Voor Uw RADIO PHILIPS SPECIAALZAAK STADSNIEUWS Films van deze weeks Met een enkel woord ZATERDAG 3 DECEMBER De Etna werkt De Etna is gistermorgen gaan wer ken. De uitbarsting van deze üicniaanse vulkaan was voorafgegaan door een dof gerommel. Op de streek en de stad Ca tania, welke zich aan de voet van de Vulkaan bevindt, kwam een regen van as neer. Men weet nog niet hos groot de ge troffen zone is, maar te oordelen naar de dikte van de aslaag te Catania en in de buurt meent men, dat het hier een ernstige uitbarsting betreft. De inwoners van Catania zijn ver plicht met een paraplu uit te gaan om zich te beschutten tegen het vulcanlsch gruis, dat. als fijn stof in de kleinste voegen dringt. De weg is eveneens met dergelijk gruis bedekt, dat onder de zo len knarst. Op dit ogenblik levert de as- en gruis- regen nog geen enkel gevaar op. De Etna ligt in het Noord-Oosten van Si cilië en is 3313 meter hoog. De huidige uitbarsting van de Etna is de hevigste, welke zich sedert verschei dene jaren heeft voorgedaan. Hoewel de uitbarsting tot nog toe tot het uitwer pen van as en gruis beperkt blijft, dient men tot de jongste wereldoorlog terug te gaan om nog een dergelijke hevige eruptie aan te treffen. Ds Etna, welke niet minder dan 262 (kraters telt. is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw heb ben zich acht uitbarstingen voorgedaan. De bekendste uitbarsting van de Slci- liaanse vulkaan dagtekent van 1669. Drie dagen lang beefde de aarde, waarna la- vastroomen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeel- teltik vernielden *en ten slotte in de Middellandse Zee terecht kwamen. Nader wordt gemeld: De toestand rond de Etna is de laatste uren aanzienlijk verergerd. Op 1650 M. hoogte blijkt een nieuwe krater in werking te zijn gekomen. Een lava stroom daalt van de helling af, 2 km per uur vorderend. Een uitgestrekt land bouwgebied wordt bedreigd. De drie lavastromen, waarvan eerst sprake was, zijn door de nieuwe opgeslorpt. De in woners van Bronte en Maletom vrezen, dat de lava hun dorpen zal bereiken. De aandacht van de waarnemers geldt nu voornamelijk de nieuwe krater, waar uit bij hevige ontploffingen gloeiende massa's omhoog stijgen. Admiraal Sherman over de toekomst der vloot Admiraal Forrest Sherman, de Ame rikaanse chef van de marine-operaties, heeft voor studenten van de marine academie te Annapolis verklaard, dat de ontwikkeling van atoombommen en geleide projectielen ten gevolge zou hebben, dat meer van de marine gevergd zou worden en dat dit niet het- einde van de zeemacht zou betekenen. Niet alleen zouden de slagschepen blijven bestaan, doch zij zouden verder ontwikkeld dienen te worden. De verbeteringen van de atoombom zouden overzeese operaties en bases ver eisen. De noodzakelijkheid van 't. hand haven van een amphlbie-smaldeel en de vergroting van de geoefendheid bij het gebruik hiervan, zou door deze omstan digheden toenemen. Voorts zou men een tegen onderzeeërs gericht smaldeel van node hebben, even als smaldelen met grote vliegdeksche pen en amphibie-eenheden Het anti- onderzeeër-smaldeel diende onder meer te bestaan uit snelle vliegdekschepen en schepen voor het afvuren van geleide projectielen voor onder en boven water voor het aanvallen van vijandelijke ba ses alsmede uit krachtige convooi-een- heden en „een speciaal tegen onder zeeërs gerichte kustverdediging, om on- 7° steden tegen door deze onderzeeërs afeevuurde vijandelijke geleide projec tielen te beschermen. Bende jeugdige bandieten te Brussel gearresteerd (Van onze Brusselse correspondent)-. Men heeft te Brussel een bende bru tale jeugdige bandieten achter de tra lies gezet. De 6 kereltjes zijn tussen 192-3 en 1933 geboren en allen uit Wal lonië of uit de hoofdstad herkomstig. In November pleegden zij niet minder dan 5 roofovervallen, waarbij 2 meisjes van 16 en 19 jaar als lokvogels optra den. Janine en Georgette bezochten 's avondf de slecht befaamde dancings van de Naamse Poort en het Noord- .station. De galante cavaliers, die hen naar huis zouden brengen, werden in een of andere donkere straat door de bende overvallen, half dood geslagen en van hun portefeuille etc. beroofd. Op 18 November drong de bende een café bij d3 Brusselse