KLM Nieuwjaars- Advertenties Incident over garantiewet in Tweede Kamer 1 Een Groot Licht KAMPTOESTANDEN STADSNIEUWS Studenten ensembles vertolkten Bach's-Weilinachtsoratorium Zuivere introductie tot de Kersttijd s van Met een enkel woord ZATERDAG 17 DECEMBER Regering tegen „grote trek" Nieuw-Guinea De regering kan een niet bchocr- Ejk voorbereide en georganiseerde feansmigratie op enigszins grotere schaal niet voor haar verantwoording nemen, aangezien op Nieuw-Guinea noch onderdak noch voedsel noch be staansmogelijkheid voor grote aan tallen transmigranten aanwezig is en ook niet op korte termijn kan worden geschapen. Aan een groep van 300 geselecteerden is toestemming ver leend naar Nieuw-Guinea te vertrek ken. Deze groep zal er voor zorgen, dat de overkomst van verscheidene andere groepen in de toekomst mo gelijk wordt gemaakt. Dit wordt op gemerkt in een regeringsnota, naar aanleiding van het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Met voldoening heeft de regering er kennis van genomen, dat het algemeen beerijpelyk en aanvaardbaar wordt ge acht. dat het ontwerp machtigingswet Nieuw-Guinea in deze vorm werd gego ten. De regering voelt er niets voor ver wachtingen te wekken, waardoor de ongeorganiseerde trek naar Nieuw- Guinea zou toenemen en nieuwe teleur stellingen zouden ontstaan. Soekamo spiak: „Ik ben de dienaar van mijn volk" SLUIT U AANEEN TOT HECHTE EENHEID! Na de beëdigingsplechtigheid heeft ir Soekarno een redevoering tot het Indo nesische volk gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik ben beëdigd als de eerste pre sident van de R.I.S. Persoonlijk is het voor mij de meest gedenkwaardige ge beurtenis van mijn leven Moge God mij bijstaan in het vervullen van mijn zware taak". „Op dit. ogenblik gaan mijn gedachten uit naar het Indonesische volk. dat heeft geleden van de oorlog. Moge God de ge vallenen, die hun leven voor onze ge meenschappelijke zaak hebben gegeven, zegenen." Soekarno zeide voorts: „Ik ben de dienaar van mijn volk. niet hun mees ter. Daarom heb ik plechtig gezworen mijn land en volk te dienen. Ik heb de eed afgelegd als een gelovig man". „De R.I.S. is niet ons einddoel. Moge God ons zegenen en ons tot een grote natie maken. Onze positie is zowel strategisch, politiek! economisch als militair gezien goed. We willen een steeds hoger peil bereiken, hoger dan de huidige R.I.S.daarom moeten wij voortgaan met ons werk." Soekarno zeide. dat in sommige lan den de burgeroorlog woedt. „Bij deze gedenkwaardige gebeurtenis doe ik een beroep op u: „Weest een We zijn nu op hel punt aangekomen, dat we voor ons zelf werken aan de voleinding van ons doel Daarom vraag ik van iedere groep, welke dan ook, in het land, om zich aaneen te sluiten tot een hechte een heid. En lk vraag aan de wereld: geef ons de grootst mogelijke welwillendheid. Wij willen in vrede met de hele wereld leven en bijdragen tot het maken van een betere wereld." INCIDENT VOOR NEDERLANDSE LEGATIE TE PRAAG. Gistermiddag heeft voor de Neder landse legatie te Praag het volgende incident plaats gehad. Een Nederlan der. die pas getrouwd was met een Tslecho-Slowaakse, wilde met zyn vrouw het legatiegebouw binnengaan om voor haar een Nederlands paspoort te laten uitschrijven, toen zij werden aangesproken door twee personen, die hun verzochten even mee te willen gaan. Jhr van Tets. de Nederlandse ge zant. werd onmiddellijk gewaarschuwd. Na zijn tussenkomst werd het Neder landse paar verder met rust gelaten. Men meent te weten, dat een Neder landse zakenman, Maas genaamd, te Praag is gearresteerd. Gruwelijke mishandeling van kindje DOOR DE VADER GEDOOD. Een gruwelijke mishandeling is aan het- licht gekomen, die een vader pleeg de op zijn v;?r maanden oude baby, een jongetje, waardoor deze baby ten slotte overleed. De politie had er de lucht van ge kregen. dat het kind van de familie P die destijds aan de Schiedamseslngel woonde, vermoedelijk een onnatuurlijke dood was gestorven. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de baby reeds zes weken na de geboorte moest worden opgenomen in het Sophia-Kinderzie- kenhuis. Het leed ..toen aan hersenbloe ding. Na anderhalve»» maand verpleegd te zijn geweest kon het weer naar huis, maar een week later moest het kind op nieuw worden opgenomen wegens kwet suren aan de hals en een gebroken sleu telbeentje. Op 8 November van dat Jaar verliet de baby opnieuw het ziekenhuis, maar een week later overleed hij. Thans is de vader aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en be weerde in die tijd zeer nerveus te zijn geweest en aan slapeloosheid te heb ben geleden. Als het kind 's nachts huilde ging hij het bed uit en kastijdde het. Eenmaal heeft hij zijn zoontje op het hoofd ge slagen. de tweede maal sloeg hij het in het nekje. De vader is voor de Officier van Justitie geleid. TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWIAARS ADVERTENTIES in ons nummer vcm Zaterdag 31 December a.s. is: 115 m.m. f 1.80 elke m.m. meer I 0,14 De beschikbare ruimte is nog be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 28 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE DE „ZUIDERKRUIS" AANGEKOMEN. Hel troepentransportschip „Zuider kruis" is gisteravond kwart voor elf aan de Lloydkade te Rotterdam gearriveerd. De ontscheping van de opvarende mi litairen volgde hedenmorgen. Behandeling geëist vóór overdracht (Van onze parlementaire Redacteur) In een ochtend- en een middagverga dering is de Tweede Kamer gisteren voortgegaan met de behandeling van de begroting van het Dep. van O K. en W De beraadslagingen zijn afge wisseld met een debat over de behan deling van het ontwerp-garantiewet voor Nederlandse ambtenaren in In donesië. 's Morgens had de voorzitter ge lijk gemeld meegedeeld, dat het zo mogelijk a.s. Vrijdag zou worden be handeld en het ontwe.p-machtigings- wet Nieuw Guinea a.s. Maandag. 's Middags vroeg de heer Rommc (KVP) of er op gerekend kon worden, dat de garantiewet nog voor de sou- vereinitcltsoverdjracht wordt behan deld. Die zekerheid bleek niet meer te bestaan. De voorzitter, de heer Kortenhorst, zei zeer tot zjjn Iced- W3zen te moeten meedelen, dat de regering het ontwerp gaarne eerst na de overdracht behandeld zou willen zien. De heer Romme beriep zich op de afspraak, welke ter zake gemaakt Is by de behandeling van het wets ontwerp souvcreiniteitsoverdracht en die moet z.l. ten volle worden nage komen. Toen werd de voorzitter gemachtigd zich met d? regering in deze zin te verstaan. Eij de replieken over de afd. onder wijs „Voorbereidend hoger en middel baar onderwijs" wilde mevr. Fortanier De Wit iWD) een duidelijk aniwoord of het gerechtvaardigd is meisjes studenten. die een voorschot genisten en zich hebben ve-bonden lerares te worden. by huwelijk het volle bedrag te laten terugbetalen. Minister Rutten verklaarde, dat zij een bedrag zullen moeten terugbetalen ln verhouding tot het aantal jaren, dat zij werkzaam waren als lerares. In ant woord op andere vragen deelde de be windsman mede. dat een oplossing ls gevonden voor de salarissen der lera ren van het bijzonder onderwijs te Amsterdam De nieuwe salarissen kun nen onmiddellijk worden uitbetaald. By ontbinding van het contract inzake lerarenb?urzen moet gedeeltelijke te rugbetaling volgen en men zal altijd enige jaren leraar moeten zijn ge weest. Een maatregel tot terugbetaling per Jaar zal worden opgenomen ln de contractuele voorwaarden. In antwoord op vragen, gesteld bij de afd. ..Nijverheidsonderwijs" zeide de minister, dat gebleken is, dat de scho len zoveel mogelijk moeten worden ver spreid. Dat het Christelijk Nijverheids onderwijs zou worden achtergesteld, zo als de heren Stapelkamp (AR) en de Ruiter (CH) hadden te kennen gege ven, ontkende spr. opmerkend, dat alle aanvragen op een na zijn ingewilligd Aan het onderwijs aan schipperskinde ren, ter sprake gebracht door de heer De Loor (Arbeid) zeide de minister gro'e aandacht te zullen blijven beste den. Of aan afgestudeerden van een school voor maatschappelijk werk een bc- scnermde titel kan worden verleend, zal worden nagegaan. Vragen, gesteld bij de afd. Hoger