EngeEand gaf 100 miilioen pond aan Kersfcadeaux uif! Naar betere verhoudingen in het bloembollenvak Alma's dubbele taak EN DE MEESTER-GIDS 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 29 December Tweede Blad No. 26884 Atllee als Kerstmannetje Onze Londense correspondent meldt ons heden: Deze Kerstmis duurt minstens een ?.pe'i. Het feest begon al Vrjjda-g tegen het middaguur, toen reeds vele zaken «loten. Zaterdag waren de meeste toch ai dicht vanwege de vijfdaagse werk week. Desondanks mopperden de men sen omdat eerste Kerstdag op een Zondag viel. De regering, met de ver kiezingen in het zicht, wilde zioh niet laten Kennen en verordineerde dat nu c-ck de Dinsdag als officiële feestdag nu volgen op Boxing Day, zoals hier ce tweede Kerstdag heet, omdat het Trceger gewoonte was geld op te halen met de Christmas-box, een met kerst- Jiguren beplakte doos, meestal vooreen liefdadig doel. Omdat nu de Dinsdag of, als men de vrije Zaterdag meetelt, of als men e vrije Zaterdag meetelt, selfs tot vierde Kerstdag, zagen ver scheiden bedrijven er maar van af om alweer op Woensdag aan de slag te paan, omdat men tooh gelegenheid moest hebben naar zijn woonplaats te rug te keren. Er Is nog nooit zoveel gereisd als thans! Op Kerstmis trekt men nu eenmaal raar familie en vrienden cf men gaat met hen gezamenlijk naar een vacan- tieoord. Aan de kust was het druk met cit zachte weer. Het was de warmste Kerstmis in 29 jaar. Engeland heeft zijn Jaar-reünie ge houden. Stafford Cripps, hoewel hij een god vruchtig man is en tot de devote Kerst- vierders behoort, zal wel hebben ge knarsetand wegens het verlies van zo vele kostbare arbeidsuren voor de ex port, en ook omdat Kerstmis voor hem, die de inflatie als zijn doodsvijand be schouwt, een dolksteek in de rug be tekende. RUN OP DE SPAARBANKEN. De spaarbanken ondergingen een run als nooit tevoren. Er is berekend, dat de kleine man alleen al 30 miilioen poncl <300 miilioen gulden) in de kas registers deed wegrinkelen en dat er in totaal waarschijnlijk het record van 100 miilioen pond aan kerstcadeaux is uit gegeven I Het was de eerste Kerstmis dat tex- el van de bon was en men kon er zijn hart aan ophalen. De wijnzaken deden de beste zaken sinds de oorlog. Het effect er van was voor ieder waar neembaar, die Kerstnacht op straat was! Kerstmis, dat hier vooral het karak ter van het oud-Germaanse Joelfeest draagt, was dit jaar vooral een opstand tegen de verregaande versobering, ïaaraan geen einde schijnt te komen. Men wilde zioh eens een keer te buiten gaan of men het betalen kon of niet. De Engelsen doken onder in allerlei vormen van gezelligheid en de politiek kreeg dan ook geen kans. Attlee, de ministerpresident, gaf het goede voor beeld door op het regeringslandgoed .Chequers" als Kerstmannetje bp te treden voor de kinderen van zijn me ieministers Hij deed later allerlei spel letjes met hen, iets dat hem wel is toe vertrouwd. omdat hij immers als jeugd- '•ider in het arme Ocst-Londen zijn debuut in het openbare leven maakte. Zelfs uit Moskou kwam er een ver tederend gebaar. Andrei Wysjinsky, de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, zond aan Craig McNeill, het drie jarig zoontje van minister Hector Mc kest worden Ingehaald, omdat de mu sici, die er mee wilden uitscheiden, zich nog een week zullen bedenken, maar de treinbestuurders van het over drukke Waterloo-station in Londen lieten het afweten uit protest dat de dienst niet toeliet hen een derde Kerstdag te geven. Hun tweedaagse actie gooide veler plannen in duigen. Maar overigens was het rondgegeten Engeland, dat nu bis- muthtabletten moet slikken, tevreden en gelukkig. Het eiland