Ie Leidse Raad aan de begroting voor 1950 Ima's dubbele taak Ie algemene beschouwingen in eerste instantie beëindigd Radio-programma isle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 20 December 1949 Tweede Blad No. 26877 28 raadsleden voerden het woord 1» beer Van Weizen (C.P.N.) had jj gezien, dat de algemene be dingen werden geopend door de iste fracties en hij dringt daarop t volgende gelegenheden aan. Een l^tei wil hij nu niet doen. perspectief van de geleidebrief ,s.l. niet anders dan als zeer gun- wórden geoordeeld, sr. citeert vervolgens diverse passa at genoemde brief, die z.i. tot na- i£n stemmen. ■f realiteit heeft bewezen, dat zijn inenten van vorig jaar, toen er ge- was over de eerste sluitende be ing. juist zijn gebleken. Over de de- atie wordt zelfs in de geleidebrief «gerept. Van gemeentelijke zelfstan- !sld is nog geen sprake, we hangen altijd af van het Rijk. Spr. zou een positiever geluid van het college a Wij kunnen ons niet achter de ïing blijven verschuilen, wij moe- #11 regeren in het belang der ge- ate te laag is het percentage van 8 Joor de gemeente te storten in het =ieen gemeentefonds Met dit per- lage kan geen gemeente iets ver en. slang een belangrijk deel aan mi- re uitgaven wordt uitgegeven is er de gemeenk.i geen geld. En dlen- ïêïolge is ook voor Leiden de situa- !eer précair. Zelfs al is er dan enig iel door inhaling van achterstand, innede niet volstaan kan worden. Idee van inperking der gemeen- i? bemoeiingen overheerst nog al- relfs op kleinigheden, terwijl juist tegenovergestelde noodzakelijk is, is spr uitvoerig tracht aan te tonen, jroor zal zijn fractie dan ook alles 3, wat mogelijk is, samenstelling van het college van ji W. is z.i. alleen juist te beoor- n, wanneer gelet wordt op de it, waarmede het zich zal verzetten s de gevaarlijke en verkeerde koers dch onthouden. ar richt zich dan tegen de fractie P. v. d. A., die heel wat water wijn doet, vergeleken bij pier en bij wat gepropageerd wordt, ictie tegen het communisme heeft ;een overtreffende trap bereikt, het- jspr. ten scherpste laakt. Zo wordt arbeidersbelang niet gediend. >n aanzien van de andere fracties is standpunt onveranderd gebleven, Veft daarover weinig meer te zeg- Voor hen is de arbeidersklasse im- van weinig belang. Voor spr. is had bji uitstek Ti politiek lichaa/m, Kciht men dat veelal te verdoeze- Spr breekt vervolgens esn lans het kleuter-onderwijs, speciaal wat openbaar betreft, ten aanzien waar een grote achterstand bestaat. Spr. :jt aan op versneld temp» tot ver- rzt. Dan verdedigt spr. zijn motte ie ontoohten en culturele bij een den (als b.v. de vredesbljeenkom- op Zondagmorgen. Deze dienen lie zijn. Dezelfde vrijheid moet gel- roor allen en evenmin als spr. be hept tegen het vervullen van de siienstige plichten, dient van dde ook geen bezwaar te worden ge- ii' tegen anderer oordeel en reoht Zondag te vullen zoals men ver- Vooral in Leiden als stad van Esohap en cultuur, los van toeval- meerderheden In de Raad. Spr. prijst tenslotte zelfbeperking van de Raad inzake behandeling der be groting en het doen van voorstellen, mits niet matheid daaraan ten grond slag ligt. Die is bij de communisten zeker niet aanwezig. De V.V.D. De heer Vcs (VVD) wil afzien van politieke beschouwingen, waar pas in Febr. deze zijn gehouden en die van zijn fractie niet zijn veranderd. Spr. huldigt de wethouder van financiën voor zijn belei-d, waardoor nu al de be- gToting voor 1958 kan worden afge daan. B. en W. hebben bovendien be vredigend geantwoord op de vragen van zijn fractie-genoten in de secties. Ten aanzien van de zienswijze over de begroting meent spr. het in grote lijn met B. en W. wel eens te zijn. De begroting is sluitend, maar dient ook sluitend te blijven. De funeste belas- tingpolitiek na de bevrijding heeft alle liquide fondsen opgezogen. Dat kon schijn van welvaart wekken, doch een kind kon begrijpen dat dit zo niet voort kan gaan, en dat ziet thans iedereen, behalve de minister en zijn departe ment. Het zal niet gemakkelijk zijn de