Izaak Allal enig overlevende Dakota-ramp bij Storsand van Grote mogelijkheden voor onze scheepsbouw op Luikse expositie Vliegtuig vermoedelijk in steengroeve gestort Franse parlement over buitenlandse politiel WEERBERICHT Het werk der Verenigde Naties 83ste Jaargang WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 No. 26834 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 57055 Brand uitgebroken na ontploffing der motor Bevestigd is, dat er inderdaad slechts één overlevende is van de ramp der verongelukte Nederlandse Dakota, nl. dc 12-jarige, Frans sprekende, Iuak Allal. Toen hjj gevonden werd, kon Izaak niets anders uitbrengen dan ».wy er- *AJ O draaien in kringen rond". Izaak werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vi roerd en daar onderzocht. Hij bleek echter niet ernstig gewond te zjjn en had een diepe snfjwonde boven zijn rechteroog en enkele schrammen op rjn gezicht. Ofschoon hij enkele malen tegen zijn redders glimlachte, keek de jongen erg ansstig en zenuwachtig. In de ambu lancewagen op weg naar het ziekenhuis caed hij een omstandig relaas aan de coktoren en verpleegsters. Hü geloofde, dar alle anderen od slaer eedood wer den toen het vliegtuig tegen de grond doeg. I Izaak Allal. werd. overdekt met roet, rook en olie. in de staart van het vlieg- I tuig tussen twee stoelen beklemd ge vonden. De rest van het vliegtuig was geheel uitgebrand. I Izaak was volgens zijn redder opmer- kehik monter en weigerde op de draag baar te gaan liggen. Wel had hij erge honger en vroeg om eten. Zijn redder. I de Noor Hilding Martinsen, gaf hem chocolade, sinaasappel en vruchtensap. Het vliegtuig vloog met de neus te- fen een bergwand waardoor het gehele voorste gedeelte van het toestel zwaar tochadigd werd. I Verscheidene dragers van de licha- aen der slachtoffers van het ongeluk I Terdwaalden in de dikke mist, die over het gehele gebied lag. Het toneel van I de ramp ligt by een groot moerasgebied. Hierdoor werd de taak van de redders er niet gemakkelijker op. Deskundigen, die het ongeluk trach- I ten te reconstrueren, denken, dat de Dakota, bij haar pogingen om op het vliegveld Fornebu in mist en regen te landen, met een vleugeltop de hoge bomen van het bos raakte, door de bomen ploegde en ten slotte in een steengroeve stortte, waar een motor explodeerde. Op het volgende ogenblik brak brand uit, waardoor de passagiers verrast werden. Gisteravond tegen 6 uur had men de lijken van 25 kinderen en 6 volwasse nen uit het wrak van het vliegtuig naar een boerderij aan de voet van de berghelling gebracht. Daarna moest het bergingswerk wegens de duister nis en het moeilijk begaanbare ter rein gestaakt worden. Er zyn wach ten bij de verongelukte machine ge plaatst. Er is een officiële commissie gevormd cm naar de oorzaak van de ramp een onderzoek In te stellen. De commissie reisde gisteren naar Filtvet maar achtte het, met het op de duisternis en het terrein, ge het onderzoek niet eerder dan vandaag aan te vangen. Alle instru menten van het vliegtuig, motoronder delen en documenten, die gisteren wer den aangetroffen, zijn zorgvuldig inge pakt om ze niet verloren te laten gaan Intussen is de heer M. S. Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst gistermor gen naar Oslo gevlogen. GEZAGVOERDER ANDERSON: „HET WAREN ZULKE BESTE KERELS!" Gistermiddag arriveerde gezagvoerder Thorvald Anderson op het vliegveld Ypenburg, waar hij een langdurig on derhoud had met de directeur van Aero snapte. Holland de heer F. Diepen. De 12-jarige Izaak Allal. die als enige der inzittenden van de Dakota, die bij Storsand in Noorwegen verongelukte, op wonderbaarlijke wijze aan de dood ont- De Belgische koningskwestie De Kamercommissie, die het wets voorstel tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van koning Leopold moet onderzoeken, is met haar werk begonnen. De commissie bestaat uit 11 katholie ken. 8 socialistische en drie liberale Kamerleden De communistische party was in deze commissie vertegenwoor digd met een lid Dit verliet echter onmiddellijk na aanvang der werk zaamheden de vergadering en verklaar de, dat hij niet meer terug zou komen. Hij zei te handelen in opdracht van het communistische partijbestuur. TRUMAN BELOOFT STEUN INZAKE DE VOEDSELVOORZIENING IN DE WERELD. President Truman heeft Amerikaan se medewerking beloofd bij het stre ven om „voor alle landen een overvloed van voedsel beschikbaar te doen ko men". Hij noemde dit „een voorname poging tot samenwerking, tot het be reiken van ons gemeenschappelijke doel: een stabiele en vreedzame we reld". Op de jaarlijkse vergadering van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties verklaarde hij: „Wij kunnen de mensheid overal ter wereld betere gezondheid, langere levensduur en groter geluk bezorgen. Onze erva ring, onze kennis, onze technische des kundigen staan alle voor u ter beschik king en ik hoop, dat ge voort zult gaan er een beroep op te doen, wanneer dit nodig is". Enige tijd geleden werd bekend gemaakt dat maarschalk Rokossowski, één der leidende militairen uit de oorlog, ter be schikking van Polen is gesteld. In ver band met dit besluit heeft de Poolse president de Nationale Vergadering bij een geroepen, om er haar goedkeuring aan te hechten. (Tijdens de rede. die de president op deze bijeenkomst hield: vd.nj. de eerste mi nister Jozef Cyrankiewicz, vice-premier Hilary Mine, vice-premier Korzycki, en maarschalk Rokossowski, maarschalk In het Poolse leger. „Hebt U enige indruk wat de oor zaak van deze ramp geweest kan zijn?", vroegen wij dc heer Anderson. „Neen", zeide hü. „Ik kan het niet begrijpen. Zy moeten onderweg, even als ik, diverse meldingen over 't weer hebben ontvangen. De piloot kende het vliegveld Fornebu. Het was een goede bemanning bij elkaar en het waren zulke beste kerels", voegde hü er aan toe. Ik heb zeven maanden met hen gevlogen.". Vanochtend is Anderson, die zeven maanden in dienst is bij de Aero Hol land, wederom met zijn vliegtuig opge stegen naar Noorwegen waar hij zich met de directie van Aero Holland en nog enige andere officials naar de plaats van de ramp zal begeven. STILTE OP YPENBURG.... Toen gistermiddag op Ypenburg be kend werd. dat er slechts één passa gier de ramp had overleefd, viel er in het restaurant van Aero-Holland op het vliegveld Ypenburg stilte. Ook daar zei men onder elkaar „Het waren zulke beste kerels". BIJ HET BED VAN IZAAK ALLAL. U.P. meldt nog, dat Isaac Allal gis teravond is ondergebracht in een ka mer op de vierde verdieping van het •moderne ziekenhuis van Drammen. Artsen en verpleegsters hielden de talloze bezoekers die naar het zieken huis waren toegestroomd op veilige af stand. Het werd aan de UP. correspondent toegestaan gedurende enige minuten aan het bed van de kleine Isaak door te brengen. Hij zag er wat verschrikt uit zoals hij daar tussen grote witte kussens in het bed lag. Maar zijn ogen keken levendig rond. Deze foto werd genomen korte tijd na zün redding uit de wrakstukken van het vliegtuig. De jongen gaf zeer goed cp alle vra gen antwoord, maar huiverde er voor over de ramp zelf te spreken. HIJ VERLOOR TWEE BROERS EN EEN ZUSJE. Toch bleef hy aanhoudend praten en steeds weer