wikkelde zich in groen en rood en liet de wereld de wereld. Voor de vijf mülioen Schotten begint het grote feest pas op Nieuwjaar, wanneer de rest van het lar.d het met de res- Kerstmis zou natuurlijk niet volmaakt tanten nog eens dunnetjes over doet. geweest zijn zonder de wanklank van i Het zal wel pas na Driekoningen zijn een staking. Wel is waar konden Rood-dat Albion bereid is de harde wenke- kapje en Assepoester nog met vol or- lijkiheid weer in 'het oog te zien! Neil, een paar bceken van de bekende Schotse schrijver Stevenson, in Russi sche vertaling. Beide ministers, die altijd zo fel te genover elkaar staan, kunnen persoon lijk best met elkaar overweg en discus siëren vaak over de Engelse literatuur, waarin Wysjinsky uitstekend thuis is. i EEN WANKLANK. „Bloembollencultuur" terug naar vaktechnische organisatievorm (Van een bijzondere medewerker). Op de laatstgehouden al re'n en p ver gadering van ..Bloembollencultuur" heeft het Hoofdbestuur de voorstellen van de afd Li^e tot een interne reor ganisatie overgenomen. Noodzakelijk is een ingrijpende wijziging ongetwijfeld, maar langs welke weg zal de organisatie kunnen worden versterkt? Een der grootste grieven van de men sen u t bpt Bloem boll en vak ls wel. dat men in Dm Haag" zich zo weinig van hun wensen en verlangens aantrekt, dat er zonder en over hen wordt gerpgperd. Zij dip deze klachten uiten, ziin er zich echter zelf van bewust, dat zij de hand in eigen boezem hebben te steken. De geluiden die de minister vanuit het Vak bereiken, vormen geen harmonisch geheel. Dat de wensen en de klachten vaak volkomen met elkaar in strijd zijn. En waar het bil meerderheid ge nomen beslissingen betreft, weet ook de Minister dat het cijfer hier vaak de gang van zaken, zoals dit bij de or ganisatie der exporteurs reeds het geval is) ter tafel kwam. rees onmiddellijk verzet uit ..De Noord". Het Hoofdbestuur nam nochtans het voorstel-Lisse over. zonder zich echter aan enig schema te binden. WELKE OPLOSSING? Zal men de reorganisatie-plannen inderdaad langs deze weg lelden? Het is een mogelijkheid, maar er zijn ook andere. In het bijzonder dient de nadruk ge legd te worden op de verhouding tussen de Algemene Vereniging en de Stands organisaties. Meermalen heeft zich de Alg. Vereniging met haar uitspraken en beslissingen, voorzover die ook het so ciaal-economisch terrein bestreken, op het terrein dezer organisaties ge waagd. Zij heeft daarbij steeds de pre tentie gevoerd „de Stem van het Vak" te ziin. Toch is de Alg. Vereniging krach tens opzet en doelstelling veel meer een vaktechnische organisatie. Betreffende sociale en economische vraagstukken kan zij nooit een zuiver geluid doen horen, zolang de andere organisaties waarin de vakmensen verenigd zijn (de standsorganisaties) en niet te vergeten bedriegt. w Hieraan wil men een eind gemaakt j standpunt de Overheid terdege rekening zien. Men is er ervan overtuigd dat.de stemmenverhoudingen binnen de Alge mene Vereniging niet juist liegen. De eerste Dor'ne was een reorganisatie van de stemmentabel. EERSTE POGING FAALDE. Doordat het stemmenaantal der afde lingen aan een te laag „plafond" is ge houden. heeft een groot aantal kleine afdelingen met een lage contributie afdracht (zoals men die met name in Noordholland vindt» een gunstiger po sitie dan de grote afdelingen, waar daarenljoven geen gemengde teelt wordt beoefend, maar waar men zich geheel concentreert op de bloembollencultuur. Een poging om hierin wijziging te bren gen en juiste verhoudingen te schep pen. werd door de kleinere afdelingen, met hun stenimenrheerderheid, ver ijdeld. Dit was een slecht begin, want zolang deze slemtabel gehandhaafd