Inschakeling van Nederlandse vrouwen in verdediging Ir Damme acht toekomst voor Nederland in Indonesië niet ongunstig BEVIN EN CHURCHILL KRUISEN DE DEGEN Oprichting Korps Luchtwachtdienst Zij zullen luclitwaclitposten bezetten WEERBERICHT 88ste Jaargang VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 00 No. 26850 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Dat de oorlog geen zaak meer Is van legers, maar van gehele volken, waar- In mannen zowel als vrouwen worden, ingeschakeld, is in de jongste oorlog wel genoegzaam bewezen! Van dit standpunt uitgaande heeft de Minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst", waarbij zow el mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld, en dat zal ressorteren onder het Commando Luchtverdediging bü de Luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dra°en. doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten. Een nationale zaak! Thans kan 'n begin worden gemaakt met de encadrering van dit korps, dat, vooral wat het vrouwelijk deel aangaat, een nieuw element in onze huidige de fensie zal betekenen. Reeds voor de oorlog kende ons land een „Lucht wachtdienst" bij de „B.V.L."; die in ae da'°n der mobilisatie van 1940 voor een'gedeelte het werk van de militai ren trachtte op te vangen. Aan de hulp van vrouwen werd toen nog niet ge dacht Pas in de oorlog werden prac- tisch op alle fronten, vijandig of gealli eerd, cn in alle takken der oorlogvoe- nn* vrouwen ingeschakeld, die bewe en hebben een waardevolle hulp te zijn •.oor de mannen aan het front. Wie herinnert zich uit de dagen vóór 10 Mei 1940 niet de radioberichten, dat vliegtuigen van vreemde nationa liteit op verschillende plaatsen boven ons land gesignaleerd waren? Dc burgerij werd hierdoor rechtstreeks deelgenoot van de algehele spanning, wat voor de rust zeker niet bevorder lijk genoemd kon worden. Deze fout mag niet worden herhaald! Over geheel ons land zal daarom thans een net van „luchtwacntpos- ten'' worden gespannen, waar man nen het uiterst nauwkeurige werk van het „observeren", „herkennen" cn het „melden" van vliegtuigen zullen doen. De meldingen van deze „wacht" of ..uitkijkposten" worden gebundeld in dc „Luchtwachtcentra", die op ver schillende plaatsen in ons land wor den ingericht. De bewegingen van alle vliegtuigen, rowel van Nederlandse als vreemde na tionaliteit. zullen op deze centra nauw keurig worden geregistreerd. In Enge land werden gedurende de oorlog, en worden thans nog, meisjes voor dit werk aangeworven. Want de ervaring heeft, zowel in Engeland als elders, geleerd, dat vrouwen veel beter in staat zijn om een vaak eentonig lijkende taak met grotere accuratesse en ani mo langduriger te vervullen dan man nen. En het is daarom ook begrijpelijk, dat Nederland thans, in navolging van Engeland en Amerika, cn in aan sluiting op de andere landen der Wesleuropese Unie, voor dit werk op de „meldingscentra" een beroep doet op de Nederlandse vrouw! Bij de werving van het mannelijk en vrouwelijk personeel, dat geschiedt op basis van de Nationale Reserve, zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt \'2n de bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meisjes, die op <3eze ..meldingscentra" te werk worden gesteld, zal de Nederlandse Lucht macht eerstdaags een aanvang maken. Zij treden in vrijwillig dienstverband en krijgen gedurende de avonduren en vrije Zaterdagmiddagen een opleiding van bekwame instructeurs. Wanneer zij in dienst zijn dragen zij het blauwgrijze uniform der Luchtmacht. Of zij een baret, „cap" of iets anders op 't hoofd zullen dragen, is nog onbekend. De verbandacte wordt aangegaan voor tenminste twee jaar. Het ligt in de bedoeling dat de „meldingscentra" zich plaatselijk gaan vormen. Een vaste kern van officieren en onder officieren heeft daarentegen een vol ledige dagtaak. Het korpsbureau zal gevestigd blijven in het