Beurs binnen, De calé- houbster en het personeel werden met revolvers bedreigd en in de verwarring poogde een van de bendeleden de kas te stelen. Maar zij rekenden zonder de waardin. De „patronne" slingerde de jcu:rige bandieten een fles ammoniak in het gezicht en een van de „kellne- rinnen" bewerkte het gewapende ben delid met een pook, waarop de gang sters op de vlucht sloegen. De politie stelde \ast, dat enkele van deze kerel tjes geen vaste verblijfplaats hadden en de nacht doorbrachten in de houten gebouwtjes van de Noord-Zuidver'oin- ci:ng. De twee meisjes werden aan de kinderrechter toevertrouwd. Tot hun 21ste jaar zullen zij in een „verbete- ringtsgestichf' verbijven. AGENDA donderdag: Stadszaal: Chr. Oratoriumver. „Con Amore" „Les Béatltudes", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Wonderman" (14 Jaar) Zon 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zat, Zon, Dins en Woensdag te 2.30 uur „Het dappere kleermakertje. Lldo „Tarzan en de luipaardkoningin" (14 Jaar) Zat en Zond 2 30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. l.u\or „Wet zonder recht" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur, overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur. Trianon „De kampioen" (18 Jaar) Zat en Zon 2 15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. ICc\ „Het purperen monster" (14 Jaar) Zon 2.15, 4 15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 3 December 13 uur tot Zaterdag 10 Dcc. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapenburg 9, Tel 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt waargenomen door de doktoren Van Bockel, Kors, Meyboom en Nleuw- svaag. Te Oegstgeest door dr .Flu, Tel. 22030. De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargepomen door de heren Ch. P. van Oostrom cn H. J. Stol. Installatie burgemeester Schokking te Den Haag In de gistermiddag om 3 uur gehou den raadsvergadering is de nieuwe burgemeester van 's-Gravenhage, mr F. M A. Schokking, als gemeld, plech tig geïnstalleerd. De raadzaal aan de Javastraat was voor deze gelegenheid op feestelijke wijze mee bloemen gesieid. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de burgemeesters van Alkemade. Koudekerk. Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude, Nieuw koop. Ter 'Aar, Woubrugge, Zoeterwou- de, Zevenhoven, Bodegraven, Hazers- woude, Zwammerdam, Boskoop, Leid- schendam, Voorburg, Wassenaar, Mon ster, Rijswijk, Wateringen, Waddinx- veen, Pijnacker, Sassenheim, Katwijk en Oegstgeest. De Leidse kring van burgemeesters was vertegenwoordigd door jhr mr F. H. van Kinschot van Lelden. Behalve vele familieleden en vrien den van de nieuwe burgemeester en mevrouw Schokking woonden ook de wethouders van Alphen, de secretaris sen der gemeenten Alphen, 's-Graven- zande en Hazerswoude, de oud-burge meester van Nieuwerkerk a. d. IJsel en de fractievoorzitters van de raad der gemeente Alphen en de hoofdambte naren dezer gemeente de plechtige installatievergadering bij. Even na drie uur opende de wnd bur gemeester. Ir L J. M. Feber de verga dering. De echtgenote van de nieuwe burgemeester had ln een der loges plaats genomen. Na een korte medede ling over een punt van orde, verzocht hij de secretaris mededeling te doen van de ingekomen stukken Deze las daarop het afschrift van het K.B voor met betrekking tot de benoeming van burgemeester mr F M. A. Schokking en de acte van beëdiging Ir Feber verzocht daarop de wet houders Th. M. Dresme en C. H P. W. van den Oever de burgemeester bin nen 'e leiden, die even later op de plaats van ds oudste wethouder plaats nam. Na zijn rede overhandigde ir Feber aan mr Schokking de voorzittershamer en legde hij hem de ambtsketen om, die hy zelf in de burgemeestersloze periode vele malen heeft moeten gebruiken. Dat was het ogenblik voor de pers fotografen, die even in de gelegenheid werden gesteld de zittingzaal binnen te komen en de nieuwe burgemeester onder vuur te nemen, Mr Schokking hield hierop zijn rede. De vergadering werd daarna gesloten, Burgemeester en wethouders, alsmede de raadsleden begaven zich naar de benedenzalen, gevolgd door de vele ge nodigden. Daar recipieerden burge meester en mevrouw Schokking en