Zes man van gezonken „Toornvliet" vermist Labour in Australië verslagen weerbericht Logger „Poolster" vastgelopen In 1950 nota over onderwijs voor industrialisatie Geen oordeel over kiachlen Leidse Geneeskundige faculteit 58ste Jaargang MAANDAG 12 DECEMBER 1949 00 No. 26870 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Overwinning van het liberale agrarisch blok f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no: 57055 Ongeveer vijf millioen Australiërs r>gen Zaterdag ter stembus om 123 vertegenwoordigers in het Huis van Af- eeraanii?den en 42 nieuwe senatoren l» üezen Het Huis telde tot dusver 75 ri-.els. De verdeling was thans als volgt: Lsfcwr 43, onafhankeiyken 3, liberalen 17 en azrarisohe party 12. De Senaat telde thans 36 zetels (La bour 33 en liberalen 3), maar wordt vergroot tot 60. Daar de helft van de oude Senaat pas in 1952 aftreedt, wor den thans 43 nieuwe senatoren geko- KD. Liberalen en agrariërs, die geleid wor den door resp. Menzies en Padden, heb ben zich verenigd in de strijd tegen Libour. De Labourparty (leider premier Ohif- leyt was de laatste acht jaar aan het bevind geweest. men met de Senaa-t, waar de arbeiders partij de meerderheid behoudt. Het Australische Hogerhuis heeft nl. de be De rode vloed over China WEER EEN BOLWERK GEVALLEN. Koenming, de vroegere hoofdstad van de provincie Yoenan, is zonder strijd in communistische handen overgegaan. Ten gevolge hiervan zitten twee na- ulfczo.ndering 1 tlonalistische legerkorpsen, verscheidene regimenten gendarmen, verscheidene van die betreffende de financiën, të verwerpen. Wanneer de Senaat in drie maanden tij-is twee wetsontwerpen ver werpt, zal de nieuwe premier, de gou verneur-generaal om ontbinding van beide Kamers kunnen verzoeken. In dat geval zouden nieuwe verkiezingen ge houden moeten worden. De liberale leider Robert Gordon Menzies, die de nieuwe premier zal zyn, is een brilliant geleerde, een bekwaam politicus en advocaat en goed spreker. In 1939 werd hij op 44-jarige leeftijd nomen. nationalistische persoonlijkheden die op de communistische lijst van „oorlogs misdadigers" voorkomen en wellicht de persoonlijke gezant van generalissimus Tsjang kai sjek, generaal Tsjang tsjoen, in deze provincie in de val. De staatsgreep, welke de provincie Joenan aan de troepen van Mao tseoeng heeft overgeleverd, is gelukt dank zij generaal Loeng tsja-wei, zwager van gouverneur Loe han, die met zijn 93ste leger de hoofdstad Koenming vrijwel zonder tegenstand zou hebben inge- premier, cp twee na de jongste premier in de Australische geschiedenis. Hy is thans 54. Menzies verklaarde op 3 Sep tember 1939 als premier Duitsland de oorlog. Menzies' voornaamste belang- Boewei de definitieve uitslagen pas POlltll*■ over enkele dagen bekend zullen zijn, staat het vast dat de Labourpartij verslagen is. Volgens de vannacht bekende gegevens heeft de coalitie van liberalen en agrariërs 75 zetels behaald en Labour 44. De 35 commu nistische candidaten voor het Huis van Afgevaardigden hebben zo weinig stemmen op zich verenigd, dat zij al-« len hun gestort bedrag van 25 pond rallen verbeuren. Voor de Senaat is pas een klein aantal stemmen geteld, maar op grond van het nieuwe stelsel evenredige vertegenwoordiging ral Labour in dc Senaat in ieder geval de meerderheid behouden. Men verwacht, dat de gou-verneur- pneraal van Australië, de leider der liberalen, Menzies, zal verzoeken een rieuwe regering te vormen. Minister- jresident Chifley, leider der socialisti sche party, zal vermoedelijk heden het eatslag van zijn regering aanbieden, Chifley verklaarde naar aanleiding van de tot nog toe bekende resultaten pHet is de beslissing van het volk. Ik heb mfj nergens over te beklagen." Dr Evatt, minister van Buitenlandse Zaken in het huidige kabinet, verklaar de, dat de uitslag in zetels uitgedrukt ten ongunste van Labour was, doch dat een analyse van alle factoren bij elkaar met name