uitgaven der gemeente te doen dalen; veie investeringen zijn inderdaad nood zakelijk, zoals b.v. voor verbetering stsdszaal, slachthuis, Gravenstein, tun nelplannen etc. De schuldenlast zal daardoor stijgen, doch spr. dringt aan deze zo laag mogelijk te houden. De devaluatie is nog niet te overzien, maar spr. vreest vergrote uitgaven er van, terwijl de inkomsten niet zullen stijgen. Tot slot dringt spr. nog aan zich te houden aan het financieel mogelijke, in welk opz>oht spr. vertrouwen heeft in de wethouder. Er zijn nog 2296 aanvragen voor een woning en iedere maand is dit neg stij gend. Doch het spoorwegplan eist 110 bewoonde huizen op! Dus een aanzien lijke achteruitgang. Hij geeft het college in overweging daarop ook te wijzen om zoveel moge lijk te krijgen bij extra-toewijzing, liefst deze volle 110. De K.V.P. De heer Wilmer (KVP) meent, dat het eis van moderne democratie is, niet te veel te praten, en spr. zal zich daar om geheel beperken tot de begroting zelve. Ten eerste Onderwijs. Spr. vestigt de aandacht op de L.O.-soholen met eind onderwijs. Dat dient volledig te worden gesteund en het dcet spr. genoegen, dat het college dit toezegt en ook in daden omzet, zie het voorstel inzake de omzetting der Haverstraatsohool. Dan subsidiëring van het kleuteron derwijs. Spr. wijst op de vong jaar aangenomen motie in deze materie, en daarom is spr. teleurgesteld, dat B. en W. pas spreken van „voor 1952". Gelet op het feit, dat een nieuwe wet in de maak is, zal spr. er nu niet dieper op ingaan, al dient met de subsidiëring spoed te worden betracht, en dan hoopt spr. op Januari 1950. Tenslotte de kosten p. leerling van •het- Openb. Onderwijs, waarop de sub sidie voor het Bijz Onderwijs berust. Vergelijking met andere plaatsen heeft z.i. toch wel zin, maar hij zal het laten lusten. Spr, vraagt echter dat zal wor den overgelegd een accountantsrapport, dat de berekening voor het Openb. on derwijs juist is. Niet uit wantrouwen, doch uit de wetenschap, dat het vast stellen van deze kosten zeer moeilijk is. Spr. breekt voorts een lans ook de geneesk. particuliere organisaties in de Geneesk. Dienst in te schakelen. Als particulieren iets goeds kunnen doen, is dat goed voor de maatschappij en dit over de gehele linie. Spr, hoopt, dat over de reorganisatie der dienstcommissies spoedig voorstel len zullen afkomen. Dat lijkt hem zeer gewenst. Dan volkshuisvesting en woningbouw. Plicht is het z.L daarover iets te zeg gen, Er zijn 210 woningen minder ge bouwd dan ons werden toegewezen. Dat is een ramp. Dat verplicht te zoeken naar ae oorzaak daarvan. Niet om een schuldige aan te kunnen wijzen, maar alleen om herhaling in de toekomst te kunnen voorkomen. B. en W. geven z.i. een antwoord, dat spr. noemt: de Raad met een kluitje in het riet te sturen. Over de oorzaak is neg steeds niet te oordelen! Gelukkig zijn B. en W. op andere vragen beslister. Gedachtig aan de spreuk: „Zoek de zon" cp, wil spr. ver heugenis uitspreken, dat het ganse col lege volle aandacht heeft toegezegd in deze materie. Tot slot verdedigt spr. het eerder aan de raadsleoen doen toezenden van de stukken Dat het mogelijk is, wordt be wezen door het feit, dat het meerdere malen plaats vindt. Ook om de burgerij een oordeel te kunnen doen uitspreken. De motie-v. Weizen is zo oud, dat spr. er weinig voor veelt er nog eens op in te gaan. Spr. blijft tegen; het zal noch de wetenschap schaden, noch de cultuur. Prot. Chr. Partij De heer Woudstra (Prot. Chr. P>) meent, dat B. en W. recht hebben op crltiek, zij het zo, dat het gebouw blijft staan en bewoonbaar blijft. Critlek sluit waardering echter niet uit. Van daar hulde voor het zo tijdig uitbrengen der begroting, die voor de tweede maal sluit, al worden juich-kreten zi. terecht niet gehoord, want reden daarvoor ziet ook spr. niet. Alles hangt toch af van de nieuwe verhouding tussen rijk en gemeenten, die komen zal. Leiden heeft in de na-oorlogsjaren veel kunnen doen en spr. verwacht, dat dit zal kunnen voortgaan. Op het ter rein der conjunctuur kan de gemeente wel niet veel, men zij dus voorzichtig. Spr. vraagt B. en W, naar de plannen inzake scholenbouw. Het gemiddelde aantal leerlingen is: 189 p. Op. L school. 