na men zij gelukwensen in ontvangst. HARLINGER HUISHOUDSCHOOL. KLAS WON HOOFDPRIJS! Met vacantie naar Zwitserland. Een der klassen van de R.K. Huis houdschool te Harllngen heeft de hoofdprijs gewonnen in de wedstrijd voor scholieren, welke verbonden was aan de actie voer de verkoop van kin derpostzegels. De hoofdprijs is een va cantie van 14 dagen in Zwitserland. Zestien meisjes en drie leraressen werden er gelukkig mee gemaakt. Sint Nicolaas en Zwarte Piet maakten dit op de school bekend. Samenwerking Nederlandse en Suriname's nieuwe gouverneur Duitse politie van Staten DE KERSTSTER IN AMERIKA. Een Kerstster, zoals 1949 jaar geleden boven Bethlehem hing cm de herders cn de wijzen uit het Oosten de weg naar de kribbe te wijzen, versoheen thans beven de Verenigde Staten. De ster is eigenlijk de conjunctie van Saturnus en Mars. De eerstkomende twee nachten zal de ster nog schijnen, hoewel de hemelliohamen reeds weer uit elkaar gaan. De ster trekt wegens haar mystieke betekenis grote belangstelling en Inde nacht staan talloze mensen "te wachten tot het oude symbool aan de hemel zal verschijnen. De curator van het planetarium te New-York wees er op dat deze con junctie practlsch om ae twee jaar plaats vindt en dat eens in de achthon derd jaar Jupiter zich er bij voegt. De conjunctie van de drie sterren werd het eerst 'waargenomen in 1604 door de astronoom Keppler. Hij ging de loop van de hemellicha men na en vond uit dat omstreeks de geboorte van Christus de drie sterren ock samengevallen moeten zijn. Jupiter zal met Mars en Saturnus omstreeks het Jaar 2400 weer in één punt samenkomen. (UP.). DE POLITIE IN WEST-DUITSLAND. De geallieerde hoge-commissie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de elf landen van de West-Duitse republiek gewaarschuwd worden hun politie-orga- nisaties niet de kenmerken van para militaire formaties te laten aannemen. De organisatie van de politie mag, al dus de verklaring, niet zo gecentraliseerd worden, dat zij een bedreiging zou gaan vormen van de democratische regering of de veiligheid van de bezettingstroe pen. De verklaring geeft een aantal grond regels voor de organisatie van de Duitse politie. Volgens deze regels moet de po litie in elk der Laender afzonderlijk ge decentraliseerd blijven, tenzij de hoge- commissie speciale toestemming geeft voor oprichting van een „land"-politie. Twee of meer gemeenten mogen, wan neer de geografische gesteldheid hiertoe geschikt is, een gemeenschappelijke po litiemacht. vormen, mits deze niet pieer dan 2000 man telt. De hoge-commissie zal te allen tijde het aantal manschap pen van een politiemacht kunnen doen verminderen. Samenvoeging van de po litiemachten van twee of meer Laender Is verboden. Politiemannen mogen niet aan politieke activiteit deelnemen en niet staken. TEGEN MISDADIGHEID IN GRENSGEBIEDEN. Nederlandse cn Duitse politiebe ambten hebben te Osnabrück besloten samen te werken in de strijd tegen misdadigers in de Nederlands-Duitse grensgebieden Acht Britse functiona rissen woonden de bijeenkomst als waarnemers bij. Men kwam overeen de Nederlandse en Duitse politie te voorzien van Neder landse en Duitse passen, om misdadi gers over de grens te kunnen vervol gen en een directe telefoondienst tus sen de Nederlandse en Duitse hoofd- bureaux van de politie in de grensgebie den in te stellen om belde politiemach ten voor een gemeenschappelijke actie te alarmeren. Minister Stikker tevreden over zijn bezoek VANOCHTEND NAAR ONS LAND VERTROKKEN. Minister Stikker is vanochtend naar ons land vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hU tegenover de politieke ^correspondent van Aneta, dat bij de besprekingen, welke hij tijdens zijn korte bezoek heeft gevoerd, nog eens ls komen vast te staan, dat samenwer king bepaaldelijk wordt gewenst. Allen van goede wil, die wensen mee te werken aan de opbouw van de nieuwe staat zullen welkom zijn", al dus Minister Stikker. Sprekend over deze samenwerking noemde hü o.m. de planters, de on dernemers, het politiecorps, het KNIL en de ambtenaren. De minister, die zeide bepaald tevreden te zyn over het resultaat van zijn vierdaags bezoek, i verklaarde, dat hij gisteravond twee en een half uur met Hatta had