Laatste Berichten Serawak: „Hef land der blanke Radjahs' Kleine Maleise groep wil de Brooke's weer op de troon Tweede Kamer zet Indonesië-debat voort UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK Het Leitlsch Dagblad Frans allerliandc Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak Beursvan Amsterdam WOENSDAG 7 DECEMBER Nog een derde „Laatste Avondmaal" ntvletigend bewijs voor van meegeren-s vervalsingen? Behalve de twee „Avondmalen" van v Meegeren, is er, aldus de Volks tol, eekter nog een derde, dat in Btnig opzicht juist het eerste moet gorden genoemd. Het is in ieder ge- n| een echte Van Meegeren en het <<hlldcrij, bevindt zich in het Patri ciërshuis aan de Keizersgracht in Amsterdam, waar de schilder de laat- cjc jaren van zijn leven werkte. mar, in zijn atelier, hangt een stem- jis van een museum. Het palet, CWtubes, de kleur krijten liggen er nog precies zoals de schilder ze natst- gebruikte. En aan de wand nïi het grote schilderij van twee bij r> meter, door Van Meegeren met jjptende romantisch-dramatische nn» Na de begrafenis" genoemd, compositie van dit doek lijkt in alle ■V-delen op die van het „Laatste -■admaar' in Rotterdam en ook op ran Nice; zelfs het aantal figu- -1 dertien is precies .gelijk. Van Veren schilderde 't in zijn villa in Vn en stoffeerde het met figuren uit Larense omgeving. Het doek is tot nimmer ten toon gesteld en >;s ingewijden uit Van Meegerens 'z; kennen het. Ahar het is als bewijsstuk vernieti gd voor de zeer weinigen, die zo- ik in België liet geval is hardnek- de vervalsing van het doek in Roilcrdam blijven tegenspreken. Nieuwe vakverenigings- internationale opgericht Heden 12 uur is de .internationale v-ad van vrije vakverenigingen" offl- te Lonten ih het leven geroepen. Zes smokkelaars gevat ZU DREVEN drukke handel OP duitsland. Ia verband met een smokkelhandel, k de ecoromische dienst van de cen- ttó recherche dezer dagen op het kwam. werd gisteren in een per- ia ce Van Speykstraat to Amster- ha een onderzoek ingesteld. Aange reden werd een hoeveelheid luxe ar isen. zoals armbanden, broches, vul- èciicuders .vulpotloden, colliers, reis- Sjes.'alles kennehik van Duits f abri dge houd en werden 2 vrouwen, de j-arige V. en de 46-jarige Van G. Hst Verzoek leidde naar een plaats in Oosten van het land. waar werden uicehouden een 36-jarige expediteur, S-jarige landbouwer, een 46-jarige rdbóuwer en een 26-jarige koopman, allen ervan worden verdacht be- ilpzaam te zijn geweest bij het smok- !en van goederen van Duitsland naar rierland. Bij een hunner werd o.m. a radiotoestel aangetroffen, dat juist ji Amsterdam was verzonden, naar recherche vermoedt met de bedoe- dit raar Duitsland te smokkelen. -der.3 het onderzoek werd vooTts een tentas met bescheiden gevonden. _aruit zou bliiken. dat in de maand jy. een omzet van ruim f. 108.000.— trd-bereikt.-■ Het onderzoek wordt cctgezet. Alle verdachten zijn terbe- aikking van de justitie gesteld. „JAN DE kraai" uterdag naar indonesië. Zoals gemeld, heeft een inwoner van Cr-chot, de heer Loirwers-Eekmans, -n hij in de bladen las, dat de kraai n: Hans Kaart gestorven was, deze -.en: een plaatsvervanger aangebo- ls, luisterende naar de naam ..Jan". Door bemiddeling van de Niwin en KL.M zal deze vogel nu Zaterdag naar Indonesië vertrekken. Jan kan kakelen als een kip en blaf- '.