'^vJk 3I OieuwJaar. yde sprekers zongen burgemeester Baumanns lof UIT DE RIJNSTREEK Laatste Berichten Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCIi DAGBLAD Zaterdag 31 December 1949 Zesde Blad No. 26886 Gehele Oegstgeester gemeenschap dankbaar gestemd Het afscheid van burgemeester Bau- mann van Oegstgeest, waarover wij gis teren reeds uitvoerig schreven, bracht behalve de scheldende burgervader en de loco-burgemeester wethouder De Neef vele sprekers achter het katheder, dat aan de tafel van de Raad was ge plaatst. Als oudste raadslid voerde de heer C. Oosterom het woord, waarin hij allereerst dank bracht voor de waar derende woorden van de voorzitter over de wijze, waarop hij by de instal latie, nu drie en een half jaar ge leden, de verhouding tussen burge meester en Raad en de sfeer der Mr J. H. Valentgoed sprak namens de Prot.-Chr. Raadsfractie, waarbij spr. diep in ging op de verhouding tussen Raad en burgemeester. Spreker consta teerde een constructief karakter in het beleid van burgemeester Baumann en sprak de wens uit, dat een beleid in deze geest ook gevoerd zou worden door de opvolger in deze functie. De heer G. J. Blomsma, sprekende namens de leden van de P. v. d. A.. herinnerde aan de vele verschillen van inzicht, die tussen voorzitter en P. v. d. A.-leden van de Raad tot uiting waren gekomen, doch stelde daar tegenover de ervaring van zijn fractiegenoten, dat de leiding van de raadsvergaderingen bleek te liggen in handen van een bekwaam en actief belangstellend gemeentebe stuurder. Dr K. Simon Thomas, met de heer Den Ouden sinds 1935 raadslid, memo reerde in zijn afscheidswoord namens I burgemeester De Boer van Hardinxveld, burgemeester Santberg van Boelens, van Sassenheim, de heer N. v. Weizen voorz. van de Oranje Ver.. Adjudant A. Koer- ten van de Rijkspolitie alhier, de secre taris van Gouda de heer Van As en majoor Warmoltz, groepscomm. v. d, Rijkspolitie. Ten slotte heeft burgemeester Bau mann alle sprekers uitvoerig persoon lijk dank betuigd voor de bij dit afscheid tot hem gerichte woorden van hulde en waardering. .ahV,01, Aan het einde van de receptie heisben de talrijke aanwezigen met een hand druk afscheid genomen van burgemees ter Baumann en familie, waaronder wij opmerkten: u uoor Ds B. C. Visser en de heer N Heer tjes vertegenwoordigende de kerk-eraad der Ned. Herv. Gemeente; de heer A. E v .d. Voet. van het Burg Armbestuur, dr F J. Fokkema. oud Rector v. d. Ned. Zendingshogeschool: de heer G. R. D. Crommelin en mr Ph J. de Ruyter Wilde, vert. het College van Kerkvoog den der Ned. Herv Gem.; Kap. Steen metser. vert. het R.K. Thuisfront', Pr°f- dr H. P. Blok; mr P. A. Pijnacker Hor- Herman Heyerman's herdenking NED. VOLKSTONEEL BRACHT „OP HOOP VAN ZEGEN". Het feit, dat het op 22 November j.l. 25 jaar geleden was, dat Herman Heijermans te Amsterdam overleed, was voor de Culturele Raad, in samenwerking met de afdeling Lel den van de P. v. d. A. cn het N.V.V., aanleiding om ook hier ter stede een herdenkingsavond te be leggen. En wat kon men beter doen dan deze schrijver van het socialisme te eren met een opvoering van zijn op 24 December 1900 in de Hollandse Schouwburg te Amsterdam ten doop gehouden zee mansdrama „Op hoop van zegen", dat sindsdien ver boven de duizend opvoe ringen heeft beleefd en waaraan altijd de naam