On derwijs, beantwoordend, zeide minister Rutten, dat hij omzetting van het bui tengewoon hoogleraarschap in de Spaanse taal aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bepleit door mej. Tende- loo (Arbeid), de heer Weiter (KNP) en mevrouw Fortanier—De Wit (WD) met sympathie zou overwegen. De uit betaling van oorlogsschade aan bijzon dere universiteiten, aangeroerd door de heer Terpstra (AR) wordt niet ver waarloosd. maar die zaak, loopt over zoveel schijven. Er is nuttig overleg geweest over de taakverdeling der uni versiteiten. Spr. zeide niet te kunnen overgaan tot vestiging van een gewone leers'oel in de Nederlandse dialecten, zoals mevr. Fortanier wilde, daar er al In Groningen een bijzondere leerstoel is. Tegen een door de heer Zandt (SG) bepleitte leerstoel in de homoepathie heeft de Gezondheidsraad zeer nadruk kelijk geadviseerd. Mevr. FortanierDe Wit en de heer Weiter hadden het be treurd, dat de subsidie aan het Alg Ned. Verbond was vervallen De minis ter zeide, dat er z.i. geen termen zijn voor een vast subsidiebedrag. Wel wilde hij bij bijzondere werkzaamheden hulp geven. BIJ de afd. „Kunsten" vroeg de heer Willems (Arb.) voor een viertal punten de aandacht, n.l. de aesthetische vor ming van de jeugd, het wekken van be langstelling voor de kunst in alle lagen der bevolking, de bevordering van het vervaardigen van aesthetisch verant woorde producten en de spreiding der cultuur'bver alle delen van het land Zeer ln het bijzonder vroeg hy de aan dacht voor het Twents Philh. Orkest en het Leeuwarder Orkest; voor beiden wilde hij ruimere steun. De minister verklaarde, dat de ge hele orkestpolitiek herzien wordt. Om het Twenls orkest niet in moeilijkhe den te brengen, heeft hij gezegd, dat hij hulp wil bieden met een bescheiden bedrag. Ook voor het orkest te Leeu warden geldt dat. De heer Van*der Zaal-(AR) maakte er bezwaar tegen, dat de Wereldomroep het strijdkrachtenprogramma uitzendt. Dat wordt gefinancierd uit de retribu- ties ten koste van de binnenlandse om- roepverenigtngen. Hy wilde weten wan neer de toegezegde nieuwe radiowet komt. De Ned. Radio Unie beschouwde hy als de zetbaas der regering. Hij achtte sterke beperking van de rege ring-uizendingen gewenst De heer Comelissen (WD) vond. dat ln de nieuwe wet niet moest worden opgenomen de verplichting van opgave san de PTT van door radiohandelaren verkochte toestellen. Hierop sluiting. MENTHO-REX Verkou dbeidszalf bc-*mjdt de kou van buitenaf lanK» twee wegen: inademen cn inwrijven dJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillU: Een wooid van bezinning 1944 - '45 - 1948 Rapport van Dr H. W VAN DER VAART SMIT. De vierde druk van deze brochure over de schrikwekkende toestanden in NEDERLANDSE interherings- kampen in de Jaren 19441948 is verschenen met een belangrijke uitbreiding van 40 pagina's bewijs materiaal. 108 pagina's, prijs f.0.60. Verkrijgbaar bij de boekhandel en de uitgeefster N.V. Uitgeverij KEIZERSKROON HAARLEM. DE BOUW VAN EEN WOONWAGENKAMP. Gisteren is ten Stadhuize aanbe steed: het aanleggen en Inrichten van een woonwagenkamp op een terrein aan de Broekweg. (In 2 percelen). Inschrijvers waren: A. v. Halem, Lei den perc. 1 f.11930; H. Rienstra. Rot terdam, perc. 1 f.12500; C. A. Lange- veld, Alphen a/d. R. perc. 1 f.12600; P. Key zei- en J. Momshouwer. Bergschen- lioek ptrc. 1 f. 12900; fa C. Westelijk en Zn en W. v. Wanrooy, Wou brugge en Leiden perc. 1 f.13925; N.V. Prori, Was senaar perc. 1 f. 15990, in massa f. 27950 J Kooyman, Voorschoten perc, 1 f.17200; L. P. Waals, Rotterdam perc. 1 f.17200, in massa f.28800; L. Boekee, Den Haag perc. 1 f.2400; N. Mol, Lei derdorp perc. 2 f. 12025; K. Burgy. Lei den perc. 2 f. 12050; Th. G. Barthen Jr Lelden perc. 2 f. 12200; M. Kool. War- I mond perc. 2 f.13000; F. Donker, Al- I phen a/d. R. perc. 2 f. 13200; J. H. v. d. j Blij Sr, Oegstgeest perc. 2 f.13580; L. I P. v. d. Geer, Leiden, m massa f. 31400. Bach's „Weihnachtsoratorium". d.w.z. de eerste drie delen der zes, speciaal gedacht voor de drie Kerstdagen zelf, had dirigent Henk