260 p. R K. school. 332 p. Geref. school. Daarmede is z i. de verdeling van nieuwe scholen niet geheel in overeen stemming. En is het misschien niet beter af te zien van Finse scholen? Ook spr. steunt de aandrang tot meerdere subsidie aan de kleuterscho len, waarvan velen nog niet genieten, terwijl het punt, intiatief toch zijn plicht doet, waarover spr. cijfers geeft. Er is behoefte aan 4.000 woningen en bovendien p. jaar 400. welk laatste cij fer nog lang niet wordt bereikt. De bestaande ellende van samenwoning zal dus blijven. Is niets te bereiken met nood-maatregelen? Spreker voelt al les daarvoor, al is het, zoals ls geschied, in een tramwagen. Waarbij van hoger hand niet te strak dient te worden op getreden. De motie Van Weizen zal spr. niet steunen. De Zondag is z.i, voortspruitend uit het 4e gebod, dat ook geldt voor de overheid. De P. v. d. A. De heer D. J. v. Dijk (P v. d. A.) weigert zich voorhands te onderwerpen aan een te riqoureuze praatbeperking, gelet op het belang van een begroting. Deze is sluitend, maar vele factoren gelden daarbij waaraan het college niets kan doen. Dat maant tot voorzichtig heid voor de toekomst en doet uitko men, hoezeer de gemeente ook afhan kelijk is van de algemene conjunctuur, waardoor de gemeente in het gedrang dreigt te komen, zodat enige initiatief hard nodig zal zijn. Achteruitgang in de conjunctuur lijkt zelfs waarschijnlijk gelet op het buitenland, de groeiende bevolking, hetgeen spr. nader uitvoerig belicht. De gemeentelijke zelfstandigheid ls iets, waarvan wij hangen, doch ook hier moet gelden: het algemeen belang gaat voor. Men zal moeten komen tot een gewillige samenwe.king en van te scher pe contróle door allerlei lichamen. Lei den moet z.i. een lijst van werken zeei snel opmaken, die mogelijk zullen wor den naar gelang van de conjunctuur, zonder te hoog van de toren te blazen De kwestie van industrialisatie is te vens een factor van belang, waarbij vakopleiding op de voorgrond zal moe ten si aan. Ook met het oog op de nood zakelijke emigratie. Spi. heeft vertrouwen in het college wat de woningbouw betreft. Niet be vredigd is hij, wat betreft de wijk-inde- hng. Spr lijkt de houding, van het bestuur van „Margriet' eigenaardig en spr. doet te dezen aanzien een viertal vragen Maar *het belang van deze inrichting is zodanig, dat hij toch mee zal gaan. Ook spr. vraagt naar het program van scholenbouw. Voor het voorstel A. J, van Dijk voelt spr. principieel wel. Wat de motie v Weizen betreft, wijst spr. op hetgeen in sommige communistische landen ge schiedt. Z.i. is de uitvoering van de Zondagswet hier redelijk. Over het algemeen is de samenwer king met andere partijen goed, behalve met de CPN. De critiek van de WD Inzake te veel praten door de P. v. d A, wijst spr. overigens af. Diversen De heer Knol (Prot. Chr. P.) meent dat er enige tekening is gekomen in de begroting. Te optimistisch wil spr ech ter niet zijn- Inderdaad dragen immers de inkomsten een bijzonder karal -er. Het begrip conjunctuur dient men zi. juist toe te passen. De belastingen zul len zeker niet meer verhoogd kunnen worden. De uitgaven blijven echter stij gen. De afschrijvings- en reserveringspoli- tiek moet juist in tijden van grote in komsten worden toegepast, particulier doch ook door de gemeenschap. Doch de reserves zijn hier grotendeels ver dwenen. Critiek op de wethouder is dit echter niet. Alles wordt immers zuiver nage gaan. Maar de algemene positie der ge meente mag niet uit het oog worden verloren. De gemeente moet de autonomie handhaven voor zover dit mogelijk zal blijken. Een gemeente-balans blijft spr. nood zakelijk oordelen, nader zet hij dit nog eens uiteen. Het rijk speelt dat toch ook klaar per 31 Deo 1948. Spr. brengt lof en hulde aan de Gem. Accountantsdienst, ook wat „Margriet" betreft, waar de situatie veel te wensen overliet, zelfs fraude werd geconsta teerd. Het contra-rapport, dat Mar griet" heeft laten uitbrengen, is van nul en gener waarde, naar hij uitvoerig toelicht. Het antwoord van B. en W Inzake wijkverdeling oordeelt spr. juist. De middenstand is een der pijlen van deze FEUILLETON i te fie door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels is mevrouw Farraday haar spelletje Vniet doorzag! En ais Andrew Ur- t zijn vriendelijidheiid maar nnet j zou drijven, dat hij haar naar 5»u willen brengen ■Wat is er aan de hand, Alma?, i opeens mevrouw Farraday's stem haar en er was iets van vriende- bezorgdheid in te horen. 