w1 1949 EXIT Wijzigt Amerika zijn politiek tegenover China? Engelse verkiezingen in Februari? WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 No. 26886 LEIDSCH ggfrDAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 WAT is het toch dat aan de Oude jaarsavond altijd weer een bij zondere stemming geeft? Men moge diep-gelovig, indifferent of athe ist zijn, toch bestaat bij de gehele be schaafde mensheid en wie voelt zich onbeschaafd? over de gehele wereld de neiging om zich in de avond van de 31ste December rekenschap te geven van hetgeen zich in de voorgaande 364 dagen afspeelde. Die neiging bestaat nooit aan de vooravond van een ver jaardag, hetgeen subjectief beschouwd, een veel belangrijker mijlpaal betekent, doch zij is kenmerkend voor de laatste uren van het scheidende jaar. Is het te optimistisch verondersteld om deze neiging te verklaren uit een soort van schuldbesef, dat by de gelovige van nature aanwezig is en bij de niet-gelo- vige uit zijn onderbewustzijn voort spruit? Het feit is er niettemin en on loochenbaar, dat wij bereid zijn op deze laatste avond van het jaar, meer dan anders, onze tekortkomingen te erken nen. Bij velen neemt die erkenning zelfs de vorm aan van goede voornemens, die wat er ook van terecht moge komen toch altijd de eerste stap betekenen op de weg naar beterschap, naar een beter-Ik en daardoor naar een betere wereld. Wanneer er van al die goede voornemens op Oudejaarsavond 1949 slechts één procent in de daad zou kun nen worden omgezet, zou 1950 reeds een hemel betekenen in vergelijking tot zijn voorganger. Dit laatste klinkt on dankbaar ten opzichte van 1949, maar het is niet zo bedoeld. Integendeel: bij alle wensen en verlangens, die ge lukkig! voor de toekomst blijven be staan, past ons diepe erkentelijkheid voor het vele goede, dat het scheidende jaar ons bracht. Maar er zijn zovele factoren, die in een zeer belangrijke mate kunnen bijdragen tot verhoging van ons levensgeluk, doch die door on begrip en kortzichtigheid verwaarloosd of onvoldoende benut worden. Er is zo oneindig veel meer eigen- dan naasten liefde; er is zo ellendig veel egoïsme en zo betreurenswaardig weinig behoefte aan begrip voor de noden van onze evenmens. Er is zo ontzaglijk veel klein geestige naijver en jalouzie. Er zijn to renhoge muren van wantrouwen en er zijn bodemloze putten van ongeloof in de goede hoedanigheden van anderen. Wij sluiten ons op in de citadel van onze eigen voortreffelijkheid en wij verzuimen veelal de bruggen neer te laten waarover Begrip en Waardering kunnen uittrekken tot vestiging van een betere wereld. - IJ noemden hierboven de avond van de 31ste December een avond van goede voornemens en wij zouden aan het komende jaar de wens willen verbinden, dat het in deze zin ons aanzienlijk veel meer dan één Oude jaarsavond oplevert. Cynici mogen in dit verband opmerken, dat de weg naar de hel is geplaveid met goede voorne mens. in het naglorende schijnsel van het Kerstlicht en in de goodwill-stem ming van de Oudejaarsavond, houden wij er ons toch bij voorkeur van over tuigd, dat diezelfde goede voornemens betrouwbare richtingaanwijzers vormen naar een betere wereld. IN die geest wensen wij al onze lezers en lezeressen een goede Oudejaars avond en een beter 1950! Steun aan Formosa Volgens persberichten uit Washington zou Amerika de Chinese nationalistische regering millitaire hulp en advies willen verlenen bij de verdediging van haar laatste bolwerk. Formosa. Deze moge lijke wijziging in de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van China kwam voor de Engelse functionarissen te Londen geheel onverwachts. Men was van me ning, dat de V.S. de nationalistische regering als verloren beschouwden. Te Londen heeft men algemeen de in druk, dat ondanks het verzet van en kele functionarissen te Washington een wijziging in de Amerikaanse politiek gaande is. Volgens Michael McDermott, de woord voerder van het State Department, is van de zijde der Chinese nationalisten via verschillende kanalen een aantal niet-officlële verzoeken tot. de V.S. ge richt om een groep adviseurs naar For mosa te zenden. Men schrijft aan generaal Douglas Mc Arthur, de geallieerde commandant in Japan, het inzicht toe, dat een vriend schappelijk gezind Formosa een strate gische noodzakelijkheid is. Van de repu blikeinse partij is bekend, dat zij af wijzend staat tegenover een afschrijven van het nationalistische regiem. Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Washington verklaarde tegenover Reuter, dat de Chinese na tionalistische regering op Formosa in de komende maanden aanzienlijke hoe veelheden wapenen van de Verenigde Staten verwacht te zullen ontvangen. De Chinese woordvoerder voegde er echter met nadruk aan toe, dat deze wapenen betaald werden met het geld, dat in November jl. door het Ameri kaanse Congres voor hulpverlening aan China ter beschikking is gesteld en dat het hier geen nieuwe vorm van mili taire hulpverlening betrof. De republikeinse Amerikaanse pers zou o.m. door middel van zogenaamd „uit lekken van nieuws over het zenden van nieuwe hulp naar Formosa" pressie op Truman pogen uit te oefenen om een definitieve wijziging in zijn politiek te brengen. Een militaire woordvoerder op Formo sa heeft medegedeeld, dat de nationa listen het eiland Toenghai, ten Noorden van Hainan, verlaten hebben. De Chinese nationalistische regering heeft haar diplomatieke missie in India naar aanleiding van de Indiase erken ning van het communistische China terug geroepen. DE TWAALF JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD. Tass meldt, dat vier van de twaalf Japanners, die te Chabarofsk terecht staan wegens de beschuldiging bacterio logische oorlogswapenen te hebben ont wikkeld en gebruikt, tot 25 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld. De vonnissen der anderen variëren van twee tot 20 jaar. Verhoging der kolenprijzen OOK VAN MAXIMUMPRIJZEN GAS. De prijzen van kolen zullen met in gang van 1 Januari a.s. worden gewij zigd in verband met de opheffing der subsidie. Voor zover het de courante huis brandsoorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor 1ste kwaliteit anthraciet na 1 Januari f. 6.55 per mud bedragen, terwijl die voor gascokes op f. 5.65 per eenheid van twee mud is vastgesteld. Voorts zullen de maximumprijzen van gas met Vz cent per M3 mogen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet bete kent, dat dit in feite steeds overal za! geschieden. Zoals gemeld zal in verband hiermede voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levens middelenkaart bij wijze van compen satie een bedrag worden uitgekeerd van f. 1.per persoon. Enige aanwijzingen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Gistermiddag laat was de algemene verwachting in politieke kringen te Londen, dat de algemene verkiezingen midden of eind Februari zouden plaats hebben. Aanleiding tot de versterking van deze theorie, welke al eerder ver kondigd is. waren verschillende veran deringen, welke belangrijke minister.- in hun werkplannen hebben aangebracht. Deze zijn van dien aard, dat het kabi net practisch voltallig in Londen aan wezig zal zijn, wanneer het parlement op 24 Januari wederom bijeenkomt. De regering heeft reeds de handen vrij, omdat er schoonschip gemaakt is met het programma. Het Lagerhuis heeft practisch niets belangrijks meer te doen op wetgevend gebied. De aanwijzingen voor een spoedige beslissing zijn de volgende: 1. Attlee keert reeds Maandag a.s. van Chequers naar Downing-street te rug, in plaats van veertien dagen met vacantie te blijven, zoals verwacht was, dat hij doen zou. 2. Bevin zal van de conferentie te Colombo rechtstreeks naar Londen te rugkeren. Hij wees uitnodigingen voor bezoeken aan India en Pakistan af, „omdat het niet langer verantwoord zou zijn om weg te blijven. Hij zal dus niet in India zijn. als de republiek eind Ja nuari zal worden uitgeroepen. 3. Noel Baker zal wel van Colombo naar India en Pakistan gaan, maar zijn bezoek zal in elk der beide landen korter duren dan 48 uur. Hij komt voor de bijeenkomst van het parlement terug. 4. Aneurin Bevan, die naar India zou gaan om te adviseren over de ge zondheidsdiensten, zal waarschijnlijk thuis blijven. 