\l „0- Ex=b©ycot? Situatie in Soerakarta is voikomen rustig |!eV.N. verwerpt Sovjet-voorstelten, aanvaardt Engels-Amerikaanse resolutie Motie van vertrouwen in Franse regering Klaten bijna verwoest; miilioenen rupiahs schade WÈÈR BERICHT 155ste Jaargang LEIDSCH ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 No. 26857 DAGBLAD necteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 67055 ONDER enige dankbaarheid en eer met een gevoel van bitterheid zul len velen gisteren hebben kennis „omen van het BBC-bericht volgens iïïelk de Australische havenarbeiders delijk na vier jaar besloten zouden „jben de boycot op Nederlandse sche en op te heffen. Toen onmiddellijk na de Japanse in storting in 1945 het toenmalige Ne- fclands-Oost-Indië in eerste instantie de invoer van primaire levenshe lften voornamelijk was aangewezen •"de import uit Australië, wisten de iïomen communistisch-georiënteerde jlbonden de bondgenootschappelijke rouw van Nederland in de voorgaande iren niet beter te belonen dan door :e uitvaardiging van een embargo op de achting van alle Nederlandse sche- naar onze gebiedsdelen in de Oost. ;-:derland, zo heette het, vormde een letsel voor de vrijwording der Indone- e volkeren en vergeten werd daar- dat Nederland door zijn onmiddel- oorlogsverklaring na Pearl Harbour :,-h mede opwierp als schild voor een •panse bedreiging van Australië's vrij- M. Churchills in dit opzicht nimmer •ersproken oorlogsmémoires hebben xdidien onthuld, dat ook in die ramende dagen Australische havenar beiders verhinderden, dat Amerikaanse Icatuigen en ander oorlogsmateriaal lieden verscheept naar Indonesische lb-ens, hetgeen voor een belangrijk deel Jaede bijdroeg tot het catastrophale ver- Kop van de slag in de Java-zee, welke l::chtans een der heldhaftigste episoden bonze glorierijke maritieme geschiede- s mag heten. rOLGENS hetzelfde, hierboven ge il noemde BBC-bericht zou de op- heffing der boycot voornamelijk K danken zijn aan het feit, dat de lei- fig der Australische vakbonden thans s overgegaan aan meer gematigde ele ven. Het valt diep te betreuren, dat lis niet veel eerder is geschied. Met teige erkenning van de democrati ze rechten der vakbeweging, moge het- Itsa in Australië met betrekking tot |d? verhouding tot een bondgenoot in- Va-strijd-op-leven-en-dood. gedurende v.;r lange jaren is mogelijk gebleken, jp'.ien als een afschrikwekkend voor- £ëd. Namelijk dat communistische orga stics een verderfelijke invloed uit- I «fenen op de betrekkingen tussen gc- I heden, welke economisch, politiek en I strategisch van elkander afhankelijk I lijn of althans in belangrijke mate I op elkaar zyn aangewezen. Samsoedin ziet geen communistisch gevaar Soebroto en de Aneta-correspondent i ontvangen door de Republikeinse resi- I dent Soediro, de Nederlandse resident 1 Linck en de assistent-resident Klein. De De correspondent van Aneta te Soesoehoenan verwelkomde het gezel- Djokja, seint dat de Republikeinse schap in het gebouw Lodji Gandrung. militaire gouverneur van Midden Java Hij was gekleed in generaalsuniform der kolonel Gatot Soebroto tevreden is T.N.I. Tevens waren aanwezig de Re- ovcr de huidige situatie teSoerakarta. publikeinse minister van Binnenlandse De veiligheid door de T.N.I. is volko- Zaken, Wongsonegoro, vertegenwoordl- men verzekerd en blyft er ook ge- Bers van de Mangkoenegaran en vele handhaafd. De commandant der T.N.I. autoriteiten. De heren Wongsonegoro en te Klaten, welke plaats half Novem- Linck deelden mede, dat zij thans druk redevoering voor de studenten van de Momenteel worden bloemen, bestemd voor Hamburg, Bremen en vele andere steden in Noord-Duitsland, via de grens overgang te Glanerbrug, geëxporteerd. De bloemen, in dozen verpakt, worden des middags