STERK WEKK UIT DE OMSTREKEN Samenwerking Federale- en Kon. Marine Het water wordt te Voorhout waarschijnlijk iets duur dei- Raadsvergadering over begroting verliep in rustige sfeer Beurs van Amsterdam VRIJDAG 30 DECEMBER KATWI/K AAN ZEE Feestvergadering Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders In de Kapel werd ter gelegenheid van liet 30-jarig bestaan van de afdeling Katwijk aan Zee en het 40-jarig be staan van het C.N.V. een feestavond gehouden. De leiding berustte in handen van de hoofdbestuurder, de heer C. v. d. Wal. Deze liet zingen Ps. 100 1 en 4. ging voor in gebed en las Psalm 146. In ziin openingswoord heette hij wel kom de hoofdbestuursleden C. v. d. Steen en Van Beelen en afgevaardigden, uit Scheveningen en Vlaardingen. Na zang van de heer J. v. d. Boon sprak de heer C. v. d. Wal een feestrede uit. Na een uiteenzetting van het werk deelde spr. mede, dat de afdeling Katwijk in het afgelopen jaar van 450 tot 500 leden is uitgegroeid. Vervolgens richtte de heer Van der Wal het woord tot 4 leden, die 25 jaar en langer hun beste krachten gegeven hebben voor de plaatselijke vakbewe ging. Hij bood' him het gouden C.N.V.- insigne met oorkonde aan. De heer B. v. d. Bent sprak warme woorden van aanbeveling voor de col lecte. die voor het t.b.c.-fonds gehouden zal worden. De hoofdbestuurder C. v. ei. Steen sprak een woord over het heilzame werk dat in Dieppe verricht wordt en waarover dit laar zoveel ge- snroken en geschreven is. Voorts zeide hii iets over het sociale werk van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Hij spoorde de aanwezigen aan om dit werk te steunen door lid te worden, daar rijkssubsidie voorlopig nog uit blijft. Dit jaar hebben er 1000 patiën ten baat gevonden, het vorige jaar 700. Na zang en samenzang sloot de heer Van der Wart het eerste gedeelte van deze avond met dankgebed. Na de pauze voerde „Ora et Labora" het toneelstuk „Vrouwe Reglna" op. dat met veel animo gespeeld werd en waarvan indertijd verslag werd gege ven Des middags waren de kinderen van de leden in de Kapel bijeen, waar zijn een filmvoorstelling bijwoonden. „EXCELSIOR 40 JAAR De Chr. Oratorium-vereniging ..Ex celsior" bestaat het volgende jaar 40 iaar Dit feit zal herdacht worden op 13 Mei met de uitvoering van „Elias" met orkestbegeleiding. Ter bestrijding der onkosten zal op 3 Januari des mid dags om half 4 een bazar in het Jeugd huis geopend worden, welke ook op 4 Januari geopend zal zijn. JAARVERGADERING VISSERSVER. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Deze vergadering werd gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis ge houden. De voorzitter, de heer A. Was senaar, liet zingen Ps. 98 2, las die psalm en ging voor in gebed. Hij bracht dank aan God, dat dit jaar alle vissers behouden zijn binnengekomen; de drie leden, die door de dood ontvallen zijn - KL v. d. Plas, Jac. Zwanenburg en Jac. v. d. Oever werden herdacht. De heer Van der Plas las psalm 20 en sprak een uitvoerig stichtelijk woord naar aanleiding van de woorden: „Wij zullen vermelden van de naam des He ren onzes Gods". De voorzitter bedank te hem voor het gesprokene. De boekhouder, de heer A. C. de Kort bracht het financieel verslag uit. De ia- komsten hebben bedragen f. 1245.50; de uitgaven f. 1384.49; er Is een nadelig saldo van f. 138.99. Aan ziekten- en overlijdensgelden is uitgekeerd f. 990.48. Namens de kascommissie verklaarde de heer Jac. v. d. Oever alles ln orde bevon den te hebben. De voorzitter bracht IN HET Sterk in het werk te zijn. dat eist U van Uw vakkleding. Daarbij moet U met behoeven te denken aan scheuren ol vlek ken of slijtage. P K vakkleding is sterk P K. vakkledding kan er tegen dank aan de heer De Kort voor zijn belangeloos beheer. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren D. Guijt, Jac. v. d. Plas en B. v. d. Plas. Hierna bestuurs verkiezing. De voorzitter richtte eerst het woord tot de heer B. y. d. Plas, die als bestuurslid bedankt had. De voor zitter haalde aan, dat' de heer v. d. Plas 39 jaar achtereen bestuurslid is ge weest en veel voor de vereniging heeft gedaan. De 78-jarige wil nu, dat jon geren zijn plaats zullen innemen. Spr. bedankte hem voor alles, wat hij voor de vereniging heeft verricht en vele ja ren in de funcFiè van'secretaris. Zijn adviezen werden altijd op hoge prijs gesteld. Wij kunnen hem node missen. Hetzelfde, zei -spr., kan getuigd worden van de heer D. v. d. Boon, die ook ja renlang in het bestuur gezeten heeft ook als secretaris en die zijn plaats voor jongeren wil afstaan. De aftredende leden A. Wassenaar, Helpen door beginperiode is erezaak Normale voortzetting Patrouilledienst „Indien de ter R.T.C. gemaakte af- spraken en overeenkomsten door de regering van de R.I.S. worden geho- reerd en ter zake ben ik optimis tisch dan laat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de sou- vereiniteitsoverdracht weinig zal ver anderen voor de Kon. Marine en haar personeel wat betreft aantal en om- van? der taken in Indonesië," aldus verklaarde de Staatssecretaris van Marine, Schout-by-Naeht H. C. W. Moorman. Het zal afihangen van het overleg tussen de regering der RJ.S. en de Ne derlandse regering, in hoeverre de steun van de Kon. Marine na dat eer ste jaar aal doorgaan en in welke vorm. Dit overleg zal zo sipcedig mogelijk na 1 Januari worden geopend. Een ge mengde commissie werkt thans in goe-. de verstandhouding aan de uitwerking van de militaire overeenkomsten der R.T.C., waaronder de voorbereiding van de st-oun voor het eerste jaar. Op verzoek van de R.I.S. is reeds besloten, dat de Kon. Marine, na 1 Januari, de uitoefening van de pa trouilledienst ter zee normaal zal blijven voortzetten. Voor deze pa trouilledienst en voor eventuele an dere operationele taken stelt de Kon. Marine haar operationele eenheden ter beschikking van de R.I.S., met dien verstande echter, dat de Neder landse regering haar instemming met de uitvoering der gevraagde taak be tuigt. Naast deze oude taak komt een ge heel nieuwe: het verlenen van steun bij de personele, materiële en admi nistratieve opbouw van de Federale Marine. Deze steunverlening zal komen van de aid. Zeemacht van de militairemis sie, waartce pp de R.T.C. is besloten. Dit zal een" commissie zijn, die geheel les zal staan van de operationele delen der Kon Marine. De officieren en- manschappen, vermoedelijk enige hon derden in getal, zullen geheel ter be schikking van de R.I.S. worden gesteld, voor wat betreft de opleiding en de instandhouding van de walorganen. Hun voornaamste standplaats zal Soerabaja zijn. De Staatssecretaris schetste de plaats van de Nederlanders in de Federale. Marine-basis Soerabaja als die van gasten, die dezelfde rechten hebben als dg bewoners van het huds. De stoun, die de Kon. Marine cp verzoek van tie;R.LS. verleent bij de voorzitter; H. Bos, secretaris; KL Dub- belaar en Gom. v.. d. Plas werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van B. v, d. Plas en D. v. d. Boon werden gekozen Av. d. Plas en D. v. d. Plas. Na de rondvraag werd nog gezongen Ps. 119 17. De heer Jac. v. d. Plas eindigde met dankgebed. WARMOND Het agentschap van ons blad is met ingang van 1 Januari as. over gegaan in handen van de heer D Roest, Warmun das traaf 12. Deze zal zioh morgen bij de weekabonné's pre senteren. opbouw van de Federale Marine, wordt, zoals bekend, door de R.I.S. betaald. Deze kosten zijn zeer hoog. Daarom is in onderling overleg besloten voor de steun bij de opbouw van de Federale Marine voor het eerste jaar als limiet te stellen de Indonesische Marinebe groting van 1949 met aftrek van de kosten van de mariners, die thans nog in Indonesië verblijven. Op de R.T.C. is bepaald, dat deze mariniers, voor zover zij landtaken vervullen, binnen zes maanden naar Nederland züllen terugkeren. Behalve deze mariniers be vindt zioh thans nog ongeveer 5.000 man vloot- en M.L.D.