-z als een hond. Hij is dus niet min er: Intelligent dan Gerrit. te4urer.de de overtocht zal de ste- vri zijn goede zorgen aan de vogel t-dcoen en na aankomst in Batavia dé Niwin zorgen dat Jan goed en «I aan zijn nieuwe meester wordt af- Pleverd. Rede van De Gaulle SECS TUSSEN zijn partij en het communisme. Generaal De Gaulle heeft een samen- tast gehad met de meest vooraan- hünde leden van de R.P.F. in het tame-departement. In een korte toespraak verzocht de fneraal om de oprichting van a-poli- vakbonden, waarna hij heftig het Priijen-stelsel" hekelde. •Waarom ben ik uit de regering ge- tien?" zo vroeg de leider van de ..Welnu, ik vraag u het volgende ]'-h te zeggen Alle partijen waren zin mij gekant, hetzij openlijk, hetzij geheim. Dit geldt niet voor de ^aderlijke leden van de partijen, 'r voor de partijen als zodanig. .Er waren drie oplossingen: het par- bjenstelsel aanvaarden en een van die sinister-presidenten worden, die alle toe maanden wisselen ofwel het be- *ind in handen nemen, dat is, een misgreep doen. Ik beschikte daar- over de materiële middelen. Dat zou dan echter dictatuur ge- ftst zyn. Alle tegenstanders zouden ffl dit geval naar de communisten :ijp overgelopen. Engeland en de ver fde Staten zouden Frankrijk econo- aisch gewurgd hebben en bij mijn 'N>d zouden de communisten het be- ^"d in handen hebben genomen. Er was ook nog een derde oplossing, welke ik heb gekozen: Plaats voor het partijenstelsel, opdat tft rijn onmacht zou bewijzen. jaar zullen er ongetwijfeld ££ezingen worden gehouden en zal de aan ons zijn. zo voegde de generaal san toe. In feite gaat de keuze tus- iv en de communisten. ..TY^neraal verklaarde verder, dat er geen Franse buitenlandse poli- „7 .Frankrijk moet vrienden, maar m «eesters hebben". CPCTEAIE REGERING VOOR "OST-DEITSEAND IN BERLIJN? West-Berlijiise bladen melden dat de Oost Duitse republiek Plan is aUe provinciale regeringen ^Parlementen in de Sovjet-zone te ^ingen door één gecentraliseerd be- Berlijn. De bladen die bijna bericht geven, zeggen dat vol- iT"; f nieuwe plan een „gouverneur" :\d Provincie zou worden be- 3 Rp' i^e zi-in opdachten rechtstreeks oerlijn zou ontvangen. Deze func tie! door -de provinciale ïj "gorden vervuld. Zü zijn allen 40 te socialistische eenheidspartij. POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN Uitreis: PH-TDE: „Eindhoven", ge zagvoerder Houba in Batavia; PH- TDD- „Delft", gezagvoerder Roosen burg in Bangkok; PH-TDI: „Enschede" gezagvoerder Gravenhill m Calcutta; PH-TCE: „Edam", gezagvoerder Stein- beek in Calcutta. Thuisreis: PH-TDS „Soerabaja", ge zagvoerder Vicherstaff In Basra; PH- TDG: „Gouda", gezagvoerder Moll uit Karachi. GROTE BRAND TE RIO DE JANEIRO Gisteravond is in de noordelijke wijk van Rio de Janeiro door de ontploffing van een met benzine gevulde tank wagen een reusachtige brand uitge broken. Een honderdtal personen is dakloos. Het vuur is ontstaan doordat iemand een brandende sigaret in de goot wierp. Het vuur zette zich voort tot aan een tankwagen, die lek was, alsmede tot in de riolering. Daardoor ontplofte de vrachtwagen en deed zich eveneens een ontploffing voor in een ondergronds electrisch net, zodat de gehele Madu- reirawijk zonder licht kwam te zitten. De brand breidde zich snel uit, zodat korte tijd daarna tientallen houten loodsen, die vooral door arbeiders wer den bewoond, in de vlammen opgingen. Van de inwoners van de wijk maakte zich een paniek meester. Men weet nog niet of er doden of gewonden zyn. Engeland kreeg er een kolonie bij (Van onze Londense correspondent) Engeland wordt er dezer dagen wel aan herinnerd, dat het nog een kolo niale macht is, hoezeer het oude Britse Imperium ook mag zijn afgebrokkeld. In hoeverre er rechtstreeks verband bestaat tussen de gebeurtenissen in Lake Suc cess, waar een anti-Brits statenblok Uno's supervisie opeiste over de vroegere mandaatgebieden, de onlusten in Nigeria en de aanslag op de gouverneur van Serawak. zal nog moeten blijken. In elk geval ervaren de Engelsen, dat het een moeilijke en ondankbare taak is het koloniale systeem te vervangen door een beheer, dat strookt met mo derne opvattingen. Het is nog te vroeg om na te gaan, of er sprake is van een analogie tussen de beweging in Brits Noord-West Borneo en de ont wikkeling in het aangrenzende Indo nesië. Een onlangs door een der In donesische leiders uitgesproken ver wachting, dat geheel Borneo binnen afzienbare tijd deel zal