Rekenkamer verontwaardigd over buitensporige salarissen in Amerika Zeer aanzienlijk uit goudvoorraad geput Bovendien duurte-, verblijfs representatietoelagen en Ambtenaren leefden op te hoog niveau Hoe hel direct na de bevrijding ging En géén belasting Een duur evacuatieqord voor Marine-Hoofdkwartier K.N.S.M. profiteerde van dwangpositie Waardering voor financieel beleid Hulde voor snelle huipaan geplunderd land Hoorapparaten Batterijen Maatregelen voor geldzuivering ontijdig getroffen ZATERDAG 17 DECEMBER Het enquèterapport doet een aar dig boekje open over de salarissen van ambtenaren van builen Enge land gevestigde overheidsorganen. Zo toucheerde de voorzitter van de Ne therlands Purchasing Commission te New York hetzelfde salaris als een Amerikaans minister, namelijk 1500 dollar in de maand. Dit kwam neer op 375 Engelse pondrn. terwijl een Nederlands minister te l.onden 235 pond sterling wedde ontving. Men zou zeggen, dat zulk een hoog tractement wel gewenst was tegen over de verleiding, waaraan inkopers van goederen ter waarde van mil- lioenen en millioenen dollars bloot staan. Maar de directeur van het Nederlands Informatie Bureau te N.- York genoot een maandsalaris van 1400 dollar. Soortgelijke verhoudin gen golden ook voor hoeero Neder landse en Nederlands-Indische amb tenaren, voor wie belangrijke bedra gen ten behoeve van hun gezinnen werden gereserveerd. De Buitengewone Algemene Reken kamer noemde dit salarispeil kort weg buitensporig Temeer, daar van die zeer hore bedragen in het geheel geen belasting behoefde te worden betaald! Tn lagere regionen waren eveneens dergelijke voorbeelden te vinden, en het euvel strekte zich uit zowel over mlMtairen als ambtenaren. De verblijfsvergoedingen het was niet helemaal duidelilk waarom die moesten worden ultgpkeerd waren In Amerika naar verhouding oefc hoger dan in Engeland Hier kwamen er no? duurtetoeslagen bii. en in belde wist men met representatiegelden ook best weg Voor overheidspersoneel, welks sa laris in Nederlandse guldens luidde be rekende men dit evenals de verblfjfs- toelage en het wachtgeld (want ook dit extraatje kwam wel voori naar de toen geldende koers van f. 1,90 per dollar. BEMOEI ER NIET MEE! Een regeringscommissaris, de heer Van Stolk, die een verblijfstoelage van 25 dollar per dag kreeg toegewezen, achtte dezp zelf te hoog. waarop zii op diens eigen verzoek werd verlaagd tot 18 dollar. Maar de commandant van de 015, wiens verblijfsvergoeding per dag 14 dollar bedroeg en die naar Londen seinde, dat dit veel te hoog was. kreeg ten antwoord zich niet met die zaken te bemoeien. De Commissie is dan ook ten aan zien van deze en dergelijke uitgaven tot de overtuiging gekomen, dat op het Westelijk halfrond in nog min dere mate dan in Engeland gehan deld Is met de zuinigheid, die in verband met de moeilijke financiële omstandigheden waarin de Neder landse regering verkeerde, geboden was. Het Nederlandse salarispeil in Amerika en Canada was hoger dan dat van de ginds in dezelfde omstan digheden werkende Britten. Omtrent Curacao vermeldt het rap port, dat aan bezwaren van de Reken kamer ln het tweede halfjaar van 1944 nog niet was tegemoet gekomen, of schoon de Minister van Koloniën zich daarover reeds in 1943 met de Gou verneur van Curacao in verbinding had gesteld. In Suriname was het nog een graad je erger! Na de val van Indië was een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal, dat voor Indié bestemd was geweest, naar Pa ramaribo verscheept op verzoek van de Gouverneur, naar later bleek. In Lon den en na de bevrijding in Nederland zijn pogingen aangewend om die voor raden. die in Suriname uiteraard