gebouw van de Luchtmacht te Schevcningen. Aan de verbintenis gaat een medisch en psychologisch onderzoek bij het cen traal selectie-orgaan vooraf, dat haar zal testen op moreel en Intellect en COMPLOT IN TURKIJE. De Turkse ministerraad heeft een communiqué uitgegeven waarin bijzon eerheden bekend worden gemaakt over een complot, dat ten doel zou hebben Eehad de president Inönu en de leider °er oppositionele democratische partü, Djelal Bayar, te vermoorden en de rege- nng omver te werpen. De arrestatie van ^rschuiende personen is gelast o.w. de ''•jarige maarschalk Chakmak, thans erevoorzitter van de nationale partij. Meer bewolking De Bilt vei wacht tot morgenavond: n^'eranderlijke bewolking met in het esten van het land plaatselijk enige neerslag. Zwakke lot matige wind ooidzakelijk uit richtingen tussen a»t en Zuid. In het Westen van het 'c vannacht iets minder koud. overi- 61 -s weinig verandering in tempera- (Opgemaakt te 10 uur). 19 NOVEMBER. Zon op; 8 06 uur; onder: 16.44 uur, Maan op; 7 00 uur, onder: 15.54 uur t. (20/11 N.M.) «oogwater te Katwijk te 1.43 en 14.09 u. 1 nummer bestaat uit acht pagina's. waar zij gepolst zullen worden om trent team-geest en verantwoordelijk heidsbesef. Een Mulo-opleiding is op zijn minst vereist. In tijden van oorlog of drei gend oorlogsgevaar zal het personeel geheel worden ingeschakeld. Dan zal het niet bij de Zaterdagmiddagen en de avonduren blijven en zal het ten volle aankomen op het bewustzijn, dat men in de Nederlandse luchtmacht een taak te vervullen heeft. Door de mel dingen van de waarnemers op hun uit kijkposten, met wie de „meldingscen tra" in direct telefonisch contact staan, zal de luchtverdediging in staat moeten zijn vijandelijke vliegtuigen te ontdek ken. te volgen en te onderscheppen, waardoor het onheil van vijandelijke aanvallen uit de lucht zoveel mogelijk wordt tegengegaan. De oprichting van het Korps Luchtwachtdienst is geen „mosterd na de maaltijd", maar een nationale zaak, zodat Nederland, waar het de luchtmacht betreft evenals de andere landen van de Europese Unie, niet alleen kan rekenen op de steun van de Nederlandse man, maar ook op die van de vrouw. Binnenkort zullen nadere berichten bekend worden ge maakt aanbande de aanmelding van iecruten. Prins Bemhard Keert bronchitis De aanval van griep, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen noodzaak te het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwikkeld. ZJK.H. zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken kun nen houden. Trein doodt Jeep-bestuurder Gisteravond is op een onbewaakte overweg te Mariënhesm (gem. Raalte) een jeep in botsing gekomen met een personentrein, die van Almelo op weg was naar Zwolle. De bestuurder, de loodgieter Kuit Nijverdal enige inzittende van de jeep werd op slag gedood. Het was zeer mistig. De trein kwam met een uur vertraging in Raalte aan. Belgische Kamer keurt statuut Europese Raad goed De Belgische kamer heeft het wets ontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa met 156 stem men tegen 4 en twee onthoudingen aan genomen. TERAARDEBESTELLING VAN GINETTE EN JEAN NEVEU. De kisten waren leeg Gisteren is te Parijs de uitvaartdienst gehouden voor Ginette en Jean Neveu, de bekende Franse violiste en haar broeder, die beiden bij de vliegtuigramp op de Azoren om het leven kwamen. Daar de stoffelijke overschotten van geen van beiden onder de overblijfselen van de 48 slachtoffers van de ramp konden worden geïdentificeerd, waren de twee lijkbaren ledig. Eén der lijkba ren was in witte stof gehuld. MAATREGELEN IN AMERIKA. In verband met Sovjet-atoombom. David Lllienthal, lid van de Amerik commissie voor atoomenergie, heeft in een brief aan de voorzitter van de „Nationale veiligheidscommissie" de waarschuwing geuit dat, nu Rusland de atoombom bezie, het dringend gewenst is dat van regeringswege maatregelen worden getroffen voor de