5. Morrison, die in een .hotel bij Scarborough logeert met Maurice Webb, voorzitter der Labourfractie, komt ook al de volgende week naar Londen om als een der eersten besprekingen met de eerste minister te voeren. Waarschijnlijk zal Attlee in de eerste ministerraad van het nieuwe jaar mededelen, welk be sluit hij genomen heeft. Indien de verkiezingen in Februari of Maart gehouden worden, zal het par lement na ongeveer tien dagen worden ontbonden. Aankondiging der verkie zingscampagne moet drie weken voorde datum geschieden. De verkiezingscam- pagne zou dan met de speciale confe rentie van de Labourpartij in verband met het 50-jarig bestaan, welke in de -eérste week van Februari wordt gehou den, inzetten. Op dit moment zou Attlee, naar in regeringskringen nadrukkelijk verze kerd wordt, nog geen beslissing over het tijdstip der verkiezingen hebben geno men. Hij alleen heeft te bepalen, wan neer de verkiezingen worden gehouden, maar hij zal dit natuurlijk doen na zijii collega's te hebben geraadpleegd. BERAAD TE MOSKOU. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat de communistische leiders uit de verschillende wereldstre ken, die na de viering van Stalins ver jaardag te Moskou zijn achtergebleven, in beraad zijn gegaan over de in de toe komst te volgen tactiek in de gehele wereld. Volgens de te Londen ontvan gen berichten zou alleen nog maar de Oostduitse delegatie onder Walter Ui tricht uit Moskou naar huis zijn terug gekeerd. Met het oog op „de verplaat sing van het communistische succes van West-Europa naar Oost-Azië", aldus de waarnemers, wordt in het bijzonder de aanwezigheid van Mao tse toeng te Moskou van betekenis geacht. Het be raad te Moskou zou een antwoord kun nen betekenen op de in het afgelopen Jaar door de niet-communistische mo gendheden tot stand gebrachte coördi natie in het kader van het Atlantisch Pact, aldus de waarnemers. IETS KOUDER. »e Bht verwacht tot morgenavond: "pih weer met overdrijvende wolken- Tj°en- Meest matige Oostelijke wind. jraperatuM om het vriespunt. Opge hakt te 10 uur). 1 JANUARI. Zon op: 8 48 uur; onder: 16.39 uur. (LK)n °P: 1349 uur; onder: 6-30 uur mr?°swater te Katwyk te 1.13 en uur. (2/1 te 1.58 en 14.12 uur). De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, dr H. Riemens, heeft de secretaris-generaal Trygve Lie (links) een nota overhandigd, waarin de souvereiniteitsoverdracht wordt bekend gemaakt. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. De strijd om Jeruzalem Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de vooratter van de trust- schapsraad der V.N. Roger Garreau, die door de Raad beiast is met de op stelling van het statuut voor Jeruza lem, een ontwerp heeft uitgewerkt," vol gens hetwelk Jeruzalem in drie zones zou worden verdeeld: een Joodse, een Arabische en een internationale zone. In de eerste twee zones, die over het algemeen zouden overeenkomen met de huidige, zouden de administratie van het Hasjemietisdh koninkrijk Jordanië en van de staat Israël gehandhaafd blijven. Aan hun soevereiniteit zouden evenwel enkele beperkingen worden opgelegd: demilitarisatie, vrijheid van verkeer tussen de zones, neutralisatie en oprichting van een economische vrljzone. Een derde zone zou geïnternationali seerd worden en de heilige plaatsen omvatten. Het gezag zou er recht streeks door een door de trustsohaps- raad benoemde gouverneur worden uit geoefend. Dit gedeelte van de stad Je ruzalem zou niet onder Arabische of Joodse invloed vallen en rechtstreeks onder internationale voogdij komen te staan. Zowel Israël als Transjordanië willen deze regeling niet aanvaarden. De regering van Israël heeft reeds in een brief aan de voorzitter van de trustschapsraad medegedeeld, dat zij weigert het parlement en de ministeries, die onlangs te Jeruzalem zijn onder gebracht, uit deze stad terug te trek ken. FRANKRIJK ERKENT V.S.I. De Franse regering heeft V.S.I. er kend. De Franse regering besloot te vens diplomatieke betrekkingen met de VBJ. aan te gaan. Nieuwjaarsboodschappen Averell Harriman, de speciale ambas- I sadeur der Ver. Staten voor het plan- Marshall, verklaarde in een Nieuwjaars boodschap, dat het communisme overal in Europa in het defensief