van mevr. E. de Boer—Van Rijk als Kniertje verbonden zal blijven? Onder de velen, die gisteravond deze in de geheel gevvide Schouwburg gege ven opvoering bijwoonden, merkten wij o.m. op de wethouders, de heren J. C. van Schalk en A. J. Jongeleen en vele vooraanstaande figuren uit partij en vakbeweging. Alvorens het Ned. Volkstoneel gelegen heid kreeg zijn talenten te tonen, heeft dr P. Damsteegt uit Den Haag, na een kort inleidend woord van de heer H. Zunderman van de Culturele Raad Herman Heijermans als socialistisch Met bewogen stem geeft burgemees ter J. C. Baumann de ambtsketen, hem in 1946 door wethouder De Neef om gehangen, aan dezelfde terug ten teken van het einde van zijn ambtsperiode in Oegstgeest, waarmee tevens het einde was gekomen aan een 38-jarige burge meestersloopbaan, in vier gemeenten doorlopen. Foto L.D.-Van Vliet. Oegstgeester Raad had omschreven. De verwachting, aldus de heer Oos terom, dat de Raad in burgemeester Baumann iemand zou vinden van wie een krachtige leiding zou kunnen uit gaan, is in de afgelopen jaren ln ver vulling gegaan. Nu en dan mag wel eens de indruk geheerst hebben, dat de leiding van wat te grote kracht was en de teugels in de Raad testrak werden gehouden, doch tegenover de nadelen daarvan stonden zeker ook voordelen. Het verheugde spreker, dat burgemeester Baumann door zijn werk in Oegstgeest zelf de monumen ten ter herinnering aan zijn ambts periode heeft opgericht, aangezien ons volk over het -algemeen nu eenmaal spaarzaam is mét de 'oprichting van gedenktekenen. Om ook de heer Bau mann een blijvende herinnering te bieden aan deze tijd, overhandigde spr. namens de Raad delen van mr Ouds „Constitutioneel recht van het Koninkrijk der Nederlanden". de V.V.D., dat hij drie burgemeesters heeft zien vertrekken. Burgemeester Van Gerrevink gaf indertijd de eerste krachtigs stoot tot de ontwikkeling van het „moderne Oegstgeest". Burgemees ter Luyten Maten heeft een te kort verblijf in Oegstgeest gehad om een blij vend stempel op de gemeente te druk ken. Spr. was dankbaar, dat burge meester Baumann zijn visie over het toekomstig Oegstgeest vorm had gege ven in velerlei plannen, welker verwe zenlijking Oegstgeest tot grote erken telijkheid verplicht. AFSCHEIDSRECEPTIE Hierna volgde een drukbezochte af scheidsreceptie bij welke gelegenheid nog vele sprekers het woord hebben gevoerd die allen, hetzij persoonlijk of als ver tegenwoordigers in van grote waardering getuigende toespraken hun dank en hulde brachtén aan de scheidende bur gemeester. Als eerste spreker voerde de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, het woord, gevolgd door: mr Van Mastrigt, voörz. -v< d. Wijkraad Overschre, ds B. C. Visser, namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Oegstgeest, de heer P. Sikkes uit Sneek, namens de Bond van Examen Comm. Ned. Gemeenten, ds J. C. Brussaard na mens de Geref. Kerk. Pastoor J. J. C. M. Loogaard namens de R K. parochie, dijk; oud-burg. A. J. v. Gerrevink; ds Jac. Eringa en ds J. C Brussaard vert. der Geref. Kerk; Pastoor J. J. C. M. Looyaard; de heren N. v. Weizen en Jac. J, Vos vert. der Oranje Ver. en verder zeer vele andere ingezetenen. Namens de K.V.P.