische kalender: 730: sluiting: 8.30: nieuws; 8.40: gramofoonmuzlek; 9.00: weer berichten; 9.03: voor de vrouw; 9.30: Gram muziek; NCRV 10.00: Hobo kwartet; 10.15: morgendienst; 10.45: or gelconcert; KRO 11.00. voor de zieken; 11.45: zang en plano; 12.00: Angelus; 12.03: lunchconcert (12.3012.33 mede delingen); 12.55: zonnewijzer; 13.00 nieuws en Katholiek nieuws; 13.20; trio; NCRV 14.00: Promenade-orkest en so list; 14.45: voor de vrouw; 15.30: grarn.- muzlek; 15.45 bijbellezing: 16.30: slui ting; 17.30 gram.muziek. 17.35: voor de Jeugd; 18.00: gram.muzlek; 18.15: land en tuinbouwpraatje; 18 30: voor de strijdkrachten; 19 00: nieuws; 19 15: mu ziek voor de Jeugd; 19.40: radiokrant: 20 00: nieuws In t kort: 20.05: gevarieerd programma, 21.00: famlllecompetltle; 21.35: populair concert: 22.05: gram.mu zlek; 22.15: buitenlands overzicht; 22.35: gram.muzlek; 22 45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15: trio; 23.45—24.00: gram muziek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7,15: gram muziek; 7.30: slui ting; 8.30; nieuws; 8.40: radio-ochtend blad; 9.00: weerberichten; 9.03: gram. muzlek; 9 30: waterstanden; 9.35: voor de vrouw; 9.40 gram.muzlek; 10.00: morgenwijding; 10.15: populair concert; 10.50; voor de kinderen: 11 00: lichte mu ziek; 1130- gram muziek:1145: „Van de hak op de tak", causerie: 12.00: mu- sette-orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: plano en or gel; 13.00: nieuws: 13 15 populaire mu ziek: 13.45: gram.muzlek: 14.00: voor de vrouw: 14.30. pianoconcert- 15.00: voor de zieken; 16.00: cabaret 16.30: sluiting; 17.30: kaleldoscoop; 17.50: reserlngsult- zendlng: 18.00: rleuws: 18.15: sport- praatje; 18.30 metropnie-orkest: 10 00: voor de kinderen; 19 05- radio volksmu ziekschool: 19.35: oreeispel, 19 45: „En keling en gemeenschap" causerie; 20 00- nieuws: 20 05: mededelingen: 20.10: actualiteiten- 20.20 ..Hans Geluk", -adlo- opera: 20.55: Rondp Tafel db>cu«>!e 31 30 strllkkwarret en plano: 22 95: orkestcon- cert: 23 00 nieuws; 23 15; reportage; 23.3024.00: gram.muzlek. Lijn 3 distributienet 7.057.30: gram.; 8 30: concert: 9.05: symph. con cert; 10.10: verz.pi.; 11 00: Harry Gold en ens 11,30: gram.; 13.16. orgel met zang; 14.00: muz. geschiedenis; 15.00: BBC Northern Orch.; 16 00—16 30: octet; 17.30 Kootw. Batavia; 18 00: voor de sol daten: 19.30: gramofoonmuzlek; 20.00: verz. pr.; 21.00 .Roer, roer. rommedc- pot!"; 21.30. Orgelspel: 22.15; dansmuz.; 22.55: Romance v. Mozart. 23.00: gram. HJn 4 distributienet 7.15: Bon- Jour le Monde; 7.257.30: Plalslr de l'écran: 8.30: concert; 9.00: kookpraatje; 9.10: symph. progr.; 10 00: Le Ménage en Muslque; 10.30: Felix King en ork.; 11.00 Amerikaanse commentaar; 11.15: wijding; 11.30: Regent ork.; 12.00: Kunstoverzlcht; 12.05: omroeporkest; 13.00: octet; 13.30: v. d. kinderen; 14.00 BBC Midland Light Orch.; 15 00: v. d. Vrouw. 15 40: dans muz.; 16.1516.30: d kinderen; 17.30 Ens. Joe Heyne; 18.00- variété-orkest; 18.45: kwintet: 19.15: Bobby Howel ork.; hoorspel; 20.00: Chansonparade; 20.30 Verz pr.; 21.00 fragm. „les Contes de Hoffmann": 22.00- Stanley Holloway en Bllly Mayerl.; 22.30 Owen Walters en or kest; 23 15 „Topic for tonight"; 23.20 Victor Silvester AGENDA WOENSDAG; Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen, 8 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Spr. pred. H. Huson, 8 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Residentie-orkest. 