ge- I confercerd. Tijdens de veelvuldige be- j sprekingen van deze dagen zijn tal van onderwerpen ter sprake gekomen, i om de persoon van de Hoge Commis saris, de gebouwenkwestie enz. De heer Stikker werd uitgeleid o.a. door Moh. Roem, leden van het Natio nale Voorbereidingscomité en de gou verneur van Batavia Hllman Djajadi- ningrat. Vier doden bij Catalina- vliegtuigongeluk TWEE ENGELSEN EN TWEE NEDERLANDERS. Inzake het vliegongeluk bij Banka vernemen wij van de B P.M. nog de volgende bijzonderheden: Tijdens een nautische verkenning in de omgeving van Muntok (Banka) ver ongelukte gistermorgen bij het neerko men op het water een amphibie-Cata- lina vliegtuig van de BP.M. Hierin be vonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, nog zes personen. Twee pas sagiers waren regeringsambtenaren. Vier andere passagiers behoorden tot de staf van de met de B.P.M. verbon den Nederlands-Indonesische Tankvaart Maatschappij. Het leven lieten de twee Engelse pi loten. Ward en Kenney en tL; twee werktuigkundigen Winkelaar en Gee- ve. Van de passagiers werden de twee nautische adviseurs BrinkgTeve en De Braber gedood. De heer Reiniers, hoofd van de kustverlichting en be- bakming van het Departement van Scheepvaart, de heer Fray, haven meester van Palembang. de marco nist van Polancn Pelel, de nautische adviseur Happee en gezagvoerder Meyer werden gedood. De stoffelijke overschotten van de heren Brlnkgreve en De Braber zijn vandaag te Muntok begraven. De toe stand van de vijf gewonden is bevre digend en voor niemand bestaat direct levensgevaar. „EEN AUTONOOM LAND KAN NIET ALLEEN STAAN". De nieuwe gouverneur, mr J. Klaa sesz, is gistermorgen te Paramaribo ge- debarkeerd. Hij werd afgehaald door vele autoriteiten en daarna op 't Gou vernementspaleis ontvangen door de waarnemende gouverneur, mr M. de Niet. In een plechtige vergadering der Sta ten werden de stukken zijner benoe ming overhandigd. Mr Klaasesz zeide in een rede, dat Suriname een land is, zich bewust van eigen kracht. Het ver keert in een periode van snelle staat kundige ontwikkeling. Binnen afzien bare tijd zal de interim-regeling van kracht worden. De heer Klaasesz kon opreent getuigen, zich reeds in zoverre Surinamer te gevoelen, dat hij zich ge dragen weet door dezelfde geestdrift ills in Suriname bestaat bij het streven naar autonomie. Spr. heeft zelf de strijd voor de autonomie van de Ne derlandse gemeentebesturen meege maakt. Autonomie echter verlangt da den van ons zelf en de interimregeling zal hiertoe de instrumenten verschaf fen. De bevolking dient te beseffen, dat er verantwoordelijkheid rust op de schou ders van elk individu en moet de moeite doen om zich de vereiste be kwaamheden te verwerven. De hoog ste autoriteiten moeten beseffen, dat in de 20ste eeuw een autonoom land niet alleen kan slaan. Indachtig aan de woorden van Koningin Wilhelmina moet er bereidheid worden getoond om te geven en te nemen en dient er samenwerking te worden betracht, in de eerste plaats met de Rijksgenoten. Mr Klaasesz zeide tenslotte, dat Su riname zich mag verheugen in de op rechte belangstelling van Koningin Ju liana, die voor Suriname een grote liefde getoond heeft en Prins Bernhard benijdt om diens tweede as. bezoek. De nieuwe gouverneur eindigde met een bede om de zege van de Almach- j tige. VRAGEN OVER DE TEXTIELHANDEL. Opheffing der prüzenbeschikking? Het Tweede Kamerlid, de heer N. van den Heuvel (KVP), heeft aan de mi nister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is bet de minister bekend, dat de calculatievoorschriften voor de textiel- HJ||llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!