wa ren blootgesteld aan de Invloed van het tropische klimaat en niet behoor lijk konden worden onderhouden, nog naar elders te verkopen. Doch men schilnt» hierin niet al te best te zijn geslaagd. De tanks werden echtpr wel geregeld uit elkaar genomen, schoon gemaakt en weer in elkaar gezet. De accountant achtte de uitgaven voor be waking en onderhoud niet bepaald nuttig besteed. ANGST VOOR INVASIE IN SURINAME. Bovendien was er een vliegveld van geweldige omvang in aanleg, aan welks Zuidelijke rand zware kazematten wa ren gebouwd Op een zeer afgelegen punt was een tankgracht gegraven, waar de tanks evenwel rustig doorheen konden rijden. Een ondervraagde zeide bij zijn verhoor dat hij 50 of 75 tanks ln actie had gezien. Een ander ver klaarde. dat er 12, of misschien 24 tweemanstanks waren besteld, en later 13 driemanstanks. Waarom er later ook nog zware viermanstanks waren geko men begreep hij niet Maar ook andere wapens waren bij de bestelling, zoals mitrailleurs, vlam menwerpers en mortieren, terwijl een van de hoofdvragen van de Gouver neur was om zwaar geschut voor de riviermonding. Toen er critiek kwam werd gezegd. dat de wapens bestemd waren voor een expeditionaire macht naar Neder lands Indië Doch dit kon slechts voor een deel der uitrusting opgaan. De Enquêtecommissie is tot de be vinding gekomen, dal de regering te Londen wel degelijk bemoeiingen met deae wapenleveranties heeft gehad, en dat minister Gerbrandv de voor zitter van de N.P.C. te New-York op dracht heeft gegeven West-Indië zo spoedig mogelijk van het aange vraagde materiaal te voorzien. De commissie is wel van oordeel, dat cr in 1942 aanleiding bestond om dc defensie van Suriname te versterken. Zy betwijfelt echter, of de uitvoering de nodige efficiency is geschied, daarvan wel in alle opzichten met Zachter kan men het al niet zeg gen! Intussen wordt op dit moment ln opdracht van de Ministei van Finan ciën en de Nederlandse Rekenkamer nog een uitgebreid onderzoek ingesteld naar deze zaken en het financiële be heer ln het algemeen gedurende de oorlog In Curacao en Suriname. Het betreffende rapport wordt nog voor het einde van dit jaar venvacht! C. en A. was véél voordeliger Tijdens en kort na de Mei-dagen 1940 was een belangrijk gedeelte van de Kon. Ned. Marine in Engeland aange komen en het bleek noodzakelijk naar geschikte kantoorruimte uit te zien voor het hoofdkwartier. De heer W. C. J. J Grootenhuis, vol gens admiraal Fiirstner een handig za kenman, werd benoemd tot res. overste voor speciale diensten. Hij trad onmid dellijk in onderhandeling met de heren Brenninckmeyer, want hun gebouw Hereford House in Oxford strest had een lege vijfde verdieping. De BBC had al een oogje op deze ruimte laten vallen maar de heren Brenninckmeyer gaven er uit vader landsliefde de voorkeur aan deze ruimte af te staan aan een Nederlandse rege ringsinstantie. Men was bereid de gehele vijfde ver dieping aan do Marine te verhuren vooreen pond per Jaar. Later werd de gehele vi-.rde verdieping eveneens gehuurd voor een pond per jaar. Deze voor de Nederlandse rege ring voordelige huurovereenkomst is gedurende het gehele verblijf te Lon den bestendigd. De commissie meent daarom haar waardering te moeten uitspreken voor de vrijgevige wRze, waarop de heren Brenninckmeyer in de behoeft» aan huisvesting van de Marine hebben vooralen. Gedurende de periode, waarin Londen bijna elke nacht door de Duitsers werd gebombardeerd, waren er mensen op het Marine-hoofdkwartier, die volkomen uit hun evenwicht geraakten, waardoor een geregelde gang van zaken belemmerd werd in Hereford House Ramen sloe gen uit het gebouw en er werden vaak