8 uur nam. I»E UIOSCOI'EN. Casino „Zie Je ze vliegenV" falie leeft.) Zat 2.30 en 7 uur; Zon 2 30. 4 45 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur l.lilo ..Jeanne d'Arc" (14 Jaar) Zat 2 en 5 uur; Zod 2. 5 en 8 15 uur; overige dagen 2 30 en 8 uur. i.uxor „Vijl op de huwelijksreis" (alle leeft Zat 2 30 4 45 en 7 uur; Zon 2 30, 4 45 7 en 9 15 uur. overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur l'rlnnon „Movle Crazy* talie leeft) Zat 2 15 4 30 en 7 uur; Zon 2 15 4 30 7 en 9 15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9 15 uur Hex ..Virginia" (14 laar) Zat 2 30 en 7 uur: Zon 2 15 4 15. 7 15 en 9 15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uux. FEUILLETON door MARY BURG HELL Vertaald uit het Engels 68) Ik geloof niet. dat z'n ijdelheid hier iets mee te maken had, protesteerde Al ma enigszins verontwaardigd. Een man's ijdelheid speelt altijd een rol in zulke gevallen, verzekerde me- vtouw Farraday haar ernstig. Hoe het ook zy, hij ging dus naar je zusje om troost te vinden. Dat is niet helemaal juist. Hij is min of meer een vriend van de hele familie. Dat Is al jaren zo Aangezien ik er niet was. vond hij het dus dood normaal Eva's gezelschap te zoeken. En terwijl hij dus zo „doodnormaal" zijn tijd in gezelschap van je zusie door bracht. kwam hij tot de ontdekking, dat hij eigenlijk met de verkeerde verloofd was? vroea mevrouw Farraday, met dat plagende lachje, dat haar zo charmant sGnd, Er heerste even stilzwijgen. Dan zei Alma langzaam en zoekend naar de juiste woorden: Mevrouw Farraday. moet toch weten, dat het hèèl goed mogelijk is. dat je denkt, dat je van iemand houdt, om daarna te ontdekken, bij wijze van spreken in enkele minuten, dat je een tragische vergissing gemaakt hebt. Ze schrok enigszins van deze woor den, toen ze uitgesproken waren, vooral toen mevrouw Faraday bleef zwijgen, maar ze kon de woorden niet meer terugnemen. Ten slotte zei mevrouw Farraday: Je hebt gelijk. Alma. ik geef het toe. Misschien was Gregory niet dwazer en wankelmoediger dan vele andere men sen. Het belangrijkste punt is, dat je bijtijds je vergissing ontdekt. Ja. dat geloof ik ook, zei Alma en opeens naast de rustbank neerknielend, sloeg ze ln een spontaan gebaar haar armen om mevrouw Farraday's hals. Deze soheen enigszins onthutst overeen dergelijke liefdesbetuiging, maar toe gevend aan een voor haar ongewone bewogenheid, kuste ze Alma en zei met een zucht: Je bent een engel. Alma. ik wou dat je mijn eigen dochter was. Heus? riep Alma uit. terwijl ze zich ontroerd en gevleid tegelijkertijd voelde. Wat lief van u om zólets te zeggen! Mevrouw Farraday glimlachte en streek over Alma's haar. Helemaal niet. Ik heb er wel eens over nagedacht, dat jij één van de weinige meisjes bent, die ik eventueel als schoondochter zou kunnen verdragen, zei ze. Maar of ze deze opmerking ernstig bedoelde, of slechts als een grapje, was moeilijk uit te maken. O. zei Alma met een blos, wat een dwaze gedachte. Waarom? Waarom? herhaalde Alma, als vond ze het dwaze van deze opmerking Minister Jens I die gedurende de oorlogsjaren bul'en Noorwegen vochten deze inzichten met