Berghout ditmaal uitgekozen voor de uitvoering van het Leids Studenten Zangkoor en het Studenten Kamerorkest „Collegium Musicum" in de Remonstrantse Kerk. Deze drie delen (eigenlijk cantates) vormen een treffende eenheid, die op wonderbaarlijke en stemmige wijze getuigen van het vreugdevolle Kerst gebeuren. Geen werk kan ons op ho ger geestelyk en wijdingsvol niveau tot dc Kersttijd inleiden: koor cn solisten vertellen er ons hooggestemd, ontroerend of in alle eenvoud van cn het is Bach, die in zijn begenadigde muziek de zuivere sfeer tot in de kern verwezenlijkt: in het centrum plaatste hij, als introductie tot het tweede deel, die onvergelijkelijke or kestrale „Symphonia pastora'e". bij welker klanken men, zoals André Pir- ro het uitdrukt „de koude winter nacht, waarin zich het Goddelijke ge beuren afspeelt, als het ware onder de donkerblauwe, met sterren bezaaide hemel voelt". Voor dilettanten was het inderdaad een gewaagde onderneming Bach's „Weihnachtsoratorium" tot uitvoering te brengen, dóch men had zich .een verheugende zelfbeperking opgelegd: de delen die men bracht, waren inderdaad buitengewoon ernstig voorbereid, zij getuigden van accuratesse en fijnzinnig heid. Na afloop zijn wij getroffen naar huis gegaan, dankbaar voor zoveel toe wijding en discipline, beschaafd stijlge voel cn homogeniteit tussen koor en orkest. Het koortje is niet groot, maar dat hoeft ock niet, om er toch veel mee te bereiken. Speciaal de tenorengroep is wat zwak. hetgeen byv. tot uitdrukking kwam tijdens de inzet van het „Herr- scher des Himmels", by de aanvang van het derde deel. Doch dat ls, naast zo veel goeds, van ondergeschikt belang. Het rhythme is steeds perfect en men weet zich dikwijls reeds verre boven de noten alleen te verheffen. Vooral ls dit het geval bij het orkest, dat zich, zij het aangevuld met enkele voortreffe- lijke beroepshulpkrachten - hobo -) al even serieus had voorbereid op deze hoge en veeleisende opgave, onder di rectie van een man als Henk Berghout, die weet hoe hij een Bach dient te eren. 4 Reeds het inleidingskoor, het „Jauch- zet, frohlocket" werd, na de iets te ge jaagde instrumentale introductie, tot een aangename verrassing: zó punctueel en markant van accentgeving werd het gezongen. Ook de koralen bezaten een uitstekende klankverhouding en getuig den van stvlistlsch begrip. Het stemt tot voldoening, dat Henk Berghout, die niets aan het toeval over laat, deze twee ensembles heeft opge voerd tot een peil, waaraan ook een Een situatie-tekening van nu zou kunnen zijn: „Het volk, dat in duisternis wandelt". De illustratei daarvan is de verhouding van vele staten, volkeren en rassen. Ook kunnen wij daarvoor nemen de ver houding van mensen onderling. Wij zijn schepen, die elkaar in de avond, in het donker passeren. Wij zien el kaar niet. We weten alleen van ons zelf en van de ander, dat vele ge varen dreigen ln het donker, dat er dikwijls ongelukken gebeuren. Een auto kantelt van de kade de diepte in. Zoveel doden. En zo gaan er meer, die buiten de begaanbare weg raken. Dat „in duisternis wandelen" geldt ook voor ons, als we ons licht opsteken bij de toonaangevende wijsgerige systemen van onze dag, waarin elk hoopvol uitzicht ont breekt.. We zitten dan in een ver trek met wanden zonder vensters naar het licht en zonder deur naar buiten. Maar ook is het „duisternis wandelen", als we leven bij zg. christelijke opvattingen, als daar het woord „zonde" het een en het al is, zonder dat daar enige tegen waarde tegenover staat. Dan leven we ook in de schaduw van de don kere dood. Nu stel ik tegenover de fatale duisternis „een Groot licht". Daar kom ik niet uit mezelf aan. Dat heb lk van de profeet Jesaja. En die heeft het ook niet van zichzelf, maar die heeft het o wonder van God gehoord. Hij waagt het te zeggen: „Het volk, dat ln duister nis wandelt, ziet een groot licht". Hij zag daarbij een nationale be vrijding van een verdrukt en ver slagen volk. Maar hy zag meer. Hij zag iets beters. Hij kwam uit boven het vlak van de geschiedenis Het licht lag niet ln de