uitmaken van de R.I.S. is vanzelfsprekend niet aan de aandacht van Londen ontsnapt. Het is echter de vraag of in deze ge- isoleerde primitieve uithoek van het eiland de leuzen van Indonesische staatslieden werkelijk weerklank vin den. Serawak verkeert in een unieke positie, omdat het pas sinds 1 Juli 1946 een Britse kolonie is. Daarvóór was het familiebezit. In 1841 werd de rijke jonge Engels man James Brooke uitgeroepen tot vorst of Radjah, uit dankbaarheid voor het feit, dat hij een oplossing vond in een conflict tussen de Sultan en de plaat selijke bevolking. Voor de rest van zijn leven was Brooke een potentaat, die zich vooral bezig hield met de bestrijding van zeerovers en koppensnellers. In 1864 er kende Engeland de staat Serawak. Toen had Brooke het grondgebied reeds be langrijk uitgebreid. Het persoonlijke re giem ging over van vader op zoon. Ver dere uitbreiding der grenzen volgde, ter wijl de opbrengsten toenamen. Wegen werd enaangelegd, waterleidingen en telefoon geïnstalleerd .In 1941 was Se rawak, dat zo groot is als Engeland zelf en een half millioen inwoners telt. zeer welvarend. Sir Charles Vyner, de derde Radjah. gaf ter gelegenheid van het eeuwfeest zijn absolute macht op. Toen volgde de Japanse invasie. In 1945 kreeg Serawak na de bevrijding door de Australiërs een Brits militair bestuur. Het volgende jaar hervatte de Radjah zijn functie. Aangezien herstel van het land onmogelijk was zonder grootscheep se hulp van buiten, besloot sir Charles zijn gebied toe te vertrouwen aan de Britse Kroon. Op een ogenblik, dat En geland bezig was het „kolonialisme" te liquideren, kreeg het er op 1 Juli 1946 een splinternieuwe kolonie bij. Wat er thans precies aan de hand is, moet nog worden uitgezocht. Min der dan één procent van de bevolking wil terug naar de oude toestand, wat nog iets anders is dan zelfstandig heid, maar de beweging, welke voor de terugkeer naar het feodale blanke familiebeheer is, heeft zich altijd tegen geweld uitgesproken. De Maleiers vor men de kern van deze groep. Zij hebben een grote verering voor de „witte Radjah's" en achten het in strijd met hun waardigheid, dat zij nu door een stoffig departement in Londen wor den geregeerd. De Maleiers vrezen, dat zü hun bevoorrechte positie, die ze on der de Brooke's bezaten, zullen verlie zen. De Britse administratie, welke on derwijs en de geneeskundige dienst uit breidt, heeft reeds verscheidene niét- Maleiers benoemd. Maar de grote meerderheid van de bevolking is óf niet geïnteresseerd in de- hele bestuurskwestie óf is voorstander van een Brits regiem. Onder de dissidenten bevinden zich de communisten. De oppositie bevindt zich voornamelijk in of bij de steden. Ook behoren er Dajakkers toe De be-' trekkingen tussen hen. de Maleiers e$ de Chinezen waren over het algemeen goed, maar de Japanners hebben de na tionale verschillen vergroot. Bovendien is het Maleise nationalisme, door de overige gebeurtenissen in Zuid-Oost- Azië aangewakkerd. Zitting van heden De Tweede Kamer heeft vanmorgen te elf uur de algemene beraadslaging over het wetsontwerp inzake overdracht van de souvereiniteit over Indonesië voortgezet. De heer De Graaf (KVP) merkt op, dat er thans geen prioristisch gestel de belangengemeenschap komt. De be langengemeenschap wordt slechts mo gelijk geacht en soms waarschijnlijk. Nederland zal een grote taak te ver vuilen krijgen in de- samenwerking met Indonesië. De idealen op dit gebied zullen niet bereikt kunnen worden ten- zü het Nederlandse volk zyn taak ver staat en de kansen grijpt die in de Unie worden geboden. Men moet zich daarbü stellen op de basis van Neder lands nieuwe functies. Het verleden kan in velerlei vorm continuiteit vin den. Vervolgens bespreekt hij het ambte naren-vraagstuk, rich daarbü bepalend tot de ambtenaren uit Nederland. Het gedwongen overgaan van ambtenaren naar de RJ.S. acht hü op morele gron