énergie in practijk zijn gebracht, wy bouwen thans verder op de daar ge wonnen Inzichten en ervaringen". NAAR DUITSLAND VOOR DE VREDE. Sociaal wer k is ten slotte een belang- ryke noodzakelykheid voor de troepen buiten de landsgrenzen, dat wil mo menteel dus zeggen: voor de bezet tingstroepen in Duitsland. „Hier bestaat algemeen de opvatting dat officieren en manschappen door het deelnemen aan de bezetting rijker wor den aan practische ervaring en er dus wèl bij varen. Daarby hebben wy niet zo zeer rekening te houden met de grote p oblemen. die aan de bezetting zyn verbonden, doch wel met die van het dageiykse leven Gelukkig moet worden geconstateerd dat de verhou ding tussen bezettingstroepen en bevol king zich gunstig ontwikkelt. Ieder Noors soldaat betreedt, trou wens Duitse g-ond met het boekje: „Naar Duitsland voor de vrede". Met de betreffende autoriteiten is een overeenkomst gesloten dat de Noor se brigade tot Maart 1951 in Duitsland zal blijven. Op bepaalde voorwaarden kan zij echter eerder teruggeroepen wo-den". Hartelijk lacht Nauge als wy hem vragen of men voornemens is nieuwe ve-dedigingswerken te bouwen: ..De Duitsers hpbben ons voor vele jaren dit werk uit de handen genomen. In dit geval slechts lof voor hun ..gründllch- keit" ATLANTISCH PACT IN HET PRACTISCHE STADIUM. Sedert het beëindigen van de New Yorkse en Londense onderhandelin gen ls voor Jens Hauge h?t Atlantisch Pact uit het theoretische stadium in het practische gekomen. „Het Atlantisch Pact is een realiteit, waarmede de wereld rekenen moet. In Oslo zullen experts de technische details der wapenhulp voor Noorwe gen met onze militaire vertrouwens mannen uitwerken. De Opperste Raad, de vcrdediglngs- en militair? commissies werken op volle kracht om alle noodzakelijke verdedigings- en coördinatieplannen te ontwerpen en uit te werken. En dit heeft een grote betekenis. In de overeenkomst Inzake de wapenhulp is nameiyk een paragraaf opgenomen, welke nadrukkelijk vastlegt, dat de wa penhulp eerst d&n in werking kan tre den, als de pact-landen gezamenlyk overeenstemming hebben bereikt over het verdedigingsplan, opdat alleen hier door de hulp binnen het raam van deze plannen rationeel kan zyn". Bereidwillig geeft de Noorse minister ook over technische bUzonde: heden in lichtingen. „In de te Londen gevestigde staf voor Noord-Europa zal een permanent Noorse militaire missie zitting hebben met aan het hoofd een generaal-ma- joor en een schout by nacht. Deze re gionale groepen zyn niet gedacht als commandoposten. Hun taak is het slechts plannen te ontwerpen. De woordvoerders der onderschelden lan den zullen by ieder probleem afzonder lek stelling nemen. De militaire com missie en de vaste gedelegeerden zullen geregeld te Washington byeenkomen en de verdedigingscommissie, samen gesteld uit de Ministers van Defensie, kan op ieder ogenblik byeengeroepen worden, op zyn minst echter een tot twee keer per jaar. Dat te Londen de materiële diensten geconcentreerd zyn, biedt de continentale leden de moge- ïykheid tot snelle hulp". Op de vraag, of Noorwegen alle wa pens zal ontvangen, waarom zy ver zocht heeft, lacht Hauge wederom. „Ja. het komt maar zelden voor, dat een land alles ontvangt, wat zy op het verlanglijstje heeft geschreven. Maar van één ding ben ik overtuigd: de hulp zal zo uitgebreid zyn. dat deze ook mateneel een wezenlijke ondersteuning zal betekenen en de gehele Noorse situatie ten goede zal komen. Er is nog veel modern materiaal nodig, voordat wy ons beroemen kunnen op een ef fectieve bewlpening". Over de belangrijkste International? achtergronden van het Atlantisch Pact zeide Jens Hauge: „In de eerste plaats is het Pact een constructief element in het interna tionale vredeswerk. De solidariteit zal zich op democratische grondslag ont wikkelen en men mag hopen, dat zü bydragen zal tot de oplossing van internationale strijdvragen. Ruim ge zien Is ee.: der belangrijkste doelein den van het Pact de koude oorlog te boven te komen om dan door Inter nationale samenwerking d? bewape ningen aanzienlijk te verminderen. Vertrouwen geeft steeds meer zeker heid dan wapenen. Sedert het Pact tot stand kwam, hebben de kleinere staten een groter en gerechtvaardig- der vertrouwen gekregen, dat zij in s'aat zullen zUn hun nationale onaf hankelijkheid én de door hen gewen ste regeringsvorm te handhaven". In zyn functie van Minister van De fensie verheugde Hauge zich erop. dat in alle lagen van het Noorse volk de wil om zich te verdedigen sterker is geworden. „Geregeld wederkerende In lichtingen moeten de belangstelling verder verdiepen. Slechts door inzicht ln de noodzakelykheid van een uitmun tende defensie kan een natie worden overtuigd, die van zichzelf niet milita ristisch is". overduideiyk. Wel, in de eerste plaats, omdat ik helemaal niet het soort meisje ben, waarmee iemand als uw zoon zou willen trouwen, en Ik vraag me soms wel eens af, of je werkeiyk oliedom bent of alleen maar ongewoon slim. merkte mevrouw Farra day enigszins raadselachtig op. Lieve meisje, ga er nu vandoor. Alles bij elkaar is dit heus niet 20'n erg ongelukkige dag voor je geweest, Alma, wees daarvan overtuigd! Alma stond langzaam op en keek mevrouw Farraday vragend aan. Wat bedoelt u daarmee? Mevrouw Farraday leunde achterover in de kussens en keek Alma met een schelms lachje aan. Dat ik van mening ben, liefje, dat Gregory hele maal niet de juiste man voor je was. Hoe lief en zacht je ook bent; je hebt iemand nodig, die je met straffere hand regeert dan hij deed. Werkeiyk? Ja, natuuriyk. Jy en ik hebben weinig gemeen. Alma. Maar we hebben beiden een eigenschap, die maakt, dat de meeste mensen beslissingen aan ons overlaten, zei mevrouw Farraday glim lachend. En er is één ding, dat we speciaal op hoge prijs stellen in de man, die wij tenslotte uitverkiezen, nl. dat die man er op staat belangrijke beslissingen zelf voor ons te nemen. Dat betekent voor ons iets geheel meuws en dat boeit ons. Soms vervait een type als het onze daardoor in de fout om met een huistyran te trouwen. Natuuriyk moet je dkt niet doen, lief je. Maar je meet wèl trouwen met een man, die weet hoe hy jou moet laten doen. wat hij wil in de gevallen, waar het er werkelijk op aan komt. In aile andere gevallen kun je natuuriyk je eigen ideeën volgen, voegde ze er als het ware geruststellend aan tce. Als u me nu nog vertelt, waar ik zo'n man kan vinden, dan zal ik al m'n best op hem deen, zei Alma luch tig. Zulke mannen zyn er heus, ant woordde mevrouw Farraday, terwijl ze Alma peinzend aankeek. Laat ik je tenslotte nog een vertroostend feit