per trein, naar Enschedé verzonden, waar ze tegen de avond aan komen. IJUngs moeten zs dan per auto van Enschedé naar Gronau worden ge bracht, waar de verzending verder per trein plaats vindt. In de vroege morgen van de volgende dag arriveren de bloe men op de plaats van bestemming. Alvorens ons grondgebied te verlaten, worden de dozen aan een grondige in spectie door de douane onderworpen. EUROPESE BEWEGING LAAKT MINISTERSCOMMISSIE RAAD VAN EUROPA. Het uitvoerend bureau van de Euro pese beweging heeft te Parijs een ver klaring gepubliceerd, waarin de minis terscommissie van de Raad van Europa verweten wordt, dat zij het werk van de Europese assemblee hindert en voor gesteld wordt, dat de voorzitter van de assemblee binnenkort een zitting zou "bijeenroepen „om volledige uitleg van de ministerscommissie te verkrijgen", Indien,in de komende weken niets blijkt van een positieve actie om de aanbeve lingen, die de assemblee te Straatsburg heeft gedaan, ten uitvoer te brengen. ZWEDEN WEINIG KANS IN NIEUWE OORLOG NEUTRAAL TE BLIJVEN. Aldus Zweedse opperbevelhebber. Zweden's kansen bulten een derde wereldoorlog te blijven zouden klein zijn, aldus heeft generaal Helge Jung, Zweedse opparbevelhebbe., in een ber eveneens aan de T.N.I. werd over- bezig zijn met de overdracht van de ci- gedragen, verklaarde, dat in Klaten I vlele bestuursapparaten met uitzonde- alles rustig is en dat „vreemdelingen", ring van die, welke zullen vallen onder die op de ondernemingen werkzaam het gezag van de Federale regering, zün, hun arbeid rustig kunnen voort- 1 De overdracht zal nog deze maand zetten. Klaten is echter bjjna geheel haar beslag krijgen. Resident Linck vernield; honderden huizen in de merkte op: „Mijn positie hier is thans plaats en langs de weg naar Soera- niet veel meer dan die van een diplo- karta zijn totaal verwoest. De schade matieke vertegenwoordiger", wordt geraamd op miilioenen rupiahs. De Soesoehoenan deelde mede: „Onze conceptie over de vorming van een bij zonder gebied Soerakarta is reeds aan de Republikeinse regering aangeboden en wij hopen, dat dit zo snel mogelijk zal worden verwezenlijkt". Hy was zeer tevreden over de resul taten van de R.T.C., die volgens hem het bewijs leveren van de eens gezindheid, die er bestaat in alle la gen van de Indonesische maatschappij. Te Kartasoera (het oudste deel van de stad Soerakarta of Solo) werden China en Jeruzalem De politieke commissie der V. N. heeft jst 52 tegen vijf stemmen het Sovjet- Lorstel voor een vredesverdrag tussen ét vijf grote mogendheden verworpen. In de resolutie wordt voorts de ver edeling geëist van „oorlogsvoorberei- ragen" in de V. S. en Engeland. Ook éi: voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de resolutie, yarin onmiddellijke aanneming door V.N. van practische maatregelen poor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapenen wordt geëist, alsmede instelling van strikte internationale controle, werd met 38 tegen vijf stern en bij zestien onthoudingen verworpen. Ds commissie verwierp met negentien jfen veertien stemmen bij 26 onthou den het derde artikel, waarin wordt tocht, dat de Algemene Vergadering y alle staten een beroep doet hun ge- stollen met vreedzame middelen te re- J&en en zich te onthouden van bedrei- Stog of geweld. Met 41 tegen zes stemmen bij twaalf italhoudingen werd een afzonderlijke Eovietrussische resolutie verworpen be treffende het sluiten van een vijfmo tohedenpact ter versterking van de Rede. Met 53 tegen vijf stemmen bij één ont- ao'jding (Joego-Slavië) werd een En- fels-Amerikaanse resolutie, getiteld rCssentiële voorwaarden voor de vrede" fwdgekeurd, Hierin worden de leden yerzocht nationaal en door middel van ttiematlonale samenwérking pogingen k bevorderen