blijft, blijft, ook hetongerechtvaardigd overwicht der kleinere afdelingen. Het komt thans toch voor dat zulk een af deling 4 stemmen uitbrengt; terwijl een afdeling die tienmaal zoveel aan con tributie betaalt, aan het „ongeluksma ximum" van dertien gebonden is! Toen dan ook het voorstel van de afdeling Lisse (om de „groepen" der narcissen, tulpen-, hyacinthen- en an dere kwekers meer Invloed te geven op houdt, een geheel tegengestelde mening verkondigen. Zolang de tweeslachtigheid mogelijk is. dat de vakman in ziin standorgani satie beaamt waar hij in zijn techni sche organisatie hartgrondig tegen is, blijft het verwarrende beeld, dat onge twijfeld mede van invloed is geweest op het autoritair beleid vanuit Den Haag Wellicht zal men dan ook de oplos sing zoeken door in nauwer contact te treden met de standsorganisaties, waar bij ieders gebied duidelijk afgebakend wordt. Wanneer toch de Algemene Ver eniging weer een vaktechnische orga nisatie wordt, zal zij zeker meer kun nen bereiken. EEN COÖRDINERENDE TAAK. Veel beter zal zij dan ook haar coör dinerende taak kunnen uitoefenen met name op tentoonstellingsgebied. Van haar onmacht te dier zaken is de hui dige controverse Flora-Keukenhof een teken. Het is n et. slechts gewenst maar noodzakelijk dat de Algemene Vereni ging de leidine neemt in elke belang rijke vakdemonstratie, en zeker mag het niet voorkomen dat haar eigen ini- nitlatlef door een particuliere onderne ming. met hce lofwaardige i;,,er ool$ opgezet, wordt doorkruist. Het grote aantal tentoonstellingen, vaak biina ge lijktijdig gehouden, betekent ook ver- Gistermorgen ls van het Centraal Sta tion te Amsterdam een groep hardrij ders en rijdsters per Scandinavlë-expres naar Noorwegen vertrokken, conform het gemeenschappelijk uitzendingsschema van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en de Ned. Ver. tot Bevordering van het hardrijden op de schaats. Het zijn v.l.n.r.: mej. M. M. Dam, me vrouw Schade, Jan Langendijk, G. Maar- se (Alsmeer), C. Heus, Jo en Jan van der Hoorn (Ter Aar) en H. Wesselo, vicevoorzitter van de KNSB. Achter deze rij de heer Nooy. Uit het raam van de trein links de leider Klaas Schenk en rechts de secretaris R. K. Jager. Tevens vertrokken met deze trein de rij ders Hoorn, Vries, Enschede, De Bruin en A. v. Ommen (Katwijk). Sportsplinters In een aantrekkelijke wedstrijd heeft de hockeyclub Laren gistermiddag een 41 zege behaald op de door ons land toerende Spaanse club „De Campo" uit Madrid. Op 9 Januari zullen Hannes Schneider en Jan Maas elkaar te Am sterdam ontmoeten in een gevecht om de professional vedergewichttitel van Nederland. De eerste toetswedstrijd tussen Zuld-Afrika en Australië eindigde in een Australische zege. De Aussies won nen met innings en 85 runs. De scores luidden: Australië 413: Zuid-Afrika: 137 en 191. snippering der activiteit. Ook de vak technische voorlichting in de afdelin gen behoeft in vele gevallen de leiding van het Hoofdbestuur. Ongetwijfeld zal men in de Algemene Vereniging een zucht van verlichting slaken, wanneer men zich in de letter lijke zin des woords kan bepalen tot ac tiviteit ten behoeve van de bloembol len-cultuur Voor het echter zo ver is, zal er nog heel wat water naar de zee stromen. Zolang allerlei particuliere en groepsbelangen nog de bevordering door allen van het algemeen belang in de wee staan, zal de broodnoodzakelijke reorganisatie der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur nog wel een vrome wens blijven. FEUILLETON door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels 63) Eva haalde haar sbhouders op. Ze (prak niet gemakkelijk over haar diep ste gevoelens. Weet.Gregory