in Nieuw-Zuid-Wales, waar schijnlijk zou aantonen, dat Labour nog weds het vertrouwen van een meer derheid van het volk behouden had. Erenals Chifley en andere leden van ce Labourregering werd ook dr Evatt herkozen. Menzies legde voor zjjn coalitie een politieke verklaring af. Hy zeide on der meer, dat zyn coalitie plechtig beloofde het communisme uit Aus tralië te zullen stoten. Voorts zouden regeringsdepartementen, regeringsbe- drijven en geregistreerde vakvereni gingen gezuiverd worden van com munistische functionnarissen en zou de coalitie de wet doen herroepen op dc nationalisatie van de Australische banken. De coalitie-politiek voorziet tevens in de Invoering van een beperkte vorm van verplicnte militaire opleiding, al dus Menzies. Menzies stelde een eco nomische conferentie van het gehele Britse imperium in het vooruitzicht. ,De nauwste samenwerking van het Britse Gemenebest is het eerste punt jan onze buitenlandse politiek, dan somt de verhouding tot de V23." Menzies beloofde de vrijheid van het particuder initiatief te herstellen, opheffng van wntrölemaatregelen, budgetaire en fi- nsuciéle maatregelen ter stimulering Tan de beleggingen en oprichting van (en contróleraad voor de Common wealth bank. De leider van de agrarische partij, «aden, beloofde in een aanvullende fae opheffing van de benzinedistrlou- he en besteding van 250 millioen Aus tralische ponden voor ontwikkeling van te Australische industrie. Er verluidt, dat de regering, die door ce nieuwe meerderheid zal worden ge- Tormi. spcedig in conflict dreigt te ko- asvluchtelingen vermomde communisten naar west- duitsland? Het met Britse vergunning verschfj- wnae dagblad „Telegraf" meldt, dat y onder communistische leiding staan de socialistische eenheidsparty voorne mens is een groot aantal agenten, die ^uden moeten uitgeven als „voor communistische terreur gevluchten", r West-Beriyn en West-Duitsland zenden, -Velen van hen zijn veteranen der wnununistische partij. Zij zullen pu- ïrfrÜ van "Titofsme en Trotzkiisme" ■oraen beschuldigd en uit de party worden gestoten. De S E.D. rekent er i?'dat deze personen in West-Duits- •na op vrlendschappeiyke wyze zullen orden ontvangen en dat zy zelfs be- ?&?hjke functies zullen krijgen. Op ^vi^ze zullen in staat worden *-ueid hun communistische propagan dist b?drÖven. Het democratische pu- mtv>t op zyn hoede zUn," aldus de TOENEMENDE bewolking. q?6.verwacht tot morgenavond: v'ebenemende bewolking met ört Wat re?en motregen, hier i - ar wellicht voorafgegaan door enige «T Aanvankeiyk weinig wind, later iJr batige wind tussen West en Zuid- I "oornamelyk ln het Zuiden en - Van het land vannacht en mor- jehtend lichte vorst. Overdag gelei- i'Jyjstijging van temperatuur. (Op- «naakt te 10 uur). 13 december i °P-' 8.40 uur; onder: 16.28 uur. op: 0.08 uur; onder: 13.16 uur (L.K.) r te Katwyk te 8.43 en 21.10 u. BooSffater i Bit tammer bestaat uit zes pagina's. De voorzitter communist is ohe De Amerikaanse vice-consul te Koen ming is er op het laatste nippertje in geslaagd per. vliegtuig te ontkomen. Het j vliegtuig, waarin hij en een andere j Amerikaanse consulaire ambtenaar had den plaats genomen, slaagde er ternau- j I wernood in te starten. Het bleek, dat van de Australische negen nationalistische vliegers als ver- partij, Dlxon, heeft stekelingen de reis wilden meemaken, verklaard, dat de party haar werk on dergronds zou voortzetten, indien zy door de nieuwe regering buiten de wet zou worden gesteld. Menzies moet we ten, dat verbod van de oc-mmunistlsohe party niet aanvaardbaar zou zyn voor Chinese nationalisten, Tsjengtoe, de vakbeweging en dat de vakbonden Taipeh, op Formosa, aangekomen, zioh tegen een dergelijke maatregel zul- De communisten zyn Tsjengtoe len verzetten, aldus Dixcn. 