niet ontplofte bommen aangetroffen. Zo zag men uit naar een geschikte evacua tieplaats, te meer daar de Britse marine van Londen naar Bath verdween. Hiertoe werd East Burnham House, ongeveer 22 myi ten Z W. van Londen gekozen Om goede nachtrust te krij gen, gingen hier de leidende figuren van h?t Marine-hoofdkwartier slapen Minister Dyxhoom weigerde aan de heer Fürstner een toelage om daaniit de betrekkelijk hoge huur van East Burnham House te bekostigen en hij raadde hem aan een combinatie met de andere bewoners te vormen. Oo 28 Juli 1941 vertrokken er enkele bewoners, zodat, ten slotte alleen de heren Fürstner en Grootenhuis overbleven. Toen is de huur van het gebouw ten laste van de begroting van het Dep. van Marine gekomen. Dit duurde een half jaar. waartegen natuurlijk bezwaar werd gemaakt. De huur droeg per kwar taal 341 5 - pond. E- was nog al rovale ruimte voor de in East Burnham House vertoevenden en bovendien waren er bedienden, die eveneens uit 's lands schatkist werden betaald. Weinig loffelijke handelwijze! De Parlementaire Enquette Commis sie heeft gemeend niet nader op de vraag te moeten ingaan In hoeverre het mogelijk ware geweest de gehele goudvoorraad uit Nederland weg te voeren. Naar haar mening bevatten de door prof. mr A. M. de Jong, de huidige directeur-secretaris van de Neder landse Bank, gedane mededelingen een afdoende verklaring voor het door haar betreurde feit, dat als gevolg van de door de regering gevoerde neutra liteitspolitiek en mede door het snelle en voor Nederland ongunstige verloop der krijgsverrichtingen bijna een vijf de gedeelte van de goudvoorraad hier te lande achter bleef. Het verhoor van de heer De Jong geeft de Commissie aanleiding tot een op merking over een bedrag van f 500 000. dat de KNSM voor het vervoer van de goudvoorraad van Amsterdam naar En geland heeft bedongen. De heer De Jong heeft wel is waar aan de Commissie medegedeeld, dat ge woonlijk voor goudtransporten een vracht werd berekend van een ',fe% der waarde, zodat die in dit geval normaal f.830 000 zou hebben bedragen, doch het ging hier om een zo uitzonderlijk trans port onder zo bijzondere omstandighe den en van zo grote omvang. dat rede lijkerwijze met een lagere vracht had behoren te worden volstaan. Op verschillende gronden was het aan bod van de hei- T>« Jong om voor het vervoer van het goud naar Engeland een vracht te betalen van f. 415.000 (14%) reeds een royaal voorstel en net dc weigering na enig onderhan delen van de directie der KNSM om lager te gaan dan f. 500.000 heeft deze naar de mening der Commissie op weinig loffelijke wijze gebruik ge maakt van de dwangpositie, waarin de Nederlandse Bank zich bevond. Zij heeft de directeur dezer maat schappij. de heer Van Hasselt, die de onderhandelingen met de heer De Jong gevoerd heeft, doch die inmiddels is overleden, niet als getuige kunnen ho ren. Uit de aan de Commissie ter beschik king gestelde cijfers blijkt, dat de Ne derlandse regering te Londen voor het verkrijgen van middelen in zeer aan zienlijke mate uit de goudvoorraad heeft geput. Zij heeft 126.314 kg goud ver kocht en voor de aflossing van de door haar gesloten leningen van 100 en 35 millioen dollar is uiteindelijk weer 116 254 kg goud nodig geweest. De ver krijging van verreweg het grootste ge deelte van haar middelen is slechts mo gelijk geweest door overdracht van een uitermate belangrijk deel van de Neder landse goudvoorraad. Op basis van de op 31 Maart 1940 vastgestelde goudprijs van f.2009 per kg fijn is de tegenwaarde daarvan reeds bijna 500 millioen gulden. Met betrekking tot de hier te lande meer dan eens geuitte bewering .dat onze regering