0.,,. Alma sloeg haar ogen op, spijt me heel erg, mevrouw Far- ik weet niet precies wat me maar Mjsiohien is het, alles by elkaar, rat té opwindende aivond voor je sst, zei mevrouw Farraday, en Al- had de indruk, dat zie niet alleen tt scène met Gregory doelde. Wil naar huis? X... eigenlijk wel, bekende Al- dat ze dit zei, zag ze in, dat me- Farraday, ais ze nu de hulp van Urquhart inriep om haar naar brengen, haar zo op een on- fccht gemakkelijke wijae kwijt zou 2, waarmee de situatie met he ilig tot GeraLd Illlon onveranderd Alma was hierover zo ontsteld, tranen haar in de ogen spron- ïai dan hoorde ze mevrouw Far- f zeggen: Ik zal je mee naar nemen. En op dat moment had 3 moeite omniet werkelijk in smk- uit te barsten, ditmaal echter van opluchting. Datik u zeer., stamelde ze, en op- R verviel ze in de rol van de bijma- -vallende patiënt, terwijl ze ver dies aan mevrouw Farraday over- Het was niet gemakkelijk voor als Alma, die gewend was ae g van dingen in handen te ne- om nu lijdelijk toe te zien. Maar -Kit haar rol volhouden, ^uw Farraday bleek volkomen in handelend op te treden. Ze Nan Cardie's bezorgde protesten hoepen tot zwijgen en accepteer- een vriendelijk lachje Andrew parts aanbod om hen belden naar pel terug te brengen, aangezien ae die ze voor terug besteld had- offst op een veel later ilur zou |<-d IiUion scheen ook enige woor- «in protest gesproken te heöt^~' W Alma hoorde mevrouw Farraday ■des scherp tot hem zeggen: i Gerald 1 Ze is altijd zo engel- i voor me geweest. Dat ls niets r1 Alma voelde naast dankbaarheid f&c schuldbewustzijn. Niemand haa aergelijke situatie vriende.ijier ■i'-tenter kunnen optreden dan An- Tliquhart. Hij het Alma op riP [toren, terwijl hij haar naar de tracht, en toonde werkelijk zon p tezorgdheid voor haar toestand, dat Alma zloh haast schaamde voor het succes van haar toneelspel. Geluk kig deed niemand het licht in de auto aan en dus kon ze rustig in het donker achterover leunen, zonder dat iets in het oog liep. Slechts één keer geduren de de rit stelde mevrouw Farraday be zorgd de vraagVoel je je al iets beter? Ja, dank u. Het spijt me zo, dat ik het feest op deze wijze verstoord heb. Dat hindert niet, zei mevrouw Farraday. En daarna spraken ze geen woord meer, totdat ze aan het hotel kwamen. Gesterkt door de idee, dat haar „co- medle" bijna voorbij was, wist ze naar houding van zieke neg even vol te houden, toen Andrew Urquhart er op stond hen in de lift naar boven te be geleiden tot aan hun appartementen. Toen ze eindelijk alleen met mevrouw Farraday in de zitkamer was, zonk ze met een zucht van verlichting in een diepe stoel. Voel je je weer goed? vroeg mevr. Farraday. Welhet is prettig weer hier te zijn, antwoordde Alma ontwijkend. Dat bedoel ik niet, zei mevrouw Farraday Ik bedoelben je nu weer helemaal in orde, nu er geen reden Ls om langer te stimuleren? Er heerste even een pijnlijk zwijgen. Dan keek Alma langzaam op naar'haar werkgeefster. Jou mankeerde niets, is 't wel? merkte mevrouw Farraday kalm op. Neeinderdaad, ik had niets bijzónders, gaf Alma toe, en zette zich schrap voor de storm, die hierop los zou barsten. In plaats daarvan zweeg me vrouw Farraday echter en bleef zwij gen. Het werd ondragelijk. Ze wist niet, wat ze eigenlijk verwacht had: deze verwijten, een ijskoud ontslag, of woor den van verachting voor haar onhan dige bemoeiingen. Hoe vermoedde u dat? vroeg ze tenslotte verlegen. Ik ben zelf te vaak