UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad B^xirs van Amsterdam DONDERDAG 1 DECEMBER KATWIJK AAN DEN RIJN «OMEN SANDTLAAN VERDWIJNEN. Voor het grote verkeer stonden de U-men langs de Sandtlaan, bij de oprij «ar de brug, reeds lang in de weg. Ttans zullen deze hinderpalen worden ogenomen. Aan de fa Blommendaal te Wassenaar is het rooien opgedragen hetgeen nogal een riskant werkje is. KATWIJK AAN ZEE AANBESTEDING. Dt directeur van gemeentewerken. de heer G. Reus, heeft hedenmorgen om 11 uur op het bureau van ge meentewerken ln het Raadhuis namens architect A. P. Smits te Aerdenhout de vo'gende aanbesteding gehouden: a Het bouwen van een lijkenhuisje met bergruimte, tuin trap, bordes enz.; i het maken van een gemetselde ter rein-afscheiding met muren, pijlers, 'toegangshekken en vaste hekken, ten b'hoeve van de nieuw aan te leggen be- gr?afplaats aan de Parklaan te Kat tik aan Zee. Er waren 8 biljetten. Laagste in schrijver: G. de Best met f. 13 430. Hoogst? inschrijver: J. Verduyn met f.11730—. STEUN WETTIG GEZAG. Gisteravond is in het gemeentehuls geïnstalleerd de plaatselijke commissie steun Wettig Gezag". Do districtscommandant der Natio nal Reserve kolonel J. O. A. Meijer, caf een overzicht van het militaire ge deelte en mr Van Mechelen van de burgerlijke z:de van het Nationaal In stituut S.W.G Binnenkort zal een pro- paganda-avond gehouden worden. DS PIJLMAN BEDANKT VOOR BEROEP. Ds F. Pijlman, geref. predikant alhier, heeft bedankt voor liet beroep naar Maassluis. VERGADERING VROUWEN ZENDING SBOND. De afd. Katwijk van de Vrouwen Zendingsbond vergaderde gisteravond in het Diaconiegebouw in de Zuidstraat De presidente, mevr. Bogers, liet zingen Ps. 130 1 en 3, las die psalm en ging voor in gebed. Mevr. Zijlstra—Bogers uit Aerdenhout, die 20 iaar in Indonesië heeft gewoond, sorak over „Belevenissen na de bevrij ding". KATWIJK RurgerHIke Stand Geboren: Willc-m Jacob, z- van W. van Dijk en N. van der Plas: Maarten, z. van M. de Mol en J. van der Bent: Geertje, d. van D. A. Maagde- l'.ln en M. van der Plas: Neeltje. d. van D van Duiln en E. NoDpe; Johanna Bas- thna, d. van J. J. Knetsch en B. van Dullvenbode: Arle. z. van J. DUkhuizen en I. Vooiis: Gerrlet Teunis. z. van T. de Hm en P. Noort. Ondertrouwd: W. Zwaan en G. de Ja- rcr; D. Tegelaar en A. Hasenoot; J. van der Plas en A. Hartevelt. Getrouwd: B .Slatlus en J. M. de Wit. Overleden; K. T Brussee. 1 jaar; G. van B'Cleri. 46 j.; J. M de Bruiln. 90 j., wed, tan P J Alkemade; E. Waterreus, 8 mnd.; A. Krllcers. 85 J IJ. de Wilt. 89 j-, eohtg. von A. V'-^ner. LISSE VERGADERING L.T.B. AFD. LISSE. De afdelingLisse van de Land- en Tuinbouw Bond hield Woensdagavond in „De Witte Zwaan" een ledenverga dering onder voorzitterschap van de heer M. J, Mesman. Deze wierp aller eerst een terugblik, waarbij hij tot zijn genoegen kon constateren, dat niette genstaande de sombere vooruitzichten van het voorjaar, de bedrijfsuitkomsten bevredigend genoemd kunnen worden, alhoewel voor de kwekers, welke alleen narcissen en tulpen telen vanwege de nare surpluskorting en de verschillen de lasten, de uitkomst beter had kun nen zijn. Het was In de gegeven omstan digheden verheugend, dat in het late feizoen nog een flink kwantum bloem bollen kon worden geëxporteerd. De behandeling van de beschrijvings brief voor de .a.s. Kwekersvakgroepver gadering op 5 December te Haarlem kerd uitvoerig door de voorzitter toe gelicht. Omtrent het voorstel Hillegom inzake sanering, wilde men thans niet discus siëren. Het antwoord van de minister kas bekend, dus is ln deze op 't moment niet veel meer te bereiken. De voorzit ter was van mening, dat het thans wei nig zin heeft om een uitspraak uit te lokken. Als afgevaardigden werden de heren J. Schoorl en Aht. Mesman benoemd. Medegedeeld werd, dat het winter- program weer evenals verleden jaar in teressant zal worden. Begin Januari zal op de jaarvergadering de heer Slaman spreken over de resultaten van het grondonderzoek in de bollenstreek. Tot slot sprak de geestelijke adviseur, kelke de leden opwekte om meer nieu we leden te winnen, daar het van zeer groot belang is, dat een ieder in zijn olgen standsorganisatie is aangesloten, h? maatschappij aldus de geestelijke adviseur, moet hervormd worden door christelijke naastenliefde en rechtvaar digheid. Hierna sluiting. Vergadering aftl. LlsserdUk N.C.L.B. Gisteravond hield de afd. Llsserdljk van oe N C.L.B. een goed bezochte vergadering onder leiding van de heer P. Eveleens. .