bouw van regeringscentra die beveiligd zijn tegen atoombommen. Lilienthal drong verder aan op lucht beschermingsmaatregelen. De minister van defensie Johnson heeft de vorige week reeds, verklaard dat plannen gereed- zijn gekomen voor eventuele verplaatsing van de zetel van de regering in geval van oorlog. (U.P.) Veldmaarschalk Montgomery, opperbe velhebber van het gecombineerde leger der landen aangesloten bij de Westerse Unie, is met de „Queen Elizabeth" naar de Verenigde Staten vertrokken. Men vermoedt dat zijn bezoek ten doel heeft besprekingen te voeren over de verde diging der Westerse Unie Ook zal Mont gomery een bezoek brengen aan veld maarschalk Sir William Slim. „Monty" met de kapitein van de Queen Elizabeth" H Grattidge Amerikaanse ambassade te Tsjoenking wordt gesloten Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het consulaat en de ambassade van de Verenigde Staten te Tsjoengking, de huidige hoofdstad van de Chinese natio nalistische regering, zullen worden ge sloten. zulks met het oog op de bedrei ging, welke de communistische legers voor de stad vormen. Verwacht wordt, dat heden reeds een gedeelte van de staf van het Amerikaanse consulaat uit Tsjoengking naar Hongkong zal ver trekken. Het personeel van de Amerikaanse ambassade te Tsjoengking zal blijven, totdat de Chinese nationalistische rege ring haar plannen heeft bekend ge maakt. DE DUITSE KRIJGSGEVANGENEN IN DE SOVJET-UNIE. Von Taysen, hoofd van de West- Duitse inlichtingendienst voor Duitse krijgsgevangenen, heeft op een perscon ferentie verklaard dat zich in driehon derd over het gehele gebied der Sovjet unie verspreide kampen nog 400.000 Duitse krijgsgevangenen bevinden, bui ten 175.000 vrouwen. De Duitse krijgsge vangenen leven onder zeer slechte om standigheden. Van de 175 000 Duitse vrouwen heb ben er slechts 25.000 hulpdiensten bij het Duitse leger vervuld. De 150.000 an- deren onder wie zich vrouwên van alle leeftijden bevinden zijn door de Russen onder dwang uit de vroegere Oost-Duitse gebieden weggevoerd. Taysen verklaarde verder dat nog geen enkele van de Duitse krijgsgevangenen ir Siberië, die zich bevinden in kampen ten Oosten van de negentiende lengte graad. in Duitsland zijn teruggekeerd. Hij voegde hieraan toe dat „bepaalde eenheden van het Duitse leger", na ge vangenneming door de Russen, op ge heimzinnige wijze in de Sovjet-unie zijn verdwenen. STAKING VAN BANKBEDIENDEN IN FRANKRIJK. Sedert gistermorgen zijn in geheel Frankrijk de bankbedlenden, die lid zijn van het algemeen vakverbond iCGT) en van het Christelijk vakver bond in staking. In de grote banken te Parijs en voorsteden bedraagt het aantal stakers 35 k 65 van hst per soneel. zo verzekeren de vakbondslei ders. Het werk wordt waargenomen door het kaderpersoneel en de bedienden, die aangesloten zijn bij de Force ouvriere (socialistisch). Vooralsnog schijnt de cliëntele niet te veel onder de staking te lijden te hebben. In Britse Lagerhuis De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bcvin, heeft er bij het Lagerhuis op aangedrongen „zeer be zadigd" te werk te gaan bij de behan deling van dc kwestie van Duitslands wederopneming in de Europese fami lie. „Wij hebben bittere herinneringen aan dc oorlog van 1914 cn aan wat daarna gebeurd is cn in Frankrijk zit dit gevoel nog dieper", zei hij. Bij de betrekkingen met de Verenigde Staten was het gebrek aan financieel- en economisch evenwicht tussen de dollar en sterlinggebieden een storende factor geweest. „Wij willen een gezonde ver standhouding tot stand brengen tussen Europa, het gemenebest en de Verenigde Staten en één vrije wereld scheppen". Het samenbrengen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de twaalf par lementaire democratieën in het minis terscomité van de Raad van Europa zou van vitaal belang blijken te zijn voor de eenheid van Europa. De leider van de conservatieve oppo