50 K.M. genaderd. waardoor het toestel veel te zwaar was geworden, zy zyn uitelndelyk behouden te Hongkong aangekomen. Generalissimus Tsjang kai-sjek is per vliegtuig uit de laatste hoofdstad der Nederlandse schepen in nood De Nederlandss kustvaarder Toorn vliet (338 ton) zond gistermorgen per radio noodseinen uit. Het schip maakt zware slagzij en is 8 KM. ten Zuid- Westen van het „Goodwin" lichtschip gezonken. Het Deenss s.s. „Cimbria" slaagde er in, drie der opvarenden te redden. Zes leden der bemanning wor den helaas vermist. Het s.s. Lanahrone trof ter plaatse van de ramp twee reddingboten aan, waarvan er een was omgeslagen. Voorts werd wrakhout gevonden. De positie van het ss. Lanahrone was drie kwart mfjl west ten Zuiden van Sandettle lichtboei. De drie geredde opvarenden zyn H. de Wild uit Rotterdam, A Dykhuizen uit Schevenlngen en J. M. Bol uit Scheveningen, twee matrozen en een lichtmatroos. De „Toornvliet" was eigendom van het Cargadoorskantoor NV. Soetermeer en Fekkes. DE HOOP OPGEGEVEN. De Engelse reddingsboten, die deelna men aan de opsporingen naar de zes vermisten van de „Toornvliet", zyn naar hun basis teruggekeerd. De ka piteins verklaren, dat alle hoop, de schipbreukelingen terug te vinden, dient te worden opgegeven. wy vernemen nog, dat onmiddellyk na het ontvangen van het eerste nood- dere zal overlopen Deze schotten ver delen het ruim in twee hslften. Op deze wyze wordt voorkomen dat het overlo pen van de gestorte lading slagzy ver oorzaakt. Ten overvloede was een gedeelte van de lading in 430 zakken gedaan en bovenop het gestorte lynzaad gestuwd, nadat eerst planken waren gelegd. Of de schotten onklaar zyn geraakt en de lading is gaan schuiven, is nu de vraag, die gesteld kan worden. Een antwoord hierop is nog niet te geven. Uit de radio-telefonische gesprekken, welke de redery in de rampnacht met de kapi tein voerde, is omtrent de oorzaak niets gebleken. Er stond een ruwe zee, maar er heerste geen stormweer. Kustvaarders zyn wel kleine, m^ar zeer zeewaardige schepen eri hebhèn het in zwaar weer dikwyis minder te kwaad dan grote schepen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur trachtte de logger Sch. 56, ..de Pool ster", van de redery M. den Duik Gzn. de Scheveningse haven binnen te lopen toen de motor plotseling afsloeg. Het schip, dat juist de havenhoofden was gepasseerd, dreef in de storm af en raakte aan de grond. Direct werd een reddingboot uitgezonden om het schip los te krijgen. Deze pogingen bleven echter zonder resultaat. Men moest onverrichterzake terug keren Ook latere pogingen slaagden tot nu toe niet. sein ds sleepboot Schelde van Smit en Co's Internationale Sleepdienst van Vlissingen vertrok om zo mogelyk hulp te verlenen. De sleepboot had echter verscheidene uren varen voor de boeg voor hy ds opgegeven plaats zou be reiken Van Dover vertrok de Engelse reddingboot Walmer Het zal zo omstreeks kwart over vier zyn geweest dat de Toornvliet meldde dat men het niet kon houden. De slagzU vermeerderde toen stork. DE VERMISTEN. Dc vermisten zyn: kapitein I. T. Thomassen, 31 jaar, Hogerbeetsstraat 22, te Rotterdam, gehuwd, twee kinderen. Stuurman H. Sissingh, 53 jaar, wonende in Den Haag, gehuwd. Tweede machinist N. Aarsen. 19 jaar, wonende Wisselstraat 15, te Rotter dam, ongehuwd. Eerste machinist C. den Heyer. 51 jaar. Voorburg, gehuwd. K. C. Hoekveld, 45 jaar. Gouvern?- straat 31 te Rotterdam, gehuwd. Ma troos Minnekes Kuyt. 32 jaar, te Schsveningen, ongehuwd. RAADSELACHTIGE RAMP. De redery Soetermeer en Fekkes stond gisteren voor een raadsel wat de oorzaak kon zyn van deze ramp. Op 7 December was de Toornvliet van Calais in Rotterdam aangekomen. Het schip was toen een lading gestort lijnzaad gaan laden, bestemd voor Ierland. De bestaande voorschriften voor deze la ding waren volledig in acht genomen Zo waren er de vereiste gevelingschot- ten geplaatst, welke dienen om te voor komen, dat de lading by slingeren van het schip van de ene zyde naar de an- Zaterdagavond is de Scheveningse log ger „Poolster" by het binnenlopen van de Scheveningse