in herinnering brengen, n.l. dat er méér dan één man is en... maar nee, laat ik ophouden, Je hebt voor vandaag genoeg gehad. Slaap vannacht maar eens goed uit, dan lykt alles morgen mdnder som ber. Zie dat Murray je naar huis brengt. Ze kuste Alma en deze had de in druk, dat mevrouw Farraday het ge beurde helemaal niet zo erg vond, en het leven weer zeer de moeite waard. Natuuriyk, daöht Alma met een wat spy tig laohje. Haér zaken waren ten slotte ten goede gekeerd. Ze was vei lig terug, thuis in de kring van men sen, die haar aanbaden, als ze hun daartoe de gelegenheid gaf. Ze had veel op 't spel gezet, maar ze was bij tijds teruggekrabbeld. En omdat ze zo'n gevaarlijk spel had gespeeld, genoot ze nu van de gewone huiselijke vreugden met groter intensiteit dan voorheen. Geen wonder dus, dacht Alma, dat ze er gelukkiger en tevredener uitzag dan ooit tevoren. Het was niet uit te maken of Mur ray op haar gewadht had, maar hoe het ook zij, hy kwam te voorschijn, juist op het moment, dat ze de trap afdaalde. Myn wagen staat voor 't huis, zei ny. Ik kan best de bus nemenbe gon Alma, maar hy onderbrak haar ongeduldig: Luister eens, moeten we aityd argumenteren over jouw bus en mijn auto? Heb Je enig bezwaar om door mij per auto thuis gebracht te worden? Nee, natuuriyk niet. lachte Alma. Ik vind het alleen vervelend, dat u er nu weer uit moet. Vooral omdat ik helemaal ongevraagd hierheen ben ge komen Doe niet zo dwaas, was alles wat hij hierop antwoordde. En gedwee volgde Alma hem naar de gereedstaande auto. Toen ze zich echter naast hem had geïnstalleerd, besloot ze hem toch nog even terecht te wijzen en by na streng zei ze: U had uw moeder niet over myn verbro ken verloving moeten vertellen. Waarom niet? Ik daoht, dat ze Je misschien wat zou kunnen troosten. O... zei Alma enigszins van haar stuk gebracht. Wel, heeft ze dat niet gedaan? Wat gedaan Getroost! (Wordt vervolgd) (Foto Aktuell, Oslo) 70). „Bedrogen ben ik!" kreet Wil liam T. Bobberbroek, nadat Joris Goed- bloed op zijn kameel en met het geld uit het gezicht verdwenen was. „Ge woon maar bedrogen! En dat nog wel door de man die ik zo vertrouwde! Een prins! Nou jageen prins, maar dan een prima-gids. Wat een ellende.." En de goede man zakte, overmand door weemoed, snikkend ineen op de koude stenen vloer. „Wat kan iemand zich toch vergissen", zuchtte hy. „En daar zit ik nu met myn akeligheid.... helemaal alleenalles wegmyn geld wegen Panda weg, die goede Jansenen de Prinsen de Kroon van Isis weg0! Ooooh! Wat zal mijn vrouw daar wel van zeggen! Niets heb ik meer enen En juist op dat ogenblik gebeurde er Iets merkwaardigs! Want daar vloog Ineens het luik open, waar Panda een poosje geleden door verdwenen was en hy kwam er in levende lyve weer lachend uit stappen! „Mijnheer Bobber broek! Mynheer Bobberbroek!" riephy. Bobberbroek keek en een glimlach brak zich door zyn tranen. „Panda!" kreet hy vol vreugde. „Dus toch! jy bent hem niet gesmeerd!" „Nee, natuurlijk niet!" zei Panda „en kyk eens wat ik heb! Hier beneden vond ik hem, op het hoofd van een standbeeld. Nu je ziet het wel. wat hy William T. Bobberbroek voor hield: de enige, heuse, echte Kroon van Isis!" „Joepie!" zong de Heer Bobberbroek, zyn leed vergetend...."

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5