sitie, Winston Churchill, drong er bij Cripps is niet ontevreden OVER FÏNANTIËLE ONTWIKKELING De Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, gaf in een persconfe rentie als zijn mening te kennen, dat er teveel belang wordt gehecht aan de transacties in goedkope ponden in het buitenland. Naar hij zelde is de omvang van dergelijke transacties volkomen on betekenend Hij verklaarde voorts, dat het voor West-Europa van even veel belang is als voor Groot Brlctannië, dat het sterlinggebied wordt gehandhaafd als een „bloeiend organisme". Wij wensen allen een vrij goederen- en betalings verkeer binnen West-Europa en uitein delijk in de gehele wereld te bereiken, zo zeide hij. Ten aanzien van het streven naar economische integratie van Europa deelde Cripps mede. dat Engeland de diverse plannen voor nauwere samen werking tussen de landen van West- Europa bestudeert, en dat kat bereid is alle plannen dienaangaande, die door andere leden-sta ten van de OEEC wor den voorgesteld, met sympathie te on derzoeken. De minister maakte verder gewag van dé „verantwoordelijke houding - en de opmerkelijke zelfbeheersing, die de Engelse vakbeweging over het algemeen toont ten aanzien van de kwestie van loonsverhogingen". DODENDE HAGELSTENEN IN ZUID-AFRIKA. In Pretoria zijn gedurende tien minu ten hagelstenen als tennisballen geval len. Een blanke vrouw werd gedood. 35 blanken en 20 naturellen werden ge wond. De materiële schade wordt op 250.000 pond geschat. De bui was de ergste in 26 jaar. Alle verkeer werd tij delijk gestremd. Telefoonverbindingen en krachtstations werden buiten wer king gesteld. de regering op aan de toelating van Duitsland tot de Europese assemblee te bespoedigen. Hii noemde Bevins rede een „zwanen zang" en zei dat de minister van Bui tenlandse Zaken een grote kans verloren heeft laten gaan. Toen hij als zodanig in functie trad was Engeland het meest gerespeoteerde land ter v/ereld. Zijn po litiek had niet het geheel van socialis ten, liberalen en conservatieven verte genwoordigd en Engeland was op het gebied van de Buitenlandse Zaken op de ranglijst gedaald. Churchill zei dat Bevin en andere la bour-ministers op de vergadering te Straatsburg van de Raad van Europa alle contact met hun eigen 'socialisti sche kameraden in Europa hadden ver loren. „Zij gooiden volledig weg wat de Britse socialistische partij zo lang en vurig gewenst had: het leiderschap van de sociaal-democratie in Europa". Churchill herriep zijn in Juli afgeleg de verklaring, dat president Roosevelt zijn historische els tot „onvoorwaarde- j lijke overgave" van Duitsland, Italië en j Japan had gesteld zonder hem er ln te kennen. Na raadpleging van de notulen van de conferentie van Casablanca, in Januari 1943 gehouden, was hem geble ken dat hij zich vergist had. Hij achtte het zijn plicht de zaak thans recht te zetten, al was het alleen maar ter ere van de nagedachtenis van president Roosevelt Voorts heeft Winston Churchill zich Geen vrees voor concurrentie Amerik. machine-industrie Onlangs teruggekeerd' van een inspec tie- en oriëntatiereis naar Indonesië, heeft ir M. H. Damme Sr.. president directeur van "Werkspoor" N.V. te Amsterdam, aan een redacteur van het A.N.P. enige indrukken weergegeven. Voorops'cücnde, dat hij geen specia list in Indonesische zaken is, meende de heer Damme, dat. ondanks de ver anderde omstandigheden, d> toe komst voor Nederland in Indonesië er niet ongunstig uitziet. „Dank zij onze jarenlange ervaring cn dank zij het feit, dat Indonesië gro'endecls speciale machines nodig heeft, neemt Nederland inzake ma chineleveranties aan Indonesië een zeer bevoorrechte positie tegenover de buitenlandse concurrentie in". De heer Damme was daarom niet be vreesd voor de mededinging van Ameri kaanse machinefabrikan'en, temeer niet, daar zi. de Amerikaanse industrie vooral belang heeft bü massa-leveran ties De benoeming van een „industriële ambassadeur", die als vertegenwoordi ger van de gehele Nederlandse industrie een belang: üke taak in Indonesië kan Oost-Indonesisch minister denigreert het Wilhelmus Tijdens het uitspreken van zün ant woord in eerste termijn bij dc debat ten over een aanvullende begroting van het Oost-Indonesische Ministerie van Voorlichting, wijdde minister I. IL Doko o.a. een beschouwing aan het Indonesische volkslied „Indonesia Raya". Hij zeide, dat dit volkslied niet kan worden vergeleken met liedjes als „Bo Lede Bo", „Sinom" en het „Wil helmus". De katholieke afgevaardigde Emstede verklaarde hierop, dat de begroting van het Ministerie van Voorlichting zijn stem niet zou krijgen, daar hü zich niet met het beleid van deze minister kon verenigen. Hü zette uiteen, dat de mi nister gemeend heeft, in zün verklaring met betrekking tot het „Indonesia Raya", het Nederlandse volkslied ln één adem te mogen noemen met liedjes als „Sinom", enz. „Dit gebrek aan eerbied voor het nationale volkslied van Nederland van de zijde van de Minister van Voor lichting is voor mij aanleiding, om mij door middel van het stemmen tegen de begroting niet accoord te verklaren met het beleid van deze minister", al dus de heer Emstede. Ook de leider van het I.E.V., de heer Polak en de afgevaardigde van het I.E.V., de heer Polak en de afgevaar digde van het I.E.V., de heer Janssens, hebben zich gekant tegen de gewraakte gaan vervullen, achtte ir Damme zeer op haar plaats. Omtrent de activiteit van „Werk spoor" deelde hü mede, dat geleidelijk bij de agentschappen der N.V. ln In donesië weer orders binnenkomen. Omtrent de ontwikkeling van de gasturbine deelde ir Damme mede, dat de eerste van deze turbines door de Bataafsche Petroleum Maatschappü is besteld. De eerste hete-luchtmotor, die een capaciteit zal krügen van 325 pk, zal nog dit jaar proefdraaien. Deze motor heeft „Werkspoor" ontwikkeld in sa menwerking met Philips. Ten slotte sprekend over het pro bleem industrialisatie en werkloosheid, meende ir Damme, dat de toestand ge- leidelük moeilijker wordt. „Wü zün nog steeds meer een volk van kooplieden dan van Industriëlen", aldus de heer Damme, „maar ik acht het toch be- langryk, dat men meer begrip zal tonen voor de Nederlandse industrie en zün orders bü voorkeur niet in het buiten land zal plaatsen". NOG OVER TE DRAGEN PATROUILLEG EBIEDEN OP JAVA. E)e nog over te dragen patrouillegebie- den op Java zijn, nu Surakarta en Ma- diun door de Nederlandse troepen zijn ontruimd, de volgende; In West-Java: Midden- en Noord- Bantam, in Midden Java: dc residenties Banjumas, Japara-Rembang en het dis trict Salaman. in Oost-Java: de regent schappen Tuban, Bodjonegoro en La- mongan, de districten Pagak en Turen en het nog niet overgedragen gebied van de residentie Kediri. KOLONEL SCHEFFELAAR GENERAAL-MAJOOR. Bü K.B. is bü het KNIL benoemd tot generaal-majoor de kolonel der infanterie J. A Schcffelaar. ironisch uitgelaten over het feit. dat E: geland wel een ambassadeur ln Mos kou maar niet in Madrid had. „De Spanjaard heeft een veel gelukkiger en beter leven dai de Rus of Pool of Tsje- cho-Slowaak", aldus Ohurohill. „Ik ge loof niet. dat. 10 ïeden van dit Huis. als zü voor de k%us gesteld zouden worden om vüf jaar in het Spanje van Franco te leven cf vüf jaar ir. de Sovjet-Unie, ni?t hun keffers zouden pakken voor het Zuiden." EDUARD VAN BËINUM MOET RUST HOUDEN. Ten gevolge van een ontsteking in een van zün armspieren is de dirigent van het Concertgebouworkest, de heer Eduard van Beinum. genoodzaakt en kele dagen rust te houden. In een stad „ergens in Nederland" ar riveerden dezer dagen Sint Nicolaas en Zwarte Piet per motor-scooter. De po litie maakte voor de Heilige Man geen uitzondering en controleerde zijn rybe- wüs. Trein verpletterde auto 1 DODE EN 2 ZWAARGEWONDEN. Gisteravond is op de Scherpen- drechtsekadc te Rotterdam een per sonenauto met