-personeel der Kon. Marine in Indonesië. De huidige sterkte van de M.L.D. omvat ongeveer een 60-tal vliegtuigen van velschillend type. waarvan een deel desgewenst aan de jonge luchtmacht der R.I.S. zal wor den overgedragen. Voorlopig zal het in Indonesië verblijvende Marine-perso neel volgens het normale rouleer systeem oer Marine worden afgelost. Aan schepen zijn er in Indonesië drie torpedobootjagers, een aantal korvet ten, mijnenvegers en veel kleiner ma terieel. Onder het Indonesische perso neel van de Kon. Marine bestaat be langstelling om over te gaan naar de Federale Marine. Aan de voorbereiding van deze voorwaarden wordt thans ge werkt. Bij het Europese personeel der. Kon. Marine is neg geen belangstelling voor overgang. De R.T.C.-besluiten inzake militaire aangelegenheden betekenen geen ver eenvoudiging van de taken der Kon. Marine, aldus de Staatssecretaris. Nog. vele deskundigen zullen naar Indonesië worden uitgezonden. „Wij zelf willen echter deze grote or ganisatorische verplichtingen in In donesië op ons nemen, want vervuld als we zijn met warme belangstelling voor de jonge staat, beschouwen wy het als een ere-zaak de Federale Ma rine heen te helpen door de uiterst moeilyke beginperiode", aldus besloot de Staatssecretaris. Marine-eenheden naar Nieuw Guinea COMMANDANT WORDT A. H. J. VAN DER SCHATTE OLIVIER. De Marine Voorlichtingsdienst deelt mee, dat dezer dagen naar Hollandla (Nieuw Guinea) enkele eenheden van de-"Kon. Marine zullen vertrekken, na melijk een korvet. Hr Ms .Boeroe" en zes Catalina's van de ML.D. Aangezien Nieuw Guinea Immers voorlopig nog onder Nederlands be wind zal blijven, heeft de Kon. Marine daar dus rechtstreeks een taak te. ver vullen. Tot commandant van de Kon. Marine op Nieuw Guinea is benoemd kapitein-luitenant ter zee A. H. J van der Schatte Olivier, tot voor kort com mandant van Hr Ms torpedoboot jager „Evertsen". De afd. Indonesische Marine van het Departement heeft reeds een 200 ver zoeken om dienstneming b\j de -Irtdone- sische Marine, waarvan zij'de vorming voorbereidt, ontvangen. Deze aanmel dingen kwamen uit alle delen van de archipel. Daar nog niets bekend is om trent de wijze van samenstelling van de Indonesische Marine, kon de wer ving nog niet beginnen, maar deze zal wel niet lang meer op zich laten wach ten. Woningbedrijf moet per jaar f 10.985,09 aan rente betalen De Raad van Voorhout behandelde gisteren in een dagvergadering de ge meentebegroting, benevens die van het woning- en waterbedrijf 1950. Evenals bij Je vorige vergadering was de heer Lin deboom afwezig. Direct na opening be gon men aan het waterbedrijf. De heer Spierenburg hield alleen een korte be schouwing. Deze begroting ls sluitend, maar de post onvoorzien had spr. zeker *eel hoger geschat dan f. 100 Met be langstelling zag spr. uit naar de voorstel en van B en W., als de besprekingen met de gemeente Noordwykerhout zullen z'jn beëindigd, in verband met een sa mengaan in de exploitatie van het on derhavige bedrijf. Wethouder v. d. Nouland meende op te moeten merken, niet te optimistisch te zijn in een samengaan met meer dere gemeenten. De bedryfskosten zouden aanmerkelijk dalen, maar mo menteel zijn wy alleen aangewezen op Noordwykerhout. De baten en lasten sloten met een be- Qrag van f.41800.-; de kapitaals-inkom- f«n en uitgaven met een bedrag van 55.714.31, hierby is inbegrepen een na delig saldo van vorig dienstjaar van 1.47.639^1. Een post van f.6225.