«adat verschillende huishoudelijke zaken ^gehandeld waren, sprak de heer Eveleens 0Ttr „Bedrijfsorganisatie". Door spr. werd gewezen op de noodzaak eer Bedrijfsorganisatie door de zonde, wel- de klassestrijd doet ontwaken. Werk- en werknemer moeten beide als «nijnsel van God samenwerken. vervolgens werd door spreker ulteenge- «t. hoe de bedrijfsorganisatie werkt en haar doel ls. NOORDWIJKERHOUT De plaatselijke commissie van het nationaal instituut Steun Wettig Gezag oWensdag a.s. in café Brama een "'Jeenkomst organiseren. - Sint Nicolaas zal Zondagmiddag in tüze gemeente zijn intrede doen. öurgeriyke Stand Geboren: Maria Hm van p- H- Damen-de Jong; Ger- ,"aa M.. d. van J. Broekhof-Hogervorst; r^M.etha E-. d- van p- Haremans-Kuy- •■'f. Nicolaas P. J., z. van N. H. de Jong- t,N tm' Petronella J. M,. d. van J. H Tv Kampen-Clemens: Helena M„ d. van C. v. d. Hoorn-v. d. Berg; Petrus B., ian S. de Jong-Boschma. tsn ij p L- Smits, 86 jaar. wednr. ,7 H. van Lent; M J. v. Kesteren, 38 q"' echtg. van J. Jansen; G. Mackay. echtgenoot van J. M. L. van de .•Jtrouwd: W. Th. Seysener en M. C. p. m. Backes en M. A. Seysener. NIEUW VENNEP. w hoor niet op te letten reed Mej L. ln,iide hactor van de heer B. op het l'5-« «nt HoofdwegVenneperweg. Het licSt. kkig goed af, want met enkele kw kWetsuren kon zy naar h "«at worden. huis ge- OEGSTÜEEST Sinterklaas deed ook in deze gemeente zijn intrede RONDRIT EN KINDERFEEST IN PATRONAATSGEBOUW. Gistermiddag om halftwee deed, ge lijk reeds in zóvele gemeenten het ge val is geweest en in komende dagen ge beuren zal, ook in Oegstgeest Sinter klaas zijn intrede. Bij de Terweeweg werd hij verwelkomd door de voorzit ter van de Chr. Middenstands Vereni ging. de heer Veenstra. die namens de winkeliersvereniging „De Kleine Vier" de Sint dankte voor zijn bereidwillig heid de Oegstgeester kinderen ook dit Jaar met een bezoek te vereren. In een rijtuig werd daarna door de kinder vriend een rondrit door een gedeelte van het dorp gemaakt, uiteraard in tegenwoordigheid van zijn zwarte knecht en gevolgd door een rijtuig met de organisatoren van deze feestelijk heid. In het Patronaatsgebouw was daar na een gezellige middag georganiseerd voor een kleine 500 kinderen, die zich uitstekend vermaakten met een afwis selend programma, voornamelijk een aantal tekenfilmpjes. Voorts ontvingen alle kinderen een pakje om mee naar huis te nemen. Eerst om kwart over vijf was het kinderfeest ten einde. Verkiezingen Herv. Gem. Bij de verkiezing voor gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heren: A. de Leen, J. van Leeuwen, dr K. J. Brouwer, Jac. Uittenbogaard, J. v. 't-Noordende, mr J. Valentgoed en H Imthorn. In de vacature M, J van Doorn werd gekozen W. Bonte: in de vacature G. Bron werd gekozen D M van Nes en wegens uitbreiding van de Kerkeraad werden gekozen L. Stafleu en J .J. van Biemen. Bij de verkiezing voor notabelen wer den herkozen de heren: J. Los. A Uit tenbogaard, J. P. C. Sentel en Jac. de Visser. RIJNSBURG Gisteravond kwam de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Rynsburg, in de Voorhouterweg-kerk bijeen. De presi dente, mevr. v. d. Vijver-v. d. Voet Het zingen ps. 130: 3, waarna zij voorging in gebed. Na het lezen van Jes. 40: 1-6 en ps. 24:1-4 sprak zij nog een kort openingswoord en liet zij „Vaste rots van mijn behoud" zingen, waarna zij het woord aan ds Van Boeyen gaf, die sprak over het hospitaalschip „De Hoop". Spreker verduidelijkte zijn woorden met lichtbeelden. Aan 't einde van de rede dankte de presidente voor hetgeen spreker gebracht had, waarna ds- Van Boeyen voorging in dankgebed. Hierna werden nog enkele huishoude lijke punten behandeld Besloten werd op 22 Dec een Kerstwijding te houden. De avond werd besloten met het zingen van het bondslied. Ds H. Harkema, Ned. Herv