om een hogere levens- landaard voor alle volkeren tot stand 'j brengen en te handhaven. De leden 'order, verzocht internationale geschil- met vreedzame middelen te regelen accoord te gaan met Internationale controle op de atoomenergie om verbod lin atoomwapenen effectief te maken cn te verzekeren, dat de ^atoomenergie ateen voor vreedzame oogmerken zal jorden gebruikt. De vijf permanente le- «n van de Veiligheidsraad wordt ver tol hun samenwerking in toenemen- et mate te verbreden en het gébruik het veto-recht te beperken om de tol tot 'n doelmatiger instrument voor «t bewaren van de vrede te maken, commissie stemde over elk arti- hl van deze resolutie. Wysjinsky heeft verklaard, dat de wjet-Unie het debat over China's VERANDERLIJKE BEWOLKING. P* Bht verwacht tot morgenavond: JJ de ochtend hier en daar mist. /'tons half- tot zwaarbewolkt met law ln de Zuicielijke helft van het Ewtio 0,) enlSe regen. Zwakke tot tv* uW!nc* overwegend uit Ooste- nchtingen. Vannacht plaatselijk p7fl ^chtvorst, morgen overdag on- c:-i? dezelfde temperatuur als van- (Opgemaakt te 10 uur). 27 NOVEMBER. to op: 8.19; Maan onder; 16.36 uur. °P; 13 58 uur (EK.) 9.35 en 22.06 uur. 1 Quinmer bestaat uit tien pagina's. klacht inzake Sovjetrussische hulp aan de Chinese communisten zal boy cotten. Hij noemde dit punt van de agenda een stukje „Kwomintang- beunliazerij" en beneden de waardig heid van de V. N. Enig besluit van de commissie in deze zou hij niet als „bindend" beschouwen. De voorzitter van de politieke com missie, de Canadees Pearson antwoord de hierop, dat de geloofsbrieven van de nationalistische delegatie geldig zijn. Hij gaf hierop het woord aan de Chinese vertegenwoordiger Tsjang. Wysjinsky en de afgevaardigden van de Oekraine, Polen, Wit-Rusland en Tsjecho-Slowa- kije verlieten, daarop de zaal. Tsjang sprak de hoop uit, dat de Algemene Vergadering de USSR zou laken „voor haar sabotage van de inspanningen der nationalistische regering in Mandsjoe- rije en voor de militaire en economische hulpverlening aan de Chinese commu nisten". Voorts verzocht hij de Algemene Ver gadering de politieke onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van China te erkennen. Hfj vroeg tevens el ke militaire en economische hulp aan de Chinese communisten te ontzeggen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, heeft ln de tweede politieke commissie een beroep gedaan op de V. N. om een overeen komst met Israël te sluiten over toe zicht en bescherming van de heilige plaatsen in Jeruzalem. Hij wees het grootste deel van het plan van de verzoeningscommissie der V. N. voor Palestina, dat een perma nent internationaal regiem voor Jeru zalem beoogt, van de hand. Tevoren had sir Alexander Cadogan (Engeland) medegedeeld, dat Engeland het principe van het plan der commis sie geheel en al steunt. Hij verklaarde, dat Engeland bereid was elk voorstel, dat in een geest van compromis was ingediend om het plan meer aanvaardbaar te maken, te be studeren. Egypte heeft het plan van de verzoe ningscommissie verworpen. Attlee berispt Pakenham maar geen ontslag DONDERDAG VERKLARING IN' HOGERHUIS. Volgens welingelichte kringen te Lon den heeft Attiee gisteren besloten de minister voor Burgerluchtvaart, Lord Pakenham, niet te ontslaan wegens zün tegenspraak op de bevindingen van het Hof, dat een onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Nij megen had ingesteld. Attlee had Pakenham gistermiddag voor de tweede maal in zijn ambtswo ning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, o.w. de minister van Justitie, lord-schatkistbewaarder Jo- witt, 'n onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere ministers gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de rege ring in het Lagerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donder dagavond ernstig berispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhuis worden besproken en Lord Pakenham zal zelf Donderdag een verklaring in het Hogerhuis afleggen. Nog verklaarde hij, dat 10 leden van het vorstelijke huis van Soerakarta het slachtoffer zijn geworden van de tweede Nederlandse militaire actie. De Republikeinse Minister van voor lichting de heer Samsoedin, zeide te Semarang, dat hü in Indonesië geen communistisch gevaar ziet cn dat cr in Indonesië vrjjwel geen ware com munisten zün. Bij een verbetering van de economische toestand, waarnaar ernstig wordt gestreefd, zal het hui- I dige schüncommunisme vanzelf op- lossen. Overigens verwacht men op het ogenblik van communistische züde wel oppositie, doch alleen in de legale en parlementaire sfeer. Voor de Nederlandse pers zag hü in Indonesië nog wel een toekomst. „Deze zal zeker niet zonder meer kunnen ver dwijnen", hoewel de heer Samsoedin voorziet, dat het Indonesisch lezende publiek zal toenemen en het Nederlands lezende puft>liek zal teruglopen. Naar zijh mening zal na de over dracht der souvereiniteit het probleem van de Daroel Islam zonder veel moei lijkheden kunnen worden geremd. In de eerste plaats zal worden getracht, dit op vreedzame wüze te doen. De heer Samsoedin wees er ten slotte op, dat de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië alle re den tot tevredenheid geeft; hü heeft wat dit betreft ook goede hoop voor de toekomst cn hü verwacht, dat na de overdracht der souvereiniteit alles j er veel bevredigender zal uitzien. De heer Samsoedin acht geen aanleiding aanwezig voor de angst, die sommigen koesteren en hü verwacht ook geen moeilükheden. universiteit te Lund verklaard „Van het Westen uit leiden belangrij ke luchtvaartroutes ever Scandinavië naar vitale p.oouctiecentra in hei- Oosten en naar de streek ten Zuiden van de Oostzee, wanneer bezettingsle gers daar zouden optrekken. Het kan van Westelük standpunt uit bekeken noodzakelijk zijn, deze routes te ge bruiken. Dit feit alleen kan onze neu traliteit bedreigen. De machtige onder- zeevloot van het Oosten is het belang rijkste middel, transporten van de V.S. naar Europa te verhinderen of te dwarsbomen De bewegingsvrijheid van deze vloct hangt voor eon groot deel daarvan af, of zij beschikt over bases ln Noorwegen en de toegang tot de Oost zee vrij kan passeren", aldus generaal Jui-g. Indertijd is, in opdracht van de Tsjechoslowaakse regering, de Joego slavische boekhandel te Praag gesloten. Dit is thans te Belgrado met gelijke munt beantwoord. Polen uit Frankrijk gezet De Franse autoriteiten hebben aan 17 Polen verder verblijf in Frankryk ontzegd, nadat de politie een onder zoek had ingesteld in de gebouwen van verschillende Poolse organisaties in Frankrijk. Het Franse departement van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat gevonden documenten hebben aangetoond, dat de betrokken organisaties „economische en sociale sabotage" beoogden. „Deze organisaties voerden een leven dige campagne tegen de republikeinse instellingen in ons land", aldus het com muniqué Tot de Polen, aan wie het verblüf in Frankrijk is ontzegd, behoren: de hoofd redacteur van de te Parijs verschünende ..Gazeta Polska", Kowalski, mevrouw Molojec. die volgens het Franse com- munioué toezicht moest houden op Po len. die het communistische regime vy- andig gezind zün, Stee, voorzitter van de Poolse nationale raad, mevrouw Bein- brecht, secretaresse-generaal van de unie van Poolse vrouwen, Szurek, employé van de Poolse ambassade en Kaplun, lid van het Poolse voorlichtingsbureau. De uitgewezenen zijn in de afgelo pen nacht ln een bus naar de grens vervoerd. In totaal zün 24 Polen verhoord, al dus het communiqué. Generaal Victor Grosz. woordvoerder van de Poolse regering, zeide o.m.: „In dien één woord van de beschuldiging der Franse Veiligheidspolitie waar was ge weest of indien de Franse regering het geringste bewijs van schuld der gear resteerde Poolse gyzelaars had, dan zou de Franse regering natuurlijk niet bang zyn hen voor het gerecht te dagen. Hij daagde de Franse regering uit de gear resteerde Polen te berechten. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken hëeft meegedeeld, dat de Poolse vice-consul te Rljsel. Sczerclnski, is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. Het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft de Franse consul te Stettin, Rivoire, teruggeroepen naar aan leiding van de publicatie in twee Poolse kranten van een brief, die door Rivoire zou zün geschreven en waarin de te War schau gearresteerde Franse consulaire ambtenaar Roblneau ..een Parijse kwa jongen" genoemd wordt. Amerikaans sergeant te Berlijn neergeschoten Een Amerikaanse sergeant is gister- avond nahij het vliegveld Gatow in de Britse sector neergeschoten. Het nieuwsbureau DPA meldt, dat de sergeant in gezelschap van twee mak kers en twee Duitse vrouwen met zijn jeep de demaxcatielün van de Russische sector wilde overgaan. Teen de Russi sche wachten geen antwoord kregen op hun aanmaningen, openden zij het vuur. De sergeant werd zwaar gewond is kort daarna in het ziekenhuis overleden. KRIJGT PALAR HOE LANGER HOE MEER?.... In het maandblad „United Nations World", schrijft de leider van de Indo nesische delegatie bij de U.N.O., Palar, dat de nieuwe Republiek der Ver. Sta ten van Indonesië voornemens is met de Ver. Staten te onderhandelen over een onmiddellijke lening van 400 a 450 millioen dollar. Palar gelooft dat Indo nesië het geld spoedig zou kunnen te rugbetalen in de vorm van „strategi sche materialen", waarvan Amerika op het ogenblik voorraden aanlegt" (UP.) MILITAIR TE MALANG VERMOORD Woensdag werd te Malang by de ijsfabriek op Soekon een militair door onbekenden neergeschoten. Niwin blijft op volle toeren draaien ZOLANG NEDERLANDSE MILITAIREN IN INDONESIË ZIJN. Het hoofdbestuur van de Niwin deelt mede, dat het Niwinwerk op volle toe- ïen zal blyven draaien, zolang er nog Nederlandse militairen in Indonesië zün. Daar nog een niet onbelangrijk aantal van onze troepen gedurende 1950 in Indonesië zal verblüven, houdt dit in, dat in nauw overleg met de re gering en hel legerbestuur in Indonesië de Niwinwerkzaamheden gedurende 1950 in elk geval met volle kracht voortgang zullen vinden. Met behoorlijke meerderheid aanvaard De leiders van de Franse regerings- partüen in de Nationale vergadering zyn giste ven byeengekomen om de for mulering van een motie van vertrou wen te bepalen, die later in stemming zal worden gebracht na het debat over de buitenlandse politiek. Het debat, dat drie dagen geduurd heeft, werd In verband hiermede opgeschort. De geformuleerde resolutie omvat de volgende punten: 1. De regering wordt verzocht de grootste waakzaamheid r.an de dag te leggen t.a.v. het herstel van Duitsland's Industrieel potentieel, waardoor de militaire macht van dat land zou kunnen worden hersteld en het parlement op de hoogte te houden van eventuele in dit verband genomen maarregelen; 2. De Assemblee wüst op de ongewyzlgde houding van het Fran se volk t.a.v. de vraag of de Ruhr-in- dustrieën en mijnen aan hun voorma lige eigenaars moeten worden terugge geven; 3 De Assemblee beschouwt Inter nationalisatie van het Ruhr-gebied als een essentiële waarborg voor de Euro pese veiligheid; 4. De nationale verga dering verlangt, dat de regering.dit be ginsel met alle kracht verdedigd; 5. De Assemblee bevestigt, dat de bondsrepu bliek