||||||||||||||||IH||,l„|f| Een wooid van bezinning 1 Soms valt over het barre leven de zachte glans van een boven aardse humor. December is voor ons hier in ditf kleine lage landje de maand van da oude „goed-hei- lig-man"; ook de maand van het „heilig Kind". Maar het lijkt wel of een onzichtbare Hand de feest vierders van plaats heeft doen wisselen. Het zijn de kinderen, die vol spanning uitzien naar de komst van de grijze bisschop. En wie zal zeggen hoeveel volwassenen er on der ons rondlopen met een heime lijk verlangen om het „Kinds Gods" te mogen ontmoeten? St. Nicolaas. en Kerstmis. Is het geoorloofd beide feesten in één adem te noemen, zonder dat het een profanatie wordt? Ik geloof het wel. Hebt ge nooit gemerkt welk een merkwaardige aantrekkingskracht de oudsten en de jongsten voor el kaar hebben? Zo is het geen won der, dat de goede oude Sint het stralend middelpunt is van het gro te kinderfeest. De grijsaard en het kind, het kind en de grijsaard zij herkennen elkaar en verstaan el kaar. Mogelijk omdat zij belden zo dicht bij de grenzen van de eeuwig heid leven. Oude, bevende handen sïrekken zich vol liefde uit naar het kind en argeloos vertrouwend nestelt de kleine hand zich in die veilige beschutting. We kunnen geleerde betogen houden over de oorsprong van het SL. Nlcolaasfeest, er heidense ele menten in ontdekken. Maar mo gelijk is het toch, dat een volk zulk een traditie bewaart, omdat het in- 1" tuïtief beseft dat de Evangelische waarheid in vele talen kan en moet verkondigd worden, ook in de taal die kinderen verstaan. Op St. Ni colaas worden ernst en blijdschap dooreen geweven. De ernst van he' zacht vermanende oordeel en de blijdschap om een gevende liefde December ls begonnen. Eerst ko men de kinderen aan de beurt. Dat is goed Evangelisch, de laatst aan- gekomenen in deze wereld zullen i de eersten zijn. Zij hebben nog niet de kracht tot geduldig wachten. En de oude heilige treedt hun tege moet. Maar dan volgen de ouderen. Zij, die zo wijs en wetend zijn gewor den door schade en schande. Zij' die het geloof ln het heilige goed deels hebben verloren. Zij, die moeite hebben om de vreugde te heiligen door ernst en hun bitter heid tot blijdschap te laten worden En zie de Ene, die allen naar hun aard kent en begrüpt, schenkt aan de eigenwijs geworden mensen een Kind. Zijn Kind. opdat zy weer kunnen gaan geloven en liefheb ben, opdat zij zullen worden „als de kinderen". Maar zo ver ls het nog niet. Eerst moeten wij gedul- December is een wonderlijke dig worden en wachten, maand. Kinderen zien op naar een oude man. Mensen zijn aarzelend op weg naar een Kindeke. „Mijn ziel wacht DS E. B. A. POORTMAN, Predikant der Rem. Geref. Gemeente, te Leiden. tot negen uur geopend. AALMARKT 12 TEL. 21782 INDONESIË IN POLITIEKE COMMISSIE. De Indonesische kwestie vormde van ochtend het eerste punt van de agenda der politieke commissie ad hoe der V.N. Inmiddels is een herziene Engelse ver taling van de R.T.C -overeenkomst toe gevoegd aan het rapport der Unci aan de Veiligheidsraad. nlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Ned. Chr. Radio-vereniging hield propaganda-avond en confectieindustrie na de devaluatie ongewijzigd zijn gebleven, terwijl het aan deze industrie bovendien is toege staan de aanwezige voorraden goeddeels te herwaarderen? 2. Is het de minister bekend, dat de marges in de klein- en groothandel in textiel per 1 Januari 1950 worden ver laagd, zonder dat een evenredige com pensatie voor de vervangingswaarde is gegeven? 3. Acht de minister het juist, dat al dus voor de handel in textiel andere maatstaven worden aangelegd dan voor cie textiel- en confectieindustrie? 4. Is de minister niet van mening, dat het handhaven van een prijzenbe- schikking voor de textielhandel deze handel belemmert zijn functie te kun nen uitoefenen als van oudsher, toen de volksgoederen met zeer geringe en dc luxe goederen met ruimere marges werden omgezet? 5. Is ae minister bereid, nu reeds tot opheffing van de pryzenbeschikkmg voor de textielhandel over te gaan, des noods met uitzondering van enkele op dit ogenblik nog schaarse goederen? PERIODIEKE OVERMAKINGEN NAAR HET BUITENLAND. Van gelden voor levensonderhoud. De Nederlandsche Bank, Kantoor De viezen vergunningen, maakt bekend, dat met ingang van 1 December 1949 een meer soepele regeling geldt ten aanzien van het overmaken van inkomsten ln Nederland aan Nederlanders ln het buitenland, die reeds van vóór Mei '45 in het land hunner tegenwoordige In woning zijn gevestigd. Voor overmakin gen, welke uit hoofde van levensonder houd reeds thans geheel of gedeeltelijk gesohieden ten laste van kapitaal hier be lande, zal geen verhoging worden toegestaan. Tarzan wordt dik. Lido De zeer icbuste Johnny Weiss- muller heeft afgedaan. Tiende