pred. te Zeist, hoopt morgen om halfacht in Vliethof voor te gaan. JAARFEEST MEISJESCLUB „KLIMOP". Gisteravond hield de meisjesvereniging „Klimop" haar tweede jaarfeest in de zaal aan de Brouwerstraat. Ds Bonting wenste de vereniging, na het zingen van Ps 33: 1 en gebsd, voor het volgende jaar veel voorspoed toe, Hierna gaf mej. T. Wolthaus een uiteenzetting over de betekenis van het insigne der vereni ging- De leden van het bestuur brachten hierna in de vorm van een vraagge sprek hun verslag uit. Het saldo bleek f. 132.15 te bedragen. Het toneelstukje ..Nicht Woelwater" volgde, wat zeer in de smaak viel. Mej. G. van Zuylen droeg „Herinneringen" van Nijhoff voor. Door een achttal leden werd hierna het Lin- tenspel uitgevoerd. Een collecte, in de pauze gehouden, bracht f.24 op. Na het tableau „Bereidt u". volgde de voor dracht „Advent" van mej. D. van Kra- llngen. Het slotstuk van het programma was „Waldemar Daa" bewerkt naar een vertelling van Andersen. Hierna werd door mei. A. Passchler een plant aan de presidente aangebo den. Na een kort slultingswoord van de Bontinè en dankgebed, ging ieder, na het zingen van Gez. 282: 1 zeer vol daan huiswaarts. Burgerlllkc Stand Geboren: Pieter, z. van Bastiaan Star en Maria van Rooilen. Overleden: Aukjen Lingsma. echtge note van Johannes van der Ploeg. SASSENHEIM De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft alhier f.182 10 opgebracht. De bazar ten bate van de Ned. Prot. Bond leverde een batig saldo van f. 1200 op. Burgerlijke Stand. Geboren: Johan nes P. M. z. van P. H. IJsselmuiden en J. E. v. Soldt; Theodora" M. d van C. W. Smeltink en M. J. Hunck; Adrlanus F. G z. van Th. J. A. Oudshoorn en H. B. M. Drlessen. Getrouwd: J. Z. de Vries, 26 Jaar en M. Lu ijk. 24 Jr. VOORHOUT Da J. PH. EGGINK. Ds J. Ph. Eggink, thans plaatsver vangend aan de Ned. Herv. Gemeente alhier, is benoemd tot geestelijk verzor ger ln de ziekenhuizen te Wassenaar, Voorlopig zal ds Eggink nog in onze gemeente woonachtig blijven. VOORSCHOTEN REMMEN WEIGERDEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur stond op de Rijndyk, ter hoogte van „Het Haagse Schouw", een lange rij auto's, die de Ryksweg op wilden rijden. Met vrij grote snelheid kwam vanuit de richting Leiden een personenauto aan rijden, die zonder te remmen op de file inreed. Er deden zich gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor, maar de aangereden auto werd flink beschadigd. De carosserie werd ingedeukt en een portier ontzet. BU een ingesteld onder zoek bleek, dat de remmen niet in orde waren en geweigerd hadden. De aan rijdende auto is voor een nader onder zoek overgebracht naar de verkeers- groep. JAARVERGADERING R.K. ZANGKOOR ST. CAECILIA. In zijn openingswoord op de jaarver gadering van het R.K. zangkoor St. Cae- cilia herdacht de voorzitter, pastoor J. Th. van Bemmelen, het overlijden van het Ud, de heer J. A. Mens. Spr. stelde hem als voorbeeld, als een man van nauwgezette ijver en plichtsbetrachting, die jarenlang lid en secretaris was ge weest. De bestuursleden werden allen herkozen en tot nieuwe leden werden benoemd de heren A. Mens, L. Stein, A. Verhoogt en P. Wittebrood. Bij de bespreking van de jaarlijkse uitgaansdag werden verschillende plan nen besproken, o.m. een reisje naar Tevel. De meeste belangstelling bestond echter voor het bezoeken van de pas siespelen in Tegelen. FEESTAVOND BUURTVERENIGING „RECHT DOOR RECHT". De leden van de buurtvereniging „Recht door Recht", omgeving Donk laan en Papelaan .hebben op een feest avond, gegeven in „Het Wapen van Voorschoten", genoten van de muziek van ..The Rico's met 't accordeon van M. Dixy, die tevens als goochelaar en sneltekenaar optrad. De Koemalai Ha- waiians lieten hun giteren klinken en de beide Leidse schonen oogstten met hun liedjes veel bijval. Omstreeks, 11 uur was het program ma afgewerkt en begon het bal. Deze goed geslaagde feestavond stond onder leiding van de heer Steehouder. Burgeriyke Stand Geboren: Christina Elisabeth, d. van J. J. Timmers en M. Pleit; Cecilia Maria, d. van Th. E. Gale- sloot en J. M. Dolle: Albertus, z. van N. van der Melj en J. de Graaf; Pieter Cor nells. z. van C. P. van Vliet en G. de Vries; Herman Dick, z. van D. Oostergo en !A- Varkevlsser; Jakobus Johannes, z van ^J. J. Schelllngerhout en D. Krult: Dirk Arb- tonle. z. van T. van Tuljl en C. van dèn Berg. Getrouwd: Bonne Jnhann Bekkema. 