den niet aanvaardbaar. De band van de ambtenaar met Nederland is on miskenbaar. Het heengaan van de oude overheid zou betekenen, dat de ambte naar geen werkgever meer heeft. Spr. is van mening, dat het jammer is, dat het Nederlandse plan niet is doorge gaan volgens hetwelk een corps amb tenaren ter beschikking van de R.I.S. gesteld zou worden, waaruit zü kien putten. Hij vraagt of terzake overleg is ge pleegd met de Indonesische delegatie en of de-ze 'n afwyzende houding heeft aangenomen. Voor een goed begrip is een "nadere verklaring van de regering ncdig. De ontwerp-overeenkomst stelde een integrale overdracht van de ambtena ren aan de nieuwe souverein voor, mits de ambtenaren een stem in het kapit tel was gegeven. Dat is niet gebeurd. Er zün tal van vragen, welke de rege ring niet namens de ambtenaren in Indonesië kan beantwoorden. Spreker hoopt, dat een groot aantal zal over gaan in Indonesisohe staatsdienst. Uitvoerig bespreekt hü de rechtsposi tie van de ambtenaren, die overgaan. Hü vraagt ziah af of enerrijds de amb tenaren rich niet tekort voelen gedaan en of zü aan de andere kant door de R.I.S. met zullen worden beschouwd als voor Nederland van geen waarde. Uit Indonesië komen steeds meer be richten. dat men van erkenning van het recht van vrije keuze geen groot ver loop ender de amftutenaren verwacht. De heer De Graaf acht het wel mo- gelük, dat de openbare behandeling van de garantiewet voor de datum der sou- vereiniteits-overdracht kan geschieden. Hij dringt er bü de regering op aan het ontwerp zo spoedig in te dienen, opdat het vóór het Kerst-reces kan worden behandeld, Wanneer de regering geen bevredigend antwoord kan geven zou de Kamer zich z.i. bü dit debat ter zake moeten uit spreken. De heer De Groot (CPN) betoogt, dat de Nederlandse imperialisten vier jaar koloniale oorlog hebben gevoerd, waar- bi) het sluiten van overeenkomsten mede tot de wapens behoorde. In Indo nesië neemt het verzet tegen de bour- geois-kliek toe. De Nederlandse rege ring tracht via de RTC te bereiten, wat ze door de politionele acties niet kon verwezenlyken. De besluiten van de RTC brengen geen nationale zelfstan digheid aan Indonesië, maar beogen de heerschappij van het verkapt imperia lisme te versterken. KATWIJK AAN DEN RIIN In de vergadering van de LT.B„ gisteravond gehouden, deelde de voor zitter, de heer F. C. Meijer, mede, dat Vrijdag a.s. in „de Kroon" een bespre king zal worden gehouden met de C.B. TH, en de My v. Landb. over het a.s. looncontract. Daarna kwamen in be spreking de voorstellen voor de alg. vergadering, te houden te Haarlem op 12 Dec. Een voorstel om de contributie- regeling te wijzigen zal niet gesteund worden op advies van het hoofdbestuur. Het voorstel om te bewerken, dat de minimumpryzenregellng vroeger be kend zal worden gemaakt vond instem ming. Het voorstel om agrarische gronden pas dan voor onteigening in aanmer king te doen komen als zulks dringend nodig is, zal door de afgevaardigde gesteund worden. Met een voorstel tot herziening van het pachtbeslult ging de vergadering accoord. Idem met het voorstel om de kleinere bedrijven in de Noordoostpolder meer kans te geven van vestiging. Ook het voorstel tot be vordering van kindertoeslag aan kleine zelfstandigen had de instemming der vergadering Het voorstel tot vereen voudiging der sociale lasten en een pensioenregeling voor deze zelfstandi gen kreeg de instemming der vergade ring. Een afwachtende houding zal aangenomen worden ten opzichte van de werkeloosheidsverzekering. De ver gadering ging mee met het voorstel om te zorgen dat de pryzen der producten in overeenstemming zullen zün met de sociale lasten. Afschaffing van de on dernemingsbelasting en vereveningsbe lasting achtte de vergadering, evenals de voorsteller, urgent. Met het voorstel tot het verkrijgen van een billüke rege ling voor de wegenbelasting ten ge rieve van polderwegen kon de vergade ring meegaan. De Eigenvervoersorgani satie achtte de vergadering onbillük. De afgevaardigde zal hiervoor stemmen. De rekening en verantwoording keurde de vergadering na enige toelichting goed. Tot afgevaardigden werden geko zen de heren F. C. Meijer en Hub. v. Paridon De heer C. J. Boskamp bracht verslag uit van de vergadering van de Vakgroep Tuinders en Bloemisten. Na een uitvoerige rondvraag sluiting met gebed. KATWIJK AAN ZEE REDER C. DEN DULK Sr 80 JAAR. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer C- den Duik gisteren in zijn woning aan de Zeeweg zün 80ste ver jaardag gevierd Verleden jaar 28 De cember waren wij getuige van de grote huldiging van de heer Den Duik, toen er aan herinnerd werd, dat hü 60 jaar geleden zijn rederü gesticht had en welke hy tot grote bloei bracht door zyn energie en werkkracht Het was dus geen wonder, dat de jarige 's morgens al de gelukwensen ont ving van een deputatie uit de redery, die bestond uit de heren D. Taat, D. F. E. Meerburg. B. G. Lammens en Nic. Parlevliet. Uit Scheveningen 'bracht de ALPHEN ZILVEREN JUBILEUM, Ter gelegenheid van zün zilveren ju bileum wer dde heer R. J. Püpers, fa- briekschef bij de N.V. In- en Verkoop kantoor „Handelsraad" alhier ten kan tore in wük Hoorn gistermiddag aller eerst toegesproken door de directeur, de reder S. Vrolük de gelukwensen over. Des middags was het huis vol van al degenen, die de jarige de hand kwam drukken. Daar kwamen de groten en de kleinen van de zeer uitgebreide familie kring, de predikanten ds R P. A. Rut gers en ds J. J. v. d. Krift. Velen uit de gemeente en vele personeelsleden van de firma sloten zich by de belang stellenden aan. De krasse grüsaard heeft nog een goe de gezondheid. LISSF. LIssesche Kistenfabriek N.V. Jubileert. Maandag herdacht dc LIssesche Kisten fabriek. dat zij vóór 25 Jaar werd opge richt. De mede-oprichter, de heer F C. H Schrijnemakers. thans commissaris en de heer H. P. Zwetsloot als directeur vierden eveneens £un 25-Jarlg jubileum. NOORDWIJKERHOUT TERUG UIT INDONESIË. Gisteren was het feest ln ons dorp. Maar liefst 3 militairen, n.l. Warmerdam. Freke en Amsterdam, kwamen na 3 Jaar afwezig te zün geweest weer thuis. Hoewel zij reeds om 3 uur verwacht werden, arriveerden zij pas om 7 uur. Groot was de biydschap bij het weerzien, 's Avonds werd de 3 militairen onder grote belang stelling een serenade gebracht. VOORSCHOTEN OPVOERING „KRATES" DOOR ARBEIDERSTONEELVERENIGING. In het Geb. voor Chr. Belangen ver toonde de Arbeiderstoneelvereniging het drama „Krates" Op zeer verdien- stelyke wüze werd dit spannende en ontroerende stuk voor het voetlicht ge bracht. Dat het publiek het spel met ademloze spanning volgde, kunnen de spelers zich aanrekenen als de beste hulde, die de aanwezigen hun konden bieden. Dit amateursgezelschap werkt hard en bezit uitstekende krachten Over het geheel kon men de dictie roe men, doch enkele vrouwehjke leden moeten zich hoeden voor een te zachte stem. A.T.V.V heeft met dit stuk wel weer hoog gegrepen, doch allen, spe lers en toeschouwers, kunnen terugzien op een zeer geslaagde avond. Regisseur was de heer v. d. Woerd. WARMOND Mr L. A. Nijpcls alhier, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Is be noemd met Ingang van 1 Januari 1950 voor de tfjd van 4 laar tot lid en plaats vervangend voorzitter van het Centraal Stembureau. Spr. ontkent, dat het wetsontwerp enige overdracht van souvereiniteit aan de Indonesisohe volkeren bevat; toch behelst het een zekere overdracht, n.l. van de controle cp het koloniale be stuursapparaat door Amerika. Naar sprekers oordeel is er geen sprake van, dat de troepen spoedig terugko men; de toestand blijft ongewijzigd. Welke capriolen in Indonesië ook ge maakt worden, dat interesseert hem niet. Hem interesseert vóór alles wan neer de troepen worden teruggezonden. De republiek Indonesia zal naar spre