onderlinge machtsverhoudingen, die weer eens zouden wisselen. Maar het grote licht, dat de leugen van de 2.g. werkelijkheid aan de dag zou bren gen, kwam nog verder dan van de zon. Dat licht kwam van gene zijde, van ale menselijke beweging. Het grote licht komt van de vergeten naam in deze tijd, van God. Hij brengt dat licht in het getuigenis hier en nu van Zyn Koninkrijk en heerschappij, van Zyn wetten en geboden. Die wetten en geboden klinken ons als waanzinnige woorden in de oren. Ik noem maar iets: Liefde als zelf verloochening, het zwakke in stand houden, het weerzinwekkende ver zorgen, het niet aan je zelf denken, maar aan de andere terwille van die andere. Maar laat lk u niet lan ger ergeren met verdere opsom ming, Het is genoeg, te veel! Maar deze dwaze gedachten zijn een ge volg van de ontmoeting met het Grote Licht, als we ook nu al we ten, dat we het Grote Licht tege moet gaan, dat we straks In Beth lehem het wonderlijke licht van Gods geweld zien. Wat een vreem de macht, wat een curieus geweld, een kind ln een kribbe, niet eens in een zacht wiegje! En het eind van de geschiedenis: Christus aan het kruis. Waar blijft ónze bezinning? Waar blijft de mens? God spreek:! Hoor niet meer naar u zelf. Hoor en zie, waar God Zich te kennen geeft. Dat nieuwe contact redt het leven. Ga zo vol verwachting naar het Kerstfeest. A. M. KNOTTNERUS, Herv. predikant te Oude-Weterlng. Fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllirr critisch gestemd oor zijn vreugde bele ven kan. Een voordeel is voor hem on tegenzeggelijk de eruditie zijner mede werkenden. waardoor op zichzelf reeds tot een voornaam plan gestimuleerd wordt. De keuze der solisten was een geluk kige: vooraan stonden de dames Jea- nette van Dijck (sopraan), die ons reeds tydens de vorige uitvoering opviel en ditmaal speciaal de alt Mia Greeve, wier prachtig en donker getimbreerd orgaan alle beloften voor de toekomst inhoudt. Haar aria's „Bereite dich Zlon" en „Schliesze mein Herze", met een verrassend talentvolle violistische omspeling van v. Asbeck, vormden on getwijfeld ontroerende hoogtepunten. De bas de Groot zong met uitdruk kingskracht, doch een opvallend vibre ren vormt in zijn zingen een hinderlijke handicap. De tenor van Wim Bruning is tot in het hoogste register uitstekend geëgaliseerd, maar de tempi der recita tieven kan hy gerust iets meer opvoeren en er meer relief aan verlenen. Door de veeleisende aria „Frohe Hirten" sloeg f WERK KLEDING Kan Lan ger Mee MEER DAN 16 JAAR IN GEBRUIK' BIJ DE K.i.M. NOG SÏECHTS BEPERKT LEVERBAAp 1 f-ABR NV.EHCO HAAKSBERGEN. hij zich kranig heen. Wellicht kan op de duur nog eens tot de uitvoering van het ganse werk overgegaan worden: de gunstige re sultaten van ditmaal rechtvaardigen in dat opzicht vertrouwen op een ge lukkig verloop. Het feit, dat deze studentcnensem- bles zich zo vertrouwd wisten te ma ken met de verheffende sfeer van Bach's wonderwereld, strekt de jon gere generatie tot eer. Wy hebben er met dankbaarheid acte van genomen H. CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Het vierde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in de Stadsge hoorzaal vindt plaats op Donderdag 22 December a.s. Het programma opent met het Concerto grosso No 2 in d kl t. van de 18-eeuwse Nederlander Pieter Hellendaal, wiens werken ten on rechte zo weinig bekendheid genieten. Vervolgens speelt de pianist Willem Andriessen het Pianoconcert No 12 in A gr. t. K.V. 414. Het programma wordt besloten met de vijfde symphonle van Tsaikowsky. Oorspronkelijk zou op deze avond Bruckner's Derde Symphonie ge speeld worden, Door bijzondere omstan digheden moet deze echter vervallen. Het concert staat o.l.v. Jan Koetsier, die met dit programma zijn debuut in onze stad maakt. Zoals bekend, werd de heer Koetsier op 1 September j.l. to topvolger be noemd van de heer Jan Out. Theatrale pompeusheid. Lldo De gecreëerde en gei'nspl- reerde roem over „Jeanne d'Arc" is de film verre vooruit gesneld. Het ware beter geweest, indiern deze kwalificatie voortgekabbeld was. Niet. alleen