-leden sprak de heer Th. J. J. van Beek, die in het bijzonder de erkentelijkheid betuigde van de ge boren en getogen Oegstgeestenaren, van welke groep hij de enige vertegenwoor diger in de raads was) voor het krach tige streven van burgemeester Baumann tot onverlet handhaven van de zelfstan digheid van Oegstgeest. De gemeentesecretaris, de heer De Visser, verklaarde namens het gemeen- tepersoneel, dat steeds in het werk een stimulans gevonden werd in de dage lijks aan de dag tredende liefde van burgemeester Baumann voor zijn ge meente. Als geschenk overhandigde spr. de delen van de Kleine Winkler Prins. Met een kort woord sloot burgemees ter Baumann deze laatste door hem voorgezeten raadsvergadering, welke o.m. werd bijgewoond door talrijke gemeen telijke autoriteiten, predikanten, ver enigingsdeputaties, burgemeesters uit omliggen den gemeenten benevens de heer Sillevis, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland. ALPHEN RIJXLANDSCHE COURANT GAAT VERDWIJNEN. Wegens financiële moeilijkheden zal het alhier verschijnend plaatselijk week blad „De Rijnlandsche Courant" ln 1950 niet meer verschijnen Hiervoor in de plaats zal komen een gratis advertentieblad dat huis aan huis verspreid zal worden, waarin ook wekelijks nieuws zal zijn opgenomen Dit zal dus dan het tweede gratis advertentieblad worden, dat Alphen dan rijk is en waar o i. de middenstan der geen belang bij kan hebben. Gratis- advertentiebladen worden als sinds jaren door ieder die met het reclame wezen bekend is niet voor niets veelal advertentiefuiken genoemd. T eraardebestelling C. Zoetemeijer Onder buitengewoon grote belang- stelling is gistermiddag op de Ooster- begraafpiaats het stoffelijk overschot van de heer C. Zoetemeijer ter aarde besteld. Vooral uit de aannemers- kringen gaven vele collega's blijk van belangstelling Van het gemeentebe stuur waren aanwezig de loco-burge meester de heer W. Brouwer en de w°th. de heer C. M. Deerenberg, terwijl ook enkele raadsleden blijk gaven van hun belangstelling. Een buitengewoon groot aantal be langstellenden vulde de aula tot de laatste plaats. Ds Joh. Stehouwer sprak als eerste woorden van troost" tot de familie, waarna de heer L. Gesman Wz., zoon van de mede firmant namens zijn vader de werkkracht en de vriendschap van de overledene prees. Spr. wees er op, dat het personeel eveneens de aan wezigheid van de heer Zoetemeijer ten zeerste mist Namens de Alphense aan nemers van de Ned. Aannemersbond sprak de heer A. den Ouden een kort afscheidswoord, van welke bond de heer Zoetemeijer voorzitter was. Een broer van de overledene sprak de fam woor den van troost toe en mr B. Bouman sprak namens het hoofdbestuur van de OnsDistributiehoekje GEEN NIEUWE STAMKAARTEN MEER. Bonkaarten blijven van kracht. Het Centraal Distributie-Kantoor deelt mede, dat in verband met de in trekking van de tweede distributie- stamkaartenbsslissing 1946 geen uitgifte van nieuwe stamkaarten meer zal plaats hebben. Inlevering van stam kaarten behoeft voortaan eveneens niet meer te geschieden. Do geldende bonkaarten blijven van kracht en moeten dus worden bewaard. De distributie van koffie en kolen ge schiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart. Ned. Aannemersbond waarderende woorden, waarbij spr. tot uiting bracht, dat ln brede kringen in ons land de heer Zoetemeijer ten zeerste werd ge waardeerd. Aan de groeve bracht de zoon, de heer L. Zoetemeijer, dank namens de familie. Burgerlijke Stand Geboren- Wllhel- mlna Cornelia Hermlna Maria, d. van H. Keljzer en C. J. M. Wlnk; Piet. z. van J. van Velde en M. Sijpesteln; Johanna, d. van H. Kraan en A. Uithol; Arie, z. van A. Wlngelaar en M. de Kruljf. Getrouwd: H Scheuer. 