kers inzicht, overwinnen als de volks republiek China, alleen veel sneller, waarna de documenten van de RTC zullen belanden in de pruilemand der gesohiedenis, waar ze z.i. thuis horen. De heer Van de Wetering (CH) be spreekt economisoh-financiële aangele genheden, welke van lager orde rijn dan die, welke tot gewetensconflicten aanleiding geven. Hü betreurt het, dat de voorstellen tot overdracht geen vol ledige schuldenverrekening bevat. Deze overaraoht ondergraaft de financiële positie van Nederland. Het is nodig, vindt spr., dat de Re gering duidelyk uiteenzet hoe de zeker heid van de overmaking van pensioe nen en andere bedragen geregeld is. Als de regering aannemeiyic maakt, dat de regeling van materiële oorlogs schade niet onder de onderwerpen van de RTC thuis behoorde, dan wenst spr. dat de regering de kwestie der mate riële oorlogsschade van gerepa trieerden spoedig oplost. Spr. vraagt in verband met een uit lating van Moh. Hatta of de Verenigde Staten van Indonesië rechtens bevoegd zün het Unie-statuut op te zeggen. Als het Uniestatuut kan worden opgezegd, zou het financieel-economisch verdrag rechtens ook opzegbaar zün. Daarom trent vraagt spr. de mening der rege ring. Het moet zi, overigens uitgesloten zijn, dat Nederlanders gedwongen wor den over te gaan in dienst van de andere souverein. I.v.m. de betiteling met „avonturiers" van degenen die naar Indlë gingen, hetgeen op een ver gadering te Amsterdam is geschied, zegt spr. hoog te willen houden de vaan voor allen, hoog en laag, die de belan gen en het welzijn van beide landen hebben gediend De heer v. d- Wetering heeft er ern stig bezwaar tegen, dat de ambtenaren worden overgedragen aan de RIS, zon der dat zü er over gehoord zyn. Dit is immoreel en het is de vraag of de be sluiten van de R.TC. terzake kunnen worden aanvaard Uit de garantiewet zal nog moeten blyken, wat gedaan wordt om de rechtspositie der betrokke nen een zekere basis te geven. Onoverkomenlük bezwaar heeft spr. tegen overdracht van Nieuw Guinea aan de Verenigde Staten van Indone sië. Hy wenst te weten hoe het met deze zaak staat. Het zelfbeschikkingsrecht moet onbe lemmerd uitgeoefend kunnen worden. Ten opzichte van Ambon, Timor en de Minahassa bevindt men zich ten deze wel in een moeilüke situatie. Te kwart over één wordt de verga dering geschorst tot kwart voor twee. De krant voor iedereen heer F. C. H. Schrünemakers uit Haar lem. Deze belichtte de plichtsgetrouwe arbeidsvervulling, zyn prettige omgangs vorm met allen in het bedrijf en zün activiteit in het belang der zaak .Zün waarderende woorden deed spr. verge zeld gaan van een enveloppe met in houd. Vervolgens sprak de heer L. P. G. Fry- ters, bedryfsleider alhier, enkele sym- patieke woorden, waarin de samenwer king een goede kwalificatie kreeg. Ook spr. bood ter herinnering enkele ge schenken aan, n.l. een Delftsblauw as bak, alsmede een bloknoot ln verzilver de omslag. De heer L. W. Menken, hoofdboekhou der en inspecteur der N.V. .sprak na mens het jubileumfonds, vertegenwoor digende het gehele personeel over Noord- en Zuid-Holland en offreerde een tafelkleed, terwül mevr, Püpers een tuil bloemen ontving. Tot slot voerde nog de heer Joh. C. Vink het woord, die namens de verte genwoordigers met wie de heer Püpers ten nauwste samenwerkt, een stoffelijk blijk van waardering in het vooruitzicht stelde, dat. evenals het geschenk vap het Alphense personeel, Vrijdagavond in een gezellige byeenkomst zal worden aangeboden. De heer Pypers mocht tal van brie ven, telegrammen en bloemstukken ontvangen, welke het medeleven van za kenrelaties. L.T.B.'ers en Handelsraad- instanties overduidelyk illustreerden. BODEGRAVEN VOOR BEROEP BEDANKT. Ds J. v. d. Velden te Hilversum heeft voor de toezegging van beroep van de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. KOUDEKERK OFFICIËLE HULDIGING GEREPATRIEERDEN. Gisteravond werden