kwam hy terug op het motief: „Wij vlogen maar in een kring", „alle anderen zyn dood". Aan boord van het verongelukte vliegtuig bevonden zich twee broers en een zusje van Isaak. Hü was kennelijk zeer zwak, hoewel de geneesheer-directeur van het zie kenhuis als zün mening te kennen gaf „dat hy in een wonderbaariyk goede lichamelyke conditie de ramp overleefd had". Deze twyfelde er niet aan, dat de kleine Isaak het gebeurde geheel en al te boven zou komen. Isaak had er zioh blykbaar veel van voorgesteld om een tijdlang in Noorwe gen te verblijven. „Wat heb ik naar die school verlangd"', zeide hy, daarbij doelend op de sohool in het kamp te Holmestra nd. Sociale onrust in Italië TAMELIJK ZACHT WEER. I Bilt verwacht tot morgen: IJkve°end zwaar bewolkt met plaat- c-„ regen en vannacht hier en tijdelijk mist. Meest matige wind «vankeiyk tussen Zuid en Oost, later .^lopende richtingen. Weinig ver- 6,®rin? in temperatuur. lüP2emaakt te 10 uur). 24 NOVEMBER. 5,® op: 8.14 uur; onder: 16.39 uur. op. 13.03 uur; onder: 20.23 uur iN M.) n*ï*ater te Katwijk te 5.43 en 18.01 u- nommer bestaat uit xes pagina's. Gisteren werden 12 paarden, aange kocht door de Egyptische regering voor het leger, In het Royal Albert dok te Londen aan boord gebracht van het stoomschip „Umaria". Dokwerkers kloppen de paarden, die nog zo'n lange reis voor de boeg hebben, bemoedigend op de hals. BUITENLANDSE ZAKENLIEDEN IN HONGARIJE GEARRESTEERD.' Het Hongaarse departement van bin nenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Robert Vogeler, de Amerikaanse president van de International Stan dard Electric Company en Edgar San ders. de Britse plaatselijke vertegen woordiger van de maatschappij, wegens splonnage zijn gearresteerd en hun schuld bekend hebben. Ook werden andere arrestaties be kend gemaakt. Het debat begonnen Onder grote belangstelling is het de bat in de Franse Nationale Vergadering over de buitenlandse politiek geopend. Dit debat wordt als de belangrijkste ge- dachtenwisseling over de Franse buiten landse politiek beschouwd sinds het einde van de oorlog. 28 sprekers stonden bij de aanvang van het debat op de lijst. Men verwacht, dat het minstens enkele dagen in beslag zal nemen. Waarschijn lijk zal de minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, morgen ant woorden, terwijl premier Bidault het debat zal sluiten. De minister van staat, Teltgen, zeide op een perslunch, dat „Frankrijk nim mer aan de kant zal staan, waarbij zich ook een herbewapend Duitsland be vindt." Frankrijk zal, onder welk voorwend sel of welke omstandigheid ook, geen herbewapening van Duitsland dulden, noch Instemmen met zijn deelneming aan het Atlantisch pact. Na de formele opening werd 'de dis cussie 45 minuten opgehouden doordat communistische sprekers protesteerden TOELATING ALS LID. De algemene vergadering der V.N heeft in afzonderlijke resoluties beslo ten de Veiligheidsraad te verzoeken de lidmaatschapsaanvragen van negen landen opnieuw in behandeling te ne men. Deze landen zijn: Ceylon. Finland, Ierland, Italië, de republiek (Zuid) Korea. Nepal, Oostenrijk, Portugal en Transjordanië. De Sovjet-Unie, de Oekraïne, Polen, Tsjecho-Slowakije en ByeloRusland stemden tegen alle resoluties. Ethiopië verzette zich tegen toelating van Italië. Joego-Slavië onthield zich ten aan zien van alle resoluties, met uitzonde ring van die met betrekking tot Zuid- Korea; toen stemde het tegen. Israël onthield zich van stemming met betrekking tot de aanvragen van Oostenrijk en Transjordanië. De algemene vergadering besloot te vens met 42 tegen negen stemmen en