haven op het Zuider havenhoofd vastgelopen. De „Poolster" aan de grond. „RANDKERK" WAARSCHIJNLIJK BEHOUDEN. Omtrent de brand, die Donderdag is uitgebroken in de ruimen van de 5526 ton metende „Randkerk". dat onder weg was naar Zuid-Afrika, vernemen wy, dat deze is uitgebroken in de baai van Lourenco Marques. De brand ont stond in de dieptank-bunker, waar- schyniyk door broeiing van kolen. Het ligt in de bedoeling het schip aan de grond te zetten. Aan boord be vindt zich een bemanning van 70 kop pen onder kapitein L. Luidinga. Men heeft goede hoop dat het schip behou den zal biyven. majoor der mariniers N. R. de Bruyne, A. Pelt commissaris voor Lybië De algemene vergadering van de V.N heeft Zaterdag de Nederlandse assistent secretaris-generaal van de V.N. Adriaan Pelt gekozen tot Commissaris van de VN. voor Lybië. Op Pelt werden 28 stemmen uitgebracht Voorts 20 op de Argentyn Arce en 3 op Zafroeliah Kahn uit Pakistan. Het salaris van de heer Pelt is be paald op 22.000 dollar. Daarnaast kan jaariyks 8000 dollar voor onkosten in rekening gebracht worden. Strijd om Jeruzalem JODEN WILLEN BESLUIT V.N. NIET AANVAARDEN. Het kabinet van Israël is Zaterdag in spoedvergadering by een geweest over het besluit van de algemene ver gadering der V. N. om Jeruzalem te in ternationaliseren. De burgemeester van Jeruzalem, Da niel Auster, vertelde aan een corres pondent van Reuter: „Wij zullen de poorten van de stad verdedigen en ver hinderen dat personen, die de resolu tie willen uitvoeren binnen komen. Wat ons betreft bestaat de resolutie van de Ver. Naties niet'. Men houdt rekening met de moge lijkheid, dat de Israëlische regering Je ruzalem tot hoofdstad van het land zal uitroepen, de regerringsbureaaix daar heen zal overbrengen en haast zal zet ten achter het accoord met Trans.ior- danië over de verdeling van de Heilige Stad. Honderdduizend Britse soldaten zyn er niet in geslaagd onze strijders te verslaan: de bataljons van Trygve Lie zullen dit ook niet vermogen", zegt de vrijheidsbeweging voorheen de Ir- goen Zwai Leoemi in een Zaterdag avond uitgegeven manifest, waarin een onmiddellijk aftreden van de regering wordt geëist. In dit manifest wordt de Israëlische regering er onder meer van beschuldigd .steeds de openbare me ning te hebben verdeeld'. De algemene vergadering van de V.N. heeft een bedrag van ncht millioen dollar toegewezen voor het eerste iaar van de internationalisatie van Jeruza lem. Dit besluit werd genomen met 39 tegen 1 stem bij veertien onthoudingen. Deze toewijzing is gebaseerd op de veronderstelling, dat rich in Jeruzalem geen abnormale omstandigheden zullen voordoen en dat .Alle b°trokkpn par tijen" met het plan van de V.N. zullen samenwerken Met overweegt detachering van een politiemacht van vyfhonderd man. NEGEN KINDEREN VERBRAND. Zaterdagavond is in een uit twee ver diepingen bestaande woning, op een af stand van 30 kilometer van Williams- port ln Pennsylvanië (V.St.), brand uit gebroken, waardoor negen kinderen le vend zyn verbrand, terwyi twee andere zware brandwonden opliepen De slachtoffertjes waren tussen 1 en 13 jaar oud. DE BEKEERDE ANARCHIST. Had Paus Pius XII willen vermoorden. Bruno Cornacchiola, een 38-jarige Ita liaanse trambestuurder, die naar zyn eigen verklaring vroeger anarchist is ge weest, kwam Vrijdagavond 1.1., nadat Paus Pius XII in de Sint Pieter de ro zenkrans had voorgebeden, uit een me nigte arbeiders op zyn knieën naar vo ren gekropen tot voor de Paus en hield hem, op een opengeslagen by bel, een knipmes voor, zeggend: „Met dit mes heb ik U willen doden. Vergeef my, vader". Gedurende enige ogenblikken was het in de grote kathedraal zo stil als in een graf. Toen zeide de Paus eenvoudig: „Ik vergeef u, myn zoon". Cornacchiola verklaarde, dat hy eens een vurig anarchist was. Twee jaar ge leden was hy met zyn drie kinderen in de bossen by Rome een balspel aan het spelen. De bal rolde een grijt in