drie inzittenden door een Diesel trein gegrepen en totaal vernield. Een van dc inzittenden werd op slag gedood en de twee anderen liepen zware verwondingen op. Toen het electrisohe treinstel, dat kort tevoren leeg van het station Delftse Poort naar Utrecht was ver trokken, het terrein naderde, waar een onbewaakte overweg is, gaf de bestuur der de gebruikelü'ke signalen. Hü meen de, dat deze door een nader komende Citroen werden opgemerkt. De auto scheen zelfs te stoppen. Daarom liet de bestuurder de trein met gewone snel heid van 55 km doorrijden. Wie beschrijft echter zijn ontsteltenis toen hjj plotseling de wagen toch nog dwars over de spoorrails zag gaan. Onmiddellijk werden de remmen in werking gesteld. Dit kon echter niet verhinderen, dat de auto 140 meter werd meegesleept en geheel verplet terd werd. De bestuurder van de auto, de 37-j. C. J. van Nus, onder-directeur van Thomsens Havenbedryf, werd zwaarge wond evenals de 34-j. Jos. van Reeu- wü':. De echtgenote van de heer Van Nus, mevr. Van Nus-Ruivenaar, werd op slag gedood. Beide zwaar gewonden zün in ernstige toestand ln het zieken huis Bergweg opgenomen. VERGADERING „CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND" Jaarrede van ir M. H. Damme. In de te Hilversum gehouden leden vergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond behandelde de voor zitter ir M. H. Damme. president-direc teur van Werkspoor, in zün jaarrede verscheidene actuele sc£feke problemen. Hü verklaarde van ooroS^ te zün, dat men ondernemers, leidinggevend per soneel en arbeiders zich grotere in spanningen zal moeten getroosten, wil de huidige levensstandaard van brede lagen onzer bevolking op den duur ge handhaafd kunnen blüven. Het kunst matig hooghouden van een onverant woord reëel inkomenspeil zal zich helaas alleen kunnen openbaren ln een tekort aan werkgelegenheid. Spr. toonde zich ingenomen met het voornemen om de uitvoeringsorganisatie van de werkloosheidswet met die van de ziektewet en de kinderbüslagwet op kor te termyn samen te voegen. Uitvoerig stond spr. stil bjj de her plaatsing van de gedemobiliseerden. cn deed nogmaals een beroep op alle werkgevers volle medewerking te ver lenen aan het streven dc gedemobili seerden een plaats in het bedrijfsleven te geven. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN TE DOKKUM. Te Dokkum doet men de laatste da gen bü het graafwerk voor een riole ring interessante vondsten. Er komen fundamenten en hout te voorschijn, hetgeen wüst op vroegere bewoning. Nadat verschillende normale terp vondsten (een spinsteentje, enkele be werkte beenderen, ossehorens) waren opgegraven, ontdekte men planken en balken, die met houtpennen ln elkaar zijn gezet. Volgens deskundigen is dit het fundament van een woonhut. die een oppervlakte van slechts enkele vierkante meters had. De grote hoe veelheid opgegraven hout wijst er op, dat hier kleine houten huisjes (waar- schijniqk met rieten daken) hebben gestaan, zodat hier al heel vroeg een nederzetting moet zijn geweest. WEER HERTEN IN DEN IIAAG. (Van onze Haagse redacteur). Het Staatsbosbeheer, dat ln een ver bluffend korte tüd de ongeveer 60 H.A. vernielde opstand van het 70 H.A. gro te Haagse Bos door Jonge aanplant heeft vervangen, gaat thans ook de be kende „Koekamp" weer herstellen Dit jaar hoopt men nog met de afrastering te beginnen, om in het voorjaar de her ten te kunnen plaatsen, waarmede de residentie een van haar oude attracties gaat herwinnen. AARDGAS-DISTRIBUTIE TE ASSEN. Pijpleiding van Schooncbeek^iit. De gemeenteraad van Assen heeft be sloten tot omschakeling van het ge meente- gasbedrüf tot een beliljf, van waaruit te züner tijd aardgas zal wor den gedistribueerd. Men stek zich voor dit gas per pijpleiding van Schoonebe?k naar Assen te voeren. Voorlopig zal gas van verschillend soort worden geprodu ceerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1