bij zes onthoudingen het Internationaal Gerechtshof te vragen, of een lidmaat- schapsaanvrage, welke geen gunstige aanbeveling van de zijde van de Vei ligheidsraad heeft verkregen, door de algemene vergadering kan worden goed gekeurd. De Assemblee verwierp met 3 tegen twaalf stemmen by dertien onthoudin gen een Sovjet-Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld, dat de Vei ligheidsraad gelijktijdig de lidmaat schapsaanvragen van Albanië, Bulga rije, Hongarije, de Mohgoolse volksre publiek, Roemenië en alle andere sta ten vermeld in de afzonderlijke reso luties, met uitzondering van Zuld- Korea, zou goedkeuren. De Assemblee besloot met 42 tegen vijf stemmen by elf onthoudingen de permanente leden van de Veiligheids raad te verzoeken zich met betrekking tot de lidmaatschapsaanvragen te ont houden van het gebruik van het veto. VORMING VAN EEN „VELDDIENST".' De algemene vergadering heeft met 46 tegen 5 stemmen (Slavische groep behalve Joego-Slavië) bij 3 onthoudin gen (Saoedl-Arabië, Egypte en Irak) Trygve Lie opdracht gegeven, een „velddienst der V.N." van 300 man sterk te vormen om technische hulp te verlenen aan de reizende missies der VN. KLEINE ASSEMBLEE VERLENGD. De algemene vergadering heeft voorts besloten om het leven van de „Kleine Assemblee" voor onbepaalde tyd te verlengen, ondanks de voortgezette boyco t door het Sovjet-blok. Het besluit werd genomen met 45 tegen 5 stemmen en vier pnthoudmgen Joegoslavië onthield zich van stemming, evenals Israël, Pakistan en Columbia. DE SOVJET-VREDESRESOLUTIE IJsland, Venezuela, Bolivia en Ne derland hebben in de politieke commis sie der V.N. scherpe critiek geleverd op de Sovjet-Russische ontwerp-resolutie, waarin een „vredesverdrag" wordt voorgesteld, en te kennen gegeven, dat zy de Engels—Amerikaanse resolutie zullen steunen. Birma en Zweden slo ten zich daarbij aan. Dr Van Heuven Goedhart, de Neder landse afgevaardigde, verklaarde zich eens met die afgevaardigden, die „de huichelachtigheid van de Sovjet-Rus sische ontwerpresolutie verduidelijkt hadden". „Zij hebben de motieven, die aan de resolutie ten grondslag liggen, duidelijk uiteengezet en met uitzonde ring van die landen, waar alleen vrij heid van „misinformation" (verkeerde voorlichting) of moet ik zeggen vrijheid van „kominformation" heerst, zal on getwijfeld de gehele wereld hun me ning delen". Volgens de Nederlandse afgevaardig de heeft het „IJzeren Gordijn" de we reld in twee delen verdeeld en leeft vier jaar na de'ondertekening van het hand vest van San Francisco elk deel in toenemende vrees voor het andere. tegen een recent gerechtelijk besluit om de communistische schrijver Louis Ara- gon van zijn burgerrechten vervallen te verklaren. De eerste spreker was de rechtse af gevaardigde, generaal Aumeran, die scherpe critiek oefende op de Brits Amerikaanse politiek inzake Duitsland en de Franse regering laakte, omdat zij zich accoord verklaard had met de overeenkomsten van Londen en Wash ington. De overeenkomsten van Londen luidden volgens hem de doodsklok over pen juiste politiek t.a.v. Duitsland. Frankrijk diende geen „minderwaardig heidscomplex" te hebben ten opzichte van zijn bondgenoten, zo zeide spr. Hy betreurde het. dat de geallieerden niet een politiek hadden gevolgd, die Duits land verdeeld hield. Het gematigde parlementslid Charles Serre betreurde de nationalistische uit latingen van Duitse politieke leiders en zeide, dat de vroegere eigenaren van mijnen en fabrieken in het Ruhrgebied pogingen in het werk stelden om het beheer hierover weer in handen te krü- gen. Ook het bezoek dat