het? Alma streek haar tong langs haar droge lip pen. Ja," hij weet het nü. Bedoel je Alma slikte even "lat jullie vandaag een en ander samen uitgepraat hebt Alma, het heeft geen zin er lan ger om heen te draaien. Ik weet niet, hoe het allemaal precies in z'n werk is ;egaan het had natuurlijk iets te maken met zijn boosheid en veront waardiging over jouw optreden en mijn woede over het feit, dat iemand anders al was jij het ook de man, van wie ik hield, zó kon behandelen raar. hoe het ook zij, op een gegeven homent stortte hij zijn hart uit en ik mi ook meer dan ik behoorde te zeg- fon. Ik wil mezelf niet verdedigen,, maar ik wil alleen constateren, dat de mééste meisjes zichzelf onder dergelijke (insta rtügheden verraden zouden heb- ten. Niemand heeft ooit veel mede- kven van mij ondervonden, omdat ik j-J eenmaal niet erg geïnteresseerd ben o andermans narigheden. Maar Gre gory scheen zo dankbaar te zijn voor mijn sympathie en het leek vanzelf sprekend om hem te helpen over alles heen te komen Hij zei, dat het merk waardig was, dat ik altijd tijd voor hem fcheen te hebben en. Eva hield op, als was ze zelf ver- raasd over haar woordenvloed. Alma j*P naar het raam en staarde naar tuiten. Wat viel er te zeggen op het verwijt ••'ft ze nooit tijd voor hem sdheen te -ebben"? Hoe kon ze haar zuster een Jerwjjt maken, dat deze wel tijd voor tvm had? 'Iemand had eens gezegd, je altijd tijd vond voor iets, dat je wérkelijk graag wilde doen, en mis kien was dit dus wel de proef op de dat Eva meer om Gregory gaf ün zij....? Als ze méér van Gregory had gehou- misschien had ze hem dan boven tjar familie gesteld? Misschien had ze •tevrouw Farraday dan aan haar lot {^«gelaten? Misschien had ze dan al- in de steek gelaten om te voorko ks, dat ze hem. die ze boven alles lief kest hebben, verdriet zou doen? Het was moeilijk op dit alles nü een 'ttwoord te geven. Het deed er ook meer toe. Zoals de situatie nu was, «d het geen zin meer daarover te ple uren. Zonder zich van het raam af te wenden vroeg ze Eva: En wat zegt brögory zelf van dit alles? Hoe bedoel je? Eva's stem klonk '^schrikt en weinig zeker. Wel, Eva, om het duidelijk te zeg- hij kan maar één van ons beiden wbben Wie kie hij? J* heerste een lang, wonderlijk ge- .;-dhn, stilzwijgen, en tenslotte zei Eva, l>iaa fluisterend: Mijl Alma hield even haar adem in. Hoe wel ze het aan had voelen komen, gaf dit concrete antwoord haar toch een schok. Een maand of wat geleden zou ze het volkomen aanvaardbaar hebben gevonden, dat Gregory, Eva boven haar verkoos. Het had haai- teen eigenlijk wonderlijk toegeschenen, dat hij dat niét had gdaan. Maar nuNu was 'hij haar aanstaande man. Binnen niet al te lange tijd zouden ze trou/wen; ze had toekomstplanen met Gregory ge maakt, en ze kon zich niet indenken, dat alles nu opeen? veranderd was. Ze had vaak met hem over Eva gesproken, vol goedaardige critiek. als Eva weer eens bijzonder egoist was opgetreden, en haar eigen wil had doorgezet. Maar zelfs dht scheen nu een deugd in zijn ogen! Hij vond het immers juist zo bijzonder van haar, dat ze altijd tijd voor hem wist te vinden. Terwijl zij, Alma, hoewel vaak spijtig, steeds reke ning had gehouden met de belangen van het gezin, naast die van haarzelf, en hem! Zat 't misschien daarin? Had hij de indruk gekregen, dat ze hem verwaar loosde en dat hij voor haar niet mee telde? En zag hij haar gedrag van gisteravond als het toppunt van haar gebrek aan belangstelling voor hem? Wat bleef er nu nog voor kans hem alles uit te leggen, zoals ze zo vast van plan was geweest? Wat gaf een uitleg nu nog? Hjj zou er zioh alleen maar door bezwaard gaan voelen Ze draaide zich