in Engeland van aldaar geves tigde Nederlanders Industriële onderne mingen financiële bijstand zou hebben genot en— hetgeen onder de gegeven omstandigheden zeker ongewenst zou zijn geweest ts de Commissie opgrond van de voor haar afgelegde verklarin gen van oordeel, dat van de juistheid van deze berichten niets bewezen is. Schriftelijk heeft de Buitengewone Alg. Rekenkamer de Minister van Marine op een cn ander gewezen, doch hij was zeer ontstemd over de wjjze waarop deze Kamer de aange legenheden behandelde. Hij verzocht aan de Kamer zich ln de toekomst te onthouden over een beoordeling van zijn beleid. De Kamer volhardde evenwel in haar mening. De Minister van Financiën wees ten slotte in een brief aan de Minister van Marine erop, dat er een ander evacuatie-oord voor de Marine staf te huur was voor slechts 2.10.- per week, zolang het niet bewoond werd. Ten slotte werd de huurovereenkomst voor East Burnham House op 5 Jan. 1942 beëindigd. De commissie acht het begrijpelijk, dat werd overgegaan tot het huren van een verblijf, waarheen het hoofdkwartier van Marine geëva cueerd zou kunnen worden, indien dat nodig zou zijn. Het argument van de heer Fürs'ner. dat de topleiding der Marine het gehuurde evacuatie oord ging gebruiken, teneinde zich de nodige Van begin Mei tot 20 November 1945 WEG AANGEGEVEN VOOR MOEILIJKE OPLOSSINGEN. Over het na de terugkeer der Neder landse regering in Nederland gevoerde financiële beleid tot 20 November 1945 hoorde de Commissie de huidige minis ter van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, die op 24 Juni 1945, dus zeer kort na de terugkeer der regering in Nederland, als zodanig benoemd werd. De heer Lieftinck deelde mede, dat hij een Departement van Financiën aan trof, dat in een tamelijk gedesorgani seerde toestand verkeerde en nog gecon centreerd moest worden in Den Haag. Zyn ambtsvoorganger, dr G. W. M. Huysmans, had hem medegedeeld, dat hy er in geslaagd was ln Amerika een crediet op te nemen van 100 milloen dol lar tegen goud als onderpand, zodat de heer Lieftinck. wat de aankopen in Amerika betrof, vooruit kon. Aangezien het merendeel van de fi nanciële maatregelen, welke gedurende de periode van na de bevrijding tot 20 November 1945 zijn genomen, de grondslagen hebben gevormd tot de fi nanciële politiek, zoals de regering he den ten dage voert, ligt het niet op de weg van de Commissie daaromtrent in nadere beschouwing te treden. Zy wenst er echter wel met waar dering voor de daarby aan de dag ge treden kennis en toewyding op te wy- zen, dat gedurende de periode van be gin Mei tot 20 November 1945 zeer vele moeiiyke vraagstukken van grote verscheidenheid betreffende het fi nanciële beleid tot oplossing werden gebracht of dat de weg daartoe werd aangegeven. nachtrust te verzekeren, kan de com missie niet volgen Dit toch was gans anders dan 'het evacueren van een hoofdkwartier Onder drang van de Buitengewone Alg. Rekenkamer heeft de Minister van Marine na 6 maanden deze onjuiste gedragslijn laten varen. Een en ander gaf geen blijk van juLst inzicht In ver band met de benarde omstandigheden! Royale wachtgeldregeling Oog heeft de Parlementaire commis sie voor het feit, dat de ambtenaren, door de vaak onbevredigende en on evenredig zwaar belaste bureaux, zeer druk werk hadden. Uit dien hoofde acht de commissie het aanvaardbaar, dat deze ambtenaren aanspraak maakten op een zekere mate van comfort. Maar met de Rekenkamer is zy tot het inzicht gekomen, dat tot 1 Juli 1942 de genoten verblijfsver goedingen, tezamen met een gedeelte der bezoldigingen, hen in staat stel den te leven op een niveau, dat aan- merkelijk uitging, boven