West-Duitsland uitgesloten moet worden van het Atlantische pact en eist, dat de vorming van enige gewapen de macht op Duits gebied absoluut ver boden moe; worden; 6. De Assemblee verklaart zich voor toelating van West- Duitsland tot de Raad van Europa als toegevergd lid; 7. De Assemblee ver klaart zich voor de geleidelüke yrüma- klng van de handel; 8. De Assemblee vertrouwt er op, dat de regering de con- situtie van Europa zal bespoedigen, in voortdurende samenwerking met En geland en de Benelux, en dat deze con stitutie de betrekkingen tussen Duits land en de andere Europese landen zal normaliseren. Deze motie is met 334 tegen 248 stem men aanvaard. De socialisten, de MRP, de radicalen en de meeste gematigden stemden voor de motie. De communisten. Gaullisten en rechtsen stemden tegen. Er waren een vüftiental onthoudingen. Minister Schuman had tevoren ver klaard, dat de overeenkomst van Bonn met de West-Duitse regering geen prijsgeven van veiligheidswaarborgen berekende doch een kans voor Duits land om zyn eigen democratie te ves tigen. Een communistische motie waarin afwyzing van het plan-Marshall werd geëist en bevestiging en uitvoering van het FransSovjet-Russisch pact en beëindiging van de strijd in Indo-Chi- na werd verworpen met 424 tegen 182 stemmen. Achtmillioen Franse werklieden zijn één dag in staking gegaan om hun eis tot hogere lonen ingewilligd te krijgen. Een reiziger, die niet wist dat de staking was uitgebroken en per trein uit de Franse hoofdstad wilde vertrekken, kwam tot de conclusie, dat zulks niet mogelük was. Het station lag verlaten. Zetten op het politieke Schaakbord Het Is op zichzelf wonderlyk, hoe weinig er verandert op het grote speel toneel der algemene politiek! De situa tie lükt als het ware verstard. Toch kan men moeilyk zeggen, dat er niets gebeurt; integendeel, er geschiedt bykans te veel om alles naar waaide te kunnen klasslficeren. Maar op het schaakbord der wereldpolitiek blijft de toestand in wezen ongewüzigd. Nog altyd consolideren beide partüen haar posities, zorgvuldig oppassend, dat geen agressieve daad wordt gesteld, althans geen daad, die rechtstreeks op deze kwalificatie aanspraak mag maken. Ter vergadering der Verenigde Na ties vallen harde woorden en wordt in steeds duidelijker taal aan Moskou ont huld, waarom geen geloof wordt gehecht aan het „zoet gefluit van de vogelaar". We wezen er al eerder op: woorden zyn goedkoop, het komt op daden aan! En in dit laatste opzicht laat Moskou vol slagen verstek gaan. Wysjinsky praat soms verleidelyk, edoch, het gepraat wordt niet gesteund door te tasten re sultaten en dientengevolge sorteert het geen effect meer. Een zeer belangrüke versteviging van de positie van het Westen is intussen gesteld in het accoord van Bonn, dat feitelük een soort vredestoestand in luidt, ock al past men er wel voor op, dit aldus te interpreteren. Naar bulten moet Immers de schün worden opgehouden, dat de vrede met het Duitse rük universeel behoort te zyn en niet incidenteel met een deel daarvan. Ook al lükt de kans op een spoedig herstel van een Duitse eenheid bulten bereik te liggen Zelfs in Duits land zelf ziet men dat wel ln, al past men ook van die züde zorgvuldig op, het niet ronduit te erkennen. Het accoord van Bonn is ln wezen weinig minder dan een begin van vrede tussen West-Duitsland en de Westelüke mogendheden. Let wel, een begin. Doch nu de eerste stap is gezet, ligt de weg wagenwüd open voor doorzetten. Voor het eerst zal Duitsland, wel té ver staan het Westen dan. weer een plaats innemen in diverse organisaties der we reld en zelfs mogen aanzitten aan de tafel van de Raad van Europa. Voorts is de ontmanteling drastisch beteugeld, mogen, zü het op beperkte schaal, weer zeeschepen worden gebouwd en kun