lang-zaam van het raam om naar haar zusje. Wil Gregory met müpraten over alles? O nee, wehij plan jou iets te zeggen... Niet van plan mij iets te zeggen? Hoe kan dat nu? Dat is tooh onvermij delijk. Eva zuahtte en streek door haar krul lende haar; ze vond het klaarblijkelijk geen gemakkelijke opgave om Alma zo wel haïr zienswijze, als die van Grego ry uiteen te zetten. Alma, het is niet-ènkel een gevolg van zijn boosheid over jouw optreden. Het is niet zó, dat hij uit pure spijt nu maar het eerste het beste andere meisje het hof ls gaan maken. Hij be grijpt nog steeds niets van jouw hou ding, evenmin als ik trouwens. Maar hij verwacht dat je een en ander zult kunnen verklaren, en hij voelt zich nog steeds aan jou gebonden, tenzij jij hem loslaat. Het wis niet zijn bedoeling openlijk te zeggen, dat hij èlgenlijkvan mij houdt. Hij is daar niet eerder dan vandaag helemaal zeker van geworden. We merkten, dat we onze gevoelens ten opzichte van eikaar aan 't uitspreken waren, voordat we eigenlijk beseften, wat dat betekende, en Maar zoiets kan twee mensen toch niet opeens, in énkele minuten, duide lijk worden, merkte Alma op en ze trachtte zioh goed te houden. Nee, natuurlijk niet. Zoals ik je gezegd heb, heb ik altijd al van hem gehouden. Maar wat hem betreft, is zijn gevoel voor mij in de laatste we ken zo gegroeid, geloof ik. De laatste weken, dat zij zo in beslag genomen was door allerlei andere din gen en zelfs niet aanwezig was geweest! Gedurende enkele ogenblikken kwam er is niet vaneen gevcel van bittere spijt en teleur stelling over Alma Maar ze trachtte zioh onmiddellijk te herstellen en de situatie duidelijk onder ogen te zien. Als Gregory werkelijk meer van Eva hield dan van haar, dan was het voor hen allen beter, dat dit nü ontdekt was. Het had geen zin tegen je zelf te zeggen: Als ik maar dat of dat had gedaan, dan zou alles anders gelopen zijn. Niemand zou nu meer precdes oor zaak en gevolg na kunnen gaa-n. Als zy anders was opgetreden, misschien waren dan inderdaad zijn gevoelens ten opzichte van haar niet veranderd. Maar ze was op déze manier opge treden, omdat zij nu eenmaal zichzelf was, Alma BrendaJl. En geen spijt of goede wil kon daar meer iets aan ver anderen. Ze was opgetreden op de wijze, die karakteristiek was voor haar, en ze bleek dus niet het soort meisje t-e zijn, dat hij werkelijk kon liefheb ben. Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik zelf met Gregory ga praten, zei ze moedig. Wat zul je hem zeggen? vroeg Eva en haar stem klonk ongewoon ver schrikt. Ik weet het nog niet, zei Alma, hetgeen volkomen waar was. Alma, zeg hem vooral nietik bedoel, hij zal 't me nooit vergeven of begrijpen, als je hem vertelt, dat ik met jou over wat er vandaag gebeurd gepraat heb. Hij zal denken, dat ik geprobeerd heb jou tot daden te bren gen. En dat was m'n bedoeling niet! Tenminste. (Wordt vervolgd) BRIDGE Bridgeclub „De Sleutels" De in de laatste weken in de Hoofd klasse gespeelde wedstrijden voor de Bonds-viertallen-competitie hebben nog geen beslissing gebracht aan gaande de bezetting van de eerste en de laatste plaats. Het team Thoolen gaat met 18 p. aan het hoofd van de ranglijst, gevolgd door de teams Koch en Vrijenhoek, elk ook met 18 p. Het team Thoolen heeft ech ter een wedstrijd minder gespeeld, zodat dit viertal ongetwijfeld de beste kansen maakt, uiteindelijk als overwinnaar te eindigen. Onderaan de lijst staan de teams DDS en Beyer, resp. met 7 en 6 p., beide uit 12 wedstrijden. De uitslagen van de Dinsdag jl. gespeelde wedstrijden wa ren Team Van Tuyn verliest van team Vrijenhoek met 15 m.p.; team Koch wint van team Beyer met 8 m.p.; team Braams verliest van team Thoolen met 26 m.p.; team Van Egmond wint van team DDS met 12 m.p. De parenwedstrijden in de eerste en tweede klasse werden Dinsdag Insgelijks voortgezet. Na de 3 gespeelde wedstrij den gaan in de eerste klasse aan de kop de paren: dames Braams—Bussching met 115 p.