hetwelk zij vóór 10 Mei 1940 in Nederland ge wend waren. Slechts een beperkt aantal ambtena ren heeft gebruik gemaakt van de ge legenheid om in de voorsteden van Londen op goedkopere wijze onderdak te vinden. Indien vele ambtenaren hun intrek hadden genomen in een pension, wat blijkens wat anderen deden zeer stellig mogelijk was geweest, zou dit naar de mening der commissie meer In overeenstemming zijn geweest met de vereiste soberheid. Bij een niet gepubliceerd K.B. van 28 Aug. 1940 is bepaald dat met ingang van 1 Augustus van dat jaar aan een minister, hoofd van een departement, aan de vice-president van de Raad van State en aan de directeur van het Ka binet der Koningin, die tengevolge van de op 10 Mei 1940 ingetreden oorlogs toestand in Nederland zijn werkzaam heden buiten Nederland had moeten verrichten en sindsdien eervol ontsla gen was, een wachtgeld werd toegekend op voet van de bepalingen van dat be sluit. Hetzelfde gold voor een burgerlijk rijksambtenaar Het bedroeg 85 van de laatstelijk genoten wedde ve-hoogd met een bedrag, dat door functie of rang ee1,?,r eestelden in het buitenland als verblijfsvergoeding werd genoten. Het wachtgeld werd genoten tot aan de dag. waarop de betrokkene naar hel oordeel van de regering naar Nederland kon terugkeren of was teruggekeerd. De Commissie is van oordeel, dat de wachtgeldregeling voor ministers en ambtenaren te Londen tot stand gekomen gebillijkt kan worden maar aan de royale kant was. Ten slotte heeft het de commissie getrof fen dat het betreffende K.B. nimmer gepubliceerd werd. NOG MEER ONZINNIGHEID! Aan de ministers en de Secretarissen- Generaal die over een auto beschikten werd een vast bedrag van resp. 25 en 15 pond per maand toegekend voor het vervoer van hun woning naar Londen en het vervoer in Londen. Bovendien konden de ministers, die voor hun auto deze vergoeding kregen, nog het salaris van 'n chauffeur in rekening brengen Re paraties die 5 pond te boven gingen wer den extra vergoed. Benzine, banden etc moesten dus uit de vergoeding betaald worden. Ministers en Secretarissen- Generaal die niet de beschikking over een auto hadden we; den tot maxima van resp. 25 en 15 pond per maand Indien zü buiten Londen woonden, de volle gosten naar en in Londen ver goed. Wanneer men een eigen auto ge bruikte voor ander vervoer dan van de woning naar Londen en in Londen dus voor dienstreizen werd een ver goeding van 10 dime per mijl toegekend. Deze beschikking trad in werking op 1 November 1941. J>eze gang van zaken acht de com missie niet in overeenstemming mat de eisen van zuinigheid, die bij het uitgeven van 's Lands gelden gesteld moeten worden. Een minister die een eigen auto had, heeft geen gebruik gemaakt van de geboden vergoedin gen. De tarieven zyn later, na her haald aandringen van de Buitenge wone Alg. Rekenkamer, verlaagd. Beter ware het geweest, aldus de Commissie, als hier terstond toe was overgegaan. Toen de heer Mansholt op 26 Juni zyn ambt aanvaardde, was de voed selsituatie vooral in het Westen van Nederland nog zeer zorgelijk. De ge middelde dagvoeding ln 1945 bedroeg voor het Westen van het land, in calorieën uitgedrukt, in het eerste kwartaal 619. In het tweede kwartaal kon het worden opgevoerd tot 1376, in het derde tot 2092 en in het vierde tot 2179 per dag. Deze snelle verbetering was te dan ken aan de reliefzcndingen en aan de regeringsaankopen, want uit de bin nenlandse oogst kwam In die tyd zeer weinig ter beschikking en het land was leeg. Dank zy deze samenwerking, aldus de heer Mansholt, Is de voedselvoor ziening van het Westen zo spoedig hersteld, waarvoor de minister zeide groot respect te hebben. Na