- werd geraamd als inkomsten voor meer-wa terverbruik. Een reservepost- van enige betekenis komt op deze begroting niet voor. Wel maakten B. en W. nog bekend, noowel zij geen cyfers konden noemen, dat er goede reden bestaat het water- tarief een weinig te verhogen. WONINGBEDRIJF HEEFT SCHULD V AN RUIM TWEE TON. De baten en lasten van de begroting onjngbedrijf sloten met f. 22.590.-; taaisuitgaven en inkomsten met <610.64. Een totaal restant aan Ie- mngschulden per 31 Dec. '50 van dit bedrijf bedraagt f. 297.287.68. Dit sluit m. dat per jaar een rente betaald moet worden van f. 10.985.09. De gedachtenwisseling tussen de be- *mtingscommissie en B. en W. over deze begroting noemt de heer Spierenburg «n komische noot in een zakeiyke om ging. Het is spr. niet duidelijk, of de yeugde van de commissie, die heeft .^stgesteld. dat het verlies zich in da- •jbde lijn bevindt, een cynische dan wel «n naieve uiting is. gedachtig aan het dat de Raad in een vorige verga- ybesloot om f. 37.000.- in dit „hou- ^n'J" van de gemeente te stoppen. Hier- is in deze begroting geen rekening -nouden. Beide begrotingen werden ^eroa z.h.st. aangenomen. SNELLE INDIENING BEGRO TING EEN KRANIGE PRESTATIE. De kapitaalsdlenst van de gemeente begroting sluit met een bedrag van f. 1.016 541.35 aan inkomsten en uitga ven; de gewone dienst met f. 308.916.69; het voor- en nadelig saldo sluit met een bedrag van f. 184.483.16; het voordelig saldo laat twee posten zien n.l. algemene uitkering en bydragen (f. 106.888.09) en aan belastingen f. 76.172.50. Aan maatschappeiyke steun en voorzorg wordt dit jaar geraamd f. 45.132.85 met een nadelig saldo van f 27.595.10. De heer Spierenburg bracht een woord van dank aan B. en W. voor het feit, dat de begroting 1950 precies 7 maan den, na de begroting van 1949 in be handeling kon worden genomen. Hü aarzelde niet, om dit een kranige prestatie te noemen, temeer omdat er een ingrijpende verandering in het college had plaats gevonden. De beide wethouders hebben zich in korte tijd in moeten werken in een veelomvattende materie van gemeente en bedrljfsbegrotingen. Vervolgens richtte spr. zich tot wat men noemt de raadsleden lijst v. d. Lans. De KVP kwam dit jaar met twee lijsten ter stembus, vroeger slechts met één. Het lag niet op spr.'s weg in de interne aangelegenheden der KVP te treden, evenwel is het voor hem van groot belang te weten, hoe de drie raadsleden, waarvan twee nieu we. hun zetels in de komend? 4 jaren zullen bezetten en welke doelstelling zij daar zullen verdedigen. Een twee de opmerkelijk feit is, dat er twee nieuwe wethouders zijn gekomen. In de korte tijd van hun optreden is er nu reeds een gewettigd vertrouwen ontstaan en spr, verheugde zich hier over. Hy sprak d? hoop uit dat. mede door hün werkzaamheid, de onpret tige verhoudingen zoals met het vorige college van B. en W., voorgoed tot het verleden zullen behoren. DE HEER PRINS WENST PENSIOEN REGELING VOOR WETHOUDERS. Naar 'sprekers mening is het. beeld der begroting ruim f. 12.000.— ongun stiger dan in 1949. Vooral d° post on- dernemingsbelastinc ad. f 50000— is een onprettig iets Ten slotte sloot spr zich aan bh de woorden van de slot alinea van het voorwoord van B en W dat God. van Wiens Zegen wij allen afhankelijk zyn. ons die zegen in het komende jaar rijkelijk zal schenken. Hierna verkreeg de heer v. d. Lans gelegenheid, da vraag van de vorige cpr. in verband met de doelstellingen van de raadsleden te beantwoorden. De kern vai> dit antwoord is dat de betreffende leden beogen op democra tische wüze, in .de breedste zin van het woord en op Chr. grondslag de gemeente te dienen. De heer C. L. M. Prins hield vervol gens een kernachtig pleidooi om de jaarwedde van de wethouders aanmer- kelyk te verhogen. Ondersteuning vond hy van de heren Spierenburg en v. d. Lans. Ook zag de heer Prins gaarne een pensioenregeling voor hen in de toekomst, want hij stootte zich zeer aan het feit. dat oud-wethouder v. d. Hulst, welke. 