22 laar en Lena van der Bent. 20 Jaar; Gerrlt Dubbeldam, 43 Jaar en Trijntje van Weert, 29 Jaar; Jan Eeglnk. 25 Jaar en Marianne Margaretha Wilhelmlna Kaayk, 23 Jaar. WASSENAAR Raadsvergadering. De raad dpzer gemeente komt Woensdag morgen. 7 December, in openbare verga dering bijeen. Dg bazar ten bate van de kas der Ned. Herv. Diaconie heeft om en naby f. 10.000opgebracht. Bij KB. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, de heer F. C. M. de Ridder, administrateur by het ministerie van Sociale Zaken. WARMOND IJSCLUBVERG ADERING. Wanneer er één vergadering is, die zich altijd in een overstelpende belang- Zilveren jubileum Ir H. A. Bol Hedenmorgen heeft de heer Ir H. A. Bol, bedrijfsleider van de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" voorheen De Kos ter en Co., in de intieme kring van de dagelijkse medewerkers zijn 25-jarige werkzaamheid bij deze onderneming herdacht. De jubilaris werd met zijn echtgenote allereerst ontvangen in de directieka mer, waar hy hartelijk werd toesespro ken door de heer A. de Koster, die zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van de aanbieding van een geschenk onder couvert. In de recreatiezaal, waar het voltal lig personeel aanwezig was, werd ach tereenvolgens het woord gevoerd door de heer H. J. de Koster namens de directie en namens heC bestuur van het departement Leiden van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, zulks onder aanbieding van een gedenkbord en een vererend getuigschrift, door de heer B. Hageman namens het kantoor-, laboratorium- en reizigerspersoneel, de heer A. van der Kreeke namens het fa- briekspersoneel en de heer A. Piket uit naam van de personeelsvereniging. De toespraken gingen vergezeld van ge schenken. Ten slotte droeg mej. C. Kasten een gedicht voor, waarbij ver schillende voorvallen uit de afgelopen 25 jaar werden gememoreerd. De heer Bol dankte alle sprekers uit voerig voor hun gelukwensen en de fraaie cadeaux. „ONS GRUNNEGERLAAND „Een beste zet". Na een hartelijk welkom aan de ver tegenwoordigers van het L^.C.-gezel schap „Stad en Ommelanden", de Zus terverenigingen en de vele Leidse Gro ningers, die gisteravond in de Burcht waren samengekomen, werd door de to neelclub van „Ons Grunnegerlaand" een opvoering gegeven van „De beste zet" van de bekende Groninger dialect schrijver J. Zijl Dit stuk, waarvan het getal opvoeringen in de tientallen loopt, viel hier in gcede aarde. Het stuk speelt op de boerderij „Hoog- haaim". De boer, die door zijn styf- koppigheid en conservatieve opvattin gen achtereenvolgens zijn beide zoons van de boerderij jaagt, blijft ten slotte alleen met zajn huishoudster over. Als hy, geplaagd door ischias, eindelyk niet stelling mag verheugen dan is het de vergadering van de Warmondse IJs club. Ook nu waren weer ruim 100 leden aanwezig. Door de penningmeester werd het financieel verslag uitgebacht. waar uit bledk, dat de vereniging een batig saldo te boeken had van f. 1148. De heer C. M. van Styn verklaarde namens de commissie de kas en boeken van de penningmeester te hebben onderzocht en deze in volkomen orde te hebben bevonden. Als leden der nieuwe kas- contrólecommissie werden benoemd de heren W. Meskers. J. v. d. Horst, en als plaatsvervangend lid de heer S. G. van Stijn. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de eerste kampwedstriid van het gewest Zuid-Holland ln deze ge meente zal worden verreden. Overeegaan werd tot bestuursverkie zing De aftredende leden, de heren L. J. van Noort. Jac- Oudshoorn. c. v. d. Voet. M. Vèrsluys en H. v. d. Voet wer den herkozen De tocht Sleutelstad Bloemenstad zal van Warmond uit plaats vinden. Het bestuur had zich principieel uitgesproken niet deel te nemen aan werkzaamheden, verbonden aan ijsfeesten of wedstriiden die op Zondag zoudèn nlaats vinden. De ver gadering nam dit voorstel met alge mene stemmen aan. Vervoleens gaf het bestuurslid van de iisverenigine uit de Kaag, de heer Biemond, een uiteenzet ting van de besluiten, trenomen op de vergadering van de K.N.S.B te Zutoben. Duideiyk toonde hi1 aan de tegenstel lingen. die er bestonden tussen Noord en West. waarby hy onder Noord ver stond de orovincies Friesland en Gro ningen. Het was e^n geestig verslag, dat 7oer veel waarderlne oogstte De traditionele verloting ontbrak niet en velen konden met een priis in de vorm van een banketletter, een worst of si garen huiswaarts keren Het midder nachtelijk uur was reeds lang verri-e- ken. toen d» laatste bezoeker huis waarts keerde. ALPIIEN De heer Joh. Boot overleden. Gisteravond is in het Diiconessen- huis te Leiden overleden de heer Joh. Boot, bekend industrieel in de RUn- streek. De heer Boot, die 63 jaar oud is ge worden. was directeur van de motoren- fabriek „De Industrie" alhier. Hij stond ook in eigen bedrijf bij het gehele per soneel in hoog aanzien, zowel om zijn kundige leiding als zijn medeleven in persoonlijke aangelegenheden en mede werking bii sociale en ontspanningsac ties. Het bedryf was in 1910 door hem opgericht en is in de loop der jaren tot een belangrijk bedryf uitgegroeid, ver spreid over drie werven in onze ge meente. Zaterdagmiddag te halfdrie zal het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. HERSENGYMNASTIEK VAN VEILIG VERKEER. In de benedenzaal van hotel Cen traal werd eisteravond onder leiding van het bestuur van de vereniging voor Veilig Verkeer na de ledenvergadering een wedstrijd gehouden in hersengym nastiek. Een ploeg van de motorclub Rynland bevocht een ploeg chauffeurs van de fa Vis en De Jong. Na een span nende strijd wisten de motormensen te winnen met 15 tegen 12 punten. Tydens de vergadering werden geko zen in het bestuur de heren mr Ver- brug als voorzitter, de heer v. d. 'Vüst als secr. en de heer Stuijvenberg als penn.; tot commissarissen werden ge kozen de heren N. G. Groothuiise. B. Knaapen, v. Gils, C. Knook en N. Bruünje. Een lezing met lichtbeelden over het verkeer besloot de avond. RAADSVERGADERING. De eerstvolgende vergadering van de raad onzer gemeente zal worden ge houden op Woensdagavond as. te half acht. Dit zal de eerste vergadering zijn. welke onder leiding komt te staan van de loco-burgemeester, de heer W. Brou wer. BOSKOOP WINKELSLUITING. B en W. dezer gemeente hebben voor 22 en 23 Dec. e k. het sluitingsuur voor j winkels bepaald op 8 uur. I BODEGRAVEN JO NOBEL. Voor het Geref. Jeugdverband sprak gisteravond de voordrachtskunstenaar Jo Nobel ln de grote zaal van het Beurs gebouw. De voorzitter, de heer G Batelaan. sprak enkele woorden van welkom, waar na Jo Nobel verschillende voordrachten hield, o a. „Het Oudemannenhuis", ge schreven door Anna de Vries. Na de pauze vervolgde hy zyn optreden met enkele gedichten en een novelle, geschreven door de Vlaamse schryver Ernst Klaus. Na het zingen van Gez. 16 1 besloot ds Neerken de interessante avond met dankgebed. NIEUWE ONDERWIJZER. In de vacature van de heer K. Hogen- huls is tot onderwijzer aan de Da Costa- school benoemd, de heer SJaardema te Rotterdam. BENOEMD. De onderwyzer van de Verhoeff-Roll- manschool. de heer J. Stam, ontving een benoeming tot hoofd aan de Chr. lagere school te Marknesse (N.O. polder). De heer K. Hogenhuls behaalde de acte Wiskunde L.O de heer W. Veerman J.P.zn. slaagde voor het doctoraal examen Economie. HAZERSWOUDE BurgerHIke Stand Geboren: Maria, d. van W. van Wetten en M. Straver; Kaxel Willem, z. van G. Dnexhage en F. Roodenburg. Ondertrouwd: Pieter J. Noordam, 30 Jaar en Sophia P. VerwelJ. 