ter ver mijding van hooggestemde verwachtin gen, maar vooral omdat dit werk geen roem kan oogsten in de ogen van een filmliefhebber. Zeker, wy dienen direct te erkennen, dat enkele facetten wc-1 bewondering afdwingen. Deze staan echter niet in direct verband tot de middelen, waarmede een goed filmwerk geschapen wordt. Millioenen dollars werden voor „Jeanne d'Arc" uitgegeven, duizenden costuums moesten worden vervaardigd, eindeloos duurden de op namen, tientallen spelers van formaat werden geëngageerd voor deze film. Een historisch adviseur werd in de arm ge nomen om te controleren of dit wel verantwoord was en of dat wel door de beugel kon. De nog steeds onvolmaakte Technicolor moest het kapitale werk tot een festjjn voor het oog maken. Een jaar lang werkte men te Hollywood aan deze overdadige film. Niets was te veel, „minder" werd niet gehoord, ..meer" weerklonk iedere dag door de studio's. Geweldige massa-scènes werden op touw gezet, het ene kledingstuk moest wedijveren met het andere in schoon heid. rijkdom en imponerende kracht. Hiermede is de film feitelilk voldoen de getekend. Zij werd niet met het hart gemaakt, doch met de portefeuille! „Jeanne d'Arc" moest het toppunt van succes worden, het werd helaas een ere- tuigenis van Hollywoods innerlijke zwakte. Men zocht naar overdadigheid, pompeusheid theatraliteit. en overbluf fende overvloed. Beperkingen kende men niet. Men begreep niet, dat een voud, innerlijke sterkte, overtuiging en liefde voor de wonderbaarlijke gebeur tenis belangrijker waren! Hollywood doet er beter aan maar op haar eigen terrein te blijven: show en ontspan ning. Hierin zijn zij ware meesters De sporadische goede films, welke in Cali- fomië vervaardigd worden, zijn bij lange na nog geen bewijs voor de uni versele kracht en kunde van de Hol ly woodse filmmakers! Zij dienen hun eigen bepeiktheid te kennen en zich geen onverdiende lauwerkransen om te hangen! Men kan er overigens ze ker van ziin. dat de Fransen met pre cies dezelfde middelen wel vijf ..Jeanne d'Arc"-films zouden kunnen vervaardi gen. en dan ln gewoon zwart-wit. welke een voor een beter zouden zijn dan dit product. Thans enkele woorden over Ingrld Bergman. Het zou te ver voeren de bil-hoofd figuren nader te analyseren, daar geen einde komt aan hun aantal. Zoals bekend, heeft de Zweedse ac trice geruime tijd op Broadway de Jeanne d'Arc-rol vervuld. Het was haar vurigste wens. onk voor de film deze eenvoudige en bijna raadsp'achtiff0 fi guur tot'leven te wekken. Niemand kan ontkennen dat zh' niet met van al haa*' '"-achten gestreefd heeft naar een waarliik grote creatie. Dat dit nletae- lukte is ni°t haar enthousiasme te v°r- wi'ter». wel haar beperkt kunn°n. Tn- erid Bergman v:eM niet- zichzelf abso luut te vergpten enTieaone d'Arc in hari en nieren uit te beelden. F*ar krachten schieten tekort, daar is alles mee ge zegd. Teanne d'Arc" werd een schoon kilk- snri. treen waarlijke belevenis van het wonder. BINNENLAND Te Pretoria ls een fonds voor Neder landse immigratie gesticht om de Immi gratie van daartoe geschikte Nederlanders ln Zuld-Afrlka te bevorderen Aan de Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet betreffende het zulver-wetenschappelllk onderzoek ont lenen wij dat het ondanks de krappe toe stand van 's lands kas, nodig is meer geld voor wetenschappelijk onderzoek uit te trekken. De Haagse recherche heeft gearres teerd de 45-jarige H. J C H die in 1948 een aantal gegadigden voor emigratie naar Canada wist te bewegen tot het betalen van bedragen, variërend van twee duizend tot acht duizend gulden, onder voorspie geling dat hij zou kunnen zorgen voor een vroegtijdig vertrek. In totaal wist H op deze manier een bedrag van f20.000 in handen te krijgen. Ook in Canada heeft hij zich aan oplichting schuldig gemaakt. Met Ingang van heden zijn de prij zen voor telegrafie-, telefonie- en sterk stroom-apparatuur. materiaal voor radio zenders e.d vrijgelaten Ook die van paraffine, voor zover het na 1 Augustus 1949 Ingevoerde paraffine betreft, zijn vrijgelaten De pauselijke