~ Van AsHuys met 104 p. en De HaanKukler met 96 y2 p. In de tweede klasse heeft de stand zich weinig gewijzigd, alleen hebben de nummers 1 en 2 van plaats verwisseld. Op de eerste plaats staat nu het paar mevr. Kukler—Uphof met 108 p; gevolgd door de paren Kreft-Domburg en Klin kenberg—v. d. Hoog. resp. met 103 en 101 punten. IJSHOCKEY Klinkende H.H.Y.C.-zege over Zweeds Hagalund Uitzending Nederlands IJshockeyteam naar wereldkampioenschappen thans definitief. In een uitstekend gespeelde wedstrijd heeft de HHYC gisteravond te Den Haag een klinkende 84 zege behaald op het Zweedse Hagalund De Hagenaars lieten voortreffelijk spel zien en noteerden vrijwel de gehele ontmoeting een licht overwicht. Vooral in de laatste periode, toen de Zweden door het constante hoge tempo en met de wedstrijd van de vo rige avond nog in de benen, vermoeid raakten, was het alles Haags wat de klok sloeg Aanvankelijk wisten de Zwe den in deze laatste speelperiode gelijk te maken (33), maar daarna scoorden de Hagenaars opgezweept door de Canadezen Andreola en Carrey doel punten aan de lopende band. Piet van Heeswijk, die niet best be gon, maar zich in de loop van de wed strijd fraai herstelde, was met drie doel punten de topscorer van deze avond De HOKY was geheel uitverkocht voor deze benefietwedstrijd, zodat mr J. A. C. Bierenbroodspot. de voorzitter van de Nederlandse IJshockey Bond, in een der pauzes kon mededelen, dat de uitzen ding van het Nederlandse IJshockey team naar de wereldkampioenschappen te Londen hierdoor definitief is ge worden. DAMMEN. VERPOEST NOG STEEDS ONGESLAGEN. De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 4e ronde van het interna tionaal damtournooi te Huissen, luiden: Gordijn (Den Haag)Van Aalten (Huissen) 20: Verpoest (België)Van Dijk (Wageningen) 20; Ham (Rotter dam)Gulgnard (Zwitserland) 02; Dionis (Frankrijk)—Olsen (Rotterdam) 2—0. De stand luidt thans: 1. Verpoest 8 pnt: 2 Gordijn 6 pnt; 3. en 4. Van Dijk en Guignard 5 pnt; 5. en 6 Van Aalten en Ham 3 pnt; 7. Dionis 2 pnt; 8. Olsen 0 pnt. ATHLETIEK. Jack Lovelock bij ongeval gedood Jack Lovelock, de Nieuw-Zeelandse middenafstandloper, die tijdens de Olympische Speten van 1936 te Ber lijn de e port wereld versteld deed staan met zijn ovrwinning in we- reldr-cord-tijd (3 min 47.8 sec.) op de 1500 M„ is gistermiddag te New York onder een trein van de onder grondse geraakt en op slag gedood. Hjj was 39 jaar oud. Lovelock was in 1933 wereldrecord houder op de 1 rnjjl met een tijd van 4 min. 07.6 sec. Naar de politie vermoedt, heeft Love lock een aanval van duizeligheid ge kregen waardoor hjj van het perron viel vlak voor een binnenkomende trein. Kort tevoren had hjj vanuit het zieken huis. waar hjj sedert 1945 als arts werkzaam was. zjjn vrouw opgebeld en haar verteld dat hjj zich niet goed voelde en naar huls kwam. Lovelock was vader van twee kinderen. BILJARTEN. BILJART BOND BLOEMBOLLENSTREEK. Competitie-uitslagen. lste klasse: VIOS 1—P. Gjjs 1 8—0; LUTO 1—Flora 1 (Noordwijk) 5—3; Noordwjjkerhout 1—Excelsior 1 44; VIOS 1—Noordwjjkerhout 1 62. 2de klasse: Concordia 1—LUTO 2 6—2 3de klasse: VIOS 2—P. Gjjs 3 6—2; P. Gjjs 2Oude Post 1 44; Excelsior 3—P Gjjs 2 2—6; P. Gjjs 3—Excelsior 3 44; Concordia 2De Oude Post 1 44. 4de klasse- VIOS 4De Kaag 2 44; LUTO 5Flora 4 (Noordwijk) 44; P. Gjjs 4—VIOS 4 44; De Kaag 2— Oude Post 2 6—2: VIOS 4—De Kaag 1 2—6: Noordwjjkerhout 2LUTO 5 08. 