was hij ongeveer in de reeks van onverschrok ken Tarzan-vertolkers. Van het oer woud- en het steeds-hetzelfde-meertje- loneel moest hü verdwijnen daar de mannen van de RX.O. Radio Pictures zijn omvang niet meer in overeenstem ming vonden met de lenige lijnen, die toch de eeuwig jonge en vitale Tarzan, onsterfelijke schepping van Burroughs, moet hebben. Een ander heeft zijn rol reeds overgenomen, overigens nog een grote onbekende voor het Nederlandse publiek. Dit over de Imaginaire Tarzan. De Tarzan van vlees en bloed, Welssmuller, viert in „Tarzan en de Luipaardkonin gin" grootse triomphen. Hij slingert als van ouds aan lianen wat minder als eertijds hij doorklieft met snelle slag brede rivieren weer wat minder dan vroeger hij vecht tegen grote overmachten ook al minder dan vroeger maar ten slotte verricht hij een kunststuk door in een oogwenk niet alleen ruim honderd mensen te doden, te weten luipaard-mannen, maar te vens een hele berg in elkaar te laten storten! Een krachtdaad, nog nooit door Welssmuller vertoond en, naar menselijke berekening, door geen van zijn opvolgers te evenaren. Johnny's gezetheid is nog niet hin derlijk ln dit werk. alhoewel een klein vermageringskuurtje niet slecht zou zijn geweest. Ditmaal niet de regisseur en camera man, doch enkele andere belangrijke mensen van de tientallen technici: Carroll Young schreef het verhaal en de bewerking voor de film, Irving Berns verzorgde de make-up en Robert Mar- tien de kleding. Tweemaal Danny. Casino Danny Kaye's eerste film „Wonderman" heeft de grote kwaliteit, dat in een negentig-tal minuten de grote mimicus gelegenheid te over krijgt om zijn rijk te kunnen tonen, in twee creaties zelfs. Veelal is het toch zo, dat een nieuweling in Hollywood niet direct de vererende cpöracht ont vangt een hoofdrol in optima forma te spelen. Genoeg voorbeelden zün daar voor aan te halen, alhoewel toch toege geven moet worden, dat de laatste ja ren Hollywood graag met een plotse linge verrassing wil komen. Beide systemen hebben hun voor en tegen. Bij Danny slechts alles „voor" en niets „tegen". Ook al heeft men reeds jon gere films van deze dynamische humo rist. parodist en satirist gezien. ..Won derman" blijft een uitstekend getuig schrift voor hem! Danny's eerste klap is niet één maar twee daalders waard! Wrede sensatie. Luxor „Wet zonder recht" is een typisch Amerikaans product. De beste kwalificatie is „wrede sensatie" of „sen sationele wreedheid". Het komt hier op neer: Een tiental gevangenen van een groot Amerikaans „staats-hotel" bera men een plan tot ontvluchting. Een bij na waanzinnig plan. Het lekt uit. Tóch wordt de poging gewaagd^ De misluk king is totaal, allen verliezen op gruw- lijke wijze het leven. Het werk is zeker in zijn verwerpe- BINNENLAND De rpgerlng heeft besloten over te gaan tot aansluiting van Nederland bij de herziening van bestaande Rode-Krulsver- dragen en een nieuw verdrag ter bescher ming van burgers ln oorlogstijd. Op 8 December zal te Genéve de onder tekening geschieden door Jhr mr J. J. W. Bosch Ridder van Rosenthal, onze gezant te Bern In Indonesië zullen met Ingang van 1 Januari 1950 de voor 1949 uitgegeven frankeerzegels dus ook de frankeer zegels met opdruk „Indonesia" niet meer gangbaar en derhalve waardeloos v/orden voor frankering. Deze zegels wor den uit de verkoop genomen. De 45-Jarlge restaurateur M. Staal uit de Tematestraat te Delft reed gisternacht te Rotterdam op zijn motorrijwiel met grote snelheid op de Stadhoudersweg tegen de trottoirband verloor de macht over het stuur en smakte tegen de straat. Met een schedelbaslsfractuur en een zware hersenschudding ls hij ln het ziekenhuis Bergweg opgenomen. BUITENLAND Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat de Chinese communistische autoriteiten de Amerikaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward en zijn staf hebben opgedra gen de stad Woensdag a.s. te verlaten. Het achtduizend ton metende vracht schip „Hawalan Rancher" van de Matson- lljn kwam gisteren brandend de baal van San Francisco opvaren, viel de haven van Alameda binnen, .sloeg daar om en kwam terecht tegen een pier. het schip bleef ech ter drijven onder sterke rookontwikkeling uit het ruim. Het