internuntius te Den Haag. mgr. Globbe, is gisteren door de Paus in Vaticaanstad ontvangen. In tegenwoordigheid van generaal J C Smuts heeft de Nederlandse gezant te Pretoria de versierselen van het Grootkruis ln de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden uitgereikt aan sir Pierre van Ryneveld. oud-chef van de generale staf van de verdedlglnesmacht der Unie van Zuld-Afrlka als erkenning van de grote verdiensten, die Sir Pierre tijdens de oorlog aan de Nederlandse zaak bewezen heeft. Gistermorgen is te Velp (G) de kapitale boerderij van de heer P P Roe- lofsen aan de Graaf Ottostraat totaal in de as gelegd Kortsluiting ls vermoedelijk de oorzaak. Het vee en een gedeelte van de Inboedel kon worden gered. BUITENLAND Admiraal Conolly. bevelhebber van de Amerikaanse vloot ln het Oosten der Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee zal deze functie behouden, als admi raal Louis Denfeld weigert hem op te volgen. Trygvc Lie, de secretaris-generaal van de VN heeft medegedeeld, dat hij zich. na beëindiging van zijn ambts periode ln 1951, niet herkiesbaar zal stellen. Vijfduizend employé's van het Vatl- caan zullen op initiatief van de Paus ge durende het heilige Jaar 8 percent salaris verhoging krijgen wegens de drukte die deze tijd voor hen meebrengt. Een professor van het conservatorium 1 te Moskou heeft de oorspronkelijke Darti- j tuur van Tslalkofsky's twpede symuhonle l gevonden. Dit werk werd door de compo- nlst zelf gereviseerd. De Bondsdag te Bonn heeft met grote meerderheid besloten Hedlers parle mentaire onschendbaarheid op te heffen. Zoals men weet zou deze een anti-Joodse rede hebben uitgesproken. Een Poolse DC-3 met 15 inzittenden is te Roenne, op Bornholm. geland. De passagiers verklaarden uit Polen te zijn gevlucht Zij hebben de wens te kennen gegeven als politieke vluchtelingen te wor den beschouwd. Als lid van de provinciale raad van Kaapland voor de Westelijke Kaapse natu rellen is gekozen Fred. Carneson. Met hem doet de eerste communist zyn intrede ln een provinciale raad. (In de volksraad heeft Sam Kahn zitting als enige commu nist. Bij Wolfsberg (Engelse zone van Oostenrijk) zijn 3 personen om het leven gekomen doordat een huls onder een lawine bedolven werd. Een Mexlcanns vliegtuig met dertien passagiers en een bemanning van vier aan boord is bij Vera Cruz neergestort. By het wrak. dat door opsporlngsvliegtulgen is gesignaleerd, zijn geen tekenen van leven waargenomen. Men neemt aan. dat het ongeluk is veroorzaakt door slecht weer Alle passagiers waren Mexicanen. De regisseur Victor Fleming gebruikte Maxwell Anderson's versie van de Jean ne d'Arc historie en niet de veel een voudiger en directer van Shaw, Uit de oude doos. Trianon Voor liefhebbers van ope ra-zang volop gelegenheid te luisteren naar Benjamino Glgli, Peter Bosse en Maria Cebotari. Door deze overdaad van zang weinig handeling. „Moeder lied" ls een Italiaanse film van voor de oorlog met ale gebreken van dien. Rassenprobleem Casino Oorspronkelijk is de film „Ik ben een kleuring", uitgebracht on der de naam „Home of the braves". Zij behandelt het vooral in Amerika nog steeds actuele rassenvraagstuk, waar de houding tegenover de negers in brede kringen nog véél of alles te wensen over laat Zowel in de Amerikaanse lit- terauur (Caldwell) als anderszins is daartegen dikwijls stelling genomen en nu is daar ook deze door Marlc Robson geregisseerde film, om hen, die er nog niet van overtuigd waren, onder het oog te brengen, dat óók negers men sen zijn en dienovereenkomstig behan deld moeten worden. De film is spannend: niet slechts door de geschiedenis, die rond het pro bleem vervaardigd werd, maar ook door het suggestieve spel, het tempo en het zielkundige aspect, waarop het accent gelegd is. Toch betwijfelen wij of in deze voor de negersoldaat Peter Moss zo persoon lijke gebeurtenissen en de psychoana lytische behandeling die hy ondergaat, om van zyn complexen te genezen, een oplossing gevonden kan worden voor het probleem in zyn geheel gezien. Voor iedere neger, die gebukt