5de klasse: Concordia 3Excelsior 4 6—2; VOIS 5—Excelsior 4 6—2. SCHAKEN. Wereldkampioenschap schaken dames flET WAS GISTEREN „RESTJESDAG". Het was gisteren „restjesdag" in Moskou. Alle afgebroken partijen uit de vier gespeelde ronden werden be ëindigd. De uitslagen luiden: Ingrid Larsen (Den.)Iozha Lan- gosh (Hong.) 01; Maria Mora (Cuba) Iohza Langosh ViIozha Lan- gosh—May Karff (VS) 0—1; Gizella Gresser (V.S.)Nin Grushikova (TsJ. Slow.) 01; Elizaveta Bykova (Rusl Olga Rubtsove (Rusl.) 01; Edith Keller (Oost-Duitsl.)Liudmila Ruden- ko (Rusl '4; Ailyn Tranmer (Gr. Br.)Ingrid Rudenko (Rusl.) Vi Maria MoraMay Karff 10: Nin Grushkova—Elizaveta Bykova Vi Liudmila Rudenko—Fenny Heemskerk (Ned.) 1—0. De stand luidt thans: 1. Olga Rubtsova en Gizella Gres- se elk 3 pnt; 3. Maria Mora, Chaudet de Silan (Fr.), Liudmila Rudenko, May Karff en Iozha Langosh leder pnt; 8. Clarissa Benini (Italië). Edith Kel ler en Valentine Belova (Rusl.) ieder 2 pnt; 11. Rosa Germanova (Polen), Elizaveta Bykova, Allyn Tranmer en Fenny Heemskerk ieder 114 pnt; 15. Nin Grushkova 1 pnt; 16. Ingrid Larsen pnt. KRAMER OP DE VIJFDE PLAATS TE LUZERN. In het internationaal schaaktburnool te Luzern werd gisteren de vierde ron de gespeeld. De uitslagen luiden: Rabar (Zuid-Sl.)—Znosko Borovsky (Frankr.) 10; Unzicker (Duitsl.)Tor- dlon (Zwitserl 1—0; Grob (Zwitser!.) —Mueller (Oostenr.) 1—0: Kramer (Ned.)— Blau (Zwitserl.) afgebr. in een voor Blau iets gunstiger stelling. De stand luidt thans: 1. Rabar 314 pnt.; 2. Unzicker 2 pnt. plus 2 afgebr.; 3. Grob 2 pnt.; 4. Blau 1 Vt pnt. plus 2 afgebr. 5. Kramer 114 pnt. plus 1 afgebr.; 6. Znosko 114 pnt.; 7. Mueller 14 pnt. plus 1 afgebr.; 8. Tordion 14 pnt. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen (2e pred.pl.) H. Stolk te Scnevenlngen; te Bruchem en Kerkwijk C. van Dop te Amelde. ie Aangenomen naar Harderwijk (vac, J. J. Timmer) J. W. de Bruyn te Sprang, die bedankte voor Zeist (vac. A. v. d. End). Bedankt voor Wouterswoude Joh. Ver wellus te Hel en Boelcop; voor 's-Grevel- duln-Capelle L. Brasser te RIJssen. Gerer. Kerken Beroepen, te Valken burg (Z.H.) E. J. Njjhuls laatstelijk res. legerpred. te Rotterdam; te Capelle aan de IJssel H D. Bruggeman. cand. te Bllt- hoven; te Schettens A. J. Janssens. cand. te Ter Aard (Dr.); te Oosterzee S. de Vries, cand. te Zullen; te Veenwoudsterwal J. v. d. Staal te Leens; te Zuldhorn K. P. v. d. Wel, legerpred. wonende te Wagen borgen; te Alkmaar (vac. dr A. D. R. Polman) G. Vellenga te Schoonebeek. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noor deloos S. v. d. Molen te Leeuwarden. Bedankt voor Doesburg W. Drayer te Drachten. 65). Nu zat intussen daar William T. Bobberbroek aan de andere kant van de muur en toen er maar niemand te rug kwam en hij niets hoorde, ging hij zelf ook eens door het gat kijken. „Hi Prins!" riep hij. ..Ben je daar? Is het erg? En waar is Panda?" „Aha geëerde Westerse gast!" kreet Joris, die inmiddels weer helemaal bij was. „Komt. ziet en overtuigt u! Geen moeite was mij te veel! Ten koste van mijn costuum, liet ik mjj door mijn hof- grapjas persoonlijk door de muur druk ken. waar in vroeger tijden honderd slaven dertig jaar aan gearbeid hebben! Niets is ons te veel voor onze gasten! Dat alles getroost ik mij, om u nader te brengen tot de Kroon van Isis! Thans rest ons nog slechts het graafwerk, dat is alles dan is de Kroon u!" „Tjonge, tjonge!" zei Bobberbroek dankbaar. „Dat noem ik nog eens wer ken! Maar waar Is Panda?" Nu was het heel toevallig, dat Panda juist het luik weer openduwde, waar Joris hem onder had gestopt. Hij wilde er uit krabbelen, maar Joris, die dat in