èoht ongesteld geweest, om niet onmiddellijk te zien, dat jij stimuleerde, antwoordde me vrouw Farraday droogjes. Maarals u dat dan doorzag... waarom liet u het dan voorkomen, als of u me au serieux nam? Waarom bent u dan met me mee naar huis gegaan? De telefoon rinkelde en mevr. Far raday ging er heen om te antwoorden. Misschien, zei ze, over haar schou der tot Alma sprekend, missohien was ik niet afkerig van een goede reden om zélf dat feetje ook te kunnen ver laten. Alma was sprakeloos van verbazing. W&t ze ook verwacht had, het was ze ker niet dit! Ze staarde mevrouw Far raday in .stomme verwondering aan, terwijl deze de hoorn opnam en luis terde; eerst met flauwe interesse, dan plotseling met grote intensiteit en be zorgdheid. Nee, u spreekt niet met Alma, hoorde Alma haar zeggen, u spreekt met Sonja Farradayo Murray, ben jij het! Wdt zeg je? Wè.t voor ongeluk? Tracht me niet te spa ren. Is het ernstig? Natuurlijk kom ik dan dadelijkWat? Ik kan er niets aan doen, als de laatste trein al weg is Dan komen we met de auto. We kunnen er dan in de vroege morgen zijn. Nee, natuurlijk nietZeg hem maar, dat ik onderweg ben Alma sloeg haar verwonderd gade. De languisanjte patiënte, de verwende en capricieuse mooie vrouw, die mevrouw Farraday anders was, scheen volkomen verdwenen te zijn. Ze was op dat mo ment een vrouw, die snel en vol zelf verzekerdheid een beslissing kon ne men, en ze scheen geen seoonde te aar zelen over wat haar te doen stond. Nat heeft een ongeluk gehad, wendde ze zich tot Alma. Hij was zijn geweer aan 't schoonmaken en toen is het afgegaan. Tenminste dat zegt Mur ray. Roep OhrLssie en zeg haar, dat ze dadelijk pakken gaat. Bel de garage op en zeg dat we de wagen onmiddellijk moeten hebben voor een reis van een 150 km. En maak dan de hotelrekening in orde. Doe alles zo snel mogelijk! Wat een geluk, dat we zo vroeg terug zijn gekomen! HOOFDSTUK XI. De volgende uren vlogen voorbij. Iedereen was ademloos van de haast. Alma was onmiddellijk In de weer om alle instructies van mevrouw Farraday uit te voeren en de gasten van Nan Cardie's partijtje zouden versteld heb ben gestaan over haar complete her1 stel. Ohrissie volbracht na summiere uitleg de haar opgedragen taak met grote -kalmte. Zoals gewoonlijk léék ze langzaam, maar ze werkte zo efficiënt, dat binnen korte tijd de kamers geheel opgeruimd waren, de koffers gepakt en alles klaar stond om naar de auto 'ge dragen te worden. (Wordt vervolgd) 58). „Kijk kijk!" riep Gids Ali Ben Aaypous, terwijl hij nu met de dames Kwee en Van Tut teren de grote hal be trad. ,,Dat is een zuil! Mooie zuil, hè? Dat is om dak vast te houden. Ja! Zuil voor dak. Anders niet!" Dat was natuurlijk een onaangename opmerking tegenover Joris Goedbloed die net verklaard had dat dit een zeer bijzondere gedenkzuil van een grote be tekenis was. En het was ook onaange naam voor hem, dat er zb-maar pra tende lieden rondliepen in het gebouw, waarvan hij had gezegd, dat het zijn persoonlijk paleis was. „Wat is dat voor iets, Prins Pieter- sen?" vroeg Bobberbroek onmiddellijk. „Wat moeten die hier? Wat is dat voor een grapjas?" „Grapjasgrapjas prevelde Joris, terwijl hij zeer snel nadacht om een uitvlucht te bedenken. „Ou be doelt diè daar? O dié! Ja, dié! Wel, dat is een grapjas! Een vermakelijke grapjas, die ik er op na houd om mijn gasten te amuseren met zijn domme op merkingen. Tegenwoordig zou men hem wellicht een hofnar noemen, maar ik prefereer het woord grapjas". Dat was leuk en vlug bedacht van Prins Ramses (alias Joris) maar he laas ving Gids Ali Ben Aaypous deze woorden op en zijn vriendelijk gelaat versomberde als bij toverslag. Met gro te stappen kwam de gekwetste gids op Joris af, terwijl Hij de mouwen op stroopte en met een koperen stem vroeg „Wie hier grapjas? He? Wat grapjas? Ik geef jou een grapjas op jouw neusJ" En toen? Nu wacht maar eens! maatschappij tegen socialisatie. Het voorstel A. J. van Dijk lijkt hem niet gewenst. Hierna wordt de zitting tot 's avonds geschorst AVONDZITTING Mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) sluit zich aan bij de hulde aan B. en W. voor het vroeg uitbrengen der begroting maar betrekt daarin ook de ambtenaren. Zij dringt aan op verwijdering der niet meer gebruikte straatlantaarns en rele veert daarna kleinere aangelegenheden, vooral voor de huisvrouwen van belang. Het plaatsen van fietsen voor „Mlnerva" wordt scherp gelaakt. Meerdere zwem inrichtingen zijn hier brood-nodig. De uitbreiding van het Montessori-onder- wijs heeft haar warme sympathie. Verbetering van het gebouw voor „Schoolkindervoeding" is h,i. beslist noodzakelijk. Volledig gepensionneerden behoren niet in gemeente-dienst te wórden ge nomen. Hoe staat het met de crèche? De middenstand wil haar fractie ter ter wille zijn en vandaar de opmerkingen Inzake wijkverdeling. Ten slotte verdedigt zij de mede door haar ondertekende voorstellen. Zo inzake het stichten van een huis voor ouden van dagen. Daarvoor dient een plaats te wor den gevonden. Een uitbreiding van het aantal badhuizen is eveneens zeer ge wenst. En kan in de eerste dagen der week geen lager tarief worden inge voerd? Tot slot wjjst spr. op het grote gebrek aan gelegenheid voor openb. kleuter onderwijs. De heer Knetsch (Prot. Chr. P.) be grijpt niet, waarom een rijksrapport dient te worden afgewacht voor en aleer is te oorde1on over een wetenschappelijk onderzoek over de bedrijven. De arbeids productiviteit moet worden opgevoerd. Van concurrentie van de Gem. werk plaats met de mi. tenstand is zd. geen sprake en deze inrichting verdient alle steun. Medezeggenschap heeft zijn volle sympathie. Mevr. GoudswaertKnlpscheer (VVD) verdedigt een cursus in T Engels voor de politie in het belang van bevordering van het vreemdelingenverkeer. Voor uit Indonesië repatriërenden dient beter te worden gezorgd, vooral wat woningruimte betreft. De heer A. van Dijk (KVP) wijst op de al dan niet werkelijke stijging van diverse posten en dringt aan de begro tingsindeling zo weinig mogelijk te wij zigen om betere vergelijking mogelijk te laten. Gerust op de begroting is spr. niet, doch niettemin druft hij te komen met zijn voorstel inzake het vermenigvuldi- glngscijfer voor het onderwijs (terug brenging van 2 op 1) al kost dit ruim een Vi ton. Nader verdedigt spr. dit als billijk, maar gelet op de kasten van ho- ger-onderwijs. Een eventuele commissie blijft spr. warm aanbevelen. Aan de niet-volwaardige jeugd dient z.i. hulp te worden verleend. En ook kin- der-vacantie-toeslagen heeft zijn sym pathie. Is het billijk, dat alle winst der Licht fabrieken in de gemeentekas komt, zon der dat iets ten goede komt aan het personeel? De heer v. Stralen (P. v. d. A.) vraagt wat er gebeurt bij onverwachte gebeur lijkheden waar er geen reservering is? Op alles kan men toch niet voorbereid zijn. Beroep op gebod vier (inzake de Zondagsheiliging) lijkt hem veel op vor- men-godsdienst. Bij samenwoning zou heel wat gekanker verdwijnen, werd ook daar het christendom toegepast! Terwijl de heer Woudstra aandringt op nood-woningen, verzetten partijgenoten (als de heer v. Iterson) zich geregeld tegen detailpunten bij woningbouw. De heer v. Iterson (Prot. Chr .P.) meent, dat het woningprobleem hier steeds nijpender wordt, waardoor men hier zo lang wacht op de 90.000ste inwo ner. De montage-woningen aan de Mors- weg zijn gereed, doch geen straten, geen riolering etc. De woonwagens staan er nog! Zie naar Katwijk. Hoe verklaardt men het verschil tussen de toegewezen woningen en het aantal gereed gekomen en in bouw zijnde woningen? En waar om is Leiden percentagegewUs bij andere gemeenten zo achter? Het college ver wacht in 1950 verbetering. Spr. hoopt, dat het zo zal zijn, doch is nog niet over tuigd. En waarom kan Rotterdam particulier wel arbeiderswoningen bouwen? Dan de industrieNaburige ge meenten weten die wel te trekken, waar om Leiden dan 'niet? Spoed zal uiterst noodzakelijk zijn. Zijn er aanvragen ge weest? En hoe staat het met industrie- flats? Spr. komt dan terug op het ANWB- plan inzake de spoorwegtunnel. Steeds meer