omslaan werd veroor zaakt door de grote hoeveelheid water, welke door de brandweer ln het brandend ruim was gespoten. Naar de correspondent te Boedapest van de Times meldt, verwacht men, dat het proces tegen de voormalige Bulgaarse vice-premier Traitsjo Kostof. binnen 10 dagen te Sofia zal beginnen. Het zou ln grote trekken de lijnen van het proces- Rajk volgen ln zoverre dat de voornaamste beschuldigden ook hier weer maarschalk Tlto en zijn Engels-Amerikaanse „mede plichtigen" zijn. Onder de naturellen in een reservaat nabij Kaapstad bevindt zich een 13-Jarige blanke Jongen, die blond haar heeft. Hy staat bekend als Maboelwana, wat „kleine Hollander" oetekent. Een gepensionneerde naturellenvrouw. by wie de Jongen woont, zweert, dat hy haar zoon ls. Zy verklaart, dat haar man woedend was. toen zij een blanke baby ter wereld bracht. Hy wilde van haar scheiden, doch stierf voor de schelding kon worden uitgesproken. De Zuidafrikaansft regering heeft een onderzoek Ingesteld, maar kón geen be- wyzen vinden tegen het ouderschap van de vrouw. De economische zwakke" Fransen, dit zijn arbeiders boven 65 Jaar die een pensioen van 1600 francs per maand ont vangen en. personen boven deze leeftlld wier persoonlijk Inkomen de 75 000 francs, per Jaar niet te boven gaat. krijgen thans recht op een treinreis per laar tegen halve prijs en vrye medische en Juridische bijstand De avondklok ln het gebied van Athene ls geëindigd. Dit ls de eerste stap ln de opheffing van de staat van beleg, welke drie Jaar heeft geduurd. De ophef fing van alle andere noodmaatregelen wordtoverwogen. lijk genre niet een van de minste! Op Indringende wijze wordt het ge knechte leven geschilderd. Het goede element ontbreekt (gelukkig) niet ge heel. Spanning ls er van de eerste tot de laatste meter. Maar toch blyft de smaak wrang Gevaar geweken. Rex Einde eerste deel van „Het purperen monster": de held staat op het punt verpletterd te worden. Begin twee (en laatste) deel: precies dezelfde. En redding op het allerlaatste nippertje volgt. En dan begint het vechten weer tussen de afgezant van Mars en zyn hel pers tegen de held, bijgestaan door een wel zeer kordate jonge dame. Een vrou- weiyke hulp van de Marsman, per spe ciale raket naar de Aarde gezonden, wordt door de manhaftige heldin in en kele seconden uitgeschakeld. Fëitelijk jamnjer! Zelfs op de vingers èn tenen ls het aantal gevechten in de tweede deel van deze door zes scenarlo-schrijvers bij elkaar gefantaseerde film niet meer te tellen. Genoeg zij te verklaren, dat ieder een, die in leven moet blijven, niet on tijdig de dood in gejaagd wordt, en dat de schurken een voor een naar de eeu wigs jachtvelden verhuizen. Tot slot nog een speciale opmerking: In „Het purpe ren monster" worden apparaten ge bruikt, waarby atoombom, bacterie idem dito, raketvllegtuig, superbommenwer per benevens sten, bren,bazooka, de ge raffineerde boobytrap en radar zó vol komen ln het niet verzinken, dat zij ge lijken op onschuldige slingers uit het Stenen Typërk! De heren van het Noord Atlantisch Pact moesten deze film maar eens gaan zien! Bokssport aan de lopende band. Trianon Kirk Douglas speelt en bokst de hoofdrol in „De Kampioen"; het verhaal van de duizelingwekkende carrière van een Amerikaanse Jongeman, die zich bij de aanvang van zyn door het toeval bé*paalde loopbaan van zyn grote pugilistische gaven niet het minst be wust was. In zijn eerste gevecht treedt hij op als plaatsvervanger voor een plot seling ziek geworden plaatselijke groot heid en hoewel hij een fiks pak slaag In casseert, verdedigt hij zich zo fel, dat een manager hem zün diensten aan biedt, Dit ls het begin van een weerga loze sportloopbaan, welke eindigt met het behalen van het wereldkampioenschap. De roem stijgt hem evenwel naar het hoofd, waardoor hy zyn familieleden ge heel en al van zich' vervreemdt en ten slotte ook de manager, aan wie hij alles danken heeft. Vlak voor de match om het wereldkampioenschap komt een verzoening tot stand: de zo fel begeerde titel wordt behaald, doch ln de kleed kamer. enkele minuten later, sterft de wereldkampioen aan een hersenbloeding. De manager ls de beste (en de sympa thiekste) man uit deze spannende boks