16 jaar lang deze functie bekleed de, niet een bedankje naar huis ge stuurd werd. Een zeer lange discussie volgde hierop. Bedragen werden ge noemd van duizend gld. Alle raadsleden bleken enthousiast te zijn het bedrag van f 350.per wethouder te zien verhoogd. DE LIEFDE VOOR DE GEMEENTE. Uiteindelyk nam wethouder v. d. Nouland het woord. Hij stelde de waar dering der leden op prijs, evenwel moet men niet blijven staren op de vele tijd, welke dit ambt in beslag neemt, meer dan vroeger jaren Spr. bracht met klem naar voren, dat de liefde voor de gemeente ook een grote factor moet zyn. Het pensioen is een andere zaak. Wethouder Dcu- tekom heeft niets meer toe te voegen aan d? woorden van zyn collega. Dc voorzitter bracht een voorstel van de heer Spierenburg in stemming, dat beoogt een verhoging van f. 150. Alle leden stemmen voor. De beide wethouders blanco. AMTSWONTNG BURGEMEESTER WAS TE DUUR. Vervolgens werd de begroting post voor post onder de loup genomen. Op zeer rustize wyze werd gedebatteerd. Nadat twee uren schorsing was ver leend voor het middagmaal, duurde de vergadering tot bijna zeven uur. Bij de bouw van de ambtswoning van de burgemeester is de som vao f. 40.0CO overschreden met f. 2.500. Dit vond geen goede weerklank bij de leden, evenmin als bij wethouder v. d. Nou land. In de eerste plaats was deze steeds een tegenstander van vreemde archi tectuur (duurder), maar nu is deze man. welke tot meer dan vyf maal beloofde deze som niet te overschrijden, vertrokken. Het hoofd van Openbare Werken zal een uiteenzetting opstellen over deze te hoge kosten. Een crifciek pünt was de bespreking over de fam. Langeveld, welke uit de Defensie-ghouwen zullen worden (en zijn) gezet Als er één instantie is. welke het nodige gedaan heeft om in deze nocd te voorzien, is het wel het gemeentebestuur. Een ieder weet de onaangename verwikkeling van deze zaak met het Min. van Oorlog Nu wordt ër een boerdery gebouwd, welke over 4 maanden klaar zal zijn. De be trokkenen willen de huur thans niet betalen. Gezien in het licht, dat zU een zestal jaren met twee gezinnen gratis hebben gewoond, werd dit zeer onsportief geacht. Wel was wethouder v. -d. Nouland van mening; dat deze hutten op de natte grond niet gesohikt rijn voor woning. Evenwel zag hij ook in, dat, nu deze hutten gebruikt wor den voor be>ging van materialen, er ook vergoeding voor moet komen. WETHOUDER DEUTEKOM WENST GEEN BURGER- LUK ARMBESTUUR. Vefvolgens noemde te heer Spieren burg' de post subsidiën aan armbestu ren van f.8500 veel te hoog. wy zyn allen tegenstanders van Staatsabsolu- tisme, evenwel gaat het er veel op lij ken, dat de Staat zelve deze dingen sanctioneert. Hebben de armbesturen hier niet de grootste taak, t.w. zelfverzorging van de minder bedeelde broeders en zus ters? Spr. verwees naar enkele pun ten in de H. Schrift „Hebt uw naaste lief als u zelf". Is het niet de roeping der kerken hier meer op de voorgrond te treden? Wethouder Deutekom was het in principe volledig met spr. eens; evenwel staat vast, dat niet alle ge meentenaren er zo over denken. ,„U hebt naar mijn hart gesproken," al dus de wethouder, maar momenteel heeft onze gemeente nog geen Bur gerlijk Armbestuur, en we hopen dit zo lang mogeiyk tegen te houden. Ook de heer NIjssen zou in verband met de weduwen en wezenvergoeding, evenals de invaliditeitswet niet weten, hoe de kerken dit zouden moeten rege len, daar er geen volledig en intens medeleven bestaat van de beter bedeel de broeders. GEEN VERMAKELIJKHEIDS BELASTING VOOR ÊÊN KEER VOOR PLAATSELIJKE VERENIGINGEN? Na bespreking werd door de voor zitter een commissie aangewezen, be staande uit de heren v. d. Lans, A. Jansze en v. d. Ploeg, om in de veror dening der vermakeiykbeidsbelasting een verandering voor te