stelt men zich daar achter, doch B. en W. blijven halsstarrig. In Delft is voor studenten-huisvesting eeri oplossing gevonden, waardoor ruim te voor anderen vrijkomt. Dit passe men hier ook toe. Het'wegdek van de Langebrug eist z.i. directe voorziening. De industrie moet men* soepel tegemoet komen, om deze zo veel mogelijk aan te trekken. De heer Goslings (P. v. d. A.) kan dit maal over de GGD kort zijn, daar de ideeën niet zo ver van elkaar liggen en het rapport van de direoteur op Jcomst is. Toch wil hij nog enkele opmerkingen maken, o.a. over de ouden van dagen. Hij steunt het voorstel van zijn fractie genoten. Er is voorts een tekort aan zie kenhuis-ruimte en spr. vraagt daarvoor alle aandacht- Gerekend moet voorlopig zeker worden op 5 tot per 1000 voor stad en omgeving! Met gedachte uitbrei ding van Elisabethgesticht en Diacones- senhuis Is men er nog niet. Eigen gemeen tebedden zullen zeker nodig rijn. Hij heeft een motie in die^ zin in petto. De heer KORTMANN (KVP) ziet toevalligheden in het sluiten van deze begroting, die geen zekerheid geven voor de toekomst. Vandaar blijkbaar ook. dat de minister van financiën bij zyn collega's op bezuiniging aan dringt. Verstandig lijkt hem ook in deze richting te gaan en het ongun stigste te verdisconteren, dan kan het slechts meevallen. Directeurswoningen ad f. 50.000 en verhoging van plant soen-uitgaven lijken hem daarom ver keerd. Het spijt spr., dat bij de poiltie zo weinig personeel met EJH.B.O.-diploma is. Ook een Engelse cursus lijkt hem gewenst, vooral voor Leiden. Waarom vragen B, en W. inzake het verkeers- vraagstuk geen advies van K.N.A.C. en A.N W.B.? Zelfs tegen het belang der Winkeliers in. oordeelt hü voor de Breestraat een een-richtingsverkeer noodzakelijk. Het gebrek aan ziekenhuis-ruimte zal steeds duidelijker blijken. Daarom is meer zeggenschap in het Acad. Zieken huis gewenst. De motie van de heer Goslings liikt hem dan ook goed. maar misschien overbodig als B. en W. er ook zo over denken. Mej. van Nienes (P. v. d. A.) steunt de motie inzake een tehuis voor ouden van dagen, de heer v. Weerlee (P. v. d. A.) vindt het onjuist, dat bij aanbeste ding het werk aan de laagste inschrij ver wordt gegeven, al is de prils onver antwoordelijk laag en dat zo gejaagd wordt om werken voor de winter ge reed te krijgen tot schade van de uit voering. Ten slotte dringt spr. ook aan op soepelheid bij toepassing van veror deningen. De heer Van Oyen (KV*?) wijst op de voortdurende stijging der prijzen, waar door de opening tussen lonen en prij zen toeneemt. Sluiting van bruggen Hikt hem voor bepaalde tilden wel de gelijk mogelijk, Z.i. zijn er nog wonin gen te vinden geschikt voor samenwo ning en hij dringt aan om alle zeilen bij te zetten. Ook nood-woningen zijn beter dan geen woningen. De motie Van Weizen lijkt dan over* bodig. De heer Zunderman (P. v. d. A.) oor deelt het maken van strafwerk op het politiebureau paedagogisch onjuist. Be ter is het vacantle-ieugdwerk, waardoor vele vernielingen wordt voorkomen. (Maar de ouders moeten meer worden aangepakt). Dat jeugdwerk dient meer te worden gesteund. Als laatste opvoedingsmiddel noemt spr. de sport, waarvoor echter geen velden zijn. Daarom doe men vooral ook hier alles, wat mogelijk is. De heer Lardee (P. v. d. A.) breekt een lans voor het speeltuin-werk. ook al gebeurt er al heel wat meer dan vroeger. Het stichten van clubhuizen is zeer gewenst en hij doet een beroep op B. en W. dit te steunen. Zie naar Amsterdam. De heer Questro CWfot. Chr. P.) meent, dat wijkverdeling moet uitgaan van betrokkenen. En hoe dan met do coöperaties? Mevr. Vijlbrief (C.P.N.) neemt het op voor school tand verzorging en voor een crèche. Van verdere uitkamming der woningen verwacht spr. niet veel meer, dat leidt tot crepeer-gcvallen. De heer Boezaard (C.P.N.) dringt aan op verbetering aan de huizen van de Parkstraat. De heer Stolp (Prot. Chr. P.) brengt hulde aan B. en W. voor deze sluitende begroting, doch hij waarschuwt voor de toekomst. Dan zullen z.i. de rijksbijdra