ten gemeente huize de volgende gerepatrieerde mili tairen officieel gehuldigd: majoor ds J. Wolven en M. Cock, J. P. J. de Jong, G. Dorrepaal, Chr. Kraal en R. Geerlof. Voor het gemeentehuis stond het fan farecorps „Kunst na Arbeid" opgesteld toen de militairen, vergezeld van hun echtgenoten of verloofden en ouders, benevens afgevaardigden der thuisfron ten, buiten plaats namen. Na het volks lied richtte burgemeester Verheul het woord tot hen. Spr. vond het een grote eer en een voorrecht hen als hoofd der gemeente te mogen verwelkomen. Hü sprak zün deernis uit over de familie Van Leeuwen, wiens zoon door ziekte in Indonesië stierf. Nadat spr. de vraag had gesteld „Wat nu?" wees hü er op, dat de jongens zich om moeten scha kelen, zodat zü spoedig weer een plaats in het arbeidsproces kunnen innemen. In de Raadszaal reikte de burgemeester een oorkondeuit, waama de heer T. Molema sprak namens „Pro Rego" en de Jeugorganisaties. „God regeert goed, mag dat ook zo zyn in uw verdere leven". De heer P. Boer sprak als voorzitter der V.O.M.O. namens de ouders. Ds Wolven dankte voor de hulde. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 7 Dec. Kaasmarkt. Aange voerd 220 partüen: le soort 2.63—2.68; 2e soort 2.552.60; zware 2.73; extra 2.77. Matige handel. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 6 December Vandaag gaf het publiek er de voor keur aan een afwachtende houding aan te nemen, mede ln verband met de van middag begonnen kamerdebatten over de resultaten van de R.T.C. Winstnemirigen droegen er toe bü het koerspeil te drukken, waardoor vandaag de opgaande lün werd onderbroken. Na het lagere openingspeil viel in het ver dere verloop geen herstel te bespeuren, zodat de markt zwak sloot. In Koninklüke waren van bepaalde zyde verkooporders te verwerken, waar door de koersreactie 6% bedroeg en het fonds tot 3013/4 inzakte. Dit bleef op de andere afdelingen niet zonder uit werking. Een afbrokkelende beweging kon worden waargenomen waaronder vooral de cultures te lüden hadden. Am sterdam Rubber moest 4% prü'sgeven; ook vele andere cultuurondernemingen raakten een deel van de gisteren be haalde koersavance weer kwüt.. Deli Mü liep tot 133 terug. De Scheepvaartmarkt had onder aanbod te lüden; ook de in ternationale industriefondsen waren maar nauwelyks prüshoudend. Billiton daarentegen bood goede weerstand op 268%. De staatsfondsenmarkt was zeer rustig, maar vast voor de dollarlening Nederland. Ook Dollarlening Philips was gevraagd en liep tot 104^ op. 1500 TOEREN. Paul Angibaud, mecanicien van be roep, is een man met een oneindig ge duld. Drie jaar lang heeft hij gezwoegd om een motortje te maken zo klein als een koffieboon. Het precieuse appa raatje weegt ongeveer één gram! Het loopt voortreffelülk en maakt 1500 toe ren per minuut. Voorwaar een prestatie van de knutselaar waar men 't grootste respect voor mag hebben. Wü zün toch niet zulke zuurpruimen, die zeggen: „Maar wat hèb je nu aan zo'n dinge tje-" Als iedereen steeds maar streefde naar doelmatigheid, ook in zün vrüe tü'd. dan zag de wereld en heel wat saaier uit dan thans! Humoristisch doet het overigens aan, dat Angibaud een Duitse pantserwagen heeft gebruikt om aan materiaal te komen „QUICHE LORRAINE". Het oude spreekwoord: ,J)e man leert men via de maag kennen" is voor uit breiding vatbaar. Een volk. een natie, kan men leren kennen door haar keu ken! Daarom dit recept van de „Quiche Lorraine", een verhemelte strelend ge bak. Men gaat henen en maakt een feuil- leté-deeg (tweemaal kneden!). Dit een uur laten rusten. Vervolgens slaat men het deeg als te doen gebruikelük bij het fabriceren van taarten en doet het in een taartvorm. Voordien zün kleine blokjes zwoerdvry spel en kleine klon tjes boter door het deeg gelijkmatig heengemengd. De eieren worden ge klopt en verse room wordt er voor zichtig by'gevoegd Dit mengsel smeert men over het