33 Jaar en E M. Stoffelen. 34 jaar; H. W C. Witte. 25 Jaar en Antonetta de Vries, 24 Jaar; Frans W. Cavallé. 29 Jaar en A. H. van Loo; J. C. Schild. 25 Jaar en M. B. van Deuren, 23 Jaar: J. Th. Hoogeboom. 32 Jaar en L. M. St. Dellaert. 35 Jaar; J. Bleljenberg, 29 Jaar en A C. van Benten. 20 jaar; J. G. van Rijn. 27 Jaar en J. Batelaan. 26 Jaar. Overleden: Petronella de Greef. 79 Jaar. wed. van B. Ververs; Gerrltje Noordhoek. 74 Jaar, wed. van J. SpreiJ; Teunls Huls man, 60 Jaar; Maria Munnlk. 78 Jaar, echt genote van W. van der Neut; Andreas J. van Dongen, 71 jaar; Cornells Zoetemeijer, 58 Jaar. BOSKOOP Burgeriyke Stand Geboren: Elisa beth Cornelia Catharlna Maria. d. van C. J. van Tol en M. E. Steenland; Jan, z. van K. W. van Klaveren en P. Koomen; Dirk, z. van D. van Gemeren en A. Stap per: Hendrik, z. van Chr. de Bruin en A. Verhoek: Sophia Margaretha Marianne, d. van G. T. Hooftman en M S. Kluis: Agnes Maria, d. van C. Moerings en M. C. J. Roest. Getrouwd: T. Hagen en P. Sepers; G. van der Bijl en T. van Marle; Th. M. de Jong en M. E. Groenendijk. BODEGRAVEN BEDANKT Cand. H. van Gilst te Den Haag, die totaal 17 beroepen ontving, heeft voor het beroep naar Bodegraven bedankt cn het beroep van Nunspeet aangenomen. 25 JAAR ORGANIST. De heer J. H. van der Vlist zal mor gen de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar in functie trad bij de Ned. Herv. Kerk als organist. Van 1883 af is het oude orgel door de vader van de jubilaris bespeeld. Bij het in dienst treden van de heer v. d. Vlist werd het orgel geheel verbouwd. Het be vat thans twee klavieren met 21 stem men en een vrij-pedaal. Het spel van de jubilaris heeft in de kring der kerk organisten een goede naam. JAARVERGADERING V.V.V. De vereniging Veilig Verkeer hield haar jaarvergadering in Hotel Van Haaften onder voorzitterschap van de heer J. Th. van Ghesel Grote. Secretaris Renemans bracht het jaar verslag uit. De vereniging telt thans 80 leden In de vacature van de heer Sonneveld werd tot bestuurslid gekozen de heer J. v. d. Giessen Jr, terwijl in plaats van oud-opperwachtmeester Ja cobs, die zich terugtrok, werd benoemd opperwachtmeester Verhulst. De ex amen-commissie werd gehandhaafd. Ter vergadering was de pas gereedgekomen moquette van Bodegraven aanwezig Dit werkstuk werd vervaardigd ten behoe ve van het verkeersonderwijs. Het is moeilijk de maquette van de ene school naar de andere te transporteren, zodat de V.V.V. bij de gemeente aan wil klop pen om een lokaal voor verkeersonder wijs beschikbaar te stellen. Dit lokaal zou dan tevens kunnen worden gebruikt voor het speciale onderricht, dat de politie In aansluiting met de schoolles sen nog wil geven. KAASMARKT 1949. In 1949 werden op de kaarsmarkt aangevoerd 6333 partijen kaas, wegen de ongeveer 2.374.875 kg. Verbluffend was dt jaar het prijsverloop, le kwartaal: le soort f. 1-66f. 1.69; 2e soort f. 1.62—f. 1 64; eindigende met le soort f. 1.75—f. 1.77; 2e soort f. 1.77— f. 1.74. 2e kwartaal: le soort f. 1.65.f. 1.68; 2e soort f. 1.61—f. 1.63; eindigende met le soort f. 1.69—f. 1.74; 2e soort f.1.63— f. 1.68: extra zwaar f. 1,95. 