is geworpen, doch hij waarsohuwde voor een „instor ting". Vele critieke ziekten zijn genezen, zo zeide hij, doch de betrokken landen moeten de kracht opbouwen, die nodig is voor West-Europa om staande te blij ven, wanneer in 1952 de Marshall-hulp eindigt. Na 21 maanden van Marshall-hulp, aldus vervolgde Harriman, is de in dustriële productie in West-Europa 15% hoger dan voor de oorlog, terwijl de voedselvoorziening bijna even goed is als in 1938. In 1950 moeten de winsten van het afgelopen jaar worden geconsolideerd. Het centrale doel van 't plan-Marshall, zo besloot hij, is één enkele Europese markt van 270 millioen consumenten tot stand te brengen, hetgeen grotere pro ductie van meer goederen voor meer mensen inhoudt. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat er vooruitgang valt te bespeuren naar dit doel. MC ARTHUR. Generaal Douglas Mac Arthur, geal lieerd opperbevelhebber in Japan, heeft in een Nieuwjaarsboodschap verklaard, dat de dag spoedig zal komen, waarop „politieke rijpheid, sociale rechtvaardig heid en de mogelijkheid tot zelfverzor- ging Japan zullen maken tot een krachtig, hooggeacht lid der gemeen schap van vrije naties". De export in 1949 was bijna verdub beld, de productie van steenkool en an dere belangrijke grondstoffen van de industrie naderde langzamerhand het vooroorlogs niveau. Slechts twee vraagstukken blijven nog onopgelost en geven aanleiding tot be zorgdheid' 1. „De ideologische strijd is Japan dicht genaderd door de communistische overmeestering van China". 2. „Het internationale procedure-ge schil" veroorzaakt nog uitstel van een Japanse vredesconferentie. Amerikaanse stafchefs naar Japan Het Amerikaanse departement van Defensie heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse stafchefs begin Februari een bezoek aan Japan willen brengen. Voor deze reis waren reeds sedert ver scheidene maanden plannen gemaakt, doch tegen de aangekondigde tijd zou zich voor de vier chefs voor het eerst de gelegenheid voordoen om gezamen lijk de reis te maken. De chefs hebben in het afgelopen jaar ook dergelijke reizen gemaakt naar de Amerikaanse legers in Duitsland, Oostenrijk en Alaska. In antwoord op gestelde vragen zelde de woordvoerder van het departement, dat de chefs geen bezoek zouden bren gen aan Formosa, de Philippijnen of Korea. De vier chefs zijn generaal Collins, admiraal Sherman, generaal van de luchtmacht, Vandenberg en generaal Bradley, de voorzitter van het college van stafchefs. Bij dc jaarwisseling Tempus ruit, hora fluit, de tijd snelt voert, 'net uur vliedt heen! De waarheid ziet men voor zioh. want wederom neemt een oud Jaar afsoheid en d>nt een nieuw zich aan. 1949 heeft zyn" taak volbraoht, 1950 zal nu de last op zich moeten nemen. Wanneer we een korte terugblik wer pen od het scheidende iaar, mogen we niet al te zeer ontevreden zijn, ook al zouden wij zo gaarne veel anders heb ben gewild. Toen 1949 begon, werd de wereld be heerst door bange vrees voor oorlog als gevolg van de koude oorlog, die alom heerste en wel in het bijzonder rondom Berlijn, dat Meskou blijkbaar als zwaartepunt had uitgekozen. En zonder nu te durven zeggen, dat de kc-ude oor log is beëindigd, mag toch wel worden geconstateerd, dat er enige ontspan ning is ingetreden. De blokkade van Berlijn is opgeheven en ock in menig onder opzioht heeft de horizon zioh verbeterd. Weliswaar is de vrees voor oorlog niet geheel verdwenen, maar een zo directe dreiging als bij de aan vang van het jaar is toch niet meer aanwezig. In dit opzicht is er dus een kleine winst te boeken. Het blijft evenwel zeer bescheiden. Overigens is er toch op het grote speeltoneel der wereld weinig veran derd. Hoofdoorzaak blijft de controver se tussen Oost en West. Moskou schijnt het wantrouwen niet te kunnen over winnen en daardoor zijn alle pogingen, die ondernemen zijn cm tot een soepe ler verstandhouding te geraken, op een mislukking uitgelopen. Ook de UNO stond hier machteloos. Met als direct gevolg, dat beide partijen hun stellin gen hebben verstevigd en dit blijven doen om op elke gebeurlijkheid voor bereid te zijn. Steeds vaster brengt Moskou de satelliet-landen