de gaten had, stapte op het luik vóórdat Bobberbroek iets zag. „Hulp! Hulp!" riep Panda en hjj verdween weer. „Hoort ge hem niet?" vroeg Joris, die lachend op het luik ging staan. „Hulp roept hjj! Zo is hij van mij henen ge sneld om hulp te gaan halen voor ons graafwerk! Panda-ke. zo sprak ik, we moeten hulp hebben bij het graven! En onmiddellijk snelde hij heen onder de kreet hulp! Ja ja - een flink ventje!" ..En óf!" stemde Bobberbroek geest driftig in. „Wat voor hulp heb Je no dig?" „We zullen eens kijken", beloofde Jo ris ernstig. Radio-progra m ma VOOR VRIJDAG 30 DECEMBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 7.00: nieuws. 7.18: gram.muzlek, 7.30 sluiting; 8.30: nieuws; 8.43: gram.muzlek; 8.50: voor de vrouw; 9 00: weerberichten; 9.03: gram.muzlek; VPRO 10 00: „thuis", cau serie. 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de zieken; 11.00. voor de vrouw; 1115: gram.muzlek. 1130: accordeon orkest; AVRO 12.00: accordeonorkest; 12.30: mededelingen; 12.33: sportpraatje; 12.45: gram.muzlek. 13.00: nieuws, 13.15: Zuidamerikaans orkest; 13.45: pianospel; 14.00: voor de vrouw; 14.20: muzikale causerie; 15.00: cello en plano; 15.20: boekenschouw; 15.40: planovoordracht; VARA 16.00: filmprogramma; 16 30: slui ting; 17.30: muzikale causerie; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: voor de Nederlandse strijdkrachten; 19 00: „denk om de bocht": 19.15: orgel en zang; VPRO 19.30: „de toekomst, waarop wjj ons voor bereiden". causerie. IS.50: „tien voor acht"; 20.00: nieuws; 20.05: „internatio naal vrijzinnig protestantisme In 1949", klankbeeld; 20.30. godsdienstige causerie; 20.55: boekbespreking; VARA 21.00: ver zoekprogramma; 21.25: discussie; 21.55: buitenlands weekoverzicht; 22 10: lichte muziek; VPRO 22.40: „vandaag", causerie; 22 45: avondwijding; VARA 23 00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: een woord voor de dag; 7.30. sluiting: 8.30: nieuws; 8.40: gewijde mu ziek; 9.00: weerberichten: 9 03: gram mu ziek; 9.15: voor de zieken; 9.30: water standen; 9.35' grain.muz'.ek; 10.30: mor gendienst 1100: tenor en plano; 11.30: gram.muzlek: 12 00 gram.muzlek; 12.30' mededellneen: 12 33 Metropole orkest; 13.00: nieuws; 13.15 populaire muziek; 13.45: omroeporkest; 14.10; koorzang, 14.40: voordracht; 15.00: gram muziek; 15.35: declamatie: 16.00' amusements muziek; 16.30: sluiting; 17.30: Friese cau serie; 17.45: planoduo; 18.15: „waar het om gaat", causerie; 18.30: gemengd koor; 18.45: „een halve eeuw ging voorbij", causerie; 19.00: nieuws; 19 15: regerlngs- ultzendlng; 19.30: volksmelodieën; 19.40: radiokrant: 20.00: nieuws: 20.05: gram. muzlek: 20.15: ..als een schaduw", cause rie: 20.35: radio phllharmonisch orkest; 21.20: „Deo Volente", hoorspel; 22.45: avondoverdenklng; 23.00: nieuws; 23.15— 24.00' gram.muzlek. AGENDA DAGELIJKS: Den Haag (Scala): Internat, varlété- grogramma. 8 uur nam (tot 80 December) on- eD feestdaeen ook 2 uur nam Lias (Bloemlust): Bloemententoon stelling 922 uur (tm. 30 Dec.). DE BIOSCOPEN. Casino „Een koninkrllK voor een huls" (alle leeft.). Zon en Maan 2,30, 4,45, 7 en 9.16 uur; overige aagen 2,30, 7 en 9,15 uur nam. Lido „Jeanne d'Arc" (14 Jr). Zat. en Zon. 2. 6 en 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur nam. Luxnr „Moord te middernacht" (14 Jr), Zat., Zon en Maan 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen *.30 7 en 9,16 u. Trianon „Alles wel aaa boord" (alle leeft Zat. Zon en Maan 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De held vsd Ue Jungle" (14 Jr). Zon en Maan 2,16. 4,ió, 7,15 en 9.15 u.; overige dagen 2,16. 7,15 en 9,15 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3