en hy ging er achteraan. „In de grot", aldus vertelde Cornacchiola, „kreeg ik een vi sioen. Myn kinderen hoorden my pra ten. Zy kwamen naar beneden geklom men en zagen ook de Madonna. Dat was myn bekering". Het plan om de Paus te doden was by Cornacchiola opgekomen toen hy in de internationale brigade vocht in de Spaanse burgeroorlog. Met een knipmes steeds in zyn zak wachtte hy op „de gunstige tyd en plaats". Nu is hy van plan tot Kerstmis strenge boete te doen. In de Grote Kerk te Den Haag vond Zaterdagmiddag een plechtige herden king plaats van de gevallenen ln de stryd voor de vryheid tegen Japan.welke byeenkomst ook door H.M. Koningin Juliana werd bygewoond. Overzicht van de aanwezigen in de Grote Kerk. Weer Polen uit Frankrijk gezet Zaterdag zyn twintig Polen uit Frankryk gezet op beschuldiging van ontoelaatbare politieke activiteit, zo deelt het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken mede. Daaronder bevinden zich enige on- derwyzers die op Franse scholen Pools onderwyzen aan Poolse kinderen. De uitgewezen Polen kwamen hoofd- zakeUjk uit Parys, Nice en Marseille. Hun gezinnen zouden hen mogen vol gen. De Sureté national heeft medege deeld, dat aan Vojcik Vdzislav, attaché by de Poolse ambassade te Parys, ge vraagd is binnen twee maanden Frank ryk te verlaten omdat hij „min of meer" de leider was van de Poolse on- derwyzers en leraren, die aan politieke activiteit hadden deelgenomen en daar voor reeds eerder Frankryk hebben moeten verlaten. De Poolse ambassadeur in Frankryk heeft geprotesteerd. De Poolse regering heeft tot uitwij zing van Jean Juliën-Martien, attaché by de Franse ambassade te Warschau, besloten. spoorwegstaking in japan. Spoorwegarbeiders in geheel Japan zijn in hongerstaking gegaan, zy eisen hogere lonen. Premier Josjida weigerde een delegatie van de stakers te ontvan gen. De staking is Vrydag begonnen en heeft zich over geheel Japan uitge breid. Een arbitrage-commissie stelde onlangs loonsverhogingen voor, waar omtrent echter door de regering nog geen beslissing is genomen. Begroting O. K. en W. onderwijsvoorziening met het oog op de industrialisatie. Aan de Memorie van Antwoord van de minister van O. K. en W. betreffen de diens begroting, ontlenen wy nog het volgende: De minister acht de toestand, waarin het georganiseerd overleg met de on- derwyzersorganisaties op het ogenblik verkeert, niet bevredigend. Ten aanzien van de vraag, of het aantal kweekscholen toereikend kan worden geacht, zy opgemerkt, dat in dien in een bepaalde streek van het land. bijv. in een streek, welke excen trisch ten opzichte van grote plaatsen is gelegen, het oprichten en instand houden van een nieuwe kweekschool wenselyk moet worden geacht, de mi nister geen overwegend bezwaar zal hebben tegen het verlenen van subsidie aan een zodanige kweekschool. VOORBEREIDEND HOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. De minister stelt zich voor te komen tot herziening van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs door een wet, waarby het gymnasium wordt ge handhaafd. het lyceum als zelfstan dig schooltype wordt gelegaliseerd, een algemene middelbare school met 4-jarige cursus wordt geïntroduceerd om de HJ3.S. van haar tweeslach tigheid te ontdoen. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De opneming van o.a. 2 middelbare technische scholen, 1 luchtvaartni.jver- heidsschooL 21 dagambachtsscholen, een grafische school, 2 lagere textiel scholen, een U.L.N.O. dagschool en 10 avondnijverheidsscholen moge een vol doende bewijs zijn. dat aan de uitbrei ding van het nilverheidsonderwiis voor jongens in verband met de industria lisatie ruime aandacht is geschonken. Met kracht wordt er naar eestreefd het aantal nijverheidsscholen zodanig op te voeren dat zij kwantitatief aan de behoefte voldoen. HOGER ONDERWIJS. Het ligt in het voornemen van de minister in het voorjaar van 1950 een nota bij de Kamer