film. SPRAAKWATERVAL EN VRIJ EN BLIJ. De Ned. Chr. Radio-Vereniging, die onlangs bij de viering van haar 25-Jarig bestaan een jubileumgeschenk van ruim 50.000 leden kreeg aangeboden en thans een krachtige actie ontplooit om het 200.000ste lid in te schryven, hield gis teravond in de geheel bezette Stadsge hoorzaal een propaganda-bijeenkomst, welke met een kort inleidend woord werd geopend door de heer L. Meijen die daarin mededeelde, dat het plaat selijk comité, gezien de enorme belang stelling, welke voor deze avond bestond, besloten heeft om zo mogelyk op korte termyn nog een dergelijke bijeenkomst te organiseren. Ds M. Ottevanger, Ned. Herv. predi kant te dezer stede, sprak een propa gandistisch woord, waarin hy met vreugde constateerde, dat de belangstel ling en liefde voor de omroep met de bijbel nog steeds groeiende zijn, in aan sluiting waarop hy de aanwezigen op wekte om een krachtige ledenwerfactie te voeren. Het N.C.R.V.-kwartet onder leiding van Meindert Boekei. dat het program ma opende, deed zich allereerst horen in enkelè negro-spirituals. Dit optreden, dat later op de avond werd gevolgd door de vertolking van enige Duitse, Ita liaanse en Hollandse volksliedjes, oogstte veel succes. Byzonder geslaagd was ook de vertoning van de Jubo-film, welfte tal van aardige herinneringen ophaalde aan het zo zeer geslaagde jubileumfeest ln het park Sonsbeek te Arnhem. Vooral de kleurenfilm van de vlaggen- parade en 't openluchtspel „Groter dan koningen" was buitengewoon interes sant. Bij de spraakwaterval gaven vier a wezigen op veelal humoristische wijze hun mening te kennen hoe een man zich voelt als hy met zijn vrouw een hoedje gaat kopen. Terwijl voor een eerste en tweede prijs de heren Van der Horst en Mechelse in aanmerking kwa men, ontvingen de heren Hemerik en Hoogeveen een troostprys. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld door het optreden van Vrij en Biy o.l.v. Wessel Dekker, welk en semble tal van uitr de radio bekende melodietjes ten gehore bracht, Indien één nummer in dit rijk gevarieerde N-C- R.V.-programma is ingeslagen, dan was het wel het optreden van deze Vrij en Bllj-ers, die met hun spel de aanwezi gen tot groot enthousiasme wisten te brengen. E.H.B.O.-RAAD. De werking van hormonen. Gisteravond heeft dr I. M. Hilder- nisse in de Collegezaal (heelkunde) van het Academisch Ziekenhuis voor de E.H.B.O. Raad een lezing gehouden over het onderwerp „De werking van de hor monen in het menselijk lichaam". Dank zy het werk van vele geleerden, o.a. prof. Mulder en prof. Querido zijb wü de laatste jaren veel over de hor monen te weten gekomen en weten wu dat het feitelijk klieren zUn meteen inwendige afscheiding in de bloedbaan- BUzondere aandacht vroeg spr vow de hypophyse, een klier vlak onder Q hersenen, die weer gescheiden in voor- en achterkwab, feitelijk „de diri gent" is voor ons gehele lichaam. kunnen büvoorbeeld door een te gro werking van de voorkwab, reuzen on staan, terwijl bij een verkleinde wer king de dwergen hun ontstaan vintL' Van evenveel belang is de werking v de schildklier (wij denken hier aan struma), terwijl te veel hormonena scheiding door deze klier het gen menselijke lichaam verwoest. Vervolg behandelde spr. uitvoerig de werk van de bijschildklieren, de Tliyml^]e€S. de dieren zwezerik genoemd de a|V'"! klier, om ten slotte te eindigen met s slachtsklleren. Speciaal bij deze ie» zijn er bij de dieren frapante pme g genomen. Inspuitingen met. mannen hormonen deden bijv. een haan in hen veranderen. #n Na dit uitgebreide betoog toonde_... groot aantal lichtbeelden de belan= beid van dit onderwerp- 4cpnvi Aan het slot was voorzitter P- "8 de tolk van de talrijke aanwezigen hij dr Hlldernisse hartelük dankte deze byzonder leerzame avond. ITALIAANS KWARTET VOOR „KUNSTKRING VOOR ALLE* Het Nuova Quartetto ItaUano. staande uit vier jeugdige _ItaUa»J kunstenaars, is het vorige seizc*n_ e0 het eerst in ons land opgetreden heeft zich een plaats veroverd m voorste rijen der internationale bero de kwartetten. ,„n Het programma vermeldt werken Haydn, Beethoven en Debussy. Din- a.s .zullen zij hier optreden voor Leidse Kunstkring „Voor Allen".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2