de eerste noodvoorzieningen moest de aankoop, die over verschillende bu reaux in Engeland en Amerika was verdeeld, te Den Haag nog worden ge centraliseerd. Toen in September de Shaeff-leveranties ophielden was Ne derland geheel op regeringsaankopen aangewezen. Het Voedselvoorzienmg Import Bureau (VIB) nam geleidelijk alle aankoop in het buitenland over en de gehele invoer van goederen kwam over dit bureau te lopen Van 5 Mei 1945 tot medio November van dat jaar stegen de rantsoenen brood van 1200 gram per week per per soon tot 2800 gram per week per per soon. die van aardappelen van 1000 tot 3000 gram. van voedlngsvetten en vlees resp van 125 tot 250 en van 125 tot 150 gram per persoon per week. De Rijksdienst Landbouwherstel vond na de bevrijding 240000 H A land ge ïnundeerd, waarvan 70 000 met zout water. Ruim 8000 H.A waren door uit breiding van vliegvelden aan de nor male cultuur onttrokken, terwijl door vernieling en door de aanleg van mij nenvelden en verdedigingswerken nog 70.000 H.A tijdelijk buiten gebruik wa ren gesteld. In de loop van 1945 Is het gelukt weer 150 000 HA. hiervan in cultuur te bren gen Ook de Visserij had met grote mo?i- lifkheden te kampen Op het moment van de bevrijding waren nog slechts 2 stoomtrawlers. 17 motorlogeers en 136 kleinere vissersvaartuigen in staat het bedrijf "it te oefenen. Tot en met No vember 1945 is het gelukt om 31 stoom trawlers. 65 motorloggcs en 243 klei nere vaartuigen in de vaart te brengen. Er waren voor het herstel van ons land bereids in Londen veel voorbe reidingen getroffen, alle echter geba seerd op de veronderstelling, dat men hier te lande door desorganisatie niet ln staat zou zyn. direct aan dc slag te gaan. Dit was evenwel gelukkig wel het geval en men had hier te lande oök niet stil gezeten. Zo kon het herstel onmiddellijk zyn gang gaan volgens de lyn. die men hier zelf reeds had getrokken onder de Duitse bezetting. De commissie wenst haar waarde ring uit te spreken voor de snelle wijze, waarop de regering een aan vang heeft gemaakt met het treffen van maatregelen ter bevordering van het herstel van de voedselvoorziening en het economische leven. GEBR. PAES, BREESTRAAT 58 TELEFOON 23620, naast Stadsgehoorzaal. Leiden. ZIE ONZE ETALAGE. Administratieve wanorde te Madrid AMBTENAREN TERECHT GESTRAFT De commissie geeft een beschrijving van de wanorde, waarin de administra tie van ons gezantschap te Madrid heeft verkeerd en spreekt als haar oordeel uit, dat hier sprake is geweest van een ern stige tekortkoming der ambtenaren, die verantwoordelijk waren voor de goede gang van zaken aan het gezantschap. Er is gebleken, dat zij te enenmale on voldoende toezicht hebben uitgeoefend op de personen, die belast waren met het voeren der financiële administratie. Dat als gevolg van de bijzonder» om standigheden deze taak moeilijker werd, had voor hen een reden moeten zijn voor een nog nauwkeuriger toezicht, dan in normale tijden reeds vereist is. Het is toe te schryven aan de goe de wil en de eerlijkheid van de per sonen, die belast waren met de finan ciële administratie, dat er geen gel den op ongeoorloofde wijze zyn uit gegeven. Slechts na zeer veel onno dige arbeid, moeite en extra-kosten is men er in geslaagd de geheel ver warde administratie in het reine te brengen. De Commissie acht het daarom Juist, dat de betrokken ambtenaren die in gebreke zijn gebleven, daarvoor zijn ge straft. De omstandigheid, dat de op te leggen straf eerst na de oorlog ten uit voer kon worden gelegd, en de verdien sten dezer ambtenaren uit anderen hoof de zijn kennelijk van Invloed geweest op de strafmaatregel. Dit alles in aanmerking