28 Jaar. Getrouwd: J. Kammlnga en C. Brakel. KOUDEKERK J. PIETERMAN MET PENSIOEN. Dé heer J. Pieterman, directeur der P.T.T. alhier, is vandaag met pensioen gegaan. De heer Pieterman kwam in dienst der P.T.T. op 1 Oct. 1920 te Gou- driaan. Op 1 April 1930 werd hij over- genlaatst naar deze gemeente. Gisterenipiddag brachten de heren Habermehl. directeur kantoor Leiden en de heer Hoogteyling. hoofdcommies, hem een bezoek. De scheidende func- tionnaris werd met dank voor de trou we plichtebetrachting een oorkonde overhandigd. Ook burgemeester Ver heul en wethouder Molema getuigde van hun belangstelling. NIEUWE WETERING EERSTE PAAL DE GROND IN. Gistermorgen is in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur de eerste paal geslagen voor de bouw voor acht Oostenrijkse woningen. OUDE WETERING PROPAGANDAAVOND STEUN WETTIG GEZAG. Dinsdag werd een propaganda-avond gehouden voor Steun Wettig Gezag. Als sprekers traden op kolonel Mever en mr Van Mechelen. Dr Van der Byi vertoonde enige films. WADDINXVEEN BRANDSTICHTERS VEROORDEELD. De beide verdachten van de brand stichting in het woonhuis van de fam. Klootwijk aan de Burgem. Trooststraat de heren v. d. B en zijn zwager M. zyn door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot 6 maanden hechtenis met aftrek van voorarrest. BurgerUlke Stand Geboren: Allda Herdrlka. d. van H. H. de Wilde en D. S Kroon; Jannigje, d. van G. Troost en N. Lam. Ondertrouwd: D. Byieveld e>n M. Wensveen. Gehuwd: G. Wezelenburg en N. de Jong: L. J. Roggeband en P. J. Kloet. WOUBRUGGE BIJEENKOMST JEUGDVERENIGINGEN. De J.V. „Timotheus" en de M.V. .Mirjam" hielden gisteravond een ge combineerde jaarvergadering in de Ge reformeerde Kerk. Deze werd geleid door de voorzitter der J.V.. die de aan wezigen welkom heette en in bijzonder de burgemeester, de heer J. C. van Wa- geningen, waarna hy liet zingen Ps 119 -5 en voorging in gebed. De beide verenigingen hebben getoond dit laar weer niet stil te hebben gezeten: een riik programma werd geboden. Er wa ren een tweetal mooie tableaux, voor stellende ..De Alpen" en „Van Jeugd en Moed en Kracht", voordrachten en een tekenwedstrijdwelke gewonnen werd door F- Eskes. Bij het slot werden beide verenigin gen hartelyk toegesproken door de burgemeester. Het verheugde hem. dat hij kon constateren, dat zij in hun werk niet waren verslapt, hoewel zy de zo nodige steun van de predikant bij het jeugdwerk moeten missen en hun voor zitter wegens zijn militaire dienstplicht. Ten slotte werd noe gesDroken na mens de kerkeraad door de heer J. Metselaar, die eindigde met dankgebed. De collecte voor de verenigingen bracht f. 36.08 en die voor de jongens over zee f. 29.29 op. meer in staat is het bedryf te leiden en ,,Ho:ghaaim'' in andere handen dreigt te zuilen overgaan, brengt de kleinzoon de verzoening tussen vaderen zoons tot stand. Een stuk. dat het doet: een beste zet van de schryver en van de toneelclub, die dit stuk koos. I Aan het slct een daverend applaus voor de op hoog peil staande uitvoe ring. De dank en hulde, welke de voor- j zitter aan alle medewerkenden bracht en in het bijzender aan de heer Van Kluyne, de nestor van de toneelclub, cie een uitzonderiyk goede uitbeelding I gaf van de oude boer, waren dan ook in elk opzicht verdiend. Het was een gcede inzet van het sei- zeen, ook door toetreding van vele nieu- I we leden. Na afloop van het toneelstuk 1 bleven velen neg enige tijd gezellig by- een. Leidse Schouwburg ARBÊIDERS-TONEELVERENIGING D.O.S. De medailles van een oude vrouw. Barrie's spel van bovenstaande titel is geschreven in de eerste wereldoorlog. Met enkele kleine wyzigingen zou het pasklaar gemaakt kunnen worden voor de jongste wereldbrand en het dan nog wel doen, trots een zekere onwaar- schyniykheid en een melodramatische inslag. Destyds hebben Esther de Boer Van Ryk en Willem v. d. Veer er lau weren in geoogst. Het was voor D.O.S. ongetwyfeld een zware opgave, om zich op het stuk te werpen. Maar onder de regie van de heer A. C. v. d. Woerd is de verenicing er in geslaagd om een goede vertolking te geven aan dit dramatische oorlogs stuk. Speciaal mevr. J. de Cler-De Bruin dient geprezen te worden voor de wyze, waarop zy de „moederrol" vertolkte. Vooral het korte slotbedryf. wanneer niet wordt gesproken en zij het toneel alleen moet vullen, is voor een amateur speelster wel bijzonder zwaar. Zy heeft er zich kranig doorheen geslagen, al was haar spel nog niet geheel vry van zekere „berekende bewegingen", dus nog niet volmaakt innerlyk. Doch het was niettemin een top-prestatie. Men kon een speld horen vallenBy misluk king dreigt gelach, met alle gevolgen van dienl De tweede hoofdfiguur, die van de aangenomen