3e kwartaal: le soort f. 1.69—f.1.75; 2e soort f. 1.63—f. 1.68; extra zware f. 1.83; eindigende met le soort f. 1.92— f.2.—; 2e soort f. 1.83—f. 1.90; extra zware f. 2.10. 4e kwartaal: le soort f.2.65f.2.70; 2e soort f. 2.60—f 2.64; extra zware f 2 76. Om ten slotte te eindigen met le soort f. 2.46—f. 2.52 en 2e soort f.2.40 f. 2.45. ROELOFARENDSVEEN J. v. d- MEER O- NAM AFSCHEID ALS KASSIER VAN DE VEILING. Meer dan 30 jaren -heeft de heer J. v. d. Meer Oz. als kassier en lid van de directie zijn beste krachten aan de vel ling „Eendracht Maakt Macht" gewijd. Gezien zijn leeftijd meende hU 't werk t'nans te moeten beëindigen. Hiertce was een officiële afscheidsavond be legd in café Wagenaar. waar als eerste de voorzitter der veiling, de heer Th. W Schrama, de scheidende functiona ris toesprak.' Spr. bracht hem dank voor alles, wat hij in deze 31 jaar voor de veiling had gedaan. Als waardering werd hem een rookstoel aangeboden. Namens de Raad van Toezicht sprak de heer C. Huigsloot woorden van dank voor de prettige samenwerking dit col lege gegeven. Als oudste bestuurslid memoreerde de heer Jac. de Jong Ga., hetgeen door de heer v. d. Meer bij de totstandkoming van een eensgezinde veiling was verricht. De directeur der veiling', de heer N. Turk, bracht dank voor de raad en adviezen door zijn mede-directielid steeds aan hem ge geven. Spr. wenste hem nog vele Jaren een goede gezondheid toe. Als oudste ambtenaar sprak de heer Jac. van Berkel namens het kantoor personeel, weike zijn waarderende woor den vergezeld deea gaan van m kist sigaren. Tenslotte sprak de scheiler.de functionaris een woord van dank en eindigde met de wens, dat het de vei ling, bestuur en personeel goed zal gaan. schrijver herdacht, in welk verband hij herinnerde aan de groei der moderne arbeidersbeweging, waaraan figuren als Henriëtt Roland Holst en Herman Gor ter mede hun beste krachten hebben gegeven. Ook Heijermans heeft met zijn literaire arbeid veel tot de ontwikke lingsgang van het socialisme bijgedra gen. Zonder dit socialisme was zijn schrijversschap niet denkbaar. Daar naast had hij een sterk gevoel voor de realiteit, hetgeen in vele van zijn stuk ken tot uitdrukking komt en waarin de liefde voor de werkelijkheid sterk op de voorgrond trad. Met Marie Faassen als Kniertje gaf hierop het Ned. Volkstoneel een opvoe ring van Od hoop van zegen". Bekend als het stuk is, achtten wij ons ont slagen van de taak hier een opsomming te geven van de inhoud van dit zich in een Noordzee-vissersplaats afspelende zeemansdrama. Naast Kniertje gaven vooral Jan Vreeken en Hans Culeman als haar beide zoons Geert en Barend en Joh an Elsencohn als de hardvochtige reder Clemens Bos uitstekend soel te zien. Als gast trad deze avond Elly van St°kelenbi'rg op. met veel verve ver tolkte zij de moriliike rol van Knl°rtje's nicht Jo en verloofde van Geert, Zil en vele anderen hebben dit diep aangrij pende stuk. dat, hoewel verouderd, ook hden ten dage zijn aantrekkelijkheid blijft behouden, met zeer veel overgave ten tonele gebracht, waarbij zij een I dankbaar publiek vonden. Aan het einde I van de avond heeft de heer Zunder- man 1-. Kniertje het gehele gezlschap gehuldigd. Vorst op komst! Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is een zoda nige ontwikkeling in de algemene weerstoestand gekomen, dat thans een spoedig invallen van de vorst moet worden verwacht. Na de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied boven Noord-Rusland is een zeer koude, uit Siberië afkomsti ge lucht over geheel Rusland gestroomd. In Moskou daalde de temperatuur Don derdag tot 25 graden onder nul. In de laatste 48 uur ontstond bovendien een gebied van hoge luchtdruk boven Scan dinavië, dat nu nog in betekenis toe neemt. Na het wegtrekken van een klei ne depressie boven Polen stroomt de koude lucht uit Rusland thans Midden- Europa binnen. Zaterdagmorgen om 3 uur was deze lucht tot ongeveer op 600 km. ten Oosten van ons land doorge drongen. Waarschijnlijk zal de koude lucht morgenavond ons land bereikt hebben en het daaropvolgende etmaal het hele land overstromen. Voordien zal de temperatuur tijdens opklaringen des nachts reeds tot even onder het vries punt kunnen dalen. Er bestaat een grote kans dat na morgen de vorst verder zal gaan toe nemen en dat dc temperatuur dan ook overdag beneden het vriespunt blijft. De eerste paar dagen Is geen sneeuw val van enige betekenis te verwachten. SCHEEPSBERICHTEN. ADINAX ADINDA ft) 23/12 v. Haip hong te Pladjoe; AGATHA (t) 22/12 v. Singapore/Bangkok; ALCHIBA, Buenos Aires/Rotterdam, 30/12 pass. Vitoria; ANNENKERK, Brisbane/Rotterdam, 30/ 12 v. Swansea; ARMILLA (t) 23/12 v. Pladjoe te Singapore; BALI, Amster dam/Java, 30/12 pass. Flnisterre; CE LEBES, Amsterdam/Java, '31/12 verw. aank. Batavia; EENDRACHT, Rotter dam Callao. 30/12 570 m. WZW Madei ra; GROOTE BEER, Batavia/Amster dam, 30/12 te Portsaid, JOHAN v. OL- DENBARNEVELT, Amsterdam/Batavia, 30/12 pass. Malta; LAAGKERK, Rotter dam/Ras Tanura, 30/12 pass. Muscat; LANGKOEAS, Rotterdam/Batavia, 30/ 12 te Southampton; LEUVEKERK, Rot terdam/Calcutta, 31/12 te Bombay; LINDEKERK, Rotterdam/Basra, 30/12 pass. Ouessant; LISSEKERK, Muscat/ Antwerpen-Rotterdam, 30/12 pass. Dun- geness; MARIEKERK, Amsterdam Kaapstad. 30/12 v. Tenerlffe; MELIS- KERK, Rotterdam/Brisbane, 31/12 te Fremantle; MOLENKERK, Japan/Rot terdam, 31/12 te Marseille; MUIDER- KERK, Amsterdam/Loblto, 30/12 te Lobito; SCHIEIJK, 30/12 te Hallfax v. Java; SLOTERDIJK, Java/New York, pass. 30/12 Dondrahead; SUNETTA (t) Lissabon/Perz. golf, 1/1 te Portsaid verw.; TJIPONDOK, Rio de Janeiro/Ja pan, 30/12 v. Port Elizabeth; ZEELAND, Rotterdam/Batavia, 31/12 te Belawan. VISSERIJBERICHTEN IJMUTDEN, 31 Dee. BesommingenKW 76 f. 46.080; KW 27 f.2615; Um. 277 f.2350. Aanvoer: 375 kisten. DE PROTESTANTSE KERK IN DE VS EN HET KATHOLICISME. Negen en twintig leiders van de Pro testantse kerk in de Verenigde Staten hebben, als antwoord op de boodschap van de Paus, waarin hij de Christenen aanspoort terug té keren tot de katho lieke kerk, een verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat „de Protestanten de eenheid wel voorstaan, maar nog meer geven om waarheid en vrijheid". „De voorwaarden, die aan de uitnodi ging van de Paus ten grondslag liggen, vergen het prijsgeven van alle vrijheid ln godsdienstzaken én de onderwerping van de ziel aan het totalitair gezag van I Rome", zo voegen de prelaten van de Presbytariaanse, Episcopale, Metodisti- sche en Baptistische secten er aan toe, Adenauer over 1950 TOENADERING FRANKRIJK EERSTE NOODZAAK. Kanselier Adenauer van West-Duits- land