prof. Erhard, de West-duitse minister van Economische Zaken, onlangs aan Parijs bracht, werd aan critiek onderworpen. Minister Schuman bracht hierop in het midden, dat Erhards bezoek van Darticuliere aard was. Serre drong er oo aan de eigendom van de mijnen en fabrieken van het Ruhr gebied aan esn internationaal orgaan over te dragen. ,.Op het ogenblik", al dus de afgevaardigde, „moet men Duits land niet te veel concessies doen. Men moet de uiterste waakzaamheid be trachten". Volgens Serre was een vier- mogendhedenovereenkomst noodzakp'Mk om de Duitse kwestie op te lossen. „La ten wü niet aarzelen om ieder dlüloma- tiek middel te baat te nemen. Wij moe ten desnoods de Sovjet-Unie in ons overleg betrekken." DE STAKING VAN VRIJDAG. De Franse ministerraad heeft bekend gemaakt, dat posters by de 24 uur-sta king op Vrijdag zullen worden verwij derd en dat in alle openbare diensten vrijheid om ts werken zal worden ver ia kerd. Tegen ambtenaren in verantwoorde lijke functies, zoals brandweerlieden, die hun post verlaten, zullen sancties wor den genomen Het vakverbond van drukkers heeft zich bij de staking aangesloten. Arbeiders bi] de spoorwegen, in de staalindustrie, bouwvakken en textielindustrie hebben ook reeds hun medewerking beloofd. Een golf van stakingen heeft zich z over Zuid-Italië voortgeplant in ver band met de eisen van de landloze boe ren, van v/ie velen bezit hebben geno men van grond. In de provincie Saler no riepen de communisten een algeme ne staking uit udt solidariteit met de boeren, die 3.000 ha land hadden bezt. Zij beschuldigden de politie, die tegen hen optrad, van „geweldpleging en willekeurige arrestaties". Doch deze staking is weer afgelast, daar onder handelingen met de grondbezitters zijn geopend. Landarbeiders in Apulie leg den het werk neer uit sympathie met 200 werkloze boeren die door de po litie van gronden in de provincie Fog- gia waren verwijderd. Op Sicilië groe ven de boeren zich in op hun pas verworven grond en troffen voorberei dingen om zich teweer te stellen tegen ae politie, die bevel kreeg hen met ge- weid te verwijderen. Heden zullen ar beiders in Napels hun gereedschap neerleggen voor één dag uit protest te gen het ontslag van fabrieksarbeiders tijdens het winterseizoen. Ook de em- ployé's van telefoonbedrijven zouden heden In geheel Italië staken om ho gere lonen. De studenten van Rome staken omdat zij meer colleges willen hebben. Jaarbeurzen in Benelux-verband (Speciale berichtgeving) Tegen twee jaarbeurzen in Nederland (in het voor- en in het najaar te Utrecht), worden er in België ongeveer 60 gehouden. Het merendeel daarvan noemt zich zelfs nog internationaal en het sohynt, dat zij in een behoefte voor zien. Dat al die beurzen niet in de pro paganda van de Benelux kunnen wor den ingeschakeld, hoezeer deze er naar streeft de onderlinge handel en het za ken-doen te bevorderen, spreekt vanzelf. Van de heer Van Dam van Isselt, se cretaris van het „Benelux-comité" te Den Haag, vernamen wij dan ook dat opnieuw een sterke schifting zal wor den toegepast en dat in het komende jaar in Benelux-verband alleen zullen worden gehouden: a. De Utrechtse voorjaarsbeurs (21 30 Maart), met vrüwel geiyktydig die te Brussel, b. de gespecialiseerde beurs te Luik (29 April14 Mei), c. de na- jaarsbeurs te Utrecht (514 Sept.), d. de zogenaamde „Benelux-jaarbeurs" te Antwerpen (19 Sept.4 October) cn e. de voedings- en verpakkings-salon te Brussel (722 October). Van de heer Paul Lejeune, directeur van de Luikse beurs, vernamen wü dat de expositie te Luik, evenals verleden jaar toen zy voor de