gen moeten teruglopen. Alle uitgaven zullen daarom getoetst moeten worden aan de noodzakelijkheid, terwijl het wenselijke ter zijde gesteld zal moeten worden. Aan de Gem. Accountantsdienst brengt spr. alle lof. Verhoging der stortingen in de ver nieuwingsfondsen lijkt hem alleszins wenselijk. Het vierde gebod lijkt spr. overduide lijk! Na een korte opmerking van de heer Elsgeest (Prot. Chr. P.) komt de heer Ten Broek (KVP) nog even terug op de woningbouw. De part. bouwers hebben nog geen gelegenheid gehad en dat betreurt spr. en hij dringt aan op steun voor deze categorie .te meer. waar een plan tot 62 woningen op stapel staat. Kunnen zil bil het volume 1950 op dit aantal rekenen? De heer Lombert (KVP) verklaart zich tegen overheidsbemoeienis voor zover deze niet beslist noodzakeliik is. Dit tegenover de heer v. Weizen. die blij mag zijn hier te leven en niet in een „volksdemocratie', want dan zou wraar- schijnliik het woord wijlen spoedig voor ziin naam staan. De registratuur werkt belemmerend en verhoogt de kosten. En waarvoor de nieuwe maatregel inzake afwezigheid van gemeentepersoneel uit hun ver trek? en zo zijn er z.i. nog meer van die overbodige uitgaven, alle klein maar bij elkaar toch een bedrag. Spr, heeft alle vertrouwen in B. en W. doch veelal wordt de raad toch elegant bij de neus genomen. Dat blijkt uit vele antwoor den van B. en W, Zo b.v. met de 2 amb tenaren, die toezicht houden op de schoonheid en nog enige gevallen. De heer v. d. Burg (P. v. d. A.) vraagt een nieuwe instructie voor de archiva ris. terwijl de heer Plena (P. v. d. A.) enige opmerkingen maakt over Ende- geest en een toelichting geeft op het door hem ingediende voorstel. Spr. dringt voorts aan op betere rege ling bij de Dodenherdenking. Hiermede zijn de algemene beschou wingen in eerste termiln ten einde en klokslag 12 uur wordt de zitting ver daagd tot hedenavond. Dan zullen B. en W. antwoorden. VOOR WOENSDAG 21 DECEMBER. Hilversum I 301,5 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.15 gram.muz.; 7.30 sfulting; 8.30 nieuws: 8.43 gram.muz.: 8.50 voor de vrouw; 9.00 weerberlohten; 9.03 gr.- muz.; 8.50 voor de vrouw; 9.00 weerbe richten; 9.03 gram.muz.; VPRO: 10.00 „kinderen en mensen", causerie; 10 Ö5 morgenwildine; VARA 10.20 voor de vrouw: 11.00 Gram.muz.; 12.00 orgelspel; 12.30 mededelingen: 12.33 voor het plat teland: 12.38 verzoekprogTamma; 12.55 kalender: 13.00 nieuws: 13.15 dansmuz.; 13.50 gram.muz.; 14.00 ..gesproken por tret"; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 kinder koor; 15.20 planovoordracht; 15.30 voor ?£AeU£IcI: 1630 sluiting; 17.30 orgelspel: 18.00 nieuws; 18.15 Vara-varla; 18.20 populaire muziek; 18.30 voor de strlld- krachten; 19.00 ..onze culturele taak", causerie: 19.15 kwartet; VPRO: 19.30 afös de ieu,e.?: VARA: 20 00 nieuws; ÏÏLc- 2015 socialistisch nieuws, 20.20 dansmuz.; 20.55 „kleine annonces", hoorspel; 21.45 er.muz.: 22.20 populalr-wetenschappelllke cause rie; 22.35 uitzending t. e. v. het Chanoe- kah-feest; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 „de nachtschuit". Hilversum II (416 M.)"— NCRV 7.00 nieuws; 7.15 een woord voor de dag; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 gewilde muziek; 9.00 weerber,; 9.03 voor de zie ken; 9.30 waterstanden; 9.35 gr.muz.: 10.30 morgendienst: 11.00 gr.muz.; 11.25 „Wind oër dde berge", hoorspel; 12.00 amusementsmuz.; 12.30 mandollnemuz.; 13.50 gr.muz: 14.00 kinderkoor: 14.30 volksliederen: 15.00 vioolduo; 15.30 viool- duo: 15.30 „voor de Jeugd": 16.30 slui ting: 17.30 planoduo: 17 45 regerlngsult- zendlng: 18.00 orkestconcert: Ï8.30 radio volksuniversiteit; 19.00 nieuws: 19.15 regerlngsultzendlne: 19.30 sportcommen- taar en gr.muz.: 19.40 radiokrant: 20.00 nieuws: 20.05 commentaar famlllecom- petltle: 20.15 reportage: 20.45 omroep orkest en soliste: 21.45 ..verwereldltlking ln onze levenspraktllk" causerie: 22.15 koor. Bachorkest en solisten: 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gT.muziek.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3