onder zijn contróle, niet terugdeinzend voor de meest rigoureuse maatregelen zelfs on der oude partijgenoten. Men denke aan de moorden op Rajk en Kostof in Hon garije en Bulgarije, men herinnere zich het jammerlijke proces tegen kardinaal Mindszenty, waarin men de doodstraf tenminste neg niet aandurfde, men zie de kerkvervolging in Tsjecho-Slowakije, waar men grote processen nog vermeed, men lette op de juist Ingezette actie in Polen. Moskou ondervindt in al deze dingen de terugslag van zijn fout om met het Zuid-Slavië van maar schalk Tito te breken, terwijl het zich volledig misrekende in de mogelijkhe den deze communistische leider, die niet zioh blindelings wilde onderwerpen aan de - bevelen van vadertje Stalin, maar integendeel zich zijn vrijheid voorbehield, ten val te kunnen bren gen. Met deze verkeerde taxatie van krachten neeft Moskou als het ware de kiem gelegd voor alle moeilijkheden in eigen land en in de overige win gewesten en tevens bijgedragen tot de afneming van zijn Invloed in het Wes ten; tot zelfs in Frankrijk en Italië toe. Vermoedelijk heeft echter wat de te- iTïgslag van het communisme in het West-en betreft, veel meer invloed nog geoefend de versterking van de ban den, die het Westen thans samenbun delen. Op het Marshall-plan en het pact van Brussel is immers gevolgd het Atlantisch pact, waardoor tegen het opstuwen, van het rode gevaar uit het Oosten is gesteld een maoht van grote betekenis, waarmede niet valt te spot ten. Voorlopig blijft Amerika In deze combinatie van staten wel de grote leidende kracht en het is dan ook geen wonder, dat Moskou in Washington momenteel zijn grootste tegenspeler ziet. Jammer, dat gevoeligheden nog beletten, dat ook Spanje deelgenoot wordt aan de Westelijke alliantie, hoe wenselijk dat zou zijn. Maar wie weet... Geheel passend in het kader van het Atlantisoh pact is ook de vorming van een regering in West-Duitsland met Bonn als standplaats. Reeds zijn aan deze regering, aan welker hoofd dr Adenauer staat, grote bevoegdheden toegekend, al blijft er natuurlek con tróle. D.t West-Duitsland zal zich on getwijfeld voegen bij dc Westelijke alli antie, zij het militair uitgesloten, het geen speciaal Frankrijk niet anders wil. Ook al maakt Moskou noodge dwongen zioh thans langs welbekende wegen meester van Oost-Duitsland, waar het echter slechts door terreur erk machtsmisbruik zijn zin kan doorzet ten, 'de grote massa steeds verder van zioh vervreemdend. De Duitse eenheid is door dit alles vooreerst een hersenschimmige droom wens geworden! Ook economisch doet West-Europa grote moeite om tot een soort eenheid te komen. Pogingen worden in het werk gesteld de Benelux uit te doen groeien tot een Fritalux, een aanvulling van de Benelux met Frankrijk en Italië, dooh Engeland, dat door zijn devalua tie grote invloed uitoefende op West- Europa, staat nog geheel buiten deze economische unie-pogingen en sohljnt ook niet bereid in deze richting zich te bewegen. Het streven van de Raad van Europa, die te Straatsburg zetelt, ten spijt. Tegenover de vermindering van macht van het communisme in het Westen staat echter een versteviging en aan zienlijke uitbreiding van macht in het Oosten, dus in Azië. Feitelijk is op Formosa na geheel Ohina thans onder het rode juk gebracht en vandaar uit dreigt direct gevaar voor de omliggende landen, niet terstond door wapenge weld maar wel door infiltratie. Het is met grote zorg, dat de Jonge zelfstan dige staten van Azië de gang van zaken gadeslaan en niet voor niets zal het Engelse Gemenebest weldra te Colombo deze kwestie onder ogen zien. In hoeverre ock Washington daarbij zal worden betrokken Amerika heeft in Ohina een geduohte nederlaag ge leden! is nog onduidelijk. Ziedaar in grote lijn, wat zich heeft afgespeeld op dit ondermaanse in het nu ten afsoheid wuivend Jaar 1949, dat, moe en afgemat van zijn zware last, zijn opvolger wenkt om zijn plaats in te nemen. Wat 1950 zal brengen? Het ligt in de schoot der Goden verborgen. We kun nen slechts de hoop uitspreken, dat het nieuwe jaar de mensheid verder voor uit zal helpen en niet doen terugstor ten in nieuwe, rampzalige