stellen en uit te werken. Het zal dan hier op neer komen, dat pl.verenigingen met cul turele en Chr. belangen zo mogelyk één avond in een winter ontheven zullen worden van deze onprettige be lasting. Op 1 Januari 1950 bedraagt het to taal-bedrag der kasgeldleningen 705.000 gulden De kosten aai; rente eri provi sie bedraagt per jaar f 13.218,75. zy nog vermeld, dat gesnecificeerd aan armbesturen zal worden uitge keerd Parochi°el armbestuur H. Bar- tholomeus f 5000: diaconie der Ned Herv. Kerk alhier f 500- parochieel armbestuur St Victor. N.w.hout f 1400- idem Engelbewaarders Llsse f.1000- id H. Pancratius S'heim f. 500: diaconie Geef. Kerk Sassenheim f 100 Met een dankwoord van de voorzitter en wethouder Deutekom werd de ver gadering gesloten. De heer Lovink vol vertrouwen ONTVANGST OP SCHIPHOL. Gistermiddag arriveerde het KLM- ïyntoestel uit Batavia op Schiphol met aan boord de laatste H.V.K.. de heer A. H. J. Lovink. vergezeld door zyn vrouw en zyn particulier secretaris, jhr mr Teixeira de Mattos De heer Lovink werd verwelkomd door de ministers Van Maarseveen. Van Schaik en Götzen. Namens de minister president was mr C. L. W. Fpck, secre taris-generaal van het Ministerie van Alg, Zaken, aanwezig, namens de mi nister van Buit. Zaken de heer C. Adri- aanse, buitengewoon gezant. Ook merk ten wij op de staatssecretaris mr W, H Fockema Andreae en de algemeen raadsadviseur dr Idenburg. Nadat de heer Lovink de ere-wacht van het twee de territoriale bataljon Infanterie had geïnspecteerd, hoorden de aanwezigen met ontblote hoofden het Wilhelmus aan. dat door het muziekcorps werd ge speeld. De heer Lovink verklaarde, dat hy het volste vertrouwen heeft in de toe komst van de nieuwe Indonesische staat, alsmede in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Hy baseerde dit vertrouwen op de om standigheid, dat de Nederlanders in hun hart slechts het geluk en de voor spoed wensen voor het Indonesische volk. Daarvan zyn de Indonesiërs zich ook terdege bewust, Hy meende, dat weldra de orde vol komen zal zijn hersteld. Nieuwe erkenningen der R.I.S. Thans hebben ook Italië, Luxemburg en Nieuw-Zeeland de RJ.S. erkend. MOH. HATTA IN ZWITSERLAND. Drs Moh. Hatta is gistermiddag met een speciaal vliegtuig van de KLM uit Amsterdam in Zürich aangekomen, in gezelschap van prof. Soepomo. Hy werd op het vliegveld begroet door de Neder landse consul-generaal ln Zürich. Een der leden van het gezelschap deelde mede, dat het bericht, dat Hatta zich in Zwitserland onder behandeling moet stellen van een oogarts, onjuist is. Van daag vliegt Hatta weer naar Amsterdam terug, vanwaar hy morgen de terugreis naar Batavia aanvangt. MINISTER VAN MAARSEVEEN NAAR INDONESIË. Tweede helft Januari. De Minister voor Uniezaken en Over zeese Ryksdelen, mr. Van Maarseveen, zal in de tweede helft van Januari een reis naar Indonesië ondernemen. Met hem zal de Staatssecretaris van Mari ne. schout by nacht Moorman, ver trekken en wellicht ook de staatssecre taris van Oorlog, mr Fockema Andreae. De reis van Minister Van Maarseveen zal een algemeen oriënterend karakter dragen. TELEFOONCENTRALES MELDEN MEER INDONESISCHE NAMEN. De telefooncentrales te Batavia mel den wederom de Indonesische namen, die ook in 1946 en 1947 gebruikelyk wa ren, nl.: „Kota" voor Batavia, „Djati negara" voor Meester Cornells en „Gamboer" voor Weltevreden. 