gaat onder de behandeling der Amerikaanse blanken, ligt het geval weer anders: hoogstens mogen wij er ons over ver heugen, dat de neger in deze film be grepen heeft, dat ook hij een méns is en er recht op heeft, als zodanig be handeld te worden De grootste schok van zyn leven kreeg Moss, toen hy merkte, dat zelfs de énige vriend, op wie hij dacht te kunnen rekenen, tij dens een ogenblik van hei hoogste ge vaar ook zijn innerlijkste gevoelens prys geeft en hem voor negei uitscheldt. Dat hij er zich in eerste instantie over ver heugt. dat niet hii hef dodelyk slacht offer van de Japanse vyana is gewor den. maar zyn vriend, brengt het be wustzijn van schuld en ae totale ver lamming van zyn benen Hoe hy door de psychiater genezen en tot het in zicht gebracht wordt, dat alle mensen eenzelfde reactie hebben en hij dus niet van de blanken verschilt, schenkt hem de. erkenning van zijn menseiyke gelijkwaardigheid. Een film, rich afsoelend od een een zaam eiland waarin slechts enkele mann°n striid moptpn voeren tegen rje' •Taparm°rs pn die ons doet hopen, dat de ogen van vel° Amerikanen di® tot nu toe een onjuist Inzicht hadden ln hun verhouding to' de negprs. voor wat het n'-oble^iri rasson betreft, openge gaan zün. Negers ziin mensen evenals de blanken, zij het met dezelfde goede of slechte eigenschappen. Dit aan te tonen, lykt ons het doel van deze film. waarin de kleurling James Edwards be-1 wogen spel te zien geeft, evenals zijn J blanke tegenspelers. Oude Fritz Lang herleefd. Luxor Het ls reeds meerdere malen ln deze kolommen betoogd, dat de in '9ó te Oostenryk geboren regisseur Fritz Lang door het materialistische Holly wood beroofd werd van zyn grote kracht. Zijn esprit, zyn gevoelig beheer sen van de filmtaal, maar ook zijn krachtige uitdrukkingsmiddelen ver vlakten in deze Callfornische stad van schone schyn. Men denke eens terug niet alleen aan zyn Europese periode, maar ook aan de eerste jaren van zijn verblijf in Amerika! „Fury" blijft nog steeds een werk van bruisende kracht en geraffineerde conceptie. Een viertal maanden geleden werd alhier vertoond Lang's „Spionnen aan de Theems". „Was Lang nog de oude. schreven wy toen. Thans mogen wü op timistischer oordelen over „Straat der Verleiding". Weliswaar is dit werk geen volledige terugkeer naar Lang's glans- periode, maar wèl zyn er scènes aan te wyzen, waarin zijn groot vakman schap zich openbaart, zowel op het ter rein van beeldcompositie meesterlijk spsl tussen licht en donker nis op dat van beheersing van het spelrs ma teriaal. Over de spelers het volgende- ..Ed ward G. Robinson, een karakterspeler van formaat, „Overspeelt" zich vei eens, waarmede wij willen zeggen, aa- hy tè nadrukkeiyk zyn expressie-mo gelijkheden gebruikt, daarby vervallen de uiteraard in overdrUving. Toch staat zijn creatie op een zeer behoorlijk p-'1- Dan Duryea blyft steeds zich 7A '°n ruw onverschillig, hard voor anderen en getekend als sluw gangster. To -y de top van de driehoek: Joan Benne - Met haar donkere stem en exp'esste gezicht is zij als het ware geschapen c- vrouwen met een nu niet bepaald z«j- vere levenswandel waarheidsgetrouw ui* te beelden. Het onwaarachtige van Straat eer Verleiding" zyn enkel? verhoudingen r het veriiaal; persoonlijke capaciteit» van „de man op leeftyd" die els Zo-*- dagsschilder s'ukken produr?prt. weiK de kunstkenners doen verbazen. Geheime agenten. Rex De film „Mensenjacht" een klein beeld van de opleiding vs. en het gevaarlyke werk dat geallieera agenten tydens de jongstleden ooiosi in de beze'te gebieden leverden, j* Amerikaans team wordt per in F-ankrijk geparachuteerd De um sers hebben er echter lucht van.?.J*\. gen en dan volgt een wilde achte ging doo- Frankrijk. Ond'rwyl worn rjO notroni*lfilfa fit! 11 if.PVOP 0- evaarlyke opdrach en ultgevoe i- Het ls een ui'stekende f^ni. -eö*HlVir op werkelijke gebeurtenissen en o Pa amount, in sa man werking met rikaanse regeringsinstanties verv digd. Alan Ladd en Geraldine Fitzgeruo vervullen de hoofdrollen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2