oorlogsellen de en wat daaamiede gepaard gaat. De wereld ziou op zijn grondvesten daveren. Hoep en vertrouwen zij het parool! In het iheden ligt het verleden, in het nu, wat komen zal Verzachting van de Britse valuta-controle In overeenstemming met een onlangs door de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking aangenomen resolutie, heeft Engeland met ingang van 1 Januari a.s. enige wijzigingen gebracht in zijn valutacontrole. Voortaan zal kapitaal uit alle landen, dat In Groot-Brittannië wordt geïn vesteerd in goedgekeurde projecten, op ieder gewenst tijdstip mogen worden gerepatrieerd. Tot dusverre waren der gelijke kapitaals-investeringen voor de duur van ten minste 10 jaar geblok keerd, De andere verzachtingen gelden slechts voor de landen, die deelnemen aan de organisatie voor Europese econo mische samenwerking, met inbegrip van West-Duitsland. Zij zijn echter niet van toepassing op België, Luxemburg en Zwitserland, die door Engeland worden beschouwd als landen met harde valu ta. .Engelse ingezetenen, die naar een dezer landen emigreren, zullen in het vervolg maximaal 5000 pond sterling van hun kapitaal mogen medenemen. Dit bedrag zal echter niet ineens mogen worden Ingevoerd, doch verspreid over een periode van vier Jaar. Hetzelfde zal gelden voor buitenlandse onderdanen, die Engeland verlaten om rich metter woon in een van genoemde landen te vestigen. Tot dusverre mochten emi granten slechts 1000 pond sterling uit voeren. Voorts zullen niet-ingezetenen, die gedurende beperkte tijd in Groot- Brittannië werken, naar hun vaderland alles mogen overmaken, wat zij van hun verdiensten kunnen overhouden, terwijl dit tot dusverre slechts voor de helft van hun inkomen in Engeland was toe gestaan. Naar raming hebben deze verzachtin gen betrekking op een bedrag van on geveer 1 millioen pond sterling per Jaar. Ook is Engeland bereid voortaan op ruimere schaal aan particulieren toe te staan om geld te zenden naar de Marshall-landen, behalve België, Lu xemburg en Zwitserland, wanneerdeze geldzendingen ten doel hebben familie leden of andere personen, die van hen voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn, te steunen. V. S. bieden Perzië hulp aan President Truman heeft de Sjah van Perzië enkele uren voor diens vertrek uit de V. S. er van verwittigd, dat de V. S. bereid zijn Perzië bepaalde mili taire hulp ie verlenen en de verzoeken van dit land om leningen van de we reldbank zullen ondersteunen. De aard en de hoeveelheid van de hulp werd in deze bekendmaking niet nader aangegeven. Ook is de Ameri kaanse regering voornemens Perzië te By zijn aankomst te Djakarta werd pre sident Soekarno door een enthousiaste menigte begroet. Hij sprak van de mar meren treden van het Paleis op het Koningsplein af de uit ongeveer 200.000 personen bestaande menigte tce. helpen m het kader van het pro gramma voor het verlenen van finan ciële en technische bijstand aan min der ontwikkelde landen. Noodwet Soekamo Kon. Marine mag niet patrouilleren President Soekarno heeft een nood wet uitgevaardigd, waarbij een eind wordt gemaakt aan het recht van schepen der Kon. Marine om in de Indonesische territoriale wateren schepen te onderzoeken. De wet ver biedt de Nederlandse Marine tevens Indonesische schepen te- onderzoeken of aan te houden binnen de territo riale wateren of buitenlandse schepen op te dragen deze wateren te ver laten. Men vermoedt, dat de Indonesische iparine zal patrouilleren in het ge bied, dat bekend staat als „het para dijs der smokkelaars". DE VERWERKING VAN INLANDSE TABAK. De Rljkstuinbouwconsulent voor ta baksaangelegenheden deelt ons mede, dat men gemakkelijk 10 Inlandse ta bak in de tabaksproducten kan verwer ken zonder dat de kwaliteit er onder lijdt. Op die wijze zou zelfs de gehele oogst in de binnenlandse productie kun- -nen worden opgenomen. Op het ogen blik zijn wij echter nog niet zo ver. In derdaad zijn er verschillende fabrikan ten, die Inlandse tabak ln hun sigaren verwerken, zelfs in export-sigaren. Dit geschiedt echter nog incidenteel en geldt dus (nog) niet ln het algemeen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1