zoon. was in handen van D. Ligthart Schenk en ook hil heeft niet gefaald, al bleef hij ietwat de mindere. De drie schoonmaaksters zoreden voor een passend milieu in een aardige weer gave van deze zo uiteenlopende types. De goed bezette schouwburg een hele verbetering vormen de nieuwe stoe len ln de baignoires toonde zich zeer dankbaar. M. „Haagse Opera" in Academisch Ziekenhuis OVERVLOED VAN GEDISCIPLINEERDE KOORZANG. In de goed bezette fraaie aula van het Academisch Ziekenhuis presenteerde de dirigent van de „Haagse Opera", Coen Ruivenkamp, zyn voltallig operakoor met solistische medewerking van de da mes Marisa Mari en Matala von Rülow, sopraan enalt. en van de heren Leo Larsen en Gée Smith, tenor en bas, waarby Max Prick van Wely de plaats aan de vleugel innam - Deze avond was aangeboden door de Ziekenhuisleiding aan de personeelsle den. Er is overvloedig gezongen, soli, duet, terzet, mannenkoor en gemengd koor en in allerlei combinatie, overwegend van Verdi, waarnaast Weber, Mozart, Meyer beer, Saint-Saëns en Mascagni. Te veel om gedetailleerd te bespreken! Er Is by wylen ook vervaariyk gezon gen. Welk een klakmassallteit weet dit koor, welk een geweld weten vooral bas sen en tenoren te ontwikkelen! Alle musici en koorleden schonken hun medewerkin gbelangloos een nobel gebaar! Dit weerhoudt ons er van de afzonder- ïyke prestaties critisch te beschouwen, te meer omdat de zaal-accoustiek niet ideaal scheen. Uitgaande van eisen, aan concertzang te stellen, valt zeker een en ander te zeggen. Maar alles moet in eigen sfeer bezi enworden en de opera zang heeft eigen criteria, doelstelling en aanpassing aan omstandigheden. Ook is Verdi's bel-canto-wereld zo specifiek in gesteld op de muzikale behoeften van het Italiaanse volk. Zeer zeker echter zullen byv. het Ireischützkoor, het Zi geunerkoor, het Traviata-duet en het Kerkkoor van de Cavalleria Rusticana niet nagelaten hebben indruk te maken, om van andere mooie momenten niet te spreken. Daarbij niet te vergeten, dat het programma nagenoeg alleen prach tige muziekstukken bevatte! Coen Ruivenkamp houdt de teugels strak in de hand: de discipline in het koor, dat met grote overtuiging uit het hoofd zingt, is dan ook bewonderens waardig. Sympathiek was het, dat Ruivenkamp, stellig bewust, by koor en solisten, de onartistieke zonde der toespitsing op coloratuur-acrobateig vermeed. Max Prick van Wely komt veel lof tee voor zijn gave, gloedvolle, energieke be geleidingen. Zulke op het klavier ge transponeerde orkestmuziek zo slagvaar dig te spelen, vereist grote kunde! Het applaus was zeer gul. De directeur van het Ac. Ziekenhuis, dr Levend, sprak aller dank uit, met woorden en bou- quetten. AD INTERIM. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN JAPAN GAAT HARD ACHTERUIT. Sedert de algemene verkiezingen in Januari j.l. gaat de communistische party ln Japan voortdurend achteruit, aldus het hoofd van de Amerikaanse politieke diensten, generaal Whitney. Hy wees in verband hiermede cp de uitslagen van de jongste gemeente raadsverkiezingen ln de grote industrie stad Kobe, waar de communisten slechte 6ró van de stemmen hebben behaald tegen 14.2% by de verkiezin gen in Januari j.l. EIS VAN FRANSE PILOTEN. De piloten van de Franse burger luchtvaart eisen dat de „Air France" twee piloten dienst laat doen in Sky- masters op de middelgrote afstanden. D;jze eis is het gevolg van het onder zoek naar de oorzaken van de ramp bij Lyon, waarby Dinsdag vtyf perso nen om het leven kwamen. De piloten voeren aan. dat het doen landen van een Skymaster te veel technische contrdle meebrengt voor éen piloot. HET LEVEN IN FRANKRIJK IETS DUURDER. De Franse ministerraad neeft beslo ten de rantsoenering van suiker, ryst en spysoiie op te heffen. Koffie biyft het enige gerantsoeneerde genotmiddel. De prys van suiker zal van 93 fr op 105 fr per kilogram gebracht wordent ter- wyi voor olie en ryst dezelfde prijs zal worden gehandhaafd. De raad heeft verder besloten een subsidie van vyi- honderd mlllioen fr. tee te kennen om de prys van de boter van 715 op 650 per kg te brengen De kosten van het levensonderhoud in Parys zyn gecurende