in te dienen over Wat de Ryksuniversiteiten betreft, kan worden opgemerkt, dat de indus trialisatie aan de Technische Hoge school voorrang moest worden ver leend. De minister kan niet beoordelen, in hoeverre de ernstige klachten, die de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit te Leiden bij de Ka mer heeft ingebracht, gerechtvaar digd ziln. aangezien de faculteit deze klachten niet te zijner kennis heeft gebracht. Wel kan in het algemeen gezegd worden, dat met de totstandkoming van allerlei voorzieningen, ook wan neer deze spoedeisend zijn, dikwijls meer tijd gemoeid is dan wel wense lijk is. Van de minister is instelling van leerstoelen in de homo?pathie. voor de anti-viviseotie en in de natuurgenees wijze niet te verwachten. Wel is hy van oordeel, dat geleerden, wier opvattin gen op deze gebieden afwijken van hetgeen in de medische faculteiten van de Nederlandse universiteiten in het algemeen wordt gedoceerd, bii de be noeming tot hooglerraar niet noodzake lijkerwijze behoeven te worden geweerd. De minister is van mening, dat be zwaarlijk tot een reeeLng besloten kan worden, waarbij allen, die het docto raal examen Indisch recht hebben af gelegd. worden toegelaten tot het doc toraal examen Nederlands recht. EXCESSEN BIJ HET ONTGROENEN. De minister is van mening dat ex cessen bij het ontgroenen ten enen male verwerpelijk zijn en met kracht dienen te worden tcgengpgaan. Wan neer er excessen Dlaats vinden, is het de taak van de Reetor-Magnifi- cus om op degenen die zich aan der gelijk wangedrag hebben schuldig ge maakt, het tuchtrecht toe te nassen. Nadere regelingen dan die. welke in do Hoger-Onderwijswet hieromtrent zyn neergelegd, behoeven voorshands niet te worden getroffen. RADIOWEZEN. Een ontwerp omroepwet ligt groten deels gereed. De dienst van de Regeringscommissa ris kan thans nog niet worden gemist. Het bedrag, dat voor 1949 aan de Wereldomroep ter beschikking is ge steld. bedraagt f. 1.989.140, daarin be grepen een reservering van f. 262.500. Omtrent de bouw van nieuwe zenders is nog geen beslissing genomen. Het ligt niet in het voornemen de Wereldomroep uit te breiden. ORKESTEN. Als grondslag voor zijn subsidie-poli tiek voor de orkesten gaat de minister uit van het beginsel, dat in de ver schillende delen van ons land in de be hoefte aan orkestmuziek moet worden voorzien, terwijl mede rekening gehou den wordt met de locale belangstelling en een voor de exploitatie der orkesten aanvaardbare financiële grondslag. Het vraagstuk van het doen uitvoeren van symphonische muziek door de Radio omroepverenigingen en de bestaande symphonie-orkesten heeft de volle aan dacht van de minister. Het is hem niet mogelijk hieromtrent in het huidige stadium verdere mededelingen te doen. SCHOLENBOUW. Gemeente- en schoolbesturen zullen in 1950 een aanvang kunnen maken met de bouw van ongeveer 1900 lokalen voor het L-O. Het tekort aan lokalen wordt hierdoor tot een bescheiden omvang te rug gebracht. Het bouwvolume voor scholen in de jaren 1951 en 1952 zal hoger zijn en in verreweg het grootste deel van de be hoefte aan schoolruimte kunnen voor zien. TELEVISIE. De heffing van een verplichte luis terbijdrage dwingt de overheid tot het houden van enig toezicht on de be steding der gelden. Dit toezicht is niet van die aard. dat gezegd zou kunnen worden, dat daardoor het particulier initiatief in ernstige mate belemmerd wordt. Het ligt niet in het voornemen de televisie buiten het definitieve omroep bestel te laten vallen. De bedoeling is om overeenkomstig de voonsteJlen van de televisiecommis.sie gedurende twee ia- ren experimentele televisie-uitzendin gen te doen verzorgen, was raar de om roepverenigingen deelnemen. Tot zo lang zullen de bepalingen van de nieu we omroepwet niet van toenassln? zi«n op de televisie. Daarna zal de regeling van het televisiebedryf nader worden bezien.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1