nen ln het buitenland weer consulaire en handelsattaché's worden aangesteld. Gezanten mogen deze vertegenwoordi gers natuurlük nog niet heten Als tegenprestatie heeft de regering van Adenauer het Ruhr-statuut erkend en beloofd de strijd tegen het neo- fascisme en voor de ontwapeningsidee te zullen intensiveren. Het geheel van de overeenkomst is ongetwijfeld voor West-Duitsland een succes en het is daarom ten zeerste te betreuren, dat de Duitse oppositie on der leiding van dr Schumacher roet ln het eten tracht te werpen. Deze oppositie begaat de kapitale fout te weinig te zien naar wat voor de Duit se zaak is verkregen en te veel naar partü-politieke oogmerken. Alsof juist in Duitsland, dat feitelük nooit het de mocratisch regiem heeft gekend, nu al de tüd zou zyn aangebroken voor een zuivere partüen-strüd! Dit moet de grote massa eerder van de democrati sche gedachte vervreemden dan haar aan te lokken! In de Bondsdag liet Schumacher zich zelfs verleiden ln het vuur van een scherpe gedachtenwisseling Adenauer uit te maken „voor kanselier van de geal lieerden". Dit kan niet scherp genoeg worden gelaakt en nog erger is. dat hü het boetekleed weigerde aan te trekken, hetgeen hem op uitsluiting voor drie weken is komen te staan. Neen, dat is niet een atmosfeer, waarin de opbouw van een zich herstellend Duitsland op gunstige wüze is te verwezenlyken. Maar. ln ieder geval, de betrekkingen tussen West-Duitsland en het Westen 2 .Pi hwstrid' Hoe zü zich zullen ont wikkelen, moeten we evenwel nog af wachten, want meer dan beloften zün zü ln wezen toch nog niet. En dat ging ook moeilük anders, want voor Frankrijk is de gang van zaken weinig aanlokke lijk. zodat de regering Bidault het in het parlement zwaar te verantwoorden heeft om het bereikte gehomologeerd te krügen. En voor Frankrijk (en ook voor de Benelux]) is dat te begrüpen. Zeer terecht vreest Frankriitc, dat op dit begin verdere stappen zullen volgen en daaronder móet op de lange duur, wil men ln midden-Europa geen va cuum doen ontstaan, hetgeen wel zeer verderfelük zou zijn, begrepen worden een opnemen van Duitsland ln de Wes telüke pacten. En daarvoor is Frank rijk doodsbenauwd met het oog op het veiligheidsbegrip, dat daar en volko men terecht en begrijpelijk sterker aanspreekt dan ln Engeland en Amerika. Herstel van een Duitse legermacht in welke vorm dan ook, zal dientengevolge nergens zo op tegenstand stuiten dan in Frankrük Maar. als nu eens juist blijkt dat de Sovjets druk doende zün om ln Oost-Duitsland de voorbereidin gen te treffen voor de oprichting van een Oost-Duitse legermacht? Een dergelüke tegenzet van Moskou zou in het geallieerde kamp heel wat deining veroorzaken en misschien wel splitsing Zo volgt zet op zet op het politieke schaakbord! Maar tot dusver zonder wüziging in het spelbeeld. Franse staking voorbij De Franse staking van 24 uur is weer geëindigd. De staking wordt zowel een succes" als een „mislukking" genoemd. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken, werd büna 75 pet. der g:o e industrieën en 40 pet der ande-e in het gebied van Parijs getroffen. De staking is er echter niet in geslaagd het zakenleven in het gehele land lam te leggen, aldus een verklaring. Bü eebrek a^n vervnormidde'en kon den ongeveer drie millioen niet-stakers zich niet naar hun werk begeven. Slechts twee Incidenten werden ge meld. namelük aan de stations te Bor deaux en Dyon, waar de politie demon stranten uit elkaar moest Jagen. De stakers te Dijon wierpen stenen naar passerende treinen. Leden van de re publikeinse garde te Düon maakten geb nik van traangas om 2.000 stakers uit elkaar ?e jagen, die na een massa bijeenkomst naar de prefectuur optrok ken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1