de afgelopen maand met 1.4% gestegen Schapen vlees werd duurder, doch sommige an dere vleessoorten werden enigszins goedkoper. Ook eieren en aardappelen werden duurder. Op de berg St. Helen in de Ame rikaanse staat Washington is het wrak van een Skymaster gevonden, die met zes personen aan boord al enige dagen vermist werd. Het toestel maakte een oefenvlucht. Er zyn geen overlevenden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Robertus Jacobus, z. van J. Nleuwen- burg on M. W. A. Nouwens; Ferdinand Cornells Alydis z. van P. J. van Haaste ren en M. J. J. Visser. Wilhelmus Johan nes Petrus, z. van J Hoogervorsit en P. J. Fase; Sara. d. van C. van Weeren en S. Slnteur: Willem, z. van G. Kooien en J. C. den Heller; Rudolf Marinus. z. van J. Ubblnk eD J. Gommans: Johanna Rachel Elizabeth, d. van K. van der Zwaan en E. Brand; Teuntje. d. van G. C. Vroede en T. N. Hagen; Hendrlka Jacoba. d. van H. A. den Hertog en A. E Koster; Maria Magdalena. d. van J. Waasdorp em H. M. Kienjet. Jan Karei. z. van F. Rombout en A. C. van Arkel; Adriaan. z. van A. Blansjaar en M. Dreef; Wilhelmlna Catharina Jacoba Johanna, d. van F. Overdijk en C. J. de Beer; Hendrik Jacobus Franclscus, z. van H J. van der Pluym en B. M. Lambregts; Petronella Cornelia, d. van R. J. Verhoeff en G. C. van der Goes; Wanderlna Maria, d. van F. Velthuijsen en W. M. Wasslnk. OVERLEDEN: L. M. van Ruiten, z.. 4 maanden: G. van Kuljk, man, 50 Jaar; C. de Reus. man, 60 jaar; J. J. Nleborr. zn.. 3 Jaar. GETROUWD: A. Dlstelvelt. wednr. en S .van der Lin den. wed.; J. Devllee Jm en J. de Wekker Jd; W. Breuker Jm en C. de Vrind Jd; A. F van Kesteren Jm en J H. de Man Jd; C. N. Keur Jm en H H. Fassotte Jd; H. A. Noort Jm en C. L. van der Voet Jd; F. Verhoeven Jm en M Cornet Jd; M. Johannes jm en M. Heemskerk Jd: R. Bos lm en N. C. de Waal Jd; W. van der Ploeg jm en J. van de Wetering Jd. De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 30 Nov. 1949, De ondertoon was vandaag behal ve in Kon. Olie vry gunstig; de eer ste pryzen lagen op een hoger niveau. De stemming in de Oliehoek werkte echter zeer belemmerend. Na een ope- ningsprljs van 291Vé werden zy zelfs op 288 1/4 afgedaan. De slotnotering was 290. Certificaten Philips trokken de aan dacht door een openings avance van 5 punten. Later viel de prys van 235 op 231. Unilevers en Aku's waren even als de meeste andere soorten goed prijshoudend. Aandelen Zwltsal werden geadviseerd op 87 k 88, gisteren 90 ge daan en laten. Certificaten Deli trokken weer de meeste belangstelling. Gehandeld werd van 124 tot 127, per saldo bedroeg de winst 2 punten. HVA en Amsterdam Rubber bleven zo goed als onveranderd. In de Scheepvaartsector heerste wat meer animo, hetgeen vooral de aande len Scheepvaart Unie ten goede kwam; deze hadden een winst van twee pun ten. De Staatsfondsenmarkt blijft ver waarloosd met onbelangryke verschil len. De markt sloot goed pryshoudend. Donderdag 1 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. Deden Ned '48 3 Mi 100='8 Ned '47 3 "A 3 97% Dollar-ing 47 3 95 Investerlngscert 3 98^8 Ned d 1962/4 m b 3 99% Indië "37 A 3 94, Grootboek 46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 52 N Ind H bank 100 Ned HandelmU 152 AKU 177% 180% Levei Bi 238% 241 Philips 230% 234% Wilton Peyenoord 153% Kon Olie 289% 294% Amst Rubber 123% 127% Dell-Bat Runner 85 Holl Amer 'Un 160 Kon N°<1 S'"ITOOOI 120% 122% Ned ^"h»»ppv Onif 190% 142% 138% 140% lav j 60 Del- Mtl 97% Dell Mtl 124% 128% Senembab 105 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. Leningen A'dam 1947 13%) i Den Haag 1947 I 3 R'daro *37 L ID 3% Industr Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon Petr My. 101% 102% 102 103% 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd Bank 169 Rotterd Bank 175 - Twenteche Bank 178% - Industriële Ondernemingen Ned G en Splr raoj Rott Droogd My Zwanenb Organnn Handelsondernemingen Born Sura a My Inr-ernatic 164 Alben Hpvo 198% Ned Mil Walv Vrt Spoorwegen Del» SDv>rw MU Amerlk fondsen Anaconda 310 316 203% 127 108% 43 26% aiini/'iinja .U 2 Shell Union 37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5