1 JANUARI VERBINDING MET KOTARADJA. Met ingang van 1 Januari zal de Garoeda Indonesian Airways 'n geregel de luchtverbinding met de hoofdstad van Atjeh, Kotaradja, tot stand bren gen, aansluitend op de Bataviaiyn. EERSTE NOODWET VAN SOEKARNO President Soekarno heeft een eerste noodwet uitgevaardigd, waarin wordt gesteld, dat voorlopig in afwachting op een regeling over de publicatie van Federale wetten alle wetten door de president of de minister van Justitie gepubliceerd zullen worden via de radio en de dagbladen. Deze noodwet is op het ogenblik van de Souvereiniteits- overdracht van kraeht geworden. SCHEEPSBERICHTEN. ALCHIBA. Buenos AiresR'dam 29/12 pass. Rlo de Janeiro; BALI AdamJava 29/12 pass. Ouessant; BENGKALIS, R'dam Basra 30/12 te Aden; BLOEMFONTEIN A'damBelra 29/L2 van Kaapstad naar Port Elizabeth; CERAM Karachi—R'dam 29/12 van Port Said naar Genua, CERO- NIA (T) 29/12 te Fahaheel van Aden; COLYTO, HuelvaNederland 29/12 200 mijl Z Finlstcrre; HELDER A'damW. Indlë 29/12 te Antwerpen; HELENA Antwerpen—W. Indlë 29/12 reede Vllssln- fen;. ITTERSUM A'dam—W, Indlë 29/12 65 myi ZW Ouessant: LEUVEKERK, Rot terdamCalcutta 29/12 van Karachi naar Bombay; LINDEKERK, R'dam-Basra 29/12 pass. Dungeness; LUCITA (T) 29/12 te Thameshaven van Heysham; LUTTER- KERK CalcuttaAntwerpen 30/12 pass. Vllsslngen; MAASKERK A'dam—Duala 29/12 van Monrovia naar Port Bouet; MARPESSA (T) PiraeusAbedan 29/12 v'. Suez; ORANJE, Batavla-A'dam 29/12 pass. Flnlsterre; RUFINA (T) 29/12 van Forta- leza te Salinas; SALLAND A'dam—Buenos Aires 29/12 te Rlo de Janeiro; STAD MAASSLUIS. 2S/12 van GibraltarR'dam: STAD MAASTRICHT. 29/12 geankerd te Melllla van Savona; SUNETTA (T) Lissa bonPerz. Golf 29/12 pass. Malta; TA- BINTA, A'damJava 29/12 pass. Malta; UTRECHT, Los AngelosKaapstad 29/12 te Mobile; WIELDRECHT (T) Rastanura— Manilla 29/12 pass. Singapore. Batavia voortaan officieel „Djakarta" Djakarta zal voortaan de officiële naam zyn van de hoofdstad van de R.I.S.aldus heeft Mononoctoe, mi nister van Voorlichting van de R.I.S. medegedeeld. Hy kondigde een of ficiële bekendmaking hhrover aan. De officiële communiqué's zullen in het Indonesisch, het Nederlands en het Engels worden gedistribueerd. Voorlo pig zullen als voorlichters het woord voeren Minister Mononoetoe en de se cretaris generaal Roeslan Abdoelgani De minister zeide oa. nog, dat de overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de regering -van de R.I.S. incompleet is, wanneer de kwestie Irian (Nieuw Guinea) onopgelost biyft. President noch'kabinet zullen afwy- ken van de bekende politiek: een vrU en onafhankeiyk Indonesië van Sabang tot Meranke. wy tekenen by bovenstaand bericht aan, dat de naam Batavia dateert van het jaar 1619, toen de kapitein Van Raay daar ter plaatse een fort van deze naam stichtte. Eertyds bevond zich hier de inlandse plaats Jakatia, een verbastering van Djaia Kerta. Bewindvoerders der Oost- Indische Compagnie schonken de naam Batavia ook aan de stad. (Red. LD.). OPNIEUW 5*4 MAAND TEGEN. MR VISSER GEËIST. Geen nieuwe aspecten tydens geheim verhoor. De officier van Justitie eiste voor de Haagse economische politierechter he denmorgen opnieuw vyf en een halve maand gevangenisstraf tegen mr W A. J. Visser, oud-burgemeester van Den Haag. wegens overtredingen van het deviezenbesluit. Een week geleden besloot de politie rechter deze zaak aan te houden om in niet-openbare zitting een aantal ge tuigen te horen. Dit verhoor hield ver band met de besteding van een bedrag aan Zwitserse francs, dat. voor charita tieve doeleinden zou zijn gebruikt. Zoals men weet nam mr V. deze francs over van zijn toenmalige secre taris. d"s Bos. die over een deel van het Zwitserse vermogen van een Neder landse politieke delinquent kon be schikken. Mr V. tekende in Zwitserland het re<?u voor een bedrag van 50.000 francs, waarvan hy zelf 10.000 overnam. Voor dit en enkele andere feiten werd een strafvervolging tegen hem ingesteld. Het geheime verhoor, waarbU deur waarder en parketwachters niet aan wezig mochten zyn, nam vele uren in beslag. Tijdens een korte openbare zitting verklaarde de officier, dat zyn in ziens geen nieuwe aspecten uit de verhoren waren voortgekomen. Hij bleef by zyn oorspronkeiyke eis. De verdediger van mr V. persisteerde