deeg. Vüf en dertig mi nuten ten slotte het geheel in een matig warme oven. Het resultaatmen wachte niet te lang met het maken! Voor acht personen heeft men nodig: 200 gr. bloem, 100 gr. boter, een weinig water, snuifje zout en voor de garne ring 200 gr. magere spek, 50 gr. boter, liter verse room, 5 eieren, twee mes punten zout. EERSTE VROUWELIJKE DOMINEE. Onlangs was het voor Frankrijk een historische dag. De eerste vrouwelüke dominee werd bevestigd! Het was ma demoiselle Schmidt, die haar Intrede deed in de protestantse kerk te Sète, een Middellandse Zee-haven. En dan te bedenken, dat de eerste Nederlandse predikante al tientallen jaren geleden bevestigd werd! MOLIÈRE. De filmregisseur Jean Cocteau, door velen verguisd als de maker van geraf fineerde humbug en door evenveel an deren bewonderd als de schepper van ware poëzie, legt thans de laatste hand aan .Orpheus". Het onderwerp voor zün volgende film heeft hü reeds uitgezocht. „Le Bourgeois Gentilhomme" van Mo lière zal op de celluloidband worden vastgelegd. WASHINGTON VAN FRANSE ORIGINE? Het is het Britse blad /Daily News", dat de kat weer eens de bel aangebon den heeft. Een brief van de wapenkun dige C. la Rheir werd toch gepubliceerd, waarin hü bevestigt dat George Wash ington, de grondlegger van de Ameri kaanse onafhankelükheid, van Franse oorsprong is en niet, zoals men alge meen dacht, van Engelse. De grote vrü- heldsstrljder moet zyn voorouders ge had hebben in Normandlë. Zij droegen de naam Wessington. Een der leden van deze familie vergezelde in de 11de eeuw Willem de Veroveraar naar Engeland. GEVAAR VOOR MUSEA? De technische raadsman van de Fran se musea de heer Gogniard, heeft on langs verklaard, dat hü reeds ruim een halfjaar bezig is de werking van fluores cerende verlichting op schilderijen na te gaan. Zün eerste conclusies luidden, dat men alle mogelyke voorzorgsmaat regelen moet nemen tegen de invloeden van deze verlichting, daar het licht voor de schilderijen schadelük ls. NIEUWE RELIGIEUZE KUNST. Te Parijs werd onlangs een kleine tentoonstelling geopend, waarop voor werpen, die voor de Katholieke ere dienst gebruikt worden, waren tentoon gesteld. De Benedlctüner monnik Dom Martin had deze vervaardigd met grote eenvoud en zonder een enkele kostbare steen. In de meeste gevallen gebruikte hij verguld zilver; een grote innerlijke rykdom en een maximum aan effect werd bereikt. De bezoekers waren het er allen over eens, dat Dom Martin de re ligieuze kunst een wedergeboorte heeft doen ondergaan. Woensdag 7 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige O. K. koers v. heden Ned! '48 3Yt 100H Ned. '47 3% 3 98% Dollar-Ing. '47 3 95!g Investerlngscert. 3 98^ Ned. p. 1962/4 m.b. 3 99% Indië *37 A 3 94% Grootboek '46 3 97 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 61% N. Ind. H.bank 101 Ned. Handelmü159% A.K.U183% 183% Lever Br245 244% Philips 239 239 Wilton Feyenoord 154% Kon. Olie 301% 303 Amst. Rubber 128% 131 Deli-Bat Rubber 89y4 Holl. Amer lün 159% Kon. Ned Stoomboot 124% 125% Ned. Scheep* Unie 143% 145 H.V.Af145% 145% Java Cult65 Deli Bat. Mü107% DelJ Mü132% 132% Senembah 116% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gcm. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 101^ - Den Haag 1947 I 3 102% R'dam '37 I, IH 3% 102% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mü 3% Kon. Petr. Mü 104 104& NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredlctlnsteJIIngen Amsterd Bank 170 - Rotterd. Bank 177 - Twentsche Bank 181% - Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 324% - Rott. Droogd. Mü- ..321 Zwanenb. Organon 205% - Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mü. 135 Internatlo 170 - Albert Heyn 200% Ned. Mü Walv.Vrt. 109% Spoorwegen DelJ Spoorw. Mü. ..45 Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 27% 39%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5