heeft ln een voor United Press geschreven, artikel een overzicht ge geven van de regeringspolitlek, die hij in 1950 wenst te volgen en waarin voor al aandacht wordt geschonken aan het streven naar verbeteringen van de Frans-Duitse betrekkingen. Hij zijde o.m Allereerst hoop ik dat het Jaar 1950 over de gehele wereld een versterking van de vredeswil moge brengen. De mensheid en speciaal wij, Duitsers, hebben dringend behoefte aan vrede. De Frans-Duitse betrekkingen moe ten zorgvuldig, geduldig en gewetens vol voor ons en de Fransen worden aangekweekt. Ik verlang oprecht, dat de Franse binnenlandse toestand sta bieler zal worden, omdat lk hoop dat de Franse regering zich dan met gro ter energie zal wijden aan het verkrij gen van goede betrekkingen 'met Duits land. Frans-Duitse samenwerking zal geen economische of politieke bedreiging voor Groot-Brittanniëë Inhouden. Elke vorm van samenwerking tussen Duits land en Frankrijk zal ook moeten lei den tot nauwere samenwerking met Groot-Brittannië, omdat een splitsing van Europa in een Britse en een Frans- Duitse politieke en economische sfeer een ernsUg nadeel zou betekenen voor Duitsland, Frankrijk en Groot Brit- tannië. De oudste en diepste oorzaak voor het gebrek aan eenheid ln Europa is de Frans-Duitse controverse. Zodra die ziekte in het lichaam van Europa is genezen zullen alle onderdelen daar voordeel van hebben. Nu elke Duitser reikhalzend uitziet naar spoedige vorming van een regering v»or geheel Duitsland moet er op wor den gewezen dat een dergelijke ontwik keling slechts mogelijk zal zijn indien de vrijheid van de mens ook in de Rus sische zone wordt gegarandeerd. Wij zullen doeltreffende maatregelen moeten nemen indien meer en meer Duitsers de grenzen tussen de Oost- Duitse zone en West-Dultsland over schrijden. omdat een verminderde be volking in Oost-Duitsland en een toe nemende bevolking in West-Duitsland een gevaar voor Duitsland als geheel zullen opleveren. ««i» 4 0p Oudejaar qaan we zo teqen 12u onze fouten van (%Q overdenken MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 31 Dec. Groentenvei- llng. Aardappelen 68, Andijvie 3048, Waspeen 1532, Uien 2025, Kroten 6—10, Rode kool 610, Gele kool 69, Groene kool 814, Boerenkool 816, Witlof 3545, Breekpeen 68 per kilo, Selderij 47, Peterselie 6—11 per bos, Knolsederij 5—21 per stuk. RIJNSBURG, 31 Dec. Bloemenveiling. Krelage 0—105; Fridj Nansen 115—130, Keizerskroon 80-MOWitte Tulp 120 150; Golden Harvest 200240; Copland 240270; Narcis Helios 5565; Blauwe Druif les 3046; Bos Hyacdnbhen 70 90; alles per bos. Hyaclntfnen blauw 55 65; idem wit 20—45; idem rose 30 47; idem gemengd 3545; alles per st. Crocus blauw 500, 600; Electra met bol 1400—1700; per 100. BOSKOOP, 30 Dec. Rozen: Butterfly per bos f-22.40. Diversen per bos: Kat jes 3241 ot. Anndromedablad 5158 ct, mahonlablad 3160 ct. Serlngentakken <p. tak le srt 1932 ct. id. 2e srt 513 ct. KATWIJK A. D. RIJN. 30 Dec. 1949. Waspeen I 932. idem II 715: groene kool 716; rode kool 6.909; gele kool 6.80—9; andijvie 4054; kroten 6.656.75 uien 1524: spruiten 2950: boerenkool 1121; knolselderie 515: bloemkool I 16 5017; idem II 7.708. witlof 3647, aardappelen 7.707.80. ROELOF ARENDSVEEN, Bloemenveiling Tulpen: White Sa-ll 0.75—1.15: Krelage 0.65—0.85, Hi 11e gard a 0.600.80; Pink Gem. 