nemend, meent de Commissie zich te kunnen verenigen met de genomen maatregelen, te meer. daar de aard dier maatrege len met zich brengt, dat deze ambtena ren steeds in hun carrière de gevolgen ondervinden van de onvoldoende ver vulling van hun plicht. BREESTRAAT 143 TELEFOON 25873 Kostbare tijd ging verloren! Zoals algemeen bekend, aldus de Par lementaire Enquête-Commissie, hebben de voorbereidingen tot de geldzuivering in Nederland en het nemen van de belangrijkste maatregelen ter uitvoering daarvan, plaats gevonden vóór 20 No vember 1945. de datum tot welke het onderzoek van de Commissie zich uit strekt In het onderzoek heeft de Com missie zich uitsluitend afgevraagd in hoeverre de Nederlandse regering ge durende haar verblijf in Engeland aan dacht heeft gewijd aan de zorgwekken de toestand, welke op het gebied van het geldwezen tijdens de bezetting hier te lande was ontstaan en of zij voorberei dingen heeft getroffen om deze haar toen reeds bekende moeilijkheden na terugkomst in Nederland ten spoedigste tot een oplossing te brengen. De Com missie heeft echter de mérites van de met betrekking tot de geldzuivering op gestelde en uitgewerkte plannen en de terzake getroffen maatregelen niet in haar beschouwingen betrokken, aange zien zulke beschouwingen in de beide Kamers der Staten Generaal na 20 November 1945 uitvoerig zijn gehouden en de Kamers zich met het in deze gevoerd beleid hebben verenigd. Na grondig Onderzoek ls de Commissie tot de conclusie gekomen, dat de rege ring te Londen voor het optreden van de heer G. M W. Huysmans als Mi nister van Financiën géén voorberei dingen voor geldsanering heeft getrof fen. E°rst dr Huysmans heeft in het voorjaar van 1945 opdracht gegeven tot het doen drukken van de voor de geld zuivering in Nederland benodigde munt en bankbiljetten. De Commissie is van oordeel, dat wanneer er te Londen tydig maatre gelen waren getroffen om in Neder land zo spoedig mogeiyk na de bevry- ding de geldsanering tot stand te brengen, deze enkele maanden eerder had kunnen worden uitgevoerd dan nu het geval is geweest. Dat op deze wyze kostbare tyd Is verloren gegaan, meent dc Commissie 'e moeten betreuren. AANMUNTEN NIEUW ZILVER GELD ONJUIST. Met betrekking tot het aanmunten van nieuw zilvergeld is de Commissie uit de afgelegde verklaringen gebleken, dat het besluit daartoe is tot stand ge komen op initiatief van de ministers Van den Broek en Gerbrandy. Deze laatste gaf als motief voor dit besluit aan, dat het zulk een goede entree zou zijn, als de regering bij haar terugkeer in Nederland nieuw zilvergeld ln cir culatie zou brengen.... Naar het verdere oordeel van de Commissie heeft de regering evenwel bij het nemen van deze maatregel te wei nig acht geslagen op de voor de hand liggende waarschijnlijkheid, dat dit geld zeer spoedig uit de circulatie zou verdwijnen, doordat het zou worden op gepot. Bovendien was van deskundige zijde daartegen gewaarschuwd Na te rugkeer der regering in Nederland is duidelijk gebleken, dat het besluit tot het aanmunten van nieuw zilvergeld onjuist is geweest. De strijd om Jeruzalem In een gezamenlijke resolutie hebben België en Frankrijk de trustschapsraad, die het besluit van de algemene verga dering der V.N. om Jeruzalem te inter nationaliseren, in beschouwing heeft, doen weten, dat zy de beslissing van de Israëlische regering om haar departe menten naar Jeruzalem over te brengen „betreurenswaardig" acht. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat de Verenigde Staten de Israëlische daad niet kunnen goedkeuren. Volgens deze kringen heeft het be sluit der .algemene vergadering verwar ring onder de functionarissen van het Lagerhuis veroorzaakt. De Verenigde Staten, die zich tegen internationalisatie van Jeruzalem heb ben verklaard, zullen thans deelnemen aan het werk van de trustschapsraad om een statuut voor Jeruzalem op te stellen. Het Amerikaanse departement zou echter bereid zyn iedere oplossing te aanvaarden, die de Joden, Arabieren en andere geïnteresseerde partyen ac ceptabel achten. ATOOMONDERZOEK IN RUSLAND. Het Russische nieuwsbureau te Ber- lUn maakt melding van een bericht uit Moskou, dat Russische geleerden een apparaat voor atoomsplitsing hebben geconstrueerd, dat de voordelen van het cyclotron en het betatron in zich ver enigt. Het apparaat, synchrotron ge naamd, is ontwikkeld door prof. Weksler. Verklaard wordt, dat het de electronen een veel grotere energie geeft dan het betatron „Elke gewenste verandering in de kern kan met dit apparaat worden uitgevoerd. Door het gebruik van bij zonder snelle electronen hoopt men te kunnen doordringen tot de geheimen van de cosmische stralen", aldus het bericht. Kostof terechtgesteld Traitsjo Kostof, de voormalige plaats vervangende Bulgaarse premier en eer ste communistische leider na Dimltrof, is gisteren na een snelle en schitte rende carrière in de Bulgaarse commu nistische partij als een verrader van de party en zyn land terechtgesteld. In een brief aan de Bulgaarse minis ter-president Kolaref, die hy verzocht zou hebben zyn doodvonnis in levens lange gevangenisstraf te veranderen, zou Kostof hebben beloofd, zyn leven aan de communistische party te zullen wijden. Kostof zou hebben verklaard van mening veranderd te zijn sinds zijn ontkenning in het proces. De bekente nis die hy tydens het vooronderzoek zou hebben geschreven en tydens het ver hoor had verworpen, was waar, zo zou Kostof hebben geschreven. In een beroep op de grote raad zou Kostof zyn gedrag tydens het proces hebben toegeschreven aan „myn opge wonden. zenuwachtige toestand en ook aan mijn ziekeiyke eerzucht als intel lectueel". Conflict in Londense stroom bedrijven geregeld Het conflict ln de electriciteitsvoor- ziening van Londen is „definitief gere geld", zo verklaarde Frank Foulkes, ver tegenwoordiger van de vyf betrokken vakverenigingen, nadat hij zes uur lang in bespreking was geweest met de B.E.A. (British Electricity Authority). Vakverenigingsleiders en vertegen woordigers van de B E-A. spraken er gis teravond hun vertrouwen over uit. dat het werk volledig zou worden hervat, nadat hunnerzijds een gezamenlijke verklaring zou zijn afgelegd. Deze verklaring luidt: „Wij zyn over eengekomen, dat hervatting van net werk in de electrische centrales zal ge schieden op geen andere voorwaarden dan die, welke verkregen zijn vóór het neerleggen van het werk, d.w.z, de voorwaarden, waartoe is besloten door de nationale raad voor de industrie". NEW YORK IN WATERNOOD. Ten gevolge van de grote droogte ls de watervoorraad van de stad New York zodanig uitgeput, dat men is overgegaan tot instelling van een waterloze Vrydag, waarop de New Yorkers worden ver zocht geen water te gebruiken voor ba den, wassen en scheren. De Nederlandse consul-generaal, de heer Cnoop Koopmans en zyn stal werkten gisteren op originele manier mee door de volgende kennisgeving aan de deur van het consulaat te bevestigen: „Heden zal het consulaat slechts die genen helpen, die zich niet geschoren hebben In geval van nood kan men ook als men zich by vergissing gescho ren heeft), een baard van Sint Nicolaas lenen en daarvoor 10 dollar voor het Nederlands liefdadige genootschap stor ten". A De mededeling trok veel bekyks vaö publiek en persfotografen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 8