eveneens bij zyn conclusie, dat de eis in genen dele ln normale verhouding staat met de ernst en omvang der ge pleegde overtredingen. De politierechter bepaalde, dat hy op MARKTBERICHTEN LISSE. Gladlolenvelllne. De laatste vel ling van het Jaar 1949 liep nog best. De aanvoer was hetzelfde als vorige week en alles werd vlot verkocht, zodat de afloop bemoedigend is voor het nieuwe voor- Jaarsselzoen. Begonnen met betrekkelijk lage prfjzdn en niet te hoge verwachtingen voor dit najaar, ls het de gladiolen alles meegelo pen, niet veel ziek en beschadiging, zoals vorig Jaar, en een markt, die al spoedig graag was met oplopende prijzen. Alles bü elkaar een goed teken voor de toe komst van het artikel gladiolen. Hieronder volgen enige prijzen welke besteed werden Abu Hassan 14 12 6.50. 10 2.70: Acca Laurentla 6.90, 6.40, 2.30; Allard Plerson 3.80 3.70. 2.40; Arethusa 4.30. 4.20, 1.65; Bit O'Heaven 6.60, 6.40, 2.40; Dr Dentz 4.80. 4 40, Early Sunrise 5.10. 4.60. 2.30: Firmament 4.35, 4.2.10; Gold Dust 7.10, 6.40. 3.10; J. S. Bach 3.40. 3.20, 1.80: Leeuwenhorst 3.30, 3 20. 1.80: Lilac Wonder 3.40, 3.30. 1.80; Mansoer 3 70. 3.60. 1.80; Maluba 4.80. 4.20. 1 90; Maske rade 8.40. 7.80. 2.50; Mrs. Mark's Memory 3.80. 3.60. 1.60; Nieuw Europa 3.40. 3.40, 1.80; Paradise 5.30. 5.20. 1.80: Paul Rubens 3.90. 3.80, 1 80; Plcardy 6.60. 6.40. 3.90: Red Fox 4.10 4.1 60; Rosa van Lima 3 60, 3.30. 1.70; Salman's Glory 5.50. 5.40. 2.80; Sllentlum 5.20. 4.70. 1.75: Sneeuw- princess 1 90. 1 80. 1.20: Top Score 3.90, 3.80, 1.60; Vincent van Gogh 4.60, 1.10. BEURSOVERZICHT Er heerste vandaag weer een Iets be tere stemming. Olies waren licht ge vraagd en liepen tot 298 op (plus 2*4). Daarna brokkelde de koers tot 296*4 af. Cultures waren over de gehele linie beter gedisponeerd en de toonaange vende fondsen verbeterden 3 4 4%. In Amsterdam Rubber. H.V.A. en de Su matra tabakken was weer iets meer affaire. De koersen wisten zioh op het hogere niveau vry goed te handhaven. Het publiek heeft zyn gereserveerdheid biykbaar laten varen. In het verdere verloop traden Amsterdam Rubber en Dell My. speciaal op de voorgrond. Voor eerstgenoemde werkte een be richt stimulerend, dat de rubberpry's op het hoogste na-oorlogse niveau is beland. Amsterdam Rubber verbeterde 5% op 145, en Deli My. liep op tot 148. Ook Deli Batavia was een drietal pun ten beter. De tendens bleef goed prUs- houdend en betrekkeiyk geanimeerd. Goed pryshoudend waren ook de in ternationale industriefondsen, speciaal A.K.U. Nederlandse staatsleningen ble ven goed gehandhaafd. De dollarlening Nederland kwam weer op 98 5/8. Vrydag 30 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige O. K. koers v. heden Ned '48 3% 100% Ned. '47 3% 3 98% Dollar-Ing '47 3 98% Investeringscert. 3 98^ Ned p 1962/4 m.b 3 99}g Ihdië '37 A 3 96% Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 73Va N Ind H bank 103 Ned Handfelmy 162 A K U 187% 187 Lever Br 247 246% Philips 234% Wilton Feyenoord 150 Kon Olie 297 298 Amst Rubber 144% 148 Dell-Bal Rubber 100 Holl Amer Hm 163% Kon Ned Stoomboot 125% 128 Ned Scheepv Unie 149 150% HVA 161% 165% Java Cult 73% Del) Bat My 119% Dell My 147% 149% Senembah 127 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) ;3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 1, m 3% Industr Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. My iooy4 102 102 V* 105% 104A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 174% - Rotterd. Bank i80Vs - Twentsche Bank 183 - Industriële Ondernemingen Ned G en Splr fabr. 340% Rott. Droogd My 319 Zwanertb Organon 211 Handelsondernemingen Born Sum H. MO 143% Internatlo 178% Albert Heyn 202 - Ned My Wal? Vrt. 111% Spoorwegen Dell Spoorw My Amerlk. fondsen Anaconda Shell Union 49 27% 38%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5