0.800.95; Crown Imperial 0 65 0.90; Early Queen 0.650.95; Scarlet Wonder 0.700.85; Roto Copland 1.25 2.05: v. d. Esrden 0.901.10; Nansen 0.75 0.90; Delicate 0.800.90; Narcissen: Early Glory 0.580.68: Helios 0 40—0.55; Magnlfloense 0.490.60; Cyclamen 0.23 0.33; Calla 0 30—0.36. Groentenv ell tact: Tomaten 5490; kropsla I 1934; Idem II 1021; stoof - sla 3278; andijvie 5164: soruitkool 4246; boerenkool 1017; groene kool 6 9; rode kooi 610; bloemkool 829; witlof 2749. LEIDEN, 31 Dec. Coöd. Groenteveiling. Per 100 kilo: Rode kool 6.50—12.70: Savoye kool 8 6010.20; Groene kool 7.8019.20: Boerenkool 1424; Prei 942; Kroten 6.30 Kroten gekookt 819. Uien 727; Peen 727; Spruiten 1260; Andijvie 5377; Sla 97—111; Witlof 1553; Tomaten 52— 102. Per 100 stuks: Sla 821; Knolselderie 6.2018. Per 100 bos: Peterselie 11,70— 16.80; Selderie 7.50—11.80. En we xumm. ons vast voor om. in 1950bijvoocbazld :n ptjma hnisvadkié zijn. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hendrlkus Johannes, z. van J. NIJssen en A. M. van der Wal; Maria Conatance, d. van Lambertus Hendrik en H. M. W. de Groen: Petrus Antonius, z. van K. F. de Bree en W. J. Fuchs; Jacobus Hermanus. z. van W. F. van de Wijngaard en J. C. M. Kromhout: Johannes Gerardus Jacobus, z. van M. C. B. de La&f en C. van der Mey. OVERLEDEN: C, van Ruiten, wed. van H, van Zeist, 68 Jaar; C. H. M. Kraan, d„ 10 maanden; J. Haack, man, 80 Jaar. Ter aanvulling dre Radio-programma's nog het volgende: ZONDAG. L\jn 3 dlatrlbutlenet 8.45: negro spi rituals; 9.30: matrozenconcert; 10.00: Caslnopr.; 11.15: Jazzmuziek; 12.00: salon orkest; 12.32: Vlaamse liederen; 13.15: Hawall-muzlek; 13.30: voor de soldaten; 14.00: oudejaarsavondrevue: 17.00. Koot wijk; 18,00. symph. orkest; 23,05: nacht concert. L(jn 4 distributienet 8.10: verz. pr.; 9.40: orgel; 10.10: viool en koor; 10.30: Jazzmuziek; 12.00: kunstoverzicht; 13.00: verzoekpr.; 15.00: gTam.muziek; 17.00: community singing: 18.15: Blng Crosby; 21.30: Nieuwjaarsboodschap! 21.35: mu ziek; 23.15: Charlie Kunz; 23.45: orgel. MAANDAG. H|n 3 distributienet - 7.057.30: gram.- muzlek; 8.30: morgenconcert; 9.05: gram - muzlek; 10.10: verz.pr.; 11.00: orgel; 12.00: gram.muzlek: 12.40: planosyncopen: 13.15: gram.muziek; 15.00: Schots orkest; 16.00 16.30: muziek' 17.30: Kootw.: Batavia; 18.00 sextet; 18.30: voor de soldaten: 19.30: gram.muzlek; 20.00: „De triomferende min"; 21.15: volksmuziek: 22.15: Vlaamse klanken. 22.55: gram.muzlek. LUn 4 distributienet 8.30: ochtend- concert; 9.00: kookpraatje; 9.10: gram. muzlek; 10.00: Le Ménage en Muslque; 12.00: muziek uit vreemde landen; 12.30: Ofwel....om. ia 1ÖS0... [cms qezelliq om oas 2S& te qaaa roddelen om ui 1950 voot 'iedereen vootkomend, eavtiftodelijk. te z'ijrt. We nemen onsvoo«..inlQ50 alle ieqensfoqeri dapper .het hoofdC bieden.. lunchconcert; 13.30: v. d. kinderen; 14.00 muziek; 15.00: voor de vrouw; 16.00i 16.30: amusementsorkest: 17.30: gram.- muziek; 18.00: v. d. soldaten; 18.30: mu- j ziek; 19.45: hoorspel; 20.00: Le chrochet radlophonituc: 20.30: Parlez mol d'Amour; 1 120.45. fcrarn.r.'.'jzlek; 21.15: werken van jEach; 22 revue orkest; 23.15: „Topic for tonlc-it", 23.20: Geraldo. i' Gis we hdnuooktufldtDOtri. ..wal zal 'fc in 1950 ddn'n. teiuoe qezelliqe boef worden! - - -

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 17