eerste maal werd gehouden, een zeer byzonder karakter zal dragen. Zij is niet ingesteld op het bezoek van de grote massa, doch uitslui tend van technici, en bepaalt zich tot mijnbouw, metallurgie en de mechani sche en de electrische nijverheid. Mede omdat het deelnemen aan de talloze al gemene jaarbeurzen voor vele bedryven een zeer kostbare geschiedenis gaat wor den, zonder dat zij er bovendien nog tot het rustige zakengesprek met de bezoe kers kunnen komen, biedt Luik voor vele technische bedrijven goede moge lijkheden. Verleden jaar waren er tn Luik nog weinig Nederlandse deelne mers. Maar nu de orders wat minder vlot beginnen binnen te komen, stelt men zijn verwachtingen heel wat hoger. Vooral ziet men kansen voor onze scheepsbouw. Het ruime waterplan van de Maas, aan de ingang van het Albert- kanaal, wordt in de expositie betrokken en juist omdat Nederland vele klanten heeft In België en de Belgen zelf op scheepsbonwgebied lang niet zo ver ge vorderd zijn als wü. ligt het voor de hand, dat deelneming aan de Luikse beurs, aldus de heer Leleune. de Neder landse scheep cV>onwniJ verheid fraaie perspectieven biedt. Dat men zulvs ook in Nederland bp- rr-iipt. bMikt wel uit het feit dat reeds 641 bedrijven om Informaties hebben ge vraagd. NIEUWE HUWELIJKSWET LN 4 TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsjechoslo waakse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe huwelijkswet, waarbij alleen het burgerlijk huwelijk wordt erkend. De nieuwe wet wordt 1 Januari 1950 van kracht. Wettige en onwettige kinderen worden geheel gelijkgesteld. Een kerke lijke plechtigheid na de huwelijksvol trekking zal niet verboden zijn. Echt scheidingen zyn alleen mogelijk, indien een gerèchtshof vaststelt, dat „het huwelijk een grondige en blijvende mis lukking is geworden". OPNIEUW AMNESTIE VOOR TSJECHOSLOWAAKSE GEESTELIJKEN. Naar officieel uit Bratislava gemeld wordt, hebben in Tsjecho-Slowakije 168 priesters en leken amnestie gekregen na te hebben beloofd dat zij zich „in de toekomst niet meer door propaganda het hoofd op hol zouden laten brengen". zy zijn in vryheid gesteld. Volgens de officiële bekendmaking zyn zy gestraft wegens schending van de wet, doch waren zy „misleid door het Vaticaan". De vrygelatenen hadden be loofd dat zy zouden meewerken aan het herstel van het land. BRITS PROTEST TEGEN INCIDENT MET INTERZONALE TREIN. Generaal Bourne, de Britse com mandant van Berlijn, heeft een „krach tig protest" ingediend by de Sovjet- Russische autoriteiten tegen het feit, dat de Sovjets op 17 en 18 November de sneltrein van Hanover naar de Britse zone van Berlyn hebben aan gehouden, aldus werd officieel te Ber- ïyn bekend gemaakt. De eerste maal hielden de Russen de trein bij Mariënborn aan en open den op bevel van een Russische offi cier een verzegelde postwagen, zy be dreigden de daarin aanwezige postamb tenaar met arrestatie en namen de ge hele wagon in beslag. De volgende dag deed zich by Mariënborn een dergelyk incident voor. Bourne vraagt om onmiddeliyke te rugkeer van de postwagon en .zijn in houd en om de verzekering, dat der- gelyke incidenten niet meer zullen voorkomen. ONZE VERLIEZEN De Regerpg maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zyn gerappor teerd: Kon. Ned. Ind. leger: Men sergt. Infie H. W. Dama- poll. Mad sergt. 2e kl. Infie Ab- doelrachman. Mal. soldt 2e kl. Infie Engkam Mal. soldt. 2e kl. Inflc Nlsan. Jav. soldt. 2? kl. Infie Sastro. Mad. soldt. 2e kl. Infie Halll. Jav. korpl. Infie Soe- ser.o, allen afkomstig uit Indone sië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1